خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

خرید اره بنزینی دولمار یا اشتیل ؟

فهرست مطالب

یکی دیگر از دستگاه های تبدیل اولیه چوب و الوارهای چوبی، دستگاه اره زنجیری یا اره موتوری است. این دستگاه پرتابل بوده و به صورت دستی مورد استفاده قرار می گیرد. اره این دستگاه به صورت یک زنجیر تیغه دار است که حول یک محور به وسیله نیروی محرک موتور به گردش در می آید و با قرارگرفتن روی انواع چوب، برشکاری چوب ها انجام می شود. این دستگاه از زمان قطع درختان و تبدیل آن ها به الوار تا اندازه بری الوارها در کارگاه مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع مختلفی است.

دستگاه اره زنجیری در اندازه های مختلفی وجود دارد که هر کدام برای کاربرد خاص خود مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه اره زنجیری از طول اره ۱۵ سانتی متر تا ۱۵۰ سانتی متر وجود دارد. از این ابزار در ابعاد کوچک برای اندازه بری الوارها در کارگاه و یا در استفاده خانگی برای قطع کردن هیزم و یا برای هرس شاخه درختان استفاده می شود و در ابعاد بزرگ تر برای قطع درختان و تبدیل آن ها استفاده می شود.

خرید اره بنزینی دولمار یا اشتیل؟

حتماً از عنوان متوجه شده اید که این مقاله، یک مقایسه بین این دو برند است و در آن قصد داریم تا ضمن ارائه اطلاعاتی در مورد تولیدات هر دو برند، مقایسه اجمالی بین مزایا و معایب هر برند داشته باشیم. بدون فوت وقت به سراغ بررسی اره موتور دولمار و اره موتوری اشتیل خواهیم رفت.

پیشینه برند اره بنزینی دولمار

برند دولمار سابقه ای طولانی در حیطه تولید ابزار دارد و با چیزی حدود 80 سال تجربه، سابقه ارزنده ای در این حیطه از آن خود ساخته است.این شرکت در سال 1927 پا به عرصه وجود گذاشته و گام های مستمر به سمت تبدیل شدن به یک تولیدکننده موفق را با خالق خود یعنی امیل لرپ آلمانی برداشته است.

لرپ اولین اره بنزینی را ابداع کرده و همین به نقطه اتکایی برای موفقیت روزافزون این برند تبدیل شد.اما در مورد علت نامگذاری برند، نارسایی ها و ابهامات مختلفی وجود دارد که اساساً امیل لرپ با چه استدلالی، نام دولمار را برای برند خود برگزیده است.محکم ترین ایده و ادعایی که در این زمینه وجود دارد، بر این مبناست که نام

دولمار از کوهستانی با همین نام و واقع بین حد فاصل دو شهر فرانکفورت و لایپزیش به عاریت گرفته شده است. اجازه دهید تا پیش از پرداختن فنی به خود اره بنزینی دولمار بخش مهم دیگری از سابقه این برند را توضیح دهیم.در سال 1991 دولمار توسط برند مشهور و معروف ماکیتا، مورد تملک واقع شد؛ ماکیتا در حیطه تولید ابزار برقی توانایی و شهرتی جهانی دارد و دولمار نیز در آن زمان در حیطه تولید ابزار بنزینی. این همان ترکیب اعجاب انگیزی بود که برای فتح دنیای ابزارآلات عالی است.

خرید اره بنزینی دولمار یا اشتیل ؟

تجربه نیز نشان داد که این ترکیب موفقیت های روزافزونی را به دست خواهد آورد. تا سال ها هر دو برند ماکیتا و دولمار با حفظ ماهیتی مجزا، تولید خود را در دنیای مختلف تولید می کردند اما در طی سال های اخیر دو برند تلفیق شده و بسیاری از تولیدات دولمار با برند ماکیتا در بازارهای جهانی عرضه می شوند.پس اصلاً جای تعجب نیست که بسیاری از مدل های موفق دولمار، امروزه با نام ماکیتا در بازار حاضر شوند. قطعاً این یک یادداشت با هدف تدریس تاریخ نیست و حال باید مستقیم به سراغ اصل مطلب برویم؛ اره بنزینی دولمار.

مزایای اره بنزینی دولمار چیست؟

قیمت:

وقتی که پای قیمت وسط باشد، هیچ کسی توان شکست دادن دولمار/ماکیتا را ندارد. این بدان معنی نیست که محصولات این برند، همواره ارزان ترین مدل هر دسته هستند، خیر. اساساً مقصود از ارزان بودن اره بنزینی دولمار/ماکیتا، مقرون به صرفه بودن و دستیابی به بیشترین کیفیت و امکانات در کمترین قیمت ممکن است.

نگهداری:

بسیاری از کاربران معتقدند که اره بنزینی دولمار/ماکیتا در سهولت نگهداری، نسبت به اره بنزینی اشتیل، برتری دارند. این موضوع از ساختار ساده و کاربردی تر اره بنزینی دولمار ناشی می شود. روح خلاقانه مهندسی آلمانی با ترکیبی از مواد اولیه تراز اول منجر به تولید وسیله ای شده است که ضمن سهولت در نگهداری، شانس خرابی و نقص در آن تا حد زیادی کمتر از سایر برندهاست.از سویی دیگر حتی در صورت بروز نقص نیز، تعمیر و تعویض اجزا و قطعات مختلف اره بنزینی دولمار آسان تر خواهد بود. اره بنزینی اشتیل با یک ضعف جزئی در بخش روغن، همیشه شانس بیشتری برای خرابی و نقص دارند.

تعدد مدل ها و گونه های در دسترس:

اره بنزینی دولمار/ماکیتا در انواع و مدل های مختلفی در دسترس است و این باعث شده تا شما بتوانید در هر حال بسته به نیاز خود مدلی مناسب را انتخاب و تهیه کنید. این تعدد مدل ها به اره بنزینی دولمار کمک شایانی کرده تا دقیقاً انتظارات اقشار و طیف های مختلف مصرف کنندگان برآورده سازد. جالب اینکه تعدد مدل ها، تنها محصور به تفاوت در جزئیات یا امکانات نیست، آنچنان که مشهود است به طور مثال از حجم موتور 35 تا 79 سی سی چندین نوع موتور مختلف با حجم متفاوت در اره بنزینی دولمار/ماکیتا استفاده شده است.

خرید اره بنزینی دولمار یا اشتیل ؟

نقاط ضعف اره بنزینی دولمار چیست؟

دایره عرضه محصولات:

اره بنزینی دولمار متأسفانه به آن میزان که باید و شاید در دایره وسیعی عرضه نشده و تمرکز خود را صرف برخی بازارهای خاص اروپایی و خاور دور کرده است؛ این در حالی است که اره برقی اشتیل در بازارهای متفاوت و بیشتری عرضه خواهد شد. همین دایره محدود عرضه از سویی دیگر باعث شده تا گاهی در بازارهای کشورهای کمتر توسعه یافته شاهد کمبود برخی قطعات حیاتی اره بنزینی دولمار باشیم و این اصلاً جالب نیست.

آلایندگی بالا:

یکی دیگر از نقاط ضعف اره درخت بر دولمار، آلایندگی بالای آن است. هرچند تولیدکنندگان همواره با تدابیر مختلفی در صدد کاهش سطح آلایندگی هستند اما همچنان موتورهای تولیدی دولمار، سطح مطلوبی از آلایندگی را ندارند. هرچند این یک نقطه ضعف برای کاربران نیست اما به هر حال نباید نسبت به تولید آلاینده های زیست محیطی بی توجه بود.

پیشینه برند اره بنزینی اشتیل

اشتیل یکی دیگر از تولیدکنندگان با سابقه اره بنزینی و ماشینی در آلمان است. بنیانگذار اشتیل، آندریاس اشتیل، اولین اره ماشینی خود را در سال 1926 تولید کرد و به نوعی می توان این تاریخ را مبدأ تولید اره بنزینی اشتیل دانست. نکته جالب در مورد اره بنزینی اشتیل رکورد اعجاب انگیز آن در فروش برای سال های طولانی است.

به طوری که می توان گفت که از سال 1971، اره بنزینی اشتیل در این عرصه پرفروش ترین بوده است و همچنان علت این مسئله برای بسیاری از فعالان این حوزه محل ابهام است. بسیاری این موضوع را به تولید انواع مختلف اره ها و ابزار توسط این برند نسبت می دهند و برخی دیگر آن را گواهی بر کیفیت برتر اره بنزینی اشتیل می دانند. علت هرچه که باشد، نشان دهنده توانایی بالای این برند خواهد بود.

خرید اره بنزینی دولمار یا اشتیل ؟

مزایای اره بنزینی اشتیل چیست؟

دایره وسیع عرضه:

اره بنزینی اشتیل یکی از آن دسته ابزاری است که تقریباٌ در بازار اغلب کشورها قابل مشاهده و خریداری است. این دایره وسیع عرضه باعث شده تا قطعات و لوازم یدکی اره بنزینی اشتیل نیز بیش از سایر برندها در بازار موجود باشد. البته این یک موضوع کلی نیست و باید اقتضائات بازار کشورهای مختلف را در نظر داشت. به هر طریق در شرایط برابر، همواره تعدد مدل های در دسترس اره بنزینی اشتیل نسبت به سایر برندهای رقیب بیشتر است.

تعدد مدل ها و گونه ها:

در اره بنزینی اشتیل نیز مانند دولمار، شاهد تعدد قابل قبولی اس مدل ها هستیم و همین کمک می کند تا به سادگی محصولی منطبق با نیازهای خود را خریداری کنید.

قیمت:

شاید قیمت ها در اره بنزینی اشتیل نسبت به اره بنزینی دولمار قدری بیشتر باشد(در شرایط برابر توانایی و امکانات) اما همچنان به نسبت به سایر رقبا و برندهای سطح پایین تر، قیمت مقرون به صرفه و منطقی تر است. شاید در مجموع پول بیشتری بپردازید اما با احتساب کیفیت و امکانات، این مبلغ کاملاً منطقی خواهد بود.

نقاط ضعف اره بنزینی اشتیل چیست؟

آلایندگی بالا:

اینکه اغلب موتورهای بنزینی سطح آلایندگی بالایی دارند، کاملاً واقعیت دارد و باید به عنوان یک نقطه ضعف کلی برای انواع اره های بنزینی در نظر گرفته شود. اما در کنار این واقعیت باید پذیرفت که هر دو برند دولمار و اشتیل قدری نسبت به استانداردهای آلایندگی بی توجه بوده و در بسیاری موارد این مسئله را فدای تولید محصولاتی با قیمت بیشتر می کنند.

خرید اره بنزینی دولمار یا اشتیل ؟

کدام یک را بخریم؟

احتمالاً به تا به اینجا با مطالعه موارد قوت و ضعف هر برند متوجه شده باشید که اره دولمار و اره اشتیل، تا حد زیادی از نظر توانایی، کیفیت و مقاومت شباهت دارند و تقریباً در یک سطح از کیفیت قرار دارند. همین موضوع باعث شده تا در خرید این دو اره آلمانی، بخش مهمی از فاکتورهای تصمیم گیری وابسته به نظر خود شما باشید.

ممکن است شما به هر علتی نسبت به یکی از این دو برند اعتماد بیشتری داشته باشید. از سویی دیگر البته، دقت داشته باشید که این یک بررسی با اتکای به شناختی جهانی از این دو برند است، ممکن است در کشور عراق شاهد فروش بهتر اشتیل باشیم و اوضاع در ترکیه تفاوت داشته باشد.

پس با این وجود بهتر است تا ضمن در نظر داشتن این نقاط ضعف و قوت، همراه از فروشندگان با تجربه این حوزه نیز مشورت بگیرید. برای خرید یک اره آلمانی بهتر از بین اره دولمار و اره اشتیل، تجربه خود بازاریان کشور را نیز در نظر داشته باشید.

نکات ایمنی کار با دستگاه اره زنجیری:

برای کار با دستگاه اره زنجیری در کارگاه یا مصارف خانگی حتماً از دستکش و عینک مخصوص کار استفاده کنید. البته استفاده از نقاب برای کار با اره زنجیری مناسب تر است. اما برای برش قطعات سنگین مانند تنه درختان  و هرس شاخه ها حتماً از کلاه ایمنی استفاده کنید.

در هنگام تیز کردن اره توسط سوهان یا سنگ سنباده از دستکش برای سوهان کشی و همچنین به گردش درآوردن تیغه استفاده کنید. برای برش با دستگاه اره زنجیری، به دلیل بدون حفاظ بودن تیغه این دستگاه حتما ابتدا بدن خود را در حالت تعادل قرار دهید و برای برشکاری گارد مخصوص داشته باشید. در انتهای برش تعادل دستگاه را حفظ کنید تا با خارج شدن از قطعه چوب از پرتاب شدن آن جلوگیری شود.

برای کار با دستگاه قبل از تکیه دادن تیغه به قطعه چوب، دستگاه را روشن کنید سپس به آرامی چنگک ها را روی قطعه چوب قرار داده و به صورت محوری اره را به سمت پایین بیاورید و با هر بار برش دستگاه را کمی پایین آورده و به صورت محوری همین عمل را تکرار کنید.

کشش زنجیر اره را در هر بار برش قبل از روشن کردن کنترل کنید. زمانی که زنجیر توسط دست از روی ریل کشیده می شود، باید به حدی بیرون بیاید که از روی ریل خارج نشود. هم چنین زنجیر باید به طور مداوم روغن پاشی شود؛ در صورتی که ریل به درستی روغن پاشی نشود اصطکاک شدیدی بین زنجیر اره و ریل ایجاد می شود که باعث پارگی اره و پرتاب آن می‌گردد.

در دستگاه های بنزینی، برای ترکیب با روغن از روغن های مخصوص موتورهای دو زمانه استفاده کنید. در صورتی که در این دستگاه از بنزین خالص استفاده شود موتور دستگاه به صورت خشک کار کرده و دچار آسیب می شود. چرا که موتور این دستگاه مانند موتور سیکلت و اتومبیل دارای سیستم روغن پاشی روی پیستون نیست. بنابراین باید سوخت آن کمی چرب باشد تا از آسیب به قطعات پیستون و موتور دستگاه جلوگیری شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر