خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

راهنمای خرید دستگاه زنجیر تیز کن اره موتوری

فهرست مطالب

درست است که موتور اره برقی یکی از اصلی‌ترین قطعات و قسمت‌های این دستگاه‌ها محسوب می‌شود، اما عناصر اساسی دیگری مثل زنجیر و میله برش نیز نه‌تنها روی قیمت اره موتوری که روی کارایی و کاربرد آن هم تاثیر می‌گذارند. درواقع طول میله و اندازه موتور دستگاه اره برقی یا موتوری شما مشخص می‌کند که چه نوع کارهای برشی را می‌تواند انجام دهد و تیزی زنجیر دستگاه هم سرعت و دقت و راحتی کار با آن را تضمین می‌کند. اندازه موتور این دستگاه‌ها معمولا در اینچ مکعب یا سانتی‌متر و قدرت آن‌ها با اسب بخار اندازه‌گیری می‌شود. یعنی موتورهای بزرگتر قدرت بیشتری را تأمین می‌کنند و البته وزن بیشتری هم دارند که باعث خستگی در مدت استفاده از آن‌ها می‌شوند. همچنین دورهای بالاتر (چرخش در دقیقه) موتور به معنای برش سریعتر با قدرت بیشتر است.طول میله‌ها نیز در انواع اره موتوری از 12 اینچ تا 36 اینچ یا بیشتر متغیر است. اره‌ برقی‌ها یا موتوری‌های سبک دارای میله‌های از 12 تا 14 اینچ هستند، اره‌های بزرگ‌تر میله‌هایی از 16 تا 20 اینچ دارند و مدل‌های حرفه‌ای دارای میله‌هایی هستند که 22 اینچ یا بیشتر هستند. میله بزرگترین اره برقی می‌تواند بیش از 48 اینچ باشد. با این حال، استثنائات وجود دارد و برخی از اره‌های برقی و موتوری حرفه‌ای با قدرت بالا دارای میله‌های کوتاه‌تری برای قدرت مانور بیشتر هستند. اینها اغلب برای کار در بین شاخه‌ها در ارتفاع طراحی می‌شوند. اساسا میله‌هایی که در محدوده 14 تا 16 اینچ هستند برای استفاده‌های گاه‌به‌گاه و سبک ایده‌آل هستند، در حالی که میله‌های 18 تا 20 اینچی برای برش قطر بزرگ استفاده می‌شوند. از نظر عملی، حداکثر ظرفیت برش معمولاً دو اینچ کوتاهتر از طول میله است و مثلا در تقسیم هیزم میله 14 تا 16 اینچی بهترین کارایی را خواهند داشت.مارک‌های مختلف مثل اره موتوری ماکیتا یا اره موتوری ادون طیف وسیعی از ویژگی‌های مختلف را برای تأمین نیازهای شغلی خاص ارائه می‌دهند. بنابراین مهم است که قبل از خرید اره موتوری، کاری را که قصد انجام آن را دارید در نظر بگیرید. اندازه و نوع چوبی که باید برش دهید و تجربه شما در استفاده از اره برقی یا موتوری از عوامل انتخاب اره مناسب است. با همه این‌ها هرچقدر هم بهترین مارک اره موتوری بنزینی یا برقی را متناسب با نیاز کاری خود تهیه کنید، استفاده بهینه از آن منوط به داشتن زنجیرهایی با دندانه‌های تیز و برنده است.

چرا دستگاه زنجیر تیزکن اره موتوری یا برقی اهمیت دارد؟

تیغه‌های تیزتر یعنی کار سریعتر و تمیزتر

برش تمیز هنگام بریدن شاخه و هرش درختان برای سلامتی آنها ضروری است و قطع نامناسب شاخ‌وبرگ می تواند صدمه‌ای جدی به درخت وارد کند و فشار بیشتری روی آن بیاورد. هنگام برش چوب و الوار نیز، تیغه‌های تیز به معنای کار سریعتر و تمیزتر شدن لبه‌های برش‌خورده است. هیزم بهتر است با لبه تیز برش داده شود، تا سریعتر خشک شود و لبه‌های مربع شکل برای ذخیره‌سازی دقیق و کم‌جا داشته باشد. حتما هم می‌دانید که در اثر استفاده‌های مکرر از اره، دندانه‌های زنجیر اره شما کند می‌شوند و ممکن است لبه‌های آن‌ها خرد یا صاف شوند. پس تیز نگه داشتن زنجیر اره برقی و موتوری شما تضمین می‌کند که کارهای برشکاری‌تان سریعتر و با دقت بیشتری انجام شود، اما با توجه به قیمت اره بنزینی و قطعات جانبی آن و حتی قیمت اره بنزینی دست دوم، خرید زنجیرهای جدید با هر بار کند شدن زنجیره قدیمی نیز می‌تواند بسیار گران باشد! پس موقع خرید یک اره برقی یا موتوری در کنار چک کردن مواردی مثل قیمت اره موتوری اشتیل آلمان یا قیمت اره موتوری کوچک، نگاهی هم به قیمت و انواع دستگاه زنجیر تیزکن هماهنگ با مدل و برند مورد نظر خود بزنید.

راهنمای خرید دستگاه زنجیر تیز کن اره موتوری

مراحل تیز کردن زنجیر اره موتوری:

برای آن که زنجیر اره موتوری خود را تیز نمایید، مراحل متفاوتی وجود خواهد داشت که از این مراحل می توان به صورت زیر اشاره داشته باشیم:1_  اگر زنجیر اره شما کثیف است، آن را تمیز نمایید. در این صورت عمل تیز کردن راحت تر و هم چنین دقیق تر خواهد بود.2_ در این مرحله باید زنجیر اره را بکشید و مطمئن شوید که زنجیر تحت کشش مناسب است و تیغه را درون یک گیره ببندید تا در جای خودش محکم نگه داشته شود.3_  زنجیر را بچرخانید تا لبه برنده در جای مناسب خود قرار بگیرد. با کوچک ترین برنده شروع کنید تا مقدار سوهان کردن برنده ها را تعیین نمایید. نکته بسیار مهم این است که تمامی برنده ها باید با اندازه مشابه سوهان شوند.4_ نکته مهمی که باید رعایت فرمایید این است که ترمز اره را قفل کنید تا از حرکات ناشی از سوهان کاری جلوگیری کند.5_ در یک طرف اره بایستید، در این صورت خواهید دید که لبه برنده هایی به سمت شماست و یک سری برنده ها هستند که در جهت خلاف شما قرار دارد.ابتدا لبه برنده هایی که به سمت شماست را سوهان کاری کنید. زمانی که خواستید لبه برنده های سمت دیگر را سوهان کاری کنید باید در سمت دیگر اره قرار بگیرید.6_ لازم به ذکر است که برای سوهان کاری هر دانه برنده، سه زاویه مهم است. که در زیر به آن اشاره می کنیم:•    زاویه صفحه بالا•    زاویه صفحه بغل•    زاویه برشباید بدانید که راهنمای سوهان علامت هایی دارد که به شما کمک می کند که زاویه برش مناسب سطح با سوهان گرد هماهنگ گردد.7_  با استفاده از دو دست، سوهان و راهنمای سوهان را بر روی برنده قرار دهید و به آرامی بر روی لبه برنده به سمت جلو حرکت دهید. سوهان را تنها در یک جهت حرکت دهید، از داخل به بیرون. با چرخاندن تیغه، تمام لبه برنده ها را سوهان کاری نمایید.8_  هنگامی که سوهان کاری برنده ها انجام شد، قلاب ها را تیز نمایید. ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که قلاب ها کدام است؟ برای پاسخ به این سوال می توان بیان کرد که قلاب قسمت منحنی شکل دندان های برش هستند.قلاب منحنی اندازه براده های چوب را مشخص می نماید. از سوهان صاف و راهنمای تنظیم عمق پایه، برای ارتفاع مناسب عمق پایه استفاده کنید. مطمئن شوید که ارتفاع عمق پایه به مقدار کمی از ارتفاع دانه برنده پایین تر باشد.9_ دوباره تیزی لبه برنده ها را چک کنید. باید لبه نازک کرومیک دانه برنده را ببینید.10_  در آخر، کشش زنجیر را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تنظیم کنید.دو نکته بسیار مهم:•    هنگامی که برنده های زنجیر در حدود 4 میلی متر ساییده شد، زمان تعویض زنجیر است.•    استفاده از زنجیر با ساییدگی بیشتر با خطر پاره شدن در زمان کار همراه است. 

ابزار و وسایل مورد نیاز برای تیز کردن زنجیر اره موتوری:

قطعا برای تیز کردن زنجیر اره موتوری به یک سری وسایل و لوازم مخصوص نیاز دارید. لازم به ذکر است که برای تیز کردن زنجیر اره موتوری باید از کیت سوهان مناسب استفاده کنید.به هنگام خرید اره موتوری یک دفترچه راهنما به شما ارائه می شود که در آن نکاتی آورده شده است دفترچه راهنمای اره را مطالعه کنید تا سایز مناسب سوهان مشخص شود.هر سوهان برای سایز مشخصی از زنجیر مناسب است و شما نمی توانید هر سوهانی را برای تیز کردن زنجیر اره موتوری به کار ببرید. باید بیان شود که کیت های سوهان شامل موارد زیر هستند:•    سوهان گرد: برای تیز کردن سطح منحنی دندانه برش به کار برده می شود•    سوهان صاف: این سوهان برای تیز کردن قلاب مورد استفاده قرار می گیرد•    راهنمای سوهان: برای مطمئن شدن از این که سوهان گرد در زاویه مناسب قرار دارد.•    ابزار تنظیم عمق پایه: برای تنظیم کردن اندازه عمق پایه به کار گرفته می شود.

راهنمای خرید دستگاه زنجیر تیز کن اره موتوری

3 فاکتور مهم در خرید یک زنجیر تیز کن اره موتوری

استفاده از بهترین تراش اره برقی و موتوری هم باعث تیز شدن زنجیر اره شما می‌شود و هم طول عمر و ماندگاری زنجیر را افزایش می‌دهد. یک تراش اره برقی با چرخاندن دندان‌های زنجیر اره کاری می‌کند تا آن لبه تیز را به آن برگرداند. مهم است که تیزکننده‌ای انتخاب کنید که دارای سرعت مناسب باشد و با پیچ اره برقی و موتوری شما سازگار باشد. اتوماسیون و فناوری دیجیتال و همچنین ویژگی‌ها و لوازم جانبی اختیاری دستگاه را هم حتما در ذهن داشته باشید. به‌صورت کلی برای خرید یک زنجیر تیز کن اره موتوری مناسب باید به سه چیز توجه داشته باشید:•    چقدر می‌خواهید برای انجام فرآیند تراشکاری تلاش کنید؟•    با چه سرعتی می‌خواهید زنجیر را تیز کنید؟•    چه مقدار پول می‌خواهید خرج کنید؟

نگاهی به انواع زنجیر تیزکن‌های اره برقی یا اره موتوری

زنجیر تیزکن‌ دستی یا هیدرولیک؟ کدام به‌کار شما می‌آید؟

زنجیر تیزکن‌های اره برقی یا اره موتوری ممکن است دستی باشند یا الکترومکانیکی و هیدرولیک. نمونه‌های هیدرولیک ممکن است با برق یا باتری کار کنند و حتی به باتری وسیله نقلیه شما متصل شوند. این نمونه‌ها معمولا به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به یک نیمکت، میز یا دیواری در گاراژ یا کارگاه شما متصل شوند و شبیه به دستگاه آسیاب یا گودی فلزی به نظر می‌رسند. این یعنی شما می‌توانید زنجیر اره برقی و موتوری خود را در حالت ایستاده تیز کنید و کنترل بیشتری روی آن داشته باشید. نصب دستگاه روی دیوار همچنین به کاربر اجازه می‌دهد تا ابزار را در پایین یا دقیقاً پایین سطح چشم سوار کند و در هنگام تراشیدن زنجیر مجبور به خم شدن نشود. البته تعدادی از جدیدترین مدل‌های این دستگاه‌ها از تکنولوژی دیجیتال برای تعیین دقیق زوایای موجود بر روی تراشه استفاده می‌کنند و دارای بازخوانی LED هستند که شما را قادر می‌سازد تا به‌راحتی زاویه مورد نظر برش‌ها را کلید بزنید.در تراش‌های برقی که از کمکی هیدرولیکی بهره می‌برند، هر بار چرخ چرخش را پایین می‌آورید، کمک هیدرولیکی زنجیر را در جای خود قفل می‌کند. بنابراین در هنگام تماس چرخ سنگزنی، پیوندهای برش حرکت نخواهند کرد. تراشنده اره برقی دستی نیز همانطور که از نامش مشخص است، فاقد اجزای الکتریکی است و توسط حرکات دست و بدن شما نیرو می‌گیرد. این دستگاه‌ها برای زمان‌هایی که از منبع الکتریکی دور هستید بسیار مناسب هستند. مخصوصا اینکه کوچک و سبک هستند و می توانید آن‌ها را درون کمربند ابزار خود بیندازید.میزان سرعت چرخش سنگ آسیاب که با چرخش در دقیقه (RPM) اندازه‌گیری می‌شود، در برش‌دهنده زنجیر اره موتوری و برقی یک فاکتور اساسی‌ست و از نظر تئوری، RPM بالاتر کار را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد. سرعت چرخش این دستگاه‌ها به‌طور متوسط از حدود 3000 تا 4200 دور در دقیقه است و 3400 دور در دقیقه رایج‌ترین میزان سرعت است که برای تیزکردن دستگاه‌هایی مثل اره موتوری هیوندای 650 یا انواع مدل‌های اره برقی و موتوری نمایندگی اشتیل به‌کار گرفته می‌شود. یک نکته مهم دیگر در انتخاب دستگاه زنجیر تیزکن اره موتوری یا برقی این است بتوانید زنجیر را در حالی که هنوز به اره شما متصل است، تیز کنید. این کار می تواند در وقت شما صرفه‌جویی کند و سرعت‌تان را بالا ببرد. 
راهنمای خرید دستگاه زنجیر تیز کن اره موتوری
بهترین برندهای دستگاه زنجیر تیزکن اره موتوری و برقی در سال 2021 نیز عبارتند از:•    Katzco•    Granberg•    Oregon•    Husqvarna•    Buffalo Toolsفوت کوزه‌گری برای تشخیص زمان تیز کردن دندان‌های زنجیر اره برقی و موتوری!مسئله مهم دیگر در برش‌کاری و تیز کردن زنجیر انواع برقی یا موتوری این است که بتوانیم به‌درستی تشخیص بدهیم که چه زمانی باید تیغ اره خود را تیز کنیم. برای این کار تنها کافی‌ست که خرده‌چوبی که توسط اره دفع می‌شود را بررسی کنید. یک اره برقی یا موتوری تیز تراش‌های ناز و یک خاک اره ظریف را بیرون می‌ریزد، اما اره‌ای کند تنها گرد و غبار را از چوب بیرون می‌کشد!

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر