خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

خرید علف‌زن برقی یا بنزینی؟ کدام‌یک را باید بخرم؟

فهرست مطالب

هر قدر که از کاربردی بودن علف‌زن یا همان علف‌تراش به عنوان یک وسیله در امر اصلاح و حذف گیاهان سخن بگوییم، اضافه و گزاف نیست. علف‌زن یک وسیله کاربردی در اصلاح باغات یا زمین‌های کشاورزی کوچک بوده که با برخی جزئیات و خصوصیات اختصاصی در خدمت کشاورزان و باغداران است. همواره در خرید انواع مختلف ابزار و آلات کشاورزی، برخی نکات و اصول باید رعایت شوند تا شما بتوانید خریدی مطمئن و کارآمد داشته باشید.در خرید و فروش علف‌زن و قیمت علف‌زننیز همواره چنین جزئیاتی وجود دارند که باید شما به عنوان یک خریدار نسبت به آن‌ها آگاه باشید. هدف اصلی این یادداشت تمرکز بر همین اصول و نکات است تا بتوان به یکی از مهم‌ترین پرسش‌های موجود در حیطه خرید دستگاه علف‌زن پاسخ بگوید. پرسش مهمی که در این یادداشت پاسخ به آن هدف اصلی ماست این است که خرید علف‌زن برقی یا بنزینی؟کدام‌یک توجیه بیشتری داشته و مناسب نوع استفاده شماست؟ بدیهی است که برای رسیدن به پاسخ نیاز است تا بعضی موضوعات پیش‌نیاز و جانبی نیز بررسی شوند. پس با ما همراه باشید تا گام به گام به پاسخ این پرسش در مورد خرید و فروش علف‌تراش برسیم. 

علف‌زن و آشنایی با این وسیله کاربردی

در این بخش در توضیحی کوتاه خود وسیله علف‌زن را سوای انواع مختلف آن جهت آشنایی کامل با وسیله معرفی خواهیم کرد. علف‌زن ‌ها ابزاری تطبیق‌پذیر، سبک و قدرتمند برای حذف و یا کوتاه کردن چمن و سایر انواع علف‌ها هستند.این وسیله تنها برای رهایی از گیاهانی فاقد ساقه سخت استفاده شده و بسته به ساختار مکانیکی آن در عمل برای مواجهه با گیاهان دارای ساقه سخت کاربردی نیست. علف‌زن ‌ها در طیف وسیعی از گونه‌ها و مدل‌ها در بازار عرضه شده که بسته به هر مدل ممکن است برای تأمین انرژی از گازوئیل و بنزین یا برق استفاده کنند.در هر حال تأمین انرژی و نوع موتور علف‌زن به هر شکلی که باشد، اساس کار وسیله به این شکل است که نیروی محرکه تولید شده توسط موتور، توسط یک محور بلند به سر دوار علف‌زن که در انتهای آن قرار دارد منتقل خواهد شد. سر دوار وسیله از چرخش‌های مداوم خود برای حرکت دادن نخ‌ علف‌زن استفاده کرده و به کمک آن گیاهان را قطعه قطعه خواهد کرد.در علف‌تراش نیروی سانتریفیوژی نخ که ناشی از چرخش سریع و مداوم آن است، در نقش تیغی برنده عمل کرده و زمینه‌ساز برش سطح گیاه خواهد شد. در نهایت لازم به ذکر است که برتری اصلی علف‌تراش در این نکته نهفته است که به نقاطی دسترسی دارد که چمن‌زن به هیچ‌وجه امکان دستیابی به آن‌ها را ندارد. البته این تنها برتری علف‌زن نسبت چمن‌زن نیست. 
خرید علف‌زن برقی یا بنزینی؟ کدام‌یک را باید بخرم؟
 کار با علف‌زن در شرایط مختلف 

علف‌زن برقی؛ الکتریسیته در خدمت دوران نخ

همانطور که از نام این دسته از علف‌تراش ‌ها پیداست، در این نوع محصولات از الکتریسیته برای تأمین انرژی موتور استفاده شده و تبعاً دارای موتور الکتریکی هستند. در موتورهای الکتریکی برخلاف موتورهای احتراق داخل، شاهد سیلندر و پیستون نیستیم و ترکیب سیم‌پیچ و آهنربا باعث ایجاد نیروی خروجی خواهند شد. علف‌زن برقی به دو دسته تقسیم می‌شود: 
 • علف‌زن سیمی: این نوع علف‌زن هیچ منبع تأمین انرژی داخلی نداشته و باید با سیم به پریز برق متصل شود. پیداست که این موضوع باعث کاهش دایره عملیاتی آن شده و به همین علت برای باغ‌ها و زمین‌های بزرگ و با مساحت زیاد انتخاب مناسبی نیست. هر قدر تلاش کنید تا از سیم با طول بلند برای کار با این علف‌تراش استفاده کنید، در نهایت شما توسط طول سیم محدود خواهید شد.
 • علف‌زن بیسیم: علف‌زن بیسیم یا همان علف‌تراش باتری‌دار، برخلاف دسته قبل نیازی ندارد تا در ارتباط مداوم با پریز برق باشد و با باتری شارژی که دارد توانسته دایری عملیاتی را تقریباً نامحدود کند. بدون اینکه در بند طول سیم باشید، به سادگی و سهولت به اطراف حرکت کنید. در این دسته کیفیت باتری و تکنولوژی استفاده شده در آن، اثر چشمگیری بر کیفیت کل محصول دارد.

علف‌زن بنزینی؛ موتورهای دو و چهارزمانه

در این دسته علف‌تراش ‌ها از بنزین به عنوان سوخت موتور استفاده خواهد شد. اساس کار علف‌زن بنزینی تفاوت‌های بسیار جزئی در بخش احتراق با مدل‌های گازوئیلی دارد. علف‌زن بنزینی دو گونه متفاوت دارد: 
 • علف‌زن بنزینی دو زمانه: این نوع از موتور دوزمانه برای تولید نیرو استفاده می‌کند. در موتورهای دو زمانه احتراق در دو مرحله انجام خواهد و به واسطه همین موضوع برخی مزیت‌ها و معایب وجود دارد. علف‌زن دو زمانه به واسطه اجزای کمتری که در دل خود جای داده معمولاً وزن کمتری نسبت به مدل‌های چهار زمانه دارد اما راندمان آن بشدت کمتر از مدل چهارزمانه است و به همین علت مصرف سوخت آن بیشتر است.
 • علف‌زن بنزینی چهار زمانه: این دست علف‌تراش ‌ها از موتور چهار زمانه استفاده کرده و بخاطر همین موضوع اساس احتراق آن‌ها کاملاً فرق دارد. مهم‌ترین مزیتی که در این موتورها وجود دارد راندمان و قدرت بالایی است که باعث سهولت انجام کارها خواهد شد. همچنین با استفاده از این مدل از چالش قاطی کردن بنزین و روغن که برای کار با موتورهای دوزمانه الزامی است رهایی پیدا می‌کنید.
 
خرید علف‌زن برقی یا بنزینی؟ کدام‌یک را باید بخرم؟
 یکی از انواع علف‌زن که برقی و با سیم است 

علف‌زن بنزینی یا برقی؟

حال با وجود شناخت هر دو دسته از علف‌زن ‌ها و شناخت انواع مختلف آن‌ها می‌توان به این پرسش پاسخ داد. واقعیت این است که با قاطعیت نمیتوان برتری یکی بر دیگری را اعلام کرد بلکه در شرایط و مصارف مختلف، هر کدام دارای برتری‌ها و معایب خاصی است.اگر باغ شما یا زمینی که قصد پوشش آن را دارید وسیع است، ما به شما استفاده از علف‌زن بنزینی را پیشنهاد می‌کنیم چون استفاده از مدل برقی مشکلاتی را به همراه دارد. در صورت استفاده از نوع سیمی، دایره تحرک شما با طول سیم محدود شده و در پوشش مناطق وسیع ناتوان خواهید بود.همچنین حتی با انتخاب مدل بیسیم و دارای باتری نیز، فراموش نکنید که در صورت تمام شدن باتری شما باید مدت زمان معینی را برای شارژ مجدد آن انتظار بکشید و این در کار وقفه ایجاد خواهد کرد. اما در همین شرایط اگر سوخت علف‌زن بنزینی به اتمام برسد، کافیست تا مجدد باک را با بنزین پر کنید.اما اگر شما باغ کوچک با مراتعی محدود دارید، قطعاً گزینه برقی انتخاب بهتری خواهد بود. مدل برقی در موارد مشابه همیشه وزن کمتری نسبت به علف‌زن بنزینی دارد و از این حیث کار با آن ساده‌تر است. همچنین چون لرزش موتورهای الکتریکی به مراتب کمتر از موتورهای بنزینی است، در نوع برقی انجام کار و مجموع کاربری ساده‌تر است.در مجموع اگر خواهان دایره حرکتی وسیع و قدرت بالا هستید، علف‌زن بنزینی و در صورتی که با باغی کوچک دست و پنجه نرم می‌کنید و خواهان وزن کم و سهولت در کاربری هستید مدل برقی برای شما مناسب است پس با این وجود پیش از تصمیم نهایی در مورد خرید هر یک از مدل‌ها باید تعیین کنید که اساساً نوع نیاز و مورد مصرف شما به چه شکل است. اگر شناخت دقیقی از نوع وظایفی که به وسیله محول می‌کنید ندارید، در این مورد دچار خطا و ابهام خواهید شد.  
خرید علف‌زن برقی یا بنزینی؟ کدام‌یک را باید بخرم؟

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر