خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

در سمپاشی زمستانه چه اصولی را باید رعایت کرد؟

فهرست مطالب

زمانی که شما بخواهید خودتان کارهای مربوط به باغبانی خود را انجام دهید لازم است که اصول و ضوابط مربوط به این کار را به طور کامل دانسته و آن ها را رعایت‌ کنید. رشد و مراقبت از درخت های میوه، سبزی ها و سایر گیاهان در زمین های کشاورزی و یا باغ ها می تواند امری دشوار باشد اما با رعایت نکات مربوطه به کاری بسیار راحت و لذت بخش تبدیل خواهد شد.

یکی از کارهای مهمی که حتما باید توسط باغبان ها برای محافظت و نگهداری صحیح از درختان و گیاهان انجام شود، سمپاشی آن ها می باشد. با پیشرفت هایی که در زمینه صنایع مختلف و بالاخص صنعت کشاورزی حاصل شده است، سمپاشی با وجود تولید انواع دستگاه های سمپاش مانند سمپاش های پشتی شارژی بسیار سهل گردیده است.

اما نکته ای که باید آن را مد نظر قرار داد و به آن‌ توجه بسیاری نمود، شناسایی زمان مناسب جهت انجام سمپاشی می باشد. علم کشاورزی امروزه به وضوح نشان داده است که سمپاشی در فصل زمستان یکی از بهترین فرصت ها جهت به‌ انجام رساندن این امر می باشد که این کار برای اکثر درختان میوه انجام می گیرد.

سمپاشی زمستانه چیست؟

سمپاشی زمستانه به امر سمپاشی به کمک انواع دستگاه های سمپاش در مزارع کشاورزی و باغ ها جهت از بین بردن آفت ها گفته می شود که ثابت شده بهترین زمان انجام این کار در اواخر فصل زمستان می باشد. گفته می شود که مناسب ترین بازه زمانی جهت انجام سمپاشی زمستانه در روزهای اول و میانی اسفند ماه است و به همین دلیل این سمپاشی را سمپاشی پیش بهاره نیز می نامند.

اصول مهم در سمپاشی زمستانه

جهت انجام سمپاشی زمستانه یک سری نکات و اصل هایی وجود دارد که با رعایت کردن آن ها، درخت ها و گیاهان می توانند بهتر رشد کنند که در ادامه به بررسی این اصول خواهیم پرداخت.

در سمپاشی زمستانه چه اصولی را باید رعایت کرد؟

به کار بردن یک سمپاش مناسب جهت انجام سمپاشی زمستانه

در انتخاب دستگاه سمپاش شما مختارید هر نوع سمپاشی که با آن راحت تر کار می کنید را انتخاب کنید و از آن جهت سمپاشی زمستانه استفاده کنید. با این وجود در ادامه به بررسی سه مورد از بهترین انتخاب هایی که در این زمینه می توانید داشته باشید اشاره خواهیم کرد.

در صورتی که باغ شما مساحت کمی داشته و درختان موجود در آن نیز محدود هستند، در این موارد شما می توانید از انواع سمپاش های دستی ۵ لیتری و یا ۸ لیتری استفاده کنید که به شکل دستی کار می کنند. این سمپاش ها از لانس برخوردار بوده و جهت انجام سمپاشی های زمستانه در ابعاد کم تر مناسب می باشند. در این سمپاش ها یک اهرم ایجاد فشار تعبیه شده است که با استفاده از آن شما می توانید هوای داخل مخزن را متراکم نموده و عملیات سمپاشی را انجام دهید.

در صورتی که باغ شما مساحتی متوسط یا بزرگ‌ دارد، بهترین انتخاب برای شما دستگاه های سمپاش شارژی پشتی می باشد که نام دیگر آن ها سمپاش شارژی برقی می باشد. این سمپاش ها را برای مساحت های متوسط و یا بزرگ می توان استفاده کرد که مزایای زیادی هم دارند. این سمپاش ها هم به صورت دستی و هم به شکل شارژی قابل استفاده بوده و به همین دلیل زمانی که شارژ دستگاه به پایان برسد کار شما نیمه تمام باقی نخواهد ماند و می توانید به صورت دستی عملیات سمپاشی را ادامه دهید.

این سمپاش ها یک‌کوله پشتی دارند که با استفاده از آن‌ دیگر شما  نیازی به حمل دائم مخزن سمپاش در دست خود نخواهید داشت. مخزن این سمپاش ها به اندازه ۲۰ لیتر گنجایش دارد که از مواد با جنس پلی اتیلن پلاستیکی ساخته شده است و از مقاومت و استحکام خوبی برخوردار هستند. این دستگاه ها هم‌ با لانس کار می کنند و جز سمپاش های باغی محسوب می شوند.

در صورتی که مساحت باغ شما بسیار زیاد بوده و بالای یک هکتار باشد، بهترین انتخاب سمپاش برای شما سمپاش های زنبه ای و فرغونی خواهند بود که به سمپاش های موتوری مشهور هستند. سمپاش فرغونی یک‌ شاسی چرخدار متحرک دارد که یک موتور چهار زمانه بر روی آن نصب گردیده است که به وسیله یک تسمه به پمپ دیافراگمی اتصال یافته است.

در این نوع دستگاه سمپاش دو خروجی وجود دارد و دو کاربر به طور همزمان می توانند از آن استفاده کنند، به همین دلیل هم برای پوشش دادن باغ های بزرگ‌ گزینه بسیار مناسبی به حساب می آید. حجم مخزن این نوع سمپاش ها ۱۰۰ لیتر می باشد. سمپاش زنبه ای نیز مشابه سمپاش فرغونی می باشد و تنها تفاوت آن در شاسی آن است که غیر متحرک و ثابت بوده و چرخی در آن وجود ندارد. سایر مشخصات این سمپاش درست همانند سمپاش فرغونی می باشد.

زمان مناسب جهت سمپاشی زمستانه درختان

همان طور که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم، بهترین زمان‌ جهت انجام سمپاشی زمستانه اوایل و اواسط اسفند ماه می باشد. در واقع سمپاشی باید زمانی انجام‌ گیرد که قبل از آن هرس کردن درختان به پایان رسیده باشد. معیار دیگر شما برای مشخص کردن بهترین زمان جهت شروع سمپاشی زمستانه زمانی است که بر روی درختان هنوز جوانه های شکوفه دیده نمی شود. حدود ۵ الی ۶ روز قبل از این که این جوانه ها بر روی شاخه های درختان ظاهر شوند بهترین زمان جهت انجام سمپاشی زمستانه می باشد.

در سمپاشی زمستانه چه اصولی را باید رعایت کرد؟

کیفیت قطره های خروجی از دستگاه سمپاشی

در سمپاشی فصل بهار، قطر قطره های سم باید بسیار کم باشد و مانند قطرات شبنم باید روی برگ درخت ها قرار بگیرد. اما بر خلاف آن در سمپاشی زمستانه سم پاشيده شده بر روی درخت ها باید به گونه ای باشد که قطره های سم از روی آن ها جاری شود که این کار را می توانید با کالیبره کردن دستگاه سمپاش انجام دهید.

در نظر گرفتن بخش های مهم درخت در سمپاشی زمستانه

برای این که بتوانید بهترین نتیجه را از سمپاشی زمستانه درختان کسب کنید باید از یک الگوی مناسب و کارآمد بهره ببرید. در ابتدا می بایست از تنه درخت شروع کرده و از بالا به پایین سمپاشی را انجام دهید. در مرحله بعد سمپاشی تاج درخت را از بخش های خارجی آغاز کرده و این کار را به شکل عمودی تا پایین ادامه دهید. در سمپاشی زمستانه باید حتما تنه و ساقه درخت هم سمپاشی شود.

به کار بردن روغن ولک برای انجام سمپاشی زمستانه

روغن ولک یک نوع روغن کشاورزی است که جهت از بین بردن آفت هایی مثل حشره ها و کنه ها از درخت ها استفاده می شود. این نوع روغن ها چندین بار تصفیه شده و کاملا خالص می باشند، برای انسان ها هم خطری را ایجاد نمی کنند و برای محیط زیست نیز آسیب زا نمی باشند. برای سمپاشی زمستانه درختان با روغن ولک بهتر است میزان ۲ لیتر روغن ولک را در ۱۰۰ لیتر آب حل کنید و برای جلوگیری از سرما زدگی در درختان بر روی آن ها اسپری نمایید.

در سمپاشی زمستانه چه اصولی را باید رعایت کرد؟

نتیجه گیری

انجام‌سمپاشی زمستانه بر اساس اصول علمی در نگهداری از باغ های میوه امری لازم و ضروری است. این تصور که در فصل زمستان با سرد شدن هوا باغ شما از آفت ها و بیماری ها در امان خواهد بود تصوری اشتباه است. چون که در طول زمستان آفت ها تخم گذاری کرده و اگر کنترل نشوند با شروع بهار به سرعت رشد خود را آغاز کرده و در کوتاه مدت خسارات فراوانی به درختان وارد خواهند کرد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر