خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

ستون ریز

ستون ریز

   مرتب‌سازی محصولات:

  • پیش‌فرض
  • ارزان‌ترین
  • گران‌ترین
  • جدید‌ترین
  • پرفروش‌ترین
  • پربازدیدترین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

  فهرست مطالب

  ستون ریز

  ستون از ارکان کلیدی اسکلت‌سازی فضاهای ساختمانی است. در طراحی اسکلت‌های بتن ‌آرمه برای شکل‌گیری هر ستون یک قالب مکعبی و یا دایره‌ای ساخته می‌شود. بتن مرغوب باید در داخل این قالب‌ها تخلیه شود. اما مراحل تخلیه بتن در قالب ستون‌ها دشوار و زمان‌بر است. برای سادگی این کار انواع دستگاه ستون ریز طراحی ‌شده است. دستگاه ستون ریز یکی از مهم‌ترین ماشین‌آلات تجهیزات ساختمانی می‌باشد.دستگاه ستون ریز مراحل تخلیه بتن در داخل قالب‌ها با دهانه‌ی بلند را ساده می‌کند. اگر چه این دستگاه مخصوص تخلیه بتن قالب‌های ستونی طراحی‌ شده است؛ اما قابلیت تخلیه بتن در ارتفاع و شکل‌گیری سازه‌های بلند بتنی را دارد. در گذشته به روش دستی برای تخلیه بتن در قالب ستون‌ها استفاده می‌کردند. این کار سخت، زمان‌بر و خطرناک بود. همچنین دورریز بتن زیاد بود و نمی‌توانستیم تخلیه مناسب بتن در داخل قالب‌ها را مدیریت کنیم. اما هم‌اکنون انواع دستگاه بتن ریز ستون ساخته شده است که طراحی ساده و روش کار سریع و آسانی دارند.
  دستگاه ستون ریز

  ستون ریز چیست؟

  ستون ریز دستگاه تخصصی حمل و تخلیه بتن در ارتفاع می‌باشد. این ارتفاع می‌تواند دهانه قالب ستون حین مراحل ساخت اسکلت‌های بتن آرمه باشد. از آنجا که این دستگاه برای تخلیه ساده بتن در ستون‌ها طراحی ‌شده است، اصطلاحاً به آن ستون ریز می‌گویند.برای تخلیه بتن در ارتفاع، روش‌های متنوعی طراحی‌ شده است. پمپ بتن یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌ها است که در سطح عملیات‌های متنوع ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. اما کار با پمپ بتن سخت و گاهاً دسترسی آن به قالب ستون‌ها در ارتفاع طبقات بالای ساختمان دشوار است. انواع دستگاه بتن ریز ستون برقی جایگزین مناسب پمپ بتن برای انتقال سریع و ساده بتن در ارتفاع و فضاها با دسترسی دشوار هستند.ستون ریز دستگاهی ساده در تیپ بالابرها است که از یک شاسی و باکت برای حمل بتن استفاده می‌کند. این دستگاه را در کنار قالب ستون‌ها مستقر می‌کنند و از آن برای حمل و تخلیه اتوماتیک بتن داخل ستون استفاده می‌کنند. دستگاه بتن ریز ستون برقی به ‌راحتی دمونتاژ شده و به ‌سرعت مجدداً مونتاژ می‌شود. لذا شرایط نصب آن در هر ارتفاع از هر طبقه ساختمان ساده است. همچنین روش کار ساده‌ای دارند و می‌توانند حجم قابل توجه بتن را به ‌سرعت با کمترین تلفات تا ارتفاع بالای قالب ستون‌ها منتقل کرده و اتوماتیک وار تخلیه کنند. 

  مشخصات فنی ستون ریز ساختمان

  دستگاه بتن‌ریز ستون ساختاری شبیه به بالابرهای ساختمانی دارد. با این تفاوت که به ‌جای استقرار در بالای ساختمان از آن در پایین سازه و حمل توسط دکل استفاده ‌شده است. دستگاه بتن‌ریز ستون با استفاده از قدرت موتورهای الکتریکی کار می‌کنند.این دستگاه معمولاً در ۱ یا ۲ تیپ با ظرفیت حمل بتن در مقدار معین ۱۰۰ الی ۱۵۰ لیتر طراحی می‌شود. از آنجا که حجم باکت حمل بتن این دستگاه کوچک است، تمامی مدل‌های آن را با استفاده از الکتروموتورهای کوچک تک‌فاز و یا سه فاز طراحی می‌کنند.این دستگاه به مانند بالابرهای ساختمانی دارای الکتروموتور، گیربکس، وینچ، قرقره، سیم بکسل و قلاب است. همچنین از باکت‌های مخصوص حمل مصالح در طراحی این دستگاه استفاده ‌شده است. اما طراحی دکل در انواع سطوت ریز متفاوت است که در ادامه به تشریح فنی‌تر آنها می‌پردازیم. 

  انواع ستون ریز ساختمانی

  انواع دستگاه بتن‌ریز ستون برقی را براساس طراحی دکل در دو تیپ ریلی و گردان دسته‌بندی می‌کنند. هر دو مدل طراحی استاندارد دارند و در سطح انواع عملیات‌های عمرانی استفاده می‌شوند. اما معمولا از دستگاه ستون ریز ثابت در سطح پروژه‌های کوچک با تعداد ستون کم و از دستگاه ستون‌ریز گردان در سطح پروژه‌های بزرگ و تعداد ستون‌های حجیم و زیاد استفاده می‌شود. در ادامه به تشریح فنی و روش طراحی این دو مدل دستگاه ستون‌ریز می‌پردازیم.
  دستگاه ستون ریز ساختمانی
   

  دستگاه ستون ریز ریلی (ستون ریز ثابت)

  این دستگاه از یک استراکچر مثلثی ‌شکل و باکت حمل بتن که بر روی ریل این شاسی حرکت می‌کند، تشکیل شده ‌است. ارتفاع استراکچر مثلثی ‌شکل قابل تنظیم شدن است و به راحتی می‌توانیم آن را به اندازه‌ی ارتفاع قالب ستون تنظیم کنیم. همچنین این استراکچر دارای چرخ برای جابه‌جایی ساده در سطح کارگاه است. برای تخلیه بتن باید دستگاه ستون ریز  ثابت را در کنار قالب ستون‌ها مستقر کنیم.بر روی استراکچر مثلثی ‌شکل دستگاه یک ریل جانمایی شده ‌است. باکت حمل بتن بر روی این ریل توسط سیم بکسل جابجا می‌شود. قلاب سیم بکسل نیز توسط بخش فنی دستگاه اعم از الکتروموتور، گیربکس و وینچ حرکت می‌کند. دستگاه ستون ریز ریلی به ‌مانند یک بالابر ساختمانی اما مستقر شده در پای ستون‌ها طراحی‌ شده است. باکت این دستگاه به شکلی طراحی‌ شده است که به‌ راحتی در پای دستگاه از بتن پر شده و با حرکت به سمت بالای ریل کاملاً دقیق و بدون دورریز تمام بتن را اتوماتیک‌وار داخل قالب ستون تخلیه می‌کند. ستون ریز ریلی مناسب تخلیه بتن در ساختمان‌های کوچک با تعداد ستون‌های کم است. از طرفی پس ‌از پایان کار بتن‌ریزی هر ستون باید آن را تا کنار قالب ستون دیگر ساختمان جابه‌جا کنید. 

  جدول مشخصات فنی ستون ریز ریلی

  نوع برق مصرفیتک فاز، ۳ فاز
  توان الکتروموتور۳ اسب بخار
  سرعت الکتروموتورVPM ۱۴۰۰
  نوع گیربکسحلزونی VF86
  ولتاژV ۲۲۰ و یا V ۳۸۰
  جریان راه‌اندازی۱۶ آمپر
  سرعت۱۵ متر بر دقیقه
  سیم بکسلنمره ۸ نتاب
  ظرفیت باکت۱۰۰ الی ۱۵۰ لیتر
   

  ستون ریز گردان

  طراحی این دستگاه شبیه جرثقیل است و از یک استراکچر گردان برای حمل بتن و تخلیه آن در قالب ستون‌ها استفاده می‌کند. استراکچر این دستگاه یک دکل نسبتاً بلند ۷ متری دارد. این دکل بر یک پایه گردان متصل است. این پایه با مکانیزم موتوری شده و قابل ‌کنترل می‌چرخد. به ‌این ‌ترتیب می‌توان سر آزاد دکل را در فضای باز ۳۶۰ درجه اطراف پایه جابه‌جا کرد. همچنین ارتفاع دکل جرثقیل دستگاه قابل تنظیم شدن است.مکانیزم حمل بتن ستون ریز گردان به شکل حمل آویزان باکت از روی دکل طراحی‌ شده است. در پایین دکل بخش فنی دستگاه اعم از الکتروموتور، گیربکس، وینچ و... حضور دارند. سیم بکسل از روی دکل عبور کرده و در سمت دیگر قرقره بالای دکل به حالت آویزان برای حمل باکت استفاده می‌شود.
  ستون ریز گردان
   ستون ریز گردان دارای باکت‌های ۱۱۰ لیتری به شکل قیفی است که توسط سیم بکسل نمره ۸ نتاب با طول ۳۰ متری بر روی دکل ۷ و یا ۶ متری جابه‌جا می‌شود. ستون ریز ریلی قدرت مانور بالایی در جابه‌جایی باکت حمل بتن دارد. آزادی عمل آن ۳۶۰ درجه در اطراف محل استقرار دستگاه است. اما ارتفاع عملیاتی آن وابسته به طول دکل آن است. ارتفاع عملیاتی ستون ریز گردان با دکل شش ‌متری در حدود ۴.۵ متر است. اما ارتفاع عملیاتی دکل‌های ۷ متری تا ۵.۵ متر افزایش پیدا می‌کند. 

  مشخصات فنی ستون ریز گردان

  نوع برق مصرفیتک فاز، ۳ فاز
  سطح ولتاژV ۲۲۰، V 380
  توان الکتروموتور3 اسب بخار
  سرعت موتورVPM 1400
  طول دکل7 و یا ۶ متر
  جریان راه‌اندازی۱۶ آمپر
  ظرفیت باکت۱۱۰ لیتر
  نوع گیربکسحلزونی VF86
  قطر سیم بکسلنمره ۸ نتاب معمولی یک لا کنف
  سرعت حمل باکت۱۶ متر در دقیقه
   

  مزیت‌های استفاده از دستگاه ستون ریز

  دستگاه ستون ریز در هر دو تیپ ریلی و گردان مخصوص حمل بتن در ارتفاع و تخلیه ساده بتن در ستون‌ها طراحی ‌شده‌اند. قاعدتاً برای تخلیه بتن می‌توانید از روش‌های دیگر مانند ابزارهای دستی استفاده کنید. اما مزایای دستگاه بتن‌ریز ستون برقی به ‌قرار زیر است.
  • باعث افزایش سرعت عملیات بتن‌ریزی می‌شود. لذا در افزایش سرعت اجرای اسکلت ساختمان تأثیرگذار است و باعث کاهش هزینه‌های مربوط به دستمزد کارگران می‌شود.
  • تخلیه بتن در دفعات کم و هر بار در حجم زیاد ۱۰۰ الی ۱۵۰ لیتری انجام می‌شود. لذا بتن در لایه‌های متراکم تر انباشته شده و احتمال وجود حباب در داخل بتن کمتر است. همچنین عملیات ویبره زنی بتن ساده‌تر و سریع‌تر با کیفیت بهتر انجام می‌شود.
  • خطر سقوط کارگران در تخلیه بتن از بالای قالب ستون‌ها وجود ندارد. کارگران تحت شرایط امن‌تری کار می‌کنند.
  • این دستگاه به ‌راحتی مونتاژ و دمونتاژ می‌شود. لذا به ‌سرعت در هر طبقه و در هر ارتفاع ساختمانی استفاده می‌شود. بنابراین به مانند پمپ بتن محدودیت استفاده برای بتن‌ریزی در طبقات بالای ساختمان را ندارد.
  • اتلاف بتن در حین کار انواع دستگاه ستون ریز تقریباً ناچیز است. در عین ‌حال بتن را با کمترین تلاطم منتقل می‌کند. لذا تأثیری در تغییر ماهیت بتن ندارد.
  انواع دستگاه ستون ریز
   

  روش کار دستگاه ستون ریز

  اگر چه ستون ریزها در مدل‌های ریلی و گردان طراحی شده‌اند؛ اما در کل مکانیزم کار هر دو تیپ یکسان است. در هر دو مدل قرار است باکت حمل بتن را با استفاده از سیم بکسل بر روی دکل بلند برای حمل تا دهانه قالب ستون‌ها جابجا کنیم.هر دو تیپ ستون ریز ریلی و گردان مکانیزم کار شبیه به بالابرهای ساختمانی دارند. حتی از ملزومات فنی شبیه به بالابر ساختمانی مانند الکتروموتورهای ۳ اسب و یا گیربکس VF86 در طراحی آنها استفاده‌ شده است. در انواع ستون ریز از قدرت موتور برای حمل باکت توسط سیم بکسل استفاده شده ‌است.در پای دستگاه باکت توسط اپراتور از بتن پر می‌شود. این باکت توسط دکل جرثقیلی شکل نوع گردان و یا ریلی نصب ‌شده در استراکچر مثلثی ‌شکل نوع ثابت تا ارتفاع مورد نظر یا همان دهانه قالب ستون بالا کشیده می‌شود. باکت ستون ریزهای گردان از نوع قیفی است که دریچه‌ی تخلیه آن درست در بالای دهانه قالب ستون باز خواهد شد. اما باکت ستون ریز ریلی به شکلی طراحی ‌شده است که به ‌راحتی بر روی ریل حرکت کرده و با رسیدن به بخش انتهای ریل در امتداد حرکت کششی سیم بکسل توان تخلیه اتوماتیک بتن در داخل قالب ستون را دارد. در هر دو روش تخلیه بتن به شکل کامل با کمترین دور ریز انجام می‌شود. 

  کاربرد دستگاه ستون ریز

  انواع دستگاه ستون ریز فقط برای یک کار آن‌هم جابه‌جایی بتن در ارتفاع طراحی ‌شده‌اند. بتن متریال سنگین ‌وزن و کاملاً چگالی است که برای حمل‌ونقل آن نیاز به قدرت زیادی داریم. همچنین قرار است تا سرعت عمل بالایی برای تخلیه بتن داشته باشیم. انواع ستون ریز برای تخلیه‌ی حجم زیاد بتن با سرعت زیاد در داخل انواع قالب‌های بلند بتنی طراحی ‌شده‌اند. موارد استفاده از دستگاه ستون ریز به قرار زیر است.
  • بتن‌ریزی انواع ستون از ارتفاع ۲ الی ۷ متری
  • بتن‌ریزی در قالب دیوارهای برشی
  • بتن‌ریزی در شیناژهای اسکلت بتنی
  • بتن‌ریزی قالب‌های بلند در تولید قطعات پیش‌ ساخته بتنی
   

  نحوه استفاده از ستون ریز

  روش کار با دستگاه ستون ریز ساده است. اما باید در استقرار و حمل بتن توسط این دستگاه ملاحظات فنی لازم را رعایت کنید. این دستگاه با شاسی بلند و مثلثی شکل در کنار قالب ستون‌ها مستقر می‌شود. ارتفاع دهانه تخلیه ستون ریز ریلی متغیر است و می‌توان آن را براساس ارتفاع دهانه قالب ستون تنظیم کرد. پس ‌از تنظیم ارتفاع باید دستگاه را در کنار قالب ستون مستقر کنیم.شاسی ستون ریز ریلی دارای چرخ‌هایی است که جابجایی آن را ساده می‌کند. اما پس ‌از مستقر شدن باید قفل چرخ‌ها را فعال کنید و یا به ‌ترتیبی مانع حرکت چرخ‌ها شوید. دستگاه ستون ریز ریلی باید در سطحی تراز شده، کاملاً صاف و بدون لرزش و تکانه مستقر شود.
  دستگاه ستون ریز در کارگاه ساختمانی
   بهتر است قبل ‌از ریختن بتن، محل و موقعیت تخلیه باکت را چک کنید تا از تخلیه کامل بتن در داخل قالب اطمینان داشته باشید. برای راه‌اندازی و حمل باکت دستگاه، کلید دوطرفه مانند کلید بالابر ساختمانی جانمایی شده ‌است. با استفاده از این کلید می‌توانید جهت چرخش الکتروموتور را تعویض کرده و باکت را در مسیر ریل بالا و پایین بفرستید. حالا می‌توانید با پر کردن باکت در پای دستگاه و تخلیه آن در قالب ستون عملیات بتن‌ریزی را تکمیل کنید. فقط لازم است تا حین تخلیه و پس‌ از هر بار بتن‌ریزی یک عملیات ویبره زنی انجام شود. 

  موارد الزامی که هنگام کار با ستون ریز برقی باید رعایت شود

  • از محکم بودن آرماتور داخل قالب ستون‌ها اطمینان داشته باشید. برای اینکار می‌توانید موقعیت استقرار خاموت‌ها را بررسی کنید.
  • اگر از قالب‌های کارکرده در اطراف آرماتور ستون نصب ‌شده است، حتماً سطح داخل قالب‌ها را تمیز کنید.
  • در پایان عملیات تخلیه بتن میلگردهای انتظاری سه ستون بتنی را نصب کنید.
  • در تمام مراحل کار با ستون ریز، تراز بودن قالب ستون‌ها را چک کنید. ممکن است فشار بتن باعث کج شدن قالب شود که در این ‌صورت ستون شما کج می‌شود.
  • هرگز بدنه ستون ریز را بر روی قالب بتنی سوار نکنید. این کار باعث انحراف قالب می‌شود.
   

  تعمیر و نگهداری ستون ریز

  ستون ریز به مانند بالابر ساختمانی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده ‌است. در این دستگاه مکانیزم کامل حمل مصالح اعم از الکتروموتور، گیربکس، وینچ و استراکچر وجود دارد. عدم توجه به خرابی‌ها و عدم سرویس‌های لازم باعث مستهلک شدن سریع دستگاه می‌شود. برای این منظور رعایت موارد زیر الزامی است.
  • در بازه زمانی‌های ۶ ماهه موتور گیربکس دستگاه را به ‌طور کامل سرویس کنید. موتور باید کارکردی روان و صدایی طبیعی داشته باشد. همچنین سطح روغن گیربکس چک شود و در صورت لزوم روغن واسکازین گیربکس به طور کامل تعویض شود.
  • در صورت خرابی تسمه آن را تعویض کنید.
  • سیم بکسل دستگاه در هر دو تیپ ثابت و گردان به ‌صورت منظم بازدید شود. سیم بکسل باید کاملاً سالم و بدون پارگی، تاب برداشتن، زنگ ‌زدگی و یا سایش باشد.
  • شاسی دستگاه را دوره‌ای بازدید کنید و سلامت تمامی اتصالات را چک کنید.
  • ریل حمل باکت باید مرتباً تمیز شده و سطح آن صیقلی باشد. در غیر این ‌صورت باعث اصطکاک زیادی شده که مانع از جابجایی ساده باکت می‌شود.
  دستگاه ستون ریز
   

  نکات ایمنی هنگام استفاده از دستگاه ستون ریز

  این دستگاه برای حمل بار سنگین بتن طراحی ‌شده است. قاعدتاً در طول فعالیت آن قرار است وزن سنگین بتن در حجم گسترده جابجا شود. عدم رعایت نکات ایمنی باعث سقوط باکت و خسارات زیادی می‌شود.
  • در حین کار دستگاه فاصله ایمنی با آن را رعایت کنید. هرگز در کنار شاسی دستگاه حین حمل بتن قرار نگیرید. زیرا همیشه احتمال سقوط باکت وجود دارد.
  • در شرایط نامساعد جوی مانند وقوع باد و باران از دستگاه استفاده نکنید. باد شدید می‌تواند باعث سقوط باکت و یا سقوط شاسی دستگاه شود.
  • از حمل بار فراتر از ظرفیت اسمی دستگاه استفاده نکنید. هر گونه بار مضاعف بر ظرفیت اسمی دستگاه باعث فشار زیاد به بخش موتوری و خرابی زودهنگام دستگاه می‌شود.
  • در تأمین برق دستگاه رعایت نکات ایمنی را جدی بگیرید. کابل برق دستگاه باید یک تکه و عاری از پوسیدگی باشد.
  • از حمل باکت بر روی ریل کثیف، زنگ ‌زده و یا تاب برداشته جداً خودداری کنید. خرابی ریل غیر قابل تعمیر است و باعث سقوط باکت می‌شود.
   

  چرا خرید ستون ریز دست دوم به صلاح نیست؟

  ستون ریز ریلی برای عملیاتی سخت طراحی‌ شده است. ستون ریز ریلی دست دوم قاعدتاً مدت‌ها کار سخت حمل بتن را انجام داده است و در لحظه خرید شما احتمالاً دارای قطعات مستهلک شده ‌است. احتمالاً همان لحظه کارایی خوبی داشته باشد؛ اما خیلی زود استهلاک قطعات آن نمایان می‌شود. از طرفی احتمال خرابی ریل در شاسی ستون ریز دست دوم زیاد است. ریل خراب شده غیر قابل تعمیر است. یک ستون ریز دست دوم با ریل تاب برداشته، هیچ کارایی مفیدی ندارد. احتمال این خرابی در هر دستگاه دست دوم وجود دارد. برای همین است که خرید نمونه‌های دست دوم را توصیه نمی‌کنیم. احتمالا در نگاه نخست تحت تاثیر قیمت ستون ریز برقی دست دوم بشوید. اما در نظر داشته باشید که باید هزینه خرابی های احتمالی را در قیمت ستون ریز برقی دست دوم لحاظ کنید. هزینه هایی که گاها شما را غافلگیر می کنند.

    مرتب‌سازی مقالات:

   • پیش‌فرض
   • جدید‌ترین
   • پربازدیدترین
   • بیشترین امتیاز

    جدید‌ترین مقالات:

   مشاهده مقالات بیشتر
   دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
   کاربر میهمان

   تایید و ارسال
   انصراف
   دیدگاه کابران:
    نمایش دیدگاه‌های بیشتر