خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

دستگاه ستون ریز

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

دستگاه ستون ریز به شکلی طراحی ‌شده تا به ‌راحتی حجم سنگینی از بتن را به ارتفاع بالای قالب ستون ‌ها می ‌رساند و از آنجا تمام حجم بتن را در فضای داخل قالب سرازیر می ‌کند. به ‌این ‌ترتیب با استفاده از دستگاه ستون ریز سرعت اجرای قالب ‌ریزی ستون ‌های بتنی افزایش پیدا می ‌کند

دستگاه ستون ریز چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه ستون ریز ریلی تکفاز

سازه‌ های مستحکم امروزی بر ساختارهایی از اسکلت ‌های بتن مسلح ساخته می ‌شوند. هر ساختار اسکلت بتنی دارای تعداد قابل‌ توجه از ستون ‌های بتن‌ ریزی شده ‌است. در مقدمات ساخت سازه ‌ها برای هر ستون از یک قالب بتن ‌ریزی استفاده می ‌شود. ریختن بتن در داخل قالب ستون ‌ها از چالش ‌های ساختمان ‌سازی است. برای اینکار انواع دستگاه ستون ریز طراحی شده ‌است.

دستگاه ستون ریز به شکلی طراحی ‌شده تا به ‌راحتی حجم سنگینی از بتن را به ارتفاع بالای قالب ستون ‌ها می ‌رساند و از آنجا تمام حجم بتن را در فضای داخل قالب سرازیر می ‌کند. به ‌این ‌ترتیب با استفاده از دستگاه ستون ریز سرعت اجرای قالب ‌ریزی ستون ‌های بتنی افزایش پیدا می ‌کند و می‌ توانیم در مدت ‌زمان کوتاهی مقدمات ساخت سازه ‌های بتن مسلح را فراهم کنیم.

دستگاه ستون ریز

در گذشته اجرای ستون ‌های بتن مسلح از عملیات ‌های سنگین بوده ‌است. زیرا قالب این ستون‌ ها به شکل عمودی تا ارتفاع بالای ۳ متر قرار می‌ گیرند. دهانه قالب در بالاترین نقطه ستون قرار دارد. برای ریختن بتن باید حجم سنگین ملات بتن را تا ارتفاع بالای دهانه قالب بفرستیم. این در حالی است که عملاً هیچ تکیه‌ گاه و یا محل استقرار ثابت برای انجام کار وجود ندارد. در عین ‌حال ملات بتن حجم زیاد با وزن سنگین است. دستگاه بتن ریز ستون طراحی شده ‌است تا انجام این عملیات دشوار در شرایط بسیار ساده ‌تری انجام پذیرد.

در ساخت ‌و سازهای کلاسیک که همچنان نیز شاهد آن هستیم، کارگران مجبور بودند که بتن را با سطح های فولادین به شکل دستی به بالای قالب ستون ‌ها برسانند و از آنجا بتن را در داخل هر قالب بریزند. حجم زیاد کار، سخت شدن سریع بتن و همچنین خطرات کار در ارتفاع از چالش ‌های جدی در اجرای این روش ‌های کلاسیک و دستی بوده ‌است. روش ‌هایی که قطعا در اجرای سازه ‌های بزرگ با تعداد ستون ‌های حجیم و زیاد پاسخگو نیست.

شاید بتوان یک ستون کوچک در یک سازه ساده شهری را با استفاده از سطل و لوله و قیف در عملیاتی دستی پر کرد؛ اما برای ستون ‌هایی که ابعادی بزرگ دارند، کل ماجرا به ‌شدت زمانبر و کاملاً غیرفنی است. دستگاه بالابر ستون ریز بتن طراحی شده ‌است تا در اجرای عملیات قالب‌ بندی ستون‌ های آرماتوربندی شده سرعت و دقت اجرای کار را افزایش بدهند.

این دستگاه با طراحی ساده و قابلیت حمل ‌و نقل شدن سریع ساخته‌ شده است. ارتفاع آن قابل تنظیم است و کاملاً مناسب ارتفاع قالب ‌های ستون بتنی طراحی شده‌ است. کافی است یک عدد دستگاه ستون ریز ریلی داشته باشید تا سرعت اجرای عملیات ساختمان ‌سازی شما به شکلی قابل ‌توجه افزایش پیدا کند.

خرید ستون ریز برای پروژه ‌های بزرگ عمرانی یک امر متداول است. بنابراین اگر مجری چنین پروژه ‌هایی هستید، لازم است تا از جزئیات فنی و حتی لیست قیمت ستون ریز اطلاع کافی داشته باشید. در این مطلب قصد تحلیلی جامع از مشخصات فنی و کاربردی انواع دستگاه بتن‌ ریزی برای ستون‌ ها را داریم.

طراحی دستگاه ستون ریز ریلی

طراحی دستگاه ستون ریز ریلی شباهت زیادی به انواع بالابرهای ساختمانی دارد. با این تفاوت که باکت حمل بتن بر روی یک ریل به سمت دهانه باز قالب ستون هدایت می ‌شود. در طراحی بالابر ستون ریز بتن، شاسی محور کلیدی دستگاه است. این شاسی به شکل یک فرم مثلثی ‌شکل طراحی شده‌ است که بر روی وتر آن یک جفت ریل برای هدایت باکت قرار دارد.

ارتفاع شاسی اندکی بالاتر از ارتفاع ستون‌ های قالب‌ بندی شده تنظیم می‌ شود. این ارتفاع قابل تنظیم شدن می ‌باشد. شاسی فولادین دستگاه بتن ریزی دارای یک جفت چرخ برای جابجایی ساده است. کافی است قصد بتن ریزی در داخل یک ستون قالب‌ بندی شده را داشته باشید. به ‌راحتی می ‌توانید کل دستگاه را سوار بر چرخ ‌هایی که دارد، در سطح پروژه ‌های ساختمانی جابجا کنید.

هر دستگاه ملات رسان ستون دارای یک باکت حمل بتن، نوار ریلی شکل جهت هدایت باکت، الکتروموتور برای تامین قدرت در جابجایی باکت، گیربکس، سیم بکسل و قرقره است. بستگی به سبک طراحی دستگاه ملات رسان ستون، هر کدام از این بخش ‌ها در اندازه‌ ها و ظرفیت ‌های گوناگون طراحی ‌شده در دستگاه مونتاژ می ‌شوند.

روش کار دستگاه ستون ریز

باکت برای جابجایی بتن است. باکت یک مخزن کوچک فلزی است که به وسیله چرخ ‌هایی کوچک بر روی ریل ‌های نصب ‌شده در شاسی ستون ریز به سمت بالا و یا پایین جابجا می‌ شود. باکت به سیم بکسل متصل است و سیم بکسل تحت یک ساز و کار مکانیکی و قدرت الکتروموتورها قابلیت جابجایی باکت بر روی ریل شاسی دستگاه را دارد. در بالاترین قسمت شاسی، جاییکه محل تخلیه بتن در قالب ‌های ستون است، یک ساز و کار مکانیکی تخلیه طراحی شده ‌است. این ساز و کار کاملاً اتوماتیک است و بدون نیاز به حضور اپراتور تنها با تنظیم دقیق موقعیت قرارگیری شاسی ستون ریز ریلی، می ‌تواند کل حجم ملات بتن را در داخل قالب تخلیه کند. باکت در پایین ‌ترین بخش شاسی توسط اپراتورها از بتن پر می ‌شود.

قدرت جابجایی باکت توسط الکتروموتور نصب ‌شده در پای شاسی دستگاه بتن ‌ریزی تهیه خواهد شد. بستگی به نوع طراحی ستون ریز و همچنین مقدار قدرت برای جابجایی باکت از انواع موتورهای تکفاز و یا سه ‌فاز در طراحی آن استفاده می ‌شود. قدرت موتور تحت سرعت بالایی قرار دارد. در حالی ‌که برای عملکرد نهایی دستگاه نیاز به سرعتی کم با قابلیت جابجایی دقیق داریم. لذا در امتداد موتور دستگاه از گیربکس استفاده شده ‌است. گیربکس وظیفه دارد تا با تبدیل سرعت بالای موتور، یک حرکت ملایم و دقیق در جابجایی باکت را تولید کند. محور گیربکس در امتداد محور قرقره دستگاه نصب ‌شده است. قرقره نیز محل جمع ‌آوری سیم بکسل که متصل به باکت است می ‌باشد. به ‌این ‌ترتیب با عملکرد چپگرد و یا راستگرد موتور الکتریکی دستگاه شرایط جابجایی حرکت رو به بالا و یا حرکت رو به پایین باکت ستون ریز ریلی فراهم می‌ شود. حالا کافی است اپراتور، کلید هدایت دستگاه را در اختیار داشته باشد تا کل عملیات ملات رسانی به قالب ‌های ستونی با دقت و سرعت ‌عمل مناسبی انجام شود.

مشخصات فنی متداول در طراحی دستگاه ستون ریز ریلی

هیچ استاندارد خاصی در طراحی دستگاه بتن ‌ریز ریلی وجود ندارد. این دستگاه به شکل کارگاهی طراحی و تولید می‌شود و عموماً نظرات فنی در اجرای این دستگاه متفاوت است. با این ‌وجود یک قاعده تقریباً یکسان در طراحی تمام مدل ‌های تک‌فاز و یا سه‌ فاز مطرح است. از آنجا که ستون ریز ریلی سه ‌فاز کاربرد کمی دارد و خیلی متداول نیست، بحث و بررسی مشخصات فنی را به مطرح کردن جزئیات طراحی انواع مدل‌های تک‌ فاز محدود می ‌کنیم.

در طراحی بالابر ستون ریز ریلی از یک الکتروموتور تک‌فاز با میزان توان ۳ اسب‌ بخار استفاده می ‌شود. این موتور از لحاظ فنی و روش طراحی کاملاً مشابه موتورهای تک ‌فاز نصب ‌شده در بالابر ساختمانی‌ های ۲۵۰ کیلویی است. موتور تحت تعریف یک خازن راه ‌انداز قرار دارد. برای کارکرد موتور از کلید بالابرهای معمولی که قابلیت چپگرد و یا راست گرد کردن حرکت موتور دارند استفاده ‌شده است. در صورت تمایل می ‌توانید عملکرد موتور را از طریق کلید بالابرهای ریموت دار به شکل عملکرد از راه دور کنترل کنید. در نهایت حرکت چپگرد یا راستگرد موتور باعث بالا و پایین رفتن باکت در وتر شاسی مثلثی ‌شکل دستگاه ستون ریز ریلی خواهد شد.

این دستگاه‌ تحت ولتاژ ۲۲۰ ولت متناوب شهری کار می ‌کند. در نتیجه یک خط برق ساده شهری برای عملکرد مؤثر و کامل دستگاه بتن ‌ریزی کفایت می‌کند. موتور که دارای ۳ اسب‌ بخار توان دهی است، قابلیت کارکرد با سرعت ۱۴۰۰ دور در دقیقه را دارد. موتور در نهایت کارکرد قدرتمند خود برای حمل باکت ۱۰۰ الی ۱۵۰ لیتری دستگاه چیزی در حدود ۱۶ آمپر جریان کشی خواهد داشت.

در امتداد طراحی موتور از یک عدد گیربکس حلزونی شکل vf86برای تعدیل قدرت حرکتی موتور استفاده شده‌ است. گیربکس حلزونی vf86همان تیپ مدل گیربکس استفاده ‌شده در بالابر ساختمانی های سبک ۲۵۰ لیتری است. گیربکس از نوع حلزونی با قابلیت کاهنده است که مقدار قدرت تا گشتاور موتور را در حد بالایی جابه‌جا می ‌کند. در عین ‌حال می ‌تواند شرایط حرکت یکنواخت با سرعت ملایم باکت بر روی ریل دستگاه ستون ریز را فراهم آورد. به ‌وسیله عملکرد دقیق این گیربکس، باکت با سرعت ۱۵ متر بر دقیقه به سمت بالا و یا پایین حرکت خواهد کرد.

در طراحی دستگاه از سیم بکسل نتاب با قطر ۸ میلیمتری استفاده شده ‌است. این سیم بکسل دقیقاً همان مدل سیم بکسل استفاده ‌شده در بالابرهای ۲۵۰ کیلویی است. در نهایت برای طراحی دستگاه از یک باکت فلزی در حجم ۱۰۰ الی ۱۵۰ لیتری استفاده می ‌شود. دستگاه قادر است تا در هر بار جابه‌جایی باکت چیزی در حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ لیتر بتن را حمل کند. این حجم مقدار قابل ‌توجهی است که قطعا باعث افزایش چشمگیر در سرعتاجرای عملیات‌ های ستون ریزی خواهد شد.

مزایای استفاده از دستگاه ستون ریز ریلی

شما می‌توانید با استفاده از چند عدد سطل فلزی و یک قیف به شکل دستی عملیات بتن‌ ریزی ستون ‌ها را انجام بدهید. اما قطعا خیلی زود با شرایط سخت و کندی کار مواجه می ‌شوید. تا آنجا که گاهاً به هیچ حالت سرعت اجرای کار را احساس نمی ‌کنید. وقتی حجم عملیات سنگین است و شما چاره ‌ای جز طراحی ستون ‌های بزرگ و حجیم در سازه ندارید، باید به سمت استفاده از یک دستگاه ستون ریز ریلی حرکت کنید. حضور این دستگاه در سطح پروژه مزایایی دارد که به ‌قرار زیر می ‌باشد:

 1. استفاده از ستون ریز ریلی باعث افزایش سرعت در عملیات بتن‌ ریزی ستون ‌های قالب ‌بندی شده می ‌شود. قطعا سرعت در اجرای عملیات ‌های عمرانی یک فاکتور تاثیر گذار است. بتن به ‌سرعت سخت می‌ شود و این در حالی است که هر ستون دارای حجم قابل‌ توجهی است. اما با استفاده از ملات رسان ستون به ‌سرعت می ‌توانیم کل عملیات را انجام بدهیم. سرعت از فاکتورهای جدی در میزان فروش ستون ریز است.
 2. حضور دستگاه ستون ریز ریلی باعث کاهش نیاز به حضور نیروی انسانی می ‌شود. از تعداد کارگران کاسته خواهد شد. این کاهش نیروی انسانی به کاهش هزینه ‌های جاری در پروژه کمک می ‌کند. هر نیروی کار کمتر به هزینه کمتر بابت دستمزد خواهد انجامید. در عین‌ حال کارگران فعال در کار با دستگاه ستون ریز ریلی شرایط کارکرد ساده ‌تری دارند و در کل زحمت کار بتن ‌ریزی به داخل ستون ‌های قالب ‌بندی شده بسیار کاهش پیدا می ‌کند.
 3. استفاده از دستگاه ستون ریز ریلی باعث کاهش تلفات بتن خواهد شد. در کار دستی کارگران که به وسیله سطل‌ های پر از بتن انجام می ‌شود، همیشه خطر سقوط سطل و اتلاف بتن وجود دارد. اصولاً بخش قابل ‌توجهی از حجم بتن تهیه‌ شده در پایه ستون ‌های قالب‌ بندی شده تلف خواهد شد. این در حالی است که با استفاده از دستگاه ستون ریز ریلی تقریباً هیچ اتلاف بتن وجود ندارد. این ‌موضوع در کاهش هزینه ‌های جاری عملیات تاثیر گذار است. قطعا از دلایل جدی در خرید ستون ریز می ‌باشد.
 4. کار کردن با دستگاه ستون ریز ریلی باعث ایجاد شرایط امن کاری برای کارگران می ‌شود. کارگران دیگر نیازی نیست تا حجم سنگین بتن را به بالای قالب‌ ها حمل کنند. بلکه در پای دستگاه فقط وظیفه دارند تا باکت دستگاه را از ملات بتن پر کنند. به ‌این‌ ترتیب شرایط کارکرد امن ‌تری فراهم است. ایمنی بیشتر از جمله مزایای جدی در کار با ستون ریز ریلی می‌باشد.
 5. بتن تحت شرایط استاندارد و کاملاً همگن و یکنواخت در داخل فضای قالب ستون ‌ها ریخته می‌ شود و از آنجا که حجم بتن با سرعت بالا در حال وارد شدن به داخل قالب ستون است، شرایط توزیع یکنواخت بتن و حذف حباب ‌ها از حجم نهایی بتن بهتر انجام می ‌شود که در نهایت به طراحی ستون‌ های کاملاً یکدست و مستحکم‌ تری می ‌انجامد.

دستگاه بتن‌ ریز ریلی در کجاها کاربرد دارد؟

اصولاً ستون ریزی یک بهانه برای طراحی یک دستگاه است تا بتوانیم حجم بتن را در ارتفاع بالا به ‌راحتی تخلیه کنیم. قاعدتاً برای هر فضایی که در آن‌جا دسترسی مناسبی به ‌جهت تخلیه بتن نداشته باشیم، می ‌توانیم از قابلیت ‌های دستگاه ستون ریز ریلی استفاده کنیم. عمده موارد کاربرد ستون ریز ریلی به قرار زیر است:

 1. برای ریختن بتن در داخل قالب ستون ‌ها از ارتفاع ۲ الی ۷ متری کاربرد دارد. برای ستون ‌های کمتر از ۲ متری دستگاه قابلیت تنظیم ارتفاع ندارد و در عین ‌حال بزرگترین مدل‌ ها برای ملات رسان ستون ‌ها تا ارتفاع ۷ متری طراحی شده‌ اند.
 2. بتن‌ ریزی در انواع دیوارهای برشی و قالب ‌بندی شده. در این حالت هر دیوار به مانند یک ستون توسعه پیدا کرده‌ است. برای ریختن بتن در داخل قالب دیوارهای برشی می‌ توانیم از قابلیت دستگاه ستون ریز ریلی استفاده کنیم. فقط باید متوجه باشیم که ارتفاع دیوار نباید کمتر از ۲ متر و یا بیشتر از ۷ متر باشد.
 3. در هر نوع جابجایی بتن در ارتفاع برای تکمیل عملیات ‌های ساختمانی کارایی دارد. برای اجرای عملیات ‌های فونداسیون ریزی، طراحی‌ حایل های بتنی، ساخت قطعات از پیش‌ ساخته شده، اجرای پایه پل ‌ها و... می ‌توان از ستون ریز ریلی استفاده کرد.
 4. از این دستگاه می ‌توان در جابه‌جایی انواع مواد برای استفاده در انواع کارگاه‌ ها و کارخانجات نیز استفاده کرد. خصوصا در مصارف مانند انبارها برای انتقال مواد در میان فضای طبقات کارایی دارد.

ستون ریز ریلی برای ساخت دقیق و سریع ستون‌ های بتنی طراحی شده ‌است. قاعدتاً عمده کاربرد و فروش ستون ریز برای همین منظور می ‌باشد. در حال حاضر استفاده از این دستگاه در سطح کارگاه‌ های بزرگ و متوسط ساختمان ‌سازی بسیار متداول است. برای تحلیل کاربرد ستون ریز ریلی در انجام عملیات‌ های ملات رسانی و برای قالب ستون ‌های ساختمانی لازم است تا به مراحل اجرای ستون ‌های بتنی بپردازیم.

کار با دستگاه ستون ریز توسط اپراتور

نقش دستگاه ستون ریز ریلی در مراحل اجرای بتن ریزی ستون‌ ها

دستگاه ستون ریز ریلی یک دستگاه در مراحل نهایی کار برای اجرای ستون ‌های بتنی است. هر ستون بتنی دارای بخش آرماتوربندی شده ‌است که باید در پوشش ضخیمی از بتن قرار بگیرد. در مقدمات امر بتن حالتی سیال دارد. لذا نمی ‌توانیم آن را به ‌سادگی در اطراف میلگردهای آرماتوربندی شده سوار کنیم. لذا لازم است تا قالب ‌های مناسب تهیه کرده باشیم. به ‌این ‌ترتیب مقدمات طراحی و ساخت ستون ‌های بتن‌ ریزی شده فراهم است.

 • آرماتوربندی: ایجاد آرماتور به نوعی اولین مرحله در ساخت ستون ‌های بتن‌ ریزی شده ‌است. در این آغاز کار تعدادی از میلگردها را در اندازه‌ های برابر به وسیله خاموت کنار هم قرار می ‌دهند. ارتفاع میلگردها، ارتفاع ستون بتن ‌ریزی شده خواهد شد.
 • قالب ‌بندی ستون: در مرحله بعد باید مقدمات تزریق بتن را فراهم کنیم. برای این منظور باید به دور تمام میلگردهای آرماتوربندی شده ستون از قالب ‌ها قرار بدهیم. در کل برای اجرای قالب ‌ها از ۳ نوع قالب ‌بندی فلزی، چوبی و آجری استفاده می ‌شود. قالب ‌بندی فلزی نوع متداول است. این نوع قالب ‌بندی از اتصال صفحات فلزی حول میلگردهای در هم ‌تنیده ستون شکل می ‌گیرد. در اجرای قالب ‌بندی باید توجه کنیم که هر جداره قالب به یک اندازه از میلگردها فاصله داشته باشد. لذا باید مکان دقیق استقرار قالب ‌ها را توسط ابزارهای اندازه‌ گیری مانند برخی از دوربین ‌های مخصوص محاسبه کنیم.
 • در مرحله بعد برای اجرای عملیات بتن‌ ریزی ستون ‌ها باید از تراز بودن قالب ‌ها اطمینان داشته ‌باشیم. لذا در این مرحله با استفاده از ابزارها مانند ریسمان محاسبه تراز از مقدار تراز حداکثری قالب ‌ها اطمینان پیدا می‌ کنند.
 • در آخرین مرحله، عملیات بتن ‌ریزی در داخل ستون ‌های قالب‌ بندی شده آغاز می ‌شود. این مرحله به نوعی آغاز کار با دستگاه ستون ریز ریلی است. اما قبل ‌از آن باید از تهیه شدن بتن مرغوب اطمینان داشته ‌باشیم. لذا باید به نکات در ارزیابی کیفی بتن مهارت داشته باشیم.
 • برای تهیه کردن بتن باید از دستگاه میکسر بتن ‌های استاندارد و حرفه ‌ای استفاده کنید. در عین ‌حال لازم است تا طرح اختلاط بتن را کاملاً دقیق و محاسبه ‌شده انجام بدهید. قاعدتاً نمی ‌توانید از موتوری که تحت شرایط نامناسب تهیه ‌شده است در داخل قالب ‌های ستون بتنی بریزید.
 • برای ارزیابی سطح کیفی بتن می‌توانید از تکنیک اسلاپ استفاده کنید. به هر صورت اگر مطمئن هستید که بتن از شرایط دانه ‌بندی مناسبی ندارد، دیگر نباید از بتن آماده ‌شده در اجرای ستون آرماتوربندی شده استفاده کنید.
 • پس‌ از اطمینان از کیفیت بتن حالا می ‌توانید آن را به فضای داخل قالب منتقل کنید. برای اینکار می ‌توانید از انواع دستگاه ستون ریز ریلی استفاده کنید. قابلیت کاربردی دستگاه ستون ریز ریلی در این مرحله از کار نمایان است. هر اندازه حجم ستون بزرگتر باشد قاعدتاً نیاز به حجم بتن بالاتری داریم. لذا نیاز است تا از دستگاه ستون ریز ریلی بزرگتری استفاده کنیم. دقت کنید که شما می‌ توانید با استفاده از پمپ‌ های بتن حجم سیال بتن را به فضای داخل قالب‌ ها پمپاژ کنید. اما این روش هزینه ‌بردار است و در عین ‌حال نیاز به فضای زیادی برای استقرار ماشین پمپاژ بتن می‌ باشد. اما با استفاده از بتن‌ ریز ستون شرایط کار در فضای کوچک و با سرعت مناسب امکان ‌پذیر است.
 • در آخرین مرحله باید از انواع دستگاه ویبراتور برای ارتعاش بتن استفاده کنید. غالبا پس‌ از هر بار تخلیه باکت ستون ریز ریلی لازم است کل حجم بتن را ویبره زنی کنید تا تزریق بتن به داخل قالب ‌ها به شکل مرحله ‌ای با نهایت همگن شدن و فشردگی باشد.

نکات کلیدی در اجرای عملیات ستون ریزی

استفاده از ستون ریز ریلی اجرای عملیات بتن ‌ریزی ستون را سرعت می ‌بخشد. اما قرار نیست تا کل عملیات را بدون در نظر داشتن ملاحظات فنی انجام داده باشیم. در کار با این دستگاه رعایت برخی از ملاحظات الزامی است که موارد زیر را شامل می ‌شود:

 • اگر از قالب ‌های کارکرده استفاده می ‌کنید، باید مطمئن باشید که هیچ حجم بتن از قبل به روی قالب ‌ها خشک نشده باشد. قالب ‌ها باید کاملاً تمیز و شسته شده باشند.
 • در پایان عملیات ویبره زنی که در مرحله تزریق نهایی بتن توسط دستگاه ستون ریز ریلی است، باید تراز بودن ستون‌ ها برای باری دیگر انجام بشود. زیرا ممکن است که فضای قالب تحت فشار ارتعاش ویبره ها جابجا شده باشد و یا سنگینی بتن باعث به هم خوردن تراز آن شده باشد. تنظیم مجدد خطر کج شدن ستون‌ ها را از بین می ‌برد.
 • کابل برق برای تامین انرژی الکتریسیته دستگاه باید کاملاً سالم باشد. هر گونه زدگی و یا دو تیکه شدن جداره کابل برق غیر قابل ‌قبول است. لذا باید تا بعد از تعویض کابل اقدام به فعال کردن دستگاه ستون ریز ریلی نمایید. دقت کنید که در صورت استفاده از سیم سیار حتما از پریزهای بارانی استفاده کرده باشید.
 • از استقرار درست دستگاه‌ در پای قالب ستون اطمینان داشته باشید. حجم بتن باکت باید به ‌طور کامل در فضای خالی قالب تخلیه بشود. عدم تنظیم درست قالب باعث ریخته شدن به بیرون و اتلاف منابع است.
 • حتما لازم است تا پس ‌از هر بار تخلیه باکت در قالب ستون عملیات ویبره زنی انجام بشود. در صورت زیاد شدن حجم بتن، ویبراتور قادر نیست تا حجم کف بتن در قالب ستون را ویبره زنی کند.
 • از سلامت بدنه و همچنین سیم بکسل اطمینان داشته باشید. بدنه فرسوده و خراب و یا شکسته باکت خطر نشت بتن را به دنبال دارد. در این حالت ممکن است بتن مقداری از آب خود را از دست بدهد که قطعا تاثیر منفی در طرح اختلاط بتن می‌گذارد.
 • روان بودن بخش های متحرک در جابجایی باکت اهمیت زیادی دارد. خصوصا روان بودن گیربکس و شفت مربوطه الزامی است. برای روان شدن بخش ‌های متحرک و دوار دستگاه ستون ریز ریلی باید از گریس و روغن روانکاری استفاده کنید.
 • در صورت نامساعد بودن شرایط جوی نباید از دستگاه ستون ریز ریلی استفاده کنید. باد و باران و حتی برف باعث عملکرد ضعیف دستگاه می ‌شود و خطر سقوط باکت وجود دارد.
 • لازم است اپراتورها در حین کار فاصله مناسبی از دستگاه داشته باشند. زیرا در تمام مراحل کار همیشه خطر سقوط باکت وجود دارد که قطعا باعث حوادث جبران ‌ناپذیری خواهد شد.
 • هرگز از دستگاه انتظار حمل بار  فراتر از ظرفیت تعریف ‌شده آن نداشته باشید. در هر صورت بار نامتعارف فشار بسیار زیادی بر روی موتور و گیربکس دستگاه وارد می ‌شود که در فرسایش و خرابی دستگاه کاملاً تاثیرگذار است.
 • لازم است تا از تمام بخش ‌های دستگاه ستون ریز ریلی به شکل دوره ‌ای بازدید کنید. در صورت مشاهده هر نوع خرابی، شکستگی و یا پارگی باید عیب را مرتفع نمایید. بازدید دوره ‌ای بخش ‌ها مانند سیم بکسل و ریل باکت تا خود باکت الزامی است.

ویژگی ‌های دستگاه ستون ریز ایده ‌آل کدام است؟

دستگاه ستون ریزه ایده ‌آل یک ماشین تولید کارگاهی است که به شکلی مونتاژ شده از کنار هم قرار گرفتن بخش‌ های مختلف ساخته می ‌شود. قاعدتاً کارگاه ‌های ماشین‌ سازی الزامات خاص خودشان را در طراحی این دستگاه دارند. لذا ممکن است از قطعات و بخش ‌های بسیار با کیفیت در مونتاژ نهایی دستگاه استفاده کنند و یا اینکه این دستگاه را از قطعات نامرغوب تهیه نماید. خلاصه همه بتن ریزها یکسان نیستند. لذا در مقام یک مجری حرفه ‌ای عملیات بتن‌ ریزی باید مهارت بررسی یک ستون ریز ایده ‌آل را داشته باشید. دستگاه ستون ریزه ایده ‌آل دارای ویژگی ‌های زیر است:

 • دستگاه با سرعت استاندارد و مناسب ۱۵متر بر دقیقه حرکت می ‌کند. سرعت نباید خیلی زیاد باشد که به عدم تعادل باکت ختم شود. در عین ‌حال نباید خیلی کم باشد که سرعت اجرای عملیات را بگیرد. سرعت ۱۵ متر بر دقیقه یک مقدار استاندارد است.
 • دستگاه ستون ریز ریلی ایده ‌آل شرایط کارکرد کاملاً امن دارد. باکت در نهایت امنیت به سمت بالای دستگاه حرکت می ‌کند. خطر پاره شدن سیم بکسل کم است و در صورت پارگی شرایط سقوط خطرناک باکت وجود ندارد.
 • دستگاه ستون ریز ریلی ایده ‌آل دارای یک موتور با قدرت مناسب از برند مناسب است. موتور مذکور همان موتور تعریف‌ شده در بالابر ساختمانی ها است. البته در طراحی ستون ریز ریلی باید حتما از موتور ۳ اسب بخار استفاده ‌شده باشد. موتورهای ۲ اسب که در بالابرهای ۲۵۰ کیلویی متداول هستند، قدرت لازم را ندارند.
 • از سیم بکسل با ضخامت کافی استفاده ‌شده باشد. حتماً باید سیم بکسل نمره ۸ تابیده ‌شده استفاده ‌شده باشد. سیم بکسل‌ های نتاب قابلیت انعطاف کافی برای عملکرد روان و قدرتمند دستگاه ستون ریز ریلی را ندارند.
 • باکت با ظرفیت کافی از ورق ‌ها در ضخامت مناسب تهیه ‌شده باشد. باکت با ورق‌ های نازک تحمل وزن سنگین بتن را ندارد و در اثر کارکرد زیاد قر شده و یا ترک بر می ‌دارند.
 • دستگاه با قابلیت مونتاژ و دمونتاژ شدن سریع طراحی ‌شده باشد. ستون ریز ریلی ایده ‌آل را می ‌توانیم به‌ سرعت مونتاژ شده وارد عملیات کنیم. در عین ‌حال می ‌توانیم به ‌سرعت بخش‌ های فنی دستگاه را از هم جدا کرده آن را برای انجام عملیات جدید در مکانی دیگر بفرستیم.

جمع ‌بندی از خرید ستون ریز ریلی

سرعت یک اصل جدی در اجرای عملیات بتن ‌ریزی است. قاعدتاً بتن منتظر ما نمی ‌ماند و خیلی سریع سخت می ‌شود. بتن باید تحت عدد اسلامپی معین در داخل فضای ستون ریخته شود. در غیر این صورت نمی‌ تواند توزیع یکنواخت داشته باشد. قاعدتاً برای بتن ‌ریزی در ستون‌ های بزرگ باید سرعت ‌عمل مناسبی داشته باشیم. لذا حضور دستگاه ستون ریز ریلی اجتناب ‌ناپذیر است.

اما در مقابل نمی‌ توانیم از جایگاه قیمت دستگاه بتن ‌ریزی عبور کنیم. به ‌هر حال قیمت دستگاه بتن ‌ریز خیلی بالاتر از چند ابزار ساده در عملیات سبک دستی است. شاید در فاز مقدماتی لیست قیمت ستون ریز چالش ‌برانگیز باشد. اما قاعدتاً می‌ دانید که رسیدن به یک حجم بتن یکدست و همگن از هر شرایط دیگری ارجحیت دارد.

سرعت و امنیت نکته ‌های مثبتی در استفاده از ستون ریز ریلی هستند. اما اصل ماجرا در اجرای دقیق و عاری از حباب کاملاً یکدست بتن در داخل فضای قالب ‌ها است. حجم بتن شما را به یک ستون کاملاً مقاوم و مستحکم می ‌رساند. قاعدتاً می‌ دانید که هر ستون باید مقدار وزن بسیار سنگین سازه‌ ها را تحمل کند. در این حالت خطر رسیدن به سطوحی که شرایط بتنی همگن و حباب دار داشته باشد غیر قابل ‌تحمل است. قاعدتاً در اجرای روش‌ های دستی به ‌یقین نمی‌ توانیم از یکدست شدن نهایی بتن در حجم زیاد اطمینان داشته باشیم. اما قطعا می ‌توانیم با استفاده از یک دستگاه بالابر ستون ریز بتن حجم نهایی کار را در شرایط کاملاً ایده ‌آل همراه با ستونی محکم و همگن مناسب اجرای سازه ‌های کاملاً مقاوم آماده کنیم.

  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5