خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

سایه بان کشاورزی چیست؟

فهرست مطالب

دامنه کاربردها و تجزیه و تحلیل پوشش سایبان واقعاً حیرت انگیز است. تجزیه و تحلیل پوشش سایبان، مفید بودن آن را در استفاده از مصارف کشاورزی و باغداری نشان می دهد. روش های زیادی برای اندازه گیری پوشش سایبان در 80 سال گذشته برای رسیدن به اهداف مختلف توسعه یافته است. جای تعجب نیست که مقایسه چندین نوع ابزار در نقاط مختلف جهان، برای بررسی عملکرد سایبان انجام شده است. آگاهی کلی از پوشش سایبان و روش های مختلف اندازه گیری آن قبل از انتخاب ابزار مناسب، ضروری است. در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این پوشش، لازم است بدانیم سایه بان کشاورزی چیست و دلایل اهمیت آن چیست؟ 

دلایل اهمیت سایه بان کشاورزی

 پوشش سایبان، لایه ای است که توسط شاخه ها و تاج گیاهان یا درختان ایجاد می شود. پوشش می تواند پیوسته یا ناپیوسته باشد، مانند، باغ ها. سایبان کشاورزی در جنگل های گرمسیری و معتدل می تواند زیستگاه مهمی برای بسیاری از حیوانات و گیاهان باشد. یک پوشش سایبان متراکم اجازه می دهد، نور کمی به زمین برسد و درجه حرارت را کاهش می دهد. سایبان از زمین در برابر نیروی بارندگی محافظت می کند و نیروی باد را معتدل تر می کند. بنابراین، شرایط زیستگاه بر روی سطح بر اساس میزان پوشش سایبان شکل می گیرد. سایبان های جنگل متفاوت است و تأثیرات آنها بر محیط زیست اطراف نیز متفاوت است. 

- اهمیت اندازه گیری پوشش سایبان

 پوشش سایبان به عنوان نسبت یک سطح ثابت از زمین که توسط تاج درخت پوشانده شده است، اندازه گیری می شود. پوشش سایبان توسط گونه های درخت تعیین می شود، زیرا اندازه تاج، شکل و ارتفاع آنها متفاوت است. اندازه گیری تاج درخت به دلایل مختلف مهم است: سایبان کشاورزی می تواند تحت تأثیر سلامت درخت قرار گیرد، که به نوبه خود تحت تأثیر تغذیه، دسترسی به آب، بیماری، آلودگی به آفات و استرس قرار می گیرد. بنابراین، پوشش سایه بان به عنوان شاخصی موثر برای نخلستان ها و جنگل های طبیعی و کشت شده عمل می کند. کارآیی روش های کود دهی، آبیاری و هرس در کشاورزی، باغداری و گلکاری نیز بر روی پوشش سایبان تأثیر می گذارد، بنابراین اندازه گیری آن این عوامل را نیز روشن می کند.در جنگلها، از پوشش سایبان برای مطالعه اثرات آتش سوزی، خطرات آلودگی و شرایط اقلیمی نیز استفاده می شود. تأثیر استفاده از جنگل، از نظر جنگل زدایی و تخریب همچنین می تواند با پوشش سایبان ارزیابی شود. سایبان های جنگل ها و سایر پوشش های طبیعی در مناطق آبخیز برای پر کردن آبهای زیرزمینی و هیدرولوژی مهم است، بنابراین باید تحت نظارت قرار گیرند. اندازه گیری پوشش سایبان کشاورزی در بسیاری از علوم طبیعی و همچنین صنایع تولید غذا رایج است. برخی از نمونه ها عبارتند از: جنگلداریمدیریت جنگلداریباغبانیکشاورزیجنگلداری کشاورزیهیدرولوژیحسابداری 
سایه بان کشاورزی چیست؟

تاثیر رنگ توری سایه بان بر رشد گیاهان

انتخاب رنگ مناسب برای سایبان گلخانه ای توری نمی تواند مطابق سلیقه یا علایق شخصی شما باشد. با توجه به تجربه در زمینه گیاهان گلخانه ای و تحقیقات انجام شده در این زمینه، استفاده از سایبان های توری به دلیل انعکاس بیشتر نور خورشید و رنگ های روشن تر می تواند باعث تهویه بهتر هوای در حال گردش در گلخانه شود. 

کنترل فرسایش خاک

 ابزارهای مدرن، مقرون به صرفه، قابل حمل و دستی در نصب سایبان کشاورزی بسیار اهمیت دارند و اندازه گیری ها را در این زمینه آسان می کنند. این موارد به طور گسترده در سایت توسط:دانشمندان در حال مطالعه جنگل ها، جنگلداری، کشت مواد غذایی، هیدرولوژی و کنترل فرسایش خاک هستند.جنگلبانانی که پوشش سایبان را اندازه گیری می کنند تا رشد و سلامت جنگلها را ردیابی کنند.کشاورزان و تولیدکنندگان بر محصولات نظارت می کنند (برخی بیشتر به سایبان ها وابسته هستند، زیرا از درختان سایه دار برای محصولات خود مانند قهوه، هل و غیره استفاده می کنند). مسئولین حوزه آبخیزداری 

اندازه گیری پوشش سایبان کشاورزی

 روش های زیادی برای اندازه گیری پوشش سایبان کشاورزی وجود دارد و به همین ترتیب، چندین ابزار تجاری در بازار موجود است. برخی از مهمترین آنها در زیر شرح داده شده است: تراکم سنج محدب، یک ابزار جیبی است که از آینه محدب با شبکه ای متراکم تشکیل شده است. پوشش سایبان بر اساس تعداد مربع روی آینه محاسبه می شود.تراکم سنج زاویه ای، دارای آینه محدب، قطب نما و سطح حباب است. این یک تصویر واضح تر و برآورد دقیق تری از پوشش سایبان، نسبت به تراکم سنج محدب کروی ایجاد می کند.لوله عمودی، یک لوله برنجی به طول 20 سانتی متر است که به گونه ای نصب شده است که به صورت عمودی آویزان می شود. برای اندازه گیری تاج در درختان و گیاهان استفاده می شود، اما در مقایسه با روش های دیگر به نقاط بیشتری برای مشاهده در یک منطقه مشخص نیاز دارد.سنسورهای نور تک نقطه ای و دستی، نوری را که از طریق پوشش سایبان کشاورزی وارد می شود، را تخمین می زنند. با این حال، آنها نیاز به اندازه گیری مرجع دارند. عیب این روش این است که فقط میزان عبور نور را اندازه گیری می کند.استفاده از عکاسی نیمکره ای و تجزیه و تحلیل دیجیتال، دقیق ترین اندازه گیری ها را در پوشش سایبان انجام می دهد. می توان از آن برای تخمین پوشش تاج، عبور نور، شاخص سطح برگ و تابش فعال فتوسنتزی استفاده کرد. برای اندازه گیری سطح درخت و ابعاد و چگالی درخت مناسب است. این برآوردها مقیاس پذیر هستند، زیرا به پوشش سایبان مربوط می شوند. در همه روش های فوق، وضوح با پوشش سایبان بیش از 30 کاهش می یابد.تابش فعال نور فتوسنتزی، که بخشی از نور مرئی است که توسط گیاهان برای فتوسنتز استفاده می شود، در محدوده طول موج 400-700 نانومتر قرار دارد. CI-110 طول موج نور را که از طریق سایبان فیلتر می شود را درک می کند.CI-110 وسیله ای همه کاره است، زیرا نیازی به اندازه گیری های مرجع را ندارد و برای درختان، درختچه ها و سایر گیاهان کم ارتفاع مناسب است. در این دستگاه، GPS متصل به چهار ماهواره و قطب نمای داخلی بوده و امکان اندازه گیری را در یک مکان واحد فراهم می کند. 

بهترین زمان برای اندازه گیری سایبان کشاورزی

 بهترین زمان و شرایط آب و هوایی برای برآورد پوشش سایبان کشاورزی، بستگی به هدف مطالعه و همچنین ابزار مورد استفاده دارد. از عکاسی نیمکره ای نباید هنگام ظهر یا در نور آفتاب روشن استفاده شود.  سنسورهای نور تک نقطه ای و دستی نیاز به اندازه گیری مرجع نور در آسمان صاف را دارند. تابش فعال نور فتوسنتزی در ظهر ثبت می شود. 
سایه بان کشاورزی چیست؟
 

- تجزیه و تحلیل پوشش سایبان پیشرفته

 توسعه سریع فناوری همراه با کاربردهای رو به رشد پوشش سایبان همراه بوده است. ابزارهای پیشرفته امروزی، راحت و کاربرپسند هستند. آنها داده های پوشش و سایه بان را با هم ترکیب می کنند تا نتایج دقیق بالایی را برای بسیاری از کاربردها در چندین رشته ارائه دهند. توانایی ذخیره مقادیر زیادی داده و انتقال آن به رایانه، مزیت این دستگاه ها را نسبت به سایر ابزارهایی که برای تجزیه و تحلیل سایبان استفاده می شوند، را به درستی ارائه می دهد. در حال حاضر پارامترهای مختلفی برای استفاده از سایبان کشاورزی وجود دارد که مرحله توسعه را روشن می کند، مشکلات احتمالی مانند کمبود آب یا نیتروژن و آخرین مورد در مورد توسعه زیست توده را برطرف می کند. این پارامترها را می توان از طریق داده های سنجش از راه دور از طریق روش های مدل سازی استخراج کرد. 

- شاخص سطح برگ

 شاخص سطح برگ معیاری برای بررسی عملکرد زیست توده محصول است. هرچه سطح برگ بزرگتر باشد، سایبان بهتر توسعه می یابد. این شاخص، یک پارامتر مهم است که ناحیه فعال فتوسنتزی را در برگ توصیف می کند و بنابراین برای فتوسنتز مرکزی ضروری است. 

- محتوای کلروفیل

 محتوای کلروفیل گیاه نه تنها معیاری برای سبز بودن آن است، بلکه شاخصی برای فعالیت فتوسنتز یک گیاه است. محتوای کلروفیل با منبع نیتروژن ارتباط تنگاتنگی دارد. بنابراین با استفاده از آن، کمبود کود را می توان شناسایی کرد. 

- درجه بلوغ

 شاخص سطح برگ را می توان در قسمت سبز، فتوسنتزی فعال و قسمت قهوه ای و پژمرده گیاه با استفاده از سایبان کشاورزی متمایز کرد. 

- تراکم گیاه

 تراکم گیاه پارامتر دیگری است که می توان از داده های سنجش از دور به دست آورد. پارامترهای اضافی که می توان با داده های سنجش از دور به دست آورد عبارتند از: زیست توده فعلیتوزیع زاویه برگمحتوای آب گیاه 
سایه بان کشاورزی چیست؟

درصد تراکم یا مقدار سایه انداز سایه بان

درصد تراکم توری مورد استفاده در یک سایبان عامل مهمی است که باید هنگام آماده شدن برای گلخانه در نظر گرفت. عامل تعیین کننده در انتخاب مناسب ترین تراکم سایه بان، نوع گیاهی است که در گلخانه پرورش می دهیم. هر نوع گیاه گلخانه ای برای بهترین رشد خود به درصد معینی از تراکم نیاز دارد که در زیر تعدادی از آنها را به شما می گوییم.تراکم 30 درصد: سایبان با تراکم 30 درصد توری برای گیاهان و محصولاتی مانند گوجه فرنگی، کدو سبز و فلفل استفاده می شود، زیرا این گیاهان در برابر حرارت بسیار مقاوم هستند.تراکم 40 تا 50 درصد: این نسبت تراکم برای گیاهان و گل هایی مانند سوسن، نیلوفر، کالادیوم یا گوش فیل، بگونیا، آزالیا، کاملیا و ارکیده استفاده می شود.تراکم 60 درصد: از این تراکم برای گیاهان ظریف مانند کاهو و اسفناج استفاده می شود.نسبت تراکم 70-90%: این نسبت تراکم معمولاً برای پرورش گیاهان زینتی مانند نخل، سرخس، شیپور، فیلودندرون، دراسنا، آنتوریوم یا درفش گیاه استفاده می شود.

پارچه سایبان

نوع پارچه ای که برای ساخت سایبان گلخانه استفاده می شود، معمولاً بافتنی است. پارچه بافتنی ترکیبی از پلی اتیلن است که قادر به بازتاب نور و گرما است. وزن این نوع پارچه بسیار کم بوده و همچنین دوام و مقاومت قابل قبولی در برابر پارگی دارد. این در حالی است که مواد دیگر پارچه سایبان، بافته شده، تماماً از پلی پروپیلن ساخته شده است. استفاده از این پارچه بیشتر برای زمستان مناسب است. پارچه بافته شده از پارچه کشباف سنگین‌تر است و این گرمای بیشتری را در فصل سرد به گیاهان می‌دهد.

رنگ پارچه سایبان

متداول ترین رنگ های مورد استفاده در پرده های توری سبز و مشکی هستند که پرکاربردترین رنگ ها در میان سایر رنگ های موجود هستند، اما رنگ های توری دیگری مانند سفید، قرمز، زرد و آبی نیز تولید می شوند. رنگ دیگری نیز برای سایبان وجود دارد که نوع خاصی از سایبان است و به روکش آلومینیومی معروف است. توری های آلومینیومی را معمولا می توان به جای توری های سیاه جایگزین کرد.

کلام آخر محققان در نحوه رشد جمعیت گیاهان و سازماندهی برگهای آنها و همچنین نحوه نمایش برگها در تاج گیاه تفاوت هایی یافتند. برخی از گیاهان برگ های خود را در سطح وسیعی پهن می کنند، در حالی که برخی دیگر سطح برگ کوچکتری دارند. این توانایی قرارگیری برگ ها در معرض نور تحت تأثیر عملکرد سایبان کشاورزی است. به عنوان مثال، گیاهانی با ساقه بلند و خزنده قادر هستند برگ های خود را در سطح وسیع تری پهن کنند، لذا تراکم برگها بر میزان نفوذ نور، سبزی، ارتفاع و در نهایت بازده فتوسنتز و استفاده از آب تأثیر می گذارد.جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت فارم صنعت مراجعه نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر