خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

داس موتوری یا علف‌زن چیست؟

فهرست مطالب

اصلاح گیاهان از نظر ابعاد و طول، یکی از دغدغه‌عای اصلی کشاورزان در طول کشت و رشد آن‌هاست که برای رفع این دغدغه ابزار مختلفی تعبیه شده است. هر کدام از ابزار کشاورزی دقیقاً دارای عملکرد خاصی است و به منظور خاصی ساخته شده است. در این بین یکی از ابزار مهمی که عصای دست باغداران و مجریان پروژه‌های کشت و نگهداری از گیاهان شده است، علف‌زن است. علف‌زن یک وسیله کاربری و جالب برای کوتاه کردن گیاهان است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد. 
داس موتوری یا علف‌زن چیست؟
 

اساس کار علف‌ زن چیست؟

 مانند بسیاری دیگر از وسایل کشاورزی، اساس کار اینجا نیز گردش یک موتور محرک است. یک علف‌زن با اجزایی که دارد، گردش یک موتور کوچک و قابل حمل را به تیغه‌هایی از جنس نخ ضخیم(طناب) منتقل کرده و همین چرخش نخ علف زن، عامل کوتاه کردن ساقه گیاه خواهد شد. اساس کار در اینجا خیلی پیچیده نیست اما ایده ظرافت‌های خاصی دارد. همانطور که گفته شد چون در علف زن ، شاهد حضور تیغه‌های فلزی نیستیم، سرعت و زاویه چرخش بر توان برش و کوتاه کردن اثر بیشتری دارد. همچنین روش کار اپراتور و مراتعی که برای اصلاح انتخاب می‌شوند نیز متفاوت هستند. بر همین اساس تفاوت علف زن و چمن‌زن بیشتر مشخص خواهد شد. 
داس موتوری یا علف‌زن چیست؟
 

تفاوت علف‌زن با چمن‌زن چیست؟

 در واقع کاری که یک چمن‌زن می‌تواند انجام دهد، دستگاه علف‌زن قادر به انجام آن نیست و عکس ای موضوع نیز صادق است. یک چمن‌زن بشدت قدرتمندتر است و در پوشش محیط‌هایی با مساحت بالا کارآمدتر است.کوتاه کردن چمن‌های یک حیاط بزرگ، تماماً توسط یک علف زن کار خسته‌کننده و سختی است اما یک چمن‌زن این کار را در مدت کوتاهی و به سرعت انجام می‌دهد. اگر یک درخت در حیاط داشته باشید چطور؟ خب اینجاست که علف‌تراش برتری و کاربرد خود را نشان می‎دهد.کوتاه کردن گیاهان اطراف یک درخت یا یک لوله آب بدون خراب کردن تیغه‌های چمن‌زن ممکن نیست اما در این موقعیت علف زن به سهولت و آسانی کار را انجام می‌دهد. برتری علف زن و تفاوت اصلی آن در کاربرد همین سهولت دسترسی به نقاط دور از دسترس است.طراحی خاص علف زن باعث می‌شود تا بتوانید به سادگی آن را به اجسام مختلفی نزدیک کنید و از خرابی آن نگران نباشید. لبه‌ها و گوشه‌ها همان جاهایی هستند که چمن‌زن را محدود می‌کنند اما علف زن در این مورد محدودیتی ندارد. برای نگهداری از گیاهان خود شما همزمان به قدرت چمن‌زن و قدرت مانور علف‌تراش نیاز دارید. 

اجزای اصلی علف‌زن کدام است؟

 هر علف‌زن از نظر شکل ظاهری از یک دسته بلند تشکیل شده است. در انتهای دسته، موتور کوچک علف‌تراش قرار دارد و در بخش سری آن که دوار است، نخ علف‌زن وظیفه برش را برعهده دارد. با این وجود می‌توان اجزای مهم علف‌زن را به شکل زیر دسته‌بندی کرد. 
 • موتور علف‌زن:

 موتور دقیقاً همان جایی است که نیروی محرکه وسیله شما را تأمین می‌کند. موتورهای دارای حجم‌ها و توان‌های مختلفی هستند. برخی از آن‌ها بنزینی، برخی گازوئیل و برخی دیگر الکلی هستند. همچنین برخی دوزمانه و برخی دیگر چهارزمانه هستند. تنوع موتورها بسته به سایز و قدرت چمن‌زن متغیر است. البته برخی از دستگاه‌های علف‌تراش برقی بوده و موتور الکتریکی دارند. در این نوع، نیروی الکتریسیته به دوران کمک می‌کند. 
 • سری علف‌زن:

 سری این وسیله شامل پلاستیکی دوار است که نیروی چرخش موتور را به خدمت نخ علف‌زن در می‌آورد. نخ علف‌زن درون این سری دوار نصب می‌شود. روش نصب و نحوه جایگیری نخ علف‌زن موضوعی است که نیازمند آموزشی مجزا است. 

نخ علف‌زن:

 این وسیله تیغ یا فلزی برای برش گیاهان ندارد و این نخ یا به عبارتی دیگر طناب، این وظیفه را بر عهده دارد. نه علف زن منعطف است و جنس آن کاملاً نرم است. این نخ انواع مختلفی دارد که بسته به کاربرد آن قابل تهیه است. نخ علف‌تراش باید در عین سبک بودن و تیز بودن با دوام نیز باشد. این‌ها مشخصات کلیدی هستند که باعث می‌شوند تا یک علف‌تراش کاربرد لازم را داشته باشد. 
داس موتوری یا علف‌زن چیست؟
 

نخ علف‌زن و شناخت آن

 یکی از موارد مهم در کار با یک علف‌چین، نخ آن است. انتخاب نخ نکته مهمی است؛ فراموش نکنید که نخ‌ها در نقش تیغه وسیله شما هستند و وسیله شما بدون آن نمی‌تواند هیچ برشی ایجاد کند. به همین منظور باید با انواع این نخ آشنا شوید. 
 • نخ دوار:

 این اصلی‌ترین و پرکاربردترین نوع نخ علف‌زن است که سطح معمولی از برش را برای کاربران به ارمغان می‌آورد. برندگی آن خیلی زیاد نیست اما برای کارهای معمولی این نخ انتخاب خوب و مناسبی است. برای باغچه‌هایی با حجم کم گیاهان این انتخاب مناسبی است. 
 • نخ ستاره‌ای:

 سطح مقطع این نوع ستاره‌ای است. این نخ علف‌زن همانطور که از ظاهر آن پیداست لبه‌های تیزی دارد و به همین علت تیز است. این مدل بیشتر برای افرادی مناسب است که مصارف حرفه‌ای داشته و با گیاهان پر تعدادی در کار خود روبرو هستند. 
 • نخ مربعی:

 این مدل هم تیز است و هم مقاومت بالایی دارد. تیزی آن از نخ دوار بیشتر و دوام آن نیز از نخ ستاره‌ای بیشتر است. این یک انتخاب اقتصادی و مناسب است برای کاربران عادی دستگاه علف‌زن کاربرد دارد. 
 • سایر انواع نخ علف‌زن:

 سوای سه مدل یاد شده، انواع دیگری از نخ علف‌زن وجود دارند که قابل خرید هستند و شما بسته به نیاز خود توان خرید آن‌ها را دارید. در همین راستا همواره سعی کنید سطح نیاز خود را شناسایی کرده و انواع دیگری مثل تکنی‌بلید یا مثلثی را خریداری کنید. 
داس موتوری یا علف‌زن چیست؟
 

در خرید دستگاه علف‌تراش به چه نکاتی باید دقت کرد؟

 غیر از قیمت علف‌زن ، که شاخص مهمی در خرید آن است و باید مقرون به صرفه باشد، سایر جزئیات نیز اهمیت بالایی دارند. وزن کم یکی از موضوعات اساسی است که در کاربری آن اهمیت دارد. فراموش نکنید که این وسیله را باید با دست خود حمل کنید و در صورتی که وزن آن بالا باشد دچار مشکل خواهید شد.قلب یک علف‌زن یعنی موتور نیز مهم است. باید موتور علف‌زنی که خریداری می‌کنید کارکرد روانی داشته و تا حد ممکن کمترین لرزش را داشته باشد. موتورهایی با لرزش زیاد به سرعت شما را در طول کار خسته می‌کنند. طول دسته علف‌زن نیز بسیار مهم است. اگر طول سری زیاد یا کم باشد، در هر دو حالت شما با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر