خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تیغه علف تراش SKN

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

دستگاه های علف تراش موتوری تبدیل به یکی از مهمترین ابزارهای کلیدی در صنعت کشاورزی شده اند. حالا دیگر به راحتی می توانید در دستان هر باغبان و کشاورز حرفه ای یک دستگاه توانمند علف تراشی را مشاهده کنید. دستگاه هایی که برای تراشیدن انواع گیاهان در سطح باغ و مزرعه طراحی شده اند. قدرت یک دستگاه علف تراش موتوری در توانمندی بالای آن برای تراشیدن هر نوع گیاهی است. از چمن زنی تا حذف علف های هرز تا هرس کردن شاخساران و بریدن شاخه های قطور درختان همگی از جمله توانمندی های بالقوه برای هر دستگاه علف تراش می باشد. قید به کلمه بالقوه داریم؛ زیرا تا مقدمات امر یعنی بهره ‌مندی از یک تیغه علف زن مناسب در کار نباشد، قطعاً نمی توانیم در تراشیدن گیاهان موفق ظاهر شویم. در این مطلب هم قصد داریم تا در باب تیغه علف زن SKN به عنوان یکی از مطرح‌ ترین مدل ‌های بازار صحبت کنیم.
تیغه علف تراش SKN
 همه گیاهان حاضر در سطح باغ و مزرعه دائماً در حال رشد کردن هستند. آنها در هر جایی رشد می ‌کنند و گاهاً دردسرآفرین می شوند. چیزی مانند هجوم علف های هرز که تقریباً هر فضایی را اشغال خواهد کرد. گاهی هم باید دست به کار دروی محصولات زراعی باشیم. در این حالت تراشیدن منظم و قاعده ‌مند گندم زارها، یونجه زارها و موارد مشابه مورد هدف قرار می گیرد. اما در بسیاری از موارد باید در تکاپوی هرس کردن درختان، قطع شاخه های انبوه و یا بریدن الوارها باشیم. قطعا نمی ‌توانیم تمام این فعالیت ‌ها را با یک نوع تیغه علف زن انجام بدهیم. هر دستگاه علف تراش موتوری یک دستگاه پایه است که باید هنرمندانه با تیغه های مخصوص و مناسب مجهز شده باشد. در این میان این هنر باغبان و یا کشاورز است که باید هوشمندانه با در نظر گرفتن نوع فعالیت ‌های دستگاه علف زن در تراشیدن گیاهان، تیغه علف زن مناسب را انتخاب کند. در این دایره انتخاب از توپی های نخی علف تراش تا تیغه های فولادین دیسکی شکل حضور دارند که هر کدام وظیفه ای مشخص و توانمندی معینی دارند. تیغه علف زن SKN که مورد نظر ما است، یک نوع تیغه الماسه علف تراش است که به شکل دیسکی شکل با طراحی ۴۰پره ساخته شده است. این تیغه علف زن SKN یک ایده تخصصی برای بریدن شاخه های قطور درختان، قطع کردن الوارها و در یک کلام هرس منظم شاخه ‌های بی ‌نظم درختان طراحی شده است.با مطرح کردن این مقدمه می ‌خواهیم وارد یک بحث فنی تمام ‌عیار شویم تا ببینیم که ایده های طراحی تا جنبه های کاربردی برای تیغه ۴۰پره SKN چگونه است؟ 

نگاهی مختصر برای آشنایی با تیغه ۴۰پره SKN

تیغه ۴۰پره علف زنSKN یک ایده کلی از ساخت تیغه های دیسکی شکل با سگمنت های الماسه در طراحی علف تراش ها است. این تیغه فرمی گرد، کاملاً مسطح با لبه‌ های دندانه دندانه الماسه است. تیغه ای که از فولاد سخت آبکاری شده ساخته شده است و در حضور سگمنت های الماسه می ‌تواند قابلیت برش زنی بسیار بالایی داشته باشد. ایده طراحی تیغه علف زن SKN از طرح ساخت تیغه های الماسه آمده است. تیغه های الماسه از بهترین ایده ها برای بریدن اجسام سخت هستند. این تیغه ها در مدل های گوناگون با روش های ساخت متنوع برای نصب شدن بر انواع تجهیزات موتوری ساخته شده اند و می توانند برای برش زنی چوب، سنگ و حتی فلزات مورد استفاده قرار بگیرند. البته دقت کنید که تیغه علف زن SKN یک تیغه الماسه مخصوص برش زنی چوب است و هرگز نمی توانید از این محصول برای برش دیگر اجسام سخت اعم از سنگ و فلز استفاده کنید. اما ماهیت طراحی آن با الگوی طراحی تیغه های الماسه گره خورده است. تیغه های الماسه حالا بهترین اجسام قدرتمند برای برش زنی سطوح سخت هستند و در بسیاری از فضاهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. هر تیغه دیسکی شکل الماسه دارای دندانه هایی در حول صفحه دیسکی شکل خود می باشد. این دندانه ‌ها را با عنوان سگمنت معرفی می ‌کنند. این تیغه های دیسکی شکل از متریال فولاد با آلیاژهای پرکربن که ضد زنگ هم هستند، ساخته شده اند. لذا سطح این تیغه ها کاملاً سخت، ماندگار و مقاوم است و به این سادگی ها نمی شکند. البته در بخش سگمنت ها از آلیاژهایی خاص برای هر چه مقاوم تر کردن لبه دندانه ها استفاده شده است.
تیغه علف تراش SKN
 تیغه های الماسه از آنجا که قابلیت برش زنی بالایی دارند و در عین حال بسیار مقاوم هستند، با این نام معرفی می شوند. در واقع وجه استحکام بی نظیر آنها و قدرت برش زنی بالای آنها است که آنها را شبیه به دنیای سرسخت الماس کرده است. همین سرسختی معرف قابلیت های بالای چنین تیغه هایی است. پس هر گاه در هر فضای صنعتی تا کشاورزی با نام یک تیغه الماسه مواجه شدید، قطعاً در آن تیغه از الماس استفاده نشده است؛ بلکه آن تیغه صاحب سگمنت هایی از جنس کبالت است که مقاومتی در حد الماس و قدرت برش زنی خارق العاده ای دارد. البته در طراحی هر تیغه الماسه تمامی سگمنت ها از تیغه های الماسه برخوردار نیستند؛ بلکه تنها دو الی سه تیغه مجهز به لبه های کبالتی است و باقی تیغه ها به نوعی حکم یک راهنما را دارند. غالبا در طراحی تیغه های الماسه این سگمنت های الماسه را با فلش هایی و یا برجستگی هایی کوچک مشخص می‌ کنند. در طرح ساخت تیغه علف زن SKN نیز از همین ایده های کارآمد سگمنت های الماسه استفاده شده است. در طراحی سگمنت های سرسخت تیغه الماسه علف تراش SKN از آلیاژ کبالت در کنار تنگستن استفاده شده است. کبالت باعث افزایش درجه سرسختی تیغه های الماسه خواهد شد و در عین حال حضور تنگستن در قابلیت انعطاف بالا و مقاومت و ماندگاری تیغه نقش بازی می کند. تیغه ۴۰ پره علف زنSKN در حضور سگمنت های الماسه از نمونه ‌های بسیار قدرتمند با قابلیت برش زنی بسیار کارآمدی است. محصولی که به خوبی در سطح باغ و بوستان قابلیت بریدن هر نوع شاخه و یا الواری را دارد. 

چرا به تیغه های دیسکی شکل نیاز داریم؟

اگر با یک دستگاه علف تراش از نزدیک کار کرده باشید، قطعاً این ماشین را به عنوان یکی از ابزارهای مفید و بسیار کارآمد معرفی خواهید کرد. دستگاهی که می تواند به سادگی حجم گسترده ‌ای از گیاهان رشد کرده در سطح باغ و بوستان را بتراشد. البته اگر در این بین حرفه ‌ای باشید، قطعاً می ‌دانید که در کار با دستگاه علف تراش زمانی موفق هستید که از تیغه مناسبی استفاده کرده باشید. در این بین سوال کلیدی آن است که اصولاً چرا تیغه های دیسکی شکل مانند تیغه علف زن اس کا ان را طراحی می ‌کنند؟ در جریان تراشیدن گیاهان باغ و مزرعه بسیاری از گیاهان دارای ساقه های علفی شکل هستند. این گیاهان غالباً رشد کوتاهی می‌ کنند و تراشیدن ساقه ‌های آنها نیاز به تأمین قدرت بالایی ندارد. قطعاً با استفاده از یک توپی نخ علف زنی و یا تیغه های فولادین دو، سه و چهار پره ای می توانید چنین گیاهان با ساقه های علفی شکل را بتراشید. اما وقتی قصد تراشیدن شاخه های چوبی شکل درختان باغ و بوستان را دارید، دیگر نمی توانید به قدرت محدود تیغه های چند پره کوچک اکتفا کنید. تراشیدن شاخه ها نیاز به تیغه های دیسکی شکل دارد. حالا هر چه ساقه از قطر بزرگتری برخوردار باشد، باید تیغه دیسکی شکل پهن تری را انتخاب کنید. مانند تیغه علف زن اس کا ان که مخصوص بریدن شاخه‌ های قطور تا برش زنی الوارهای چوبی طراحی شده است. با استفاده از تیغه الماسه علف زن مانند مدل ۴۰پره طراحی شده از برند SKN به ترتیبی از یک اره پهن و بزرگ و دیسکی شکل برخوردار هستید. 
تیغه علف تراش SKN
 اصولاً در طراحی اره های دستی هم می توانید چنین ساز و کاری را مشاهده کنید. هر چه قطر شاخه و یا تنه درختان بزرگتر باشد، باید از اره هایی که تنه پهن تری دارند، استفاده کنیم. تنه پهن اره به نوعی راهنمای تیغه در حین برش است و مانع از گیر کردن تیغه در حین برشکاری الوارها خواهد شد. در برش زنی شاخه های قطور به تیغه های دیسکی شکل، مانند تیغه ۴۰ پره علف زنSKN نیاز داریم تا بتوانیم عمق چوب را به نرمی و عاری از هر گونه خطر گیر کردن تیغه برش بزنیم. 

الگوی طراحی تیغه ۴۰پره علف زنSKN

الگوی طراحی شده برای تیغه علف زن SKN متکی بر یک الگوی دیسکی شکل است. یک دیسک پهن فولادین که از ۴۰ پره در اطراف خود دارد. فرم طراحی پره ها برای برشکاری در چوب انتخاب شده است. هر پره به شکل دندانه ای پهن با لبه ای منحنی شده است که به مانند لبه های برجسته یک اره موتوری قابلیت نفوذی ساده در عمق چوب را دارد. البته تمام این سگمنت ها از متریال سرسخت الماسه برخوردار نیستند. بلکه تنها چند سگمنت آن هم در فواصلی منظم حول محور تیغه دیسکی شکل از قابلیت الماسه دارند. تمامی این تیغه ها از متریال فولاد سخت کاری شده با کربن ساخته شده اند. اما تنها برخی از دندانه ها از فولاد سخت تنگستن کارباید برخوردار هستند. فولاد سخت تنگستن کارباید یک متریال جان ‌سخت با قابلیت برش زنی بالا به مانند الماس است. میزان قدرت برش زنی هر تیغه الماسه علف تراش بستگی به تعداد سگمنت های الماسه دارد. هر چه تعداد سگمنت های الماسه مجهز به فولاد سخت کاری شده تنگستن کارباید بیشتر باشد، قطعاً قابلیت برش زنی هم افزایش پیدا می‌ کند. اما آلیاژ تنگستن کارباید فلزی گران قیمت است و خیلی منطقی نیست که تمام سگمنت ها را به این فلز گران قیمت مجهز کنیم. آلیاژ تنگستن کارباید یک ترکیب خاص متالوژی شده است که با نسبت دقیق از عناصر تنگستن، کربن و کبالت ساخته می شود. هر کدام از این عناصر برای ایجادویژگی منحصر به فرد در این ترکیب خاص گنجانده شده اند. تنگستن استحکام بسیار بالایی دارد و می تواند نقطه ذوب بسیار بالایی را برای تیغه الماسه فراهم کند. در عین حال کبالت باعث ماندگاری، استحکام و جان سختی تیغه ها خواهد شد و قابلیت ضد زنگ زدگی دارد. کربن هم از دیرباز به عنوان ترکیب سخت کاری شده در بطن فلزات آلیاژی مورد استفاده قرار می گیرد. در ترکیب آلیاژی تنگستن کارباید، نکته کلیدی در میزان درصد استفاده شده از سه عنصر تنگستن، کربن و کبالت است. به هر صورت تنگستن برای افزایش ظرفیت حرارتی تیغه ها و کبالت در ایجاد استحکام نهایی نقش بازی می کنند. اما این دلیل نمی ‌شود که در ترکیب این عناصر دست به عصا نباشیم. در طراحی تیغه های الماسه، نوع برش زنی، نوع کاربرد، الگوی طراحی، ابعاد تیغه و دیگر نکات فنی در ایجاد ترکیب آلیاژ تنگستن کارباید نقش بازی می ‌کنند. مهندس طراح قطعاً با توجه به نوع کاربری، تیغه های الماسه را طراحی خواهد کرد. در بحث طراحی تیغه علف زن SKN نیز شاهد بهره مندی از ترکیب ایده آل در ایجاد تیغه ‌های الماسه هستیم. این تیغه های الماسه گنجانده شده در برخی از سگمنت های تیغه علف زن اس کا ان از نمونه ‌های بسیار مقاوم و ماندگار با قابلیت برش زنی بسیار ویژه ‌ای هستند. 
تیغه علف تراش SKN
 

نحوه اتصال تیغه های الماسه در تیغه علف زن SKN

تیغه الماسه ترکیبی از آلیاژ تنگستن، کبالت و کربن است. این ترکیب سرسخت با قابلیت برش زنی خوبی به مانند یک چاقوی همه فن حریف بر سطح سگمنت ها ظاهر می شود. اما نکته کلیدی در نحوه استقرار این تیغه های کوچک الماسه بر سگمنت های فولادین تیغه است. در ساخت دیسک فولادین، از فولاد پرکربن استفاده شده است. این فولاد، ضد زنگ، منعطف و با استحکام بسیار بالایی است. اما جنس آن کاملا متفاوت با تیغه های الماسه از جنس تنگستن کارباید می باشد. در طرح ساخت تیغه علف تراش SKN از تکنیک جوش بریز (Braze) برای اتصال تیغه ها بر لبه سگمنت ها استفاده شده است. جوش بریز یک نوع لحیم کاری با درجه سختی بسیار بالا است که در هر دو سمت فلز فولادین سطح تیغه علف زن و متریال تنگستن کارباید تیغه های الماسه قابلیت اتصال دارد. لحیم کاری با تکنیک جوش بریز نیاز به متریال بسیار گران ‌قیمتی دارد. این متریال خاص حتی از خود تیغه های تنگستن کارباید گرانتر هستند. لذا لحیم کاری تمامی سگمنت ها برای ایجاد یک تیغه برش بسیار قدرتمند خیلی گران تمام می ‌شود. به این ترتیب عموماً در طراحی سگمنت های الماسه برای خلق دیسک های فلزی همه دندانه ها را مجهز به تیغه های تنگستن کارباید نمی ‌کنند. در عملیات جوش بریز از درصد اندکی نقره استفاده شده است. میزان حضور نقره در فرآیند جوش بریز میزان قابلیت استحکام بالای آن را مشخص خواهد کرد. هر چه میزان استفاده از نقره در جوش بریز کم باشد، ماندگاری تیغه الماسه بر سگمنت های فولادین تیغه علف زن الماسه هم کاهش پیدا می‌ کند. در محصولات رده پایین بازار شاهد استفاده از جوش بریز با سطح نقره بسیار اندکی هستیم که باعث شده تا این محصولات، درجه مقاومت نامناسبی داشته باشند. اما در تیغه علف زن SKN طراحی شده از جوش بریز، درصد نقره مناسبی استفاده شده است تا سطح مقاومت تقریباً کاملی از تیغه ‌های الماسه در این سطح دیسکی شکل حاصل شود. البته در طراحی تیغه علف تراش SKN ماهیت ماجرا برای حضور در فعالیت های کشاورزی و باغبانی است. لذا چندان نیازی به تعریف تیغه های خیلی مقاوم احساس نمی شود. به هر صورت عملیات برش چوب و الوارهای سبک باغبانی ماجرای سخت و پرفشاری نیست که نیاز به تعریف سگمنت های الماسه زیاد باشد. در طراحی چنین تیغه ‌هایی کافی است دو الی سه سگمنت الماسه تعریف شود تا قدرت برش زنی ایده آل انواع شاخه ها در قطرهای گوناگون حاصل آید. به این ترتیب با رعایت یک منطق استاندارد در طراحی تیغه علف زن می‌ توانیم قابلیت برش زنی کاملی داشته باشیم. در عین آنکه تیغه دیسکی شکل ما از قیمت بالایی برخوردار نمی باشد. مانند آنچه در طراحی تیغه علف زن SKN شاهد آن هستیم. 
تیغه علف تراش SKN
 

مشخصات فنی در بررسی تیغه علف زن SKN

تیغه علف زن SKN در دسته بزرگترین تیغه های طراحی شده برای عموم دستگاه ‌های علف زن قرار دارد. این تیغه دیسکی شکل با بدنه ‌ای پهن پیکر از ۴۰ دندانه با الگوی طراحی خاصی برای برش زنی چوب طراحی شده است. تیغه از فولاد سخت کاری شده آن هم از نوع کروم ضد زنگ ساخته شده است. تیغه در مرکزیت دیسک قطر بیشتری دارد و هر چه به سمت لبه های دیسک حرکت می کنیم، از مقدار ضخامت تیغه کاسته خواهد شد. به این ترتیب در مسیر برش زنی الوارها جریان حرکت روانتری برای حضور تیغه در عمق چوب فراهم شده است. تیغه علف زن SKN با ۴۰ دندانه فولادین که برخی از آنها دارای لبه های الماسه هستند، قابلیت برش زنی وسیعی دارد. این تیغه ها بسیار موثرتر از نمونه ‌های چند پره می توانند پیکره گیاهان باغ و بوستان را بتراشند. در مسیر طراحی تا ساخت تیغه علف زن SKN از تکنولوژی ژاپنی ها استفاده شده است. این الهام از ساخت تیغه های مرغوب باعث شده تا تیغه علف زن SKN در حال حاضر در جمع بهترین مدل های بازار قرار داشته باشد. تیغه ۴۰پره علف زنSKN به شکلی طراحی شده است تا به راحتی بتواند در عمق چوب و الوارها نفوذ کند. از شاخه های نازک درختان در مسیر هرس کردن باغ و بوستان تا قطع شاخه های قطور و حتی الوار کردن تنه درختان نه چندان ضخیم از توانمندی ‌های بالای تیغه علف زن SKN می باشد. به شکلی که به راحتی می تواند علف زن موتوری شما را تبدیل به یک اره موتوری توانمند و سطح بالا نماید. با استفاده از تیغه علف زن SKN به راحتی می توانید الوارها تا قطر ۹ سانتیمتر را به طور کامل برش بزنید. این تیغه آنچنان مقاوم و رده بالا طراحی شده است که می‌ تواند در برش زنی آجر و سفال نیز مورد استفاده قرار بگیرد. در بحث طراحی، تیغه علف زن SKN یک تیغه دیسکی شکل پهن با محور متمرکز است. تیغه قابلیت نصب شدن بر شفت عموم علف زن های شناخته شده بازار را دارد. البته در بدنه دیسکی شکل تیغه علف تراش SKN به شکل منظم حفره ‌هایی ایجاد شده است. این حفره ها برای هر چه سبک تر کردن تیغه علف زن پیش بینی شده اند. در طراحی تیغه علف زن ها هر چه قطر دیسکی شکل آنها بیشتر باشد، قابلیت برش زنی عمیق ‌تری هم حاصل می‌ شود. به منظور برش زدن الوارها و شاخه های قطور، نیاز به طراحی تیغه های پهن دیسکی شکل داریم. نکته منفی ماجرا در سنگین بودن این تیغه های فولادین است. به هر حال هر تیغه یک دیسک پهن فولادین است و این متریال مقاوم قطعاً سنگین وزن می باشد. در مقابل محل نصب این تیغه های پهن پیکر در انتهای شفت علف زن ها می باشد. در این حالت قطعاً سنگینی تیغه باعث خستگی کاربر و حتی عدم کارکرد موثر توسط دستگاه علف زن خواهد شد. لذا تیغه دیسکی ها مانند تیغه علف زن ها باید سبک وزن باشند. 
تیغه علف تراش SKN
 برای کاهش وزن یا باید از قطر تیغه علف زن بکاهیم که قطعاً قابلیت برش زنی ما را محدودتر می ‌کند و یا باید از ضخامت تیغه کم کنیم که قطعاً در استحکام و حرکت روان تیغه در الوار برش خورده تاثیر منفی می ‌گذارد.بهترین راه برای سبک تر کردن تیغه علف زن، همان الگوی ساده طراحی شده در محصول کمپانی SKN است. تیغه علف زن SKN در پهنای فضای دیسکی شکل خود از تعداد زیادی حفره بهره ‌مند است. با حضور این حفره‌ ها بدون آنکه پهنای تیغه را کم کرده باشیم و یا از ضخامت تیغه حذف کرده باشیم، وزن تیغه علف زن را سبک تر خواهیم کرد. البته طراحی این حفره از درجه استحکام تیغه می ‌کاهد. اگر به سطح دیگر تیغه های الماسه مانند مدل ‌های فلزبر و یا برش سنگ توجه کنید، غیر از حفره مرکزی برای اتصال به شفت، هیچ حفره دیگری وجود ندارد. زیرا در برش سنگ و فلز نیاز به تولید قدرت بسیار بالایی است و باید تمام پهنای فلزی تیغه دیسکی شکل را در اختیار داشته باشیم. اما در عملیات برش زدن چوب با چندان عملیات سخت و طاقت فرسایی مواجه نیستیم. لذا می توانیم برای کاهش وزن تیغه با تعریف حفره ‌هایی در پهنای دیسک، شرایط کارکرد بهتری را فراهم کنیم. تیغه علف زن SKN الگوی طراحی بسیار ایده ‌آلی دارد. این تیغه پهن ۴۰پره در حضور سگمنت های الماسه خود، به راحتی می ‌تواند در عمق سرسخت ‌ترین چوب های تر و خشک نفوذ کرده و برش هایی سریع، تمیز و موثر ایجاد نماید. 

طراحی مقاوم، چالش جدی در ساخت تیغه علف زن

یک دستگاه علف زن، طراحی شده است تا در سطح باغ و مزرعه برای تراشیدن انواع گیاهان و شاخه ها مورد استفاده قرار بگیرد. اما در سطح مزرعه و یا حضور در باغ این تنها گیاهان نیستند که در مسیر برش تیغه ها قرار می ‌گیرند. فضای مزرعه و باغ مملو از اجسام سخت اعم از سطح زمین، خرده سنگ ها، قلوه سنگ ها و تخته سنگ ها می باشد. قطعا در فعالیت سنگین و پر چالش تراشیدن گیاهان باغ تا بریدن شاخه های قطور درختان، سطح تیغه علف زن با انواع سطوح سخت سنگی و فلزی برخورد می ‌کند و این برخوردها از بزرگترین چالش ها در طراحی تیغه الماسه علف زن هستند. قطعاً هر بار برخورد تیغه علف زن با سطوح سخت مانند سنگ و آجر باعث خراب شدن لبه های برنده آن می شود. گاها این برخوردها آنچنان سنگین، عمیق و دراز مدت است که باعث شکسته شدن تیغه خواهد شد. اما قرار نیست که تیغه علف زن خریداری شده و نصب شده بر دستگاه ما در قامت یک کالای یکبار مصرف مورد استفاده قرار بگیرد. تیغه علف زن باید قابلیت کافی در تحمل برخوردهای متوالی با سطوح سخت را داشته باشد. در غیر این صورت هرگز نمی توانیم از تیغه انتظار عملکرد طولانی مدتی را داشته باشیم. به هر صورت سنگ ها و سطوح سخت غیر چوبی از الزامات نامتعارف هر فضای کشاورزی و باغبانی هستند و این سطوح همواره در معرض تماس با سطح تیغه علف زن می باشند. پس باید طراحی تیغه، سطح مقاومت کافی در مواجهه با چنین سطوحی را داشته باشد. تیغه علف زن SKN را به شکلی طراحی کرده ‌اند تا بتواند در مقابل ضربات متوالی با سطوح سخت مانند سنگ کاملا مقاوم باشد. هر تیغه علف زن SKN می تواند تا 200 ضربه و تصادف ناگهانی با سطوح سخت مانند سنگ و قلوه سنگ ها را تحمل کند. البته در این تحمل کردن ها، هیچ کدام از تیغه های الماسه و دندانه های معمولی آن نخواهد شکست.
تیغه علف تراش SKN
 

نگاهی بر ویژگی های تیغه علف زن ایده آل

در این مطلب قدم به قدم همراه هم آمدیم و در تحلیلی فنی تا ماجرای ساخت انواع تیغه های الماسه به موضوع طراحی تیغه علف زن SKN به عنوان یکی از بهترین محصولات بازار اشاره کردیم. در این تحلیل مدعی شدیم که تیغه علف زن SKN از نمونه ‌های خوش ساخت با قابلیت مانور بالا در سطح بازار است که می ‌تواند جنبه های کاربردی بسیار مطلوبی را تامین نماید. اما با چه معیار و ملاکی می توانیم یک تیغه علف زن الماسه را در جمع مدل های ایده آل و خوش ساخت بازار قرار بدهیم؟ در ادامه به تحلیل فنی تا مطرح کردن ویژگی های یک تیغه علف زن الماسه ایده ‌آل می ‌پردازیم و سعی می‌ کنیم تا تیغه علف زن SKN را در یک تحلیل قیاس گونه با ویژگی ‌های برتر این تیپ از محصولات مقایسه کنیم. در نهایت بهتر می ‌توانیم یک معیار کلی برای سنجش قابلیت‌ های تیغه علف زن SKN را مطرح کنیم. 

معیارها در پیدا کردن تیغه الماسه علف زن ایده آل

برای محک زدن یک تیغه الماسه ایده آل، معیارهای متعددی حضور دارند. معیارهایی که از متریال خود صفحه تا تکنولوژی ساخت، طراحی تیغه ها، نوع تیغه ها و تعداد تیغه های الماسه را شامل می ‌شوند. قطعا قیمت نهایی محصول از مهمترین معیارهای کلیدی در انتخاب یک تیغه الماسه ایده ‌آل است. برای تحلیل تیغه علف زن الماسه نیز باید معیار قیمت را در نظر داشته باشید. قیمت فاکتوری به شدت متغیر است که از الگوی ساخت تا کشورهای سازنده و میزان کارایی محصول در آن دخیل هستند. تیغه علف زن SKN از محصولات خوش ساخت و خوش قیمت بازار است که در عین طراحی از سخت ترین متریال ها با وجود سگمنت های تمام الماسه قیمت بسیار مناسبی دارد. غالبا سازندگان برای کاهش قیمت تیغه علف زن های الماسه از تیغه الماسه های کوچک بر سطح سگمنت ها استفاده می ‌کنند. کوچک شدن تیغه های الماسه در کند و یا تیز شدن آنها تاثیری ندارد. اما وقتی تیغه ‌ها دوره کاری معمولی خود را طی می ‌کنند و در شرایطی مستهلک شده کند می ‌شوند، وقتی طول آنها کوچک باشد، دیگر نمی توانید آنها را مجددا تیز کنید. به این ترتیب عملاً تیغه علف زن الماسه شما یک کالای یکبار مصرف است. پس در هنگام خرید چنین محصول حساسی از ابعاد مناسب تیغه های الماسه مطمئن باشید تا بعدها بتوانید آنها را مجددا تیز کنید. خوشبختانه برند جهانی SKN در این باره ملاحظات فنی مناسبی را در نظر گرفته و تیغه الماسه ها با سایز مناسب را در سگمنت های تیغه علف زن طراحی شده خود گنجانده است. البته قطعا این پیش‌ بینی هنرمندانه در ماندگاری و طول عمر مفید تیغه علف زن SKN تأثیرگذار است و قطعاً در جایگاه قیمتی محصول نقش بازی می ‌کند. 

طراحی با اسلوب برش چوب

یکی دیگر از معیارهای کلیدی برای محک زدن تیغه علف زن مناسب و ایده آل، نگاهی فنی در طراحی و الگوی ایجاد دندانه ‌های آن است. هر دیسک فولادین دندانه داری را نمی ‌توانید به شفت متحرک دستگاه علف زن متصل کنید و انتظار برش زنی شاخه درختان و الوارهای تر و خشک را داشته باشید. الگوی تیغه علف زن باید مخصوص برش زنی شاخه های درختان طراحی شده باشد.
تیغه علف تراش SKN
 یک تیغه علف زن از تعداد دندانه های به نسبت کم با توجه به قطر دیسک تیغه برخوردار است. دندانه ها غالباً پهن با فاصله تقریبا زیاد از هم هستند. فرمی شبیه به دندانه ها در اره های زنجیری دارند. این فاصله زیاد و فرم طراحی پهن برای برش چوب بهترین ایده است. البته در طراحی تیغه علف زن SKN شاهد دندانه هایی با فرم های ذکر شده هستیم.اما سوال بعدی آن است که اصولاً چرا باید دندانه ها در طراحی دیسک های برش چوب ظاهری پهن با فاصله های زیاد و تعداد کم داشته باشند؟ پاسخ در سرعت بسیار بالای چرخش تیغه علف زن وجود دارد. وقتی تیغه علف زن با سرعت بسیار بالا در عمق چوب در حال گردش است، وظیفه ای جز برش زدن عمق چوب ندارد. اما در سرعت بالا اصطکاک بسیار زیادی تولید می شود. در این حالت اگر تعداد دندانه ‌ها زیاد، فاصله آنها از هم کم و پهنای آنها کوچک باشد، خطر تولید اصطکاک بسیار زیادی وجود دارد که به داغ شدن بیش از اندازه چوب ختم می شود. در این حالت تیغه علف زن به جای آنکه عمق چوب را برش بزند، در حال سوزاندن آن است. یک تیغه علف زن ایده آل، دندانه هایی پهن در تعداد کم با فاصله زیاد دارد تا فقط چوب را بدون سوزاندن برش بزند. در طراحی تیغه علف زن SKN شاهد چنین الگویی هستیم. البته خیلی نمی توان این تیغه را یک برش زن تمام عیار چوب معرفی کرد. اما به هر حال با چنین طراحی ای قطعاً در حین عملیات با چوب های سوخته شده مواجه نخواهید شد. 

فرم طراحی سگمنت ها در تیغه علف زن ایده آل

یکی دیگر از معیارهای کلیدی برای بررسی جنبه ‌های کاربردی تیغه علف زن ایده آل، فرم تیز شدن هر یک از دندانه ها می باشد. این معیار را به اصطلاح فرم کونیک دندانه ها می گویند. اینکه دندانه ‌ها در تیغه علف زن به چه صورتی تیز شده باشند. کافی است یک تیغه الماسه علف زن را در دست گرفته و از مقابل به دندانه ‌های تیز آن نگاه کنید. اگر دندانه ‌های تیغه علف زن به شکل چپ و راست تیز شده باشند، تیغه الماسه مذکور مناسب عملیات برش چوب می باشد. دقت کنید که دندانه ‌هایی که تنها در یک سمت تیز شده باشند، برای عملیات در برش چوب مناسب نیستند. در برش چوب باید شیاری عمیق برای هدایت تیغه در عمق چوب ایجاد شود تا تیغه عاری از اصطکاکی داغ کننده توانایی برش زنی چوب را داشته باشد. این تیغه هایی که یک در میان به شکل چپ و راست تیز شده هستند، می توانند شیارهایی با فاصله مناسب برای حرکت روان تیغه در عمق چوب ایجاد کنند. به این ترتیب عملیات برش زنی چوب به سادگی انجام می ‌شود.فرم طراحی تیغه علف زن SKN نیز به شکل کونیک چپ و راست است. این تیغه ها با چنین طراحی ای به راحتی بر سطح چوب و الوارها نشسته و به راحتی آنها را برش می زنند. 

اصول کارکرد ایمن با تیغه علف زن SKN

حالا که در مبحثی طولانی از ویژگی ‌های فنی تا جایگاه ایده ‌آل تیغه علف زن SKN آشنا شدیم، احتمالاً قصد داشته باشید تا با این محصول قدرتمند به تراشیدن گیاهان باغ و مزرعه خصوصاً شاخه های بلند و قطور درختان اقدام کنید. اما قطعاً در کار با تیغه علف تراش SKN باید دست به عصا باشید و تمام الزامات فنی، کارکرد اصولی، روش کار امن و تامین درست مقدمات را مهیا کرده باشید. تیغه علف زن های دیسکی قرار است با سرعت بسیار بالایی به گردش درآیند. این تیغه ها قدرت برش زنی بسیار بالایی دارند. سطح پهن آنها کار کردن با آنها را بسیار خطرناک و گاها چالش برانگیز کرده است. 
تیغه علف تراش SKN
 تیغه ۴0پره SKN به مانند هر تیغه علف زن دیگری با قدرت برش زنی بسیار بالا و کاملاً مفید طراحی شده است. اما در صورت کارکرد غیر اصولی قطعاً خطرناک بوده، مستعد ایجاد انواع حوادث می باشد. برای همین است که قبل از آغاز به کار با چنین تیغه علف زن هایی باید از مهارت کافی در کار با آنها برخوردار باشید. ª   از تیغه الماسه علف زن در دستگاه مناسبی که قابلیت نصب شدن تیغه را دارد، استفاده کنید. قطعا عدم استفاده صحیح در یک دستگاه مناسب اصلی ترین چالش در کار با تیغه علف زن های دیسکی شکل است. اگر چه تیغه علف زن SKN با قابلیت مانور بالا مناسب نصب شدن بر عموم علف زن های موتوری طراحی شده است؛ اما همه علف زن های بازار قابلیت کار کردن با آن را ندارند. بسیاری از علف زن های کم توان بازار تنها برای نصب شدن توپی های فلزی و یا تیغه های سبک طراحی شده اند. قطعاً نصب یک تیغه بزرگ و سنگین دیسکی شکل، مانند تیغه علف زن SKN در چنین ماشین هایی هم برای دستگاه و هم برای اپراتورها خطرناک است.ª   در حین کار با تیغه علف زن SKN و یا هر تیغه علف زن دیسکی شکل دیگری باید از مجموعه تجهیزات کامل ایمنی استفاده کرده باشید. استفاده از وسایلی مانند عینک محافظ، محافظ گوش، دستکش های مخصوص و لباس کار مناسب از الزامات کار با تیغه علف زن های دیسکی شکل است. این تیغه ها قدرت پرتاب اجسام برش زده شده به محیط اطراف را دارند. در نتیجه بدون استفاده از تجهیزات محافظ شخصی قطعا در کار با آنها دچار مشکل خواهید شد.ª   هرگز دستگاه علف زنی که مجهز به تیغه علف زن های دیسکی شکل است را در شرایطی که به شکل اصولی بر اندام اپراتورها سوار نشده اند، روشن نکنید. دستگاه علف زن باید به طور کامل بر اندام اپراتور‌ها سوار بوده و تحت تسلط کامل آنها قرار داشته باشد. در غیر این صورت فعالیت تیغه های دیسکی شکل قطعاً به خطرات نگران ‌کننده ‌ای ختم خواهد شد.ª   برای نصب تیغه علف زن SKN بر شفت دستگاه علف تراش از مهره مخصوص استفاده کنید. این مهره قابلیت قفل شوندگی بر شفت متحرک دستگاه را دارد. استفاده از مهره های متفرقه و غیر اصولی قطعاً خطرناک است و احتمال باز شدن تیغه علف زن را به دنبال دارد.ª   در حین کار با تیغه علف زن به جهت برش آن دقت کنید. هر تیغه علف زن با جهتی خاص طراحی شده است. یعنی یا در جهت ساعتگرد، گیاهان را برش می زند و یا در جهت مخالف آن کار می‌ کند. به هر حال اگر تیغه را تحت جهت برش استفاده نکنید، باعث استهلاک سریع تیغه دستگاه خواهید شد. جهت برش تیغه علف زن SKN در خلاف جهت عقربه های ساعت می باشد. برای پرهیز از برخورد با موانع سخت و یا مواجه نشدن با حرکت پرتابی دستگاه در برخورد با موانع سخت همواره تیغه علف زن را در شرایطی مقابل به خود نگه دارید و آن را به آرامی در میان انبوه گیاهان وارد کنید. در این حالت اگر تیغه به جسمی سخت برخورد کند، پرتاب تیغه به فشاری غیر قابل کنترل برای اپراتورها ختم نخواهد شد. تیغه علف زن مانند تیغه ۴۰پره SKN یک قطعه مصرفی در فعالیت های کشاورزی است. این تیغه ها قرار است تا بر دستگاه های علف زن سوار شوند تا به برش زنی گیاهان بپردازند. اگرچه ساقه ترد و نازک گیاهان چندان سرسخت نیستند. اما در دراز مدت قطعا باعث فرسایش تیغه علف زن خواهند شد. اینجاست که باید در هر نوع کار علفتراشی به ماهیت مصرفی بودن تیغه ها توجه داشته باشید. اما این نکته دلیل نمی شود تا از تیغه علف زن های بی کیفیت استفاده کنید. هر کاربلدی می داند که تیغه علف زن خوب و خوش ساخت طول عمر بیشتری هم دارد و از قابلیت برش زنی در حجم و کیفیت بالاتری هم برخوردار است. اینجاست که نقش استفاده از تیغه های باکیفیت جدی می شود. مانند تیغه علف زن SKN که در حال حاضر از بهترین های بازار است. این تیغه از قابلیت کافی برای تراشیدن انواع گیاهان برخوردار است و در عین حال قابلیت تراشیدن شاخه درختان را هم دارد و از طرفی در برخورد تصادفی با سطوح سخت مانند سنگ و سطح زمین دچار آسیب نمی شوند. لذا اگر در تکاپوی خرید یک تیغه علف زن توانمند و ماندگار هستید تیغه ۴۰ پره SKN و دیگر مدل ها از برند SKN مناسب کار شما است.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5