خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

نگاهی جامع بر طراحی انواع جت هیتر گلخانه ای

کشت گلخانه ای یک تحول بزرگ در صنعت تأمین غذای دنیای مدرن شده است. در دورانی که جمعیت جهان رشد بالایی کرده، تقاضا برای محصولات کشاورزی تمام شدنی نیست. لذا نمی ‌توان دست بر دست گذاشت و در نیمه سرد از سال هیچ محصول زراعی را تولید نکرد.به همین دلیل ساده است که کشت گلخانه ای رونق بسیار بالایی پیدا کرده است. اینکه بتوانیم در نیمه فصل سرد از سال هم قابلیت تولید و عرضه عموم محصولات زراعی را داشته باشیم.اما با سرمای جان فرسای ماه های زمستانی چه باید کرد؟ قطعاً جداره های شفاف گلخانه مقاومت کافی در برابر نفوذ سرما را ندارد. البته که برای این منظور ایده های مهندسی شده ای مانند انواع سیستم گرمایش گلخانه ای را مطرح کرده ‌اند. در این بین انواع جت هیتر گلخانه ای به عنوان یکی از مدرن ‌ترین ایده های تأثیرگذار در گرمایش گلخانه ای مطرح است.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
برخی از فعالان در حوزه کشت گلخانه ‌ای از کاربرد قاطع و تاثیرگذار جت هیتر گلخانه ای در محیط کشت گیاهان، انتقادهایی به این ابزار گرمایش مدرن دارند. ماهیت جت هیتر گلخانه ای در تولید گرمای متمرکزی است که گازهای حاصل از احتراق را همراه این گرما متصاعد می کند. البته نباید هر نوع جت هیتر گلخانه ای را در فضاهای متنوع گلخانه‌ ای استفاده کرد. بحث نصب تخصصی جت فن گلخانه ای موضوع چالش برانگیز ماجرا است.به طور یقین نمی ‌توان از نقش کلیدی جت هیتر گلخانه ای در ایجاد یک گرمایش پایدار و یکنواخت برای سالن های بزرگ گلخانه‌ ای و مرغداری و... غافل شد. به هر صورت این فضاها بسیار بزرگ هستند و به این سادگی ها نمی توانید در چنین فضاهای گسترده ‌ای اقدام به تامین حرارت یکنواختی داشته باشید.مگر آنکه از تکنیک پرتاب حرارت استفاده کنید. تقریباً تمام ایده های مدرن برای برقراری یک سیستم گرمایش گلخانه ای بر اصل پرتاب انرژی گرمایی در محیط متکی هستند. چرا که فضای بزرگ سالن گلخانه‌ ای فرصت کافی را برای شما فراهم نخواهد کرد تا متکی بر انتقال گرمایش از طریق جریان ملایم هوایی باشید.جت هیتر گلخانه ای این قابلیت را دارد که با راندمان بالایی تولید انرژی گرمایی داشته باشد و در عین حال این انرژی گرمایی را در محیط بزرگی از فضای اطراف خود به شکل یکنواختی توزیع کند. در این بین هنر متولی سالن گلخانه ای و یا محیط های مرغداری و گاوداری و... در انتخاب درست و حساب شده از جت هیتر گلخانه ای می باشد.به هر صورت نمی‌ توانیم موضوع آزاد شدن گازهای حاصل از احتراق در کوره جت فن گلخانه ای را در یک چالش فراگیر در نظر گرفته، ماهیت دستگاه را زیر سوال ببریم. بلکه باید مهارت کافی برای انتخاب درست از میان انواع جت هیتر گلخانه ای داشته باشیم.به این ترتیب می‌ توانیم بهترین هیتر برای گلخانه های خود را انتخاب کنیم. در این مطلب قصد تشریح کاملی بر همین موضوع کلیدی داریم. اینکه اصولاً هیتر گلخانه ای چیست؟ و چگونه می‌ توان بهترین هیتر برای گلخانه ها در اشکال و شرایط متنوع را انتخاب کرد؟

جت هیتر گلخانه ای چیست؟

گرم کردن محیط گلخانه در فصل سرد سال به طور قطع بزرگترین چالشی است که هر فرد گلخانه داری را تحت تاثیر قرار خواهد داد. چرا که گرم کردن محیط گلخانه تحت تاثیر مستقیم چندین عامل کلیدی است.اول آنکه سالن ‌های گلخانه ‌ای و یا دیگر فضاهای مشابه مانند سالن های مرغداری، فضاهای بسیار بزرگی هستند. قطعاً یک سالن بسیار بزرگ را نمی ‌توان با تکیه بر ابزارهای ساده گرمایشی پاسخگو شد.دوم آنکه در این سالن ها میزبان موجودات حساسی اعم از انواع گیاهان زراعی و یا مرغ ها هستیم. چنین موجوداتی نسبت به تغییرات دمایی بسیار حساس هستند و به شدت تحت تأثیر قرار گرفته، ممکن است به کلی نابود شوند. در نهایت هزینه گرمایش نیز بخش اعظمی از ماجرا را شامل می ‌شود. اینکه برای رسیدن به یک گرمایش مطلوب باید چه مقدار انرژی را تحت چه راندمان کاری مصرف کنیم؟
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 همان طور که می‌ بینید، اگر چه سیستم ‌های گرمایشی متنوعی ابداع شده است؛ اما همه آنها قابلیت حضوری توانمند در سالن های گلخانه ای را ندارند. در این بین متولیان امر برای ایجاد روش های تأثیرگذار در تکمیل سیستم گرمایش گلخانه ای دست به کار بوده اند و در خیل انواع ایده ها، مدل های متنوع از جت هیتر گلخانه ای را ابداع کرده‌ اند.جت هیتر گلخانه ای، یک بخاری تخصصی برای نصب شدن در سالن های بزرگ اما دراز است. دقیقا آنچه در فضاهای گلخانه ای شاهد آن هستیم. ماهیت اصلی در طراحی این ماشین قدرتمند گرمایشی در پرتاب انرژی گرمایی نهفته است.هر دستگاه جت هیتر گلخانه ای ساختاری استوانه ‌ای شکل دارد. در این ساختار قرار است مکش هوای سرد در ابتدای استوانه صورت گیرد که با پرتاب هوای گرم به سمت انتهای استوانه همراه است. در این بین در امتداد عبور پرفشار هوا از داخل استوانه حرارت بالایی توسط یک مشعل گازی و یا برقی و حتی گازوئیلی صورت می ‌گیرد.در حال حاضر انواع ایده ها در طراحی تا تولید جت هیتر گلخانه ای مطرح است. جت هیتر برقی، جت هیتر گازی و جت هیتر گازوئیلی از این دست هستند. در تمامی این موارد هدف نهایی در گرمایش، بر اصل پرتاب هوای گرم شده در محیط گلخانه استوار است.از آنجا که ساختار طراحی شده برای جت هیتر گلخانه ای به شکل استوانه ای است، این دستگاه قابلیت تولید گرمای متمرکز شده ای را دارد. کافی است جهت استقرار سر آزاد لوله استوانه ای شکل جت هیتر گلخانه ای را به سمت فضای هدف بگیرید تا با تولید گرمایی متمرکز شده، تمام محیط پس از خود را در گرمایشی یکنواخت تامین نماید.چنین الگویی در طراحی کاملاً مناسب با فضاهای گلخانه ‌ای است. چرا که در این فضاها شاهد طراحی براساس سالن های دراز و سرپوشیده هستیم. فضاهایی که به خوبی با ایجاد گرمای متمرکز شده توسط جت هیتر گلخانه ای گرم می شوند.

روش کار جت هیتر گلخانه ای چگونه است؟

در مقدمات امر همراه با مطرح کردن چالش جدی گرمایش در محیط های گلخانه ای، با دستگاهی که طراحی تخصصی در گرمایش چنین فضاهایی دارد مواجه شدیم. قید کردیم که انواع جت هیتر گلخانه ای با قابلیت پرتاب هوای گرم شده این توانمندی را دارند که در سالن های بزرگ و طویل گلخانه ای تاثیرگذار باشند. حالا وقت آن رسیده است که نیم نگاهی بر قاعده طراحی فنی این تجهیزات گرمایشی داشته باشیم. اینکه قاعده گرمایش در یک دستگاه جت هیتر گلخانه ای چگونه است؟در طراحی هر سیستم گرمایش کلاسیک تا ایده های مدرن شده یک اصل ساده استوار است. اینکه با خلق یک سطح داغ و تاثیر گذاشتن بر هوای محیط، فضا را گرم می ‌کنیم. این الگو در گرمایش بسیار ساده و تاثیرگذار است.اما کند و غالباً با راندمان بسیار اندکی است. ایده دیگر می ‌تواند به نقش پررنگ تر خود هوای حاکم بر فضا در تولید گرما اشاره کند. مانند آنچه در اسلوب طراحی  یک جت هیتر گلخانه ای اتفاق می ‌افتد.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 هر دستگاه جت هیتر گلخانه ای از یک بدنه استوانه ای شکل تقریباً بزرگی برخوردار است. در انتهای این استوانه یک فن قدرتمند با قابلیت بالای مکش هوا نصب شده است. فن، هوای مکیده شده را به داخل فضای استوانه ‌ای شکل هدایت می‌ کند.در داخل فضای استوانه ای شکل، درست بعد از موقعیت نصب فن، مشعل هایی قرار دارند. سوخت گاز و یا گازوئیل از طریق نازل هایی مخصوص به این مشعل ها می رسند. سوخت پاشش شده تحت تاثیر هوای دمیده شده به یک محیط مستعد احتراق تبدیل می ‌شود. در این بین فندک هایی تعریف شده است که با اندک جرقه ‌ای این محیط مستعد احتراق را به آتش می کشند.در نتیجه مشعل فعال شده و تا زمانی که پاشش سوخت در هوای سرشار از اکسیژن ادامه پیدا می ‌کند، با شدت و حرارت بالایی می سوزند و گرمای حاصل از احتراق به شکل یک کوران سنگین حرارتی از داخل بدنه استوانه ‌ای دستگاه عبور کرده، وارد سالن گلخانه ای می شود.همان طور که می بینید در این الگوی طراحی شده برای تولید گرما، به دنبال تبادل گرمایی با هوای حاکم بر محیط نیستیم. بلکه از خود هوای محیط در تولید گرما استفاده کرده ‌ایم. البته قطعاً روش ‌های گرمایش دیگری مانند فن هیترها را شبیه به این قاعده در نظر بگیرید. اما در نظر داشته باشید که در عملکرد فن هیترها با عبور هوای سرد از کنار سطوح داغ، گرمایش صورت می‌ گیرد و این ماجرا راندمان بسیار اندکی دارد. در حالیکه همراه با عملکرد جت هیتر گلخانه ای قرار است از خود هوای دمیده شده در تولید حرارت استفاده کنیم.البته همراه با ایده های نصب مشعل های گازی و گازوئیلی، روش بهره مندی از المنت های برقی نیز متداول است. جت هیتر برقی با حضور نیروی الکتریسیته در کوران هوای داخلی فضای استوانه ای به تولید گرما می پردازد که قاعدتاً عیب بزرگ مدل های دیگر از جت هیترها را ندارد.

چالش ‌ها در نصب جت هیتر گلخانه ای

در تشریح دستگاه جت هیتر گلخانه ای با ماشین توانمندی مواجه شدیم که از قدرت هوا برای گرم کردن خود هوا استفاده می کند. قاعده گرمایش در این سیستم الگویی شبیه به موتور جت های ایجاد رانش دارد. در موتور جت های آشنایی که آنها را در خلق رانش برای برخواستن هواپیماها شاهد هستیم هم دقیقا همین الگوی طراحی شده برای جت هیتر گلخانه ای مد نظر است.در قاعده کار سیستم‌ هایی که متکی بر فرایند جت هستند، هوای پرفشار در اختلاط با سوختی که پاشیده شده است، مخلوطی مملو از انرژی را تولید می ‌کند. سوخت در نهایت ایجاد حرارت می سوزد و با ایجاد انبساط شدید هوا علاوه بر تولید گرمای بالا، ایجاد قدرت رانش قابل توجهی می‌ کند.البته در جت هیتر گلخانه ای خبری از رانش نمی باشد. اما انبساط گرمایی فوق‌ العاده بالایی که در خروجی آنها تولید شده است، به سرعت در فضای محیط گلخانه ای به حرکت در آمده، تمام حجم بزرگ چنین محیط هایی را پر می کند. این گرما حالتی خزنده دارد و تقریباً این الگوی تولید حرارت، بزرگترین چالش در اجرای سیستم گرمایش گلخانه ای با استفاده از جت هیتر گلخانه ای می ‌باشد.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 قاعده تعادل دمایی در محیط گلخانه ‌ای باید متکی بر تولید حرارتی یکنواخت باشد که عاری از هر گونه تنشی در سالن پرورش گیاهان حضور داشته باشد. سیستم هایی که متکی بر استفاده از هیترهای معمولی همراه با فن های سیرکوله هستند، به راحتی می‌ توانند این تعادل یکنواخت در خلق حرارت را ایجاد کنند. اما راندمان کاری کم آنها جذابیتی ندارد.جت هیتر گلخانه ای در تولید گرما با راندمان بالا بهترین است؛ اما حرارت تولید شده آن به شکل فورانی در حالتی خزنده در محیط پخش می ‌شود. اگر گیاهان به مدت طولانی در مقابل این حرکت خزنده حرارتی قرار بگیرند، قطعاً به سرعت خشک شده، آسیب می بینند.لذا قاعده نصب انواع جت هیتر گلخانه ای در ارتفاع فضای گلخانه ‌ای درست بالای سر گیاهان در حال رشد کردن است. به این ترتیب می ‌توانیم حرکت خزنده تولید حرارت را تبدیل به یک کوران حرارتی ملایم و یکنواخت تری کنیم.اما چالش‌ ها در نصب جت هیتر گلخانه ای به همین مورد ختم نمی ‌شود. بلکه چالش بزرگتری در فرآیند تولید حرارت این سیستم گرمایش گلخانه ای وجود دارد. اگر در طرح عملکرد سیستم جت هیتر گلخانه ای دقیق شده باشید، قطعا متوجه هستید که گازهای حاصل از احتراق نیز همراه با حرارت بالایی تولید شده، از سمت خروجی جت فن گلخانه ای خارج می شوند.به این ترتیب ظاهراً همراه با عملکرد جت فن گلخانه ای باید انتظار حجم بالایی از گازهای گلخانه ‌ای را در محیط کشت گیاهان داشته باشیم. در واقع این مسئله بزرگترین چالش در نصب جت هیترها است. تا جاییکه بسیاری از اهل فن همین موضوع را به عنوان یک دلیل کافی در عدم کفایت و کارایی مناسب جت هیتر گلخانه ای قلمداد می کنند.اما برای این منظور چه راهکارهایی وجود دارد؟ آیا اصولاً می ‌توان به حضور گازهای گلخانه ای حاصل از احتراق در محیط گلخانه بی اعتنا بود؟

آیا جت هیتر برای گلخانه مناسب است؟

تولید و ورود مستقیم گازهای گلخانه ‌ای حاصل از احتراق در هوای دمیده شده به سالن ‌های گلخانه ‌ای قطعاً چالش بحث برانگیزی است. برخی از گلخانه دار ها این موضوع را چندان جدی نمی ‌گیرند و با نصب هر نوع جت هیتر گلخانه ای در هر نوع گلخانه ای مشکلی ندارند.از نگاه این عده گازهای حاصل از احتراق سوخت در جت هیتر گلخانه ای برای رشد گیاهان مفید هستند. به هر حال گیاهان برای تکمیل عملیات فتوسنتز، نیاز به دی اکسید کربن دارند و ظاهراً در محصولات حاصل از احتراق نیز حجم بالایی از دی اکسید کربن یافت می ‌شود.هیچ کس از سودمندی حضور دی اکسید کربن در میان گیاهان بی خبر نیست. اما آیا تنها محصول حاصل از احتراق سوخت در جت هیتر گلخانه ای گاز دی اکسید کربن می باشد؟ قطعاً این طور نیست. احتراق سوخت های گازی و گازوئیلی در کنار تولید حجم بالای دی اکسید کربن، قابلیت تولید انواع آلایندگی های بسیار مضر دیگری نیز دارند.آلاینده های گوگردی، اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، مونوکسید کربن و... از این نمونه ها هستند. قطعاً این گازها در فرآیند فتوسنتز نقش بازی نمی ‌کنند؛ بلکه برعکس، می توانند در فرآیند رشد گیاهان تأثیرات نامطلوبی بگذارند.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 از طرفی هوای داغ شده که مملو از گاز دی اکسید کربن حرارت دیده است، قابلیت خشک کردن برگ های گیاهان را دارد. دی ‌اکسید کربن داغ به سرعت می تواند سطح رطوبت گیاه را تحت تاثیر بگذارد.پس ظاهراً خیلی نمی ‌توانیم در ماجرای تولید گازهای حاصل از احتراق در محیط گلخانه بی تفاوت باشیم. در این حالت آیا باید قید استفاده از جت هیتر گلخانه ای را بزنیم؟ اگر این طور است، پس چرا این دستگاه‌ ها را ساخته ‌اند؟به طور کلی انواع جت هیتر گلخانه ای بهترین تجهیزات در تکمیل سیستم گرمایش گلخانه ای هستند. راندمان تولید گرمای آنها بسیار بالا است و می ‌توانند حرارت را به شکل متمرکز شده در سالن های دراز گلخانه ‌ای توزیع نمایند. پس نمی توان از عملکرد تاثیرگذار آنها چشم‌ پوشی کرد. لذا قاعده نصب تا استفاده از جت هیتر گلخانه ای کاملاً بستگی به شرایط حاکم شده بر فضای گلخانه دارد.جت هیترهای معمولی را باید در محیط های بسیار بزرگ با حضور شرایط تهویه ایده ‌آلی نصب نمود. نصب جت هیتر گلخانه ای معمولی که قابلیت در جداسازی گازهای حاصل از احتراق ندارد، در سالن های کوچک با سطح تهویه مطبوع کم، باعث خسارات سنگین بر گیاهان و حتی به خطر افتادن جان پرسنل محیط گلخانه است.لذا در صورتی که با یک محیط گلخانه ای کوچک و یا عدم حضور تهویه کامل و قدرتمندی مواجه هستید، باید از انواع جت هیتر گلخانه ای اصلاح شده مانند نمونه های دودکش دار و یا جت هیتر برقی استفاده کنید.

تاثیر منفی گازهای حاصل از احتراق بر رشد گیاهان

اگر فرض کنیم که قرار است از جت هیترهای گلخانه ای ساده با الگوی استفاده از سوخت ‌های گازوئیلی و یا گازی در فضای بسته و کوچک محیط گلخانه‌ ای باشیم، قطعاً با درصد افزایش قابل توجه انواع گازهای سمی مواجه هستیم. گازهای حاصل از احتراق که به طور کامل در حال پخش شدن در فضای گلخانه هستند.سوخت گازوئیلی به مراتب از سوخت های گازی به تولید گازهای بیشتری می‌ انجامد. در نتیجه قطعا سطح آلایندگی تولید شده در جت هیتر گازوئیلی بسیار بیشتر از جت هیتر گازی می باشد. البته در این بین نباید مدل های گازی را عاری از حضور خطرناک گازهای سمی در نظر گرفت.اگر سطح گازهای حاصل از احتراق در عملکرد جت هیتر گلخانه ای کم باشد، قطعاً توسط خود روزنه های موجود در برگ های گیاهان تحت کنترل قرار می گیرند. گیاهان این قابلیت را دارند که در سطح برگ هایشان به نوعی این آلایندگی های سمی را فیلتر نمایند.مشکل زمانی است که غلظت این آلایندگی ها بسیار بالا است. در این حالت دیگر نمی توانیم بر توانمندی طبیعی برگ های سبز گیاهان در دفع این آلایندگی ها اعتماد کنیم. در این صورت گیاه کاملاً تحت تاثیر حجم بالای آلایندگی ها دچار فرسایش سنگینی است.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 حضور جت هیتر گلخانه ای معمولی مانند جت هیتر گازی و یا جت هیتر گازوئیلی در محیط های بزرگ همراه با تهویه قدرتمند به ایجاد غلظت بالای آلایندگی ها نمی ‌انجامد. در نتیجه با سطح کم آلایندگی ها قابلیت دفع طبیعی برگ های سبز گیاهان فراهم است. لذا اگر محیط گلخانه به اندازه کافی بزرگ است و می توانید شرایط مناسب تهویه را تامین نمایید، قاعدتاً در نصب جت هیتر گلخانه ای با مشکل جدی مواجه نیستید.اما تاثیر بیش از اندازه آلایندگی های ناشی از سوخت های فسیلی باعث مسدود شدن روزنه های برگ های سبز گیاهان است. جذب این آلایندگی ها توسط منافذ برگ ها باعث به هم خوردن سیستم متابولیسمی گیاه شده، رشد طبیعی آن را تحت تاثیر می گذارد. از طرفی مسدود شدن منافذ گیاه باعث خشکی و از دست رفتن رطوبت است که به خودی خود در فرآیند نابودی گیاه تاثیرگذار است. در نتیجه گیاه برای تکمیل فرایند فتوسنتز خود با مشکلات جدی مواجه است.از طرفی گیاهی که نتواند عملیات فتوسنتز کاملی داشته باشد، یقیناً از ریشه ‌های مستحکمی نیز برخوردار نمی باشد. در عین حال مسدود شدن منفذهای برگ های گیاهان مانع از تعرق گیاه شده، به این ترتیب فرآیند توزیع مواد غذایی در تمام اندام گیاهی برای رسیدن به یک رشد کافی مختل خواهد شد. این همه در نهایت به رشد نامناسب گیاه می ‌انجامد که به هیچ حالت در بخش کشاورزی متکی بر فضاهای گلخانه ای قابل قبول نمی باشد.به طور کلی اگر گیاه در مقابل حجم بالایی از آلایندگی ‌های حاصل از سوخت های فسیلی قرار بگیرد، اگر چه ظاهراً دارای ظاهری سرحال و بانشاط است؛ اما در باطن نسبت به انواع ناملایمات مانند تغییرات آب و هوایی، شوک های دمایی، کم آبی، رطوبت پایین و آفت‌ ها بسیار ضعیف خواهد شد.در نتیجه در صورت کوچکترین مشکل در امر گلخانه داری، تمام گیاهان به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند. لذا در صورتی که از محیط گلخانه ‌ای تقریباً کوچکی بهره مند هستید و در عین حال قابلیت تامین تهویه قدرتمندی را ندارید، بهتر است از الگوهای مدرن تری مانند جت هیتر گلخانه ای دودکش دار و یا جت هیتر برقی استفاده کنید. از این رو لازم است تا قبل از هر اقدامی در تکمیل سیستم گرمایش گلخانه ای متکی بر استفاده از جت هیتر گلخانه ای، اطلاع دقیقی از انواع آنها داشته باشید تا بهتر بتوانید به انتخاب مناسبی دست پیدا کنید.

انواع جت هیتر گلخانه ای از منظر تامین انرژی

قطعاً مهمترین فاکتور در بررسی فنی جت هیتر گلخانه ای آن است که این تجهیز گرمایشی متکی بر چه منبع انرژی می تواند حرارت مورد نظر ما را تامین نماید. قطعا سوخت های متنوعی برای تولید حرارت وجود دارند که هر کدام قابلیت موثری در طراحی یک جت هیتر گلخانه ای کارآمد را دارند. انواع جت هیتر گلخانه ای از منظر تامین انرژی به قرار زیر هستند.
 1. جت هیتر گازی
 2. جت هیتر گازوئیلی
 3. جت هیتر دوگانه سوز
 4. جت هیتر برقی
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 کاملا مشخص است که در این دسته بندی باز هم می ‌توان یک رده بندی کلی تر را مد نظر قرار داد. چرا که سه نوع ابتدایی همگی متکی بر تامین سوخت های فسیلی در تولید حرارت هستند؛ اما در جت هیتر برقی ماجرای تولید حرارت وجه طراحی کاملاً متفاوتی دارد.به طور کلی راندمان حرارتی و مقدار گرمای تولید شده در جریان هیتر گازوئیلی بسیار بیشتر از مدل های دیگر است. ماهیت تولید حرارت بالای گازوئیل در خلق چنین ویژگی ای تاثیرگذار است. لکن سوخت گازوئیلی همراه با تولید آلایندگی های بسیار بالایی است. از این رو جنبه‌ های استفاده از آن برای فضاهای بسیار بزرگ با حضور تهویه قدرتمند می باشد. در این بین بخش تامین سوخت گازوئیل نیز چالش برانگیز است. دستگاه جت هیتر گلخانه ای، یک دستگاه با مصرف سوخت تقریباً بالایی است. لذا تامین دائمی گازوئیل می ‌تواند دردسرساز باشد.در مقابل نمونه ‌های جت هیتر گازی حضور دارند. این نمونه نیز متکی بر سوخت های فسیلی به تولید حرارت می پردازد. اگر چه مقدار گازهای حاصل از احتراق این نمونه ‌ها به مراتب کمتر از مدل ‌های گازوئیلی است؛ اما باز هم می‌ توان درصد بالایی از آلایندگی ها را در خروجی آنها مشاهده کرد.یک مزیت کلیدی در کار با جت هیتر گازی عدم سختی در تامین سوخت آن است. این جت هیترها با حضور گاز شهری به راحتی کار می ‌کنند. لذا در صورت تامین اجازه بهره برداری صنعتی از گاز شهری، می توانید با خیال آسوده از جت هیتر گلخانه ای استفاده کنید. لکن قدرت تولید گرما در کنار راندمان کاری کمتر این مدل ها چندان جالب توجه نمی باشد. برای همین است که جت هیتر دوگانه سوز را طراحی کرده ‌اند. در طراحی جت هیتر دوگانه سوز، دو ایده کلی دیده می ‌شود.□       راندمان گرمایی در جت هیتر گازی کمتر از مدل ‌های گازوئیلی می باشد. لکن در صورت حضور شرایط نه چندان دشوار در برقراری تامین تعادل دمایی، می توانیم از قابلیت گاز سوز بودن جت فن گلخانه ای استفاده کنیم. مادامیکه سیستم گرمایش گلخانه ای ما قابلیت این را دارد که با سوئیچ شدن به مصرف سوخت گازوئیلی، به سطح بالاتری از تامین قدرت گرمایشی دست پیدا کند.□       حضور دائمی گاز می ‌تواند با چالش همراه باشد. در این حالت ممکن است در صورت قطع شدن جریان گاز با اختلال بزرگی در تامین گرمایش گلخانه مواجه شویم. از این رو عملاً ماهیت حیات تمام گیاهان تحت پرورش ما در معرض تهدید نابود شدن هستند. در حالیکه با حضور سیستم جت هیتر گلخانه ای متکی بر سوخت دوگانه این اطمینان وجود دارد که در صورت فقدان سوخت گاز، می توانیم از حضور سوخت گازوئیلی بهره ‌مند شویم.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 قیمت جت هیتر دوگانه سوز بالاتر از قیمت جت هیتر گازی و قیمت جت هیتر گازوئیلی می ‌باشد. البته اطمینان بالاتر در کار باعث نشده است تا قیمت بالاتر در میزان فروش جت هیتر دوگانه سوز تاثیرگذار باشد. به هر حال حرفه ای ها به یک فضای کاملاً مطمئن و حساب شده در محیط گلخانه فکر می‌ کنند. لذا به خرید و فروش جت هیتر دوگانه سوز علاقه نشان می دهند.

جت هیتر برقی چیست و چگونه کار می ‌کند؟

یکی از بهترین ایده ها در تکمیل سیستم گرمایش گلخانه ای که عاری از تولید هر گونه آلایندگی باشد و در عین حال از شرایط قیمتی مناسبی هم بهره مند شود، نصب جت هیتر برقی در محیط گلخانه است. جت هیتر برقی همان الگوی طراحی شده در مدل‌ های گازی و گازوئیلی را دارد. البته در تامین حرارت آن، تولید هیچ گاز سمی و یا خطرناکی اتفاق نمی ‌افتد.ماهیت طراحی جت هیتر برقی، استفاده از المنت های پرتوان در مجاورت هوای پرفشار است. در این دستگاه همچنان از یک قاب فلزی و استوانه ‌ای بهره ‌مند هستیم که در انتهای آن از یک فن آکسیال قدرتمند برای تولید هوای پرفشار استفاده شده است. در امتداد تولید هوای پرفشار که از مکش فن آکسیال در محیط گلخانه ایجاد شده است، یک المنت قدرتمند نصب خواهد شد. حرکت هوا از کنار این المنت باعث گرم شدن آن است. در نتیجه بدون تولید کوچکترین آلودگی می توانیم هوای بسیار گرمی را در خروجی جت هیتر برقی داشته باشیم.◄   مزایای بهره مندی از جت هیتر برقی:-         خروجی هوای گرم جت هیتر برقی عاری از هر گونه آلایندگی می باشد.-         نصب و راه اندازی جت هیتر برقی بسیار ساده و سریع است.-         در کار با جت هیتر برقی خطر انفجار و یا آتش سوزی وجود ندارد.-         قیمت جت هیتر برقی از مدل ‌های گازی و گازوئیلی ارزانتر است.-         کنترل پذیری بالایی را می‌ توان بر جت هیتر برقی اعمال نمود.◄   معایب بهره‌ مندی از جت هیتر برقی:-         راندمان تولید گرما در جت هیتر برقی پایین است.-         در جت هیتر برقی نمی‌ توانیم از فن آکسیال های بسیار قدرتمند استفاده کنیم. جریان های قدرتمند باعث کاهش دمای شدید المنت می‌ شوند. لذا باد خارج شده از جت هیتر برقی بسیار ضعیف و کم فشار می باشد.-         قابلیت اطمینان بالایی ندارد و در صورت قطع جریان برق، عملاً از کار می افتند.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 

الگوی طراحی جت هیتر گلخانه ای دودکش دار

در مبحث های قبلی حضور گازهای حاصل از احتراق را به عنوان بزرگترین چالش در نصب جت هیتر گلخانه ای های معمولی در نظر گرفتیم. در این مدل ها مشعل در جریان پر فشار هوایی، سوخت گازوئیلی و یا گازی خود را می سوزاند و تمامی گازهای حاصل از احتراق را همراه با هوای گرم پرفشار و حجیم شده به سمت محیط خارج از جت هیتر گلخانه ای هدایت می کند. این الگو در تولید گرما از راندمان بسیار بالایی برخوردار است و می تواند در شرایط بسیار بهینه ای به تولید گرمای قابل قبولی دست پیدا کند. اما یقینا نمی ‌توان از کنار حضور گازهای سمی حاصل از سوختن منابع فسیلی چشم ‌پوشی کرد.ایده طراحی جت هیتر گلخانه ای دودکش دار برای حل این مشکل مطرح شده است. در عملکرد این مدل از جت هیتر گلخانه ای تمام گازهای حاصل از احتراق جمع ‌آوری شده و از طریق یک دودکش به سمت خارج از محیط گلخانه هدایت می ‌شود. الگوی طراحی جت هیتر گلخانه ای دودکش دار به کلی با مدل های معمولی متفاوت است.در این ایده همچنان از فن های آکسیال برای تولید هوای پرفشار در داخل محفظه جت هیتر گلخانه ای استفاده شده است. مشعل در میانه فضای استوانه ای جت هیتر نصب است و تحت تاثیر جریان هوایی به شدت می سوزد. اما در میان فضای پیش روی فن آکسیال تا مدخل خروجی هوای داغ، فضایی لایه بندی شده طراحی شده است. هوای دمیده شده از فن آکسیال درست قبل از مواجه شدن با مشعل در داخل لایه هایی که به موازات هم و از جنس فلز ساخته شده ‌اند، توزیع می‌ شود.هوای لایه های بیرونی بدون هیچ مانعی کاملاً در مسیر مدخل خروجی جت هیتر گلخانه ای قرار دارد. اما هوای لایه های درونی که از کنار مشعل در حال سوختن عبور می ‌کند، بدون هیچ تداخلی با هوایی که در لایه های بیرونی در حال خارج شدن است، جمع آوری شده، از طریق یک دودکش خارج می شود. انتهای محفظه لایه های درونی بسته است و تنها یک مدخل خروجی که محل نصب دودکش است برای هدایت گازهای حاصل از سوخت تعبیه شده است.به این ترتیب همراه با طراحی براساس الگوی جداسازی هواها، هیچ گاز حاصل از سوختن مشعل وارد فضای گلخانه ‌ای نمی ‌شود. در مقابل گاز حاصل از سوختن مشعل باعث افزایش سطح حرارت سطوح داخلی شده که به تبع آن، هوای عبوری در لایه‌ های بیرونی را تحت تاثیر گذاشته، کاملاً داغ می کند.اگر چه در کار با جت هیتر گلخانه ای دودکش دار دیگر به طور کامل مشکل حضور گازهای سمی در محیط گلخانه را مرتفع کرده ایم؛ لکن راندمان حرارتی دستگاه به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. در جت هیترهای معمولی جریان هوایی که تحت تاثیر گرمای مشعل است، با راندمان حرارتی بالا در فضای گلخانه جریان پیدا می کند. در حالیکه با جداسازی هوای پاک از هوای آلوده باید منتظر انتقال حرارتی از سطوح داخلی باشیم که قطعا قابلیت و راندمان شیوه های حرارت دهی مستقیم را ندارد. در عین حال قیمت جت هیتر دودکش دار به مراتب از مدل های معمولی بالاتر است.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 

نکته هایی کلیدی در نصب انواع جت هیتر گلخانه ای

 • عموم مدل ها در طراحی جت هیتر گلخانه ای از یک موتور در تامین هوای مکیده شده به داخل محفظه احتراق استفاده می‌ کنند. اما در محیط هایی که بسیار آلوده هستند و یا سطح اکسیژن هوا بسیار کم است، برای تکمیل هر چه بهتر شرایط احتراق از مدل دو موتوره استفاده می ‌شود. مدل دوم به جهت تامین اکسیژن برای تکمیل هر چه بهتر پروسه احتراق نصب شده است. قیمت جت هیتر دو موتوره بالاتر از نمونه ‌های تک موتوره است و غالباً در فضاهایی که از شرایط بسیار ناهمگونی برخوردار هستند، کارایی دارد.
 • عموم طراحی ها در جت هیتر گلخانه ای از مصرف سوخت بسیار کمی برخوردار هستند. لکن اگر در فضای گلخانه ای از حضور سیستم های کنترل دمای هوشمند شده استفاده می کنید، قابلیت بالاتری در کنترل عملکرد زمان بندی شده جت هیتر گلخانه ای دارید. لذا به شرایط بسیار مناسب تری در مصرف سوخت آنها دست پیدا خواهید کرد.
 • در صورت استفاده از جت هیترهای معمولی به راندمان تولید گرمای بسیار بالا در حدود ۹۰ درصد دست پیدا خواهید کرد. البته در صورت استفاده از جت هیتر گلخانه ای دودکش دار این راندمان بسیار کمتر از چیزی در حدود ۵۰ درصد خواهد شد. جت هیتر برقی از راندمان تقریباً متوسطی در حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد برخوردار است.
 • جت هیتر گازی از نوع دودکش دار برای نصب شدن در محیط ‌های گلخانه ای بهترین انتخاب است. غالباً سالن های گلخانه ای از حضور سیستم تهویه قدرتمندی بهره مند نمی باشند. لذا استفاده از جت هیترهای معمولی باعث ازدیاد گازهای سمی و در نهایت پژمردگی و مرگ گیاهان است.
 • در سالن های مرغداری و یا گاوداری که همواره از حضور سیستم ‌های تهویه قدرتمندی بهره می ‌برند، نصب جت هیتر گلخانه ای بدون اگزوز متداول تر است. در محیط‌ های گاوداری و مرغداری برای آنکه از شیوع بیماری ‌ها جلوگیری کنند و همچنین بوی بد ناشی از فضولات حیوانات در داخل سالن نماند، از تهویه قدرتمند در حضور فن های بزرگ استفاده می کنند. چنین فضایی دائماً در حال تبادل هوایی است. لذا گاز حاصل از احتراق در جت هیتر گلخانه ای بدون دودکش به راحتی از محیط خارج می شود. از طرفی از آنجا که محیط در تبادل گسترده هوایی قرار دارد، گرم کردن آن تنها از طریق جت هیترهای معمولی با راندمان بالا امکان پذیر است.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 

جت هیتر ایده آل دارای چه مشخصه هایی است؟

در اجرای سیستم گرمایش گلخانه ای و یا هر فضای صنعتی دیگری می توان به چندین روش و یا سیستم متداول اشاره داشت. هر کدام از این سیستم ها قابلیت کافی همراه با راندمان مناسب در تولید گرمای محیط های بازی همچون سالن های گلخانه ای را دارند. در این بین نگاه بسیاری از گلخانه دار های حرفه ای به سمت استفاده از جت هیتر گلخانه ای سوق پیدا کرده است.این سیستم ها جدا از چالش ‌های جدی که در تامین هوای پاک برای فضای گلخانه ‌ای دارند، از ویژگی ‌های برتری نیز برخوردار هستند. ویژگی ‌هایی که دلیل اصلی در فروش جت هیتر با سطح بالایی است که امروزه شاهد آن هستیم. برخی از ویژگی های ایده آل در جت هیتر گلخانه ای به قرار زیر می باشند.¨     حمل و نقل ساده با قابلیت مانور پذیری بالا. یکی از نکات مثبت و قابل توجه در سیستم جت هیتر گلخانه ای طراحی جمع و جور و یکپارچه آن است. این سیستم در بطن خود عاری از نیاز به حضور هر سیستم دیگری قابلیت تولید انرژی گرمایی را دارد. برخی از مدل ها با حضور چرخ هایی قابلیت متحرک شدن پیدا کرده اند. این مدل ها را می توانید به راحتی در هر فضایی که بخواهید جابجا کنید.¨     قابلیت کار کردن با هر دو نوع سوخت گازوئیلی و شهری را دارا باشد. به هر حال نمی توانید در مسیر راه اندازی سیستم گرمایش گلخانه ای تنها به تامین یک نوع سوخت اعتماد کنید. محیط گلخانه فضای بسیار حساسی است که باید دائما تحت نظارت کامل دمایی باشد. در نتیجه تضمین فعالیت دائمی و موثر جت هیتر گلخانه ای امری بسیار کلیدی است. در این بین تنها از جت هیترهایی که قابلیت تامین سوخت دوگانه سوز را دارند، می ‌توان چنین انتظاری را داشت.¨     بهتر است جت هیتر گلخانه ای انتخاب شده از قابلیت نصب موتور دوم بهره ‌مند باشد. غالباً جت هیترهای حرفه ای را با حضور همزمان دو موتور طراحی نمی کنند؛ اما محل استقرار موتور دوم و قابلیت اضافه شدن آن را در نظر می ‌گیرند. در نتیجه می توان به قابلیت مانور بالایی در کار با جت هیتر گلخانه ای دست پیدا کرد.¨     جت هیتر گلخانه ای ایده ‌آل از شرایط کنترل شعله با قابلیت کاملی برخوردار است. کنترل دمای هوای داغ خروجی از جت هیتر گلخانه ای تاثیر مستقیم بر کنترل سطح دمای محیط دارد. تنها راه اصولی در داشتن کنترل بر دمای خروجی جت هیترها استفاده از سیستم کنترل شعله می باشد. در جت هیتر برقی این فرآیند به راحتی همراه با کنترل سطح جریان المنت ها امکان پذیر است.¨     جت هیتر ایده آل از یک سیستم شعله پخش کن برخوردار است. توزیع شعله در محفظه استوانه ای شکل جت هیتر باعث انتقال حرارت بهتری در هوای خارج شده از آن است. لذا در افزایش راندمان کاری دستگاه تاثیرگذار است.¨     جت هیتر ایده آل از یک سیستم انژکتوری در اختلاط سوخت و اکسیژن بهره‌ مند است. در فرایند احتراق، مرحله پیش سوخت همراه با مخلوط شدن گاز و یا گازوئیل در هوا می باشد. اگر این مرحله تحت یک جریان کنترل شده انژکتوری باشد، قطعاً در تولید هوای گرم با راندمان کاری بالاتر تاثیرگذار است.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 ¨     جت هیتر گلخانه ای ایده آل از راندمان تولید حرارت بالایی بهره مند است. هر چه راندمان بالاتر باشد، با مصرف سوخت کمتری می توانیم حرارت بالاتری را استخراج کنیم. از این رو می‌ توان مقدمات صرفه‌ جویی انرژی کافی را فراهم نمود.¨     جت هیتر گلخانه ای ایده ‌آل سبک وزن است. این دستگاه باید قابلیت حمل و نقل ساده ‌ای داشته باشد و در صورت لزوم در ارتفاع فضای گلخانه‌ ای نصب شود. لذا سبک وزن بودن وجه کلیدی در تکمیل کارایی ‌های آن است. البته سبک وزن بودن نباید دلیل بر استفاده از متریال ضعیف در ساخت آن بشود.¨     در یک جت هیتر گلخانه ای ایده ‌آل از سیستم احتراق مناسب استفاده شده است تا بتوان کمترین آلایندگی محیطی را تولید کرد. خصوصا در مدل‌ های بدون دودکش که تمام گازهای حاصل از احتراق در فضای داخل محیط گلخانه در حال انتشار است. حضور یک سیستم تامین سوخت ایده آل که می ‌تواند نسبت ترکیب سوخت در هوا را با شرایط ایده‌ آل تنظیم کند، ضروری است.¨     جت هیتر گلخانه ای ایده ‌آل از شرایط کاملاً ایمنی در حین کار بهره ‌مند است. حضور فلوسوئیچ یکی از تجهیزات ایمنی است که با پایش دائمی جریان هوای خروجی از سیستم سعی در اطلاع از عملکرد صحیح احتراق دارد. در دستگاه جت هیتر گلخانه ای باید تنها در حضور فعالیت مستمر فن آکسیال به تزریق سوخت بپردازیم. هر گونه تزریق سوخت بدون حضور دمش هوا در محفظه جت هیتر گلخانه ای باعث خطراتی مانند انفجار است. فلوسوئیچ با پایش دائمی جریان هوا در سمت خروجی جت هیتر گلخانه ای از سلامت آکسیال فن اطمینان کسب می‌ کند.¨     در جت هیتر گلخانه ای ایده آل از یک ترموستات مستقل از سیستم کنترل دمای گلخانه ای برای کاهش مصرف انرژی استفاده خواهد شد.¨     الکتروموتور نصب شده در جت هیتر گلخانه ای باید از قدرت پرتاب باد کافی برخوردار باشد. برخی از مدل ها که از حضور موتورهای سه فاز استفاده می ‌کنند، قاعدتاً این قابلیت را دارند. اما در صورت بهره مندی از موتورهای تکفاز باید بررسی شود که در محل نصب عملیات گرمایش، قابلیت تولید باد در حجمی که به طور کامل فضا را بپوشاند وجود داشته باشد.¨     الگوی طراحی جت هیتر گلخانه ای ایده آل بسیار ساده است. هر گونه پیچیدگی در طراحی این تجهیز مستعد دردسرهای فراوانی است.¨     بدنه جت هیتر گلخانه ای باید از متریال استیل ضد زنگ باشد. پروانه فن آکسیال نیز باید از قابلیت ضد زنگ زدگی کاملی بهره ‌مند باشد. محیط مرطوب گلخانه قابلیت این را دارد که هر گونه تجهیزات غیر تخصصی با متریال ضعیف را به سرعت نابود کند. بدنه مرغوب بر جایگاه قیمت جت هیتر برقی گلخانه ای و حتی مدل های گازی تاثیر گذار است.¨     شرایط تعمیرات و نگهداری تا هزینه تامین قطعات در یک جت هیتر گلخانه ای ایده آل ساده و معقول است. در ضمن بهتر است که از تجهیزات متعارف در مونتاژ نهایی آن استفاده شده باشد تا بتوان به سادگی لوازم و قطعات مصرفی و یدکی را تهیه نمود.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 ¨     برندها و شرکت ها و شاید کارگاه ‌های صنعتی متعددی هستند که اقدام به طراحی، تولید و مونتاژ انواع جت هیتر گلخانه ای دارند. لکن جت هیتر ایده ‌آل باید از گارانتی و خدمات پس از فروش مناسبی بهره مند باشد. نوع خدمات و تامین قطعات گاها بر قیمت جت هیتر گازی گلخانه ای تاثیر گذار است. اما به یقین صرف هزینه اندک در قبال بهرمندی از یک تجهیز مطمئن تر قابل چشم پوشی است.رسیدن به بهترین هیتر برای گلخانه ماجرای چندان پیچیده ای نیست. قاعدتاً بهترین هیتر برای گلخانه با توجه به ابعاد، شرایط تهویه و نوع گیاهان تحت کشت انتخاب می ‌شود. اگر چه بهترین هیتر برای گلخانه را در مدل های گازی دودکش دار می شناسند؛ اما این پیشنهاد یک نظر جامع و ایده ‌آل است. لذا بسته به فضای گلخانه می ‌توان انتخاب ‌های متنوعی داشت.

کاربرد جت هیتر گلخانه ای

ماهیت طراحی در انواع جت هیتر گلخانه ای برای تولید گرما با راندمان بالا به جهت نصب در فضاهای بسیار بزرگ و سرپوشیده است. قاعده کار این دستگاه در مکش و هدایت هوا از کنار منبع گرمایی قدرتمندی است.موارد کاربردی متنوعی را می‌ توان برای انواع جت هیتر گلخانه ای مطرح کرد. لکن به طور کلی از این دستگاه گرمایش نمی توانید در فضای باز و یا محیط های کوچک مانند فضاهای خانگی و اداری استفاده کنید. در عوض هر جا که فضای سرپوشیده بزرگ در حد یک سالن را در اختیار داشتید، می ‌توانید از حضور انواع جت هیتر گلخانه ای در تولید گرما بهره مند باشید. عمده مکان ‌ها در کاربرد گسترده از جت هیتر گلخانه ای به قرار زیر هستند.ï    فضاهای گلخانه ای: قاعدتا مهمترین و اصلی ترین مکان برای نصب جت فن گلخانه ای، کاربرد آنها در سالن های پرورش گیاهان است. البته در این کاربرد بهتر است از مدل های گازی دودکش دار استفاده شود.ï    سالن های مرغداری ها و دامداری ها: محیط ‌های صنعتی سرپوشیده که با هدف نگهداری از طیور و یا احشام هستند، مستعد بهره ‌مندی از جت هیتر گلخانه ای برای تولید گرما می باشند. از آنجا که در این سالن ها از سیستم ‌های اگزاست فن قدرتمند به تعداد بالا برای گردش هوا استفاده شده است، می توانید از انواع جت هیتر گلخانه ای فاقد دودکش که راندمان بالایی دارند با هدف گرمایش استفاده کنید.ï    سالن های ورزشی، استخرها و مکان های عمومی: فضاهای بسیار بزرگ عمومی که مستعد حضور افراد زیادی در هر لحظه هستند، نیاز به گرمایش دارند. اگر در فصل سرد از سال تلاشی جدی در گرمایش اصولی سالن های ورزشی و یا استخرها نداشته باشیم، محیط چنین فضاهایی به شدت سرد می ‌شوند. تا جاییکه بلا استفاده هستند. حضور جت هیتر برقی برای گرمایش یکنواخت با صرف انرژی کم در چنین فضاهایی کفایت می ‌کند.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 ï    کارگاه های ساختمانی، پروژه های راه سازی و فضاهای عمومی نیمه سرپوشیده: اگر چه ماهیت کار با راندمان بالای انواع جت هیتر گلخانه ای برای نصب شدن در فضاهای سرپوشیده است؛ اما برای مکان های بزرگ عمومی که تحت رفت و آمد بسیار افراد هستند، چه باید کرد؟ در یک محیط کارگاهی و یا راه سازی، کارگران در صورت وجود هوای گرم توانایی کار کردن را دارند. پرتاب هوای گرم در جت هیتر گلخانه ای در گرمایش چنین فضاهایی بسیار تاثیرگذار است.

ایده های تکمیلی در طراحی بخاری موشکی گلخانه ای

در امتداد طراحی انواع ایده ها با عنوان جت هیتر گلخانه ای نوع خاصی از این الگوی گرمایش طراحی شده است که با نام بخاری گلخانه ای و یا بخاری موشکی گلخانه ای شناخته می شود.قاعده فنی تا طراحی کلی در تولید بخاری موشکی گلخانه ای کاملا شبیه به ساز و کار جت هیتر گلخانه ای می باشد. با این تفاوت که الگوی طراحی آنها شبیه به یک کابینت است. موقعیت قرارگیری فن ها در بخش پایین است و با مکش هوا و هدایت آن در میان لوله هایی که از احتراق مشعل داغ شده اند، به سمت بالا و خروجی بخش کابینتی وارد جریان گردش هوای گرم سالن گلخانه می شوند.در الگوی طراحی بخاری موشکی گلخانه ای، بخش مشعل در شرایطی کاملا ایزوله از بخش گردش هوایی قرار دارد. مشعل تحت تاثیر تامین هوایی که از طریق یک فن صورت می ‌گیرد، به شدتآتش گرفته، لوله های انتقال هوا را کاملاً داغ می کند. در بخش دیگر ماجرا هوا از طریق فن آکسیال های بسیار قدرتمندی به داخل این لوله ها مکیده شده تا تحت تاثیر گرمایش مشعل قرار گیرند. هوای داغ و پرفشار از خروجی های که در بخاری گلخانه ای نصب شده است، وارد کانال هایی که در سراسر فضای گلخانه توزیع میکنند، خواهد شد. به این ترتیب می ‌توانیم هوای گرم تولید شده را به طور مناسب، عاری از هر گونه آلودگی تولید کرده و به شکل یکنواخت و مناسبی در کل فضای گلخانه توسعه دهیم.یکی از کاربرد های کلیدی این سیستم ها در قابلیت بخار آب مانده در هوای راکد گلخانه است. غالباً در اثر تغییرات دمایی مانند آنچه در جابجایی شب و روز اتفاق می ‌افتد، محیط مرطوب گلخانه در مه ملایمی می‌ نشیند.حتی مقداری شبنم بر برگ های گیاهان نقش می ‌بندد. برای زدودن هر چه سریعتر این مه و یا شبنم بر روی برگ های گیاهان باید هوای گرم و یکدستی تولید شود. بخاری گلخانه ای بهترین ایده در تولید این هوای کاملاً یکدست می باشد. برای همین است که گاها چنین سیستم جت هیتر گلخانه ای را با نام بخاری مه شکن گلخانه ای می ‌شناسند.
جت هیتر گلخانه ای (بخاری موشکی گلخانه ای)
 عموم سیستم های طراحی شده متکی بر بخاری موشکی گلخانه ای از ایده های کنترل اتوماتیک بهره مند هستند و می ‌توانند به توزیع یکنواخت حرارت در محیط گلخانه ای بپردازند. در میان تمامی ایده ها برای پیاده سازی بخاری موشکی گلخانه ای، قیمت جت هیتر گازی گلخانه ای به مراتب بیشتر از قیمت هیتر برقی گلخانه ای است. خصوصا در مدل های دودکش دار شاهد افزایش قیمت جت هیتر گازی گلخانه ای هستیم.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5