خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

خطرات کارکردن با اره موتوری کدام است؟

فهرست مطالب

کار با چوب، آن هم با روش های سنتی و اره های معمولی کاری سخت و طاقت فرسایی خواهد بود. استفاده از اره هایی که عمل برش را توسط یک موتور بنزینی یا برقی انجام می دهند، به مراتب راحت تر می باشد و موجب  صرفه جویی در زمان می شود. مکانیزم اره کشاورزی به این صورت می باشد که زنجیر به دور تیغه توسط یک موتور برقی یا احتراقی می چرخد. روی زنجیر، دندانه وجود دارد. عمل برش با گیر کردن درخت به قسمت مقعر زنجیر صورت می گیرد.

 

اره موتوری ابزاری قدرتمند برای بریدن و قطع تنه درختان است ولی باید هنگام کار با این وسیله، نکات ایمنی را رعایت نمود. در این مقاله قصد داریم به خطرات کار کردن با اره موتوری و نکات مرتبط در این زمینه، بپردازیم. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

اره موتوری:

اره موتوری یا اره زنجیری، دستگاهی است که از یک تیغه اره که دارای زنجیر با دندانه ها می باشد، تشکیل شده است. این نوع اره، قابل حمل بوده و معمولا دارای یک موتور بنزینی تک سیلندر می باشد.از اره برقی برای بریدن درختان، هرس آن ها و یا تهیه هیزم استفاده می شود. نحوه کارکرد اره برقی بدین صورت است که دندانه های آن به صورت یک زنجیر به یک محور دورانی متصل است و با گردش موتور زنجیر، اره کردن شروع می شود.

اجزای تشکیل دهنده اره موتوری:

اره موتوری از قطعات  مختلفی تشکیل شده است که کارکرد هر یک از این قطعات، سبب راه اندازی دستگاه می شود. از قطعات اصلی و مهم اره موتوری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

●تیغه اره موتوری●زنجیر اره موتوری●اسپراکت اره موتوری●میل لنگ اره موتوری●پیستون اره موتوری●سیلندر اره موتوری

لازم به ذکر است که سیستم انتقال نیرو از موتور اره موتوری به زنجیر آن، از طریق این قطعات انجام می شود. بنابراین در صورت خرابی و نقص هر یک از این اجزا، عملکرد دستگاه با اختلالات مختلفی مواجه می شود.

خطرات کارکردن با اره موتوری کدام است؟

انواع اره موتوری:

اره موتوری بر اساس انرژی مصرفی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. بنابراین برای آشنایی شما با ویژگی های هر یک، در ذیل به بیان انواع اره موتوری پرداختیم.

●اره موتوری برقی: این نوع اره دارای وزن سبکی بوده و از تمیزی بیشتری در مقایسه با مدل بنزینی، برخوردار است. اره موتوری برقی به دلیل نیاز مداوم به برق، برای پروژه های بزرگ و سنگین، مناسب نمی باشد.●اره موتوری باتری دار: این نوع اره با برق کار نمی کند ولی توان پایین تری نسبت به سایر اره موتوری ها دارد. همچنین مدت زمان کار با اره موتوری باتری دار، محدود می باشد. این نوع اره کاربرد بسیار خوب و مناسبی در هرس و برش شاخه های کوچک درختان دارد.●اره موتوری بنزینی: این نوع اره دارای توان بالایی بوده و مناسب هر نوع بریدنی می باشد. به دلیل قدرت بالای اره بنزینی، می توان در برش شاخه های کوچک تا بزرگ درختان، از آن استفاده کرد. همچنین دارای موتور دو زمانه نیز می باشد.●اره موتوری هیدرولیکی: کاربرد این نوع اره، پاکسازی خطوط برق از شاخه ها و برش زیر آب است‌. ولی به دلیل نیاز به یونیت هیدرولیک برای تامین توان اره، مناسب هر کاربری نمی باشد.

مزایای اره موتوری چیست؟

یکی از مزایای مهم و اصلی اره موتوری، سرعت بالای آن است. استفاده از اره موتوری به جای اره دستی در بریدن تنه درختان، کار بسیار راحتی می باشد. بنابراین اره موتوری در بریدن درختان، به سرعت انجام گرفته و سبب صرفه جویی در زمان می شود.

معایب اره موتوری چیست؟

●یکی از معایب اره موتوری، ریسک پذیری و خطرات ناشی از آن است. اگر زنجیر دستگاه گیر کند، سبب لگد زدن اره شده و به سمت اپراتور پرت می شود.●یکی از مشکلات دیگر اره برقی، نگهداری آن است. کاربرد اره دستی راحت بوده و به نگهداری خاصی نیاز ندارد. ولی به دلیل این که خاک اره در اره موتوری  ، درون دستگاه گیر می کند و با روغن روانکاری زنجیر مخلوط می شود؛ لازم است که دستگاه به صورت مداوم تمیز شود.بنابراین با این که استفاده از اره برقی در بریدن چوب، سبب صرفه جویی در زمان می شود ولی برای تمیز کردن و نگهداری دستگاه نیز باید زمان زیادی را صرف کرد.

خطرات کار کردن با اره موتوری کدام است؟

یکی از خطرات کار کردن با اره موتوری، برگشت آن است. این اتفاق زمانی می افتد که زنجیر در حال گردش از نوک تیغه ساطوری به شیء محکمی برخورد کند یا تیغه اره در شکاف چوب گیر کند‌.تماس نوک تیغه ساطوری در برخی موارد، سبب برگشت معکوس سریع و ضربه تیغه ساطوری به سمت اپراتور می شود. اگر اپراتور در کنترل ضربه برگشت، موفق عمل نکند، سبب وارد شدن آسیب های شدیدی برای وی می شود.اغلب اپراتورهای بی تجربه، دچار چنین حوادثی می شوند.بنابراین برای کاهش صدمات ناشی از برگشت اره موتوری، توصیه می کنیم از زنجیرهایی که خطر برگشت را کاهش می دهند، استفاده کنید.

خطرات کارکردن با اره موتوری کدام است؟

نکات ایمنی برای کار با اره موتوری:

●نکات ایمنی قبل از کار:

اطلاعات کافی در زمینه اره موتوری را کسب کرده و دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید‌.از پوشیدن لباس گشاد که امکان گیر کردن به اره موتوری را داشته باشد، بپرهیزید و زیورآلات خود را دور از دستگاه نگه دارید.هنگام کار با دستگاه از تجهیزات و وسایل ایمنی مانند دستکش، کلاه ایمنی، گوشی ایمنی و… استفاده کنید.در صورتی که توانایی و مهارت کافی برای کار با اره موتوری ندارید، از استفاده آن خودداری کنید.

●بررسی وضعیت محیطی:

قبل از این که دستگاه را روشن کنید، مطمئن شوید که افراد و موجودات زنده در اطراف دستگاه نیستند.از ثبات سطحی که بر روی آن ایستاده اید و می خواهید با اره موتوری کار کنید، اطمینان یابید.هنگام کار با اره موتوری، مستحکم باشید.قبل از برش کامل درخت، راه گریز خود را پیدا کنید.

●دستورالعمل جلوگیری از پس زدن اره موتوری:

دقت کنید چوبی که برش آن را انجام می دهید، در تماس با آهن و چوب نباشد.همواره هنگام کار با اره، آن را پایین تر از سطح شانه خود نگه دارید.از ایستادن مستقیم پشت اره موتوری خودداری کنید و سعی کنید که همیشه بدن خود را به سمت راست یا چپ، متمایل کنید.

سایر نکات ایمنی لازم هنگام کار با اره موتوری:

●همیشه مراقب تیغه دستگاه باشید تا صدمه نبیند.●از جدا کردن حفاظ زنجیر از اره موتوری بپرهیزید.●قبل از پر کردن مخزن سوخت، اره را خاموش کرده و پس از خنک شدن آن، مخزن را بدون سرریز شدن پر کنید.●از روشن کردن اره موتوری در فضاهای بسته خودداری کنید، زیرا مونواکسید کربن تولید می کند.●هنگام روشن کردن دستگاه، آن را بر روی زمین گذاشته و دور از دیگران اقدام به روشن کردن اره نمایید.●هنگام کار با اره موتوری، به سمت عقب حرکت نکنید.

حتما گوشی و وسیله نقلیه باید در دسترس باشید تا بتوانید در صورت نیاز و موارد اضطرای از آن استفاده کنید .اگر جزء افرادی هستید که تازه می خواهید شروع به کار با اره موتوری یا اینکه مبتدی و تازه کار هستید توصیه ما به شما استفاده از اره موتورهای کوچک و سبک و با اره های در ابعاد کوچک است .قبل از استفاده اره زنجیره ای حتما دفترچه راهنما را بخوانید و به نکاتی که در آن نوشته شده توجه کنید .

خطرات کارکردن با اره موتوری کدام است؟

نحوه تمیز کردن اره موتوری:

تمیز کردن اره موتوری، بسیار مهم بوده و از مهمترین بخش های نگهداری آن است. برای تمیز کردن دستگاه، رعایت موارد زیر ضروری می باشد:ابتدا قاب محافظ کلاچ را بردارید.ترمز اره موتوری را بررسی کنید.داخل مسیر زنجیر اره موتوری را با استفاده از یک قطعه چوب یا فلز، پاک نمایید.پوشش سیلندر را برداشته و اقدام به شستن فیلتر هوا کنید.منافذ ورودی هوا موتور و خنک کننده ها را تمیز کنید. همچنین در صورت مسدود شدن شیارها، آن ها را باز نموده و سبب ورود هوا به موتور دستگاه شوید.از مسدود نبودن منافذ ورودی هوا به موتور، اطمینان حاصل کنید.

نکات مهم در نگهداری اره موتوری:

برای افزایش طول عمر و کارایی اره موتوری، لازم است که در نگهداری آن دقت کافی به کار برده شود.سعی کنید که به صورت دوره ای، سطح تیغه و زنجیر را بررسی کرده و آن ها را روانکاری نمایید.همواره سعی کنید که زنجیر اره موتوری، تیز باشد. این کار باعث افزایش کارایی دستگاه در بریدن درختان می شود.قبل از استفاده اره موتوری، تیغه آن را تمیز کنید.

نکات لازم در خرید اره موتوری:

یکی از فاکتورهایی که باید در هنگام خرید اره موتوری، مورد توجه قرار دهید؛ طول تیغه آن است. با توجه به این فاکتور، می توانید اره موتوری مناسب برای خود را خریداری کنید.معمولا اره موتوری هایی که دارای طول تیغه بیشتری هستند، مناسب بریدن چوب هایی با قطر زیاد می باشند. این نوع طول تیغه، سبب برش آسان چوب ها و درختان می شود.

اما اره هایی که دارای طول تیغه بین ۱۵ تا ۵۰ سانتی متر هستند، مناسب مصارف معمولی می باشند.بنابراین اره هایی با طول تیغه بیشتر برای افراد حرفه ای مناسب است. همچنین لازم است که به وزن این دستگاه در هنگام خرید توجه کنید. علاوه بر این، توانایی بدن خود را نیز مد نظر قرار داده و ابزاری متناسب با توانایی و ویژگی های بدنی خود، تهیه نمایید.

خطرات کارکردن با اره موتوری کدام است؟

طول و اندازه تیغه:

شاید طول تیغه اره، مهمترین مشخصه در خرید یک اره موتوری باشد. اره های با تیغه بلندتر برای بریدن قطعات ضخیم تر و با قطر بیشتر کارایی دارند. برای استفاده های معمولی طول تیغه ۱۵ تا ۵۰ سانتی متر مناسب است. برای کارهای سنگین تر نیز تیغه های بیشتر از ۵۰ سانتی متر نیاز است.

بررسی زنجیر

۱) هر ۲۰ دقیقه یکبار دستگاه را خاموش کرده و زنجیر را کنترل نمایید.۲) چنانچه زنجیر اره موتوری شل شده باشد از دور قسمت ساطوری جدا شده و به شما آسیب می رساند.۳) همچنین اگر زنجیر شل شده باشد به لبه های ناحیه ی ساطوری آسیب می رساند و شما دیگر نمی توانید زنجیر را برروی آن قرار دهید.۴) برای محکم کردن زنجیر اره موتوری، پیچ هایی که جهت تنظیم تیغه وجود دارد را محکم کنید.۵) اگر چنانچه زنجیر برروی قسمت ساطوری با حرکت دست به راحتی تکان خورد، باز لازم است پیچ های تنظیم را محکم تر کنید.۶) سپس با دست زنجیر را به سمت بالا بکشید چنانچه زنجیر از ناحیه ی ساطوری کنده نشد بدان معناست که زنجیر بطور صحیح برروی ساطوری قرار گرفته است.

نتیجه گیری

اره موتوری با نام های دیگری مانند اره زنجیری یا برقی نیز شناخته می شود. این دستگاه یکی از تجهیزات مهم باغبانی و جنگلداری است که کاربردها و کارایی های بسیار خوبی دارد.اره موتوری در مقایسه با اره دستی، مزایای بسیاری داشته و سبب راحتی استفاده و سرعت بخشیدن به عملیات برش درختان شده است. ولی در هنگام استفاده از این دستگاه، باید تمامی موارد و نکات ایمنی را رعایت کرد.

زیرا کار با اره موتوری، با خطرات بسیاری همراه می باشد و به توانایی و مهارت در این زمینه نیاز دارد. در کنار مزایایی که این وسیله دارد موضوع ایمنی در زمان کار با آن از مسائل بسیار مهم است. اره زنجیری ابزاری خطرناک به حساب می‌ آید و مطابق آمار‌ها فقط در ایالات متحده موجب بیش از ۳۰ هزار حادثه شده. به علاوه این اره‌ها نیاز به نگهداری و تعمیرات دارند و باید به طور منظم تمیز کاری بشوند تا خرده‌های چوب و ذرات خاک اره وارد بخش‌های مکانیکی دستگاه نشود و آسیبی به بخش‌های مختلف آن نرساند.به طور کلی  توصیه می شود که قبل از کار با اره موتوری، اطلاعات کافی در مورد نحوه استفاده با آن را کسب کرده و در صورت نداشتن مهارت و دانش کافی در این زمینه، با کارشناسان ما در سایت فارم صنعت در ارتباط باشید.

 

زیرا کار با اره موتوری، با خطرات بسیاری همراه می باشد و به توانایی و مهارت در این زمینه نیاز دارد.به همین دلیل توصیه می شود که قبل از کار با اره موتوری، اطلاعات کافی در مورد نحوه استفاده با آن را کسب کرده و در صورت نداشتن مهارت و دانش کافی در این زمینه، با کارشناسان ما در سایت فارم صنعت در ارتباط باشید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر