خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

دلایل اصلی روشن نشدن اره موتوری بنزینی چیست؟

فهرست مطالب

امروزه اره موتوری که با عنوان های اره زنجیری و اره بنزینی هم از آن نام برده می شود یک ابزار پر کاربرد می باشد که انجام ندادن یک برنامه درست سرویس و نگهداری می تواند باعث خرابی در قطعات مختلف دستگاه شود. در این مقاله سعی داریم مطالبی را درباره رایج ترین عیوبی که ممکن است در اره موتوری به وجود آید را مطرح کرده و راه رفع عیب هم بیان کنیم تا با استفاده از این راهنما در صورت بروز عیب فرآیند عیب یابی را انجام دهید. همانطور که می دانید کار با چوب نیاز به ابزار های برش چوب را به دنبال خواهد داشت. از یک اره دستی ساده تا مدل های پرقدرت از اره موتوری و البته دستگاه ‌های بزرگ و صنعتی برای برش دادن چوب، همگی در این دسته قرار می ‌گیرند. در این بین اره موتوری را می توان در جایگاهی بسیار متداول تر از دیگر اره های دستی و یا صنعتی قرار داد. روشن نشدن اره موتوری می‌تواند یک کابوس باشد اگر شناخت خوبی نسبت به وسیله خود نداشته باشید. در این یادداشت با قرار دادن این مشکل در دایره تمرکز تلاش می‌کنیم تا راه‌های حل آن در اره بنزینی را بررسی و تشریح کنیم. قطعاً این یادداشت شامل تمام نواقص، همه راه‌های حل و روش تعمیر اره موتوری نخواهد شد اما مطالعه آن کمک می‌کند تا دید درستی از علل داشته و بتوانید در صورت بروز مشکل در مواقع اضطراری آن را برطرف سازید.دقت داشته باشید که در نهایت همیشه بهتر است تا این کار را به متخصصین این زمینه سپرده و از ایجاد تغییر، تعمیر یا تعویض قطعات بدون تجربه و دانش کافی پرهیز کنید. آنچه که در ادامه می‌خوانید لیستی از قطعاتی است که در صورت درگیر شدن با نواقص احتمالی، از استارت خوردن درست وسیله جلوگیری خواهند کرد. 

اره موتوری چیست؟

 اره زنجیری یا اره موتوری دستگاهی است که قابل حمل بوده و از یک تیغه اره که بر روی آن یک زنجیر با مجموعه دندانه ها که بر روی یک نوار راهنمای فلزی در حال چرخش است تشکیل شده است. اره موتوری ها معمولاً دارای یک موتور بنزینی تک سیلندر کوچک می باشند، البته بعضی از مدل های اره موتوری دارای موتور الکتریکی بوده که توان خود را از کابل متصل به برق یا باتری دریافت می کنند، هستند. زنجیر اره موتوری کمی شبیه به زنجیر دوچرخه می باشد و اطراف چرخ دنده زنجیر حدود 30 دندانه خیلی تیز از جنس آلیاژ فولاد سخت کاری شده قرار گرفته است که در فواصل معینی نصب شده است. در داخل موتور یک پیستون در داخل سیلندر حرکت رفت و برگشتی را انجام می دهد و این حرکت باعث وارد شدن نیرو و حرکت شاتون می شود. شاتون حرکت خطی پیستون را به حرکت دورانی تبدیل کرده و باعث چرخش میل لنگ می شود. میل لنگ به واسطه یک کلاچ گریز از مرکز به یکی از چرخ دندانه های روی زنجیر متصل بوده که نهایتاً باعث چرخش زنجیر می شود. 

شمع موتور اره بنزینی

 ممکن است شمع موتور اره بنزینی، به‌درستی جرقه نزده و اصطلاحاً جرقه ناقص داشته باشد. برای اینکه بتوانید این موضوع را که آیا شمع جرقه ناقص دارد یا خیر باید شمع را خارج کرده و آن را وارسی کنید. اگر: 
 • عایق چینی دور شمع اره بنزینی آسیب دیده بود و ترک داشت
 • یک الکترود سوخته بود یا آثار از صدمه داشت
 • یا لایه دوده و خاکستری رنگی روی الکترود تشکیل شده بود
باید شمع اره بنزینی را عوض کنید. هرچند حتی در صورتی که این آثار مشاهده نشد، پیشنهاد می‌شود تا به صورت دوره‌ای آن را عوض کنید. معمولاً در بلندمدت شمع اره بنزینی دچار استهلاک خواهد شد و این استهلاک و ضعف باعث همین پدیده جرقه ناقص خواهد شد. 

کاربراتور اره بنزینی

 ممکن است کاربراتور دچار رسوب و گرفتگی شده باشد. یک کاربراتور در این وضع، معمولاً منجر به عدم سوخت‌رسانی مناسب و در اصطلاح تضعیف توان اره بنزینی خواهد شد. این تضعیف توان می‌تواند کم و مزمن باشد و در بلندمدت خود را نشان دهد یا به طور ناگهانی به کلی مانع از روشن شدن آن شود. در طول زمان وجود برخی ناخالصی‌ها در سوخت که پس از تبخیر آن پدیدار خواهند شد، یک لایه ضخیم و چسبنده در سطح کاربراتور ایجاد کرده و باعث انسداد نسبی یا کلی آن شوند.  این لایه چسبنده با تنگ کردن مسیر نفوذ سوخت باعث می‌شود تا سوخت کافی برای آغاز به کار موتور اره بنزینی به آن نرسیده و وسیله استارت نخورد. اگر کاربراتور شما در این وضعیت قرار گرفت می‌توانید آن را توسط محلول‌های شست‌وسوی کاربراتور تمیز کنید. البته این روش در مورد کاربراتورهایی که میزان رسوب آن‌ها زیاد است کارگشا نخواهد بود و باید کاربراتور خارج شده و به کلی شست‌وشو شود. در نهایت اما در صورتی که مشکل همچنان با این روش نیز حل نشد، باید کاربراتور تعویض شده و با قطعه متناسب با وسیله جایگزین شود. 

کویل اره بنزینی

 وظیفه کول این است که ولتاژ عظیمی را به شمع ارسال کرده و به احتراق موجود در موتور کمک کند. هنر کویل در تبدیل برق با آمپراژ بالا و ولتاژ کم به برق با آمپراژ پایین و ولتاژ زیاد است. اگر کویل اره بنزینی دچار نقص شده باشد، در وهله اول توان موتور کم خواهد شد اما در صورت ادامه مشکل یا حاد بودن آن ممکن است منجر به روشن نشدن اره بنزینی شود. پیش از تعویض کردن کویل، مطمئن شوید که مشکل از شمع نیست و این بخش به درستی کار می‌کند زیرا در اغلب موارد افراد فکر می‌کنند که مشکل از کویل است اما این شمع است که آسیب دیده یا مستهلک شده است. پس از اطمینان از سلامت شمع موتور اره‌بنزینی می‌توانید به سراغ کویل بروید.برای عیب‌یابی کویل و اطمینان از علت روشن نشدن اره موتوری می‌توانید این قطعه را با تستر کویل امتحان کنید. بدیهی است که در صورت وجود نقص، با تعویض این قطعه مشکل روشن نشدن اره موتوری برطرف خواهد شد.  

دلایل اصلی روشن نشدن اره موتوری بنزینی چیست؟

استارت یا همان هندل کششی

 یک هندل کششی با اتصال به شفت خروجی موتور و چرخاندن آن کمک می‌کند تا موتور  اره بنزینی استارت بخورد. در این وسیله یک نخ توسط یک چرخ به شفت متصل شده و شما با کشیدن نخ، کمک می‌کنید تا شفت چرخیده و موتور روشن شود. اگر استارت یا همان هندل کششی اره بنزینی دچار نقص شود، کشیدن شما بی‌اثر شده و هر قدر برای روشن کردن موتور تلاش کنید، موفق نخواهید شد. در گام اول استارت را با متعلقات آن از وسیله جدا کرده و آن را بررسی کنید. به طور آزمایشی هندل را بکشید و عملکرد استارت را بررسی کنید. برای احراز سلامت وسیله باید هنگامی که نخ(طناب) استارت را می‌کشید، زبانه‌هایی که از قرقره و بادامک امتداد یافته‌اند، باید توپی را با موتور درگیر کرده و موجب چرخش آن شوند. در برابر هنگامی که نخ(طناب) را رها می‌کنید این زبانه‌ها باید جمع شده و مجدد با داخل کشیدن طناب روی قرقره، به حال اولیه بازگردد.معمولاً تعمیر استارت در صورت آسیب جدی به آن کار چندان ساده‌ای نیست و بهتر است به جای راه‌حل‌های کوتاه‌مدت مقطعی آن را تعویض کنید. 

پولی(قرقره) استارت

 پولی یا همان قرقره استارت در هنگامی که قطعه در حالت خنثی قرار دارد، طناب استارت را دور خود جمع می‌کند. اگر پولی استارت بشکند یا به هر علتی درست نچرخد، به درستی عمل نکرده و مشخصاً استارت دچار نقص خواهد شد.در نتیجه با آسیب دیدن استارت، روشن نشدن اره موتوری نیز به یک چالش بدل خواهد شد. معمولاً در این مورد تعویض راهبرد بهتری نسبت به تعمیر است. 

فنر جمع شونده در استارت اره بنزینی

 هنگامی که طناب استارت را تا انتها می‌کشید، آنچه که موجب بازگشت طناب به داخل استارت خواهد شد و آن را دور پولی جمع خواهد کرد، فنر جمع‌شونده است. اگر فنر جمع‌شونده خاصیت فنری(ارتجاع شدید) خود را از دست داده یا بشکند، ممکن است طناب به درون استارت جمع نشده یا در صورت جمع شدن، مجدد به بیرون کشیده نشود.در نتیجه مشکل روشن نشدن اره موتوری رخ خواهد داد. تعویض این فنر اصلاً کار سختی نیست اما معمولاً پیشنهاد می‌شود تا به جای درگیر شدن در جزئیات، کل استارت را عوض کنید تا در صورت وجود مشکل در جزئیات دیگری نیز، مشکل برطرف شود. 

شایع ترین خرابی ابزار

 متأسفانه فارغ از کیفیت تولید ، کاملا طبیعیست که دیر یا زود اره برقی بشکند. در موارد تکراری می توانید تعمیرات را توسط خودتان انجام دهید، اما برای انجام این کار ، ابتدا باید علت بروز مشکل را بررسی کنید. اغلب عدم موفقیت در کار با نقص واحد برق یا سایر قسمت های اره برقی همراه می باشد. چنانچه مشکل در واحد برق باشدمی تواند باعث مواردی از جمله در احتراق ، تأمین سوخت و استارت شود. همچنین ممکن است مشکل مربوط به پیستون و حتی سیلندر باشد. نقص واحد نیرو را می توان با علائم زیر بررسی کرد: خرابی کامل موتور در حین کار؛ واحد راه اندازی می گردد ، اما پس از آن غرفه می شود. موتور قادر به توسعه توان لازم نمی باشد. خاموشی اتفاق می افتد. 

دلایل اصلی روشن نشدن اره موتوری بنزینی چیست؟

 

تعمیر اره موتوری

 همچنین با استفاده از جدول عیب یابی اره موتوری می توانید برخی از ایرادات اره موتوری خود را برطرف نمایید. 
عیب یابی اره موتوری
ردیفایراد اره موتوریعللراه حل
1عملکرد غیرطبیعی کاربراتورته نشین شدن روغن سوختکثیف شدن و گرفتگی در کاربراتورمخلوط سوخت را همان روز آماده کرده استفاده کنید.سرویس کاربراتور انجام شود.
2موتور به اندازه کافی قدرت ندارد یا بصورت غیرطبیعی فعالیت دارد.کثیف شدن فیلتر هواغلیظ بودن نسبت بنزین و روغنفیلتر هوا را بررسی و تمیز فرمایید.سوخت را رقیق تر نمایید.
3اره برقی خوب نمی برد.تیغه ها کند شده است.زنجیر تنظیم نیست.باید تیغه های زنجیر را مجدد تنظیم و تیز نمایید.
4موتور روشن شده اما دور  آن به صورت یکنواخت نمی باشد.سوخت رسانی یا شمع دچار مشکل می باشد.سیستم جرقه زنی (شمع) و سوخت رسانی (کاربراتور) آن را بررسی و رفع ایراد کنید.
5اره موتوری بیش از حد دود می کند.نسبت بنزین و روغن غلیظ می باشد.باید از ترکیب بنزین و روغن رقیق تر استفاده نمایید.
6موتور تولید صدای مکانیکی غیر معمول دارد.ممکن است یاتاقان های میل لنگ، شاتون و یا سیلندر فرسوده شده (پیستون در داخل سیلندر لقی دارد.)شل شدن اتصالاتبا بررسی کامل آن در صورت لزوم تعمیرات اساسی را انجام دهید.میزان سفتی زنجیر را بررسی نمایید.
7بوی بنزین در موقعی که موتور خاموش می باشد.نشتی بنزیننشتی بنزین از زیر کاربراتور را بررسی و رفع عیب نمایید.
8دستگاه سوخت زیادی مصرف دارد.صافی هوا خیلی کثیف شدهکاربراتور تنظیم نیست.صافی را تمیز یا تعویض نمایید.کاربراتور را تنظیم نمایید.
9موتور بد روشن می گردد و زود خاموش می شود.شمع خراب شده است.سوخت به طور یکنواخت در اختیار کاربراتور قرار نمی گیرد.شمع را تعویض نمایید.سیستم سوخت رسانی را بررسی و تنظیم نمایید.
10موتوردستگاه زیاد و غیر طبیعی  داغ می شود.بار موتور بیش از حد است.کربن زیادی در سیلندرها رسوب کرده لوله اگزوز گرفته و دود خروجی به خوبی خارج نمی شود.حجم و فشار کاری موتور را کم کنید.سوخت ناقص بعلت خرابی شمع یا غلظت بالای سوخت، صورت گرفته که پس از موارد بالا در صورت نیاز سرویش شود.
11خاک اره به شکل پودر در می آید.تیغه کند شده است.تیزی تیغه های زنجیر را نیاز به کنترل دارند.
12موتور روشن نمی گردد.خرابی شمعخالی بودن مخزن سوختتنظیم نبودن کاربراتورسالم بودن شمع را از لحاظ جرقه زنی بررسی کنید.میزان سوخت باک موتور را چک کنید.کاربراتور را تنظیم کنید.
 

نکات نگهداری اره موتوری

 در روند نگهداری و تعمیر انواع اره موتوری بنزینی نیاز است به نکاتی کلیدی و مهم توجه کنیم تا بتوان با تکیه بر این موارد عمر تجهیز خود را افزایش دهیم.اگر از اره موتوری به مدت طولانی استفاده نمی شود می بایست باک سوخت تجهیز اره موتوری از سوخت خالی شود. زیرا به دلیل آنکه کیفیت ساخت بنزین های موجود در بازار مناسب نیست باعث آسیب به اجزای شیلنگ های ورودی و قطعات درون کاربراتور اره موتوری می گردد و به مرور زمان موجب ایجاد خوردگی و تخریب در ساختار کاربراتور می گردد. همواره نیاز است در موتور های دو زمانه نسبت روغن به بنزین رعایت گردد. که این نسبت بنزین به روغن معمولا 1 به 25 می باشد . به این معنی که به ازای هر 25 لیتر بنزین یک لیتر روغن شماره 40 یا اصطلاحا روغن پیکان باید مخلوط شود و در محفظه سوخت ریخته شود. چنانچه این نسبت رعایت نگردد موجب اختلال در روند کاری تجهیز اره موتوری می گردد. اگر بنزین بیشتر از روغن باشد موجب خشک کار کردن و عدم روانکاری می گردد و آسیب های جدی به ساختار اره موتوری می رساند. و در صورتی که میزان روغن مخلوط شده بیش از حد استاندارد باشد موجب آلودگی محیط و دود کردن زیاد شده و رسوب گذاری در مجاری ورودی و خروجی اره موتوری را به دنبال دارد ( دوده زدن در اگزوز و خفه شدن شیلنگ های سوخت و اصطلاحا کور شدن کاربرتور). محفظه روغن کاری زنجیر چک شود. همواره باید دقت نمود که مخزن نگهداری روغن زنجیر پر از روغن روانکاری باشد. این موضوع موجب روغن کاری در سطح زنجیر شده که موجب روانکاری در سطح قطعه ستاره ای و زنجیر برش می شود و نیز از حرارت زنجیر که در تماس مستقیم با چوب می باشد می کاهد. کاهش حرارت زنجیر دو مزیت عمده دارد.اولین مزیت جلوگیری از دفرمه شدن و کند شدن زود هنگام زنجیر می شود و دوم قطعه ستاره ای که در تماس با زنجیر می باشد موجبات روان کاری و جلوگیری از انتقال حرارت به این قطعه می گردد و از دفرمگی و تاب برداشتن آن جلوگیری می کند. تمیز کاری و نظافت پس از اتمام کار با اره موتوری. نیاز است که پس از هربار برش کاری و انجام کار تجهیز اره موتوری ازبه اصطلاح تراشه های چوب تمیز شود. این موضوع باعث شده که میزان انتقال حرارت بدنه با محیط افزایش داشته و روند خنک کاری به سرعت افزایش پیدا کند. از طرفی تمیز کاری و نظافت اره موتوری می تواند از نفوذ تراشه چوب به داخل محفظه اگزوز که در جلوی اره قرار دارد جلوگیری کند.

 

دلایل اصلی روشن نشدن اره موتوری بنزینی چیست؟

دلایل اصلی روشن نشدن اره موتوری بنزینی چیست؟

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر