خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

توری سایه بان به چه میزان می تواند دمای گلخانه را کاهش دهد؟

فهرست مطالب

توری سایبان که به اسم شید گلخانه ، توری سبز گلخانه و همینطور توری گلخانه نیز خوانده می شود، یکی از مهم ترین و اساسی ترین وسیله برای برقرار کردن تعادل در دمای گلخانه ها و کاهش دادن درجۀ حرارت داخلی گلخانه ها می باشد. در حقیقت وظیفۀ اصلی شید یا توری گلخانه، فیلتر کردن میزان نور آفتابی است که به گیاهان داخل محیط گلخانه تابیده می شود و برای  آنها شرایط ایده آلی را فراهم می کند تا بتوانند به شکل مطلوب به رشد و حیات خود ادامه دهند .

استفاده کردن از توری سایبان برای کم کردن تابش نور خورشید

از آنجایی که تابش نور خورشید به شکل مستقیم برای گیاهان مضر است و باعث از بین رفتن آنها می شود، از این رو با به کار بردن توری سایبان گلخانه ، اشعه های مضر نور خورشید اجازۀ رسیدن به گیاهان داخل گلخانه ر ا پیدا نمی کند و رشد و نمو گیاهان را آسان تر می کند . جنس این توری ها از نوع پلی اتلین بوده و همۀ آنها به بهترین شکل ممکن در جهت حفاظت از گیاهان داخل گلخانه و یا مکان سربازی که به حفاظت نیاز دارد، در برابر اشعه های مضر آفتاب طراحی شده است . در فاصله های زمانی خاص به عنوان مثال از فصل تابستان ، چون میزان تابش نور خورشید در طی روز به حداکثر میزان خود می رسد، در این برهۀ زمانی دمای گلخانه به شدت بالا می رود و گاهی حتی لوازم خنک کننده نمی توانند دمای مطلوبی برای رشد گیاهان فراهم کنند که در این شرایط توری سایبان می تواند راه گشا باشد و از خشک شدن  و از بین رفتن گیاهان جلوگیری نمایند .

استفاده کردن از توری سایبان گلخانه چه مزایایی دارد ؟

یکی از فواید قابل توجه که در استفاده کردن از توری ها به دست می آید، دوام آنها است که باعث می شود بتوان برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده شود، بدون اینکه تغییری در کارکرد آنها به وجود آید . وزن این شیدها بسیار سبک بوده و همین عامل باعث می شود که جابه جا کردن و نصب آنها راحت تر و بدون دردسر باشد . این توری ها انعطاف زیادی دارند و به افراد این اجازه را میدهد که آنها را به هر شکلی که بهترین سایه اندازی را برای گلخانه انجام می دهد می توان از آها استفاده کرد . بررسی ها و مطالعات نشان داده است که فواید به کار بردن توری ها در زمانی که از توری و یا شید برای گیاهان و گلخانه ها استفاده نشده است، این گونه است که محصولات و میوه های تولیدی از کیفیت بالایی برخوردار شده باشند و همینطور سالم تر و مرغوب تر باشند.

توری سایه بان به چه میزان می تواند دمای گلخانه را کاهش دهد؟

انواع توری سایه بان

انواع مختلف توری سایه بان یا شید گلخانه ای وجود دارد که می توان آنها را با توجه به رنگ هایشان و همینطور میزان سایه اندازی یا میزان تراکم بافت آنها طبقه بندی کرد . توری های سایه بان به توجه به میزان سایه اندازی آنها انواع مختلفی دارند : توری سایه بان با درجۀ سایه اندازی 30 درصد ، توری سایه بان با درجۀ سایه اندازی 50 درصد ، توری سایه بان با درجۀ سایه اندازی 65 درصد ، توری سایه اندازی 80 درصد و توری سایه بان با درجه سایه اندازی 90 درصد . درصدهای بیان شده به نوعی بیانگر میزان و اندازۀ سایه ای است که هر سایه بان از خود می تواند ایجاد کند . به عنوان مثال اگر توری گلخانه میزان سایه 90 درصدی داشته باشد، این عدد نشان دهنۀ این است که از نوری که به سایه بان تابیده می شود تنها 10 درصد از آن می تواند از بافت سایه رد شود و به اندازۀ بقیۀ میزان نور که 90 درصد می باشد سایه ایجاد می شود .

چه توری برای سایبان گلخانه مناسب است ؟

هر کدام از توری های سایه بان با توجه به درصد سایه اندازی که دارند، برای هدف های مختلف در گلخانه به کار می روند. مثلا توری هایی که اندازۀ 30 الی 50 درصد سایه اندازی دارند، برای پرورش  انواع مختلف سبزیجات بسیار مناسب هستند. به طور کلی می توان گفت که در حالتی که گلخانه ها از شیدهایی که درجۀ سایه اندازی 40 تا 60 درصدی دارند ،برای رشد گیاهان با سرعت مطلوب تری انجام می شود و به خوبی پرورش خواهند یافت .

مزایای سایبان گلخانه

توری سایه بان با منعکس کردن نور و همچنین نزدیک شدن این نور به مجاورت گیاهان کارایی سیستم خنک کننده و همچنین پد و فن را در گلخانه افزایش می دهد و هم چنین باعث محافظت کردن از گلخانه در برابر عوامل طبیعی همانند برف، باران ، تگرگ و پرندگان می شود .استفاده کردن از توری ها باعث جلوگیری کردن از رشد جلبک ها در استخر ها و عدم ورود شاخ و برگ به درون استخر می گردد . طول عمر شید های گلخانه ای 3تا 5 سال می باشد . شید ها در عین مقاومت داشتن به راحتی و سریع نصب می شوند . یکی دیگر از فواید استفاده کردن از توری ها، حفاظت کردن گیاهان در برابر هجوم پرندگان و سایر حیوانات می باشد و از آفتاب سوختگی گل ها و پوست میوه ها جلوگیری می کند . از این نوع توری ها در حیاط مهدکودک ها هم استفاده می شود .  به دلیل اینکه توری ها خیلی حساس هستند، باید در نگهداری و مراقبت از آنها دقت لازم وجود داشته باشد.

توری سایه بان به چه میزان می تواند دمای گلخانه را کاهش دهد؟

نتیجه گیری 

از جمله توصیه هایی که برای نصب کردن توری سایه بان گلخانه به خریداران داده می شود، این است که توری باید در قسمت خارجی گلخانه یا قسمت بیرونی آن نصب شده باشد و ترجیحا توری را در قسمت داخلی گلخانه و بر روی دیوار قرار ندهند. به دلیل اینکه نصب توری سایه بان بر قسمت خارجی گلخانه می تواند به اندازۀ قابل توجهی به نسبت حالتی که توری در قسمت داخلی نصب می شود، کاهش یابد و بازدهی بهتری بر روی روند تعدیل دمای هوای گلخانه داشته باشد .

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر