خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

دوره کارنس کشاورزی چیست؟

فهرست مطالب

دوره کارنس یا وقفه پیش از برداشت یا PHI، مدت زمانی را مشخص می کند که باید میان استفاده از سموم دفع آفات و برداشت محصولاتی گیاهی، وجود داشته باشد و رعایت شود. در بیشتر مواقع، عدد PHI بر روی برچسب ظرف یا بسته سم ذکر می شود و بیان می کند که پس از به کار بردن این سم، گیاه باید تا چه مدت در باغ یا زمین کشاورزی باقی بماند. در طول این دوره، سم احتمالا در درون گیاه یا روی سطح آن تجزیه می شود. تابش آفتاب، باران و آب و هوای گرم از عواملی هستند که بر روی سرعت این تجزیه اثر می گذارند.

نگاهی سریع به معنا و اهمیت دوره کارنس

رعایت دقیق دوره کارنس، ریسک استفاده از مواد غذایی سمی را کاهش می دهد.اگر میوه یا سبزی مورد نظر شما بر روی برچسب سم ذکر نشده باشد، شما نمی توانید از آن محصول برای آن گیاه خاص استفاده کنید.برداشت محصول گیاه پیش از اتمام دوره کارنس غیر قانونی است. توجه داشته باشید که زمان هایی که بر روی برچسب محصول نوشته شده اند قبلا برای حداقل زمان باقی ماندن سم بر روی گیاه، مورد آزمایش قرار گرفته اند.مدت زمانی که برای یک گیاه یا میوه مشخص باید صبر کنید، ممکن است برای سم های مختلف، متفاوت باشد.اگر علامت صفر یا 0 بر روی یک سم نوشته شده باشد، به این معناست که شما می توانید محصول گیاه را در همان روزی که سم را استفاده می کنید، برداشت نمایید.اگر عدد PHIرا رعایت نکرده و قصد فروش محصول باغ یا زمین خود را داشته باشید، این احتمال وجود دارد که مقدار بیش از حد مجاز سم بر روی آن باقی مانده باشد. این موضوع می تواند مانع فروش یا صادرات محصول شود.

MRL چیست؟

دوره کارنس یا PHI معمولا بر روی برچسب ظرف یا بسته سم نوشته می شود و رعایت آن یک مسئله قانونی به شمار می رود. در واقع، کشاورزان و پرورش دهندگان گیاه، برای آن که اطمینان حاصل کنند که گیاه درمان شده از حداکثر حد باقیمانده سموم یا MRL تجاوز نمی کند، به اطلاعات PHI نیاز دارند. MRL نشان دهنده حداکثر میزان باقیمانده از سموم دفع آفات است که انتظار می رود هنگام استفاده از آنها بر اساس دستورالعمل های مشخص شده، بر روی یک محصول غذایی باقی بماند.

REI چیست و چه تفاوتی با دوره کارنس دارد؟

تفاوت اساسی میان REI یا وقفه ورود محدود شده و دوره کارنس، آن است که REI به مدتی اطلاق می شود که میان زمان استفاده از سم وجود دارد تا زمانی که کارگران می توانند بر روی محصولات کارهای دستی انجام دهند. در حالی که دوره کارنس یا عدد PHI به برداشت محصول اشاره دارد.

دوره کارنس کشاورزی چیست؟

دانستن دوره کارنس یا PHI چه اهمیتی دارد؟

دانستن و رعایت دوره کارنس باعث می شود که اجازه ندهیم فاکتور MRL برای یک محصول کشاورزی از حد سالم و متعادل تجاوز کند. پس ماندهایی که در مقدار اضافی MRL بر روی غذاها یافت می شوند، موجب تخطی از قوانین سازمان های معتبر غذا و داروی شده و سلامتی مصرف کنندگان آن محصول را به خطر می اندازد. در چنین وضعیتی، محصول برداشت شده ممکن است ضبط شده، نابود شده یا از صادرات آن جلوگیری شود.به همین دلیل، از یک سم خاص تنها برای گیاهان و آفت هایی استفاده کنید که بر روی لیبل آن نوشته شده اند، همچنین تمامی موارد مربوط به میزان استفاده، تعداد دفعات استفاده و دوره کارنس گفته شده درباره آن سم را نیز رعایت نمایید.همان طور که گفته شد، عدد PHI را معمولا می توانید در بخش چگونگی استفاده، که بر روی برچسب محصول وجود دارد، پیدا کنید. همیشه پیش از مصرف سم مورد نظر، این برچسب را مطالعه فرمایید.

عوارض عدم توجه به دوره کارنس در سلامت انسان

باقیمانده سموم موجود در محصولات کشاورزی مصرفی با تجمع در معده و کبد که وظیفه دفع سموم را دارد موجب بروز بیماری های خطرناکی مانند سرطان خون و دستگاه گوارش، بیماری های تنفسی و عصبی و… می شود. در واقع مصرف زیاد (هم در مقدار و هم در تعداد دفعات سمپاشی) و عدم رعایت این دوره موجب می شود آنچه به عنوان غذا وارد بدن انسان می شود در واقع ترکیبات رنگارنگ تهدید کننده سلامت او باشند.

پوست کردن میوه اثر سم را از بین می برد؟

هر چند شستن میوه یا گرفتن پوست آن هنگام مصرف می تواند باعث کاهش آلودگی شود. اما این کاهش تنها شامل آلودگی های سطحی است. چرا که زدودن آفت کش هایی که به درون بافت نفوذ کرده باشند(سموم سیستمیک) تقریبا غیرممکن است. بدین ترتیب مصرف این گونه محصولات سلامت مصرف کنندگان را به خطرمی اندازد. کشاورزان در صورت نیاز به مبارزه شیمیایی به عنوان آخرین راهکار مبارزه با آفات، با راهنمایی کارشناسان حفظ نباتات و کلینیک های گیاه پزشکی به تهیه سموم با کارنس کم اقدام نمایند.

نحوه اطلاع از دوره کارنس سموم کشاورزی

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که از کجا باید دوره کارنس سموم کشاورزی را پیدا کنیم؟ برای یافتن اینکه دوره کارنس هر سم چقدر است کافی است که روی بسته بندی سم را نگاه کنید.

آیا غرقاب کردن برای مدتی، شستن و پوست گرفتن میوه، مانع از ورود سم به بدن می شود؟

شستن و پوست گرفتن میوه‌ها تنها در مورد سموم غیر سیستمیک (که تاثیر تماسی بر روی آفات دارند) می‌تواند منجر به کاهش بار آلودگی شود اما درباره سموم سیستمیک (یعنی سمومی که به درون بافت محصول نفوذ می‌کنند) از بین بردن آلودگی سموم، تقریبا غیرممکن است. ولی چون در اغلب مواقع این مورد برای مصرف کنندگان نهایی قابل تشخیص نیست (مگر با نتیجه آزمایشگاه) پس عملا شستن، پوست کندن، خیساندن، غرقاب کردن برای چندین ساعت در آب و چنین اعمالی برای خروج سم از میوه، کارایی ندارد.

دوره کارنس کشاورزی چیست؟

دوره کارنس دو نوع است:

•    سموم با دوره کارنس کوتاه مدت•    سموم با دوره کارنس بلند مدتسمومی که دوره کارنس آن‌ها کوتاه مدت است 1 روزه، 3 روزه، 5 روزه و بیشتر است. اما سمومی که دوره کارنس آن‌ها بالا است بین 20 روز تا 30 روز است، البته برخی سموم هستند که دوره کارنس بالاتری دارند.

جدول دوره کارنس سموم کشاورزی

برای آشنایی بیشتر شما با دوره کارنس برخی سموم کشاورزی می‌توانید جدول زیر را مشاهده کنید:ردیف    نام سم    دوره کارنس1    مالاتیون    کارنس مالاتیون 10 روز2    توپاس    کارنس توپاس 14 تا 50 روز3    پروفنفوس    کارنس پروفنفوس 14 روز4    تیودیکارب    کارنس تیودیکارب 22 روز5    اینفینیتو    دوره کارنس اینفینیتو 1 تا 3 روز6    ایمیداکلوپراید    دوره کارنس ایمیداکلوپراید 21 روز7    استروبی    دوره کارنس استروبی 10 روز8    انویدور    دوره کارنس انویدور 14 روز9    ایمونیت    دوره کارنس ایمونیت 4 روز10    اسپینوساد    دوره کارنس اسپینوساد 3 تا 14 روز11    الیت    دوره کارنس الیت 1 ماه12    اوانت    دوره کارنس اوانت 1 تا 10 روز13    باروک    دوره کارنس باروک 7 تا 15 روز14    بیم    دوره کارنس بیم 14 روز15    پاراکوات    دوره کارنس پاراکوات 2 ماه16    پروتئوس    دوره کارنس پروتئوس 3 روز17    پروفنفوس    دوره کارنس پروفنفوس 14 روز18    پی متروزین    دوره کارنس پی متروزین 3 تا 7 روز19    پروکلیم فیت    دوره کارنس پروکلیم فیت 7 روز20    تیوفانات متیل    دوره کارنس تیوفانات متیل 10 روز21    توفوردی    دوره کارنس توفوردی 7 روز22    تیلت    دوره کارنس تیلت 21 روز23    تبوکونازول    دوره کارنس تبوکونازول 35 روز24    رورال تی اس    دوره کارنس رورال تی اس 14 روز25    رانداپ    دوره کارنس رانداپ 28 روز 

سوالات رایج پیرامون دوره کارنس سموم کشاورزی

اگر اطلاعات موجود بر روی برچسب سم، حاوی عدد مربوط به دوره کارنس نبود، چه باید کرد؟

اگر در متن مربوط به دستورات استفاده که بر روی برچسب ظرف یا بسته سم وجود دارد، حرفی از دوره کارنس یا PHI زده نشده بود، شما می توانید محصول را به محض رسیده شدن آن برداشت کنید. با این حال، به این موضوع توجه داشته باشید که رعایت دستورات REI ذکر شده بر روی محصول هم کاملا ضروری است.

در صورتی که پس از استعمال سم باران بارید، آیا می توان دوره کارنس را کاهش داد؟

همیشه از دستورالعمل های موجود بر روی برچسب به صورت دقیق استفاده کنید. عدم توجه به این دستورات، سلامتی کاربران محصولات شما را به خطر انداخته و شما را از نظر قانونی دچار مشکل می کند.

دوره کارنس کشاورزی چیست؟

اگر از چند سم با دوره های کارنس متفاوت استفاده کنید، باید به کدام عدد PHI پای بند باشید؟

در صورت استفاده از سم های ترکیبی با دوره های کارنس و REIهای متفاوت، همیشه به آن زمانی توجه کنید که از همه طولانی تر است. به بیان دیگر، اگر دو سم متفاوت با دوره های کارنس 3 و 5 روز را به کار می برید، می بایست 5 روز تا برداشت محصول دست نگهدارید.

اگر قرار باشد محصول کشاورزی را برای مدت طولانی انبار کرده یا برای فراوری بفرستید، آیا باز هم لازم است که دوره کارنس را رعایت کنید؟

همیشه و تحت هر شرایطی باید مقررات مربوط به دوره کارنس را رعایت کرد. توجه داشته باشید که فاکتورهای متعددی که بر روی پس ماندهای موجود بر روی محصولات کشاورزی درمان شده اثر می گذارند (شامل رشد گیاه، شرایط آب و هوایی، میکروارگانیسم های خاک و غیره) در ارزیابی های مربوطه لحاظ می شوند. به همین دلیل، عدم رعایت PHI باعث می شود که محصولات کشاورزی حاوی پس ماندهایی باشند که از میزان MRL تجاوز می کنند. این موضوع در نهایت باعث آسیب رسیدن به سلامت مصرف کنندگان شده و برای کشاورز ریسک اقتصادی خواهد داشت.جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت فارم صنعت مراجعه نمایید. 

باقیمانده سموم کشاورزی در مواد غذایی

Epa، اتحادیه حفاظت زیست محیطی آمریکا، قبل از مجاز کردن استفاده از یک آفت‌کش در محصولات غذایی، یک حد تحمل یا حداکثر حد باقیمانده را تعیین می کند، که مقدار باقی‌مانده آفت‌کش مجاز برای باقی ماندن در یا روی هر کالای غذایی فرآوری شده را مشخص می کند. زمانی که یک آفت کش بر اساس دستورالعمل های برچسب روی بسته بندی استفاده می شود، بقایای واقعی بعید است از این سطح تجاوز کنند. فاکتور تحمل (tolerance) نیز، سطح باقیمانده ای است که اقدامات اجرایی را آغاز می کند. یعنی اگر بقایایی بالاتر از آن سطح پیدا شود، کالا در معرض توقیف دولت های تحت این قانون قرار می گیرد.در تعیین فاکتور “تحمل” باید به مشاهدات مطمئنی دست یافت که نشان دهنده استفاده بدون ضرر و منطقی آفت کش باید. برای رسیدن به این معیار باید موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:•    میزان سمیت آفت کش و محصولات مشقته آن.•    چه مقدار و چند بار از آفت کش استفاده می شود.•    چه مقدار از آفت کش (یعنی بقایای آن) تا زمانی که به بازار عرضه می شود و آماده می شود، در داخل یا روی مواد غذایی باقی می ماند.•    همه راه‌های ممکن قرار گرفتن در معرض آن آفت‌کش (بقایای استفاده از هر محصول، و همچنین قرار گرفتن در معرض آب آشامیدنی و قرار گرفتن در معرض مسکونی). 

چگونه خطر آفت کش ها را کمتر کنیم؟

به گفته سازمان بهداشت جهانی، هیچ کس نباید در معرض مقادیر ناایمن آفت کش قرار گیرد. افرادی که کار سمپاشی در مزارع، باغات، گلخانه ها یا حتی منازل را انجام می دهند باید به اندازه کافی و دقیق محافظت شوند. افرادی که مستقیماً در پخش آفت‌کش‌ها دخالت ندارند، باید در حین و بلافاصله پس از انتشار از منطقه دور باشند. اگر هزینه تهیه تجهیزات حفاظتی سمپاشی برای شما سنگین است، حداقل از ماسک و دستکش، عینک و لباس آستین بلند در زمان سمپاشی استفاده کنید. بهتر آن است که کار سمپاشی را به افراد متخصص بسپارید. مصرف کنندگان می توانند مصرف باقی مانده آفت کش ها را با پوست کندن یا شستن میوه ها و سبزیجات محدودتر کنند که این امر خطرات دیگر مواد غذایی مانند باکتری های مضر را نیز کاهش می دهد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر