خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

شیلنگ ویبراتور

شیلنگ ویبراتور

   مرتب‌سازی محصولات:

  • پیش‌فرض
  • ارزان‌ترین
  • گران‌ترین
  • جدید‌ترین
  • پرفروش‌ترین
  • پربازدیدترین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

  فهرست مطالب

  شیلنگ ویبراتور یکی از ابزارآلات ساختمانی بوده و به عنوان وسیله اصلی جهت ارتعاش بتن شناخته می گردد. این دستگاه برای لرزش عمیق و قدرتمند بتن طراحی ‌شده است تا به ‌این ‌ترتیب بتوانیم حجم نهایی بتن را به سیالی یکدست و عاری از حباب برسانیم. از ان نوع شیلنگ ویبراتور در سطوح گوناگون فعالیت‌های عمرانی و طراحی قطعات بتنی استفاده می‌کنند. استفاده درست از این ابزار ارتعاشی تأثیری مفید در سلامت و قدرت سازه‌های بتنی دارد.شیلنگ ویبراتور دستگاه ساده‌ای است اما برای کاری بزرگ طراحی‌ شده است. این دستگاه یک لوله باریک و بلند با قابلیت ایجاد ارتعاش است که مخصوص نفوذ در اعماق بتن و ایجاد ارتعاش طراحی ‌شده است. کل طراحی هر دستگاه شیلنگ ویبره درکل ساده است. اما حضور مفید و تخصصی آن‌ها با ظرفیت ارتعاش مناسب باعث یکدست شدن حجم بتن و خروج حباب‌های هوا از داخل بتن خواهد شد. پروسه‌ای که در دراز مدت تأثیرگذار است و مقاومت نهایی بتن آرمه را افزایش می‌دهد.
  شیلنگ ویبراتور

  مدل های مختلف شیلنگ ویبراتور

  شیلنگ ویبراتورها در مدل‌های ساده دستی مانند شلنگ ویبراتور دریلی تا مدل‌های بزرگ و قدرتمند مانند نمونه‌های مکانیکی طراحی‌ شده است که هر کدام قابلیت‌های تخصصی ارتعاش بتن را دارند. در سطح انواع عملیات‌های بتن‌ریزی به استفاده‌ی مناسب از این شیلنگ‌ها نیاز دارید. برای خرید انواع شیلنگ ویبراتور می‌توانید از خدمات تخصصی سایت فارم صنعت استفاده کنید. فارم صنعت مجری تخصصی عرضه انواع ماشین ‌آلات ساختمانی در سطح کشور است. این گروه انواع این محصولات را با بهترین قیمت شلنگ ویبراتور برای عرضه در سراسر کشور ارائه می‌نماید. در بستر اطلاعاتی فارم صنعت از طیف کاملی از این سیستم‌های ارتعاشی برخوردار هستید و می‌توانید با بررسی تخصصی ویژگی‌های فنی شلنگ ویبراتور مناسب عملیات عمرانی و تزریق بتن پروژه خود را تهیه نمایید.

  اصول طراحی شیلنگ ویبراتور

  انواع شیلنگ ویبراتور در سایزهای مختلف با اندازه‌های متفاوت با استفاده از محرک‌های گوناگون طراحی می‌شوند. اما اصول طراحی همگی آن‌ها کم‌ و بیش یکسان است. تمام این شیلنگ‌ها برای ایجاد ارتعاش بتن طراحی‌ شده اند و از طریق نفوذ پوکر در عمق بتن می‌توانند حجم سنگین بتن را به لرزش درآورند. هر شلنگ ویبراتور دارای یک محور مرکزی است که در یک غلاف عایق بندی شده‌ است. این محور از جنس فولاد ضد زنگ با قابلیت ارتجاعی بسیار زیاد است. طول محور شیلنگ که با عنوان فنر می‌شناسند همان طول شلنگ ویبراتور است. فنر از قابلیت ارتجاعی بسیار بالایی برخوردار است تا به ‌راحتی بتواند بخش ارتعاش شیلنگ ویبراتور را به اعماق بتن در پیچیده‌ترین اشکال بتنی و یا انبوه‌ترین شبکه‌های آرماتوربندی شده برساند.در انتهای فنر شلنگ ویبراتور بخش ارتعاش دستگاه یا همان پوکر قرار دارد. پوکر یک ابزار مکانیکی است که حرکت چرخشی محور فنری شکل شیلنگ را تبدیل به یک حرکت ارتعاش خواهد کرد. این ارتعاش آن‌قدر قدرتمند و مؤثر است که می‌تواند در عمق سنگین بتن باعث ایجاد لرزش آن شده و به ‌این ‌ترتیب تأثیر مستقیم در کاهش حجم حباب‌ها و ایجاد بتن متراکم و یکدست داشته باشد. قطر پوکر از مشخصه‌های فنی و کلیدی در طراحی و انتخاب انواع شیلنگ ویبراتور می‌باشد. هراندازه قطر پوکر بزرگ‌تر باشد به قدرت بالاتری برای ایجاد ارتعاش آن نیاز داریم.اما قدرت ایجاد ارتعاش هر شیلنگ ویبراتور از طریق محرک‌های چرخشی تأمین می‌شود. برای این منظور از انواع موتورهای الکتریکی، بنزینی، دیزلی و حتی محرک‌های بادی برای چرخش محور ارتجاعی و در نهایت ایجاد ارتعاش پوکر استفاده می‌کنند. تفاوت محرک اصلی‌ترین تفاوت در میان انواع شیلنگ ویبره است. معمولاً برای طراحی شیلنگ ویبراتور های کوچک از محرک‌های برقی و برای نمونه‌های بزرگ و قدرتمند از محرک‌های موتوری بنزینی و یا دیزلی استفاده می‌کنند.اصول ساخت انواع شیلنگ ویبراتور با هدف ایجاد ارتعاش طراحی‌ شده است. ارتعاشی که قرار است در تبدیل قدرت چرخشی موتور به سمت حرکت لرزشی پوکر و از آن‌جا در عمق بتن مورد استفاده قرار بگیرد. اما چرا به این ارتعاش نیاز داریم؟ نوع ارتعاش بتن چه تأثیری در طراحی انواع شلنگ ویبراتور دارد؟ آیا قابلیت ارتعاش در دسته‌بندی انواع این شیلنگ‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد؟
  شیلنگ ویبراتور

  چرا از دستگاه شیلنگ ویبراتور استفاده می‌شود؟

  شیلنگ ویبراتور دستگاه تخصصی ارتعاش بتن است. این لوله بلند فولادین با قابلیت ارتعاش سنگین قرار است تا در عمق بتن نفوذ کرده و حجم سنگین آن درست قبل ‌از سخت شدن و بعد از تخلیه در قالب‌های بتنی را به ارتعاش درآورد. اما چرا به این ارتعاش نیاز داریم؟بتن پس‌ از ساخته شدن فازی سیالی شکل دارد. در این مرحله ساختار بتن بسیار چگال است که تمایل کمی به جابه‌جایی کامل دارد. در مراحل تزریق بتن و یا تخلیه آن در داخل قالب‌های آرماتور بندی شده، حباب‌های هوای زیادی در داخل لایه‌های آن گرفتار می‌شوند. در صورتیکه فکری برای این حباب‌ها نکرده باشیم، آن‌ها همراه بتن سخت می‌شوند و در آینده باعث تخریب بافت بتن خواهند شد.اما چالش کلیدی در وجود اصطکاک زیاد میان ذرات بتن است. میان ذرات سنگدانه شن و ماسه و ملات سیمان اصطکاک زیادی وجود دارد. این اصطکاک مانع از توزیع یکدست بتن و یا بهتر بگوییم همپوشانی کامل سنگ‌ریزه توسط ملات سیمان خواهد شد. لذا بتن ساختاری یکدست همگن و یکپارچه ندارد. تنها راه توزیع یکنواخت بتن همراه با از بین بردن اصطکاک میان ذرات که به خارج شدن حباب‌های هوا ختم می‌شود، استفاده از ابزارهای ارتعاشی است. با ایجاد ارتعاش در عمق بتن می‌توانیم تمامی حباب‌ها را خارج کرده و باعث توزیع یکنواخت بتن در تمامی فضاهای خالی شده و از حجم بتن یکدست و همگن استفاده نمود.شیلنگ ویبراتور یکی از بهترین ابزارهای ارتعاش بتن است که در شکل‌گیری فرم ایده‌آل سازه‌های بتنی تأثیرگذار است. با استفاده از شیلنگ ویبراتور به ‌راحتی می‌توانیم در اعماق بتن حاضر شده و ارتعاشی قدرتمند را تولید کنیم. ارتعاشی که تأثیری چشمگیر در خارج شدن حباب‌های هوا دارد و درکل باعث تولید بتنی یکدست و عاری از خلل‌ و فرج خواهد شد. البته زمانی در این امر موفق هستید که بتوانید از شیلنگ ویبراتور مناسب با قدرت ارتعاش کافی در عمق بتن مناسب با فضاهای مختلف ساختمانی استفاده کرده باشید. بنابراین لازم است که از انواع این شیلنگ‌ها و قابلیت‌های فنی آن‌ها و شرایط کاربردی آن‌ها مطلع شوید. در ادامه به بحث تخصصی از انواع شیلنگ ویبراتور ادامه می‌دهیم.

  انواع شیلنگ ویبراتور

  انواع شیلنگ ویبراتور را براساس الگوی تأمین توان ارتعاش آن‌ها دسته‌بندی می‌کنند. برای این منظور انواع این ابزارها به ‌قرار زیر هستند:
  • شیلنگ ویبراتور مکانیکی
  • شیلنگ ویبراتور بادی
  • شیلنگ ویبراتور دوشی
  • شیلنگ ویبراتور دریلی
  در طراحی تمامی این شیلنگ‌ها از قدرت ارتعاش پوکر در کنار فنر ارتجاعی استفاده ‌شده است. تمامی شیلنگ‌ها دارای غلاف‌های ضدآب و ضد فرسایش هستند که به‌ خوبی تحمل کار در حجم سنگین بتن را دارند. در عین ‌حال این شیلنگ‌ها در مدل‌ها با طول‌های مختلف طراحی می‌شوند تا قابلیت ارتعاش انواع فضاهای بتن‌ریزی شده را داشته باشند. فقط در چگونگی تأمین توان با یکدیگر متفاوت هستند که در ادامه به تحلیل فنی و تخصصی از آن‌ها می‌پردازیم.

  شیلنگ ویبراتور مکانیکی

  شیلنگ ویبراتور مکانیکی از سری مدل‌های کاربردی است که نیروی محرکه خود را از ویبراتورهای برقی و بنزینی تامین می کند و گاهاً در مواردی نادر با استفاده از موتور دیزلی به کار گرفته می‌شوند. منظور از مکانیکی بودن قابلیت استقرار موتور در یک فضای ثابت و تولید توان بالای ارتعاشی است. برای ارتعاش‌های سنگین در حجم زیاد بتن نیاز به شیلنگ ویبراتورهای قدرتمند با قطر پوکر بالا نیاز داریم. زیرا ارتعاش پوکر این شیلنگ‌ها باید توانایی غلبه بر وزن زیاد بتن را داشته باشند. برای تولید ارتعاش‌های قدرتمند نیاز به طراحی شیلنگ ویبراتورها با موتورهای قدرتمند داریم. انواع شیلنگ ویبراتور مکانیکی برای این منظور طراحی شده‌اند.
  شیلنگ ویبراتور
  شیلنگ ویبراتور مکانیکی در سایزهای 1، 1.5، 2، 2.5 و 3 اینچ و به طول های 6 و 9 متری طراحی و به بازار عرضه می شوند که در این میان شیلنگ ویبراتور 1.5 و 2 اینچ به عنوان پرکاربردترین مدل های شیلنگ ویبراتور مکانیکی شناخته می گردند.
  شیلنگ ویبراتور

  شیلنگ ویبراتور بادی

  شیلنگ ویبراتور بادی با استفاده از هوای فشرده کار می‌کند. در طراحی این شیلنگ‌ها مکانیزم مکانیکی خاصی پیش‌ بینی‌ شده است که با استفاده از اتصال هوای فشرده می‌توانند قدرت ارتعاشی تولید نماید. هوای فشرده تولید شده در کمپرسور باد از طریق شیلنگ‌ها برای اتصال به این ویبراتورها استفاده می‌شود. سر شیلنگ هایی تخصصی برای اتصال نهایی استفاده می‌شوند. در نهایت این هوای فشرده در اختیار عملکرد فنی و ارتعاشی شیلنگ ویبراتور بادی قرار دارد.
  شیلنگ ویبراتور
  شیلنگ ویبراتور بادی را در مدل‌های گوناگون از سایزهای کوچک 1 الی 5 اینچی و در طول‌های 2 الی 4 متری طراحی می‌کنند. لذا قابلیت کاربردی گسترده در ارتعاش بسیاری از فضاهای بتن‌ ریزی شده را دارند. اما مزیت بزرگ آن‌ها در شرایط استفاده هم‌زمان چندین عدد شیلنگ ویبراتور برای ارتعاش بتن در عملیات‌های بزرگ است. وقتی حجم بتن ‌ریزی خیلی زیاد باشد، لازم است تا از چندین شیلنگ ویبراتور هم‌زمان استفاده کنیم. در این صورت راه‌اندازی چندین عدد موتور سخت و غیر منطقی است. اما می‌توانیم با راه‌اندازی یک عدد کمپرسور باد و توزیع هوای فشرده در میان چندین عدد شیلنگ ویبراتور بادی کارکرد هم‌زمان آن‌ها را مدیریت کرده و به ‌این ‌ترتیب با صرف هزینه‌ای کم‌تر عملیات مؤثر ویبره زنی حجم زیادی از بتن را تکمیل نماییم.

  شیلنگ ویبراتور برقی

  برای تأمین نیروی محرکه این شیلنگ‌ها از قدرت موتورهای الکتریکی استفاده ‌شده است. برای این منظور از انواع موتورهای سبک تک‌فاز تا موتورهای بزرگ و قدرتمند سه فاز در مدل‌های پرتابل و قابل‌ حمل مکانیکی برقی و یا کانورتوری طراحی می‌شوند. نمونه‌های پرتابل معمولاً از قدرت ارتعاش کمی برخوردار هستند. زیرا باید سبک‌ وزن باشند تا شرایط حمل‌ونقل آن‌ها توسط کارگران ساده باشد. در عین ‌حال از شیلنگ‌های کوچک با قابلیت جابجایی ساده برخوردار باشند. بنابراین در طراحی مدل‌های پرتابل از نمونه‌های کوچکتری به نسبت دیگر انواع شیلنگ ویبراتور برقی استفاده می‌شود. انواع شیلنگ ویبراتور برقی به قرار زیر هستند:

  شیلنگ ویبراتور کانورتری

  در طراحی این مدل‌ها از یک سیستم کانورتری تبدیل ولتاژ برقی استفاده ‌شده است. این سیستم وظیفه دارد تا برق 220 ولت تک فاز را به برق با سطح ولتاژ کم‌تر مثلاً 42 و یا 24 ولت تبدیل کند. دلیل این کار نیز افزایش امنیت حین کار با دستگاه شیلنگ ویبراتور می‌باشد. زیرا این ویبراتورها با قابلیت حمل‌ونقل ساده طراحی شده‌اند. اما استفاده از موتورهای جریان با سطح ولتاژ 220 ولت تک‌فاز کارکرد آن‌ها را سخت و خطرناک می‌کند. برای پرهیز از برق‌گرفتگی حین کار در طراحی مدل‌های کانورتری از قابلیت تولید برق در سطح ولتاژ کمتری استفاده ‌شده است.بهره‌مندی از چند خروجی به شکل هم‌ زمان مزیت دیگر استفاده از شیلنگ ویبراتور کانورتری است. شیلنگ ویبراتور کانورتری دارای موتور کوچکی است که با استفاده از دو شاخه به پریز مربوطه در کانورتر اصلی متصل می‌شود. کانورتر در مسیر تبدیل سطوح ولتاژ می‌تواند چندین عدد خروجی را به شکل هم‌زمان پوشش دهد. این کانورترها را معمولاً در مدل‌های 1 الی 4 عدد خروجی طراحی می‌کنند. به ‌این ‌ترتیب شرایط استفاده هم‌زمان از چندین شیلنگ ویبراتور کانورتری وجود دارد.شیلنگ ویبراتور کانورتری از قدرت مانور بالایی برخوردار هستند. کار کردن با آن‌ها ساده است. ارزان‌ قیمت هستند، اما در قدرت‌های کم برای تولید ارتعاش سبک طراحی می‌شوند. این مدل‌های کانورتری مناسب عملیات‌های سبک از فعالیت‌های بتن‌ریزی هستند و عمده کاربرد آن‌ها در ارتعاش هم‌زمان چندین قالب بتنی از عملیات ساخت قطعات پیش ‌ساخته بتنی می‌باشد.

  شیلنگ ویبراتور دریلی

  ویبراتورهای دریلی از کاربردی‌ترین شیلنگ‌های ارتعاشی هستند که در مدل‌های مختلف با قابلیت‌های گسترده ارتعاشی طراحی می‌شود. این شیلنگ ویبراتورها طراحی کوچک و ابعاد سبکی دارند. به ‌راحتی در دست قرار گرفته و قابلیت حمل‌ و نقل آن‌ها ساده است. از ویبراتورهای دریلی می‌توانید در سطح گسترده از فضای ساختمانی و حجم‌های کوچک بتن‌ ریزی شده استفاده کنید. طراحی ویبراتور دریلی شبیه به همان دریل های نام‌ آشنای محیط‌های کارگاهی است. این شباهت باعث شده تا از نام دریل برای معرفی این ویبراتورها استفاده شود.
  شیلنگ ویبراتور
  در طراحی هر شیلنگ ویبراتور دریلی از موتورهای کوچک الکتریکی تک‌فاز 220 ولت جریان متناوب استفاده می‌کنند. این موتورها در داخل یک پوسته سبک شبیه به دریل ها جانمایی شده ‌است. شفت موتور الکتریکی در ارتباط با محور چرخشی شیلنگ ارتعاشی قرار دارد. معمولاً شیلنگ ویبراتور دریلی را به شکل یک سره در اتصال مستقیم موتور و محور سر شیلنگ طراحی می‌کنند. اما برخی مدل‌ها از قابلیت جدا شدن شیلنگ ارتعاشی و موتور دریلی برخوردار هستند. شیلنگ ویبراتور دریلی ابعاد کوچکی دارد. لذا از قابلیت حمل ‌و نقل ساده‌ای برخوردار است. به ‌راحتی می‌توان آن‌ها را در سطح عملیات‌های عمرانی جابه‌جا کرد. اما از آنجاکه در طراحی آن‌ها از موتورهای سبک الکتریکی استفاده ‌شده است قدرت ارتعاش کمی دارند. بنابراین مناسب ایجاد ارتعاش سنگین در حجم زیاد بتن نمی‌باشند.معمولاً برای طراحی این مدل‌های دریلی از شیلنگ‌های کوچک 1.5 الی 2.5 متری در قطرهایی 1 الی 3 اینچی استفاده می‌کنند. عمده کاربرد شیلنگ ویبراتور دریلی مناسب ارتعاش در قالب‌های کوچک بتنی است. زیرا قدرت نفوذ ساده در اعماق شبکه‌های آرماتوربندی شده را دارد. همچنین با ایجاد ارتعاش سبک باعث بهم خوردن نظم بتن و خطر ایجاد بتن دو فاز شده نمی‌شود. قدرت مانور این ویبراتورها زیاد است و مناسب استفاده در فضاها با دسترسی دشوار هستند. از این شیلنگ‌ها برای ارتعاش قالب محدود با دهانه کوچک در ارتفاع زیاد ستون‌های بتن‌ آرمه استفاده می‌کنند.

  شیلنگ ویبراتور دوشی

  ویبراتور دوشی از سری شیلنگ ویبراتورهای برقی است که قابلیت کاربردی گسترده دارد. موتور این شیلنگ‌ها بر روی یک شاسی به شکلی سوار شده ‌است که می‌توان آن‌ها را از طریق بندهایی بر دوش گرفته و عملیات ویبره زنی در حجمی گسترده را انجام داد.قیمت شیلنگ ویبره دوشی معمولاً از قیمت شیلنگ ویبراتور دریلی بالاتر است. هر دو مدل از نمونه‌های پرتابل و قابلیت حمل ‌و نقل ساده هستند. از هر دو مدل می‌توانیم برای ارتعاش فضاهای بتن ‌ریزی شده و دور از دسترس استفاده کنیم. اما در طراحی مدل‌های دوشی از موتورهای قدرتمندتری استفاده می‌شود. لذا قابلیت‌های ارتعاش بهتری از مدل‌های دریلی دارند. همچنین به ‌علت استقرار ساده بر دوش اپراتورها از قابلیت کارکرد بهتر با مانور عملیاتی بالایی برخوردار هستند.در طراحی شیلنگ ویبراتور دوشی از موتورهای الکتریکی تک‌فاز 220 ولت استفاده‌ شده است. کارکردی کم‌ صدا دارند و در کل روش کار با آن‌ها ساده است. باعث آلودگی نمی‌شوند. بنابراین می‌توانیم از آن‌ها در فضای بسته و مسقف نیز استفاده کنیم. انواع شیلنگ ویبراتور دوشی را معمولاً با قطر پوکرهای 25 الی 48 میلی ‌متری و طول‌های 1 الی 6 متری طراحی می‌کنند. 

  مشخصات فنی انواع شیلنگ ویبراتور

  اصول طراحی انواع شیلنگ ویبراتور یکسان است. همگی آن‌ها برای ایجاد ارتعاش در حجم زیاد بتن طراحی ‌شده اند تا به ‌این ‌ترتیب بتوانند باعث حذف اصطکاک و از بین رفتن حباب‌های داخل بتن شوند. اما در بحث طراحی برای کاربردهای گوناگون ساخته می‌شوند. انواع شیلنگ ویبراتور از نظر طول و قطر پوکر و ضخامت محور تا غلاف عایق بندی شده متفاوت هستند.
  • طول شیلنگ ویبراتور:

  طول فنر ارتجاعی دستگاه همان طول شیلنگ ویبراتور است. هر اندازه طول شیلنگ ها بیشتر باشد قدرت نفوذ عمیق‌تری در لایه‌های بتنی را دارند. لذا می‌توانند حجم سنگین‌تری از بتن را به ارتعاش درآورند. اما شیلنگ‌های باید قدرت ارتجاعی بالاتری نیز داشته باشند تا حرکت آن‌ها در حجم سنگین بتن با عبور از میان آماتورها آزادانه‌تر باشد. از طرفی با افزایش طول به موتورهای قدرتمندتری برای ارتعاش بتن نیاز داریم. شیلنگ ویبراتور‌ها را در طولهای 1 الی 6 متری طراحی می‌کنند. مدل‌های کوچک مناسب ارتعاش سبک قطعات بتنی هستند. اما از شیلنگ های بزرگ و ارتعاش عمیق فضاهای گسترده عمرانی مانند ستون‌ها و دیوارهای برشی، فونداسیون‌ها و... استفاده می کنند.
  • قطر پوکر:

  پوکر بخش مکانیکی تعبیه‌ شده در انتهای شیلنگ ویبراتور است که برای ایجاد ارتعاش طراحی‌ شده است. این قطعه به شکلی ساخته ‌شده است که می‌تواند حرکت چرخش محور شیلنگ را تبدیل به یک حرکت ارتعاش قدرتمند نماید. دامنه ارتعاش به قطر پوکر ارتباط دارد. اما فرکانس ارتعاش به ‌سرعت چرخش محور مربوط است. هراندازه قطر پوکر بزرگ‌تر باشد دامنه ارتعاش بزرگ‌تر و قدرتمندتری نیز تولید می‌شود. انواع پوکر در قطرهای 1 الی 4 اینچی طراحی می‌شوند. در هنگام خرید شیلنگ ویبراتورها باید بررسی کنید که قطر پوکر برای عبور از میان فواصل آرماتورها کافی است. از طرفی لازم است تا قدرت ارتعاش پوکر مناسب عملیات بتن ‌ریزی باشد.

  اجزاء شیلنگ ویبراتور بتن

  شیلنگ ویبراتور طراحی ساده اما کارآمدی دارد. این دستگاه مخصوص ایجاد ارتعاش در حجم زیاد بتن طراحی شده است. هر دستگاه شیلنگ ویبراتور بتن از دو بخش موتوری و شیلنگی تشکیل شده ‌است. در مورد بخش موتوری دستگاه بحث مفصلی را به پایان رساندیم. از انواع محرک‌های برقی، بادی، مکانیکی و... صحبت کردیم. اما در بخش موتوری دستگاه شیلنگ این ابزار نیز با جزئیات فراوانی روبه‌رو هستیم. هر شیلنگ ویبراتور دارای بخش‌های متعددی است که به‌ قرار زیر هستند:
  • کوپلینگ:

  بخش اتصال شیلنگ ویبراتور به محور مولد موتوری است. کوپلینگ را معمولاً از جنس چدنی و یا برنزی و یا استیل با قابلیت ضد زنگ طراحی می‌کنند که ساختار بسیار مقاومی دارد. کوپلینگ به روشی طراحی ‌شده است که بتوانیم به‌ سرعت شیلنگ ویبراتور را به موتور ارتعاش دستگاه متصل کنیم.
  • لرزه‌گیر:

  بخش فلزی طراحی ‌شده بر روی بدنه شیلنگ ویبراتور است. اپراتور در حین عملیات ویبره زنی از این بخش برای گرفتن شیلنگ و کنترل حرکت آن استفاده می‌کنند. لرزه‌گیر به شکلی طراحی ‌شده است که از انتقال ارتعاش به دست کارگران جلوگیری میکند.
  • شیلنگ:

  بخش اصلی در طراحی شیلنگ ویبراتور است. این بخش از دو قسمت تشکیل شده ‌است. محور میانی که قابلیت ارتجاعی دارد و با استفاده از موتور به چرخش درآمده تا قدرت کافی برای تولید ارتعاش را منتقل کند. بخش دوم نیز یک روکش غلاف گونه‌ی کاملاً ضدآب است که مقاومت فیزیکی بالایی دارد و از شیلنگ در مقابل شرایط فرسایش جلوگیری می‌کند.
  • پوکر لرزاننده:

  پوکر بخش کلیدی در طراحی هر شیلنگ ویبراتور می‌باشد. پوکر در انتهای شیلنگ نصب شده ‌است و وظیفه تولید ارتعاش را دارد. پوکر قطعه‌ای با عملکرد مکانیکی است که حرکت چرخشی و قدرتمند محور را تبدیل به حرکت ارتعاشی با فرکانس زیاد می‌نماید. هر اندازه قطر پوکر بزرگتر باشد، قدرت ارتعاش بالاتری نیز دارد. پوکر از روکش استیل و یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شود تا در عمق بتن نفوذ کرده و عملیات ارتعاش را به ‌طور کامل انجام دهد.
  شیلنگ ویبراتور

  روش کار با شیلنگ ویبراتور

  انواع شیلنگ ویبراتور با هدف یکنواخت کردن حجم بتن طراحی ‌شده‌اند. بخش لرزاننده یا پوکر این شیلنگ‌ها با نفوذ در عمق بتن قابلیت ایجاد ارتعاش و یکدست کردن حجم بتن را دارد. روش کار با انواع شیلنگ ویبراتور ساده است. در بسیاری از موارد تنها به یک کارگر برای ویبره زنی و کار با انواع ویبراتور نیاز داریم.سرعت ارتعاش دستگاه ویبراتور قابلیت آن در یکدست کردن حجم بتن را معرفی می‌کند. مقدار ارتعاش پوکر انواع شیلنگ ویبراتور از مقدار 8000 الی 18000 بار در دقیقه متغیر است. اما در کل همگی آنها روش کار یکسانی دارند. برای این منظور لازم است تا پوکر را به شکل عمودی در داخل بتن و عمق مناسب وارد کنید. باید پوکر ارتعاش را به مدت 5 الی 15 ثانیه در عمق بتن نگه دارید تا عملیات ویبره زنی و خارج شدن حباب‌های هوا تکمیل شود.مقدار ارتعاش و همچنین مدت زمان حضور پوکر در عمق بتن بستگی به نوع بتن دارد. ارتعاش در مدت زمان کوتاه فرصت کافی برای خارج کردن حباب‌های هوا را ندارد. در مقابل ارتعاش در مدت زمان طولانی باعث جدا شدن ذرات بتن و ایجاد بتن دو فاز شده خواهد شد. بنابراین مهم است که از کارگر ماهر برای ویبره زنی بتن استفاده کنید. برای این کار باید مهارت کار با انواع شیلنگ ویبراتور را داشته باشد و بتواند به‌ خوبی مدت‌ زمان حضور پوکر در عمق بتن را رعایت کند.در سطوح بزرگ بتنی لازم است تا نقاط گسترده از فضای بتن ریزی شده را مستقل از هم ویبره زنی کنید. در این حالت لازم است تا هم‌پوشانی کامل صورت بگیرد. برای این منظور لازم است تا فاصله‌ی هر دو نقطه ویبره زنی حداقل 10 سانتی‌متر و حداکثر 15 سانتی‌متر از یکدیگر باشند. تنها در این حالت است که شرایط هم‌پوشانی کامل انجام خواهد شد. در نظر داشته باشید که اگر این پروسه ساده را جدی نگیرید و نتوانید شرایط استاندارد ایجاد ارتعاش بتن را تأمین نمایید، عواقب بدی در انتظار شما است. زیرا در صورت ویبره زنی به روش اشتباه خطر دو فاز شدن بتن و تخریب ساختار سازه وجود دارد.

  روش انتخاب شیلنگ ویبراتور

  انواع شیلنگ ویبراتور متفاوت هستند. این شیلنگ‌ها با طول‌های متفاوت، قطر پوکر متنوع، قابلیت‌های ارتعاش گسترده، مولدهای متنوع و... طراحی می‌شوند. هر مدل ظرفیت‌های ارتعاش تخصصی دارد که مناسب عملیات در سطح خاصی از پروژه‌های عمرانی است. مهم است که از ویبراتور مناسب با قابلیت‌های ارتعاش تخصصی در عملیات ویبره زنی بتن استفاده کرده باشید. روش انتخاب شیلنگ ویبراتور وابسته به جزئیات بسیار زیادی است. در این‌باره باید به ویژگی‌های زیر توجه کرده باشید.
  • جنس پوسته غلاف شیلنگ از چیست؟ آیا شیلنگ تحمل کار در شرایط پروژه را دارد؟
  • قطر پوسته مناسب عملیات ویبره زنی در حجم بتن پروژه می‌باشد؟
  • جنس و قطر فنر ارتجاعی داخل پوسته از چیست؟ مقدار انعطاف‌پذیری آن چگونه است؟
  شیلنگ ویبراتور
  • از چه نوع کوپلینگی در طراحی شیلنگ ویبراتور استفاده ‌شده است؟ آیا کوپلینگ قابلیت اتصال به مولد شما را دارد؟
  • روش طراحی اتصالات در ابتدا و انتهای شیلنگ چگونه است؟
  • برای پروژه ویبره زنی خود به شیلنگ با چه طولی نیاز دارید؟
  • آیا قطر پوکر برای عبور از فاصله میان آماتورها مناسب است؟
  • نوع محرک برای ارتعاش شیلنگ ویبراتور چیست؟ در صورت استفاده از محرک‌های بادی، برقی و یا موتور بنزینی بهترین نوع شیلنگ ارتعاش کدام است؟
  شرایط پروژه در روش انتخاب شیلنگ ویبراتور تأثیرگذار است. نوع کاربری و حتی الگوی طراحی تا مقاومت بتن آرمه در انتخاب نهایی شیلنگ ویبراتور نقش بازی می‌کنند. به ‌عنوان مثال، ویبره زنی بتن قالب گیری شده مانند ویبره زنی ستون‌ها و یا قطعات پیش ‌ساخته بتنی یا ویبره زنی بتن‌های گسترده مانند فضاهای فونداسیون ساختمان‌های بزرگ متفاوت است.معمولاً برای بتن‌ریزی های کم در درون قالب‌ها که دارای مقدار آرماتور زیادی هستند، به شیلنگ ویبراتورهای کوچک با قدرت ارتعاش کم اما فرکانس بالا نیاز داریم. ارتعاش قدرتمند ویبراتورهای بزرگ باعث تخریب بتن و ایجاد شرایط دو فاز می‌شوند. اما برای ارتعاش بتن در حجم زیاد باید از ویبراتورهای قدرتمند مانند مدل‌های مکانیکی استفاده کنیم. زیرا تنها این مدل‌های مکانیکی هستند که می‌توانند قدرت کافی برای ارتعاش حجم سنگین بتن در فضاهای بزرگ را تأمین نمایند.
  شیلنگ ویبراتور

  شعاع عملیاتی هر شیلنگ ویبراتور

  هم‌پوشانی ارتعاش از نکات کلیدی در حین کار با انواع شیلنگ ویبراتور می‌باشد. در سطوح بزرگ بتن‌ریزی شده لازم است تا چندین نقطه نزدیک به‌ هم را به ارتعاش درآوریم و از این طریق هم‌پوشانی کامل داشته باشیم. در غیر این صورت بخشی از بتن شرایط ایده‌آل را ندارد.هم‌پوشانی انواع شیلنگ ویبراتور متفاوت است. هر اندازه قطر پوکر بیشتر باشد و از قدرت ارتعاش بالاتری برخوردار باشد، قاعدتاً می‌تواند دامنه ارتعاش بزرگتری را پوشش دهد. برای ایجاد هم‌پوشانی باید دامنه ارتعاش شیلنگ ویبراتور را در نظر گرفته باشیم. شعاع عملیاتی انواع شیلنگ ویبراتور به ‌قرار زیر است.
  • قطر پوکر اینچ، شعاع عملیاتی ۱۵ الی ۲۰ سانتی‌متر
  • قطر پوکر 1 اینچ، شعاع عملیاتی ۲۰ الی ۳۵ سانتی‌متر
  • قطر پوکر اینچ، شعاع عملیاتی ۲۵ الی ۴۰ سانتی‌متر
  • قطر پوکر اینچ، شعاع عملیاتی ۴۰ الی ۵۵ سانتی‌متر
  • قطر پوکر 2 اینچ، شعاع عملیاتی ۴۵ الی ۶۵ سانتی‌متر
  • قطر پوکر 3 اینچ، شعاع عملیاتی ۵۰ الی ۸۰ سانتی‌متر
  در نظر گرفتن شعاع عملیاتی در ایجاد ارتعاش مؤثر انواع شیلنگ ویبراتور اهمیت بالایی دارد. مهم است که اپراتور کار با این دستگاه، هم نسبت‌ به شیلنگ ویبراتور و هم نسبت‌ به شرایط بتن تسلط کافی داشته باشد تا بتواند ویبره زنی کامل با هم‌پوشانی مؤثر را تکمیل نماید. در غیر این صورت و بدون در نظر گرفتن هم‌پوشانی خطر تخریب بافت بتن وجود دارد که خود به ‌تنهایی تبعات منفی حین کار می‌باشد.
  شیلنگ ویبراتور

  نکات کلیدی در تعمیر و نگهداری از انواع شیلنگ ویبره

  • در صورت استفاده از موتورهای الکتریکی موارد ایمنی لازم برای جلوگیری از برق ‌گرفتگی مانند استفاده از دستکش لاستیکی را رعایت کنید.
  • محل نصب موتور ویبراتور در فاصله مناسب از آب و بتن باشد.
  • لازم است تا پوکر شیلنگ ویبراتور را در فاصله زمانی هر ۲۰۰ ساعت کار متوالی مجدداً گریس‌کاری کنید.
  • لازم است تا بخش‌های فنی و متحرک دستگاه را به شکل دوره‌ای بازدید کرده‌، تمامی پیچ‌ها و اتصالات را بررسی کنید.
  • پس ‌از هر بار پایان عملیات ویبره زنی، دستگاه را به ‌طور کامل تمیز کنید. هر گونه بتن چسبیده به هر بخش دستگاه را تمیز کنید.
  • پس ‌از جدا شدن شیلنگ ویبراتور از موتور، سر فلنچ آن را با استفاده از یک محافظ پلاستیکی بپوشانید تا مانع از ورود گرد و خاک شود.
  • شیلنگ ویبراتور را در مکانی مناسب به ‌دور از تابش مستقیم نور خورشید و یا به ‌دور از هوای مرطوب نگهداری کنید.

  توصیه‌هایی برای استفاده از شیلنگ ویبراتور

  انواع شیلنگ ویبراتور ماشین‌های ارتعاش بتن هستند و استفاده از آنها باعث یکنواخت شدن حجم نهایی بتن خواهد شد. اما لزوماً با هر بار نفوذ پوکر ارتعاش، شرایط بتن مرغوب تهیه نمی‌شود. گاهاً ممکن است که روش ارتعاش غلط باعث تخریب بافت شود.مدت زمان ارتعاش بتن بین ۵ الی ۱۵ ثانیه است. کافی است حین عملیات ویبره زنی به سطح ظاهری بتن توجه کنید. تغییر رنگ و ظاهر شدن شیره بتن و یا تغییر صدای لرزاننده معرف اتمام پروسه ویبره زنی در آن نقطه است.
  • در نظر داشته باشید که کم بودن مدت زمان لرزش مانع از توزیع یکنواخت بتن می‌شود. لذا خطر ایجاد بتن متخلخل وجود دارد.
  • در مقابل نیز ویبره زنی بیش ‌از حد باعث تولید شدن شیره زیاد در سطح بتن شده، به نوعی بتن در حالت دو فاز شده قرار دارد. چنین بتنی پس ‌از سخت شدن به‌ راحتی ترک برمی‌دارد و یا به شکل کرمو شده سخت می‌شود که در هر صورت از مقاومت مناسب برخوردار نیست.
  • قاعدتاً نمی‌توانیم از شیلنگ ویبراتورها در هر عمق بتن استفاده کنیم. این شیلنگ‌ها توان ارتعاش بتن در ضخامت کم را ندارند. برای سطوح بتنی که ضخامت آنها کمتر از ۱.۵ سانتی‌متر است، از شیلنگ ویبراتورها استفاده نمی‌شود.
  • لازم است تا شیلنگ ویبراتورها را در فواصل منظم و به شکل عمودی در داخل حجم بتن فرو کنید. این مقدار تقریباً ۸ الی ۱۰ برابر قطر پوکر است. از طرفی نفوذ عمودی پوکر اهمیت بالایی دارد. نباید پوکر را به شکل افقی و یا مایل وارد بتن کنید. همچنین در نظر داشته باشید که شعاع عملکرد پوکر باید تا چند سانتی‌متر یکدیگر را پوشش بدهند.
  • از نفوذ سریع و آشفته پوکر به داخل بتن جلوگیری کنید. نفوذ آشفته باعث پاشیده شدن بتن به اطراف می‌شود. در عین ‌حال باعث تخریب بافت بتن نیز خواهد شد. پوکر را آهسته اما کاملاً عمود از حجم بتن خارج کنید. به ‌این ‌ترتیب به بتن فرصت می‌دهید که حباب‌های مانده در عمق خود را خارج کند. همچنین باعث شده‌اید تا بتن حرکت روان‌تری برای پر کردن فضاهای خالی داشته باشد.
  • از فرو بردن پوکر در کناره‌ی دیواره‌ها پرهیز کنید. حداقل فاصله پوکر از کناره‌ی دیواره‌ها ۸ سانتی‌متر می‌باشد.
  شیلنگ ویبراتور

  توصیه‌هایی برای خرید شیلنگ ویبراتور

  اگر مجری عملیات بتن‌ریزی هستید و قرار است بخش‌های بتنی از انواع سازه‌های عمرانی را بتن‌ریزی کنید و یا در حال طراحی و ساخت قطعات پیش‌ ساخته بتنی فعالیت می‌کنید، بدون تردید به حضور مؤثر و قدرتمند انواع شیلنگ ویبراتور نیاز دارید. اما مهم است که شیلنگ ویبره را با قیمت مناسب و مشخصه‌های فنی تخصصی تهیه کنید.انواع شیلنگ ویبراتور در روش‌های کار متنوع طراحی‌ شده‌اند. اما شما به مدل تخصصی پروژه خود نیاز دارید. در هنگام خرید این ابزار از سطح نیاز خود و حجم بتن عملیاتی به‌ طور کامل اطلاع داشته باشید.شیلنگ ویبراتور مکانیکی قدرتمندترین ابزارهای ارتعاشی هستند. اما این مدل‌های قدرتمند تنها شرایط کار در سطح فضاهای بزرگ بتن ریزی شده را دارند. در عین ‌حال برای کار در مناطق دوردست و بدون حضور برق لازم است که به فکر خرید نمونه‌های موتوری بنزینی باشید.شیلنگ ویبراتور بنزینی از دیگر مدل‌ها گران‌تر است. اما قدرت ارتعاش بسیار بالاتر و کارکرد کاملاً مفیدتری را پوشش می‌دهد. در مقابل نمونه‌های ساده و کوچک مانند شیلنگ ویبراتور دریلی حضور دارند که قدرت ارتعاش کارآمد را تولید کرده و از قابلیت حمل‌ونقل ساده همراه عملکردی مفید و قابلیت دسترسی به فضاهای دور از دسترس برخوردار هستند.برای خرید انواع شیلنگ ویبراتور می‌توانید از خدمات تخصصی سایت فارم صنعت استفاده کنید. فارم صنعت مجری تخصصی عرضه انواع ماشین‌آلات ساختمانی در سطح اینترنتی است که فهرست کاملی از انواع شیلنگ ویبره را عرضه می‌نماید. برای بررسی قیمت شیلنگ ویبره و همچنین اطلاع از مشخصه‌های فنی و کاربردی می‌توانید از فضای اطلاعاتی با رویکرد تخصصی سایت فارم صنعت استفاده کنید.

    مرتب‌سازی مقالات:

   • پیش‌فرض
   • جدید‌ترین
   • پربازدیدترین
   • بیشترین امتیاز

    جدید‌ترین مقالات:

   مشاهده مقالات بیشتر
   دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
   کاربر میهمان

   تایید و ارسال
   انصراف
   دیدگاه کابران:
    نمایش دیدگاه‌های بیشتر