خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

دسته بندی انوع اره زنجیری بر اساس نیروی محرکه

فهرست مطالب

اره زنجیری که با نام اره برقی و یا اره موتوری نیز شناخته می شود، یکی از پر کاربرد ترین و کار آمد ترین ابزار های برش در امور مختلفی از جمله نجاری، جنگل داری، باغبانی، آتش نشانی، ساختمان سازی، مجسمه سازی و سایر حوزه های مربوطه می باشد. این دسته اره ها را در بازار با نام های دیگری از جمله اره درخت بر و اره بنزینی نیز می شناسند. اره زنجیری قادر است تا عملیات برش را با سرعت بالاتری انجام داده و کارایی آن به گونه ای است که هنگام کار با آن می توان از اتلاف وقت تا حد امکان جلوگیری کرده و در زمان استفاده از آن نیز نیاز به اعمال نیروی انسانی زیادی نمی باشد.

دسته بندی انوع اره زنجیری بر اساس نیروی محرکه

این دسته اره ها عموما از یک تیغه به شکل ساطور و یک عدد صفحه از جنس فلز تشکیل شده اند که در اطراف این تیغه، زنجیره ای با دندانه های برنده قرار می گیرد که قادر است عملیات برش را به آسانی به انجام رساند. عملکرد برش نیز در اره زنجیری به این ترتیب است که زنجیره مذکور توسط نیروی محرکه ایجاد شده توسط موتور با سرعت زیادی در اطراف تیغه گردش کرده و دندانه های تیزی که بر روی آن تعبیه شده اند همزمان با چرخش تیغه می توانند برش را در سطوح مختلف انجام دهند.

امروزه اره های زنجیری را می توان در انواع مختلف و مدل های گوناگون در بازار مشاهده کرد که هر کدام از آن ها برای انجام امور مختلفی طراحی شده اند و با توجه به کاربری مورد نظر شما می بایست نوع اره برقی متناسب با کارکرد مد نظر خود را انتخاب نمایید. اره های زنجیری را می توان بر اساس نوع کار و یا نیروی محرکه و منبع انرژی به انواع مختلفی تقسیم بندی کرد که در ادامه قصد داریم به بررسی و معرفی هر کدام از انواع اره های زنجیری بر اساس نیروی محرکه آن ها بپردازیم.

اره زنجیری بنزینی

همان طور که از نام آن مشخص است، در اره های زنجیری بنزینی نیروی محرکه لازم جهت به کار افتادن دستگاه توسط سوخت آن که بنزین می باشد تامین می شود. این نوع از اره ها را با نام اره های احتراقی نیز می شناسند که دلیل این نام گذاری هم استفاده از نیروی احتراق حاصل از آتش گرفتن بنزین در جهت کار کردن دستگاه می باشد. طراحی این دسته از اره های به شکلی انجام گرفته تا هم افراد مبتدی بتوانند به آسانی از آن استفاده کنند و هم افرادی که سابقه کار با این اره ها را داشته اند هم در استفاده از آن مشکلی نداشته باشند.

دسته بندی انوع اره زنجیری بر اساس نیروی محرکه

این نوع از اره ها عمدتا متشکل از یک موتور تک سیلندر و دو زمانه بوده که این موتور به کمک نیروی حاصل از بنزین و روغن موجود در آن به کار افتاده و فعالیت می کنند. لازم به ذکر است که اره های زنجیری از نوع بنزینی در مقایسه با سایر انواع این اره ها از قدرت و توانایی بیش تری در انجام برش برخوردارند و همین توان بالای موتور این دستگاه ها موجب شده تا از وزن بیش تری هم در مقایسه با سایر اره های زنجیری برخوردار باشد. موتور به کار رفته در اره های زنجیری بنزینی از سرعت به نسبت بالایی در هنگام کار کردن و انجام عملیات برش برخوردار است و همین عامل هم باعث می شود که در زمان کار کردن، صدای بیش تری از خود تولید کرده و دستگاه نیز حرکات و لرزش های قابل ملاحظه ای داشته باشد.

اره های بنزینی در اکثر موارد به عنوان یک ابزار حرفه ای به کار می روند و بیشترین کاربرد آن ها هم در مکان هایی است که بسیار گسترده و وسیع بوده و از مساحت بالایی برخوردارند و در آن ها امکان دسترسی به نیروی برق نیز به آسانی وجود ندارد که از جمله چنین مکان هایی می توان جنگل ها را مثال زد. علاوه بر این ها، اره های زنجیری بنزینی را باید به طور مرتب سرویس کرده و در نگه داری از آن ها هم دقت بیش تری نمود.

اره زنجیری برقی

در این نوع اره ها، نیروی محرکه مورد نیاز جهت به کار افتادن دستگاه از نیروی برق به دست می آید. از آن جا که در طراحی موتور این گونه اره های زنجیری نیازی به در نظر گرفتن باک بنزین در آن ها نبوده است، موتور به کار رفته در این دستگاه ها در مقایسه با اره های زنجیری بنزینی از ابعاد کوچک تری برخوردار بوده و از این رو به نسبت سبک تر و کم وزن تر از نوع بنزینی این اره ها می باشند. همچنین هزینه تمام شده جهت خریداری نمودن آن ها نیز پایین تر بوده و از این نظر هم یکی از اره های زنجیری مقرون به صرفه به شمار می روند.

استفاده از این اره ها عموما برای افرادی مناسب می باشد که در استفاده از این نوع اره ها مبتدی بوده و بیش تر برای انجام کار های کوچک و در سطح امور خانگی قصد به کار گیری این اره ها را دارند. به این دلیل که جهت کار با این دستگاه می بایست آن را به نیروی برق متصل کرد، لازم است تا حین کار نیز به برق وصل باشد و از این جهت، سیم برقی که در زمان کار با اره به آن متصل می باشد می تواند حرکت و جا به جایی همراه آن را با مشکلاتی رو به رو سازد. قدرت این قبیل اره ها معمولا متغیر بوده و می توان آن را بر اساس توان خروجی دستگاه مورد سنجش قرار داد.

اره های زنجیری برقی در مقایسه با اره های زنجیری بنزینی از سر و صدای کم تری در حین کار برخوردار بوده و لرزش ایجاد شده در آن ها هم کم تر می باشد. همچنین در این اره ها به این دلیل که در آن ها از نیروی برق استفاده می شود، تولید دود نیز نخواهیم داشت و از این نظر می توانند برای حفظ سلامت محیط زیست گزینه های مناسبی به شمار روند. به طور کلی این دسته از اره های زنجیری جهت به کار بردن در کارگاه های نجاری گزینه ای مناسب و کاربردی می باشند.

دسته بندی انوع اره زنجیری بر اساس نیروی محرکه

اره زنجیری شارژی

در بین تمام انواع اره های زنجیری که تا به الان برای شما معرفی کردیم، اره های زنجیری از نوع شارژی در مقایسه با دو نوع پیشین از قیمت بالاتری برخوردار می باشند. نیروی محرکه ای که در این نوع اره های زنجیری از آن استفاده می شود، نیروی محرکه حاصل از باتری موجود در دستگاه بوده که قابل شارژ نیز می باشد. از آن جایی که باتری های تعبیه شده در این نوع از اره های زنجیری از وزن زیادی برخوردار است در نتیجه باعث شده تا دستگاه نیز سنگین باشد. اما لازم است بدانید که اره های شارژی از انواع بنزینی سنگین تر نمی باشند و اره زنجیری های بنزینی همچنان سنگین ترین اره های زنجیری موجود در بازار به حساب می آیند.

یکی از مزیت هایی که اره زنجیری های شارژی دارند این است که قابل حمل بوده و می توان از آن ها تا جایی که میزان شارژ باتری موجود در آن ها اجازه دهند استفاده نمود. با این وجود که این نوع از اره ها در مقایسه با سایرین از قیمت بالاتری برخوردار می باشند، اما در مقابل قدرت موتور به کار رفته در ان ها پایین بوده و بیش تر برای اموری نظیر هرس کردن و یا بریدن درخت های کوچک و با قطر کم تر از آن ها استفاده می شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر