خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

توری سایبان چطور شرایط را برای رشد گل ها و گیاهان فراهم می کند؟

فهرست مطالب

امروزه استفاده از تجهیزات و وسایل کشاورزی از اهمیت بسزایی برخوردار است به دلیل آن که تجهیزات می توانند در هر شرایطی به کمک کشاورزان بیایند و مشکلات آن ها را بر طرف نمایند. امروزه گلخانه ها نیز به یکی از مهمترین مکان های تامین غذا و نیاز انسان ها تبدیل شده است بنابراین برای این مکان استفاده از تجهیزات خاص نیز بسیار مهم است. یکی از وسایلی که می تواند به رشد و نمو گیاهان کمک شایانی کند، توری سایبان یا شید گلخانه ای می باشد. لذا در این مقاله از وب سایت فارم صنعت قصد داریم تا به بررسی سوال شما عزیزان یعنی "توری سایبان چطور شرایط را برای رشد گل ها و گیاهان فراهم می کند؟" بپردازیم و اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با فارم صنعت همراه باشید.

توری سایبان یا توری گلخانه:

لازم به ذکر می باشد که محیط گلخانه ها باید از دمای مناسبی برخوردار باشند در غیر این صورت گیاهان درون آن برای رشد کردن با مشکلات بسیار ویژه ای مواجه خواهند شد. حال برای آن که یک گلخانه از دمایی مناسب بهره مند گردد، باید فضایی مناسبی داشته باشد و به علاوه از تجهیزات مخصوص که برای تعادل دما طراحی و ساخته شده است، بهره مند گردد. هر چقدر دمای درون گلخانه و همچنین هوای آن مطبوع تر باشد، محیط مناسب تری برای رشد و پرورش گیاهان در اختیار گلخانه داران قرار خواهد گرفت و به تبع از هر نظر سودمند خواهد بود.

می توان اذعان داشت که توری گلخانه ای یا توری سایبان یکی از تجهیزات بسیار مهمی است که برای همه گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند در کاهش دمای گلخانه نقش بسیار مهمی را ایفا کند. در واقع توری سایبان یا شید گلخانه ای حکم یک سایبان و محافظ را برای مزارع کشاورزی و گل ها و گیاهان مختلف دارد و استفاده از آن برای مناطقی که دمای آن ها در تابستان افزایش می یابد، ضروری خواهد بود. قابل ذکر است که این تجهیز مهم از جمله تجهیزات گلخانه ای می باشد که فضای گلخانه را در فصول مختلف برای گل ها و گیاهان را بسیار مطبوع می کند و سرمایش و کاهش دمای گلخانه را به راحتی میسر می نماید.

ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که چرا بهره گیری از شید گلخانه ای یا توری سایبان واجب است؟! برای بررسی این موضوع در ابتدا باید بیان کنیم که به صورت کلی ساختار توری سایبان  به گونه ای می باشد که در برابر برف و باران و فصول سرد سال می تواند در هوای بسیار سرد و یخبندان نیز دوام بیاورد و مانع از یخ زدگی گیاهان شود. از طرف دیگر در تابستان نیز توری گلخانه ای می تواند دمای درون گلخانه را به طرز قابل توجهی کاهش دهد و محیط گلخانه را خنک سازد.

در واقع این می تواند از ورود اشعه فرابنفش خورشید به درون سازه گلخانه جلوگیری به عمل آورد. ساختار شید گلخانه یا توری سایبان به صورتی می باشد  که در فصول گرم سال نیز با کاهش تأثیر مستقیم آفتاب و میزان تابش حداقل و مورد نیاز برای گل ها و گیاهان آن ها را در برابر گرمای بیش از حد ممکن محفوظ و مصون نگه می دارد و نقش سایبانی را برای گل و گیاهان بازی می کند تا ضریب تبخیر آب در خاک را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

توری سایبان چطور شرایط را برای رشد گل ها و گیاهان فراهم می کند؟

مزایای استفاده از شید گلخانه ای کدام است؟

بهره گیری یا استفاده از شید گلخانه ای می تواند مزایای بسیار زیادی برای گلخانه داران داشته باشد. مهمترین مزیت توری سایبان بهبود عملکرد و رشد و نمو گیاهان است. در واقع این وسیله خاص می تواند در داشتن گیاهانی سالم نقش بسیار پر رنگی داشته باشد. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان در این زمینه استفاده از توری سایبان را پیشنهاد می دهند. از جمله مزایای بسیار مهم توری سایبان در زیر شرح داده شده است:

 • پوشش دهی و عایق بندی مناسب گلخانه ها در فصول سرد و گرم سال
 • کاهش بسیار زیاد مصرف آب در آبیاری گیاهان و صرفه جویی در مصرف آب ( با توجه به کاهش تبخیر آب از گیاهان و خاک آن ها)
 • جلوگیری از ورود نور بیش از اندازه برای گیاهان و همچنین نور دهی مناسب
 • ساخت سایبان مطلوب برای گیاهان و همچنین مکان های دیگر و جلوگیری از ورود اشعه مضر فرا بنفش به درون گلخانه
 • دارا بودن طول عمر بسیار بالا و مطلوب
 • دارا بودن وزن کم و قیمت های مقرون به صرفه (همه افراد و گلخانه داران می توانند به راحتی از این تجهیز ویژه بهره مند گردند)
 • انعطاف پذیری بسیار بالا و قابل توجه
 • مقاومت مناسب در برابر عوامل آسیب زا یا آسیب رسان
 • جلوگیری از بروز هر گونه صدمه و آسیب به محصولات
 • افزایش میزان بهره وری از گل ها و گیاهان
 • بهبود عملکرد رشد و نمو گیاهان و ....

انواع توری گلخانه ای کدام است؟

لازم به ذکر می باشد که توری های گلخانه ای به صورت کلی به دو نوع اساسی تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها مصارف خاص خود را دارد. از جمله انواع توری گلخانه ای می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • توری پروپلین
 • توری پلی اتلین

در زیر به بررسی هر کدام از انواع توری گلخانه ای می پردازیم.

توری پروپلین:‌

یکی از انواع توری های سایبان توری پروپلین می باشد که در زیر به مصارف خاص و مهم آن اشاره می کنیم:

 • سایبان پاسیو:

 

یکی از مصارف این توری، ایجاد سایبانی برای پاسیو می باشد. در واقع اگر شما عزیزان می خواهید در پاسیو خود محافظ داشته باشید، می توانید از این نوع توری بهره ببرید و از آن به عنوان سایبان مناسب استفاده نمایید.

توری سایبان چطور شرایط را برای رشد گل ها و گیاهان فراهم می کند؟

 • مکان های خاص:

 

استفاده از این توری برای مکان های خاص مانند روف گاردن ها و ... بسیار رایج است و می تواند سایه ای مناسب را ایجاد نماید.

 • محافظ گیاهان در برابر خورشید:

 

از توری پروپیلن می توان برای محافظت از گیاهان نیز استفاده کرد. این دقیقا همان کاربری خاص شید گلخانه ای می باشد که می تواند گیاهانی با کیفیت را در اختیار گلخانه داران قرار دهد.

توری پلی اتلین:

دومین نوع شیدهای گلخانه ای، توری های پلی اتیلن می باشند. لازم به ذکر است که توری پلی اتلین مناسب برای سایبان ها، گلخانه ها و خانه های در معرض تابش نور خورشید می باشد. این نوع از توری ها کاملا ضد آب بوده و دچار پوسیدگی نیز نخواهند شد. هم چنین مقاومت بالایی در برابر باد دارند و شما عزیزان می توانید با خیالی آسوده از آن ها استفاده کنید.

درصد تراکم یا سایه اندازی توری های سایبان:‌

در بالا اشاره کرده ایم که توری های گلخانه ای با دو مدل کلی طراحی و ساخته می شوند که اصطلاحا به آن ها درصد سایه اندازی اطلاق می گردد. ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که درصد تراکم به چه معناست؟! برای پاسخ به این سوال می توان اذعان داشت که درصد تراکم به معنای اجازه عبور نور از توری است و در درصد تراکم های مختلف، مقادیر مختلفی از نور خورشید اجازه عبور پیدا می کنند. در واقع این موضوع بدان معناست که به همان درصد توری سایبانی که از آن بهره می برید، به اندازه همان مقدار ورود نور خورشید از بین رفته و مسدود می شود. بنابراین درصد تراکم در توری های گلخانه ای بسیار پر اهمیت بوده و در نهایت آن چیزی که به شما کمک خواهد کرد، میزان تراکم یا درصد سایه اندازی توری سایبانی است که از آن استفاده می کنید.

نکته بسیار مهم:

شایان به ذکر می باشد که نور خورشید برای رشد گیاهان حیاتی بوده و انتخاب توری سایبان با درصد تراکم مناسب و درست باعث رسیدن نور مناسب به گیاهان می شود. بنابراین برای انتخاب توری سایبان با درصد مناسب می توانید از کارشناسان فارم صنعت مشورت بخواهید.

توری سایبان چطور شرایط را برای رشد گل ها و گیاهان فراهم می کند؟

رنگ توری سایبان:

یکی از اساسی ترین موضوعاتی که می تواند در رشد گیاهان تاثیر گذار باشد، رنگ توری سایبان است! در واقع باید اشاره شود که انتخاب رنگ توری سایبان یک موضوع یا یک سلیقه شخصی نخواهد بود. کارشناسان فارم صنعت بر این باور می باشند که به کارگیری توری سایبان با رنگ های روشن تر به علت بازتاب بیشتر نور خورشید، می تواند باعث تهویه بهتر هوا در محیط گلخانه شما شود. از جمله نکات بسیار مهمی که در این زمینه باید بدانید به صورت زیر به آن ها اشاره شده است:

 • توری سایبان سفید رنگ مقدار نور تابش خورشید را به شدت کاهش می دهد اما طیف نور وارد شده به گلخانه مناسب و با کیفیت نمی باشد. به همین دلیل است که رشد گیاهان در گلخانه های دارای توری سفید بسیار سریع تر از دیگر رنگ های شید گلخانه ای می باشد.
 • نکته مهم این است که توری هایی با رنگ روشن تر سبب انعکاس و بازتاب نور و گرمای خورشید خواهند شد اما در مقابل توری های تیره رنگ باعث جذب گرمای خورشید می شوند.
 • لازم به ذکر می باشد که توری های سیاه و سبز رنگ مانند فیلتر عمل کرده و گیاهان را از دریافت بیشتر نور خورشید محروم می کنند.
 • شید های آلومینیومی رنگ باعث خنک شدن بهتر گیاهان می گردند و شید های قرمز رنگ با فیلتر کردن طول موج های مختلف نور، برای رشد و پرورش گیاهان خاص توصیه خواهد شد.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه کرده و با کارشناسان در این باره مشورت نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر