خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

دستگاه برگ جمع کن چیست؟

فهرست مطالب

پاییز یکی از فصل‌های زیبای سال است؛ بسیاری از گیاهان چند ساله، درختچه‌ها و درختان رنگ و ظاهری خیره‌کننده به خود می‌گیرند. اما وقتی برگ‌ها ریختند، باید آن‌ها را از روی چمن‌های باغ برای تنفس بهتر گیاهان و از مسیرهای عبور و مرور جهت جلوگیری از لیز خوردن افراد، پاکسازی و جمع آوری کرد.حتماً از برگ‌هایی که جمع می‌کنید استفاده کنید. می‌توانید برخی از آن‌ها را کمپوست کنید که به بهبود خصوصیات خاک کمک می‌کنند. اما قبل از انجام هر کاری، نخست باید نحوه جمع آوری برگ درختان در پاییز را یاد بگیرید.همان طور که می دانید هر ساله با فرا رسیدن فصل پاییز در خیابان ها، مزارع و زمین های کشاورزی شاهد ریزش تعداد زیادی از برگ‌ها هستیم. برگ های پاییزی خود به خود محو نمی‌شوند پس برای جمع کردن آن ها مجبوریم از روش هایی استفاده کنیم.در این مقاله قصد داریم به معرفی دستگاه برگ جمع کن و کاربردهای استفاده از آن بپردازیم. در ابتدا و قبل از رسیدن به این مباحث می خواهیم بدانیم چرا باید برگ ها را جمع کنیم و مزیت این کار چیست. با جمع کردن برگ ها، زیبایی چمن و فضای سبز حفظ می شود و دیگر منظره نامنظم برگ های خاک گرفته و له شده مشاهده نمی شود.همان طور که می دانید برگ ها اغلب روی زمین و روی چمن ها قرار می گیرند و برای آن ها ایجاد مزاحمت می کنند. جمع نکردن برگ ها موجب خفگی چمن می شود و موجب می شود تا نور خورشید به چمن ها نرسد. همچنین ممکن است چمن ها دچار بیماری های قارچی فراگیر شوند.پس جمع کردن برگ ها موجب می شود که چمن ها تنفس لازم را داشته باشند و نور خورشید را به حد کافی دریافت کنند.

مزایای جمع کردن برگ‌ها

بسیاری از مردم تصمیم می‌گیرند تا برگ‌ها را جمع آوری کنند، این کار البته مزایایی دارد از جمله:1-      جمع کردن برگ‌های سبب حفظ شدن زیبایی چمن و فضای سبز می‌شود و دیگر منظره زشت برگ‌های خاک گرفته و له شده را نمی‌بینیم.2-     اگر برگ‌های زیادی روی چمن بریزند سبب خفگی چمن می‌شوند، نور خورشید به چمن ‌ها نمی‌رسد و بیماری‌های قارچی فراگیر می‌شود. جمع کردن برگ‌ها سبب می‌شود که چمن تنفس لازم را داشته باشد و نور کافی دریافت کند.3-    جمع کردن در شرایطی که با درختان کاج مواجه هستیم که دسته‌های سوزنی برگ را روی چمن می‌ریزند عالی است. برگ‌های سوزنی کاج به سختی می‌پوسند و تبدیل به مالچ نمی‌شوند.4-    بسیاری از کیسه‌های جمع‌آوری برگ توسط میکروب‌ها تجزیه می‌شوند ، بنابراین می‌توان آنها را همراه برگ‌ها پوساند.5-    سرگرمی، از برگ‌های جمع‌آوری شده در تزیینات و طراحی منظره می‌توان استفاده کرد.

مالچ چیست؟

حتما با انواع مالچ‌هایی که در پای بوته‌های گل و درختان روی سطح خاک ریخته می‌شود آشنا هستید. این روزها فقط مزایای کاربردی مالچ‌ها مطرح نیست و مالچ پاشی کاربردهای زینتی هم پیدا کرده‌اند.مالچ به هر ماده‌ای گفته می‌شود که روی خاکی که بستر گیاه است پخش می‌شود، رطوبت خاک را برای گیاه حفظ می‌کند و پس از پوسیدن (در مورد مالچ‌های آلی)، مواد مغذی خود را به خاک می‌دهد. انواع مالچ می‌توانند از برگ، پیت، چمن، خرده چوب یا چیپس چوب و علوفه خرد شده تشکیل شده باشد.برای مثال مالچ چمنی از چمن‌های خرد شده در قطعات بسیار ریز تشگیل شده که در حین کوتاه کردن چمن بین چمن‌ها  و روی خاک ریخته می‌شود. مالچ چمنی پس از پوسیدن مواد مغذی خود را به خاک می‌دهد.

مزایای مالچ کردن برگ‌ها

متخصصان چمن معتقدند که هر زمان که تولید و استفاده از مالچ ممکن بود از آن بهره ببرید. همانطور که در این مقاله ذکر شد، شما می‌تواند برگ‌ها را خرد کنید و با چمن خرد شده ترکیب کنید و مالچی مغذی تولید نمایید. بزرگ‌ترین مزیت مالچ کردن برگ‌ها برگرداندن مواد مغذی به خاک است. 

دستگاه برگ جمع کن چیست؟

مزایای استفاده از برگ‌ها به صورت مالچ شامل:

1-      مالچ برگی مواد مغذی خوبی برای چمن فراهم می‌کند. به یاد داشته باشید که یک کود سبز خوب، مواد مغذی مناسبی را به خاک منتقل می‌کند و سلامت محیط کشت را حفظ می‌کند.2-     مالچ همچنین به کم کردن رشد علف‌های هرز و کاهش تبخیر سطحی رطوبت خاک کمک می‌کند.3-    مالچ کردن برگ‌ها در زمان و انرژی شما صرفه‌جویی می‌کند چرا که هم‌زمان دو عملیات چمن‌زنی و برداشت برگ‌ها را انجام می‌دهید.4-    در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود چراکه پولی بابت کیسه یا خدمات شهرداری پرداخت نمی‌کنید.

چگونه بر‌گ‌های پاییزی حیاط را جمع آوری کنیم؟

جمع آوری برگ درختان در پاییز می‌تواند به دو روش ساده انجام شود، یکی به صورت دستی (با دست یا شِن‌کش یا چنگک دستی باغی) و دیگری استفاده از دستگاه است.استفاده از وسیله‌ای به نام چنگک جمع کننده دستی نیز می‌تواند یک انتخاب مناسب و ارزان قیمت باشد. این وسیله دارای دو چنگک دستی است که کاربر با گرفتن هر کدام از چنگک‌ها اقدام به گرفتن و حمل کردن برگ‌ها به داخل کیسه می‌کند. این وسیله برای  جمع آوری برگ درختان در پاییز انتخابی عالی است.اما مشکل اساسی این وسیله، صرف نیروی بدنی زیاد است. یک چنگک پلاستیکی برای جمع آوری برگ‌ها می‌تواند ارزان‌ترین ابزار باغبانی باشد. استفاده از چنگک فلزی به دلیل ساختار خشن می‌تواند به گیاهان و چمنزار آسیب برساند. چنگک دستی برای باغ‌هایی که حجم برگ‌های ریخته شده کم یا متوسط است، گزینه مناسب‌تری است.کم کم با توسعه شهر نشینی نیاز به گسترش فضاهای سبز شهری ،بوستان ها و پارک ها نیز افزایش پیدا کرده است .حفظ ونگهدار از این فضاها و مکان ها دارای هزینه قابل توجهی برای سازمان ها ،شهرداری ها و مالکان ویلاها و باغ ها می باشد .همانگونه که همه ما شاهد هستیم ،جمع آوری برگ های خزان پاییزی یک معضل روزانه در فصل پاییز است که کارگران با آن مشغول شده و از انجام سایر امور روزمره باز می مانند .به کار بردن دستگاه های برگ جمع کن در راستای صرفه جویی در وقت و هزینه ،می تواند گزینه جایگزین بسیار مناسبی برای جمع آوری برگ های خزان شده باشد. برای همین از دمنده مکنده های موتوری با عناوین برگ جمع کن و خزان روب یاد می شود.از دستگاه دمنده مکنده علاوه بر جمع کردن برگ ها برای تمیز کردن خار و خاشاک و دپو کردن زباله ها نیز استفاده می شود. این دستگاه مرحله جمع آوری برگ درختان در پاییز را یک قدم جلوتر می‌برد و برگ‌ها را از چمن مکیده و با اعمال فشار برگ‌ها را برای جمع آوری داخل کیسه قرار می‌دهد.با این کار، کاربر دیگر نیاز ندارد از دست برای قرار دادن برگ‌ها در کیسه استفاده کند.ابزار باغبانی برای کسانی که کار حرفه ای انجام نمی دهند بسیار کارآمد است . این ابزار به غیر از این که باعث سهولت در کار می شود به نوعی باعث تفریح و فراغت خاطر در هر مکانی که از این ابزار استفاده می کنیم می شود .دستگاه های برگ جمع کن در این راستا کمک بسیاری انجام می دهد و باعث سهولت در کار و سرعت در تمیز کاری باغچه و باغ ما می شود. برای افرادی که باغ بزرگی دارند و به زمان و سرعت کار اهمیت می‌دهند، دستگاه دمنده برگ مناسب است.دمنده‌های بنزینی و برقی در انواع برندها و مدل‌ها در بازار موجود هستند. این تجهیزات قوی با دمیدن فشار هوا به داخل توده برگ‌ها، آنها را در گوشه‌ای جمع کرده و به کاربر اجازه می‌دهند تا برگ‌های دپو شده را با دست داخل کیسه قرار دهد.دمنده‌های برقی سبک‌تر و ساکت‌تر از نوع مدل‌های بنزینی هستند که برای منازل انتخاب بهتری هستند. از دستگاه های برگ جمع کن به منظور جمع آوری برگ درختان از سطوح مختلف استفاده می شود . امروزه استفاده از دستگاه های برگ جمع کن موجب شده است که عملیات جمع آوری برگ در شهر های بزرگ به سرعت و با حداقل هزینه انجام شود.دمنده مکنده موتوری در توان های مختلف از 1 اسب تا 5/6 اسب بخار قابل ارائه می باشد. دستگاه برگ جمع کن، ابزاری است که هوا را با فشار بالا از نازل ها بیرون می دمد تا برگ های ریخته شده روی زمین، چمن، زباله ها و غیره را روی هم جمع کند.برخی از این برگ جمع کن ها دارای قدرت مکش نیز می باشند که برگ ها را به داخل کیسه ای که به آن وصل است می ریزد.

مشخصات فنی دستگاه دمنده مکنده برگ جمع کن:

دستگاه جمع آوری برگ یکی از ابزار های باغبانی می باشد که جهت جمع آوری برگ های خزان مورد استفاده قرار می گیرد .این دستگاه در دو حالت دمنده و مکنده دارای کاربرد می باشد شما می توانید با تنظیم حالت دمنده هوای فشرده از دهانه خروجی با سرعت خارج می شود که می تواند برای جمع آوری و کپه کردن برگ های خزان شده مورد استفاده قرار بگیرد همین طور با تنظیم حالت مکنده برگ ها از طریق دهانه مکش مانند کار جارو برقی ،مکش شده و در دهانه خروجی با نصب یک کیسه جمع آوری می گردند.مصرف کنندگان این دستگاه را با نام های دستگاه دمنده و مکنده ،خزان روب ،باوئر یا بلوور نیز می شناسند. مکانیزم کار این دستگاه به این شکل می باشد که دوران پره های واحد خلاء در دور بالا ایجاد خلاء در سمت مکش شده ودر قسمت دمش نیز تولید فشار بالا می کند.در صورتی که از هوای فشرده استفاده گردد دستگاه دمنده ودر صورتی هم که از مکش و خلاء استفاده گردد به دستگاه مکنده گفته می شود .باید اشاره کنیم که از اندازه های کوچک تر بلوئر جهت تمیز کردن گرد وغبار بردهای کامپیوتر و نظایر آن به عنوان غبارگیر استفاده می گردد.دستگاه های برگ جمع کن در دو حالت برقی و موتوری تولید وبه بازار ارائه می شوند .انواع برقی آن که بی سر و صدا می باشند برای مصارف خانگی (حیاط و باغچه خانه ها ) و نواحی مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند و از انواع موتوری دو زمانه بنزینی با ترکیب روغن و بنزین ۱ به ۲۵ ،که اغلب در ابعاد بزرگتر و توان های بالاتر می باشند جهت کار در فضاهای سبز و پارک ها و باغات بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.در واقع از دمنده ها برای دمیدن هوا با فشار بالا استفاده می شود. عملکرد فنی دمنده بر مبنای چرخش پره های پروانه دمنده می باشد. از دمنده های ثابت برای تهویه هوا استفاده می شود. همچنین با تنظیم به حالت مکنده برگ ها از طریق دهانه مکش مشابه عملکرد جارو برقی، مکش شده و در دهانه خروجی با نصب کیسه جمع آوری می شود.استفاده از دستگاه های برگ جمع کن در راستای صرفه جویی در وقت و هزینه، گزینه های جایگزین مناسبی برای جمع آوری برگ های خزان شده می باشند.با توجه به هزینه های زیاد کارگری برای جمع کردن برگ های ریخته شده در هر روز می توان روزانه با استفاده از یک دستگاه دمنده موتوری قابل حمل به راحتی برگ های ریخته شده را در یک نقطه جمع آوری نمود. قیمت دمنده مکنده موتوری نسبت به کارایی آن بسیار مناسب است. 

دستگاه برگ جمع کن چیست؟

دستگاه برگ جمع کن موتوری قابل نصب به وانت نیسان و خاور

با استفاده از دستگاه برگ جمع کن موتوری می توان برگ های خزان شده را جمع آوری و خرد نموده و به داخل وانت تریلی یا هر وسیله انتقال دهنده انتقال داد. برگ جمع کن موتوری قابل نصب به پشت وانت نیسان و خاور می باشد.لوله آکاردئونی و انعطاف پذیر برگ جمع کن به آسانی در تمامی زوایا قابل چرخش بوده و بسیار سبک می باشد. برای آسانی کار می توان با استفاده از دمنده موتوری قابل حمل، برگ ها را بصورت کپه ای جمع آوری کرده و با برگ جمع کن قابل نصب به ماشین به آسانی جا به جا کرد.برگ جمع کن موتوری به تنهایی نیز قادر است برگ ها را مشابه جاروبرقی جمع آوری کند. این برگ جمع کن علاوه بر جمع آوری برگ ها، آن ها را خرد هم می کند. دستگاه برگ جمع کن مناسب فضای سبز و پارک هایی با درختان بلند و پر برگ است.جمع آوری برگ های درختان پارک و انتقال آنها علاوه بر پر هزینه بودن، بسیار زمان بر نیز هست. با دستگاه برگ جمع کن می توان در وقت و هزینه صرفه جویی نموده و در مدت کوتاه برگ ها را جمع آوری کرد.

روش‌های مفید برای استفاده از برگ‌های پاییزی

به جای اینکه فقط برگ‌های ریخته شده را دور بریزید، سعی کنید از آن‌ها برای بهبود وضعیت باغ خود استفاده کنید. برای این کار می‌توانید موارد زیر را دنبال کنید:

کود برگ درست کنید

بهترین کاری که می‌توانید با برگ‌های پاییزی انجام دهید این است که آن‌ها را کمپوست کرده و یک ماده اصلاح کننده غنی برای خاک تبدیل کنید. سپس می‌توانید از آن به عنوان مالچ روی سطح خاک استفاده کنید. کود برگ به حفظ رطوبت و سرکوب علف‌های هرز کمک می‌کند و رشد گیاهان را بهبود می‌بخشد.

کود برگ را باید به روش زیر درست کرد:

•    برگ‌ها را به استفاده از روش‌های بالا جمع آوری کرده و خُرد کنید.•    اگر برگ‌ها از قبل مرطوب نبودند، بر روی آن‌ها آب بپاشید.•    برگ‌ها را داخل کیسه‌های پلاستیکی سیاه قرار دهید و وقتی پُر شدند درب کیسه‌ها را سفت ببندید.•    چند سوراخ در کیسه‌ها ایجاد کنید.•    کیسه‌ها را در گوشه‌ای از باغ قرار دهید.•    بعد از گذشتن 12 ماه حالا می‌توانید از کود برگ خود استفاده کنید.

نکات مهم در رابطه با دستگاه های دمنده مکنده

1.    در مدل های برقی احتمال برق گرفتگی در محیط های خیس وجود دارد.2.    دست خود یا هر وسیله دیگر را جلوی لوله دمنده یا در قسمت فنِ مکش قرار ندهید. این کار منجر به ایجاد فشار به موتور و کاهش کار آیی دستگاه شده و در دراز مدت استهلاک موتور را در پی دارد.3.    پس از استفاده، برگ جمع کن را در محیط سربسته قرار دهید.

هنگام خرید دستگاه دمنده و مکنده به این نکات توجه کنید

قبل از هر چیزی باید بدانیم از این دستگاه به چه منظوری می خواهیم استفاده کنیم. اگر قصد استفاده از دستگاه را در صنعت دارید، باید از بلوئر استفاده کنید. اما اگر قصد دارید از دستگاه در منزل یا باغ و برای تمیز کردن کیس کامپیوتر یا نظافت گرد و غبار ناشی از برش مثلاً چوب بری یا سنگ فرز استفاده کنید، باید انواع دمنده مکنده دستی و دوشی-بنزینی و یا برقی را به کار ببرید.همچنین اگر می خواهید از دستگاه، به عنوان دمنده استفاده کنید، به حجم هوای خروجی توجه کنید. با افزایش توان، حجم هوای خروجی نیز افزایش می یابد. ولی اگر می خواهید به عنوان برگ جمع کن استفاده کنید، به ظرفیت کیسه دقت کنید. برخی مدل ها دارای یک یا دو کیسه اضافی هستند.

توان دستگاه:

هرچه قدرت دستگاه بالا باشد، قیمت دستگاه بالاتر است. مدل های بنزینی نسبت به مدل های برقی توان بالایی دارند.بهترین مدل از دستگاه‌های دمنده و مکنده آن‌هایی هستند نه تنها برگ‌ها را جمع می‌کنند، بلکه همزمان آن‌ها را خُرد و ریز هم می‌کنند. این کار باعث می‌شود تا تعداد دفعات لازم برای پُرکردن کیسه‌ها به حداقل برسند، زیرا برگ‌های ریز شده هم در داخل دستگاه و هم کیسه فضای کمی را اشغال می‌کنند.همچنین برگ‌ها را برای تولید کمپوست به اندازه‌های ایده آل خُرد می‌کند.

دستگاه برگ جمع کن موتوری قابل نصب به وانت نیسان و خاور

می توانید از دستگاه برگ جمع کن موتوری برای جمع آوری و خرد کردن برگ های افتاده و انتقال آنها به وانت تریلر یا هر وسیله حمل و نقل استفاده کنید. برگ جمع کن موتوری است که می توان پشت وانت نیسان و ایست نصب کرد. لوله انعطاف پذیر برگ جمع کن آکاردئون به راحتی در هر زاویه ای قابل چرخش است و بسیار سبک وزن است. برای سهولت استفاده ، می توان برگ ها را با استفاده از یک دمنده موتور قابل حمل روی هم چیده و به راحتی به دستگاهی با برگ جمع کن منتقل کرد که می تواند به دستگاه متصل شود. موتور برگ جمع کن به تنهایی می تواند برگها را مانند جاروبرقی جمع آوری کند. این برگ جمع کن نه تنها برگها را جمع آوری می کند ، بلکه برگها را خرد می کند. برگ جمع کن برای فضاهای سبز و پارک هایی با درختان بلند و سرسبز مناسب است. جمع آوری و انتقال برگ های پارک نه تنها گران است ، بلکه بسیار وقت گیر است. با دستگاه برگ جمع کن می توانید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کرده و برگ ها را در مدت زمان کوتاهی جمع آوری کنید.

استفاده از دمنده در مهار آتش سوزی

با توجه به آغاز تابستان و افزایش دمای هوا ، احتمال آتش سوزی در علفزار بسیار زیاد است. در کشور ما ، سالانه آتش سوزی های متعددی رخ می دهد و مناطق وسیعی از مراتع و جنگل های ما را از بین می برد. با کمک امکانات مختلف می توانید آتش را کنترل کرده و از وقوع آن جلوگیری کنید. یکی از پر کاربرد ترین و در دسترس ترین امکانات برای حفاظت از آتش در مراتع ، استفاده از دمنده است. این دستگاه برای جلوگیری از آتش سوزی هوا را با فشار بالا ارسال می کند. استفاده از دمنده نیز آتش را خاموش می کند. با توجه به وزن کم این دستگاه ، به احتمال زیاد آن را به علفزار می آورند و بسیار کارآمد است ، بنابراین استفاده از دمنده برای حفاظت در برابر آتش معمول است. 

دستگاه برگ جمع کن چیست؟

ویژگی های دستگاه های مختلف دمنده و مکنده

ابتدا باید بدانید که از این دستگاه برای چه چیزی استفاده می کنید. اگر می خواهید از دستگاه در صنعت استفاده کنید ، باید از یک دمنده استفاده کنید. با این حال ، اگر می خواهید کیس کامپیوتر خود را در خانه یا حیاط تمیز کنید ، یا می خواهید گرد و غبار را از قلمه هایی مانند اره و فرز پاک کنید ، باید از انواع دمنده های مکش دستی و بنزینی یا برقی استفاده کنید. دمنده ها همچنین ، هنگام استفاده از آن به عنوان دمنده ، به جابجایی توجه کنید. با افزایش قدرت ، جابجایی نیز افزایش می یابد. با این حال ، هنگام استفاده از آن به عنوان برگ جمع کن ، به ظرفیت کیف توجه کنید. برخی از مدل ها دارای یک یا دو کیسه اضافی هستند. هنگام خرید دمنده برخی از ویژگی های مفید را باید در نظر گرفت.کلام آخراگر در خانه یا اطراف خانه خود درخت دارید، در تمام پاییز به احتمال زیاد مشغول برداشتن برگ هستید. برگ‌های افتاده همه جا را می‌گیرند و جمع آوری آنها به هیچ عنوان کار سختی نیست. به همین دلیل است برای جمع آوری برگ درختان در پاییز تجهیزات و راهکارهای مختلفی در بازار موجود هستند. پس می‌توانید هر کدام از این وسائل را بسته به شرایط باغ و مقدار بودجه خود خریداری کنید. 

دستگاه برگ جمع کن چیست؟

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر