خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

دمای مورد نیاز گلخانه چقدر است؟

فهرست مطالب

دمای مناسب در گلخانه یکی از عوامل محیطی مهم است که در رشد و نمو گل و گیاهان تأثیر گذار است.گل وگیاه در دمای مناسب بهترین رشد را دارند، دمای مناسب در شب وروز در گلخانه متفاوت است. دما در شب ۵تا۶درجه نسبت به روز بایستی کمتر باشد همچنین افزایش بیش حد دما در گلخانه باعث متوقف شدن رشد گیاه می شود.اگردما صفر درجه باشد محصول رشد کمتری دارد به همین دلیل بایستی دمای گلخانه مناسب باشد. معمولادرگلخانه هااز سیستم الکتریکی برای تنظیم دما استفاده می‌کنند. البته بیشتردمای داخل گلخانه از نور خورشید تامین می‌شود و اگرنورخورشیدنباشدازسیستم های حرارتی استفاده میشود. اکثر محصولات در دمای متوسط  بهترین رشد را دارند می توان گفت بهترین دما بین ۱۶ درجه تا حداکثر ۳۵درجه است.

تعریف گلخانه

گلخانه به مکانی است که گل و گیاه درآن پرورش داده می شود. با کنترل درجه گرمی و سردی هوا،گیاه در خارج از فصل خود در گلخانه رشد می‌کند میتوان گفت  در گلخانه با تنظیم دمای مناسب،گیاهان در برابر گرما وسرما حفظ می‌کند. بدنه گلخانه را با پلاستیک و شیشه پوشش می‌دهند زیرا  شفافیت این اجسام باعث جذب انرژی خورشید می شود. گلخانه ها که در ابعاد مختلفی ساخته میشود در واقع گلخانه ها ازنظر شکل ساخت به ثابت و متحرک دسته بندی می شوند.گلخانه ثابت محکم و بادوام است در حالی که گلخانه متحرک را می توان جابه جا کرد.از نظر شکل نیز گلخانه ها به شکلی قوسی،شیروانی،گنبدی شکل ساخته می‌شود.

عوامل محیطی گلخانه

در گلخانه ها در تمام فصول سال،با کنترل عوامل محیطی میتوان گیاه پرورش داد. عوامل محیطی تاثیر بالایی در کیفیت محصولات گلخانه دارد که نیاز به مراقبت بیشتری دارند. یکی از عوامل مهم دما است که مربوط به کنترل هوای گرم و سرد می‌باشد.درفصل سرما با ایجاد گرما به وسیله دستگاه های مجهز به سیستم گرمایشی و درفصل سرما با ایجاد گرما توسط فن های الکتریکی،دمای هوای گلخانه را تنظیم می کنند. اکثر محصولات گلخانه در دمای حداقل ۱۶وحد اکثر ۳۵درجه کشت می‌شوند یکی دیگراز عوامل محیطی رطوبت است که  آفات و بیماری های قارچی را کنترل می‌کند. رطوبت بالا زمینه رشد را برای بیماری های قارچی فراهم می‌کند. علاوه بر دما ورطوبت،گاز دی‌اکسید کربن  باعث افزایش رشد و کیفیت محصولات گلخانه میشود، سیستم های تهویه هوا در گلخانه برای متعادل کردن عوامل محیطی ضرورت دارد. در واقع مهمترین  عوامل محیطی ،دریافت انرژی خورشید،برای غذا سازی محصولات کشاورزی است. علاوه بر موارد فوق آب هم درسلامت گیاهان نقش مهمی داردآبیاری دقیق برکیفیت و رشد گیاه تاثیر گذار است و آبیاری بیش از حد وکمبود آب اثرات منفی روی گیاه میگذارد.

نحوه عملکرد سیستم فن و پد گلخانه

 

پد سلولزی همراه با فن های تخلیه یک سیستم سرمایشی گلخانه را تشکیل داده و تاثیرگذارترین روش برای خنک کردن فضاها در مناطق گرم و نیمه خشک می باشد. در سیستم پد و فن، آب با مکش پمپ به صورت پیوسته روی پدها ریخته شده و موجب مرطوب شدن پدها می شود. طی این فرآیند هوای گرم و خشک از پدهای سلولزی عبور می کند و به بیرون از سالن هدایت می شود.

هر چقدر منطقه گرم و خشک تر باشد سیستم پد و فن بهتر عمل کرده و عملکرد آن موثر می شود. از طرفی وقتی عناصر این سیستم درست انتخاب شود، نتیجه آن موثرتر می شود، پس در انتخاب و خرید سیستم پد فن بسیار دقت نمایید.

تهویه‌ گلخانه در تابستان یکی از اقدامات مهم و حیاتی

یکی از بهترین و موثرترین راههای مقابله با گرما توجه به جریان هوا است. سیستم های تهویه می توانند جریان هوا مورد نیاز برای خنک سازی گیاهانی را که دمای بالا برای آنها مضر هستند ، به لطف دریچه های سقف ، دریچه های جانبی (معمولاً به صورت کرکره ای) و درهای گلخانه تأمین کنند. اصل کلی این است که می توان گفت مساحت دریچه های تعبیه شده روی سقف که تقریباً یک پنجم سطح گلخانه است ، می تواند هر دو دقیقه یکبار دما را تغییر دهد.

دمای مورد نیاز گلخانه چقدر است؟

شرایط ساخت گل خانه

برای احداث گلخانه ابتدا داشتن سرمایه کافی وگرفتن مجوز از وزارت کشاورزی لازم است. هزینه سرمایه گذاری ‌برای گلخانه بسیار بالاست اگر محصول سود بدهد تا چند سال اول،هزینه احداث جبران می‌شود. مکان های که شرایط آب و هوای متغیر ونامساعداست برای احداث گلخانه مناسب نیست.گلخانه باید در نزدیکی جاده اصلی احداث شود تا به آب،برق ،گازو... دسترسی داشته باشد. یکی از شرایط مهم گلخانه قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب است که از چه سمتی اول صبح انرژی خورشید دریافت می‌کند چون نور کافی برای غذاسازی گیاهان لازم است همچنین گلخانه بایستی مجهز به دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی برای کنترل دما ، رطوبت و نور باشد.برای گلخانه‌ها از اراضی غیر قابل کشت و دارای سطح صاف استفاده می کنند و گلخانه ها رابا موادپلاستیکی وشیشه ای  پوشش می‌دهند که علاوه بر شفافیت اشعه های آسیب رسان خورشید را ازبین می برد. با رعایت موارد ذکر شده می‌توان درتمام فصل سال گل و گیاه پرورش داد و بازدهی محصولات کشاورزی را افزایش داد و هم زمان چند محصول تولید و برداشت کرد. 

تهویه

یکی از بهترین راه های جلوگیری از ایجاد رطوبت و عوارض جانبی منفی آن، حفظ حرکات هوا می باشد در صورتی که  گلخانه خود را از بین ببرید، رطوبت از گیاهان و خاک از بین می رود، و احتمال این که بعدا اصلاح شود، کاهش می یابد. درب های باز، نصب دریچه ها و یا استفاده از طرفداران راه های عالی برای افزایش جریان هوا می باشد. هر روشی که می گیرید، مطمئن شوید که چیزی که هوا را به حرکت میاندازد مانند دو درب باز یا یک فن، و خروجی برای خروج هوا از قبیل دریچه یا درب.

فواید و مضرات گلخانه

کشت گل،گیاه وقارچ در  گلخانه ای باعث افزایش چندین برابر محصول می شود درحالی که در فضای آزاد بازدهی کمتری دارد.استفاده از آب به روش باران وقطره ای است که این روش باعث میشود در مصرف آب صرفه جویی شود.فراهم آوردن شغل برای جوانان درتمام فصل،کاهش مصرف سموم شیمیایی ،بالابردن کیفیت و کمیت محصول،وابستگی نداشتن محصول به شرایط دما و...از فایده های کشت گلخانه ای است.گلخانه را درزمین های غیر قابل کشت احداث می‌کنند. 

معایب گلخانه

 از معایب گلخانه این است که محصول به مراقبت ودقت بیشتری نیاز دارد که یه اشتباه در عوامل گلخانه باعث خسارت زیادی می شود همچنین برای احداث گلخانه هزینه زیادی صرف می‌شود و در صورت عدم کنترل پارامترهای لازم ضرر و زیان آن جبران ناپذیر است برای مثال عدم کنترل دما در گلخانه می تواند کل محصول را از بین ببرد.

چه استفاده ای از گلخانه می‌کنند؟

گلخانه ها را بر حسب استفاده به چهار دسته به نام های گلخانه آموزشی،گلخانه تفریحی،گلخانه تجارتی، گلخانه تحقیقاتی تقسیم بندی می کنند.درگلخانه آموزشی از مرحله کاشت تا برداشت محصول به کارآموزان آموزش داده می‌شود.این گلخانه ها از لحاظ ساخت استاندارد هستندفاصله بین محصولات برای رفت و آمد کارآموزان رعایت شده است دارای تمام تجهیزات  گرمایشی و سرمایشی است پوشش شیشه ای دارد. 

گلخانه تحقیقاتی مجهز به تجهیزات کامل برای تحقیق و تکثیر ژنتیکی گیاهان،بررسی در مورد میکروب ها و آفت های گیاهان و چگونگی رشد گل و گیاه صورت می‌گیرد. یک نوع دیگر گلخانه تفریحی است دارای ساختار دائمی و پوشش شیشه ای است، مکانی زیبا پراز گل های رنگارنگ و درختچه های زینتی است برای تفریح ازاین گلخانه ها استفاده می شود.گلخانه تجارتی   محل پرورش گل و گیاه،قارچ،میوه و...است تولیدمحصولات در گلخانه تجارتی چندین برابر زیادتر از  فضای آزاد است و مصرف آب و سموم شیمیایی کمتراست همچنینهزینه برای تولید محصولات نسبت به فضای آزاد کمتر است.

گلخانه خانگی

امروزه اکثر گلخانه هامتصل به ساختمان یا یک واحد جدا هستند از جنس چوب و فلز ساخته می شوند، موقعیت جغرافیای گلخانه ها بایستی در جنوب و جنوب شرقی باشد تا بیشترین نور را دریافت کنند، گل وگیاه را در آن پرورش می‌دهند علاوه بر استفاده از گیاهان  جلوه زیبایی به خانه می بخشد، بعضی ازاین  گلخانه ها را در حیاط یا پشت بام احداث می‌کنند و انواع قارچ ها را پرورش می‌دهند.

تولیدات گلخانه

در گلخانه ها انواع سبزیجات مثل ریحان ،شاهی و...فلفل دلمه وصیفی جات مثل موز ،خیار،توت فرنگی ،بادمجان و... پرورش می‌دهند.در گلخانه ها بیشتر گل های آپارتمانی وزینتی  پرورش می دهند، انواع مختلفی از قارچها مثل قارچ دکمه ای ،صدفی و...نیز پرورش داده می‌شود.

 

دمای مناسب گلخانه در تابستان چند درجه است؟

حفظ دمای مناسب گلخانه در طول تابستان یکی از نگرانی های بسیاری از دارندگان گلخانه است. با توجه به تنوع گیاهانی که در گلخانه نگهداری می شوند ، دانستن اینکه واقعا چه دمایی گرم است کار ساده ای نیست. وقتی درجه حرارت در روز بیش از 32 درجه سانتیگراد و در شب 24 درجه سانتیگراد افزایش یابد ، منجر به تولید محصولات نارس می شود. اهمیت درجه حرارت مناسب گلخانه در تابستان در اینجا بیشتر نمایان می شود ، که همچنین اهمیت خنک نگه داشتن محیط در فصول گرم را نشان می دهد. بهترین دما برای رشد بیشتر محصولات 26 تا 29 درجه سانتیگراد است. توجه داشته باشید که برای دانستن دمای فعلی بهتر است از ترموکوپل استفاده کنید. زیرا دماسنج های جیوه ای حساسیت زیادی ندارند.اما مقدار مناسب دمای گلخانه در تابستان از گیاه به گیاه دیگر متفاوت است. درک دمای صحیح بسیار مهم است. اما نگران نباشید دانستن دامنه دمایی مناسب می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. همچنین با ترکیبی از سایبان ، تهویه و رطوبت می توانید دمای مناسب را حفظ کرده و محصولات کاملاً سالم پرورش دهید.

دمای مورد نیاز گلخانه چقدر است؟

تهویه‌ گلخانه در تابستان

البته این نسبت کمی دور به نظر می رسد و گلخانه های کمتری به این سبک ساخته می شود. با این حال ، باز گذاشتن دریچه های جانبی باعث عبور هوای کافی می شود. دمای بالاتر از 27 درجه سانتیگراد می تواند به برخی از گیاهان آسیب برساند ، بنابراین باید مراقب باشید که دمای گلخانه در هر زمان در تابستان مناسب باشد. حداقل و حداکثر دمای مورد استفاده توسط دماسنج را کنترل کنید.

در روزهای گرم و آفتابی به تهویه گلخانه در تابستان توجه کنید و در اسرع وقت همه درب ها و دریچه ها را باز کنید تا حتی در شب های گرم جلوی آن بسته نشود. اگر نگران حمله گربه ها یا حیات وحش هستید ، می توانید درب ها را با تور یا شبکه بپوشانید تا آنها را از خود دور نگه دارید و جریان هوا و گرده افشانی را راحت نگه دارید.اگرچه شیرهای اتوماتیک تا حدی موثر هستند ، کنترل این شیرها همیشه موفقیت آمیز نیست و قطع می شود ، بنابراین برای تأمین دمای مناسب گلخانه باید در مزرعه باشید تا دریچه ها را باز کنید.

چه نوع بخاری گلخانه ای وجود دارد؟

در گلخانه بر اساس موارد فوق از سیستم های گرمایشی مختلفی استفاده می شود. برخی از سیستم های رایج در گلخانه ها به شرح زیر است:-هیتر داخلی: این نوع بخاری یکی از پرمصرف ترین بخاری ها در گلخانه ها می باشد. در این نوع بخاری گرما از طریق بخاری در لوله بخاری جریان می یابد و فن موجود در بخاری گرما را به محیط منتقل می کند. این بخاری ها به لطف دودکش مخصوص تمامی گازهای آلاینده را از سالن خارج می کنند و بازده بسیار بالایی دارند. اندازه و قدرت گرمایش بخاری بر اساس فاکتورهای فوق قابل انتخاب است. به علاوه در مدل های پیشرفته این سیستم ها می توانند از سوخت گاز، گازوئیل یا دوگانه سوز استفاده کنند.جت هیتر: جت هیتر دارای مشعل مخصوصی است که می تواند گرما تولید کند و سپس جت فن موجود در دستگاه گرما را به محیط منتقل می کند. این نوع سیستم گرمایشی دارای دو نوع جت هیتر دودکش دار و جت هیتر بدون دودکش می باشد. نمونه جت هیتر مورد استفاده در گلخانه باید از نوع دودکشی باشد زیرا نوع غیر دودکشی نیز آلاینده های مضر را به گیاهان منتقل می کند و ممکن است یکی از عوامل مهم آسیب رساندن به گیاهان باشد. بنابراین در گلخانه فقط از نمونه های دودکش استفاده می شود.توجه به این نکته ضروری است که راندمان نمونه دودکش 50 درصد است. دلیل نصف شدن راندمان این است که 50 درصد انرژی تولید شده توسط دودکش آزاد می شود. جت هیترها به طور کلی بسیار ارزان تر از بخاری های داخلی آتش نشانی هستند و می توانند از گاز شهری، دیزل یا سیستم های احتراق دوگانه در مدل های مدرن خود استفاده کنند.-برق: همانطور که قبلا ذکر شد استفاده از بخاری برقی در گلخانه مناسب ترین انتخاب است، زیرا به راحتی برق به دست می آید و چون وسایل آلایندگی ندارند نیاز به سیستم تهویه کامل ندارد. به دلیل هزینه زیاد، استفاده از این سیستم ها در گلخانه های بزرگ به صرفه نیست.تابش: سیستم های گرمایش تابشی در مدرن ترین سالن های گلخانه استفاده می شود. در این سیستم های نصب شده بر روی سقف سالن، گرمای بدن از طریق تابش گرما به جسم تامین می شود. هزینه های بالای عملیاتی این سیستم ها باعث کاهش استفاده گسترده از آنها در سالن های پرورش نباتات می شود.-بویلر: مزارع مدرن از دیگ بخار نیز استفاده می کنند که علاوه بر تامین گرما می توانند آب مورد نیاز گلخانه را نیز به طور موثر تامین کنند. این سیستم ها علاوه بر قیمت بالا دارای پیچیدگی نصب نیز می باشند که توصیه می شود قبل از ساخت سالن راه اندازی شود.- بخاری های سنتی: اخیرا استفاده از بخاری های سنتی بسیار رایج شده است. این بخاری های گازوئیلی یا نفتی طراحی ساده و قیمت بسیار پایینی دارند

گرم کردن گلخانه با روش پاگرما

در این روش ابتدا در عمق حدود نیم متر یک لایه عایق قرار داده می ‌شود و سپس لوله های آب گرم روی لایه عایق کار گذاشته می‌شوند. سپس روی لوله‌ها را شن نرم ریخته و در روی شن خاک ریخته می‌شود. این روش در مناطق خیلی سرد به کار برده می‌ شود.

بخاری گازی

 

ویژگی ها

–         ساده است.

–         هزینه وسایل آن کم است.

–         نیاز به فن جهت توزیع هوای گرم دارد.

–         چون احتمال تولید گاز های سمی وجود دارد، نیاز مبرم به تهویه دارد.

–         ۷۰-۸۰ درصد حرارت این بخاری ها در گرم کردن گلخانه موثر اسب و ۱۰-۲۰ در صد باقیمانده به دلیل تهویه به هدر می‌رود.

–         احتراق ناقص باعث تولید مواد سمی مضر برای گیاه می‌ شود. از جمله این مواد می ‌توان به مونواکسید کربن، دی اکسید گوگرد، اکسید نیتریک، اتیلن اشاره کرد. برای سوخت کامل نیاز به اکسیژن است و مقدار اکسیژن به ویژه در اوایل صبح و بعد از یک شب سرد که بیشتر اکسیژن گلخانه توسط بخاری مصرف شده است، کمینه است.

سخن پایانی

افزایش نیاز به گیاهان گلخانه ای در فصول مختلف سال و بخصوص در دسترس بودن آن ها در فصول سرد سال ، سبب گسترش کشت گیاهان گلخانه ای شده است.  تهویه گلخانه و حرکت هوا در گلخانه، می تواند بسیار تأثیر گذار باشد و مسئله ای مهم در مدیریت گلخانه است. گیاه تعاملاتی با محیط خود دارد. به غیر از تبادل املاح و مواد مدنی لازم با خاک (یا بستر کشت) یا آب، با هوا و اتمسفر خود نیز در تعامل است. در تشابه با انسان که هم به برخی مواد مورد نیاز خود را از آب و غذایی که مصرف می کند می گیرد، و از اکسیژن موجود در هوا برای تنفس و ادامه حیات استفاده می کند؛ گیاه نیز همچین مکانیزم و کارکردی دارد. در نهایت می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر