خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

جنس کاغذ پد سلولزی از چیست؟

فهرست مطالب

پد سلولزی به عنوان کارآمدترین تکنیک های کاربردی در سیستم های گرمایشی و سرمایشی همچون کولر آبی به شمار می رود. این پدها، از ورقه های کاغذی سلولزی تولید می شوند. ورقه های سلولزی در این پد، بسیار منظم و یکپارچه در هم تنیده اند و ویژگی ترشدگی زیادی به خود گرفته اند. ضمن اینکه این کاغذ های سلولزی، به علت جنس و نوع چینشان کنار یکدیگردر برابر هرگونه مواد شیمیایی و فساد مقاومت بالایی دارند. جدا از مقاومت و داشتن خاصیت ترشدگی بالا، مزیت های دیگر را هم دارند.

ساخت پد سلولزی با هدف تامین یک واسط تبخیری انجام شده است. از این رو تنها با هدف ارتقاء سطح کیفی واسط های تبخیری است که مورد استفاده قرار می گیرند. مثلاً در یک کولر آبی کلاسیک با نگاه قدیمی همچنان از پوشال ها با هدف خنک سازی استفاده می شود. می توان این نگرش را به نحو احسن تبدیل به یک پد سلولزی نمود.

در نتیجه در استفاده از پد سلولزی نیازی نیست تا کل ساختار سیستم های سرمایشی را تعویض نمایید. تنها کافی است واسط خنک کننده میانی را با پد سلولزی تعویض کنید. از یک کولر ساده آبی تا انواع اگزاست فن ها، چیلر ها، هواساز ها و... که به نوعی در آنها نیاز به حضور یک واسطه خنک ساز می باشد، می توان از پد سلولزی مرغداری استفاده کرد.

مواد به کار رفته در پد سلولزی و کاربرد آن

 

همانطور که می دانید جنس پدها ازصفحات مشبک مقوایی سلولزی می باشد که بسیار کاربردی می باشد  و با بهترین چسب های ساخت کشور های اروپایی به هم چسبیده اند.استفاده ازاین سیستم خنک کننده تبخیری زمانی تاثیر گذار می باشد که، همه ی عناصرسیستم به درستی انتخاب و محاسبه گردد. همه ی اعضای سیستم پدسلولزی که شامل سیستم پمپاژ، سیستم کنترل، پدوفن، و… می باشند، باید به درستی انتخاب گردد.

پدهای سلولزی در صنایع مختلفی مصرف می شوند مهم ‌ترین آن صنایع ساخت کولر آبی است. اغلب این محصول در صنایع لوازم خانگی و کشاورزی و دامداری با نام‌هایی نظیر، پد سلولزی، پد سلولوزی، پوشال سلولزی، پد خنک کننده، پد کولر، پد مرغداری، پد گلخانه بر سر زبان‌ ها افتاده است.

پد سلولزی بر روی پنل ‌های دیواره هواساز نصب می گردد و به عنوان واسط تبخیری درون ایرواشر عمل می‌ کند. پد وظیفه جذب هوای محیط اطراف و خنک سازی را بر عهده دارد. در واقع در صورتی که پد یا پوشال نباشد هواساز قابلیت تولید هوای خنک و خنک سازی را نخواهد داشت. ضمن اگر که هواساز در محلی قرار داشته باشد که هوای محیطی در آن جریان نداشته باشد پد سلولزی نمی ‌تواند به خوبی هوای لازم را جذب نماید که بتواند عملیات خنک سازی را به خوبی انجام دهد؛ استفاده کردن از پوشال در کولر‌ها و ایرواشرها و انواع هواساز‌های مختلف دیگر نمی ‌تواند به اندازه پدسلولزی موثر واقع شود چرا که جنس پدها از کاغذ کرافت می ‌باشد و خاصیت جذب آب بالایی دارد.

مزایای استفاده از پد سلولزی

مزیت‌ در استفاده پد سلولزی در مرغداری‌ها

 • پرورش مناسب مرغ‌ها
 • عدم وجود گرد و غبار
 • افزایش میزان کیفیت تخم مرغ در روند تخم گذاری
 • خروج آمونیاک و دی اکسید کربن از داخل مرغداری
 
جنس کاغذ پد سلولزی از چیست؟
 

مزیت‌های در استفاده پد سلولزی در گلخانه‌ها

 • افزایش میزان بازدهی و رشد
 • ایجاد هوای مطبوع در گلخانه
 • عدم ایجاد و رشد هرگونه قارچ و باکتری
 

مزیت‌های کولرهای خانگی

 • ایجاد هوایی مطلوب برای کاربران
 • عدم ایجاد حساسیت برای کاربران
 • افزایش میزان بازدهی در خنک سازی محیط

چرا پدهای سلولزی جایگزین پوشال شده است؟

 

مهم ترین علت جایگزین پد سلولزی به جای پوشال، بازدهی بیشتر در خنک سازی محیط می باشد. جدا از این مزیت، پد های سلولزی مزایای دیگری را برای کاربران ایجاد می کند، به طوری که میزان استفاده از پوشال را سالانه کم رنگ تر کمتر می کند. یکی دیگر از دلایل جایگزین پد های سلولزی با پوشال، کاهش مصرف آب می باشد. چرا که در پد های سلولزی به دلیل استفاده از کاغذ کرافت و ساختار یکپارچه، آب بیشتری را جذب خود می کنند و این مسئله برای مناطقی که با بحران کم آبی دست و پنجه نرم می کنند؛ اهمیت دارد.

پد سلولزی چه خصوصیات و ویژگی هایی دارد؟

 • استفاده از مواد اولیه کاغذ کرافت که درصد بالایی از آب را جذب می کننند.
 • خاصیت مویینگی کاغذ کرافت که باعث توزیع یکنواخت آب در تمام سطوح پد سلولزی می شود.
 • ویژگی خودشویی پد سلولزی که موجب جلوگیری از رسوبگذاری روی سطح پد می گردد.
 • پیشگیری از ورود حشرات موذی
 • خاصیت ایستایی و مانایی بالا توسط استفاده از کاغذ کرافت و مواد اولیه مرغوب
 • طول عمر حداقل سه سال
 • ایجاد خنکای بیشتر به نسبت محصولات جایگزین مثل پوشال

جنس کاغذ پد سلولزی از چیست؟

پد سلولزی چه مزیت های به نسبت محصولات جایگزین دارد؟

 • ایستایی و عدم افت ارتفاع به دلیل ساختار منظم و محکمتر
 • نصب ،شستشو و نگهداری راحت به علت  خاصیت ایستایی بالا
 • عدم انتقال باکتری های مضر تنفسی به فضای سرمایش
 • مصرف برق کمتر به دلیل افت فشار پایین در حالت مرطوب
 • خاصیت ترشوندگی و جذب آب بالاتر به دلیل مواد اولیه بهتر
 • سرعت رسوب گذاری پایین تر به دلیل مواد اولیه بهتر
 • استعداد کمتر برای رشد قارچ و آلودگی ها برروی پد
 • کاهش ورود گرد و غبار بدلیل لایه های متعدد
 • قابلیت ارائه در ابعاد و ضخامت های متفاوت
 • عمر مفید بیشتر(۳تا ۵ برابر پوشال )
 • %۳۰ خنک تر در طول فصل

سخن پایانی

ساخت پد سلولزی معمولا برای صنایع بزرگ همچون گلخانه های صنعتی و یا مرغداری ها بسیار کاربردی می باشد.در این گونه از صنایع نیاز است تا سرمایش همراه با یک تعادل رطوبتی باشد. از این حیث روش های سرمایش تبخیری می ‌تواند بهترین ایده برای سرمایش در چنین فضا هایی محسوب شود.ضمن اینکه در این بین بسته به نوع نیاز و یا طراحی در سیستم سرمایش تبخیری همراه با صنایع مذکور قیمت پد خنک کننده گلخانه در رنج های متنوعی قرار خواهد گرفت.

در صورتی که به گلخانه ها تاکنون رفته باشید؛ صفحه های ضخیم و موج داری را در اندازه های مختلف در درون آن ها مشاهده می کنید که وظیفه خنک سازی محیط را بر عهده دارند. به این صفحات موج دار پد سلولزی گلخانه گفته می شود. با توجه به این مسئله که سیستم خنک کننده گلخانه بسیار حائز اهمیت است و استفاده از آن ها در داخل هر گلخانه ای جزء ضروریات اولیه محسوب می شود لازم است که هر چه زودتر به منظور خنک سازی محیط از پد سلولزی گلخانه در گلخانه های خود استفاده بهینه ای به عمل آورید تا هیچ گونه خسارت و ضرری گریبانگیر شما نشود.

جنس کاغذ پد سلولزی از چیست؟

استفاده از سیستم های سرمایش تبخیری به عنوان بهترین راه می باشد.ایده ای که در آن می توانید همراه با صرف هزینه و البته انرژی اندکی، راندمان خنک سازی بسیار بالا و مطبوعی را حاصل آورید.در نهایت می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید پد سلولزی به وب سایت فارم صنعت مراجعه نمایید.

پد های سلولزی در کجا استفاده می شوند؟

پد های سلولزی برای کشور های گرمسیری و نیمه گرمسیری طراحی شده اند و بهترین عملکرد را در فصول تابستان تضمین می کنند. پد های سلولزی ساختاری همگن و یکنواخت دارند که در سیستم خنک کننده آب را به طور یکنواخت پخش می‌ کند، بدون اینکه برخی از قسمت ‌ها را خشک و برخی دیگر را خیس کند و راندمان خنک ‌کننده را بهبود می‌ بخشد. علاوه بر این، پد های سلولزی منسجم هستند و شکسته نمی شوند، بنابراین از رشد باکتری ها جلوگیری می کنند. این پد ها، گرد و غبار و آلودگی را جذب کرده و مانع از آلودگی هوا می شوند. پد های سلولزی به طور متوسط بین سه تا پنج سال دوام می آورند. پد های سلولزی را می توان به راحتی بدون تغییر شکل یا عملکرد آن‌ها شستشو داد.

پد های سلولزی چگونه ساخته می شوند؟

همان طور که در بالا اشاره شد، پد های سلولزی از لایه ‌های نازک کاغذ های راه راه ساخته می ‌شوند.

الف) وقتی لایه ‌های کاغذ پد سلولزی با طول موج 5 میلی متر روی هم قرار گرفته و زاویه 90 درجه بسازند، این پد سلولزی را پد سلولزی 5090 می‌ نامند. این پد ها برای دستگاه‌ های خنک کننده که اصطلاحاً کولر گازی نامیده می ‌شوند بسیار مناسب هستند و در منازل مسکونی، ساختمان‌های تجاری، صنعتی و عمومی به وفور از این سیستم خنک‌کننده استفاده می‌ شود.ب) وقتی لایه‌ های کاغذ های سلولزی با طول موج 7 میلی متر روی هم قرار گرفته و زاویه 90 بسازند، این پد سلولزی را پد سلولزی 7090 می ‌نامند. از این پد سلولزی در دیوار های گلخانه ‌ها و مرغداری‌ ها استفاده می‌ شود. در نام تجاری این پد ها، دو رقم اول به میانگین فاصله بین دو لایه مجاور بر حسب میلی ‌متر و دو رقم آخر به زاویه بین دو لایه موج دار متوالی اشاره دارد.

مقایسه پد های سلولزی

برای مقایسه دو پد سلولزی 5090 و 7090 در شرایط پایدار آزمایشاتی روی این دو پد سلولزی انجام شده است. پدها با ضخامت ‌های 50، 100، 150 میلی ‌متر و مساحت 0.35 * 0.35 متر مربع در آزمایش‌ ها استفاده شده است. پارامتر های متغیر در این آزمایشات عبارتند از: تغییر رطوبت، افت فشار، مقدار آب تبخیر شده و بازده.

همانطور که انتظار می‌ رود، با افزایش سرعت هوای ورودی در هر دو نوع پد سلولزی، افت فشار افزایش می‌ یابد. دلیل آن این است که افزایش سرعت هوای ورودی باعث توزیع بیشتر میدان جریان در ورودی پد ها و همچنین مقاومت بیشتر هوا بین کاغذ های موج دار می‌ شود. همچنین مشاهده می ‌شود که با افزایش ضخامت، افت فشار روی پد ها افزایش می ‌یابد. این امر به دلیل مقاومت بیشتر جریان هوا در سراسر پد است.

در ضخامت و سرعت ورودی یکسان، افت فشار در پد سلولزی 5090 از پد سلولزی 7090 بیشتر است، زیرا کوچک تر بودن سوراخ سوزنی در یک ناحیه واحد برای پد 5090 نسبت به پد 7090 باعث افزایش سطح تماس و در نتیجه اصطکاک بیشتر در پد 5090 نسبت به پد 7090 می ‌شود.در هر دو نوع پد سلولزی (5090 و 7090) با افزایش ضخامت، تغییرات رطوبت افزایش می ‌یابد. افزایش تغییرات رطوبت با افزایش ضخامت، به دلیل افزایش تماس بین مناطق مرطوب و جریان هوا است.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر