خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

سمپاش دستی

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

تمام نکته ها در آشنایی با انواع سمپاش دستی

در یک فعالیت کشاورزی زمانی موفق هستید و می ‌توانید محصولات در کیفیت برتر با حجم مطلوب تولید کنید که از شر آفات نباتی خلاص شده باشید. برای رسیدن به این هدف باید عملیات سمپاشی را به طور جدی در نظر داشته باشید.هر چه سمپاشی شما دقیق ‌تر همراه با حساسیت بالاتری باشد، محصول نهایی مزرعه شما نیز جایگاه بهتری را پیدا خواهد کرد. اما رسیدن به یک سمپاشی اصولی راه و روش خاص خودش را دارد. راه و روشی که باید در مقدمات امر همراه با آشنایی کامل از انواع سمپاش دستی و موتوری همراه شود.در دنیای امروز کشاورزی که با انواع محصولات در زمین‌ های بزرگ و کوچک زراعی و یا فضاهای گلخانه ‌ای مواجه هستیم، مدل ‌های متنوعی از سمپاش دستی و موتوری ابداع شده است. مدل‌ هایی که هر کدام بسته به شرایط کاری خاص، مطلوب تیپ مشخصی از فضاهای زراعی هستند.برای عموم زمین‌ های بزرگ زراعی از انواع سمپاش های قدرتمند موتوری استفاده می ‌کنند. اما برای زمین های کوچک تا متوسط همراه با حجم کم از گیاهان زراعی تا گلخانه ‌ای و شاید خانگی استفاده از انواع سمپاش‌ های دستی متداول تر است.در این مقاله قصد داریم تا رویکرد خود را در معرفی کامل از انواع سمپاش دستی قرار دهیم. اینکه این تجهیزات مهم کشاورزی دارای چه ایده ‌هایی در طراحی هستند و برای استفاده از آنها مستلزم رعایت چه نکاتی هستید. پس همراه ما باشید تا به تمام جنبه ‌ها در طراحی تا کاربرد انواع سمپاش دستی بپردازیم.
سمپاش دستی

ایده ‌های کلی در طرح ساخت انواع سمپاش‌ ها

سمپاش در یک تعریف کلی می شود استفاده از انواع سموم نباتی برای مهار آفات گیاهی. این تعریف خیلی کلی است و در آن نمی ‌توان هیچ ایده عملی در نحوه اجرای سمپاشی را مطرح کرد. لذا در تکمیل فرآیند سمپاشی باید متوجه نوع رفتار آفات نباتی باشیم.وقتی می ‌دانیم که آفات نباتی به طور همگانی تمام گیاهان زراعی ما را تهدید می ‌کنند و در این تهدید تقریباً در تمام فضای مزرعه حاضر هستند، ما نیز باید بتوانیم سموم نباتی را در تمام فضای مزرعه خود بگسترانیم.پس ما به دستگاه هایی نیاز داریم که می ‌توانند سموم نباتی را به طور یکنواخت و تأثیرگذار در تمام فضای مزرعه پخش کنند. این نیاز تعریف اصلی در ساخت انواع سمپاش دستی تا موتوری می باشد.به ‌این ‌ترتیب کافی است دستگاهی بسازیم که می تواند محلول سموم نباتی را تحت فشار بالا به حالت بارانی شکل و یا پودری شکل درآورده و آن را در سطح فضای مزرعه به شکل یکنواختی پخش کند.انواع سمپاش دستی تا موتوری در نهایت قرار است این فرایند را تکمیل کنند. در طرح ساخت تمام آنها از یک مخزن در کنار یک پمپ هیدرولیکی به همراه شیلنگ هایی که قرار است سموم تحت پمپاژ شده را هدایت کنند، استفاده شده است.این ایده برای آن است که بتوانیم محلول سمپاشی را به شکلی یکنواخت و باران گونه بر سطح گیاهان هدف بگسترانیم. در یک سمپاش دستی از فشار هوا برای پودر کردن محلول سمپاشی استفاده می شود.در این دستگا هها هوای تحت فشار را در مقابل سموم تحت فشار قرار می دهند. به این ترتیب در خروجی سمپاش شاهد فوران هوایی هستیم که در خود مقدار زیادی از سموم را حمل می کند. این روش در توزیع هر چه بهتر سموم کارآمد است.در برخی مانند انواع سمپاش دستی، حجم مخزن کوچک است و در مدل‌ های موتوری از حجم مخزن های بسیار بزرگ استفاده می ‌شود.در برخی از مدل‌ ها مانند عموم سمپاش‌ های دستی قدرت به حرکت انداختن پمپ ‌ها از طریق نیروی دستان اپراتورها حاصل می ‌شود و در برخی دیگر که به عنوان سمپاش‌ های موتوری شناخته می شوند، از انواع موتورهای برقی و بنزینی برای این منظور استفاده شده‌ است.در نهایت در تمام آنها اعم از سمپاش دستی تا مدل‌ های بزرگ و قدرتمند موتوری یک شیلنگ رابط است که وظیفه هدایت سیال تحت فشار را دارد.این شیلنگ سیال را به سمت لانس هدایت می کند. لانس ها میله‌ های فلزی طویلی هستند که همراه با انواع نازل های تعریف ‌شده برای آنها می ‌توانند مدل‌ های متنوعی از توزیع سموم نباتی را تدارک ببینند. در تمام این ماجرا از طرح ساخت انواع سمپاش ‌ها، همگی یک الگوی کم ‌و بیش یکسانی را دنبال می ‌کنند.الگویی که در ساخت انواع سمپاش دستی همراه با طراحی قطعات کوچکی است. اما در مدل ‌های حرفه ‌ای با قدرت و سایزهای بسیار بزرگی در طراحی همراه هستند.

سمپاش دستی چگونه تجهیزی است؟

سمپاش دستی از جمله تجهیزات تقریباً ساده باغبانی است. مدل ‌های کوچک از سمپاش ها هستند که عموماً با نام سمپاش‌ های گلخانه ‌ای شناخته می‌ شوند. تمام ایده ‌ها در طراحی انواع سمپاش دستی در سایز کوچک است.به هر صورت قرار است این تجهیز گلخانه ای در میان دستان باغبان ‌ها قرار گیرد و عاری از هر گونه امکان موتوری، پمپاژ سیال سموم نباتی را تامین نماید. از این ‌رو کوچک بودن، یک نیاز در مرحله طراحی آنها محسوب می شود. البته قیمت نیز در این کاهش حجم تاثیر گذار است. عموما قیمت سمپاش دستی تلمبه ای بسیار کمتر از نمونه های موتوری است.
سمپاش دستی
مدل‌ های بسیار متنوع همراه با کارکردهای متفاوت از انواع سمپاش دستی در سطح بازار وجود دارد. شما می ‌توانید آنها را در تیپ ‌های 2 الی 25 لیتری تهیه کنید. طبیعتاً مدل ‌های 2 لیتری چیزی شبیه به یک اسپری کننده مایعات هستند و نمونه ‌های بزرگتر همراه با مخزن های حجیم تر به گونه ‌ای طراحی می ‌شوند که بتوانند بر اندام اپراتورها سوار شوند.این نمونه ها را با عنوان سمپاش دستی تلمبه ای می شناسند. قیمت سمپاش دستی تلمبه ای بالاتر از مدل های اسپری کننده است.در تمام این مدل ‌ها از یک پمپ ساده دسته ای استفاده می شود. پمپ طراحی‌ شده در سمپاش های دستی حالتی تلمبه ای شکل دارد. در این ایده با ایجاد یک محفظه پرفشار، شرایط پمپاژ سیال را فراهم می کنند.یک اهرم مکانیکی که بسته به ابعاد سمپاش دستی سایزهای کوچک و یا بزرگی خواهد گرفت، وظیفه ایجاد فشار در فضای داخلی پمپاژ سمپاش را دارد. این اهرم درست شبیه به عملکرد تلمبه ها رفتار می کند.وقتی سطح فشار ایجاد شده در محفظه پمپاژ سمپاش دستی به حد قابل ‌قبولی رسید، عملیات فشرده سازی توسط دسته‌ های تلمبه ‌ای متوقف شده و دستگاه سمپاش دستی آماده برای انجام عملیات سم زنی خواهد شد.در این حالت فقط کافی ا‌ست تا اهرم باز شدن نازل در سمپاش دستی را فشار دهید. آنگاه محلول سموم نباتی تحت تاثیر فشار هوای ایجاد شده با حالتی پرفشار، به شکل پودری شده در هوا خارج می شوند.مدل ‌های حرفه ‌ای‌ تر دیگری از سمپاش دستی نیز طراحی شده اند. این دست از سمپاش ها را با عنوان مدل ‌های شارژی می ‌شناسند. در یک سمپاش شارژی از حضور موتورهای الکتریکی جریان ثابت برای پمپاژ سموم نباتی استفاده شده است.شاید بتوانیم حضور یک موتور الکتریکی در طراحی سمپاش های شارژی را در مقام یک مدل سمپاش موتوری در نظر بگیریم و در امتداد آن بگوییم که این تیپ از سمپاش ها دیگر در جایگاه مدل ‌های دستی قرار نمی ‌گیرند. اما در دسته ‌بندی ما، ملاک نحوه عملیات سمپاشی است. در مدل ‌های موتوری خبری از فشرده سازی هوا در یک سیلندر برای تامین فشار سیال در خروجی نازل نمی ‌باشد.پمپ مستقیماً تحت تاثیر قدرت موتوری کار کرده و عملیات پمپاژ را انجام می‌ دهد. اما در سمپاش های شارژی همچنان عملیات پمپاژ با کمک فشرده ‌سازی هوا در یک فضای سیلندر گونه صورت می‌ گیرد. با این تفاوت که به جای استفاده از قدرت دستان اپراتورها در فشردن اهرم های تلمبه گونه، از یک موتور الکتریکی استفاده شده است.

انواع سمپاش دستی

اسلوب تمام سمپاش های دستی در ایجاد یک سیلندر تحت تاثیر هوای فشرده می باشد. هوای فشرده ای که قرار است سیال سمپاشی را همراه خود به شکل پودر شده در سطح گیاهان هدف بگستراند. لکن در طراحی این ایده انواع روش‌ ها را ابداع کرده ‌اند.روش‌ هایی که ما را با انواع سمپاش دستی رو به رو خواهد کرد. البته در مطرح شدن انواع سمپاش تلمبه ای موضوع حجم تا قدرت پمپاژی مطرح نمی ‌باشد؛ بلکه ملاک ما در این تعریف در نوع ساخت تا روش ایجاد پمپاژ می باشد.با این رویکرد انواع سمپاش را در دو دسته ‌بندی از نگاه متریال در ساخت و نحوه عملکرد قرار می دهند. از نگاه جنس ساخت، انواع سمپاش های پلاستیکی تهیه ‌شده از مواد پلی ‌اتیلن در کنار سمپاش ‌های دستی استیل در دسته سمپاش دستی فلزی ساخته شده ‌اند. در نحوه کارکرد نیز نمونه ‌های سمپاش دستی تلمبه ای در کنار نمونه ‌های شارژی دسته ‌بندی می ‌شوند.
سمپاش دستی

سمپاش دستی تلمبه ای چگونه کار می ‌کند؟

برای انجام عملیات سمپاشی نیاز به تامین قدرتی در خلق فشار بالایی داریم. فشاری که بتواند محلول سموم نباتی را با خود برداشته و به شکل پودر شده در هوا بر سطح فضای گیاهان هدف بگستراند. چنین فشاری را نمی‌ توانید با تعریف یک پمپ دستی همراه با عملکرد محدود بازوی اپراتورها ایجاد کنید.اما وقتی خبری از قدرت‌ های موتوری در تامین فشار کافی نیست، باید به ترتیبی سطح توان مصرف شده از بازوان انسانی را افزایش دهیم. برای این منظور ایده ذخیره ‌سازی قدرت مطرح می شود.در طراحی انواع سمپاش دستی تلمبه ای قرار است تا قدرت محدود دستان اپراتورها در یک سیلندر تحت فشار ذخیره شود. برای این منظور از یک محفظه سیلندر گونه استفاده شده است. در داخل این سیلندر، پیستونی با قابلیت جابجایی تحت فشار طراحی شده است.حال اگر همراه با اهرمی که در اختیار اپراتور قرار دارد، بخواهیم این پیستون را در سیلندر جابجا کنیم و هر بار فشار هوایی مضاعف را بر سطح سیال وارد آوریم، عملاً یک انرژی ذخیره ‌شده را در بطن پیستون نگهداری می ‌کنیم.سیال ها قابلیت تراکم ندارند. لذا با عملکرد اهرم تلمبه ای شکل تنها هوای محبوس شده در فضای سیلندر را متراکم می کنیم. هوای متراکم شده ای که قدرت بالایی را در خود ذخیره کرده است.حال اگر مسیر خروجی سیال درسمپاش دستی تلمبه ای را باز کنیم، فشار هوای متراکم شده، تمام سیال را به سمت مدخل خروجی سیلندر هدایت می کند. از آنجا که این مدخل بسیار تنگ و در اندازه یک شیلنگ و یا نازل است، عملاً قدرت پمپاژ با فشار بالایی تولید خواهد شد.عموم مدل ‌ها از سمپاش 2 لیتری تا سمپاش‌ های 8 لیتری و گاهاً نمونه ‌هایی بزرگتر را با ایده سیلندر فشرده شده طراحی می ‌کنند. سمپاش 2 لیتری در مدل های دستی و بسیار کوچک است که بیشتر شبیه به یک افشان کننده مایعات است.البته در قدرتی بسیار بالاتر از آنها. اما مدل سمپاش 8 لیتری و حتی بزرگتر از آن را به شکل یک کپسول تقریباً حجیم که قرار است بر اندام اپراتورها سوار شود طراحی می‌ کنند.در مدل‌ های کوچک از انواع سمپاش تلمبه ای مانند سمپاش 2 لیتری، سطح فشار تقریباً بالایی تولید نمی شود. اصولاً فشار هوای ذخیره شده در این مدل‌ های کوچک از سمپاش دستی آنچنان نیست که بخواهد یک مخزن ضعیف ساخته شده از جنس پلی اتیلن را بترکاند. لذا برای کاهش قیمت در ساخت، عموم مدل‌ های کوچک از سمپاش تلمبه ای را با متریال پلی اتیلن می‌ سازند.اما در مدل های بزرگتر مانند سمپاش 8 لیتری عملاً با محبوس کردن هوا تحت فشار بسیار بالایی مواجه هستیم. هوای فشرده شده ای که می ‌تواند محلول سموم نباتی را با قدرت به ارتفاع بالای درختان نیز برساند.چنین فشار بالایی را تنها می ‌توان با طراحی سیلندرهای فلزی تولید کرد. در غیر این‌ صورت هر گونه متریال دیگری مانند استفاده از پلی ‌اتیلن در ساخت مخزن، تاب تحمل فشار هوای بالای تولید شده را نخواهد داشت.
سمپاش دستی
از این ‌رو انواع سمپاش دستی های فلزی از مدل ‌های تلمبه ‌ای با ظرفیت بالاتر از 8 لیتری هستند که در ساخت آنها از کپسول ‌های فلزی با جنس استیل استفاده شده است. این کپسول ‌ها توانایی تحمل هوای فشرده بسیار قدرتمندی را دارند. از این ‌رو می‌ توان مدل ‌ها از سمپاش دستی فلزی با قابلیت پمپاژ بسیار بالایی را تولید کرد.

سمپاش دستی شارژی چگونه کار می ‌کند؟

وقتی با ظرفیت بالای سمپاشی مواجه هستیم و یا اینکه لازم است تا قدرت پمپاژ بالاتری به نسبت توان مدل ‌های تلمبه‌ ای تهیه کنیم و یا اینکه اصولاً نمی ‌خواهیم از قدرت دستان اپراتورها در تامین پمپاژ سیالات سموم نباتی بهره‌ مند باشیم، باید از قدرت های موتوری استفاده کنیم. برای این منظور انواع ایده ‌ها از سمپاش‌ های موتوری مطرح است. مدل ‌هایی که همگی در سایز و قدرت بسیار بالایی طراحی شده ‌اند.لکن وقتی همچنان فضای زراعی ما محیط کوچک گلخانه ‌ای و یا فضای محدود باغ خانگی است، خیلی نمی ‌توانیم از سمپاش های بزرگ و قدرتمند موتوری استفاده کنیم. ما به یک مدل سمپاش دستی که توانسته است برای تامین قدرت پمپاژ خود از نیروی موتوری استفاده کند، نیاز داریم.انواع سمپاش های شارژی در این دسته قرار می‌ گیرند. آنها طراحی ای از الگوی سمپاش‌ های تلمبه‌ ای دارند. لکن با قدرت موتوری فشار هوای لازم را تهیه می کنند. ساده، سبک و کم‌ حجم هستند.از این‌ رو می ‌توانند در دسته سمپاش‌ های دستی قرار بگیرند. به هر صورت در سطح بازار و یا فضاهای باغبانی که باشید، مدل ‌های متنوعی از سمپاش های شارژی را به‌ عنوان سمپاش ‌های دستی می‌ شناسند.اما این مدل از سمپاش ‌های دستی چگونه کار می ‌کنند؟ و چه اسلوب طراحی بر آنها حاکم است؟ برای پاسخ به این سوال باید مختصری از دو ایده در طراحی انواع سمپاش دستی شارژی بگوییم.

×     سمپاش های شارژی تک کاره:

در ایده طراحی این مدل از سمپاش دستی، از یک موتور الکتریکی جریان ثابت با هدف تامین قدرت پاشش سموم استفاده شده است. طرح ساخت این سمپاش ها به شکل کوله ‌ای است و غالباً برای آنها از مخزن ‌های 10 الی 20 لیتری در نظر می‌ گیرند.مخزن همراه با تمام متعلقات به شکل کوله ‌ای بر اندام اپراتورها سوار خواهد شد. یک سمپاش دستی از مدل ‌های شارژی تک کاره تا زمانی کار می ‌کند که باتری ‌های قابل شارژ شدن آن انرژی کافی را داشته باشند. در غیر این صورت باید انتظار شارژ شدن باتری سمپاش شارژی تک کاره را داشته باشید.

×     سمپاش شارژری دو کاره:

عیب بزرگ در کار با سمپاش شارژی های تک کاره زمانی است که برق باطری ‌های آنها تمام می ‌شود. در این حالت عملاً هیچ قدرت سمپاشی دستگاه در اختیار ما نمی باشد. این نقیصه می ‌تواند در حین بسیاری از عملیات ‌های پرفشار سمپاشی مشکل‌ آفرین باشد.برای رفع این مشکل، مدل سمپاش شارژی های دو کاره را طراحی کرده اند. در این مدل‌ ها در کنار سمپاشی که همراه با قدرت موتور الکتریکی جریان ثابت صورت می گیرد، یک ساز و کار دستی نیز حضور دارد. به این ترتیب زمانی که بخش موتوری همراه با خالی شدن باتری‌ ها از کار می ‌افتد، بخش دستی می تواند باقی فعالیت سمپاشی را تداوم بدهد.
سمپاش دستی
سمپاش شارژی های دو کاره از قدرت پمپاژ بالایی برخوردار هستند و با وجود بخش دستی می ‌توانند ضریب اطمینان بالایی را در حین کار تامین نمایند.در حال حاضر عموم ایده ‌ها برای خرید انواع سمپاش دستی به سمت تهیه مدل‌ های شارژی سوق دارد. البته در نظر داشته باشید که خرید انواع سمپاش دستی باید با توجه به حجم فضای باغبانی شما باشد. به هر صورت مدل های شارژی همراه با قدرت ‌های موتوری عملاً ظرفیت ‌های بالایی را در پمپاژ سموم نباتی تامین می‌ کنند.از این ‌رو چندان نمی ‌توانید در یک فضای تقریباً محدود از گلخانه و یا باغ ‌های خانگی این مدل از سمپاش ها را تهیه کنید. اما در مقابل خرید انواع سمپاش دستی برای حضور در فضاهای کوچک با تعداد محدود از گیاهان کاملاً منطقی به نظر می ‌رسد.لکن باز هم باید حجم فضای هدف را ملاک انتخاب خود قرار دهید. در یک گلخانه کوچک خانگی تا یک باغ در درختان بلند میوه می ‌توانید از انواع سمپاش دستی بهره ‌مند شوید. اما این انتخاب باید با توجه به ابعاد فضا در حجم های متنوع از سمپاش دستی صورت گیرد.

قطعات در انواع سمپاش دستی

یک سمپاش دستی تجهیز چندان پیچیده ‌ای محسوب نمی ‌شود و عموماً قطعات آن در فهرست نیازهای سطح متوسط زراعی قرار می‌ گیرند. به هر صورت این تجهیز در طول استفاده برای سالیان متمادی ممکن است دچار فرسایش در قطعات گوناگون خود باشد.در این حالت لازم است تا به تعویض قطعات مصرفی در یک سمپاش دستی بیاندیشیم. لذا داشتن یک اطلاع دقیق از قطعات تشکیل ‌دهنده یک سمپاش دستی اهمیت بالایی دارد.
 • مخزن ‌ها بارزترین قطعه در جمع تجهیزات هر مدل از سمپاش دستی تا موتوری می باشند. از آنجا که عملکرد سمپاش ها همراه با ایجاد هوای متراکم برای هدایت سموم به سمت نازل های خروجی است، جنس مخزن ها را از متریال های فلزی انتخاب می کنند. مخزن از فولاد ضدزنگ ساخته می ‌شود و در طراحی از چهار دهانه در قسمت بالایی خود بهره ‌مند است. بزرگترین دهانه برای پر کردن مخزن انتخاب شده است. این دهانه از یک پوشش با درجه آب ‌بندی بالایی برخوردار است. دهانه ‌های بعدی برای پمپ هوا، بخش تخلیه سیال و نصب فشارسنج در نظر گرفته شده ‌اند.
 • متعلقات مخزن شامل یک واشر لاستیکی، سوپاپ آزاد کننده فشار و فشارسنج هوا می باشد. عملیات پمپاژ توسط سمپاش دستی فلزی از طریق فشرده شدن هوا در داخل همین مخزن صورت می‌ گیرد. لذا لازم است تا در مقام اپراتوری آن اطلاع کاملی از سطح فشار موجود در داخل مخزن داشته باشید. حضور فشارسنج هوا برای این منظور است.
 • بندهای نگهدارنده سمپاش دستی که بر شانه اپراتورها سوار می ‌شوند. این بندها را به اندازه کافی پهن در نظر می ‌گیرند تا در حین جابجایی، فشار قابل ‌توجهی بر کتف اپراتورها وارد نشود. این بندها در طراحی سمپاش دستی فلزی با کمک سگک هایی از جنس استیل به بدنه مخزن متصل می شوند. با کمک این سگک ها می توانیم طول بندهای نگهدارنده را برای حضور بر اندام اپراتورها تنظیم کنیم.
سمپاش دستی
 • قطعات سمپاش دستی که در امر تخلیه سموم دخیل هستند. هوای فشرده شده داخل مخزن که وظیفه پیستون را نیز بر عهده دارد، از طریق یکی از سه دهانه‌ ها وارد شیلنگ خروجی می شود. این شیلنگ همراه بستی که یک حلقه واشر گونه دارد، به حالت آب بندی شده بر بدنه مخزن سمپاش دستی سوار خواهد شد. خراب بودن واشر مذکور می تواند باعث نشتی هوای فشرده بشود. در این حالت عملاً سطح کارایی سمپاش دستی را از دست خواهیم داد.
 • پیستون ‌ها در داخل سیلندر طراحی ‌شده برای سمپاش دستی حرکت می کنند. این سیلندرها وظیفه تامین هوای فشرده را بر عهده دارند. سیلندرها باید در داخل پیستون کاملاً آب ‌بندی شده قرار گرفته باشند. برای آب‌ بندی سیلندرها در داخل پیستون از انواع رینگ های چرمی، لاستیکی و یا پلاستیکی استفاده می ‌شود. یکی از نکات کلیدی در طراحی برتر سمپاش دستی، مقاومت بخش آب‌ بندی سیلندرها در مقابل اثرات تخریبی مواد شیمیایی می باشد. برای این منظور در تقابل با سموم مخرب مانند انواع حشره کش ها از رینگ ‌ها با متریال خاص و مقاوم استفاده شده است.

قطعاتی که در تخلیه مواد از سمپاش دستی دخیل هستند

یک سمپاش دستی از کنار هم قرار گرفتن چندین بخش مکانیکی همراه با یک اتصال لوله ‌ای شکل تشکیل شده است. در طراحی هر مدل از سمپاش دستی بخش تخلیه مواد سموم نباتی مهمترین قسمت آن است. این بخش از اجزای زیر تشکیل شده است.-    یک لوله که در مخزن سیلندر گونه سمپاش دستی فرو رفته است. این لوله دارای یک واشر گرد می باشد و باید کاملاً نسبت به نشت مواد از داخل مخزن ایزوله باشد. در غیر این ‌صورت احتمال نشت مواد جدا از خطرات، مانع تأمین سطح فشار مورد نظر ما خواهد شد.-    در امتداد مخزن، یک شیلنگ وظیفه هدایت سموم به سمت لانس را بر عهده دارد. این شیلنگ در طراحی سمپاش دستی باید با بالاترین انعطاف طراحی شده باشد و در عین ‌حال باید از مقاومترین متریال ها در ساخت آن استفاده شده باشد. شیلنگ مورد استفاده در سمپاش دستی باید بتواند در مقابل اثرات تخریبی انواع سموم نباتی و حشره ‌کش ‌ها مقاومت بالایی داشته باشد. این شکل نباید هر گونه اثر تخریبی و یا واکنش شیمیایی با انواع سموم داشته باشد.-    در مدخل خروجی مخزن که به سمت لانس دستگاه سمپاش دستی هدایت شده است، یک فیلتر در نظر گرفته شده می باشد. این فیلتر برای آن است که ذرات جامد با قطرهای بالا از جانب مخزن به سمت لانس دستگاه سمپاش دستی هدایت نشود. لانس از طراحی ظریفی برخوردار است. هر گونه ذرات معلق در سیال سموم نباتی در مجراهای لانس رسوب کرده و مانع از عملکرد مطلوب آن خواهد شد.-    در طراحی بخش تخلیه مواد از سمپاش دستی یک دریچه قطع کننده در نظر گرفته شده ‌است. این دریچه این اجازه را به اپراتورها می ‌دهد تا در صورت نیاز و در مواقع ضروری بتوانند مسیر پمپاژ سیال سموم نباتی را متوقف سازند.
سمپاش دستی
-    در انتهای بخش تخلیه دستگاه سمپاش دستی، قطعه ‌ای با نام لانس حضور دارد. لانس یک میله بلند و نازک از جنس استیل ضد زنگ است که وظیفه هدایت درست در پاشش سموم نباتی را بر عهده می گیرد. لانس ها در طول های 40 الی 60 سانتیمتری طراحی می شوند.هر چه طول لانس بزرگتر باشد، قابلیت دسترسی به ارتفاع بالاتری را می توان در عملکرد سمپاش دستی انتظار داشت. برای تأمین طول بیشتر، برخی از لانس ها را به شکل تلسکوپی طراحی می ‌کنند.در این طراحی، لانس ها قابلیت تنظیم طول دارند و می توانید اندازه آنها را تا دو برابر افزایش دهید. دقت کنید که بهترین لانس ها برای استفاده در انواع سمپاش دستی از متریال استیل ضد زنگ ساخته می شوند.از طرفی لانس معرف نوع پاشش سموم بر سطح گیاهان است. نازل ها در سر لانس به گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که شما می توانید نوع پاشش را انتخاب کنید. از تامین پاشش مستقیم یا پاشش باران گونه در توانمندی‌ های یک لانس خوب دیده می شود.-    نازل‌ ها در قسمت انتهای لانس ها نصب می ‌شوند و وظیفه آنها تامین انواع حالت پاشش در سمپاش ‌های دستی می باشد. یک نازل از چندین بخش مجزا تشکیل شده است. نوک، فیلتر، بدنه و درپوش از قسمت ‌های گوناگون هر یک از نازل ‌ها می‌ باشند. نوک نازل مهمترین بخش این قسمت از سمپاش دستی است. نوک نازل را از جنس استیل ضد زنگ طراحی می‌ کنند و وظیفه آن تأمین نوع پاشش است.نوک نازل می ‌تواند یک الگوی منظم و یکنواخت از پاشش سموم را تدارک ببیند. به این ترتیب بسته به اینکه از چه مدل نوک نازلی بهره ‌مند هستید، در تمام مدل از سمپاش ها از یک الگوی ثابت در پاشش سموم بهره ‌مند خواهید شد.

مختصری از انواع نازل ‌ها و کاربرد آنها در سمپاش دستی

 • برای سمپاشی در جداره ‌های نازک مانند فضاهای کوچک میان آجرها تا درز تنه درختان با هدف آفت ‌زدایی و یا حشره کشی از نازل های جت استریم استفاده می شود. این مدل از نازل‌ ها توانایی آن را دارند که محلول آفت ‌کش و یا حشره کش را با قدرت به شکل پاشش مستقیم با عرض شلیک گونه در باریک‌ ترین فضاها پخش کنند.
 • اگر بخواهیم پاشش فراگیر در ارتفاع کم را تامین کنیم، می توانیم از نازل ‌های مخروطی توخالی استفاده کنیم. این نازل ها می توانند یک فضای ابرگونه کوچک از سموم تا حشره کش ها را تولید نمایند. از آنها برای پاشش در محل تولید مثل حشرات مانند پشه ها استفاده می شود.
 • نازل ‌های اسپری فن دار نیز قابلیت پاشش جاروب مانندی دارند. از آنها برای سمپاشی دیواره ها که سوراخ ‌ها و درزهای بسیاری دارند استفاده می شود.

نکات در تهیه محلول سموم نباتی

یکی از کلیدی‌ ترین مراحل در کار با انواع سمپاش دستی، زمانی است که می‌ خواهید محلول سموم نباتی را تهیه کنید. عموم محلول سموم نباتی ها از طریق پودرها و یا محلول های غلیظ که با آب رقیق می شوند به دست می ‌آیند. رسیدن به یک محلول با نسبت درست نکته کلیدی برای موفقیت در کار با انواع سمپاش دستی می باشد.
سمپاش دستی
برای مقدمات امر لازم است تا مطالعه کافی از دفترچه راهنما و یا دستورالعمل ‌های نوشته شده بر مشخصات سموم تهیه شده داشته باشید. در ادامه باید از لباس مناسب استفاده کنید. فضای کافی برای اختلاط و آماده ‌سازی سموم نباتی در اختیار داشته باشید و مطمئن باشید که در تمام مراحل آماده ‌سازی محلول سموم نباتی برای سمپاش دستی هیچ فرد غیر مسئولی در اطراف شما حضور ندارد.تمام محلول سموم نباتی برای کار در سمپاش دستی را با دوز دقیق و در نظر گرفتن حجم سمپاش و یا فضای هدف تهیه کنید. یک برآورد کلی از سطح مزرعه و یا هر فضای تحت هدف سمپاشی می ‌تواند تخمین تقریباً مناسبی از مقدار سمپاشی ای که نیاز است را حاصل آورد. از طرفی ظرفیت دستگاه سمپاش دستی نیز در مقدمات تهیه سموم مورد توجه قرار دارد. هرگز بیشتر از سطح نیاز خود اقدام به تهیه سموم و یا انواع آفت ‌کش ‌ها و حشره ‌کش ‌ها نکنید. بهترین حالت زمانی است که مطمئن باشید پس از اتمام عملیات سمپاشی، مخزن سمپاش دستی شما کاملاً تخلیه شده باشد.مقدمات در آغاز کار با سمپاش دستیلازم است تا قبل از تهیه کردن سموم و یا آفت ‌کش‌ ها از سلامت کامل دستگاه سمپاش دستی خود اطمینان حاصل کنید. یک بازدید کلی از تمام قطعات و اتصالات و چک کردن صحت کارکرد تمام آنها الزامی است. در نظر داشته باشید که در صورت پیدا کردن یک خرابی و یا نشتی پس از ریختن محلول سموم در مخزن سمپاش دستی عملاً با مشکلات عمده مواجه خواهید شد.بهتر است حتی پس از بازدید کلی و اطمینان از سلامت تمام قطعات، دستگاه سمپاش دستی را با کمک آب کالیبره کنید. آب سیال خنثی است و برای هیچ‌ کس زیان آفرین نمی ‌باشد. پس می تواند بهترین ماده برای کالیبره کردن سمپاشی باشد تا قبل از آغاز کار با انواع سمپاش دستی از شرایط پمپاژ اصولی و مورد نیاز خود بهره ‌مند شده باشید.در پر کردن مخزن سمپاش دستی، حضور فیلتر را جدی بگیرید. هرگز مخزن را در انواع سمپاش دستی بدون وجود فیلتر استاندارد پر نکنید. دقت کنید که در تمام مراحل خرید انواع سمپاش دستی، تجهیز مورد نظر شما دارای این فیلتر استاندارد باشد. فیلتر مانع از ورود ذرات جامد در مخزن دستگاه سمپاش دستی می شود.این ذرات معلق می ‌توانند باعث انسداد مجرای تخلیه در سمپاش دستی باشند که با حضور فیلتر به‌ راحتی می ‌توانیم آنها را حذف کنیم.-       در پر کردن مخزن انواع سمپاش دستی، دقت کنید که نباید بیش از سه چهارم مخزن را از سیال سموم نباتی و یا حشره کش ها پر کنید. انواع سمپاش دستی با تکیه بر تولید هوای فشرده عملیات پمپاژ را تکمیل می‌ کنند و در صورت پر شدن بیش از اندازه مخزن، عملاً فضای کافی برای تولید هوای فشرده را از دست داده‌ ایم.در انواع سمپاش دستی برای آنکه در هنگام پر کردن مخزن دچار اشتباه نشوید، علامت‌ هایی را در نظر می ‌گیرند. پس لازم است تا در هنگام پر کردن مخزن سمپاش دستی متوجه این علامت ها باشید.
سمپاش دستی
o       در نظر داشته باشید که در تمام عملیات سمپاشی از تکان دادن ‌های بیش از اندازه مخزن جلوگیری کنید. سموم پودری شکل و یا محلول در آب با اندک تکانی قبل از ریخته شدن در مخزن آماده می شوند. در نتیجه حضور آنها در مخزن انواع سمپاش دستی باید با حداقل تکان در حین اجرای عملیات سمپاشی همراه باشد.o       باز و بسته کردن مخزن در دستگاه سمپاش دستی باید در حالتی به صورت عمودی آن هم در حالیکه دریچه مخزن رو به بالا است، انجام گیرد. هر گونه باز کردن درب مخزن به شکل افقی و یا حالت غیر عمود خطرناک است و می‌ تواند به ریخته شدن تصادفی سموم مانده در مخزن کمک کند.o       انواع سمپاش دستی برای تخلیه تحت پمپاژ سموم نباتی از فشار بالای هوای فشرده شده کمک می گیرند. لذا در صورتی‌ که می‌ خواهید درب مخزن دستگاه سمپاش دستی را باز کنید، نمی ‌توانید آن را در حضور هوای فشرده مانده در داخل مخزن انجام دهید. این اقدام به شدت خطرناک است. نحوه اصولی باز کردن درب مخزن انواع سمپاش دستی باید با تخلیه هوای فشرده در داخل آن همراه باشد. برای این منظور می ‌توانید از شیر آزاد کننده هوای فشرده استفاده کنید. هر گاه درجه فشارسنج نصب ‌شده بر مخزن، سطح فشار هوای اتمسفر را نشان داد، می توانید درب مخزن را عاری از هر گونه خطری باز کنید.o       تامین فشار کاری برای پمپاژ درست سمپاش شارژی با حدود 55 ضربه تلمبه‌ ای تامین خواهد شد. این مقدار حد نصاب نسبی است و از یک سمپاش دستی تا مدل ‌های دیگر تفاوت اندکی دارند. محدوده فشار کاری برای رسیدن به یک شرایط پمپاژ ایده ‌آل در حدود 25 الی 55 پاسکال می باشد. لکن بهتر است تا همواره سطح فشار کاری دستگاه سمپاش دستی ها را در محدوده 40 پاسکال قرار دهید. این امر به سادگی با انجام تلمبه ‌زنی در حین کار صورت می‌ گیرد.

نحوه تعمیر و نگهداری انواع سمپاش دستی

سمپاش دستی یک تجهیز تمام مکانیکی است که یک مکانیزم ساده می تواند قدرت پمپاژ تقریباً مناسبی را برای سم زنی گیاهان تا دفع حشرات تولید نماید. این دستگاه در عین سادگی، مستعد انواع خرابی ‌های مکانیکی نیز می باشد.دستگاه سمپاش دستی یک تجهیز کلیدی در جریان کشاورزی تا باغبانی می باشد. اما استفاده از آن به شکل فصلی صورت می گیرد. این دستگاه غالبا به مدت زمان های طولانی در گوشه ای از انبارها نگهداری خواهد شد.لذا کاملا مستعد فراموشی در امر نگهداری تا استهلاک قطعات می باشند. اگر می ‌خواهید تا در همه حال از یک جریان سمپاشی اصولی و قدرتمند و البته مطمئن بهره‌ مند باشید، لازم است تا اصول حرفه ‌ای در امر نحوه نگهداری تا مقدمات در رفع عیب و تعمیرات دستگاه سمپاش دستی را بدانید. برای این منظور رعایت نکات کلیدی زیر الزامی می باشد.

-    تمیز کردن سمپاش دستی:

*        شستشوی مخزن و تمام اتصالات در سمپاش دستی پس از هر بار عملیات سمپاشی ضروری است. حتی اگر عملیات به شکل روزانه در حال انجام شدن است، لازم است تا در پایان ساعت کاری، مخزن را به طور کامل شستشو دهید. در صورت تعویض نوع محلول سمپاشی نیز لازم است تا مخزن دستگاه را به طور کامل شستشو دهید. هرگز بدون شستشوی کامل مخزن اقدام به از نگهداری سمپاش دستی نداشته باشید.
سمپاش دستی
*        هرگز اجازه ندهید تا مقدار حتی کمی از محلول سموم در داخل مخزن باقی بماند. برای خروج کامل محلول سموم در نازل‌ ها نیز می ‌توانید از اسپری کردن آب استفاده کنید. برآورد درست از محلول سمپاشی مورد نیاز اولین گام در رسیدن به مقدار کافی از سموم می باشد.اگر با تکمیل سمپاشی هنوز هم از مقداری سموم در انتهای مخزن مواجه هستید، بهتر است در سطح مزرعه گردشی داشته باشید و انتهای سموم مانده در مخزن را تخلیه کنید.*        باید مخزن سمپاش دستی را با آب بشویید. لازم است تا مخزن را در محلی جهت خشک شدن نگهداری کنید. در شستشو از آب ولرم استفاده کنید و نیازی نیست تا مخزن را کاملا پر کنید. مقدار اندکی از آب همراه با تکان هایی می تواند سطح مخزن در سمپاش دستی را شستشو دهد. در صورت نیاز می توانید این عمل را برای چندین بار انجام دهید.*        آب حاصل از شستشوی دستگاه سمپاش دستی حاوی مقدار قابل ‌توجهی از سموم می باشد. این آب را هرگز در نزدیکی محل زندگی انسان ها و یا حیوانات اهلی رها نکنید. از ریختن آب حاصل از شستشوی سمپاش دستی در محل چاه، برکه و یا چشمه ‌ها جلوگیری کنید.یک چاله در زمین خشک، توالت ‌ها و حاشیه زمین ‌های کشاورزی که مورد سمپاشی قرار گرفته ‌اند، بهترین مکان برای دفع آب ناشی از شستشوی سمپاش می باشد.*        در شستشوی سمپاش دستی، تمیز کردن فیلتر را فراموش نکنید. لازم است تا فیلتر را در جریان یک آب پرفشار گرفته و بشویید. چرا که جدا از دفع باقیمانده سموم باید ذرات و ناخالصی ‌های احتمالی نیز زدوده شوند.فیلتر ها برای حذف ذرات جامد و معلق در محلول سمپاشی مورد استفاده قرار می گیرند. لذا باید در انتهای هر بار عملیات سمپاشی انتظار حضور تعدادی ذرات کوچک جامد را در خانه های آن داشته باشیم. با شستشوی درست فیلتر در یک سمپاش دستی می توانیم از کارکرد مطمئن این بخش دستگاه اطمینان داشته باشیم.*        نحوه شستشوی اتصالات شیلنگ ها و لانس کاملاً متفاوت از مخزن می باشد. برای این منظور مخزن را در انتهای عملیات شستشو، از آب تمیز پر کنید. آب تمیز مانده در مخزن را تحت فشار هوا پمپاژ کنید. این پمپاژ آب در عبور از تمام اتصالات و شیلنگ ها و هنگام خروج از لانس، آنها را شستشو خواهد داد. به هیچ حالت اقدام به شستشوی مستقیم شیلنگ ها و یا اتصالات سمپاش دستی به شکل مستقیم نداشته باشید.*        آب حاصل از مرحله شستشوی اتصالات، شیلنگ ها تا لانس را بر سطح همان فضایی که مورد سمپاشی قرار گرفته است اسپری کنید. به این ترتیب توانسته ایم ضایعات ناشی از شستشوی دستگاه سمپاش دستی را مجددا در سطح فضای مزرعه بگسترانیم.
سمپاش دستی

-   اصول نگهداری از سمپاش دستی:

*        لازم است تا به شکل دوره ‌ای اقدام به بازدید از مخزن دستگاه سمپاش دستی داشته باشید. در این بازدید باید از سلامت تمام قطعات و آب بندی تمام اتصالات اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت قبل از آغاز عملیات سمپاشی لازم است تا قطعه معیوب را تعویض کنید.یک قطعه معیوب باعث از دست رفتن فشار در عملیات سمپاشی است. اما ممکن است این قطعه معیوب در ضعف شرایط ایمنی دستگاه تاثیر گذار باشد.دیک دستگاه سمپاش دستی با کمک هوای تحت فشار است که می تواند عملیات سمپاشی را انجام دهد. سیلندر تحت فشار دستگاه سمپاش دستی در کنار اپراتورها قرار دارد. از این رو کار با سمپاش دستی ، عملا کار با یک سیلندر تحت فشار می باشد. خرابی یک قطعه ممکن است باعث ترکیدن دستگاه سمپاش دستی بشود. این موضوع بسیار خطر آفرین است.*        ترکیدن لبه سیلندرها از مشکلات رایج در کار با انواع سمپاش دستی می باشد. در اصول نگهداری از انواع سمپاش دستی، از سلامت لبه سیلندرها در بطن پیستون اطمینان حاصل کنید. پیستون باید در بطن سیلندر ها کاملا آبندی شده در حرکت باشند تا بتوانند سطح فشار کافی هوای مورد نیاز در سمپاشی را تامین کنند.ترکیدن لبه سیلندرها باعث می شود تا نتوانیم سطح فشار هوای مورد نیاز خود را تامین کنیم.*        در همه حال از سلامت شیلنگ ‌های انتقال سموم اطمینان داشته باشید. شیلنگ پاره شده و یا ضربه دیده شده، هیچ حالت مناسب برای کار در عملیات سمپاشی توسط دستگاه سمپاش دستی نمی ‌باشد. شیلنگ های پاره شده باعث نشت سموم می شوند.این موضوع خطرات زیست محیطی بالایی دارد. از طرفی نشت سیال تحت پمپاژ از شیلنگ های پاره شده باعث کاهش افت فشار در عملیات سمپاشی خواهد شد. این موضوع باعث عدم کارایی مناسب دستگاه سمپاش دستی است.*        روغنکاری پیستون در بطن سیلندر را جدی بگیرید. لازم است تا در هر چند بار عملیات سمپاشی، یک مرحله روغنکاری به طور کامل انجام پذیرد. عدم روغنکاری مناسب در زمان مطلوب باعث اصطکاک بالای پیستون در داخل سیلندر خواهد شد.این اصطکاک بالاتر تاثیر منفی در عملکرد روان دستگاه خواهد داشت. در نتیجه می تواند بر قدرت پمپاژ نهایی سمپاش دستی تاثیر منفی بگذارد. از طرفی این اصطکاک باعث فرسودگی هر چه زودتر بخش های متحرک دستگاه سمپاش دستی است.
سمپاش دستی
دستگاه سمپاش دستی از جمله کلیدی‌ ترین تجهیزات در هر جنبه از فعالیت ‌های کشاورزی می باشد. آنها کوچک، پرتوان و در عین ‌حال ارزان ‌قیمت هستند. قیمت سمپاش دستی به هیچ حالت قابل قیاس با مدل ‌های موتوری نمی ‌باشد قیمت سمپاش دستی در تمام مدل ‌های کوچک و بزرگ به ‌مراتب کمتر از نمونه‌ های موتوری است.در این بین قیمت سمپاش دستی تلمبه ای بسیار کمتر از نمونه ‌های دستی شارژی است و نبود نیروهای موتوری دلیل اصلی در این کاهش قابل ‌توجه در قیمت سمپاش تلمبه ای است.این موضوع باعث شده تا بسیاری که در تکاپوی تامین یک سمپاش ایده ‌آل هستند، خرید انواع سمپاش دستی را بر مدل‌ های موتوری ترجیح دهند. البته در خرید انواع سمپاش دستی باید متوجه حجم فضایی که تحت عملیات سمپاشی قرار دارد باشیم.ما هرگز نمی ‌توانیم با خرید انواع سمپاش دستی از پس نیاز آفت ‌زدایی یک زمین بزرگ زراعی برآییم. هر ابعادی از فضاهای زراعی نیاز به سطح متفاوتی از انواع سمپاش دستی تا موتوری خواهد داشت.از این ‌رو اگر حرفه ‌ای هستید، قطعاً می ‌دانید که سرعت عمل در سمپاشی حرف اول را می ‌زند و سمپاش دستی نمی ‌تواند در سطح یک زمین بزرگ زراعی سرعت عمل بالایی داشته باشد؛ اما در مواجهه با فضاهای کوچک زراعی تا باغ ‌های خانگی بهترین وسیله خواهند شد.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5