خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

روش های اصولی تامین گرمایش گلخانه چیست؟

فهرست مطالب

با توجه به تقاضای روز افزون به محصولات کشاورزی برای رفع نیازهای روزانه ، امروزه کشاورزی فقط به فصل های گرم محدود نمی گردد. کشاورزی در فصل های سرد زمستان ، از طریق گلخانه ها انجام می شود. ضمن اینکه  از گلخانه ها در فصل های گرم نیز برای کاشت گل های زینتی و سایر محصولات کشاورزی مصرف می شود. یکی از دغدغه های اصلی این صنعت ، ایجاد گرمای مناسب در گلخانه ها است چرا که رشد گیاهان به حرارت خاصی نیاز مند می باشد و در صورتی که دمای دریافتی آنها سرد و یا بیش از حد گرم باشد، کیفیت محصولات آنها دچار افت شدید خواهد شد. تولید گرمایش گلخانه در زمستان و در مناطق سردسیر یکی از موضوعات اصلی و مهم برای صاحبان گلخانه می باشد. چرا که شرط اساسی و مهم برای رشد گیاهان و محصولات کشاورزی وجود گرمای کافی در گلخانه محسوب می شود. روش های مختلفی وجود دارد که می تواند گرمای مورد نیاز محصولات را تامین نماید که بعضی از آن ها گران و برخی دیگر ارزان می باشد. در ادامه به بررسی این موضوع مهم خواهیم پرداخت. 

اهمیت گرمایش گلخانه

 به طور معمول ، اهمیت تامین گرمایش گلخانه بر هیچکس پوشیده نمی باشد ، بدون گرما ، امکان تولید محصولات کشاورزی شدنی نمی باشد. در طبیعت ، در بهار و تابستان ، گرما لازم برای رشد محصولات توسط خورشید تامین می گردد. اما در زمستان به دلیل برودت هوا و در برخی مناطق جغرافیایی ، خورشید قادر به گرم کردن زمین و محصولات نیست و برای ادامه تولید  باید از سیستم های گرمایش مصنوعی استفاده نماید. به همین علت ، گلخانه های بسیاری برای کنترل گرما و رطوبت و پرورش محصولات به بهترین شکل ایجاد شده می باشد. با راه اندازی گلخانه می توان عوامل محیطی مختلفی مانند گرما ، رطوبت ، تأمین آب و آفات را به راحتی کنترل نمود و محصولات مختلف کشاورزی را تولید کرد. حتی با کشت خارج از فصل می توان محصولات جدید کشاورزی را به بازار ارائه نمود که تقاضای زیادی خواهد داشت. به عنوان نمونه ، با پرورش خیار گلخانه ای در زمستان ، ضمن تأمین نیاز مردم به خیار تازه ، مشتریان نیز در صف خرید خیار تازه قرار خواهند گرفت. دمای مناسب برای پرورش خیار و سایر محصولات کشاورزی معمولاً بین 25 تا 28 درجه سانتیگراد می باشد که با سیستم های مختلف گرمایشی و رعایت اصول عملکرد گلخانه می توان آن را تامین کرد. برخی از دارندگان گلخانه ها بدون در نظر گرفتن هزینه های مصرف سوخت ، به تامین گرمایش گلخانه متوسل خواهد شد، در صورتی که می توانند با کاهش هزینه ها یا استفاده از روش های گرمایش ارزان تر ، سود خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. در ادامه ، روش های گرمایش گرمخانه ارزان توضیح داده خواهد شد. 

بهره گیری از پوشش دو جداره

 اگر سقف و دیواره های گلخانه را با ورق های PVC دو جداره پوشیده شود ، تا حد زیادی از خروج سرما جلوگیری خواهید نمود و با کمترین میزان سوخت ، می توان دمای کل گلخانه را زیاد کرد. پانل های PVC علاوه بر دو جداره بودن و پیشگیری از تبادل دمای محیط با دمای داخل گلخانه ، کاملا ضد ضربه و نشکن می باشند و همچنین باعث افزایش امنیت گلخانه می گردد. 
روش های اصولی تامین گرمایش گلخانه چیست؟
 

استفاده از سلول های خورشیدی

 اگر از سلول های خورشیدی برای تولید برق مصرف می نمایید ، می توانید به راحتی از برق تولید شده برای گرمایش گلخانه خود استفاده نموده ، فقط از چند بخاری برقی جت استفاده کنید. بخاری های جت برقی با استفاده از فن و عنصر فعالیت می کنند و گرمای کاملاً تمیز را به محیط گلخانه وارد می نمایند. اگر چه راه اندازی سلول های خورشیدی گران می باشد ، اما در آینده نیاز به سوخت را از بین خواهد برد.اگر دارای سلول خورشیدی می باشید علاوه بر اینکه می توانید گرمای گلخانه را به طور کاملاً رایگان در روز تأمین نمایید ، می توانید با نیروی ذخیره شده در باتری ها در شب گرمای لازم را نیز تأمین نمایید. 

به روزرسانی ساختار گلخانه

 اگر از گلخانه های غیراصولی با اتلاف گرمای زیاد استفاده می کنید ، به طور طبیعی گرمای زیادی از اتصالات ساطع می شود و این مشکل باعث افزایش هزینه های سوخت می شود. استفاده از نایلون های نازک ، عدم همپوشانی مناسب نایلون ها ، سوراخ شدن دیوارها و سقف گلخانه و … همه هزینه های سوخت را افزایش می دهد. 

آب بندی و عایق بندی

 به منظور جلوگیری از خروج گرما از لایه نایلون ، ورق های شیشه یا pvc ، می توانید این درزها را با موم ، نوار چسب ، چسب حرارتی و … پوشش دهید. 

استفاده از هیتر گلخانه ای

 اگر مجبورید از سوخت های فسیلی مانند گاز و گازوئیل برای گرمایش گلخانه خود استفاده نمایید ، حتماً از هیتر گلخانه ای بهره مند شوید. در هیتر آرارات که دارای ترموستات می باشد به علت دارا بودن سیستم آتش درون می توان گرمای پاک و خالی از آلودگی را به محیط انتشار داد. این ترموستات با رسیدن به دمای مناسب بخاری به طور خودکار خاموش می گردد و از مصرف زیاد سوخت پیشگیری می نماید. ضمن اینکه اگر دما بیش از حد کاهش یابد بخاری به طور خودکار روشن می گردد. 

اشیا با قابلیت ذخیره گرما

 در گلخانه ها بیشترین نیاز به گرما در طول شب لازم می گردد. به همین علت، برای تامین گرمایش گلخانه بسیاری از افراد از اشیا و موادی که حجم گرمای زیادی دارند ، برای ذخیره گرما در روز و بهره گیری از آن در شب کاربرد دارند. این راه ها دارای ظروف پلاستیکی آب ، دیوارهای آجری و … می باشد. آب از ظرفیت گرمایی حجمی بالایی برخوردار هست. با قرار دادن آب در ظروف پلاستیکی سیاه می توان گرما و نور زیادی را جذب نمود. 
روش های اصولی تامین گرمایش گلخانه چیست؟
 در نهایت ، آب داخل ظرف در طول روز گرم می گردد و شب گرمای آن را به گلخانه انتقال می دهد. برخی از صاحبان گلخانه ها حتی از بشکه های بزرگ سیاه در این منطقه استفاده می نمایند. اگر گلخانه شما محدودیت مکانی ندارد ، می توانید با ایجاد یک دیوار سنگی یا آجری درون گلخانه در طول روز در گرما صرفه جویی نمایید  . مناسب ترین جا برای ساختن دیوار آجری و قرار دادن بشکه ها در امتداد ضلع جنوبی گلخانه می باشد. زیرا در این حالت نور بیشتری را جذب می نماید. 

استفاده از بخاری های معمولی گلخانه ای

 در گلخانه های سنتی از بخاری های معمولی که با سوخت نفت یا مخلوط گازوئیل فعالیت می نمایند کاربرد دارد. این روش هم کارایی چندانی ندارد و هم احتمال نفوذ دود به داخل گلخانه هست. ضمن اینکه از همه مهم تر این احتمال ممکن است که با نصب غیر استاندارد بخاری کربن مونو اکسید تولید  گردد و کل محصولات گلخانه از بین رود. استفاده از گاز پیک نیک و یا نمونه های دیگر بخاری گازی که بدون دودکش می باشد فقط برای مدت کوتاهی مناسب می باشند و نمی توان در طولانی مدت از آن ها استفاده نمود. 

بازتاب نور خورشید در سالن

 برای تکمیل کردن عایق بندی بخش شمالی می‌توانید دیواره جنوبی را نیز با استفاده از ماده منعکس کننده به رنگ سفید کاور نمایید تا بدین ترتیب هنگام تابش آفتاب پرتوهای نور مجدداً به داخل گلخانه منعکس گردد تا قسمت های بیشتری را گرم نماید.  البته توجه داشته باشید بهره گیری از این شیوه در گلخانه هایی که نور از سقف آنها عبور نمی کند عملاً غیر ممکن می باشد. 

استفاده از کمپوست

 در کمپوست ها به علت فعالیت باکتری های موجود در آن و واکنش های شیمیایی مقداری گرما نیز آزاد می گردد. این گرما اگر در اختیار ریشه ها قرار بگیرد می تواند تا حدودی از آسیب دیدن آنها در برابر سرما جلوگیری کند. بنابراین سعی نمایید که برای افزایش گرمای بستر خاک و رشد بهتر محولات خود از کمپوست نیز استفاده کنید. 
روش های اصولی تامین گرمایش گلخانه چیست؟
 

هدایت گرمایش

 گرما از طریق یک ماده یا بین اجسام با تماس مستقیم جسمی انجام می گردد. میزان هدایت بین دو ماده بستگی به منطقه، طول مسیر، اختلاف دما و خواص فیزیکی ماده  مثل تراکم دارد. انتقال حرارت از طریق هدایت به راحتی می تواند با جایگزینی ماده ای که گرما را با سرعت خیلی کمتر هدایت می نماید یا با قرار دادن یک عایق در مسیر جریان گرما، کمتر می شود. برای مثال تعویض دسته فلزی ظروف آشپزخانه با یک دسته چوبی یا عایق کردن دسته فلزی با پوشش آن با چوب باشد. هوا یک عایق گرمایی بسیار ارزان قیمت می باشد و در گلخانه ها می تواند مانند یک عایق گرمایی خیلی خوب استفاده گردد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر