خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

ساخت بخاری برای گلخانه

فهرست مطالب

هیتر گلخانه ای در ظرفیت های مختلف طراحی و تولید می شود. این سری از دستگاه ها به صورت آتش درون طراحی و شده و به همین دلیل به هنگام تولید حرارت و گرما به هیچ عنوان گاز حاصل از احتراق به محیط گلخانه پخش نمی شود. جالب است بدانید که هیتر های گلخانه ای در داشتن تنوع در اندازه و ظرفیت دارای دو مدل دستی و اتوماتیک هستند. 

چرا از گرمایش در گلخانه ها استفاده می شود؟

 پناهگاه های گرمایش برای محصولات زراعی به افزایش قابل توجه دوره برداشت کمک می کند ، همچنین به شما امکان می دهد تا اولین محصول را برداشت کنید. یک گرمایش مناسب به شما امکان می‌دهد گیاهان را در تمام طول سال پرورش دهید و چندین محصول برداشت کنید. در این حالت بهتر است از یک گلخانه پایتخت استفاده کنید و گرمایش را در آن برقرار کنید. در این حالت ، شما باید کنترل خودکار را سازماندهی کنید یا به طور مداوم روند را کنترل کنید. چنین سیستم هایی می تواند به پرورش محصولات عجیب و غریب دوستدار گرما در مناطقی که دارای آب و هوای سخت هستند کمک کند.نصب بخاری در گلخانه سرد در آب و هوایی با تابستان کوتاه یا بهار قابل تغییر همراه با یخبندان های مکرر مهم خواهد بود. نکته مهم: هنگام انتخاب بخاری برای گلخانه زمستانی ، باید پارامترهای گلخانه و شرایط آب و هوایی ، قدرت و کارآیی دستگاه و بودجه را در نظر گرفت. فراموش نکنید که هزینه سبزیجات کشت شده در پناهگاه ها نباید از هزینه گرمایش بیشتر باشد. 

ساخت بخاری برای گلخانه با استفاده از بخاری گلخانه ای کوچک در فصل زمستان

 علاقه‌ی شما به پرورش گل و گیاه و فعالیت‌های مربوط به آن، نباید در فصل زمستان تحلیل پیدا کند. داشتن یک بخاری گلخانه ای کوچک روش خوبی است تا فعالیت‌های گل‌کاری و کشت خود را در تمام فصل‌های سال ادامه دهید. با این حال برخی از مناطق جغرافیایی در کشور سرد تر از بقیه‌ی مناطق هستند. به همین علت برای گرم نگه داشتن گلخانه‌ی خود در فصل‌های سرد سال به روش‌های گرمایشی نیاز پیدا خواهید کرد. بیشتر گیاهان و گل‌ها برای رشد و زنده ماندن باید در محیط مناسبی پرورش بیابند. به همین علت هوا و محیط گلخانه باید مناسب با شرایط نگهداری گیاهانی باشد که آنها را پرورش می‌دهید. روش‌های متفاوتی برای گرم کردن محیط گلخانه در روزهای سرد زمستان وجود دارد. شما می‌توانید با استفاده از بخاری‌های برقی، بخاری‌های گازی و پروپانی گلخانه‌ی خود را گرم نگه دارید. حتی با استفاده از آب و نور خورشید می‌توانید بخاری گلخانه‌ی کوچک خود را تهیه کنید. 

فرآیند کارکرد هیتر گلخانه

 ابتدا که هیتر را راه اندازی می کنید مشعل به مدت 1 الی 2 دقیقه هوای داخل کوره را خالی می کند تا بدین ترتیب اکسیژن لازم برای اشتعال تأمین شود. بعد از استاندارد سازی هوای داخل کوره، آتش از طریق مشعل به داخل کوره دمیده می شود. بعد از کوره پاس اول قرار دارد و طراحی هیتر به شکلی است که آتش تنها به داخل کوره محدود شود و نهایتاً با پاس اول تماس پیدا می کند. به همین تماماً کوره به همراه پاس اول از جنس استیل در نظر گرفته می شود که دچار خوردگی نشود. در ادامه گرما و حرارت حاصل از آتش به همراه گاز های آلاینده احتراق از لوله های فولادی عبور کرده و به پاس دوم و نهایتاً به پاس سوم و اگزوز می رسد. در این حالت تمامی گاز های به وجود آمده از احتراق از طریق همین اگزوز به بیرون منتقل می شود.این فرآیند ادامه چند دقیقه ادامه پیدا می‌کند تا این که کوره، پاس ها و لوله های فولادی داغ شوند. سنسور قرار داده شده کنار فن های بزرگ هیتر با گرم شدن قطعات داخلی باعث بکار افتادن فن ها می‌شود. آنگاه فن‌ها با نهایت قدرت هوا را از محیط گلخانه مکش کرده و به داخل پرتاب می کند. هوا در داخل با قطعات داغ برخورد کرده و فوراً گرم می‌شود، که نهایتاً از قسمت خروجی هیتر مجدداً به محیط انتقال پیدا می کند.  
ساخت بخاری برای گلخانه
 

معیارهای انتخاب بهترین بخاری برای گلخانه صیفی جات

 هیترهای گلخانه ای زیادی در بازار وجود دارند که در نگاه اول مطمئناً شما را سردرگم نموده و انتخاب را برای شما سخت خواهد کرد اما در اینجا نکاتی را به شما خواهیم گفت که خریدی کاملاً آگاهانه و عاقلانه را تجربه خواهید کرد، کافی است به موارد زیر هنگام خرید دقت کنید : 

الف – گارانتی معتبر

مهمترین چیزی که در خرید بخاری گلخانه باید مورد توجه قرار بگیرد، دارا بودن گارانتی و خدمات پس از فروش است تا در آینده بتوانید از خدمات کارخانه سازنده بهره مند شوید و در صورت بروز هرگونه مشکل در کنار شما باشند. 

ب – جنس بدنه بخاری گلخانه

بدنه بیرونی آن باید از مواد ضد زنگ و مقاوم در برابر رطوبت ساخته شده باشد چون هیتر در یک مکان مرطوب قرار خواهد گرفت و در صورت استفاده از فلزات اکسید پذیر در بدنه شاهد از بین رفتن سریع هیتر خواهیم بود. 

ج – کوره آتش خوار

کوره به کار رفته در هیتر باید از جنس فولاد و یا استیل ضخیم و ضد زنگ باشد تا در برابر حرارت بالا دوام کافی داشته باشد. کوره های بی کیفیت پس از مدتی سوراخ شده و هیتر عملاً کارآیی خود را از دست خواهد داد. 

هـ – دارا بودن لایه های امنیتی

با توجه به اینکه بخاری گلخانه مستقیماً با آتش در تماس است، بنابراین پایین بودن کیفیت هیتر ، امکان آتش سوزی و آسیب رسیدن به محصولات کشاورزی شما وجود دارد. مخصوصاً زمانی که در گلخانه حضور ندارید.به همین دلیل توجه به لایه های امنیتی هیتر اهمیت بالایی دارد. از جمله های لایه امنیتی بخاری گلخانه می توان به فیوز کم آمپر، ترمینال ریلی ، سوپاپ اطمینان، ترموستات کوره و ترموستات محیطی اشاره کرد. تمامی این گزینه ها در کنترل حرارت تولید شده و برق ورودی به دستگاه کنترل دارند و در صورت افزایش بیش از حد گرمای کوره یا محیط و یا افزایش جریان برق ورودی، به صورت خودکار هیتر را خاموش خواهد کرد و از ورود سوخت به داخل مشعل پرهیز کرده و بدین صورت امنیت گلخانه شما را تضمین خواهد کرد. 

و- استفاده از مشعل استاندارد

گرما به وسیله مشعل تولید شده و به داخل کوره منتقل می‌شود و در صورتی که از مشعل‌های ارزان قیمت و بی کیفیت در هیترهای گلخانه استفاده شود، شاهد عدم تأمین گرمای مطلوب خواهید شد که نتیجه آن از بین رفتن محصولات و زحمات شما خواهد شد. بنابراین به این مورد نیز هنگام خرید بخاری گلخانه توجه کنید. 

ز- به اندازه سالن و ظرفیت هیتر توجه کنید.

دقت فرمایید که هیترهای گلخانه در ظرفیت های گرمایی متفاوتی تولید می‌شوند و شما باید با توجه به مساحت سالن خود ، هیتر متناسب با آن را خریداری کنید. استفاده در هیتر هایی با ظرفیت گرمایی بیش از حد سبب گرم شدن بیش از حد سالن و در نتیجه از بین رفتن محصولات خواهد شد. این قضیه در مورد بخاری هایی با ظرفیت پایین نیز صدق می‌کند، چون عدم تأمین گرمای کافی نیز سبب سرد شدن گلخانه و تلفات صیفی جات ها خواهد شد. 

استفاده از جت هیتر برقی در گلخانه

جت هیتر برقی در مقابل جت هیتر گازی یا گازوئیلی از مزیت هایی برخوردار می باشد و این مزیت به عدم تولید هوای آلوده در آن  ارتباط دارد چرا که جت هیتر های برقی شامل المنت یا لامپ  جهت تولید گرما می باشند و در پشت این المنت ها فن قرار دارد که گرما را در محیط گلخانه پخش می نماید، پس بهره مندی از جت هیتر های برقی بسیار مناسب خواهد بود چرا که هیچ گونه آلاینده ای تولید نمی نماید اما می بایست به این  نکته مهمی نیز توجه کرد، برخی از جت هیتر های برقی از استاندارد لازم و گواهی نامه های بین المللی برخوردار نیم باشند و مقدار برق مصرفی آن ها خیلی بیشتر از میزان گرمای تولید شده است ، لذا در خرید جت هیتر های برقی به گواهی نامه های بین المللی، استاندارد ملی و برچسب انرژی درج شده بر روی آن توجه کافی داشته باشید.

در صورتی که هیتر برقی مورد نظر شما دارای برچسب انرژی A ، استاندارد های بین المللی و ترموستات محیطی کنترل دما باشد، همچنین اگر با میزان برق مصرفی و هزینه آن مشکل ندارید ، می توان آن را به عنوان گزینه ای مناسب برای تولید گرما در گلخانه های کوچک به حساب آورد.

 

سیستم گرمایشی گلخانه انوع مختلفی دارد

 

•    سیستم آب گرم

سیستم گرمایش آب گرم گلخانه مانند دیگ بخار با استفاده از آبگرمکن عمل می کند و معمولاً از چدن یا فولاد ساخته می شود. آب داخل توسط مشعل گرم می شود و سپس توسط موتور مخصوص آب گرم به گلخانه فرستاده می شود. آب گرم در داخل و در امتداد گلخانه از طریق چندین ردیف مارپیچ یا لوله های پلی اتیلن ساده یا گالوانیزه با ارتفاع 10 تا 20 سانتی متر بین بستر و بین ردیف ها پخش می شود. آب سرد شده از طریق خط لوله اصلی به دیگ باز می گردد. به منظور تسهیل گردش آب در داخل دیگ های گلخانه و گرمایش، اتاق تجهیزات معمولا در اتاق هایی زیر سطح گلخانه ساخته می شود.مزایای سیستم آب گرم: یکی از مزایای این روش این است که با از کار افتادن تجهیزات، دمای گلخانه به سرعت کاهش نمی یابد و شانس خاصی برای تعمیر آن وجود دارد. سوخت مورد استفاده در سیستم معمولا گازوئیل یا گاز طبیعی است و مخزن منبع سوخت و خطوط لوله سوخت باید به دور از احتمال یخ زدگی نصب شوند.

•    گرمایش از کف

این سیستم گرمایش گلخانه عمدتاً برای رشد سریع ریشه ها استفاده می شود.اگر می خواهید خیار در گلخانه تولید کنید باید همراه با سیستم گرمایش مکش استفاده شود زیرا این سیستم به تنهایی نمی تواند نیاز گرمایشی فضای گلخانه را برآورده کند. بنابراین استفاده از این روش در گیاهان و نهال های گلدانی توصیه می شود. لطفا توجه داشته باشید که استفاده از این روش می تواند به طور موثری فعالیت ریشه و جذب مواد مغذی را افزایش دهد.  
ساخت بخاری برای گلخانه
 

•    دو روش برای گرمایش از کف وجود دارد:

•        از لوله های آب گرم مارپیچ یا مسطح که از موتور خانه دستگاه دیگ بخار تهیه می شود استفاده کنید.•        از عناصر گرمایش الکتریکی استفاده کنید که توسط ترموستات بر روی دمای مورد نیاز تنظیم می شوند.مزایا: در این روش هیچ گاز سمی وارد سطح گلخانه نمی شود. لوله های گلخانه را می توان بر روی دیوارها و سقف ها برای جلوگیری از سرمازدگی نصب کرد. از آنجایی که گرمایش از طریق شبکه جهانی لوله ها انجام می شود، دیگر نیازی به فن برای توزیع هوای گرم نخواهیم داشت.معایب: دمای سطح لوله باید به طور مرتب بررسی شود.

•    بخاری معمولی گلخانه

گلخانه سنتی از بخاری های سنتی با سوخت نفت یا گازوئیل به عنوان سیستم گرمایش گلخانه استفاده می کند. این روش چندان موثر نیست و احتمال نفوذ دود به داخل گلخانه وجود دارد. مهمتر از همه، بخاری های مونوکسید کربن که به طور نامناسب نصب شده اند ممکن است گاز های مضر تولید شوند و تمام محصولات گلخانه از بین بروند. نمونه هایی از استفاده از گاز پیک نیک یا سایر بخاری های گازی بدون دودکش فقط برای استفاده کوتاه مدت مناسب است نه استفاده طولانی مدت.

•    هوا ساز گلخانه

هوا ساز گلخانه دقیقا مشابه یونیت هیتر گلخانه با لوله های آب سرد و گرم (کویل) است اما به جای استفاده از چندین واحد هیتر در قسمت های مختلف سالن از یک هوا ساز مرکزی بزرگ در گلخانه با سیستم لوله کشی استفاده می کنند. هوا به قسمت های مختلف سالن ارسال می شود. در تهویه مطبوع مرکزی با نصب تجهیزات رطوبت ساز می توان رطوبت و دمای هوا را به خوبی تنظیم و کنترل کرد. 

انواع مختلف گرما که در تولید هیتر گلخانه ای مؤثر هستند؟

 برای درک سیستم های گرمایشی گلخانه ای ، دانستن تفاوت بین سه نوع گرما ، هدایت ، همرفت و تابش ، مهم است.انتقال انرژی حرارتی از یک جسم مستقیماً به دیگری در اثر تماس است. لمس جسم سرد یا گرم نمونه ای از رسانا است.انتقال همرفت انرژی حرارتی از یک جسم به جسم دیگر با گرم کردن هوا بین این دو است. یک نمونه از گرمایش همرفت ، گرم کردن هوای داخل ساختمان است و در نتیجه دمای اشیا موجود در فضا را افزایش می دهد.گرمایش تابشی (مادون قرمز) انتقال گرما از یک جسم با درجه حرارت بالا به یک جسم با درجه حرارت پایین است. هوای بین گیاهان گرم نمی شود. گرمای تابشی فقط اجسامی را که با آن‌ها تماس می گیرد گرم می کند. به عنوان مثال می‌توان زمین را گرم کرد. از مهم‌ترین مواردی که باید در انتخاب هیتر گلخانه توجه کرد: 
 • اعتبار سازنده هیتر گلخانه یا بخاری گلخانه
 • سطح سازه گلخانه
 • دمای گرم مورد نیاز گلخانه و حداقل دمای سالیانه در فصل سرما
 • سطح زیر کشت
 • گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش مداوم
 • استفاده از جوش استاندارد و مهندسی در اتصال قطعات
 • تست کوره به روش های روز مانند تست فشار منفی، تست اولتراسونیک در واحد کنترل کیفی
 • تنوع در محل قرارگیری دمنده ها
 • توانایی محاسبه دقیق نوع هیتر گلخانه ای با توجه به ابعاد گلخانه، نوع کشت و محل جغرافیایی گلخانه
 • استفاده از دمنده ها و مشعل های استاندارد از کارخانجات معتبر
 • طراحی دقیق و مهندسی کوره و کوئل ها
 • تعداد پاس های رفت و برگشت جهت استفاده حداکثری از گرمای ایجاد شده
 • مصرف بهینه سوخت با طراحی به روز کوره
 • درجه حرارت خروجی اگزوز کم (بین 90 تا 110 درجه)
 • طول کوره استاندارد
 • استفاده از پوشش‌های دوجداره و هوابند گالوانیزه یا استیل
 • قابلیت جابجایی راحت با استفاده از چرخ
 • استفاده از لوله های خروجی متناسب با ظرفیت با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • رنگ آمیزی کوره ای پوشش خارجی

مشخصات هیتر گلخانه ای برای انواع گلخانه ها

همانطور که می دانیم گلخانه ها از عایق مناسبی ساخته نشده است ،تنها عایق گلخانه یک پوشش پلاستیکی و دیواره اهنی است،که گرمارا در خود حفظ نمی کند.بعضی ها برای حفظ گرما از چندین بخاری در گلخانه مصرف می کنند ،بعضی دیگر نیز از هیتر خانگی استفاده می نمایند که با وجود چند بخاری دمای گلخانه را نمی توانند به حد مناسب برسانند.

یکی از مهمترین مباحث در تولید محصولات کشاورزی، تولید خارج از فصل می باشد. از دلایل اصلی رواج بیش از پیش گلخانه ها در جهان نیز قابلیت کنترل شرایط اقلیمی در فصول مختلف سال است. در گلخانه ها می توان دما، رطوبت، میزان تشعشعات نور خورشید، مقادیر اکسیژن و گاز های موثر مانند Co2 را به نحو مطلوبی کنترل کرد به گونه ای که بتوان در بهترین زمان ممکن از نظر تقاضای محصول و قیمت آن در بازار مصرف، تولید را انجام داد. سیستم های گرمایشی مانند بخاری گلخانه یا هیتر گلخانه ای، در گلخانه ها بیشترین تأثیرات را در این مهم دارند

سخن پایانی

کسانی که قصد تأسیس سالن های گلخانه ای دارند و یا صاحب سالن های گلخانه ای هستند ، همیشه این دغدغه را دارند که برای سالن خود چه نوع بخاری را تهیه نمایند. در نگاه اول شاید انتخاب یک بخاری دست دوم به نظر انتخاب ایده آل باشد ولی در صورت دید تخصصی به این دستگاه ها ، متوجه می شویم این بخاری ها در کنار مزایا، معایب زیادی نیز دارند. به طور کلی، شما باید در مورد چگونگی مدیریت گلخانه خود در زمستان فکر کنید. در غیر این صورت ، شما نمی توانید برای گرم کردن گلخانه خود انتخاب صحیحی انجام دهید. در نهایت می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر