خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

توری گلخانه به چه میزان می تواند دمای گلخانه را کاهش دهد؟

فهرست مطالب

امروزه تجهیزات بسیار گوناگون و متفاوتی برای گلخانه ها به وجود آمده است که استفاده از آن ها به نفع گلخانه داران خواهد بود. در واقع این تجهیزات در راستای بهتر کردن رشد و نمو گیاهان به وجود آمده است که البته تاثیر بسزایی در عملکرد و ساز و کار گلخانه ها نیز دارد. یکی از وسایل و تجهیزاتی که برای گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد، توری گلخانه می باشد. بهره گیری از این وسیله می تواند مزایای بسیاری مانند کاهش دما محیط گلخانه را داشته باشد. بنابراین در این مقاله از وب سایت فارم صنعت قصد داریم تا به بررسی موضوع توری گلخانه ای و میزان کاهش دما حاصل از آن بپردازیم و اطلاعات سودمندی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

توری گلخانه:

امروزه با افزایش روز افزون جمعیت، نیاز انسان ها به مواد خوراکی و گیاهان مختلف نیز بیشتر می شود. به همین دلیل بیشتر جوامع در پی آن هستند که با استفاده از گلخانه ها بتوانند نیاز انسان ها را بر طرف نمایند. از این رو شاهد افزایش گلخانه در سرتاسر دنیا به خصوص در کشور عزیزمان هستیم. در واقع می توان اذعان داشت که گلخانه یک محیط کنترل شده و ایده آل به منظور فراهم آوردن شرایط و وضعیت مطلوب برای رشد گیاهان می باشد که توسط افراد با مهارت در این زمینه مدیریت خواهد شد.

برای رشد و نمو بهتر گیاهان فضای گلخانه باید از دمایی ایده آل برای گیاهانی که در آن جا رشد می کنند، برخوردار باشند. در غیر این صورت گیاهان به سرعت از بین رفته و راه اندازی گلخانه بی فایده خواهد بود. لازم به ذکر می باشد که به منظور کنترل دمای گلخانه مجموعه ای از تجهیزات مانند موارد زیر با یک دیگر همکاری می کنند تا دما و رطوبت را ثابت نگه دارند و از به سرعت گرم شدن یا سرد شدن گلخانه جلوگیری به عمل می آورن:

 • بخاری ها
 • پد و فن
 • دستگاه های تهویه
 • توری سایبان یا توری گلخانه و ...
 

باید اشاره شود که توری گلخانه یکی از تجهیزات بسیار مهم بوده که از آن جهت خنک نمودن فضای گلخانه و کاهش تابش خورشید به گیاهان و محافظت گیاهان در برابر اشعه فرا بنفش استفاده می شود و البته مزایای بسیاری را به همراه نیز خواهد داشت.

در واقع این توری با کاهش تاثیر گرما و میزان تابش خورشید به گیاهان در فصول گرم، گیاهان را از گرمای بیش از حد حفظ می نماید و هم چنین با ایجاد سایه بر روی گلخانه درصد تبخیر آب در خاک را به شدت کاهش داده و به عنوان یک محافظ مناسب در فصول گرم و افزایش میزان بهره وری در گلخانه در میان گلخانه داران شناخته می شود. استفاده از این تجهیز می تواند عملکرد یا ساز و کار گلخانه شما را بهبود ببخشد.

توری گلخانه به چه میزان می تواند دمای گلخانه را کاهش دهد؟

توری گلخانه تا چه میزان می تواند دمای گلخانه را کاهش دهد؟

قبل از آن که به بررسی میزان کاهش دما توسط توری گلخانه بپردازیم، باید درباره درصد تراکم این توری اطلاعات سودمندی را در اختیار شما قرار دهیم تا بدانید که کدام یک از توری های گلخانه ای و با چه درصد تراکمی برای محیط گلخانه شما مناسب و مفید می باشد. لازم به ذکر می باشد که توری سایبان یا توری گلخانه یک پارچه بسیار مقاوم در آب بوده که درصد متغیر می باشد. که درصد تراکم در حقیقت نشان دهنده میزان توری است که توسط پارچه مسدود می گردد. به عنوان مثال می توان اذعان داشت که یک توری گلخانه یا شید گلخانه با درصد سایه اندازی 30 درصد،  نور را مسدود می کند. لازم به ذکر می باشد بیشتر سبزی ها باید زیر سایه 30 تا 50 درصد رشد نمایند. واضح است که این سایه اندازی سبب کاهش دمای محیط خواهد شد.

باید بدانید که بهره گیری از شید گلخانه ای در انواع مختلف می تواند میزان دمای محیط را 10 تا 12 درجه کاهش دهد و در شرایط آب و هوایی بسیار گرم می تواند از صدمه به گیاهان مختلف جلوگیری به عمل آورد. استفاده از تجهیز در شهرهای گرم و یا مناطقی که تابستانی گرم دارند بسیار مهم و ضروری است زیرا این تجهیز ساده سبب کاهش دمای مطلوب محیط می گردد و بدین ترتیب محیط گلخانه به یک محیط مناسبی برای رشد و نمو گیاهان تبدیل خواهد شد.

از جمله مواردی که باید بدانید، این است که در طول سال و ماه های گرم تابستان توری سایبان با همکاری سیستم خنک کاری و پد و فن، دمای گلخانه را به طور کامل کنترل خواهد کرد و می تواند کارایی های زیر را برای محیط گلخانه داشته باشد:

 • از گرم شدن گلخانه جلوگیری به عمل می آورد
 • میزان تبخیر آب گیاهان را کاهش می دهد.
 • اشعه فرا بنفش را فیلتر می کند.
 

می توان اذعان داشت که توری گلخانه ای از پارچه هایی بسیار خاص طراحی و تولید می شود که این پارچه ها به یکدیگر بافته شده اند. شید گلخانه ای در بالای ساختار گلخانه و روی سقف با فاصله چند متری نسبت به گیاهان نصب خواهد شد و می تواند میزان درصد نور خورشیدی که نیاز است به گیاهان شما را برسد را به صورت مناسب تنظیم کند.

کاربرد شید گلخانه ای چیست؟

می توان اذعان داشت که شید گلخانه ای کاربرد بسیار فراوانی دارد بنابراین به عنوان یکی از تجهیزات بسیار مهم و ضروری برای گلخانه ها شناخته می شود. از جمله کاربرد بسیار مهم توری سایبان می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • این توری به منظور پوشش‌ دهی گلخانه ‎‌ها برای سایه اندازی و کاهش دمای گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد
 • توری گلخانه ای می تواند از گیاهان در برابر نور شدید آفتاب محافظت نماید و کاهش دما محیط گلخانه را سبب شود.
 • کاهش مصرف آب در آبیاری درختان و گیاهان به علت کاهش تبخیر سطحی آب را منجر خواهد شد که این موضوع می تواند در صرفه جویی آب نقش بسیار مهمی را ایفا نماید.
 • تنظیم نور برای تولید انواع گل ها و صیفی جات را سبب می شود.
 • علاوه بر محیط های گلخانه ای از این تجهیز به منظور پوشش‌ دهی و سایه اندازی در دامداری ها و محافظت دام در برابر آفتاب نیز استفاده می کنند.
 • استفاده از توری سایبان در اماکن ورزشی و تفریحی جهت محوطه ‌سازی و ایجاد پارکینگ نیز امکان پذیر می باشد.
 • با استفاده از شید گلخانه ای می توان از آبزیان در مقابل آفتاب ‌سوختگی در استخرهای پرورش ماهی  مراقبت و محافظت کرد.
 • جلوگیری از تشکیل خز و جلبک درون آب و هم‌ چنین ممانعت از تبخیر سطحی در استخرها

توری گلخانه به چه میزان می تواند دمای گلخانه را کاهش دهد؟

دمای مطلوب برای گلخانه ها چقدر است؟!

این سوالی است که برای بیشتر شما عزیزان به وجود می آید. دانستن دمای مطلوب برای گلخانه ها بسیار مهم است. از این رو باید اشاره شود که دمای مطلوب برای یک گلخانه بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد و هم چنین از دمای بالاتر از 27 درجه سانتی گراد باید جلوگیری کرد. این دمای مناسب با استفاده از سیستم ها و تجهیزاتی که برای خنک کردن محیط گلخانه به وجود آمده اند، قابل دسترسی می باشد.

همان گونه که در این مقاله و عنوان کرده ایم، توری سایبان یا توری گلخانه ای می تواند در این زمینه بسیار مفید واقع شود. حال علاوه بر شیدهای گلخانه که باعث کاهش دما در داخل گلخانه می شود، پنجره های سقفی اتوماتیک در گلخانه ها برای این مسئله بسیار ضروری و مفید هستند و باید این موضوع توسط گلخانه داران عزیز رغایت شود. به دلیل آن که هوای گرم به علت سبک بودن به طرف بالا حرکت کرده و زیر سقف گلخانه تجمیع می یابد و اگر این پنجره ها وجود داشته باشند، در این صورت هوای گرم به خارج از محیط گلخانه رانده خواهد شد.

بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، محققان دریافتند که شیدهای گلخانه ای می توانند بر کیفیت میوه های به دست آمده بسیار تاثیرگذار باشند. بنابراین بسیار ضروری است که بیشتر گلخانه داران در هر منطقه ای که هستند، از این تجهیزات مهم استفده کنند.  به صورت کلی تحقیقات نشان داده است که در گلخانه بدون توری های سایبان، تا 35 درصد از میوه های تولید شده، پوست میوه ها دچار ترک خوردگی شدند در حالی که در گلخانه ای که با سایه 50 درصد پوشیده شده بود تنها 25 تا 29 درصد از میوه ها دچار ترک خوردگی پوست شده بودند. بنابراین بهره گیری از این تجهیز ساده می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت محصول نهایی داشته باشد. در کل سایه اندازی با استفاده از توری گلخانه ای یک روش مفید برای کاهش تولید میوه های با پوست ترک خورده می باشد بدون این که سایز میوه کاهش پیدا کند و این موضوع برای گلخانه داران بسیار مهم و ضروری می باشد.

سخن پایانی:

توری گلخانه ای جهت ایجاد سایه و جلوگیری از تابش بیش از حد نور آفتاب به عنوان یک محافظ بر روی گلخانه ها ، استخر پرورش ماهی، دامداری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه کرده و با کارشناسان در این باره مشورت نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر