خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تیلر یا کولتیواتور چیست؟

فهرست مطالب

در تاریخ بشر، همواره کشاورزی و ادوات مربوط به آن باعث شده تا انقلابی در ابزار و وسایل ایجاد شود. کشاورزان و فعالان این عرصه به‌خوبی می‌دانند که حتی تصور انجام امور کشاورزی بدون ادوات و تجهیزات مناسب ممکن نیست. یکی از این ادوات پرکاربرد تیلر کولتیواتور است. کولتیواتور یک ابزار کلیدی در مراحل کشت محصول است که کیفیت عملکرد آن رابطه مستقیمی با کیفیت مراحل کشت دارد. خود واژه کولتیواتور به معنی وسیله‌ای است که در فعل آماده‌سازی زمین جهت کشت دانه کاربرد دارد. از نظر شکل ظاهری، کولتیواتور شباهت‌های زیادی با گاوآهن دارد اما این موضوع نباید باعث اشتباه گرفتن این دو با یکدیگر شود. گاوآهن عموماً برای تغییر و تکان دادن خاک در عمق استفاده شده و در مراحل ابتدایی آماده‌سازی زمین کشاورزی کاربرد دارد. اما کولتیواتور برخلاف گاوآهن برای هم زدن سطح خاک کاربرد داشته و در نقش مکمل عمل شخم زدن کاربرد دارد. تا به اینجا به آشنایی نسبی با کولتیواتور دست پیدا کردیم؛ با ما همراه باشید تا در ادامه شناخت بیشتری نسبت به آن پیدا کنیم. 

تفاوت تیلر و کولتیواتور چیست؟

 افراد اغلب از تیلر و کولتیواتور به جای هم استفاده می­کنند، اما این دو بسیار با هم متفاوت هستند. تیلر و کولتیواتور برای دو هدف متفاوت استفاده می­شوند. یکی از آنها خاک سفت زیرین را هم میزند و به رو می­­آورد و دیگری خاک نرم سطحی را به هم میزند. برای انجام کار از ابزار مناسب استفاده کنید تا کار شما بازده بالایی داشته باشد. 

تیلر:

 تیلر برای تبدیل لایه سخت خاک به بستر نرم برای کاشت گیاه استفاده می­شود. در واقع لایه سخت خاک در عمق زیاد را شخم می­زند و می شکند. این حالت به منظور خاکورزی اولیه استفاده می­شود. 

هدف استفاده از تیلر:

 شخم عمیقشل کردن خاک سنگینشکستن لایه های سخت زیرین 

کولتیواتور:

 کولتیواتور برای مخلوط کردن خاک نرم و مخلوط کردن کمپوست و کود با خاک طراحی شده است. توان مصرفی کولتیواتور از تیلر کمتر است، و برای شکستن خاک و نرم کردن لایه سخت خاک  طراحی نشده است. در واقع این حالت برای خاکورزی ثانویه استفاده می­شود، که معمولا با لایه های نرم خاک سروکار دارد. 

هدف استفاده از کولتیواتور:

 سله شکنی و هم زدن خاکمخلوط کردن کود و کمپوستکنترل علف­های هرز 

تیلر-کولتیواتور :

 این دستگاه ها بسته به عمق شخم و قابلیت تنظیم آن به وسیله میله کششی انتهای دستگاه، هم قابلیت خاکورزی اولیه و هم ثانویه را دارند، یعنی اگر در عمق کم کار کنند، قابلیت کولتیواتوری و اگر در عمق زیاد کار کنند قابلیت تیلری دارند. به همین دلیل به نام تیلر-کولتیواتور شناخته می شوند. 

تیلر کولتیواتور دقیقاً چه کارکردی دارد؟

 تیلر کولتیواتور به واسطه وزن کمتری که دارد، تنها در خاک‌ورزی ثانویه کارکرد دارد. خاک‌ورزی ثانویه بخشی از مراحل آماده‌سازی خاک است که در آن به جای عمق خاک، بخش‌های سطحی‌تر آماده کشت بذر می‌شوند. کولتیواتور هم به این منظور در سطح خاک، با حرکات مختلفی  خاک را با هم قاطی کرده و اجازه نمی‌دهد تا سفتی خاک سطحی پس از خاک‌ورزی اولیه پایدار بماند. در حقیقت تیلر کولتیواتور با داشتن دندانه‌های تیزی که دارد، تا عمق کمی از خاک را پوشش داده و با حرکت مداوم ذرات خاک از توده‌ای شدن آن جلوگیری می‌کند. البته تنها کارکرد تیلر کولتیواتور در این مرحله از کشت نیست و بلکه برخی از کشاورزان در مراحل بعدی کشت نیز از آن کمک می‌گیرند. کولتیواتور در مراحل بعدی کشت اگر درست به کار گرفته شود می‌تواند در حذف گیاهان هرز به کمک کشاورز آمده و او را یاری کند. 
تیلر یا کولتیواتور چیست؟
 

ویژگی کولتیواتور:

 
 • وزن پایین
 • سرعت بالا
 • قدرت زیاد
 لازم به ذکر است که این دستگاه فضای کمی را اشغال می کند و شما در هر جا و مکانی می توانید از آن نگهداری کنید. خرید به صورت عمده یکی از راهکار های خرید این محصول می باشد. در سیستم خرید عمده مزایای بسیار زیادی وجود دارد دستیابی انبوه محصولات با یکبار خرید یکی از مزایای سیستم خرید عمده می باشد. لازم به ذکر است که گفته شود تمامی محصولاتی که به صورت عمده به فروش می رسند دارای قیمت ارزان و مقرون به صرفه می باشند و این مسئله نیز مژده ای می باشد به افرادی که قصد خرید این دستگاه را به صورت عمده دارند. 

اساس کار تیلر کولتیواتور چیست؟

 اساس کار در این وسیله خیلی پیچیده نیست. در گونه دیزلی و بنزینی با احتراق سوخت یک موتور کوچک معمولاً با توان بین پنج تا ده اسب بخار، یک میله را به چرخش در می‌آورد. این میله که تیغه‌ها و پره‌های فلزی با زاویه خاصی روی آن نصب شده است، با چرخش خود باعث چرخش پره‌ها خواهد شد. این پره‌ها نیز با گردش خود در خاک، هدف مدنظر کشاورز را ممکن می‌سازند. در مدل دستی نیز اساس کار به همین شکل است منتها با این تفاوت که گردش پره‌های به عهده موتور محرکه نبوده و کار به شکل دستی انجام می‌شود. در کنار این پره‌ها بسته به مدل تیلر کولتیواتور دو یا سه چرخ تعبیه شده که به اپراتور امکان حرکت دادن آن را می‌دهد. در نهایت کل این مجموعه نیز توسط یک دسته در اختیار اپراتور قرار می‌گیرد تا کار هم زدن خاک سطحی را به ثمر برساند. 

انواع تیلر کولتیواتور

 تیلر کولتیواتور بسته به نیازهای کاربر، انواع مختلفی دارد که در ادامه سه نمونه کلی از آن را بررسی خواهیم کرد. 
 • تیلر کولتیواتور دیزلی: این نوع تیلر همانطور که از نام آن پیداست موتور محرکه داشته و از گازوئیل به عنوان سوخت استفاده می‌کند. نکته‌ای که در مورد این نوع تیلر کولتیواتور وجود دارد، همسانی شکل ظاهری و جایگاه عملگرهای آن‌هاست؛ محل قرارگیری اجزایی مثل اگزوز، باک و استارت در اکثر آن‌ها مشترک است. از این نوع تیلر کولتیواتور معمولاً بیشتر برای شخم زدن زمین‌هایی با وسعت بالا و مناسب برای کشت صیفی‌جات استفاده می‌شود چون حرکت دادن آن‌ها ساده‌تر است. از کولتیواتور دیزلی برای انجام عملیات خاک ورزی، شالیکاری و حمل و نقل محصولات کشاورزی استفاده می کنند تولیدکننده کولتیواتور دیزلی با بهره گیری از بهترین نیرو های متخصص داخلی و تکنولوژی های روز دنیا  این محصول را تولید و عرضه می کند.لازم به ذکر است که گفته شود فرمان این دستگاه قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را دارد این نوع دستگاه سرعت و قدرت بسیار بالایی دارد که این مسئله از مزایای آن محسوب می شود . این دستگاه با هندل زدن روشن می شود.
 • تیلر کولتیواتور بنزینی: این نوع تیلر کولتیواتور از نظر نحوه عملکرد شباهت زیادی به مدل دیزلی دارد اما در سوخت مصرفی تفاوت دارد. کشاورزان از این نوع کولتیواتور برای شخم زدن زمین‌هایی در مقیاس کوچک‌تر استفاده می‌کنند.
 • تیلر کولتیواتور دستی: این نوع تیلر از موتور برای قوای محرکه پره‌های استفاده نکرده و برخلاف آن‌ها عمل چرخش به کمک نیروی دست انجام می‌شود. معمولاً یکی از تیغه‌ها برای کندن علف‌های هرز از سطح خاک کاربرد دارد و چند تیغه دیگر با چرخش خود باعث می‌شوند تا هوای کافی به خاک برسد. کولتیواتور های دستی برخلاف کولتیواتور های موتوری، در محل‌های صعب‌العبور و با دسترسی محدود کاربرد بیشتری دارند.
 

تیلر یا کولتیواتور چیست؟

کشور های تولیدکننده کولتیواتور دیزلی

 کشور های تولید کننده کولتیواتور دیزلی بسیار زیاد هستند کشور های همچون ایران، چین،  ژاپن  کشور هایی هستند که مدل های مختلف این محصول را با کیفیت های بالا تولید می کنند. این دستگاه کاربرد های فراوانی دارد. در باغداری ها، شالیزار ها، مزارع استفاده می کنند استفاده از این دستگاه باعث بهبود و سرعت کار بالا می شود. با استفاده از این محصول از پس مشکلات کشاورزی به راحتی عبور کنید و اگر نگران قیمت این محصول هستید دیگر نگران قیمت آن نباشید تولید کنندگان عزیز ما این محصول را در بالاترین سطح کیفی و قیمت مقرون به صرفه به فروش گذاشته است. 

جزئیات کولتیواتور دیزلی:

 
 • این دستگاه مجهز به فیلتر روغن می باشد.
 • کلاچ تک صفحه ای
 • دارای سیستم استارت الکتریکی
 • استارتی با موتور دیزلی
با توجه به اینکه این دستگاه ساختار پیچیده ای دارد اما کار کردن با این با این دستگاه بسیار آسان و راحت است اگر قصد خرید این محصول را دارید می توانید به  صورت عمده با صرف هزینه ی کم تر آن را خریداری کنید. 

چه نکاتی در خرید کولتیواتور اهمیت دارد

 در خرید هر ابزار و ادواتی، دقت به برخی نکات کمک می‌کند تا شما بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. در خرید این محصول نیز دقت به نکات زیر الزامی است. 
 • موتور تیلری که خریداری می‌کنید چند زمانه است. معمولاً موتورها در دو نوع دوزمانه و چهار زمانه قابل خریداری هستند که هر کدام مزایای و معایبی دارند. در موتور دوزمانه شاید مصرف سوخت متعادل‌تر و میزان لرزش معمولاً کمتر باشد اما برای احتراق نیاز است تا سوخت و روغن ترکیب شوند در حالی که در موتور چهارزمانه این موضوع مطرح نیست و سوخت به تنهایی مصرف می‌شود.
 • در خرید دقت کنید که استارت برقی درست عمل کند. عملکرد استارت در آغاز به کار تیلر مهم است و اگر کلید استارتی که در اختیار دارید درست عمل نکند، بزودی در استفاده از آن دچار مشکل خواهید شد. برخی تیلرها با کلید ساده استارت می‌خورند که کار با آن‌ها ساده‌تر است و برخی دیگر با کشیدن ریسمان روشن می‌شوند که کار با آن‌ها کمی سخت‌تر است.
 • طول و جنس تیغه‌های تیلر اهمیت دارد. حفظ مرغوبیت در روش ساخت و جنس تیغه‌ها کمک می‌کند تا وسیله شما در طول جابجا کردن خاک سطحی با مشکل روبرو نشود. فراموش نکنید که خاک می‌تواند حاوی اجسام سخت غیرقابل پیش‌بینی باشد و به همین علت اگر مقاومت تیغه مناسب نباشد به سرعت آسیب می‌بیند. طول تیغه‌ها نیز تعیین می‌کند که شما تا چه عمقی امکان اثرگذاری بر خاک را دارید.
 • چرخ‌ها شاید جز مهمی از سیستم به نظر نرسند اما به مرغوبیت و کیفیت آن‌ها دقت کنید. اگر اسکلت به شکلی طراحی نشده باشد که دستگاه شخم‌زن شما به نرمی بر روی خاک حرکت کند، وسیله از بخش چرخ‌ها دچار مشکل شده و امکان ادامه کار ندارد. به نوعی چرخ‌ها در نقش سیستم تعلیق وسیله هستند و اگر در طراحی و نصب مشکل داشته باشند، کار با وسیله تا حد زیادی سخت و طاقت‌فرسا خواهد شد.

تیلر یا کولتیواتور چیست؟

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر