خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

راه اندازی سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

فهرست مطالب

باغبانی و کشاورزی یک فعالیت چند جانبه است. مجموعه کاملی از تعاملات انسان با آب و خاک و هوا در کنار رشد آرام گیاهان مفید، دفع گیاهان مضر و دور نگه داشتن و نابود کردن انواع حیوانات و حشرات از سطح مزارع است.

تمام این ماجرا ها به خودی خود، هر یک فعالیتی سخت و نفس گیر توام با مهارت‌ های کاری بالا و استفاده از ابزار های مخصوص هستند.

امروزه به جهت آفت های مختلفی که ممکن است بنا به هر دلیل به مزارع کشاورزی و باغات مختلف وارد آید، می بایست محصولات کشاورزی و باغبانی خود را سمپاشی نمود تا از بروز هر گونه آفت در گیاهان و محصولات کشت شده خویش جلوگیری به عمل آورد.

برای بسیاری از کشاورزان و زمین داران بسیار مهم است که از درختان و محصولات خود به خوبی حفاظت کنند تا توسط اتفاقات طبیعی و انسانی آسیبی نبینند.برخی از کشاورزان و زمین داران، از ابزار و وسیله های متنوعی استفاده می کنند تا مراقبت های لازم را برای محصولات خود به انجام برسانند.

یکی از مشکلات زمین داران و کشاورزان آفت هایی است که بر روی محصولات می افتد و منجر به از بین رفتن محصولات آن ها میشود .

البته نباید این نکته را فراموش کرد که برخی از کشاورزان تنها در آمد آن ها محصولات زمین کشاورزی آن ها است و با آسیب دیدن محصولاتشان ضرر بسیار می بینند. به همین دلیل است که از محصولات و ابزار های متنوع برای زمین های کشاورزی خود استفاده می کنند.

بنابراین سمپاشی محصولات کشاورزی و باغبانی برای از بین بردن انواع آفت ها و حشرات مختلف یکی از راه های بهینه ای به شمار می آید که هر یک از کشاورزان و باغبانان بهتر است بدان توجه کافی را مبذول دارند تا در نهایت شاهد بارور نمودن محصولات و میوه های رسیده و خوشمزه ای شوند که می توانند با فروش عمده آن ها دست به سودآوری بزنند.

برای جلوگیری از آفت ها، باید از سم استفاده کرد تا سم موجود آفت را از بین ببرد. این سم ها آسیبی به خود گیاه وارد نمی کنند و تنها آفت های ان ها را از بین میبرند. از ابزارهای بسیار مفید و رایج در سطح مزارع و باغات می توان دستگاه های سمپاش را نام برد.

این دست از دستگاه های کشاورزی، طیف بسیار وسیعی را شامل می ‌شوند؛ اما در این میان برای ابعاد بزرگ باغات و مزارع، کشاورزان تقریباً یک نوع کارآمد از انواع سمپاش را انتخاب می کنند. سمپاش فرغونی هدف کلی کشاورزان در مزارع بسیار بزرگ می باشد.

به منظور پخش کردن سم ها بر سطح گیاهان میتوان از ابزار متفاوت سم پاشی استفاده کرد که کارآمد ترین آن ها سم پاش فرغونی است.در این مطلب قصد داریم تا توضیحی از روش استفاده از سمپاش فرغونی را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

پس اگر به دنبال نحوه کار با سم پاش فرغونی هستید، این مطلب را تا آخر مورد مطالعه قرار دهید.

سمپاش فرغونی از جمله متداول ترین انواع سمپاش ها است که اصولاً توسط خود کشاورزان شناخته شده است. چرا که ابعاد بزرگ کاربری آن در اندازه ‌ای می باشد که بعید است در فضای خارج از مزارع و باغات بزرگ شاهد حضور آنها باشیم.

به هر صورت سمپاش فرغونی یک تجهیز کارآمد است که می‌ تواند باعث سرعت عمل کار کشاورزان در کنار دفع سریع آفات، بهره ‌وری بالا، صرفه جویی های موثر در مصرف سم و برقراری تعادل در فضای باغ کمک های شایانی کرده باشد.

راه اندازی سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

سمپاش فرغونی بنزینی دراگون چیست؟

در طی سالیان گذشته و با پیشرفت علم و دانش بشری ، دانش کشاورزی و باغبانی هم پیشرفتهای بسیار زیادی کرده است. در همین راستا تمام مزرعه داران و کشاورزان از بسیاری از آثار منفی و مخرب سموم نباتی و عوارض زیست محیطی آنها آگاه شده اند.

با این وجود باز هم هزاران هکتار از باغ ها و مزارع همچنان با آفت ها و سموم مزارع آلوده میشوند. این موضوع باعث میشود هر ساله میزان قابل توجهی از محصولات کشاورزی از بین رفته و نابود شوند.

سمپاش فرغونی یکی از ابزارهای بسیار پر استفاده به منظور سمپاشی است. از این ماشین در باغها و زمینهای کشاورزی بزرگ و کوچک بسیار استفاده میشود.

این سمپاش ها به واسطه یک موتور بنزینی که بر روی شاسی آن قرار گرفته است نیروری لازم برای پاشیدن سم و نشستن بر روی درختان و گیاهان را تامین میکند. این دستگاه با نام سمپاش موتوری بنزینی نیز شناخته میشود.

امروزه با توجه به سرعت رشد و تکثیر این آفت ها و از سوی دیگر به خاطر پیشرفته شدن ماشین آلات آفت کشی و سمپاشی باغها و مزارع کشاورزی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

باید گفت سمپاشی باغ ها و مزارع می تواند با داشتن اطلاعات کافی و ضروری درباره ی آفات و بیماری های احتمالی، در اجرا و پیاده سازی امور مربوط به ترویج باغداری و کشاورزی، بکارگیری شیوه های مناسب و سنجیده مبارزه با آفت ها و بسیاری موارد دیگر، نقش پر رنگی را در بهبود روند باغداری و کشاورزی ایفا می‌کند.

هنگامی که بحث درباره سمپاشی پیش می آید اولین قدم شناسایی انواع سمپاش ها و انتخاب درست و مناسب آن ها میباشد. این امر می تواند باغداران را در جهت بهبود کیفیت محصولات خود و کاهش میزان آفات در زمینهای کشاورزی آنها کمک کند.

سمپاش ها دارای انواع مختلفی هستند ولی بصورت کلی این دستگاه ها دارای اجزای مشابه و یکسانی هستند. مدل طراحی، سایز و اندازه و نحوه حمل از تفاوتهای آنها میباشد.

سمپاش های فرغونی ، یا همان نوعی از سمپاش های موتوری بنزینی یکی از انواع بسیار پرکاربرد این تجهیز میباشد که در کشورمان بسیار مورد استفاده کشاورزان عزیز قرار میگیرد.

دستگاه سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

سمپاش فرغونی یکی از انواع مدل های دستگاه سمپاش مورد استفاده در مزارع است که دارای یک عدد پمپ و یک مخزن است. این دستگاه توان و نیروی مورد نیاز برای کار را بوسیله یک موتور بنزینی که بر روی شاسی آن کار گذاشته تأمین می کند.

مدل های مختلف این مدل سمپاش، بار فشار متنوعی را تولید می کنند. در نتیجه بر حسب نوع کاربرد و میزان مصرف میتوان مدل و فشار مناسب را انتخاب کرد.

عموماً تمامی سموم نباتی مختلف که به صورت تقریباً خالص استفاده می شوند با استفاده از یک حلال که در بسیاری از مواقع آب است در یک برنامه تعیین شده سمپاشی، به طور یکنواخت و همگن بر روی گیاهان و محصولات مورد نظر پاشیده می شود.

سمپاش فرغونی بنزینی دراگون همان طور که از نام آن برمی آید؛ دستگاهی شبیه فرغون می باشد که می توان به وسیله آن در زمین های کشاورزی و باغبانی تمامی محصولات موجود در آن را سمپاشی نمود.

سمپاشی کردن با استفاده از دستگاه سم پاش فرغونی بسیار راحت تر صورت می گیرد تا شما ظرف مدت کمتری بتوانید از وجود سم پاش فرغونی به خوبی بهره مند گردید ، چرا که با استفاده از سم پاش فرغونی می توان تمامی آفت ها و حشرات موذی را از بین برد تا آسیبی به گیاهان شما وارد نسازند و در نهایت شما بتوانید شاهد برداشت بیشتر و بهینه تر محصولات خویش باشید.

مشخصه ی بارز سمپاش فرغونی بنزینی دراگون این است که تمامی لوازم آن بر روی یک شاسی که شبیه به یک فرغون می باشد نصب میگردد. برای همین نامگذاری آن به سمپاش فرغونی بی دلیل نمی باشد.

این دستگاه از یک یا دو چرخ بهره میگیرد که این مورد باعث میشود جا به جا کردن و حرکت آن بسیار آسان باشد.

راه اندازی سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

اجزای تشکیل دهنده سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

از جمله اجزای تشکیل دهنده این دستگاه به شرح زیر است:•    مخزن•    لوله ها•    اتصالات•    پمپ•    منبع نیرو•    نازل ها•    صافی•    بوم•    لانس

آشنایی با مشخصات فنی سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

همانطور که گفتیم اصولا مخزن سمپاش فرغونی در حجم 100 لیتری در نظر گرفته می شود. از این رو این دستگاه با عنوان سمپاش فرغونی 100 لیتری نیز شناخته می‌ شود. موتور بنزینی مورد استفاده شده در سمپاش فرغونی 100 لیتری از یک قدرت 3 اسبی بهره ‌مند می باشد.

این دستگاه به گونه ای طراحی شده که بتواند برای سمپاشی تمام سموم نباتی مورد استفاده قرار گیرد. توانایی ایجاد پاشش یکنواخت قدرت بالا و تامین فشار مطلوب از جمله مزایای کلی در استفاده از سمپاش فرغونی 100 لیتری می باشد.

مزایای استفاده از سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

سمپاش برقی همراه با موتوری قدرتمند توانایی تامین پاشش بسیار پرفشاری از انواع سیالات را دارد. غالبا برای این دستگاه، دو خروجی در نظر گرفته می شود و هر شیر خروجی می تواند تا شعاع 25 متر اطراف دستگاه سمپاش را با فشار مطلوبی تأمین نماید.

از این رو می ‌توان همراه با استقرار یک سمپاش فرغونی 100 لیتری در مرکز یک باغ تا شعاع 25 متر اطراف آن را از طریق دو نازل مجزا کاملاً سمپاشی کرد. مزایای استفاده از سمپاش فرغونی بسیار متنوع و قابل توجه است.

به طور کلی طراحی و ساخت سمپاش فرغونی به صورتی است که از آن برای سمپاشی باغ های استفاده می شود. این ماشین سمپاش دارای یک عدد موتور چهار زمانه و پمپ بیستونی در جهت تأمین فشار بهینه است.

این سیستم با قابلیت سرویس دهی که از طریق دو شیر خروجی با برد 25 متر را دارد می تواند کاربری سمپاشی باغ ها را به سمپاشی مزارع تغییر دهد.

از جمله مزیت های استفاده از این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره نمود:•    کاهش حجم محلول مصرفی از 150 لیتر به 100 لیتر در هکتار•    افزایش میزان راندمان از 5 هکتار به 10 هکتار در روز•    یکنواختی در پاشش و ایجاد همگنی از نظر ویژگی های قطره•    کاهش میزان لهیدگی در مزرعه•    امکان مصرف علف کش در صورت استفاده از نازل های تی جت بر روی بوم•    افزایش ایمنی اپراتور سمپاش

روش استفاده از سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

1.    آماده سازی سمپاش2.    پوشیدن روپوش ایمنی3.    تنظیم میزان فشار داخل سمپاش4.    ثابت نگه داشتن فشار سمپاش5.    رعایت فاصله مناسب نازل سمپاش با گیاه6.    ثابت نگه داشتن سرعت راه رفتن سمپاش

مخزن این سمپاش روی شاسی آن و در کنار موتور و پمپ قرار گرفته است و نیازی به مخازن جداگانه نیست. همچنین جابجایی این سمپاش به علت دارا بودن دو عدد چرخ زیر آن بسیار آسان است و برخلاف سمپاش زنبه ای که حمل و نقل مشکلی دارد، یک کاربر به تنهایی میتواند سمپاش فرغونی را در نقاط مختلف زمین کشاورزی یا باغ حرکت دهد.

نحوه کار با سمپاش فرغونی چندان تفاوتی با سمپاش زنبهای ندارد؛ چراکه این دو از موتور و پمپ یکسانی برخوردارند با این حال ما در این مطلب قصد داریم طریقه استفاده از سمپاش فرغونی را به صورت گام به گام برای شما شرح دهیم.

نحوه راه اندازی سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

در این بخش به موضوع راه اندازی سمپاش فرغونی بنزینی دراگون و کار با سمپاش فرغونی می پردازیم. موضوعی که بسیار حائز اهمیت بوده ، به گونه ای که همیشه برای مصرف کنندگان راه اندازی سمپاش فرغونی یک نقطه ابهام بالا داشته است.

•    با اینکه سمپاش فرغونی 50 متر شیلنگ دارد و شیلنگ آن قابل اضافه کردن است، اما سعی کنید یک مکان ثابت برای قرار دادن سمپاش انتخاب کنید تا نیاز کمتری به جابجایی آن داشته باشید و دسترسی به نقاط مختلف باغ راحت باشد، حتی میتوان شیلنگ های بلندتری تهیه کرد.

هرچند که جابجایی سمپاش فرغونی به علت دارا بودن چرخهای لاستیکدار کار چندان مشکلی نیست با این حال بهتر است نقطهای از باغ یا زمین کشاورزی خود را در نظر بگیرید و سمپاش را در آن نقطه قرار دهید، به گونهای که دسترسی شما به نقاط مختلف باغ میسر باشد سمپاش فرغونی را روی قسمتی از زمین که شیب دار است یا حالت باتلاقی دارد یا به هر دلیلی ممکن است چرخ ها در آن گیر کند قرار ندهید.

•    با توجه به اینکه پمپ سمپاش نباید خشک کار کند، روی مخزن و روی پمپ دو عدد سوراخ تعبیه شده که مخصوص شیلنگ های رفت و برگشت به پمپ است. دو عدد واشر لاستیکی داخل مهره هرز گرد شیلنگ ها قرار دهید تا آب بندی شوند و شیلنگ ها را سر جای خود وصل کنید.

سم از طریق شیلنگ رفت از مخزن مکش شده و وارد پمپ می شود. در صورتی که بخواهیم دبی خروجی سم را توسط شیر تنظیم فشار (معمولاً به شکل فلکه پلاستیکی قرمز رنگ است) تغییر دهیم، سم اضافه توسط شیلنگ خروجی به مخزن برگشت داده می شود. بنابراین سم داخل مخزن هیچوقت ته نشین نمی شود.

•    یک سر شیلنگ سمپاشی را به پمپ وصل کرده و سر دیگر آن لانس وصل کنید. لانس را به سر دیگر شیلنگ وصل کنید یک دور برعکس بچرخانید تا دسته جا بیفتد. مراقب باشید حین اتصال، دنده به دنده نشود.

•    مخزن را با آب پر کنید.

•    محلول سم از طریق صافی درون آن ریخته شود. در مورد سم های پودری ابتدا داخل یک سطل مقداری از سم با آب حل شود، سپس به درون مخزن ریخته شود.

•    موتور را قبل از روشن کردن دستگاه به مدت 5 دقیقه چک کنید.

•    دکمه پاور را بزنید و دستگاه را روشن کنید.

•    دریچه گاز را تا وسط بیاورید.

•    ساسات را باز کرده و هندل بزنید.

•    موتور را روشن کنید تا سم موجود در مخزن توسط شیر برگشتی به خوبی مخلوط شود.

•    سپس شیرهای سمپاشی را باز کنید. دستگاه، آماده سمپاشی است.

•    با سرعت ثابت حرکت کرده و شروع به سم پاشی کنید.

•    انتهای لانس را با دست راست گرفته و با دست دیگر دسته لانس را بگیرید. نحوه پاشش و زاویه پاشش (از صفر تا 45 درجه) از انتهای لانس قابل تنظیم است.

قیمت سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

مانند بسیاری از ماشینهای دیگر کشاورزی بخشهای مختلف این سمپاشها میتواند خصوصیات متنوع داشته باشد. برای مثال مدل و برند موتور، اندازه مخزن، مدل و برند پمپ، شلنگ و … . به همین دلیل قیمت انواع سمپاش های فرغونی براساس این آیتم ها متفاوت خواهد بود.

کاربردهای عمومی و تخصصی سمپاش فرغونی بنزینی دراگون

1.    دستگاه شست و شوی قوی درختان:

سمپاشی درختان باید همراه با شستشوی کامل درخت باشد تا اطمینان کافی از نابودی تمام آفات حاصل شود. برای یک درخت و یا چند درخت می توان از طریق یک سمپاش دستی و صرف زمان طولانی اقدام به شستشوی کامل درخت را در نظر گرفت.

اما برای تعداد قابل توجهی از درختان در یک باغ بزرگ میوه، دیگر نمی توان همراه با فشار کم انواع سمپاش های دستی، انتظار شستشوی کامل تمام درختان را داشت.

فشار قدرتمند خروجی از سمپاش فرغونی بنزینی دراگون می‌ تواند شستشوی کامل تمام درختان یک باغ در زمانی کوتاه را به انجام رساند.

2.     استفاده به عنوان کارواش متحرک:

سمپاش فرغونی دراگون، محتوای داخل مخزن خود را با فشار بسیار بالا به سمت خروجی های خود هدایت می‌ کند. این محتوای مانده در مخزن می ‌تواند انواع سموم و یا آب باشد.

از این رو می ‌توان از توان بالای سمپاش فرغونی با هدف استفاده به عنوان یک کارواش متحرک سود برد. البته باید به این نکته اشاره کرد که به عنوان کارواش صنعتی نمی توان استفاده کرد.

برای کارواش های صنعتی باید پمپ با فشار بالا که به پمپ کارواش شناخته می شوند ، استفاده گردد.

3.    استفاده برای شستشوی درختان، شستن جداول، نرده ها و تابلو های خیابانی، دیوار ها و سقف منازل و… از جمله کاربرد های متفرقه از سمپاش فرغونی بنزینی می ‌باشند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر