خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

سم‌ پاش چیست؟

فهرست مطالب

سم‌ها، مواد شیمیایی هستند که یک تولیدکننده محصول به کمک آن‌ها می‌تواند آفات و جانوران مزاحم را از مزرعه یا باغ خود دور کرده و از محصولات خود را سالم نگه‌دارد. استفاده از این مواد بدون عوارض و مخاطرات زیست محیطی نیست.تا جایی که حتی در صورت ازدیاد مصرف ممکن است خود محصول نیز آسیب ببینید. در کنار این، در نقطه مقابل اگر سم به قدر کفایت به زمین منتقل نشود، ممکن است جانوران موذی و آفات از بین نرفته و محصول شما دچار مشکل شود.این یعنی پاشیدن متوازن و متعادل سم بر سطح زمین اهمیت بالایی دارید؛ نه زیاد و نه کم. این همان چیزی است که هدف اصلی استفاده از سم‌پاش است. سم‌پاش‌ها کمک می‌کنند تا کشاورز یا باغدار بتواند دقیقاً به همان اندازه که نیاز است سم را به فضای مزرعه یا باغ بپاشد.سم‌پاش‌ها بسته به نوع کاربرد انواع مختلفی دارند. به همین علت در این یادداشت ابتدا انواع سم‌پاش‌ها را بررسی کرده و سپس تلاش می‌کنیم تا برخی نکات مهم در استفاده از سم‌پاش را با دقت تشریح کنیم. 

اساس کار سم‌پاش‌ها چیست؟

 اساس کار این وسیله کاربردی در کشاورزی مکش سم به کمک نیروی حاصل خلأ و سپس پاشیدن آن به بیرون از طریق نازل است. این یعنی در این بین برخی عملکردها کلیدی هستند. بیش از هرچیز قدرت مکش موتور یک سم‌پاش اهمیت دارد.هر قدر توان مکش بیشتر باشد، قطعاً توان پاشش بیشتر است. در همین راستا از موتورهای مختلفی برای سم‌پاش استفاده می‌شود. موتورهای بنزینی اغلب قدرت بیشتری دارند اما موتورها برقی عملکردی کم‌صداتر، روان‌تر و ساده‌تر دارند.این یعنی در انتخاب سم‌پاش بسته به نوع کاربردی که از آن انتظار دارید، باید به مزایا و معایب موتوری که انتخاب می‌کنید دقت داشته باشید. ما در ادامه به طور مثال دو نوع متداول از سم‌پاش ها را بررسی می‌کنیم اما این دستگاه انواع مختلفی دارد که در هر مورد باید به تفکیک و تفصیل مطالعه شوند مانند سمپاش شارژیکه در این یادداشت مجال بررسی آن نبود.این گوناگونی باعث تفاوت قیمت سمپاشدر مدل‌های مختلف شده است. بخش بعدی که در عملکرد سم‌پاش نقش کلیدی دارد، مخزن آن است. بسیاری از مخرن‌ها مخزن دارند و مهم است تا جنس مخزن آن‌ها از مواد مرغوب باشد تا به مرور زمان دچار مشکل نشود. چون سم خواص شیمیایی خاصی دارد، ممکن است در بلندمدت به بدنه مخزن آسیب بزند. 

نازل سمپاش یکی از قسمت های مهم دستگاه:

 در عملکرد اصلی یک سم‌پاش بخش دیگری نیز اهمیت دارد؛ نازل سم‌پاش. نازل ایستگاه آخر سفر سم از گالن‌ها تا زمین کشاورزی است و به همین علت اهمیت بالایی دارد. یک نازل می‌تواند در میزان سطح قابل پوشش، دبی خروجی و سایز ذرات خروجی سم مؤثر باشد.برای همین در انتخاب نازل نیز، بسته به کارکرد خود باید دقت داشته باشید تا مدل مناسب را انتخاب کنید. گاهاً ممکن است حتی با وجود استفاده از سم مناسب، دبی مناسب خروج و ریتم مناسب سمپاشی، اما مجدد در شکست آفات ناکامم باشید؛ این مشکل از جایی ناشی می‌شود که در سایز ذرات سم خروجی به شکل مناسبی عمل نکرده‌اید.برخی از گونه آفات تنها در تماس با ذراتی در سایز خاص دچار ضعف شده و نابود می‌شوند. پس این که تا چه حد پودر و ریز مایع سم بیرون پاشیده شود، در میزان اثرگذاری آن مؤثر است. 
سم‌ پاش چیست؟
 

سم‌پاش فرغونی

 با دقت در نام سم‌پاش ‌ها کم و بیش متوجه شکل ظاهری و نحوه عملکرد آن‌ها خواهید شد. در این مدل سم‌پاش شکل ظاهری به یک فرغون یا همان چرخ دستی شباهت دارد و اپراتور باید دستگاه سم‌پاش را روی چرخ‌های جلویی آن به حرکت درآورد.هسته اصلی این نوع سم‌پاش مخزن بزرگ آن است که بر چرخ سوار شده است. معمولاً مخزن را از پلی‌اتیلن مرغوب می‌سازند تا در برابر شرایط شیمیایی سم، تغییر چندانی را تجربه نکند. در برخی موارد البته این مخزن را از استیل ضد زنگ نیز می‌سازند. 
سم‌ پاش چیست؟
 بخش اساسی بعدی در سم‌پاش فرغونی موتور بنزینی آن است. این موتور وظیفه دارد تا سم را از مخزن مکیده و با ریتم خاصی توسط نازل به بیرون بپاشد. نحوه کار با سم‌پاش فرغونی، پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر مدل‌ها ندارد و برای شروع کافیست تا با اطلاع از نسبت ترکیب سم و آب، آب کافی درون مخزن بریزید.پس از این سم را به میزان لازم از صافی دستگاه عبور داده و در آب حل کنید. با روشن کردن موتور اصلی کمک می‌کنید تا فرآیند مخلوط شدن سم تکمیل شده و پس از گذر زمان کامل تثبیت شود. بعد از این با باز کردن شیرهای سمپاش و پس از کالیبره کردن، می‌توانید کار خود را شروع کنید. عوامل مختلفی در مرغوبیت این نوع سم‌پاش دخالت دارند؛ مثل وزن آن، نوع و حجم مخزن، توان موتور بنزینی و مقاومت مجموعه‌ی بدنی. 

سمپاش زنبه‌ای

 این نوع از سم‌پاش‌ها چرخ ندارند و در ظاهر کاملاً ثابت و نامناسب برای تحرک به نظر می‌رسند اما وزن مناسب مدل‌هایی کمک می‌کند تا بتوان آن‌ها را به سهولت جابجا کرد. سمپاش زنبه‌ای با وزن کم و نداشتن مخزن حجم، برای حمل نیازی به چرخ ندارد و همین باعث شده تا در مناطق ناهموار و باغ‌های بزرگ انتخاب خوبی برای سم‌پاشی درختان باشد.فلسفه اصلی در طراحی این نوع سم‌پاش جدایی مخزن از پیکربندی اصلی است، به طرزی که در طول سمپاشی نیازی نیست تا به شکل ثابت، مخزن را با دستگاه حمل کنید و در هر لحظه با قرار دادن شیلنگ مکش در هر مخزن فرضی می‌توانید سم را به داخل دستگاه کشیده و سپس از نازل به بیرون پمپاژ کنید. داشتن شلنگ‌های بلند یک شرط حیاتی برای موفقیت این نوع سم‌پاش است. 
سم‌ پاش چیست؟
 

پیش‌نیازهایی در استفاده از سمپاش

 نکته مهمی که در آماده‌سازی یک سمپاش برای انجام عملیات پاشیدن سم اهمیت دارد، کالیبره کردن آن است. کالیبره کردن به‌نوعی یک فرآیند برای تنظیم میزان سم خروجی از دستگاه در واحد سطح در مدت زمان خاصی است. سم‌ها نیاز است تا با دز خاصی به زمین پاشیده شوند و بدون کالیبره کردن این ممکن نیست. اطلاعات لازم برای کالیبره وسیله را باید به وسیله دفترچه راهنمای خود وسیله و اطلاعات مندرج روی بسته سم بدست آورد چون دز مورد نیاز در هر هکتار را باید با توجه به داده‌های خود تولیدکننده سم تعیین کرد. البته این تنها بخش مهم در این بین نیست. گاهی خود اپراتور نیز مهم است تا در پاشیدن سم نسبت به برخی نکات و موضوعات دانش کافی را داشته باشد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر