خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

توپ صوتی دور کننده پرندگان

فهرست مطالب

وقتی کشاورز و یا باغدار هستید و در مسیر فعالیت های کشت و زراعت خود غرق کار شده اید، یک عامل مزاحم، چیزی که بتواند زحمات یک ساله شما را تهدید کند، چیزی جز نگرانی برای شما نخواهد داشت. از انواع آفت ها گرفته تا علف های هرز و بیماری های گیاهان، خشکسالی و یا باران های بی هنگام؛ ولی یکی از دردسر های همیشگی که تقریباً هر زمان هر باغداری را آزار می ‌دهد، سیل فراوان پرنده هایی است که می آیند و می خورند و خراب می کنند و می روند.

از کلاغ گرفته تا گنجشک، وقتی پای غارت باغ و زمین زیر کشت در میان باشد، همین پرندگان به ظاهر بی آزار، تبدیل می ‌شوند به آفتی خانمان سوز و غیرقابل تحمل. چاره چیست؟ آیا باید این پرندگان را کشت؟ آیا یک مترسک بی جان می تواند شکم گرسنه آنها را بترساند؟ آیا باید تسلیم منقار همیشه گرسنه آنها باشیم؟ خوب، وقتی پای کشاورزی در دنیای امروز در میان است، دیگر نباید نگران چنین مباحث پیش پا افتاده ‌ای باشید. کافی است باغ و زمین کشاورزی خود را همراه با یک کلاغ پران کنید تا دیگر هیچ پرنده ای در آسمان باغ شما، در آن زمان هایی که می خواهید، بال نزنند.کلاغ پران یک ابزار ساده باغبانی است. نه می کشد و نه مانند مترسک ها بی خیال می شود. خیلی آرام و ملایم مسیر پرندگان را از فضای باغ شما دور می‌ کند. و اما کلاغ پران چگونه این کار را انجام می‌ دهد؟

توپ صوتی دورکننده پرندگان و حیوانات چگونه کار می کند؟

یکی از عواملی که پرندگان و بسیاری از حیوانات به شدت از آن می ‌ترسند، وجود صدا های ناگهانی و بسیار بلند است، چیزی شبیه به شلیک یک گلوله. از این رو کافی است تا در سطح باغ، صدایی شبیه به شلیک گلوله ایجاد شود تا همه پرندگان و حیوانات مانند گراز ها از سطح باغ فراری شوند. برای رسیدن به این صدای بلند، نیازی نیست تا هر بار گلوله ای شلیک کنید. کافی است از تفنگ کلاغ پران بهره مند باشید. تفنگ کلاغ پران یک ابزار ساده است که به شکلی متناوب و در زمان ‌هایی که تحت اختیار ما است، صدا های بلند و ناگهانی تولید می‌ کند. صدا هایی که باعث ترس کلاغ ها و دیگر حیوانات می شود.

کلاغ پران که از آن با نام گنجشک دورکن نیز یاد می‌ کنند، با تولید صدایی در حد و اندازه ‌های ۱۲۰دسی بل و به شکل ناگهانی فعالیت می‌ کند. این صدا در مقیاس برابر به اندازه ی شلیک گلوله از یک تفنگ ژ-سه می باشد. البته میزان صدا در گنجشک دورکن شرایط تنظیمی دارد؛ اما به جهت استفاده در مزارع وسیع، بهتر است میزان صدای کلاغ پران را در حد ۱۲۰ دسی بل نگهدارید.

ساز و کار کلاغ پران برای ایجاد چنین صدایی بر اصل تولید یک انفجار کوچک استوار است. کلاغ پران گاز این انفجار را از طریق یک کپسول و یا پیک نیک گاز مایع تامین می ‌کند. بدین صورت که با ایجاد ساز و کاری دقیق و حساب شده، گاز را در فضایی مطمئن پخش نموده و هر بار در زمان هایی قابل تنظیم با ایجاد یک جرقه ی ساده، انفجاری کوچک تولید می ‌شود. یک لوله هدایت صدا نیز در کلاغ پران وجود دارد. این لوله می تواند مسیر موج صدا را تعیین کند.

گاهی از دستگاه کلاغ پران با نام گراز دورکن نیز یاد می شود. چرا که گراز ها نیز از جمله حیوانات باغ خراب کن هستند و دستگاه مذکور می ‌تواند آنها را نیز بترساند. البته انواع گراز دورکن با اندک ساز و کاری متفاوت با نوع کلاغ پران ها تنظیم می شوند.

توپ صوتی دور کننده پرندگان

انواع دستگاه توپ صوتی کشاورزی

اصولا طراحی دستگاه کلاغ پران برای پوشش دادن حداقل یک هکتار از هر نوع مزرعه و یا باغی می باشد. البته این مقدار در صورت تنظیم دستگاه در تولید ۱۲۰ دسی بل خواهد بود. انواع دستگاه کلاغ پران در دو دسته بندی قرار می‌ گیرند.

•    نوع مکانیکی: ساز و کار تولید جرقه در این دستگاه یک ساختار مکانیکی است و تقریبا برای هر دو دقیقه می تواند یک صدای بلند در حد یک تفنگ ژ-سه تولید نماید. قیمت کلاغ پران مکانیکی بسته به متریال به کار رفته در آن متنوع می‌ شود؛ اما به هر صورت قیمت کلاغ پران مکانیکی از انواع دیجیتالی که در ادامه با آن آشنا خواهید شد، کمتر خواهد بود.•    نوع دیجیتالی: دیگر هر تجهیزی که تا دیروز رنگ و بوی کارکرد مکانیکی داشت، در دنیای الکترونیکی امروز می ‌تواند ساز و کاری دیجیتالی داشته باشد. مانند کلاغ پران دیجیتالی که خیلی بیشتر و بهتر از انواع مکانیکی قابلیت تنظیمات دارد. انواع دیجیتالی، قابلیت شارژ شدن نیز دارند. همراه با یک تایمر قابل تنظیم کار می کنند و می توان آنها را برای فعالیت در ساعات گوناگون روز و یا شب تنظیم نمود. این حجم بالا از امکانات متنوع باعث شده تا فروش کلاغ پران دیجیتالی به مراتب بیشتر از انواع مکانیکی باشد. در ویدئوی زیر نحوه تنظیم کلاغ پران دیجیتالی آموزش داده شد ه است.

چه مکان هایی به کلاغ پران ها نیاز دارند؟

تا اینجای مقاله که اندکی با انواع کلاغ پران در اصول کارکرد آن آشنا شدید، فقط صحبت از انواع مزارع و باغات به جهت استفاده از این تجهیز بود؛ اما این ابزار سودمند را می توان در فضا های بسیار متنوع دیگری نیز به کار برد.هر جاییکه به نوعی در مسیر زندگی انسان ‌ها قرار نگیرد؛ اما تحت تاثیر حیوانات مزاحم دچار اختلال باشد، می ‌تواند از انواع کلاغ پران بهره مند شود. از این رو می‌ توان این فضا ها را در چند گروه کلی دسته بندی نمود.

o       مزارع و باغات: کلاغ پران با هدف کارکرد در مزارع و باغات طراحی شده‌ است و تقریباً اصلی ترین مکان ها که از پرندگان مزاحم آسیب می‌ بینند نیز همین فضا ها هستند.o       مزارع پرورش ماهی: پرندگان می‌ توانند غذای مانده بر آب ماهی ها و یا خود ماهی های کوچک را شکار کنند. از این رو برای مزارع پرورش ماهی به نوعی مزاحم خواهند بود.o       انبار های بزرگ: بسیاری از انبار ها در فضا های سر باز هستند. این فضا ها مستعد حضور انواع پرندگان می ‌شوند.o       باند های فرودگاهی: در اطراف باند ها نباید هیچ پرنده ‌ای بال بزند. چرا که این بال زدن می ‌تواند تبعات خطرناکی برای هواپیما ها داشته باشد.o       کارخانجات خوراک دام و طیور، دامپروری ها و مرغداری ‌ها: آنچه در این کارخانجات تولید می‌ شود، محبوب هر پرنده ‌ای است. از این رو محوطه آنها می ‌تواند مستعد حضور انواع پرندگان باشد. کلاغ پران می تواند در بهبود کارکرد این فضا های تولیدی تاثیرگذار باشد.

نکات ایمنی که در هنگام کار از دستگاه کلاغ پران

این دستگاه نیز مانند تمام دستگاه های مکانیکی دارای نکات مصرف مهمی است که باید حتما رعایت شود. در غیر این صورت باعث ایجاد خطر و یا آسیب دیدگی در افراد و یا صدمه به خود دستگاه کلاغ پران می شود.

1-در مکان های مسکونی و محل رفت و آمد انسان از دستگاه توپ صوتی به هیچ وجه استفاده نکنید. این کار باعث لطمات جبران ناپذیری به افراد می شود.2-در اولین مرتبه استفاده از کلاغ پران پشت دستگاه بایستید و جلوی لوله آن هرگز قرار نگیرید. این کار مانع از آسیب دیدگی شما در حین شلیک می شود.3-دستگاه را هیچ گاه بر روی درخت نصب نکنید. این کار در صورت شلیک دستگاه کلاغ پران باعث افتادن و صدمه به دستگاه می شود.4-روی دستگاه را با چیزی نپوشانید بارندگی بر روی دستگاه اثری ندارد. در صورت پوشش بر روی دستگاه و عدم دید کافی باعث ایجاد خطر برای افراد رهگذر خواهید شد.5- برای این که دستگاه توپ صوتی شما به بهترین حالت ممکن شلیک کند و کارکرد درستی داشته باشد. این دستگاه را بر روی سطح صاف و بدون ناهمواری قرار دهید. این کار کمک می کند تا دستگاه در اثر ضربه ناشی از شلیک پرت نشود و یا روی زمین نیفتد.6-دستگاه کلاغ پران را بالاتر از علف های خشک در ارتفاع 2 متری قرار دهید.

توپ صوتی دور کننده پرندگان

ویژگی های دستگاه کلاغ پران

در این قسمت شما را با مشخصات این دستگاه بیشتر آشنا خواهیم کرد.

-در صورت استفاده از کپسول گاز پیکنیک 2 کیلوگرمی شما می توانید 2970 شلیک و انفجار داشته باشید.-مساحت تحت پوشش این دستگاه یک هکتار است. شدت تولید صدا نیز با این دستگاه 120 دسیبل است.-زمان انفجار در نوع مکانیکی از 2 تا 10 دقیقه است. و در نوع شارژی از 2 تا 20 دقیقه است.-وزن خود این دستگاه کلاغ پران حدود 6 کیلوگرم است. اندازه این دستگاه هم 15 در 97 در 52 سانتی متر است.- دستگاه کلاغ پران دارای 1 سال گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش می باشد.-توجه کنید که در مدل مکانیکی به علت کارایی ساده تر امکان استفاده بیشتر است. سرویس و نگه داری این مدل نیز راحت تر و ساده تر است.

نکات مهم هنگام خرید کلاغ پران

هنگام خرید  دستگاه کلاغ پران لطفا محافظ دستگاه را نیز تهیه فرمایید. این محافظ از دستگاه در برابر آسیب های احتمالی مراقبت می کند. حتما هنگام استفاده برای اولین بار از افراد مطلع و مجرب کمک  بگیرید. نکات ایمنی را هنگام استفاده از دستگاه کلاغ پران رعایت کنید. دستگاه را هر چند وقت یک بار چک کنید و در مورد درستی انجام کار مورد بازرسی قرار دهید. مواظب باشید در هنگام شلیک دستگاه در جلوی آن قرار نگیرید. از محکم بودن دستگاه بر روی زمین اطمینان حاصل کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر