خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

راهنمای خرید موتور پمپ کشاورزی

فهرست مطالب

موتور پمپ، دستگاهی است که از دو قسمت موتور و پمپ تشکیل شده. موتور پمپ برای پمپاژ آب استفاده می شود، این دو قسمت موتور پمپ توسط شاسی به یکدیگر کوپله شده تا سر جمع باشند و به راحتی قابل حمل باشند.

موتورپمپ

سوخت موتور پمپ ها نیز به سه دسته ی موتور پمپ بنزینی، موتور پمپ دیزلی و موتور پمپ نفت بنزینی تقسیم می شود.معمولاً موتور پمپ ها را در ارتفاع ۶ متری از مخزن آب قرار می دهند و موتور پمپ توانایی پمپاژ نمودن آب تا ارتفاع بالا را دارند، معمولاً مدت زمان کارکرد موتور پمپ ها نیز خیلی بالا نیست، برای استفاده بهینه از موتور پمپ معمولاً توصیه می شودکه زمان کارکرد موتور پمپ را حدود ۲ الی ۳ ساعت در نظر بگیرند تا عمر مفید موتور پمپ افزایش نماید. از نظر قطر و اندازه ی خروجی موتور پمپ نیز موتور پمپ ها در سایزهای ۱ الی ۴ اینچی موجود هستند که بسته به ارتفاع مورد نیاز و مقدار آبدهی قابل تغییر می باشند.

انواع موتور پمپ و کاربرد آنها

موتور پمپ ها معمولاً از نظر سوخت به سه دسته ی موتور پمپ های بنزینی، موتور پمپ دیزلی، موتور پمپ نفت بنزینی تقسیم می شوند.از نظر حیطه ی کاری موتور پمپ ها به چندین دسته ی موتور پمپ آب تمیز، موتور پمپ آب کثیف، موتور پمپ با ناخالصی و موتور پمپ فشار بالا تقسیم می شوند.•    موتور پمپ های کشاورزی•    موتور پمپ های خانگی

کاربردها موتور پمپ چیست؟

موتور پمپ یکی از لوازم پرمصرف صنعتی و کشاورزی  خصوصاً در شمال و جنوب کشور است.در مزارع کشاورزی و باغی که دسترسی به برق آسان نیست و به سختی می‌توانید آب را تهیه کنید موتور پمپ ها بهترین گزینه می‌باشند، البته به دلیل گران بودن بنزین می‌توانید از موتور پمپ‌های دیزلی استفاده کنید.از دیگر کاربرد های موتور پمپ می توان به مورد اشاره کرداز دیگر کاربرد های موتور پمپ استفاده در مناطق خشکی است که احتمال بروز آتش سوزی های گسترده وجود دارد.به این صورت که یک مخزن و یک پمپ آب در پشت وانت قرار داده تا از احتمال بروزآتش سوزی های وسیع در این مناطق جلوگیری گردد می‌توانید برای کشیدن آب از چاه‌ها و استخرهاحداکثر تا عمق ۸ متر برای تهیه آب از موتور پمپ‌ها استفاده کنید.

راهنمای خرید موتور پمپ کشاورزی

چگونه پمپ آب مناسب برای نیازهایم انتخاب کنیم؟

هنگام خرید موتور پمپ موارد مختلفی برای بررسی وجود دارد. تمامی موتور پمپ ها بر اساس ظرفیت تخلیه آب، حداکثر قدرت مکش عمودی و حداکثر هد (ارتفاع آب) اندازه گیری می شوند.

موارد مهم در هنگام خرید موتور پمپ کشاورزی:

ظرفیت تخلیه موتور پمپ:

ظرفیت تخلیه پمپ در حقیقت سرعت جریان یافتن آب از منبع تا نقطه تخلیه می باشد، که بر اساس گالن در دقیقه اندازه گیری می گردد. در حقیقت ظرفیت تخلیه موتور پمپ، نیرویی می باشد که آب را به سرعت حرکت می دهد.

حداکثر قدرت مکش عمودی موتور پمپ:

حداکثر قدرت مکش عمودی پمپ در حقیقت تعیین کننده فاصله عمودی از منبع آب تا پمپ است. این آیتم در زمان تخلیه آب از یک حوضچه یا استخر اهمیت دارد.

حداکثر هد موتور پمپ:

بیشترین هد بیان کننده حداکثر ارتفاع از منبع آب تا مقصد یا نقطه تخلیه می باشد. هد موتور پمپ در حقیقت تعیین کننده میزان قدرت حرکت دادن آب در یک مسافت مشخص است.

چه نوع موتور پمپی خرید کنیم؟

اصلی ترین و مهمترین قسمت یک موتور پمپ، موتور آن است که به آن باید توجه ویژه ای داشت. اینکه موتور پمپ شما بنزینی است یا دیزل بر عملکرد پمپ شما، تعمیر و نگهداری و ویژگی های آن تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

موتور پمپ بنزینی:

موتورهای بنزینی برای سایزهای کوچکتر، جریان های پایین تر و زمانی که استفاده مکرر از موتورپمپ ندارید مورد توصیه قرار گرفته و صدای کمتری نسبت به موتورهای دیزل دارند. تعمیر و نگهداری برای انواع موتور یکسان بوده و چک کردن منظم روغن موتور، فیلتر هوا و شمع ها باید انجام پذیرد.راه اندازی موتور پمپ بنزینی آسان بوده و حتی پس از آنکه دوره طولانی از آن ها استفاده نمی گردد به خصوص در مقایسه با موتورهای 4 سیلندر بزرگتر، به راحتی روشن می شوند.  از لحاظ قیمت نیز قیمت موتور پمپ بنزینی از نوع دیزل ارزان تر است و همچنین وزن سبکتری نسبت به نوع دیزل دارد.

راهنمای خرید موتور پمپ کشاورزی

موتور پمپ دیزل:

موتور پمپ دیزل برای استفاده های مکرر و منظم توصیه می شوند. به طور کلی از موتور دیزل جهت موتورپمپ با قدرت بالاتر (به خصوص مورداستفاده در آتش نشانی) استفاده گردیده و بسیار پر سر و صدا هستند. روشن نمودن آن ها پیچیده بوده و به یک موتور استارت الکتریکی برای مدل های بزرگ نیازمندند.از لحاظ قیمت، قیمت موتور پمپ دیزل از نوع بنزینی بیشتر و بوده و از لحاظ تعمیر و نگهداری هزینه استارت موتور، شمع ها، فیلترها، گیج روغن و تزریق کننده سوخت گران تر است. همچنین به دلیلی سنگینی وزن موتور به طور معمول موتور پمپ های دیزل بر روی یک شاسی چهارچرخ قرار می گیرند تا قدرت مانور مناسبی داشته باشند.

مشخصات مهم دیگر در هنگام خرید موتور پمپ:

هنگامی که شما اندازه و نوع موتور پمپ موردنیاز خود را مشخص کردید و از صحت آن مطمئن شوید، قبل از اینکه موتور پمپ آب مورد نظر خود را خریداری کنید، به چند نکته دیگر توجه فرمایید:

1-    خودمکش بودن موتور پمپ:

پمپ خودمکش نیازی به هواگیری نداشته و عملیات هواگیری را به صورت خودکار انجام می دهد، اما بعضی از پمپ ها به صورت دستی پر می شوند و مخزنی جهت هواگیری دارند. در هنگام خرید موتور پمپ موردنظر به این مورد توجه داشته باشید که جهت سهولت در استفاده و صرفه جویی در زمان راه اندازی، حتما از نوع خودمکش باشد.

2-    قابلیت حمل مخزن سوخت اضافی موتور پمپ:

این مورد به خصوص در پروژه هایی که شما قصد دارید موتور پمپ خود را بین مکان های مختلف جابجا کنید بسیار اهمیت پیدا می نماید. این ویژگی سبب شده همیشه بتوانید یک مخزن سوخت اضافی همراه با موتور پمپ حمل نمایید.

3-    وزن موتور پمپ مورد استفاده:

این مورد به خصوص در حالتی که نیاز به مانور زیادی وجود دارد، بسیار حائز اهمیت می باشد.

راهنمای خرید موتور پمپ کشاورزی

راهنمای استفاده از موتور پمپ:

هر نوع موتور پمپی که انتخاب و خریداری می کنید، همیشه سعی کنید آن را در شرایط کاری خوب و مساعد نگه دارید و همیشه به نحوه تعمیر و نگهداری موتور پمپ و توصیه های سازنده توجه ویژه داشته باشید.هر بار قبل از استفاده (چه موتور پمپ بنزینی باشد چه دیزل)، سطح روغن، شرایط فیلتر هوا و میزان سوخت را بررسی کنید.موارد مربوط به آب بندی و اتصالات موتورپمپ به خصوص در مدل های بسیار قوی را حتما چک کنید. حوادث ناشی از لغزش لوله ها بسیار شایع بوده و اگر یکی از اتصالات لوله ها شکسته شود در لحظه اول در موتور شکاف ایجاد خواهد کرد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر