خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تفاوت سمپاش فرغون و زنبه ای چیست؟

فهرست مطالب

یک کشاورز برای بارور نمودن محصولات خویش در زمین های زراعی نیاز به عوامل و موارد بسیار زیادی دارد تا بتواند با توجه به تجربه و تخصص خود در این زمینه گیاهان و محصولات خویش را رشد و نمو دهد.اما به غیر از نیاز به آب و سایر موارد دیگر به منظور جلوگیری از هر گونه آسیب به گیاهان و محصولات کشاورزی، نیاز به سمپاشی نمودن نیز در فواصل مختلف سال به خوبی حس می گردد تا بتوان بدین ترتیب از بروز خسارت های مالی زیاد به کشاورزان جلوگیری به عمل آورد و در عین حال شاهد رشد و نمو گیاهان و محصولات کشاورزی بود. از جمله سمپاش هایی که در این زمینه وجود دارند؛ می توان به سمپاش فرغونی بنزینی و سمپاش زنبه ای اشاره کرد که افزون بر سایر سمپاش ها و انواع و اقسام دیگری که از آن ها در بازار وجود دارد؛ شما می توانید هر یک از این سمپاش ها را نیز برای خود خریداری نموده و با توجه به ویژگی ها و کاربردهای هر یک از آن ها به خوبی در زمین های زراعی خویش استفاده به عمل آورید تا نتیجه و بازخورد لازم را به هنگام برداشت محصولات عاید زمین های زراعی خویش گردانید.البته پیش از خرید سمپاش ها باید به این نکته توجه داشت که تفاوت سمپاش فرغونی بنزینی با سمپاش زنبه ای در چیست و هر کدام چه کاربردی دارند؟ در ادامه به این بحث می پردازیم. 

آشنایی بیشتر با سمپاش فرغونی بنزینی

 سمپاش فرغونی بنزینی گونه ای از سمپاش ها می باشد که ظاهری همچون فرغون دارند و سوخت مورد نیاز برای راه اندازی این نوع از سمپاش ها نیز از نوع بنزین می باشد. به این صورت که بامصرف بنزین می توان خیلی راحت دسته های آن را مانند فرغون گرفت و در زمین های زراعی چرخید تا تمامی گیاهان و محصولات کشاورزی را از هر گونه آفت های گیاهی گند زدایی نمود. بنابراین سمپاشی کردن به وسیله دستگاه سمپاش فرغونی بنزینی کار را برای سمپاشی نمودن زمین های زراعی راحت تر کرده است و می توان به وسیله این نوع از سمپاش ها خیلی زودتر و با سرعت و سهولت بیشتری نسبت به سمپاش های دیگر روند سمپاشی نمودن زمین های زراعی را صورت بخشید و محصولات و گیاهان کشت شده را از هر گونه حشرات موذی و علف های هرز و به طور کلی هر عامل مضر و آسیب زا در رشد و نمو گیاهان محفوظ نگه داشت تا بتوان شاهد رشد بهینه و برداشت محصولات رسیده و مطلوبی گشت. یکی از نکات قابل توجهی که در خصوص سمپاش های فرغونی بنزینی می بایست به آن توجه داشت؛ بحث امنیت در حین کار با آن هاست که در صورتی که شما از عینک و لباس مخصوص در هنگام سمپاشی کردن استفاده کنید می توانید از بروز حوادث غیر مترقبه تا حد بسیار زیادی جلوگیری به عمل آورید.چرا که در غیر این صورت هر گونه سهل انگاری و عدم رعایت نکات ایمنی ممکن است شما را به دردسر انداخته و مشکلات حادی را برای شما در پی داشته باشد. 

آشنایی بیشتر با سمپاش زنبه ای

 از دیگر سمپاش هایی که علاوه بر سمپاش فرغونی بنزینی در دسته بندی سمپاش های موتوری جای خوش نموده است، سمپاش زنبه ای می باشد. این نوع از سمپاش ها نیز از جمله سمپاش هایی به شمار می آیند که به منظور پاکسازی و از بین بردن هر گونه آفت های گیاهی در زمین های زراعی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند برای یک کشاورز و محصولات کشت شده او بسیار مثمر به ثمر واقع شوند. قیمت سمپاش زنبه ای تقریبا بالا می باشد و جزء تجهیزات سطح بالا از نظر قیمت و کیفیت و کارایی در بخش کشاورزی محسوب می شود. ولی در عین حال همین وسیله می تواند در مزارع و باغات کشاورزی بسیار سودمند واقع شده و عصای دست یک کشاورز و باغبان محسوب گردد. بنابراین به جای توجه به قیمت آن ها می بایست به کیفیت و کارایی آن ها توجه داشت که در سطح بالایی از کیفیت هم قرار دارند. 
تفاوت سمپاش فرغون و زنبه ای چیست؟
 

کاربرد و ویژگی های سمپاش فرغونی بنزینی و سمپاش زنبه ای

 هر یک از سمپاش های زنبه ای و سمپاش فرغونی بنزینی ویژگی های منحصر به فرد و خاص خود را دارد و می توان از وجود آن ها در زمین های زراعی بهره مند گشت. بنابراین کاربرد عمده این نوع از سمپاش ها، چه سمپاش فرغونی بنزینی و چه سمپاش زنبه ای، سم پاشی نمودن گیاهان و محصولات کشاورزی در سطح وسیعی می باشد تا بتوان در بازه زمانی کوتاه تری، حجم زیادی از زمین های زراعی خود را از هر گونه آفت گیاهی و علف های هرز محفوظ و مصون داشت تا در راستای رشد و نمو آن ها هیچ گونه مشکلی به وجود نیاید. از جمله ویژگی هایی که این نوع از سمپاش ها نسبت به سمپاش های دستی دارند، قدرت موتور و ظرفیت هر یک از این سمپاش ها می باشد که شما با استفاده از این نوع از سمپاش ها می توانید خیلی زودتر از حد تصور خویش دست به سمپاشی نمودن زمین های زراعی خویش بزنید تا زودتر به هدف مورد نظر خود برسید. اما هر چند که ویژگی های مطلوبی میان هر یک از این سمپاش ها وجود داشته باشد؛ تفاوت هایی هم میان سمپاش فرغونی بنزینی با سمپاش زنبه ای وجود دارد که همین وجوه تمایز و تفاوت میان سمپاش های نامبرده شده خود می تواند هنگام خرید سمپاش دلیلی بر انتخاب هر یک از آن ها باشد. 

تفاوت سمپاش فرغونی بنزینی و سمپاش زنبه ای

 همان طور که اشاره شد و ویژگی ها و کاربرد سمپاش های زنبه ای و سمپاش فرغونی بنزینی را ارائه دادیم، به این نتیجه دست یافتیم که این دو نوع سمپاش از نظر موتور و پمپ پیستونی تفاوتی با همدیگر ندارند و از این لحاظ شبیه به همدیگر هستند و یک نوع کاربرد را در زمین های زراعی و باغبانی ارائه می سازند تا به وسیله آن ها بتوان هر گونه آفت گیاهی و مواد مضر را از میان برداشت. اما تفاوتی که میان این دو نوع از سمپاش ها وجود دارد در نوع چارچوب آن ها می باشد. همان طور که می دانید سمپاش فرغونی بنزینی از نوع چرخ دار بوده و حالتی شبیه به فرغون دارد که می توان آن ها را خیلی راحت از جایی به جای دیگر منتقل ساخت.این در حالی است که سمپاش های زنبه ای فاقد چرخ بوده و به مانند سمپاش فرغونی بنزینی نیستند. به همین جهت است که سمپاش های زنبه ای را می بایست در یک جای ثابتی نگه داشت و با استفاده از شیلنگ های بلند کار سمپاشی را با استفاده از این نوع سمپاش ها صورت بخشید. بنابراین برای سمپاش های زنبه ای از مخازن ثابت با ظرفیت بالا استفاده می شود. ولی در سمپاش فرغونی بنزینی می توان دائما این نوع از سمپاش ها را با استفاده از چرخی که زیر آن ها تعبیه شده است از جایی به جای دیگر جا به جا نمود و تمامی قسمت ها و بخش های زمین کشاورزی خود را از وجود هر گونه آفت گیاهی و علف های هرز محفوظ و پاکسازی نمود. 

تفاوت در قیمت سمپاش ها

 قیمت نیز یکی دیگر از تفاوت هایی می باشد که میان سمپاش فرغونی و سمپاش زنبه ای وجود دارد. اصولا هر یک از سمپاش ها دارای قیمت های خاص و منحصر به فرد خود می باشند. بنابراین می بایست پیش از هر مسئله دیگری ابتدای امر تصمیم خود را مبنی بر خرید سمپاش ها مدنظر قرار دهید. چرا که هر یک از این نوع سمپاش ها دارای قیمت های خاص خود می باشند و از نظر نوع کارکرد و کارایی نیز تفاوت هایی میان همدیگر دارند.حتی بهتر است این مسئله را نیز در نظر داشت که هر یک از این سمپاش ها، به عنوان مثال سمپاش فرغونی بنزینی، خود دارای انواع مختلفی است و در برندهای تولیدی مختلفی تولید شده اند. همین مسئله خود می تواند شما را با قیمت های مختلف و زیادی مواجه سازد که بستگی به برند تولیدی و کیفیت و کارایی سمپاش مورد نظر دارد که شما می بایست بنا به نیاز خود از وجود یک دستگاه سمپاش بهره مند گردید و هر یک از سمپاش هایی را برای زمین های زراعی خویش خریداری کنید که می توانید با استفاده از آن نیاز خود را از وجود سمپاش ها برطرف سازید. 
تفاوت سمپاش فرغون و زنبه ای چیست؟
 بنابراین میان هر یک از این سمپاش ها یعنی سمپاش فرغونی بنزینی و سمپاش زنبه ای تفاوت هایی وجود دارد و هر یک از این سمپاش ها نیز به نوبه خود دارای مدل های بنزینی و برقی و دیزل می باشند که هر یک از آن ها را در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می دهند که قیمت های مختلفی داشته و کاربردهای خاص خود را نیز دارند. پس همواره باید در نظر داشت که پیش از خرید سمپاش های موتوری می بایست حتما اطلاعاتی کامل و جامع در اختیار داشته باشید و بر حسب نیاز و بودجه خویش هر یک از سمپاش های موتوری از جمله سمپاش فرغونی بنزینی و سمپاش زنبه ای را برای خود خریداری کنید. 

سرويس و نگهداری سم پاش ها

سرويس و نگهداری سم پاش ها شامل دو قسمت واحد سم پاشی و واحد موتور (در سم پاش های موتوری) است.بعد از اتمام کار سم پاشی، باقی مانده محلول را از مخزن تخليه نماييد. محلول باقی مانده را برای مدت کوتاهی (کمتر از يک هفته) می توان در ظروف مناسب نگهداری و سپس مصرف نمود.مخزن را چند بار با آب تميز بشوييد و چند بار تلمبه يا پمپ را با آب تميز به کار بياندازيد تا محلول سم داخل پمپ، شيلنگ ها و افشانک هم تخليه گردد.اگر برای مدت طولانی از سم پاش استفاده نمی شود کليه اجزاء را تا حد امکان باز کرده و خشک نماييد.در صورت لزوم و احساس کاهش فشار و دبی سم پاش، تلمبه و پمپ صافی ها را بازديد و شست و شو دهيد. برای شستن کليه قطعات سم پاش می توان از آب داغ ٨٠ درجه و پاک کننده های معمولی استفاده کرد.نشتی اتصالات را برطرف نماييد.در هنگام جمع کردن شيلنگ های طويل دقت شود که خم نشده و نشکند.قسمت های متحرک در تلمبه های دستی بايد هميشه گريس کاری شده باشد. روغن پمپ پيستونی در سم پاش چرخدار را بازديد و در صورت لزوم آن را تعويض نموده و از کار کردن شير فشارشکن اطمينان حاصل گردد.برای سرويس و نگهداری قسمت موتور طبق دستورالعمل های موجود هر موتور عمل شود.

نکات ايمنی در به کارگيری سم پاش ها

استفاده از لباس کار مناسب شامل دستکش، کلاه، ماسک، لباس يکسره ضد مواد شيميايی و کفش کار الزامی است.درب دريچه ريختن سم به مخزن بايد کاملاً آب بندی باشد و در اثر حرکت و تکان محلول از آن خارج نشود.سم را قبل از ريختن در مخزن با آب مخلوط نماييد و سپس با استفاده از صافی دريچه آن را در مخزن بريزيد. محلول سم در مخزن بايد کاملاً به هم زده شود و يکنواخت باشد. تجهيزات مربوط به همزنی بايد در حين عمليات سم پاشی به کار انداخته شود و محلول مدام به هم زده شود. در غير اين صورت ممکن است محلول به صورت غيريکنواخت در باغ پاشيده شود يعنی در قسمتی غلظت سم کم و در قسمتی ديگر زياد باشد و يا اين که در اثر انسداد مجاری ) به ويژه در محلول هايی که با گرد سم درست می شود ( کار پاشش با مشکل مواجه شود.در هنگام سم پاشی و استفاده از شعله افکن در خلاف جهت باد حرکت نکنيد. جهت باد بايد ذرات سم را از شما دور کند.در هوای طوفانی و هنگام وزش باد نبايد سم پاشی نمود. زيرا در اين حالت ذرات سم بر روی شاخ و برگ درختان نمی نشيند و خطر مسموميت هم برای کارگر سم پاش پيش می آيد.از چکه کردن محلول سم از هر قسمت سم پاش که باشد بايد جلوگيری کرد. زيرا چکه کردن ضمن به هدر دادن سم موجب آلودگی محيط هم می شود.کمک های اوليه مربوط به مسموميت های شيميايی از راه سموم را ياد بگيريد تا بتوانيد در صورت لزوم به فرد مسموم کمک کنيد. 
تفاوت سمپاش فرغون و زنبه ای چیست؟

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر