خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

راهنمای استفاده از چاله کن

فهرست مطالب

چاله کن چیست؟

دستگاهی برای حفر کردن  گودال های مختلف، چاله های عمیق در شکل های گوناگون طراحی و تولید شده که این دستگاه در مدل های چاله کن پشت تراکتوری،  دستی موتوری و.... در بازار وجود دارد. در ادامه می خواهیم در مورد انواع مختلف چاله کن ها روش استفاده از چاله کن و مواردی که به چاله کن ها مربوط می شود بپردازیم.

انواع چاله کن

انواع مختلفی از چاله کن وجود دارد که به اختصار در مورد چند مورد از آن توضیح میدهیم.

1-چاله کن موتوری

یکی از انواع چاله کن ها چاله کن موتوری یا گودکن است. چاله کن موتوری دستگاهی می باشد که با چرخش مته خاک را بهم می زند و با عمق و قطر مشخص شده ای حفاری می کند که این قدرت تحرک یا به شکل انتقال دادن قدرت گیربکسی با قدرت گاردان و یا انتقال دادن قدرت مستقیم محرک بنزینی تغذیه و تأمین می شود.

از لحاظ ساختاری شبیه مته دیواری خاک را به خارج از گودال ها هدایت می کند. چاله کن ها با توجه به نوع مصرفشان به دو مدل چاله کن موتوری یا چاله کن بنزینی و چاله کن پشت تراکتوری یا مته پشت تراکتوری تقسیم می شوند.

مته چاله کن

قطر مته های قابل نصب روی دستگاه های موتوری بین 10 تا 30 سانتی متر هستند که در بعضی دستگاه ها مته 35 سانت هم ارائه می شود که این مته ها براساس قدرت دستگاه ها فرق می کند.

به عنوان مثال چاله کن موتوری که قدرت 2 اسب دارد توانایی نصب مته های 10 و 20 سانتی متر را دارد و یا چاله کن بنزینی که قدرت 3 اسب دارد توانایی نصب کردن مته های 10 تا 30 سانتی متر را دارد.

این انتخاب مته برای دستگاه ها خیلی مهم است زیرا اگر دستگاه با قدرت پایین از مته های بزرگ مثل 30 یا 35 استفاده کند موجب درست عمل نکردن دستگاه در نتیجه معیوب شدن آن می شود.

این استاندارد های مته در چاله کن تراکتوری دارای اهمیت هستند و اگر رعایت نشوند آثار جبران ناپذیری مانند خراب شدن دستگاه یا آسیب رساندن به تراکتور یا حتی شخص را به دنبال دارد.

در انتخاب کردن چاله کن تراکتوری باید از اشخاص و کارشناس های متخصص کمک گرفت تا براساس قدرت و مدل دستگاه نمونه مناسبی انتخاب شود.

از چاله کن برای کارهایی مانند کاشت نهال یا درخت، آبیاری کردن درختی یا موضعی، چال کود درختان، تعوض کردن خاک پای درختان، حصارکشی، نصب کردن تیربرق و ...... استفاده می شود.

استفاده کردن از دستگاه چاله کن یا گودکن  مثل هر دستگاه مکانیکی یک اصول و ایمنی مشخص دارد و نیاز به رعایت آنها می شود.

راهنمای استفاده از چاله کن

2-چاله کن تراکتوری چیست

چاله کن تراکتوری با نصب بر پشت تراکتورها امکان ایجاد کردن حفره برای کارهای مختلف مانند درختکاری،گودبرداری، ریشه کنی و...را فراهم می کند و کاربردهای زیاد دیگری دارد که با توجه به نوع کار ، مته های مختلفی بر روی این دستگاه نصب می شود.

نصب کردن چاله کن گیربکسی ( گاردان دار ) بر روی تراکتور

مزایای زیادی برای استفاده کردن از مته های چاله کن گیربکسی هست که در زیر بیان می شود

1-چرخش مته در زمان گیرکردن و تخلیه

2-مته های قابل تعویض

این مته ها به مال بند تراکتورها بسته می شوندبرای ایجاد حفره جهت کاشت نهال یا نصب تیرهای شبکه برق رسانی، مخابرات و بقیه زیرساخت ها مجهز به سیستم گیربکس برای گردش مته با قدرت و دور بالا، ایجاد کردن گودال از قطر 30 سانتی متر تا 60 سانتی متر  و علاوه بر آن حفر گودال تا عمق 110 سانتی متر است.

راهنمای استفاده از چاله کن

3-چاله کن بنزینی

در این چاله کن از سوخت بنزین برای کارکرد استفاده می شود و می توان نمونه مناسب را با توجه به نوع کاری که انجام میشود خریداری کرد.

استفاده کردن از دستگاه های مختلف چاله کن دربخش کشاورزی

یکی از ابزارهایی که در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد؛ دستگاه چاله کن یا گودکن است که کشاورزان از وجود انواع دستگاه های چاله کن دستی و موتوری در زمینه های گوناگونی مانند درختکاری و حفر کردن چاله به خاطر کاشتن انواع گیاهان و تیر برق و فنس کشی و... استفاده می کنند.

حفر کردن چاه با چاله کن های دستی نیازمند زمان بیشتر و زحمت زیادتری هستند به همین خاطر امروزه از چاله کن های گوناگون مانند چاله کن موتوری، چاله کن بنزینی و پشت تراکتوری و... استفاده می شود که هر کدام از آن ها اصول و کاربردهای مخصوص خود را دارند و در مصرف های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند.

مشخصات فنی چاله کن

چاله کن های دستی بر اساس قدرت و حجم موتور و عمق و قطر چاله به دو صورت تک نفره و دو نفره تولید می شود. ایجاد کردن چاله در کشاورزی یا برای نصب کردن حصار بدون استفاده از ابزاری مخصوص کار بسیار سختی است.

استفاده کردن از چاله کن این امکان را می دهد که چاله هایی با عمق و عرض های گوناگون درست شود.

گودال کن های دستی در مدل های برقی، بنزینی یا دیزلی وجود داردند. چاله کن بنزینی با موتور های دو زمانه و چهار زمانه انجام می شود.

چاله کن دستی با موتور بنزینی از چاله کن دیزلی و برقی سبک تر است و برای خاک های نرم و حفر کردن گودال هایی با عمق کم ارائه شده است.

ولی قدرت مته این چاله کن با گونه های برقی و دیزلی هیچ گونه تفاوتی ندارد. گیربکس چاله کن ها یا به صورت خشک کار می کنند یا به وسیله روغن.

عمق گودال کنده شده با چاله کن بنزینی تقریبا80 سانتی متر و قطر حفاری شده آن از 10 تا 35 سانتی متر است. به صورت کلی از چاله کن دستی برای حفاری کردن برای عمق کمتر از یک متر استفاده می شود.

راهنمای استفاده از چاله کن

خرید چاله کن موتوری

خرید کردن چاله کن موتوری می تواند یکی از انتخاب های هر باغبان و کشاورزی به شمار آید. به این صورت که آن ها به خاطر حفر چاه و گودال های مختلف نیاز به این دستگاه از مدل موتوری  دارند که بتوانند در زمان کمی به خواسته خود دست پیدا کنند.

از آنجایی که خرید کردن  این مدل از دستگاه ها احتمال دارد بسته به نوع و مدل هر یک از آن ها نیاز به هزینه زیادی داشته باشد.

بنابراین توصیه می شود که حتما  دستگاه را از فروشگاه های معتبر خریداری شود که بهترین محصولات را در قالب بهترین برندها در معرض فروش قرار می دهند و اشخاص می توانند نسبت به خرید کردن چاله کن موتوری بدون هیچ گونه استرس و نگرانی اقدام کنند.

درواقع قیمت این نوع از دستگاه ها بستگی به مدل، قدرت و قابلیتی دارند که برای آن ها منظور شده است.   توجه کردن به برندهای تولیدی و مرغوبیت قطعات به کار گرفته شده در آن ها از نکات مهمی در خرید به شمار می رود.

نکته  مهم دیگری این است که اشخاص قبل از خرید کردن دستگاه دلخواه خود باید به بودجه و نوع نیاز خود از دستگاه توجه کنند.

روش روشن کردن و کار کردن با چاله کن دستی

برای کار کردن با چاله کن ابتدا باید مطمئن شد که همه قطعات و اتصالات به درستی و محکم در جای خود قرار گرفته اند. باید دستگاه را به صورت افقی روی زمین قرار داد به گونه ای که دسته گاز رو به بالا باشد.

باید پای راست خود را روی دسته راست دستگاه قرار داد و با دست چپ خود دسته چپ دستگاه را محکم گرفت. در این صورت مته در طرف چپ شما قرار می گیرد. بایستی دکمه روشن خاموش را روی روشن قرار داد و همچنین باید چُک یا ساسات را در حالت روشن قرار داد.

پیچ را حدود 6 بار چرخاند و باید با دست چپ دستگاه را از زمین بلند کرد به صورتی که تنها مته از زمین فاصله بگیرد و طناب هندل دستگاه را کشید تا روشن شود.

در ادامه  شما باید چُک یا ساسات را به صورت اولیه برگردانید. چاله کن را به صورت عمودی بر روی زمین قرار دهید و باید گاز بدهید تا دستگاه شروع به کار کند. توجه کنید نباید اگزوز را به سمت بدن نگه داشت.

هنگام کار با دستگاه به صورت دائمی مته را بیرون بکشید تا خاک درون چاله  بیرون ریخته شود. می توان در شروع از مته 10 و بعد از مدتی حفاری از سایر مته ها استفاده کرد. این کار موجب افزایش طول عمر دستگاه می شود.

دستگاه های حفاری روتاری و حفاری شمع درجا که برای حفر کردن چاله های بزرگ، شمع کوبی پل ها و تونل ها استفاده می شوند جزء این موارد هستند و به خاطر مکانیزم کار شبیه همدیگر عمل می کنند.

راهنمای استفاده از چاله کن

نکات ایمنی در مورد استفاده کردن از چاله کن ها

توجه نکردن به نکات ایمنی در هنگام استفاده کردن از چاله کن می تواند موجب به وجود آمدن خسارت های جبران ناپذیری شود.

نکته  مهمی که باید در نظر گرفت این است که باید مراقب اشخاص در محیط اطراف دستگاه به ویژه در قسمت مته باشیم و  در مکان هایی که احتمال رد شدن کابل برق، لوله های دارای انرژی از جمله گاز در زیر زمین وجود دارد از حفر کردن گودال به وسیله مته چاله کن جلوگیری شود.

در ذیل به بیان نکات مهم دیگری پرداخت می شود:

1-در زمان حفاری بهتر است برای حفر کردن گودال های بزرگتر ابتدا از مته های کوچک تر مانند 10 در چاله کن موتوری  استفاده کرد و بعدا از مته بزرگتر استفاده  شود. زیرا  این کار موجب بالا رفتن عمر مفید دستگاه و مته دستگاه می شود.

2-هیچ زمان مته را بدون نصب صحیح شافت گشتاور روشن نکنید .

3-هیچ زمان مته را قبل از خاموش کردن از چاله خارج نکنید.

4-برای حفاری کردن گودال مته را فقط در حالت گاز بالا یا کامل ( دور گرفتن گیربکس ) استفاده کنید.

5-به هیچ عنوان از مته شکسته و معیوب برای حفاری استفاده نکنید.

6-در زمان استفاده از دستگاه چاله کن موتوری  اعضای بدن خود را از بخش های های محرک دستگاه دور نگه دارید .

7- باید از اتصال کامل پین مته در مکان مورد نظر مطمئن شد.

8-از قرارگرفتن قطعات ایمنی در مکان مناسب مطمعن شد.

راهنمای استفاده از چاله کن

برطرف کردن عیب های چاله کن ها

در صورتی که موتور روشن نشود ممکن است:

1-سوئیچ دستگاه روی دکمه خاموش باشد.

2-اندازه بنزین در باک و روغن موتور کم باشد.

3- شافت از موتور جدا باشد.

4-ممکن است شمع سوخته باشد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر