خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

توری سایبان گلخانه ای چیست؟

فهرست مطالب

توری سایبان گلخانه ، حکم یک سایبان و محافظ را برای مزارع کشاورزی و گل ها و گیاهان مختلف دارد به این صورت که توری سایبان گلخانه از جمله تجهیزات بسیار مهمی می باشد که فضای گلخانه را در فصول مختلف برای گل ها و گیاهان فراهم می کند تا مسئله سرمایشی و گرمایشی گلخانه را برای شما هموار و میسر سازد چرا که سرمای زیادی یا گرمای زیادی برای گل ها و گیاهان مضر است. به همین جهت است که یک توری سایبان گلخانه می تواند در این راستا بسیار موثر بوده و گل و گیاهان شما را در برابر هر عامل خارجی محفوظ و مصون نگه دارد.

اهمیت توری سایبان گلخانه ای :

توری سایبان گلخانه همان طور که از نامش پیداست ، برای ایجاد سایه و محافظت از گلخانه یا هر محیط سرباز دیگر در برابر نور مستقیم خورشید و خنک کردن محیط به کار می رود. توری سایبان یا همان شید از مهم ترین تجهیزات گلخانه به شمار می رود.

و از پلی اتیلن ساخته می شود این توری طول موج های مضر نور خورشید از جمله اشعه ماورای بنفش را مسدود می کند . که به همین علت به آن توریUv    هم می گویند. از آنجا که گیاهان برای فتوسنتز حداکثر به 2 درصد نور خورشید نیاز دارند. این توری های سایه انداز در فرآیند فتوسنتز اختلال ایجاد نمی کند.

در برخی از مناطق و فصل ها به ویژه از اواخر بهار تا ابتدای پاییز، با افزایش دما و تابش نور فروسرخ خورشید، دمای فضای داخل گلخانه بسیار بالا می رود. تا حدی که استفاده از تجهیزات سرمایشی به تنهایی به صرفه نبوده و بی فایده می باشد.

این دمای بالا منجر به افزایش نرخ تبخیر آب می شود، که احتمال آسیب دیدن و خشک شدن گیاهان را در پی دارد. توری سایبان گلخانه ای بسته به شرایط جفرافیایی می تواند 5تا 8 درجه دمای گلخانه را کاهش دهد. استفاده از توری سایبان گلخانه ای باعث می شود کیفیت میوه ای تولید شده بالاتر رفته و ترک خوردگی پوست میوه کاهش یابد.

نکته قابل توجه: توری سایبان گلخانه ای در سطح خارجی و روی سقف گلخانه نصب می شود، این حالت نسبت به حالات دیگر،(نصب شید گلخانه در سطح داخلی یا روی دیواره های گلخانه ) با کاهش دمای بیشتری همراه خواهد بود.

جنس توری سایبان گلخانه

شید یا همان سایبان گلخانه ، به طور معمول با مواد پلی استر و یا آلومینیوم تولید می شود و همان طور که گفته شد با درصد های تراکم 30تا 90موجود هستند . توری سایبان گلخانه طوری ساخته شده اند که در برابر آب نفوذ پذیرتر است ، تا در ایجاد رطوبت برای گیاهان گلخانه موثر واقع شود.

 جنس سایبان  از لحاظ بافت

1-پلی اتیلن

مناسب برای سایبان ها ، گلخانه ها و خانه های در معرض تابش و همچنین در مقابل پوسیدن و آب رفتن مقاوم می باشند. این نوع توری ها در برابر باد مقاومت دارند و سرعت باد و گرما را در داخل کم می کنند.

2-پلی اتیلن

نصب آسان دارد و همچنین در برابر اشعه ی ماورای بنفش مقاوم می باشد و مقاوم در برابر شوینده های باغبانی و طول عمر زیاد دارد.

2-توری های سایبان از جنس پلی پرو پلین

1- سایبان برای حیوانات خانگی

2-سایبان پاسیو

3-مکان های خصوصی

4- محافظ گیاهان در برابر خورشید

وجه تمایز توری های سایبان با جنس پلی پروپلین نسبت به تورهای با جنس پلی اتیلن

1-حرارت بیشتری از خود تولید می کنند سنگین تر و جنس سخت تری دارند

2-در برابر شدید ترین اشعه های خورشید مقاومت می کنند

3-برای جلوگیری از پارگی احتمالی باید لبه ها را چسب زد

4-کشش کمی دارند

توری سایبان گلخانه ای چیست؟

توری های سایبان با جنس پلی اتیلن برای محافظت کردن گیاهان در برابر گرما و نور خورشید به علت طول عمر بیشتر و نصب آسان تر نسبت به پلی پروپلین انتخاب بهتری دارند.

انواع تورهای سایبان گلخانه

1-تورهای سایبان با ضریب سایه اندازی 30درصد

2-تورهای سایبان با ضریب سایه اندازی 50درصد

3-تورهای سایبان با ضریب سایه اندازی 80درصد

ضریب سایه اندازی توری سایبان به چه معنا است

یکی از مهمترین فاکتورها در مورد توری نور گیر ، میزان تراکم پارچه و درصد جلوگیری از نفوذ گرما و اشعه خورشید بوده که با نام ضریب سایه اندازی شناخته می گردد. انتخاب توری با ضریب سایه اندازی مناسب باید براساس محصولی که می خواهید کشت نمایید و کاربرد مد نظر شما تعیین می گردد.

عملکرد توری سایبان گلخانه

توری سایبان با کاهش تاثیر گرما و میزان تابش خورشید به گیاهان در فصول گرم ، گیاهان را از گرمای بیش از حد حفظ نموده و با ایجاد سایه بر روی گلخانه درصد تبخیر آب در خاک را پایین آورده و به عنوان یک محافظ مناسب در فصول گرم و افزایش میزان بهره وری در گلخانه شناخته می گردد.

توری های سایبان محافظتی در فصل گرما

در طول سال و ماه های گرم تابستان ، توری سایبان با همکاری سیستم خنک کاری و پد و فن ، دمای گلخانه را به طور کامل کنترل می نماید. از گرم شدن گلخانه جلوگیری و میزان تبخیر آب گیاهان را کاهش و کارآیی بسیار مناسبی دارد. شید گلخانه ای که از پارچه های بافته شده ساخته می شود در بالای ساختار گلخانه ای و روی سقف با فاصله چند متری نسبت به گیاهان نصب می گردد و می تواند میزان درصد نور خورشید که نیاز است به گیاهان برسد را به صورت مناسب تنظیم می کند.

نحوه راه اندازی توری سایبان گلخانه

گلخانه یک محیط کنترل شده و ایده آل به منظور فراهم نمودن شرایط مناسب برای رشد گیاهان می باشد. جهت کنترل دمای گلخانه مجموعه ای از تجهیزات همچون بخاری ها ، پد وفن ، و دستگاههای تهویه همگی با هم کار می کنند تا دما و رطوبت را ثابت نگه دارند و از به سرعت گرم شدن یا سرد شدن گلخانه جلوگیری به عمل آورند. توری های سایبان نیز یکی از این تجهیزات مهم بوده که از آن جهت خنک نمودن  فضای گلخانه و کاهش تابش خورشید به گیاهان و محافظت گیاهان در برابر اشعه Uv  استفاده می گردد.

مزایایی استفاده از توری های سایبان گلخانه

1-جلوگیری از ورودی اشعه های مضر و مخرب برای گیاهان

2-کاهش شدت و بازتاب نور در نتیجه کاهش دمای محیط و افزایش کارآیی خنک کننده ها

3-کاهش میزان تبخیر آب و در نتیجه کاهش آب مصرفی

4-جلوگیری از آسیب دیدن گیاهان توسط باران ، برف ، تگرگ ، پرندگان و سایر عوامل طبیعی.

5-افزایش میزان بهره وری از گل ها و گیاهان

6-مقاومت بسیار بالا

7-جلوگیری از بروز هر گونه صدمه و آسیب به محصولات خود

8-انعطاف پذیری بسیار بالا و قابل توجه

9-وزن پایین و قیمت های مقرون به صرفه

10-ایجاد سایبان مطلوب برای مصارف متعدد خود و محافظت در برابر تابش مستقیم نور خورشید

11-کاهش چشمگیر مصرف آب در آبیاری گیاهان و محصولات در آن با توجه به تبخیر آب

12-پوشش دهی و عایق بندی مناسب در برابر سرما و گرما

توری سایبان گلخانه ای چیست؟

ساختار توری سایبان گلخانه

ساختار شید و یا همان توری سایبان گلخانه به این منظور است که در برابر برف و باران در فصول سرد می تواند حتی از 25 درجه سانتیگراد تا 60  درجه زیر صفر دوام بیاورد. و از خود مقاومت بالایی نشان دهد تا گیاهان و محصولات داخل آن دچار یخ زدگی و آسیب واقع نشوند و آن ها سالم  و محفوظ بمانند.

ساختار شید گلخانه با توری به گونه ای است که در فصول گرم سال نیز به کاهش تاثیر غیر مستقیم آفتاب و میزان تابش حداقل و مورد نیاز برای گل ها و گیاهان ان ها را در برابر گرمایی بیش از حد ممکن محفوظ و مصون نگه دارد و حکم سایبان را برای گل ها و گیاهان خود ایجاد می کند تا ضریب تبخیر در تمامی فصول سال می تواند برای گل ها و گیاهان مفید واقع شود.

و توجه زیادی به نگهداری و مراقبت از گل ها و گیاهان داشته باشد. در صورتی که می خواهید از شید  گلخانه برای گل ها و گیاهان خود استفاده نمایید. دقت داشته باشید که شما می توانید با توجه به وسعتی که در اختیار دارید شید گلخانه یا توری گلخانه خود را در اندازه های متفاوتی با درصد سایه اندازی 30،50،80 درصد طراحی کنید .

طول استاندارد شید گلخانه ، 50 متر و عرض آن در ابعاد مختلف 10،8،6،4،2 متری در رنگ بندی های سبز و سفید و مشکی طراحی می شود و جنس این شیدهای گلخانه ای نیز از رشته های الیاف نازک پلی اتیلن می باشد. این نوع از توری ها را با بهره گیری از مواد اولیه بسیار مرغوب و درجه یک طراحی می کنند که در برابر اشعه مقاوم می باشند.

موارد مهم برای نگهداری از توری سایبان گلخانه

1-قبل از خرید توری سبز گلخانه ، ابتدا ابعاد مورد نظر را با دقت بالا محاسبه کنید تا در هنگام نصب توری گلخانه مجبور به کشش توری نشوید و ابعاد توری گلخانه دچار تغییر نشود.

2-پس از خرید توری ، ان را در محلی سر پوشیده ، به دور از نور مستقیم  خورشید و به دوراز حیوانات موذی قرار دهید تا قبل از نصب دچار آسیب نگردند.

3-در هنگام نصب توری سبز گلخانه ، از برخورد و تماس توری با اجسام تیز و برنده خودداری گردد.

4-بهترین روش برای نصب توری سایبان ، استفاده ازبست ها  یا همان گیره های مخصوص بوده که حداکثر باید در فواصل 50 سانتی متر به یکدیگر وصل شوند.

5- اگر قرار است توری سایه انداز را با استفاده از نگهدارنده انجام دهید ، دقت کنید برای بستن توری از سیم بکسل روکش دار استفاده کنید.

6-توری گلخانه را به هیچ وجه با ماشین کارواش و  آب با فشار بالا شستشو ندهید. بهترین روش شستشو توری گلخانه استفاده از آب با فشار معمولی و مواد شستشو دهنده به میزان است

7-اگر امکان جمع آوری توری گلخانه وجود دارد توصیه ما این است در فصول سرد سال توری سایبان را جمع آوری کنید تا طول عمر مفید آن افزایش یابد

8-از تماس توری سایبان  با روغن ، بنزین ، گازوئیل ، سیمان ،آهک و ترکیبات حاوی گوگرد و کود های شیمیایی خودداری نمایید. تماس این مواد با توری گلخانه سبب تخریب لایه Uv به کار رفته در توری گلخانه ای می گردد و کار آیی آن جهت مقاومت در برابر نور خورشید را از بین می برد.

9-در فصل سرما ، تورهای سایبان گلخانه ای را جمع آوری و آن را در مکانی سر پوشیده منتقل کنید

10- پس از جمع آوری توری ها ، آن ها را از حشرات و جوندگان دور کنید.

چگونگی نصب توری سایبان گلخانه

نصب توری سایبان گلخانه را می توان با استفاده از قفل نایلون و فنر یا با کلیپس توری انجام داد. هنگام استفاده از قفل نایلون و لاکینگ فنر در توری چین خوردگی به وجود نمی آید و استحکام آن افزایش می یابد. در نصب با کلیپس توری سایبان گلخانه ای نیز در هر متر، تنها یک یا دو گیره به کار می رود. دقت کنید قبل از نصب ، ابعاد سایه انداز گلخانه مورد استفاده کامل با فضای مورد  نظر متناسب باشد. دلیل این امر جلوگیری از کشیدگی و پاره شدن این سایبان توری است. توری  گلخانه با استفاده از بست های به آسانی قابل نصب است.

طول عمر توری سایبان گلخانه

طول مفید عمر توری سایبان گلخانه 5سال بوده است و پس از این مدت ، باید توری را عوض کرد.

توری سایبان گلخانه ای چیست؟

استفاده از توری سایبان در ایران

ایران کشوری گرم و خشک و کم آب است. و یکی از بهترین راه حل های جهت مقابله با خشکی های سالانه روی آوری به کاشت گلخانه ای می باشد. در سال های اخیر به دلیل گسترش و رواج کاشت گلخانه ای در کشور و شناخته شدن بیشتر توری های سایبان از جهت کارآیی و عملکرد مناسب جهت خنک نمودن گلخانه ، استفاده از این تجهیزات در سراسر کشور گسترش پیدا نموده است. و شهرهای تهران ، اصفهان ، شیراز ، کرمان ، البرز ، هرمزگان ، اردبیل ، خراسان ، مازندران بیشترین استفاده از پارچه های سایبان در کشور را داشته اند.

زمان نصب توری سایبان گلخانه

بیشتر صاحبان گلخانه سیستم شدید سایبان را هنگام ساخت گلخانه طراحی و بر روی آن نصب می نمایند. زیرا این قابلیت وجود دارد که در فصل های که نیاز به وجود توری سایبان بر روی گلخانه نیست ،آن را جمع نموده ، بیشتر پارچه های سایبان با وجود یک سیستم درز در لبه ها ساخته می شدند که به فرد این امکان را فراهم می کند که لبه های پارچه را با استفاده از سیستم لاکینگ و فنرهای مخصوص نصب و محکم نمایید. یا از طریق کلیپس آن ها را وصل کنید.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت توری سایبان

1-درصد سایه اندازی

2-متراژ توری گلخانه

به هر میزان متراژ و درصد سایه اندازی توری سایه انداز بیشتر گردد به همان نسبت قیمت آن بیشتر می شود.

چگونگی خنک نگه داشتن گلخانه در تابستان

گرمای تابستان برای گلخانه داران یک مسئله بسیار مهم است . زمانی که گلخانه دار در داخل یک گلخانه کار می کند. و درجه حرارت در محیط  محصور گلخانه به طور معمول چند درجه بالاتر از محیط خارج است. که این بسیار مهم است.  به محض اینکه فصل بهار شروع می شود و روزها به تدریج طولانی تر می شود. تولید کنندگان در گلخانه به این فکر افتادند که راه هایی برای محدود کردن نور و حرارت پیدا کنند که بر محصولات تاثیر گذار نباشد.

به دلیل اینکه دمای بیش از حد در گلخانه باعث کاهش کیفیت محصولات می شود. از اواخر بهار تا اوایل پاییز ، سطح نور در گلخانه از سطح مطلوب تجاوز کرده و باعث تولید حرارت تابشی در داخل گلخانه و افزایش دمای گلخانه می شود. بنابراین استفاده از تورهای سایبان و سایه دهی باعث می شود مقداری از انرژی خورشیدی را منعکس کند. وظیفه ی تورهای توازن حرارت اشعه خورشید از لحاظ فتوسنتز و گرما می باشد. میزان سایه و تشعشع مناسب ایجاد شده به وسیله این توری ها باعث می شود که کیفیت گیاهان بهبود یابد. میزان مصرف آب کاهش می یابد.

نحوه انتخاب توری سایبان گلخانه ای مناسب

به منظور انتخاب بهترین توری سایبان یا شید گلخانه باید به شرایط آب و هوایی مکان مورد نظر ، نوع میوه و یا هر محصول قابل کشت دیگر، ابعاد و ارتفاع گلخانه و وضعیت رشد محصولات توجه نمایید.

توری سایبان گلخانه ای چیست؟

خرید توری سایبان گلخانه

یکی از اصلی ترین چالش های استفاده از توری گلخانه ، محل اتصال این توری ها به یکدیگر است. همواره باید به این نکته توجه داشت که با گذر زمان و با افزایش وزش باد با یخ زدگی ، این نقاط اتصال به نگهدارنده و یا به یکدیگر، دچار پارگی و صدمه می شوند. از توری هایی که لبه های آن ها به وسیله متراکم کننده بافت مقاوم شده است استفاده شود.

کاربرد توری سایبان گلخانه

به دلیل وزن کم  ، عمر طولانی و قیمت اقتصادی بهترین حفاظت گیاهان در داخل و خارج گلخانه در برابر نور مستقیم آفتاب ، سایبان گلخانه می باشد. استفاده از توری های گلخانه بسیار اقتصادی تر بوده و همچنین باعث افزایش تولید و برداشت در طول فصل می شود. انعطاف پذیری بالا ، از مزیت های سایبان گلخانه با توری است.

توری گلخانه با انعطاف پذیری خود به مهندسین پرورش گیاه کمک می کند. که در هر فصل در داخل یا خارج گلخانه به سهولت نسبت به نصب و برداشت توری سایبان گلخانه نورگیر اقدام  نمایند. توری سایبان گلخانه نور گیر به طور دقیق ، پراکندگی نور را کامل کنترل می کند. و همین امر باعث می شود که اولین انتخاب به عنوان نور گیر گلخانه باشد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر