خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

درصد تراکم بافت توری سایبان به چه معنی است؟

فهرست مطالب

توری های سایبان یا شیدهای گلخانه ای یکی از مهمترین و خاص ترین محصولاتی می باشند که برای رشد و نمو بهتر گیاهان در محیط های گلخانه مورد استفاده قرار می گیرند، بهره گیری از این سیستم سبب می گردد تا سرعت رشد گیاهان بسیار بیشتر شود و گلخانه داران با خیالی آسوده به پرورش گیاهان بپردازند. توری های سایبان امروزه حتی  به جای سقف های گلخانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد و باید اشاره شود که هزینه کمتری نسبت به شیشه و سقف های پلاستیکی دارد. در این مقاله از وب سایت فارم صنعت قصد داریم تا به بررسی درصد تراکم بافت توری سایبان بپردازیم و اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قراردهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

توری گلخانه ای چیست؟‌

امروزه استفاده از توری های سایبان یا توری های گلخانه ای در میان گلخانه داران بسیار رایج است به دلیل آن که این تجهیز ویژه می تواند نقش بسیار مهمی را در رشد و نمو گیاهان و بهبود عملکرد گلخانه ها ایفا نماید. لازم به ذکر می باشد که توری های گلخانه ای با نام های دیگری مانند توری سایبان یا شید گلخانه ای شناخته می شود و به عنوان یکی از تجهیزات اصلی مورد استفاده در گلخانه به شمار می آید. این محصول وظایف بسیار مختلفی را بر عهده دارد که در زیر به مهمترین آن ها اشاره می کنیم:

 • کاهش دما
 • جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به گیاهان
 • ممانعت از تبخیر آب در گلخانه ها  و کاهش مصرف آب
 • جلوگیری از ورود اشعه ماورا بنفش به درون گلخانه ها و ...

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که توری های سایبان دارای درصد سایه اندازی می باشند و هرچه این درصد سایه اندازی بیشتر شود، به تبع بر قیمت آن نیز تاثیر می گذارد. در ادامه درباره درصد سایه اندازی یا درصد تراکم توری سایبان اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. با فارم صنعت همراه باشید.

درصد تراکم توری سایبان چیست؟‌

سوالی که ممکن است برای بسیاری از شما عزیزان به وجود بیاید این است که درصد تراکم توری های سایبان به معناست و چرا از این اصطلاح برای آن ها استفاده می شود؟! برای پاسخ به این سوال در ابتدا باید توضیح داد که توری های سایبان یا توری های گلخانه به منظور سایه اندازی و کاهش دما در محیط های گلخانه مورد استفاده قرار می گیرد. این تجهیزات مهم و کاربردی یک پارچه سایه انداز به شمار می آیند که در برابر آب و نور خورشید از مقاومت بالایی برخوردار بوده و با درصد سایه اندازی های مختلف از 12 درصد تا 90 درصد متغیر می باشد. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که درصد تراکم در حقیقت نشان دهنده میزان نوری است که توسط پارچه مسدود می گردد و به محیط داخلی سایبان نفوذ نمی کند.

درصد تراکم بافت توری سایبان به چه معنی است؟

شایان به ذکر می باشد که یک توری گلخانه ای با درصد سایه اندازی 30 درصد، 30 درصد نور را مسدود می کند. و توری گلخانه ای با درصد ۵۰، می تواند ۵۰ درصد از نور آفتاب را مسدود نماید. حال یک نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که بیشتر سبزی ها باید زیر سایه 30 تا 50 درصد رشد کرده و نباید میزان نور از این مقدار کمتر و بیشتر شود. بنابراین به جرات می توان اذعان داشت که درصد های تراکم هر کدام برای رشد و نمو یک نوع گیاه مناسب می باشد و نمی توان همه گیاهان را با یک توری گلخانه ای و با یک درصد خاص رشد داد.

همچنین باید بدانید که بسیاری از شرکت های ارائه دهنده توری گلخانه ای به هنگام خرید میزان درصد تراکم را نیز به اطلاع مشتریان خود می رسانند تا آن ها بتوانند با دید بسیار بهتری توری مورد نظر خود را تهیه کرده و به هنگام استفاده از آن دچار ایراد ( نظیر خشک شدن و از بین رفتن گیاهان ) نشوند. فارم صنعت نیز در این خصوص مشاوره های کاملی به مشتریان می دهد تا آن ها بتوانند بر اساس محصول و گیاه خود یک توری سایبان با یک درصد ناسب تهیه نمایند.

نکته قابل توجه این است که این امکان نیز وجود دارد، که برای بسیاری از مراجعین و مشتریان، این درصد مفهومی واضح و مشخص نباشد و زمانی که صحبت از درصد تراکم می شود، آن ها مشخصات فنی دیگر شیدهای گلخانه ای را با درصد تراکم اشتباه بگیرند. در واقع باید اشاره شود درصد تراکم ممکن است با نام درصد تراکم بافت نیز در میان افراد شناخته شده باشد و بسیاری از گلخانه ها از تراکم بافت برای بیان درصد توری گلخانه ای استفاده نمایند. در هر صورت استفاده از هر دو کلمه درست است و معنای آن ها نیز یکسان می باشد.

انواع درصدهای تراکم بافت شید گلخانه ای:‌

در بالا درباره درصد تراکم شیدهای گلخانه ای یا توری های سایبان توضیحاتی مفصل را در اختیار شما علاقه مندان قرار داده ایم. حال باید اشاره کنیم که توری های سایبان یا شیدهای گلخانه ای انواع و اقسام بسیار مختلفی داشته که می توان آن ها را با توجه به موارد زیر تقسیم بندی کرد:‌

 

قابل ذکر می باشد که توری گلخانه ای با توجه به میزان سایه اندازی آن ها به موارد زیر تقسیم بندی می گردد:‌

 • توری سایبان با سایه اندازی ۳۰ درصد
 • توری گلخانه ای با سایه اندازی ۵۰ درصد
 • توری سایبان با سایه اندازی ۶۵ درصد
 • شید گلخانه ای با سایه اندازی ۸۰ درصد
 • توری سایبان با سایه اندازی ۹۰ درصد
 

همان گونه که اشاره کرده ایم، این درصدها به نوعی بیانگر میزان سایه ای است که هر توری می تواند ایجاد کرده و از ورود آفتاب به داخل محیط جلوگیری به عمل آورد. توری های با تراکم بافت ۹۰ درصد بیشترین میزان سایه اندازی را دارا می باشند و فقط ۱۰ درصد از نور را به درون محیط وارد می کنند. هر کدام از این درصدهای تراکم برای گیاهان مختلف متفاوت می باشد.

درصد تراکم بافت توری سایبان به چه معنی است؟

مزایای بهره گیری از توری های گلخانه ای:‌

لازم به ذکر می باشد که توری های گلخانه ای مزایای بسیاری را به همراه دارند و استفاده از آن ها در هر شرایطی می تواند مفید و کاربردی باشد. از جمله مزایا یا فواید بسیار مهم توری های گلخانه ای می توان به موارد زیر اشاره داشت:‌

 • دوام آن ها بسیار بالا می باشد و منجر می شود تا شما بتوانید برای مدتی طولانی آن را به کار ببرید، بدون این که تغییری در کارکرد آن وجود داشته باشد.
 • توری های سایبان بسیار سبک بوده و از وزن پایینی برخوردارند و همین موضوع سبب شده است تا جا به جایی و نصب آن بسیار ساده و بدون دردسر باشد.
 • شیدهای گلخانه ای از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و به شما اجازه می دهد که آن ها را در هر شکلی که بهترین سایه اندازی را برای گلخانه شما ایجاد کند به کار ببرید و از آن ها استفاده کنید.
 • این تجهیزات از قیمت بسیار مناسبی برخوردار اند و به اصطلاح مقرون به صرفه می باشند. بنابراین شما می توانید به راحتی آن ها را تهیه کرده و برای گلخانه های خود به کار ببرید.
 • مرغوبیت میوه ها زمانی که در زیر سایه توری های گلخانه ای رشد می کنند، بسیار زیاد می باشد. قابل ذکر است که بررسی ها و مطالعات مختلفی بر روی مزایای استفاده از سایبان ها در گلخانه ها انجام شده است و این موضوع نشان داده است در مقایسه با زمانی که برای پرورش گیاهان و میوه ها در گلخانه از شیدها استفاده نشده است، کاربرد شید گلخانه باعث شده که محصولات و میوه های تولیدی از کیفیت بالایی برخوردار شده و بسیار سالم تر و بهتر باشند.
 • شیدهای گلخانه ای می توانند دمای مناسب برای رشد و نمو گیاهان را فراهم کرده و شرایط رشد گیاه بسیار مناسب گردد.

مراقبت و نگهداری از توری های گلخانه ای:‌

برای آن که بتوانید از توری های گلخانه ای خود مراقبت های لازم را به عمل آورید لازم است که به نکات خاصی توجه فرمایید که در زیر به شما توصیح داده شده است:‌

 • در وهله اول شما عزیزان باید به هنگام انتخاب ابعاد و اندازه توری گلخانه ای دقت بسیاری داشته باشید تا در زمان نصب و راه اندازی توری دچار تغییر ابعاد، کشیدگی و یا پارگی نشود و آسیبی نبیند.
 • به صورت معمول توری های سایبان باید از تماس اجسام تیز و دور باشند در غیر این صورت دچار پارگی خواهند شد.
 • نکته مهم مربوط به زمان جمع آوری آن ها می باشد که بهتر است این تجهیزات را در فصول سرما، در کیسه ای محافظ و به دور از حشرات و موش ها نگه داری کنید.
 • قابل ذکر می باشد که به هنگام شستشو آن ها از آب با فشار کم استفاده کرده و همچنین مایع شستشو به میزان ناچیز و برسی با میزان زبری پایین استفاده کنید. هرچه فشار آب بیشتر باشد پارچه آسیب می بیند.
 • همیشه  توری های سایبان را دور از موادی مانند روغن و بنزین قرار دهید.
 • نکته بسیار مهم این است که راه اندازی شیدهای گلخانه ای باید با ابزارهای مناسب انجام گیرد.

انواع توری گلخانه ای کدام است؟

لازم به ذکر می باشد که توری های گلخانه ای به صورت کلی به دو نوع اساسی تقسیم بندی می شوند که هر کدام از آن ها مصارف خاص خود را دارد. از جمله انواع توری گلخانه ای می توان به موارد زیر اشاره داشت:

•    توری پروپلین•    توری پلی اتلیندر زیر به بررسی هر کدام از انواع توری گلخانه ای می پردازیم.

درصد تراکم بافت توری سایبان به چه معنی است؟

توری پروپلین:‌

یکی از انواع توری های سایبان توری پروپلین می باشد که در زیر به مصارف خاص و مهم آن اشاره می کنیم:

•    سایبان پاسیو:

یکی از مصارف این توری، ایجاد سایبانی برای پاسیو می باشد. در واقع اگر شما عزیزان می خواهید در پاسیو خود محافظ داشته باشید، می توانید از این نوع توری بهره ببرید و از آن به عنوان سایبان مناسب استفاده نمایید.

•    مکان های خاص:

استفاده از این توری برای مکان های خاص مانند روف گاردن ها و ... بسیار رایج است و می تواند سایه ای مناسب را ایجاد نماید.

•    محافظ گیاهان در برابر خورشید:

از توری پروپیلن می توان برای محافظت از گیاهان نیز استفاده کرد. این دقیقا همان کاربری خاص شید گلخانه ای می باشد که می تواند گیاهانی با کیفیت را در اختیار گلخانه داران قرار دهد.

توری پلی اتلین:

دومین نوع شیدهای گلخانه ای، توری های پلی اتیلن می باشند. لازم به ذکر است که توری پلی اتلین مناسب برای سایبان ها، گلخانه ها و خانه های در معرض تابش نور خورشید می باشد. این نوع از توری ها کاملا ضد آب بوده و دچار پوسیدگی نیز نخواهند شد. همچنین مقاومت بالایی در برابر باد دارند و شما عزیزان می توانید با خیالی آسوده از آن ها استفاده کنید.

رنگ توری سایبان:

یکی از اساسی ترین موضوعاتی که می تواند در رشد گیاهان تاثیر گذار باشد، رنگ توری سایبان است! در واقع باید اشاره شود که انتخاب رنگ توری سایبان یک موضوع یا یک سلیقه شخصی نخواهد بود. کارشناسان بر این باور می باشند که به کارگیری توری سایبان با رنگ های روشن تر به علت بازتاب بیشتر نور خورشید، می تواند باعث تهویه بهتر هوا در محیط گلخانه شما شود. از جمله نکات بسیار مهمی که در این زمینه باید بدانید به صورت زیر به آن ها اشاره شده است:

•    توری سایبان سفید رنگ مقدار نور تابش خورشید را به شدت کاهش می دهد اما طیف نور وارد شده به گلخانه مناسب و با کیفیت نمی باشد. به همین دلیل است که رشد گیاهان در گلخانه های دارای توری سفید بسیار سریع تر از دیگر رنگ های شید گلخانه ای می باشد.•    نکته مهم این است که توری هایی با رنگ روشن تر سبب انعکاس و بازتاب نور و گرمای خورشید خواهند شد اما در مقابل توری های تیره رنگ باعث جذب گرمای خورشید می شوند.•    لازم به ذکر می باشد که توری های سیاه و سبز رنگ مانند فیلتر عمل کرده و گیاهان را از دریافت بیشتر نور خورشید محروم می کنند.•    شید های آلومینیومی رنگ باعث خنک شدن بهتر گیاهان می گردند و شید های قرمز رنگ با فیلتر کردن طول موج های مختلف نور، برای رشد و پرورش گیاهان خاص توصیه خواهد شد.

شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه کرده و با کارشناسان در این باره مشورت نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر