خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تفاوت قطره چکان PC با نرمال در چیست؟

فهرست مطالب

با حرکت صنعت کشاورزی به سمت آینده‌ای پیشرفته‌تر، امروزه شاهد گسترش استفاده از ابزارهایی جدید و نوآورانه در این صنعت بسیار مهم هستیم. همانطور که می‌دانید جهان در تمام زمینه‌ها به شکل فزاینده‌ای در حال پیشروی به سمت کاهش مصرف بوده و این موضوع تا حدودی به یک هدف مهم و غیرقابل چشم‌پوشی در تمام صنایع بدل شده است. یکی از شاخه‌ها و بخش‌های مهم کشاورزی که در مسیر افزایش بهره‌وری و کاهش هدررفت منابع گام برداشته است، آبیاری است. از دیرباز وجود روش‌هایی غلط برای آبیاری باعث شده تا این بخش به پاشنه آشیل صنعت کشاورزی تبدیل شده و در کنار ایجاد هزینه‌های گزاف برای کشاورزان، زمینه‌ساز هدر رفتن منابع گران بهای آب شود. هم روش‌ها و هم ابزارهای آبیاری، پیشرفت زیادی داشته و دچار دگرگونی‌های زیادی شده‌اند؛ در این بین یکی از ابزار جدیدی که نقشی کلیدی در بخش آبیاری دارد، قطره‌چکان است. ما در این یادداشت سراغ قطره‌چکان ‌ها رفته و تلاش می‌کنیم تا این ابزار مهم را بیشتر و بهتر شناسایی کنیم. البته شایان ذکر است که در عین محوریت عموم قطره‌چکان ‌ها تلاش داریم تا نگاهی ویژه به قطره‌چکان PC داشته باشیم و برتری‌های آن را بررسی کنیم. 
تفاوت قطره چکان PC با نرمال در چیست؟
 

قطره‌چکان چه کاربردی دارد و چرا مهم است؟

بهتر است تا به عنوان پیش‌نیاز بحث با این پرسش شروع کنیم که قطره‌چکان ‌ها یا همان دریپر‌ها چه کاربردی دارند؟ با توجه به لزوم کاهش مصرف آب در صنعت کشاورزی، امروزه دیگر روش‌های قدیمی مثل غرقابی که مستلزم مصرف بالای آب هستند جوابگو نبوده و عملاً اقتصادی نیستند زیرا در عین مصرف بالای آب دارای بهره‌وری بالایی نیستند. برای جایگزینی چنین روش‌هایی که همواره با مصرف بالای آب همراه بودند، امروزه شاهد استفاده کشاورزان از سیستم آبیاری قطره‌ای هستیم. قطره‌چکان ‌ها یا همان دریپر ها نقش کلیدی در سیستم‌های آبیاری قطره‌ای دارند. 
تفاوت قطره چکان PC با نرمال در چیست؟
 

سیستم‌های آبیاری قطره‌ای؛ ایستاده بر دوش قطره‌چکان ‌ها

بدون قطره‌چکان ‌ها در هیچ عمل سیستم آبیاری قطره‌ای موفقی وجود نخواهد داشت. در یک سیستم آبیاری قطره‌ای دیگر از ابزاری مانند شیلنگ سیار یا امثالهم برای توزیع آب استفاده نشده و به جای آن شاهد لوله‌کشی‌های وسیعی هستیم. راستای چیدمان این لوله‌ها به شکلی است که از نزدیکی ریشه‌های هر نهال، بوته یا هر گیاه دیگری عبور می‌کنند. با جریان یافتن آب در این لوله‌های ثابت، آب به شکل قطره قطره و توسط قطره‌چکان آبیاری قطره‌ای به ریشه گیاه انتقال پیدا می‌کند. حال شاید بهتر متوجه اهمیت بالای دریپر ‌ها در این نوع سیستم آبیاری شده باشید. 

چرا عملکرد قطره‌چکان در یک سیستم آبیاری قطره‌ای اهمیت دارد؟

فراموش نکنید که ایستگاه آخر توزیع آب در سیستم آبیاری، قطره‌چکان ‌ها هستند. با توجه به این موضوع می‌توان گفت که اگر یک قطره‌چکان کشاورزی به درستی عمل نکند، در حقیقت کل سیستم آبیاری به هدف اصلی خود، یعنی آبیاری متوازن در عین مصرف کم آب، دست پیدا نمی‌کند. با فرض اینکه قطره‌چکان بیش از میزان مورد نیاز، آب را به خاک برساند، شاهد هدررفت آب خواهیم بود و در نتیجه یکی از دو هدف اصلی سیستم، یعنی کاهش مصرف آب نادیده گرفته خواهد شد. در مقابل اگر قطره‌چکان آبیاری، آب را کمتر از حد مورد نیاز به خاک برساند، هدف اصلی کشاورزی و باغداری، یعنی پرورش موفق گیاه دچار بحران خواهد شد. پس تعادل یک قطره‌چکان در عملکرد، ضامن تعادل یک سیستم آبیاری، توزیع متوازن آب و در عین حال کاهش هزینه‌ها است. 
تفاوت قطره چکان PC با نرمال در چیست؟
 

قطره‌چکان PC چیست؟

حال نوبت آن است که بیشتر به هدف اصلی خود از طرح این یادداشت نزدیک شویم. اجازه دهید با این پرسش ادامه دهیم که قطره‌چکان PC چیست؟ قطره‌چکان PC که نام خود را به اختصار از (Pressure Compensating) به عاریت گرفته است. (Pressure Compensating) عبارتی است به معنای جبران فشار که پس از آشنایی بیشتر با این نوع قطره‌چکان متوجه علت این نامگذاری خواهید شد. در قطره‌چکان PC از یک صفحه(حائل) سیلیکونی در بخش هسته استفاده شده است که نسبت به تغییرات فشار آب ورودی واکنش دارد. این ورقه سیلیکونی باعث می‌شود تا قطره‌چکان PC دارای حالتی از خودتنظیمی شود. میزان واکنش صفحه نسبت به آب بسیار بالاست و کوچک‌ترین تغییراتی در فشار طرفین صفحه باعث انعطاف آن خواهد شد. صفحه سیلیکونی بین ورودی قطره‌چکان PC و خروجی آن قرار می‌گیرد. بدیهی است که ورودی همان مجرایی است که آب را از لوله به قطره‌چکان PC وارد کرده و خروجی منفذی است که آب از آن به خاک منتقل می‌شود. روال کار بدین شکل است این صفحه در صورت ازدیاد ورودی آب، ورودی را قطع و بخش خروجی را که در عمل به سمت ریشه گیاه است می‌گشاید. از طرف دیگری در صورت نبود خروجی، این صفحه مجرای ورودی را بسته و در عمل اجازه نمی‌دهد تا آبی از لوله وارد قطره‌چکان PC شود. این کار که به صورت مداوم و مکرر انجام خواهد شد کمک می‌کند تا جریان آب تا حد زیادی با ثبات شده و آب از حدی کمتر یا بیشتر به ریشه گیاهان انتقال پیدا نکند. 
تفاوت قطره چکان PC با نرمال در چیست؟
 

قطره‌چکان PC با مدل‌های نرمال چه فرقی دارد؟

هر چند در حال حاضر مدل‌های نرمال دریپر قطره‌ای کاربرد وسیع‌تری دارند اما در بسیاری مواقع استفاده از قطره‌چکان PC توجیه اقتصادی قوی‌تری دارد؛ این در حالی است که شاید قیمت دریپر نرمال کمتر باشد اما در بلندمدت استفاده از گونه PC سودبخش‌‎تر است. به چند نکته زیر دقت داشته باشید: 
 • در صورتی که باغ یا زمین کشاورزی شما وسعت زیادی دارد و از آبیاری قطره‌ای برای تغذیه آن کمک می‌گیرید، قطعاً نیاز دارید تا کل سیستم آبرسانی را بلندتر و وسیع‌تر در نظر بگیرید. فراموش نکنید که هر قدر یک سیستم آبرسانی وسیع‌تر باشد، تنظیم فشار آب در نقاط مختلف آن سخت‌تر خواهد بود. هر قدر یک خروجی آب یا همان قطره‌چکان دورتر از منبع آب باشد، فشار در آن کمتر است و هر قدر نزدیک‌تر باشد از فشار بیشتری بهره‌مند خواهد شد. این یعنی ممکن است مجبور شوید برای جبران کمبود یا زیاد بودن فشار آب در نقاطی، میزان آبرسانی سیار نقاط را دچار مشکل کنید. در این شرایط قطره‌چکان PC وارد عمل شده و با خاصیت خودتنظیمی که دارد در اقصی نقاط حتس طویل‌ترین سیستم‌های آبرسانی نیز جریانی متوازن از آب را به خاک می‌رساند.
 • اگر شما صاحب یک زمین شیبدار هستید، حتماً به‌خوبی می‌دانید که شیب تا چه حد سیستم آبیاری قطره‌ای شما را دچار ضعف کرده است. یک راه‌حل قطعی برای مقابله با تضعیف فشار در زمین‌های دارای شیب جانبی یا پستی و بلندی‌های متعدد، استفاده از قطره‌چکان PC است.
 • معمولاً در هر لاین یا خط از لوله‌کشی آب در سیستم آبیاری قطره‌ای محدودیت خاصی برای تعداد قطره‌چکان ‌ها وجود دارد. بدیهی است که اگر قطره‌چکان نرمال بیش از ظرفیت تعیین شده برای هر لاین نصب شود، فشار آب در آن لاین یا شاید حتی کل سیستم دچار افت خواهد شد. اما با استفاده از قطره‌چکان PC دیگر با چنین محدودیتی روبرو نیستید. ساختار خودتنظیم قطره‌چکان PC باعث می‌شود تا بتوانید با خیال راحت تعداد زیادی از آن را در هر لاین نصب کنید و در نتیجه نهال‌ها یا گیاهان بیشتری را سیراب کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر