خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

شیلنگ ویبراتور دریلی

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

ویبراتور دریلی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

ویبره زنی بتن در دسته عملیات ‌های اساسی ساختمان سازی قرار دارد. حجم بتن در لحظه ریخته شدن در فضاهای قالب بندی شده، بسیار چگال است. در این حالت مقدار حباب های بسیار زیادی در عمق بتن باقی می ‌ماند. از طرفی سطح اصطکاک بالای ملات سیمان و آب با دانه ‌های شن و ماسه مانع از آن است که بتن یکدستی داشته باشیم.وقتی در عملیات ویبره زنی تمام حجم بتن را به لرزه می اندازیم، در واقع قصد آن را داریم که با حذف اصطکاک میان ملات سیمان و دانه های شن، بتن یکدست و همگنی بسازیم. انواع شیلنگ ویبراتورها برای این منظور ابداع شده اند. در این بین برای ویبره زنی در حجم های کم بتن و یا با سطح دسترسی سخت از دستگاهی با نام ویبراتور دریلی استفاده می ‌شود.ویبراتور دریلی در واقع بهترین مدل از ویبراتورهای قابل به حمل شدن است. ویبراتوری که سبک وزن، کوچک جثه و کارآمد است و به راحتی توسط اپراتورها در هر نوع فضای ساخت و سازی حمل می ‌شود. اما اصل ماجرای طراحی ویبراتور دریلی در تکمیل ویبره زنی حجم های کم از بتن می باشد.فرقی نمی کند که در چه نوع پروژه عمرانی هستید. از بتن ریزی های سبک در اجزای سازه های از پیش ساخته شده تا عملیات های سنگین و حجیم عمرانی، هر جا که بتنی در حال ریخته شدن بر فضایی تعریف شده است، باید عملیات ویبره زنی را انجام بدهید.در غیر این صورت بتن سخت شده شما حالتی متخلخل، ناهمگن و در عین حال کاملاً سست و بی پایه می باشد. چنین بتنی هرگز نمی تواند مراتب تامین استحکام بالا را برای سازه مورد نظر شما تامین نماید.اما همه حجم های بتن ریزی شده را نمی‌ توانیم به یک شکل تحت تاثیر عملیات ویبره زنی داشته باشیم. بتن سیال چگال و سرسختی است که به این سادگی ها تحت تاثیر شیلنگ ویبراتورها به لرزش نمی ‌افتد.هر اندازه حجم عملیات بتن ریزی بزرگتر باشد، لاجرم باید از شیلنگ ویبراتورهای قوی تر که ابعاد بزرگتری دارند، استفاده کنید. در عین بزرگ شدن ابعاد شیلنگ ویبراتورها، مستلزم تولید نیروی موتوری قوی‌ تری هستند.لذا وقتی حجم عملیات بتن ریزی، بسیار بزرگ است، مجبور هستیم که از موتور ویبراتورهای قدرتمند مانند مدل های دیزلی و بنزینی استفاده کنیم. به این ترتیب رده ‌های کاملی از انواع شیلنگ ویبراتورها تا موتورهای قدرتمند برای ویبره زنی حجم های متنوع از عملیات های بتن ریزی طراحی شده است.اما روی صحبت ما در عکس این ماجرا است. زمانی که حجم فضای بتن ریزی شده بسیار کوچک است. مانند یک ستون قالب بندی شده که در آن حجم قابل توجهی از بتن وجود ندارد.برای ویبره زنی فضاهای کوچک در عملیات ‌های بتن ریزی باید از شیلنگ ویبراتورهای کوچک استفاده کنیم. ویبراتور دریلی یکی از بهترین ابزارها برای تامین ویبره زنی در چنین فضاهایی است. ویبره دریلی طرح ساخت کوچکی دارد. از یک شیلنگ ویبراتور کوچک با تولید لرزش های خفیف برخوردار است و با قابلیت حمل و نقل ساده در ویبره زنی فضاهای محدود بهترین است.

نگاهی بر ایده طراحی ویبراتور دریلی

ویبره دریلی با هدف ایجاد لرزش در عمق بتن طراحی شده است. پس به مانند تمام ویبراتورهای کوچک و بزرگ طراحی شده، از یک مولد که الکتروموتوری تکفاز می‌ باشد، در کنار شیلنگ ویبراتوری کوچک برخوردار است. وجه تفاوت ویبره تفنگی به نسبت از دیگر دستگاه های ویبراتور، یکسره بودن مولد تا شیلنگ ویبره می باشد.اگر تا به حال با انواع دستگاه های ویبراتور کار کرده باشید، یقینا می دانید که این مجموعه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. مولد که می ‌تواند موتور بنزینی، دیزلی و یا برقی باشد، در کنار شیلنگ ویبراتورها که با سایزهای متنوع با قطر از 1 الی 2.5 اینچ و طول هایی از ۱ الی ۳ متر، دو بخش اصلی این دستگاه ‌ها را تشکیل می ‌دهند.این دو بخش، کاملا مجزا از هم هستند که در بخشی با نام کوپلینگ به یکدیگر متصل می شوند.در این حالت بخش لرزاننده شیلنگ ویبراتورها که با نام پوکر شناخته می ‌شود، تحت تاثیر قدرت گردش موتور به لرزش در می آید. حضور پوکر در عمق بتن باعث ایجاد لرزش های عمیقی است که در نهایت حجم بتن را یکدست می کند. هر یک از این بخش ها الزامات فنی خاص خود را دارند و به شکل کاملاً مجزا تحت بررسی، تعمیرات، خرید و یا کاربری قرار می گیرند.یک مولد گاها می تواند طیف کاملی از شیلنگ ویبراتورها را به لرزه اندازد. در مقابل یک شیلنگ ویبراتور می تواند با جمع کثیری از مولدها چفت شود.
شیلنگ ویبراتور دریلی
 اما در ویبراتور دریلی ماجرا کاملا متفاوت است. در این دستگاه با یک ساختار کاملاً یکپارچه از مولد تا شیلنگ ویبراتور مواجه هستیم. شیلنگ ویبراتور در اتصال دائمی با مولد در ویبره دریلی قرار دارد. از این رو نمی توانیم آنها را از یکدیگر جدا کنیم. ساختار طراحی شده برای ویبره برقی دریلی چیزی شبیه به دریل های ساده خانگی است که احتمالاً همگی با طرح ساخت آنها آشنا هستیم.ویبره برقی دریلی یک ابزار کوچک جثه است. در این دستگاه از یک الکتروموتور تکفاز کوچک که در قابی پلاستیکی و یا آلومینیومی قرار دارد استفاده شده است. الگوی طراحی قاب به مانند دریل ها از یک دسته با دکمه کنترلی بر روی آن تشکیل شده است.این قاب به راحتی در یک دست اپراتورها جای می ‌گیرد. اما در امتداد موتور الکتریکی ویبراتور قابل حمل مورد نظر ما، مجموعه شیلنگ ویبره تعریف شده است. از بدنه ویبره دستی تا شیلنگ ویبراتور دریلی، طراحی یکسره و بدون هر گونه جدا شدن تعریف شده است.در این بین بسته به اینکه ویبراتور دریلی را برای تامین چه حجمی از عملیات‌ های ویبره زنی طراحی کرده باشند، نوع و قدرت الکتروموتور را در نظر می‌ گیرند و در امتداد آن با توجه به قدرت موتور، نوع و ابعاد شیلنگ ویبراتور دریلی را انتخاب می ‌کنند.به این ترتیب در طرح ساخت نهایی انواع ویبراتور دریلی از ابزاری صحبت می ‌کنیم که می ‌تواند تنوع گسترده ‌ای از عملیات ‌های ویبره زنی را انجام دهد.

تنوع شیلنگ ویبراتورهای طراحی شده برای ویبراتور دریلی

ویبراتور دریلی از کوچکترین دستگاه های طراحی شده با هدف تکمیل عملیات های ویبره زنی بتن می باشد. این دستگاه از الکتروموتور کوچکی که توان محدودی دارد، استفاده می‌ کند. لذا نمی ‌توان از چنین ماشین کم توانی انتظار تکمیل عملیات های قدرتمندی را داشت. ویبراتور دستی دریلی برای تکمیل عملیات سبک در حباب زدایی بتن طراحی شده است که قرار است همراه با شیلنگ ویبراتورهای سبک در سایزهای کوچک عملیاتی شود.بزرگترین ویبراتور دریلی ها قادر به کار با شیلنگ ویبراتور های 1.5 اینچی هستند. قدرت ویبراتور دریلی ها قادر به حرکت شیلنگ ها در قطرهای 2 و بزرگتر از آن نیستند؛ اما در گردش فنر شیلنگ های 1 و 1.5 اینچی کاملا توانمند هستند. شیلنگ ویبراتورهایی که برای عموم ویبره تفنگی ها طراحی شده اند، در طول های 1، 1.5، 2، 2.5 و 3 متری هستند.شیلنگ ویبراتورهای ۲، 2.5 و ۳ متری با قطرهای 1.5 اینچی بسیار محبوب هستند و سطح کاربری فراوانی دارند. از آنجا که عمده دلیل کاربری از شیلنگ ویبراتور دریلی در حباب زدایی فضاهای کم حجم مانند ستون های قالب بندی شده است، طول زیاد شیلنگ بسیار مورد توجه قرار می ‌گیرد.اینکه شیلنگ ویبراتور کم قطری را بتوانیم به عمق زیاد ستون های بتن ریزی شده برسانیم. در عین حال این شیلنگ ویبراتورها نباید قدرت ارتعاش بالایی داشته باشند. چرا که حجم اندک از بتن را تخریب می‌ کنند.در یک قالب بلند و کم حجم مانند آنچه در ستون های ساختمانی دیده می شود، باید حجم بتن به شکل کاملاً یکنواختی در تمام فضای ستون توزیع شود. از آنجا که ستون ها و به مانند آنها، دیوارهای بتنی از حجم بالای آرماتوربندی شده برخوردار هستند، توزیع یکنواخت بتن با چالش مواجه می ‌شود. این حجم گسترده از آرماتورهای فولادین مانع از نفوذ شیلنگ ویبراتورهای قطور و قدرتمند است.
شیلنگ ویبره دریلی
 اما شیلنگ ویبراتورهای طویل با قطر کم به راحتی می‌ توانند در عمق ستون های قالب بندی شده نفوذ کنند. برای همین است که شیلنگ ویبراتورهای قطر پایین با طول زیاد مانند نمونه های 2 الی 3 متری که قطری 1.5 اینچی دارند، تا این اندازه مورد توجه اهل فن قرار می ‌گیرند.در عین حال ارتفاع زیاد فضای بتن ریزی شده، خطر دو فاز شدن بتن را به دنبال دارد. در این حالت دانه های سنگین شن و ماسه از بند ملات سیمان و آب رها شده، به شکلی ته نشین در انتهای قالب ستون و یا دیوارهای بتنی جمع می ‌شوند.این حالت دو فازی در صورت استفاده از شیلنگ ویبراتورهای قدرتمند تشدید می شود. لذا برای آنکه بتوانیم حداکثر یکنواختی را داشته باشیم، بهره ‌مندی از شیلنگ های قطر کم با طول زیاد مفید هستند.در این بین برخی از ویبراتور دریلی ها به شکل یکسره طراحی شده اند. این مدل ‌ها قابلیت تعویض شیلنگ ندارد. اما هستند مدل هایی از ویبراتور دریلی که قابلیت اتصال به انواع شیلنگ های کوچک در قطر کم با طول متنوع را دارند. غالباً شیلنگ ها با قطر 1.5 اینچی در طول های ۱ الی ۳ متری برای استفاده در انواع ویبراتور دریلی ها طراحی شده اند.

قواعد کلیدی در ویبره زنی فضاهای محدود

در تشریح مقدماتی برای معرفی دقیق ویبراتور دریلی تاکید اکید کردیم که این دستگاه کوچک و کم توان اما بسیار کاربردی را برای ویبره زنی فضاهای محدود از عملیات ‌های بتن ریزی طراحی کرده ‌اند.عمده کاربرد ویبراتور دریلی در یکدست کردن حجم بتن برای فضاهایی مانند ستون های بتنی، دیوارهای بتنی، کف های ساختمانی و سازه های از پیش ساخته شده بتنی می باشد. اما سوال کلیدی این است که چرا باید برای ویبره زنی حجم های اندک از عملیات ‌های بتن ریزی به استفاده از ویبراتورهای کم توان مانند ویبراتور دریلی متکی باشیم؟قبل از پاسخ به این سوال لازم است موضوع را این طور مطرح کنیم که ویبراتور دریلی در توان موتوری ضعیف است؛ اما به هیچ حالت در حین عملیات به عنوان یک ماشین کم توان تلقی نمی ‌شود. ویبراتور دریلی قادر است لرزش هایی با دامنه کم اما فرکانس بالا تولید کند. نوع ارتعاشی که برای ویبره زنی حجم کم از بتن نیاز داریم و انجام آن از عهده انواع ویبراتورهای بزرگ جثه و قدرتمند خارج است.اما چرا در حجم کم از بتن نیاز به ارتعاش کم دامنه با فرکانس بالا داریم؟ سوال دیگری است که دلیل اصلی در طراحی انواع ویبراتور دریلی خواهد شد. این سوال را همراه با قواعد کلیدی در ویبره زنی فضاهای محدوده بتن ریزی شده پاسخ می ‌دهیم.همان طور که می ‌دانید بتن از کنار هم قرار گرفتن ملات سیمان و دانه ‌های شن و ماسه تشکیل شده است. هر اندازه از طرح اختلاط مناسبی هم بهره مند باشید، این بتن زمانی مرغوب است که در آن تمام دانه ‌های شن و ماسه به شکل یکنواخت در حجم بتن توزیع شده باشد و در عین حال با از بین رفتن سطح اصطکاک میان ملات سیمان و آب و دانه های شن، هر دانه به طور کامل توسط ملات مذکور احاطه شود.به این ترتیب می ‌توانیم تمام حباب های مانده در عمق بتن را خارج کنیم. زیرا بتن ما کاملاً یکدست و همگن شده است.
کار با شیلنگ ویبراتور دریلی
 برای رسیدن به این منظور عملیات ویبره زنی بتن را تدارک دیده اند. لرزاندن عمق بتن باعث از بین رفتن اصطکاک ملات سیمان و دانه های شن خواهد شد. هر دانه شن به طور کامل توسط ملات، پوشیده می ‌شود و در نتیجه تمام فضاهای خالی میان بتن پر خواهد شد.وقتی حجم بتن بسیار زیاد است، وزن سنگین بتن نمی ‌گذارد که عملیات ویبره زنی به درستی انجام شود. در این حالت مجبور هستیم که از ویبراتورهای قدرتمند استفاده کنیم. اما وقتی حجم بتن بسیار کم است و در عین حال ارتفاع زیادی دارد، استفاده از ویبراتورهای قدرتمند باعث پاشیده شدن بتن به محیط اطراف خواهد شد. در عین حال خطر دو فاز شدن بتن نیز وجود دارد.ویبراتورهای قدرتمند که دامنه ارتعاش بزرگ با فرکانس اندک دارند، ساختار بتن را تخریب می ‌کنند. این ارتعاش قدرتمند باعث می ‌شود تا دانه ‌های شن و ماسه از ملات سیمان جدا شده، در حجم قالب بندی شده ته نشین شوند. در این حالت بتن دو فاز شده است و به هیچ حالت استحکام کافی را تامین نمی نماید.در حجم های اندک با ارتفاع زیاد نیاز به شیلنگ ویبراتورهایی داریم که فرکانس بالا با دامنه ارتعاش کم دارند. خیلی ساده لرزش ملایم را در حجم بتن ایجاد می ‌کنند. به این ترتیب تمام حباب ها را بدون آنکه باعث دو فاز شدن بتن شویم از بطن آن خارج خواهیم کرد.تنها ویبراتورهای کوچک با توان کم می توانند چنین شرایطی را تأمین نمایند. در این بین شیلنگ ویبراتور دریلی بهتر از هر نوع تجهیز دیگری در تامین این ارتعاش فرکانس بالا با دامنه کم توانمند است. برای همین است که استفاده از انواع ویبراتور دریلی در سطح فضاهای متنوع ساختمان سازی مورد توجه اهل فن قرار دارد.

ویبراتور قابل حمل، برگ برنده مدل‌ های دریلی

در امتداد بحث توانمندی بالای ویبراتور دریلی در تامین یک ارتعاش کم دامنه با فرکانس بالا، ویژگی قابل حمل بودن این دستگاه بسیار مورد توجه اهل فن قرار دارد. ویبره دریلی، کوچک، سبک و توانمند است و به راحتی می توانید آن را در دست گرفته در سطح انواع فضاهای ساخت و ساز جابجا کنید.در این بین ممکن است این طور سوال پیش آید که ویژگی ویبراتور قابل حمل بودن دقیقاً چه برتری به نسبت از دیگر مدل ‌های نصب ثابت دارد؟ در این حالت عمده کاربرد چنین ویبراتورهایی در چه فضاهایی است؟عموم دستگاه ویبراتورها از مولدهای بزرگ جثه با قابلیت نصب شدن در یک مکان ثابت طراحی شده ‌اند. موتورهای بنزینی، دیزلی و یا برقی این دستگاه ویبراتورها آنچنان بزرگ و سنگین وزن هستند که نمی ‌توان آنها را به سادگی جابجا کرد. این دستگاه ها را طوری طراحی می کنند که با استقرار در مرکز بنای در حال ساخت، مقدمات عملیات ویبره زنی را تکمیل کنند.این دستگاه ‌ها در یک مکان مشخص مستقر شده و با طول بلند شیلنگ ویبراتورها قدرت ارتعاش خود را به انواع فضاهای بتن ریزی شده می رسانند. اما آیا تمام فضاهای ساختمان سازی در دسترس ساده چنین تجهیزات نصب ساده ‌ای هستند؟ آیا اصولاً می ‌توان یک دستگاه ویبراتور قدرتمند و سنگین وزن را در هر فضا و مکانی نصب نمود؟
نحوه دست گرفتن ویبراتور دریلی
 به یقین نمی ‌توانیم سر پوکر در شیلنگ ویبراتورهای نصب ثابت را به تمام فضاهای ساختمان‌ سازی برسانیم. برای ویبره زنی فضاهای دور از دسترس، با دسترسی سخت و یا مکان هایی که شرایط نصب مولدهای سنگین وزن ویبراتورهای قدرتمند را ندارند، باید از شیلنگ ویبراتور قابل حمل شدن استفاده کنیم.در حضور یک ویبراتور قابل حمل شدن می توانید در هر فضایی با دسترسی سخت، عملیات ویبره زنی داشته باشید. مثلاً فرض کنید که می خواهید بتن ریخته شده در یک ستون قالب بندی شده را ویبره زنی کنید.در این حالت هرگز نمی توانید شیلنگ ویبراتور را از مولد در پای ستون بالا بکشید و آن بالا در عمق قالب فرو کنید. انواع ویبراتور دریلی برای تکمیل عملیات در چنین فضاها با سطح دسترسی سخت طراحی شده اند.در حضور یک ویبراتور قابل حمل شدن می توانید به هر فضای دور از دسترس، عملیات ویبره زنی داشته باشید. مولدهای نصب ثابت ویبراتور، در یک محل خاص مستقر می ‌شوند. در حالیکه فضای کار می تواند بسیار گسترده باشد.در این حالت قطعا نمی توانیم دستگاه ویبراتور را جابجا کنیم. اما می ‌توانیم با یک ویبراتور قابل حمل شدن مانند ویبره بتن دریلی برای حضور در چنین فضاهای دور از دسترسی توانمند باشیم.و آخرین مزیت برای یک ویبراتور قابل حمل شدن، حضور در فضاهایی است که به هیچ حالت، مستعد استقرار مولدهای پرتوان و سنگین وزن نمی باشد. مثلاً در هنگام انجام عملیات ویبره زنی در سقف ها با قطر کم، هرگز نمی توانیم مولدهای سنگین وزن را به کار اندازیم.چرا که سقف نیمه آماده بنا، تحمل وزن سنگین این مولدها را ندارد. در عین حال حجم کم بتن استفاده شده در آنها برای حضور شیلنگ ویبراتورهای قدرتمند مناسب نیست. از این رو لازم است تا از یک ویبراتور قابل حمل شدن مانند ویبره بتن دریلی در چنین فضاهایی استفاده کنیم.به این ترتیب در کنار توانمندی ویژه ویبراتور دریلی در تولید ارتعاش با دامنه کم و فرکانس بالا، ویژگی قابل حمل بودن آن نیز برگ برنده ‌ای است تا سطح استقبال از چنین ابزار مفید و توانمندی بسیار بالا باشد.

بدنه در انواع ویبراتور دریلی

در آشنایی با اسلوب طراحی تا کارکرد ویبراتور دریلی، کاملا تشریح کردیم که این ابزار موتوری با قابلیت حمل و نقل شدن ساده برای حضور در فضای دور از دسترس و یا با دسترسی دشوار طراحی شده است.در عین حال کاملا مناسب برای انجام عملیات در فضاهای کوچک است. اما وقتی در مراحل تهیه این دستگاه باشید، درک برخی از نکات حائز اهمیت است. مانند اطلاع از نوع بدنه طراحی شده برای ویبراتور دریلی.
ویبره زدن بتن با ویبراتور دریلی
 عموم ویبره برقی دریلی های بازار را با دو مدل پوسته های پلاستیکی و آلومینیومی طراحی می کنند. هر دو مدل قابلیت حمل و نقل ساده ‌ای دارند و در تامین قدرت فرکانس کم دامنه توانمند می باشند. اما تفاوت ‌هایی نیز با هم دارند که در ادامه به تفصیل، تشریح خواهیم کرد.

◄   ویبره دریلی با پوسته پلاستیکی:

ابزارهای موتوری ساخته شده با پوسته های پلاستیکی بسیار متداول هستند. قابلیت قالب پذیری پلاستیک بسیار بالا است و ایجاد پیچیده ترین طرح ها با آن ساده است. از این رو در ساخت بدنه بسیاری از تجهیزات، مورد استفاده قرار می گیرند.استفاده از پلاستیک در ساخت پوسته باعث کاهش قیمت ویبره دریلی خواهد شد. در عین حال پلاستیک سبک است. از این رو این مدل از ویبراتور دریلی ها سبک وزن هم هستند. همچنین نباید از عایق بودن پلاستیک در مقابل جریان برق چشم ‌پوشی کنیم که خود برگ برنده دیگری محسوب می‌ شود.با این همه مشکل بزرگ ویبره دریلی ها با پوسته پلاستیکی در ضعیف بودن بدنه آنها در مقابل انواع فشارها و یا حوادث در حین کار می ‌باشد. ابزارهای با کاربرد صنعتی عموماً در فضاهای بسیار سخت و سنگین کارگاهی مورد استفاده قرار می گیرند.چنین ابزارهایی دائماً در معرض انواع حوادث هستند. لذا بدنه آنها مستعد مواجه شدن با انواع ضربات و فشارهای سنگین است. از این رو بهره مندی از یک بدنه ضعیف با قابلیت شکسته شدن از جنس پلاستیک می تواند بزرگترین نقطه ضعف باشد.البته برندهای مطرح، پوسته های پلاستیکی را از بهترین متریال ها با مقاومت بالا طراحی می ‌کنند. به ترتیبی که قابلیت تحمل بالاترین فشارهای کاری و یا قوی ترین ضربات را داشته باشد. با این همه ساختن پوسته پلاستیکی با کیفیت نیز می‌ تواند بر افزایش قیمت ویبراتور دریلی تاثیرگذار باشد.

◄   ویبره دریلی با پوسته آلومینیومی:

دستگاه های قدرتمند صنعتی که قرار است در سطح عملیات های پرفشار و سنگین کارگاهی حاضر باشند را با پوسته های فلزی می سازند. مانند ویبراتور دریلی پوسته آلومینیومی که برای حضور در سخت ‌ترین عملیات ‌های عمرانی تهیه شده است.پوسته های فلزی سنگین وزن هستند. قالب بندی آنها دشوار است و رسانای جریان برق می باشند. در عین حال باعث افزایش قیمت ویبره دریلی خواهند شد. به این ترتیب ظاهراً پوسته های فلزی نقاط ضعف قابل توجهی دارند.با این وجود در جایگاه برتری به نسبت از پوسته های پلاستیکی قرار می گیرند. زیرا پوسته های فلزی استحکام بالاتری به نسبت از مدل های پلاستیکی دارند. آنها به این سادگی ها نمی شکنند. در این بین استفاده از متریال آلومینیومی باعث سبک شدن پوسته های فلزی نیز خواهد شد.
شیلنگ ویبراتور دریلی پوسته فلزی
 پوسته آلومینیومی طراحی شده برای ویبراتور دریلی ها سبک، مقاوم، ضد زنگ و کاملا مستحکم می باشد. اگر چه قیمت ویبراتور دریلی با پوسته آلومینیومی به مراتب از نمونه ‌های پوسته پلاستیکی بالاتر است؛ اما استحکام و ماندگاری فوق العاده بالاتری را نیز تامین می نماید. لذا بسیار مورد توجه اهل فن قرار دارد.البته در طراحی ویبراتور دریلی های پوسته آلمینیومی، این طور نیست که تمام بدنه را از متریال های فلزی ساخته باشند. غالبا بخش جلویی در دستگاه ویبراتور دریلی که میزبان انتقال قدرت به سمت کوپلینگ شیلنگ ویبراتور است را از جنس آلومینیوم می سازند.بخش انتهایی که محل قرارگیری دستان اپراتورها است را با متریال پلاستیک مقاوم طراحی می کنند تا فرم مناسب استقرار دست و شرایط عایق بندی شده را تامین نمایند.

نکات تکمیلی در هنگام خرید ویبراتور دریلی

مهمترین نکته در هنگام خرید تا کار کردن با انواع ویبره دریلی، درک قدرت ویبره زنی آنها است. همه ویبره دستی دریلی ها را به یک اندازه با طول یکسان شیلنگ ویبراتور طراحی نمی کنند. اگر چه ویبراتور دریلی، مخصوص انجام عملیات در حجم های اندک است؛ اما این طور نیست که هر ویبره دریلی را بتوانید در هر حجمی از بتن فرو برده، در عملیات ویبره زنی موفق باشید. موفقیت شما در هماهنگ شدن کافی قدرت ویبره بتن دریلی با حجم بتن می باشد. از این رو باید میان ابعاد شیلنگ ویبراتوری که انتخاب کرده‌ اید و قدرت موتوری ویبراتور دریلی بتن هماهنگی هایی وجود داشته باشد.برای به لرزش انداختن یک شیلنگ ویبره یک متری استفاده از ویبراتور دریلی بتن با قدرت ۸۰۰ وات کفایت می ‌کند. اما اگر از شیلنگ ویبراتورهای 1.5 الی ۲ متری بهره مند هستید، باید قدرت موتور را در حدود یک کیلووات در نظر داشته باشید.عموم ویبراتور دریلی ها با قدرتی در حدود یک کیلووات طراحی شده اند. در این بین برخی از مدل ها با قابلیت تامین قدرت 1.2 کیلووات حضور دارند که برای کار با شیلنگ ویبراتورهای 2.5 الی ۳ متری مناسب هستند.

روش کار اصولی با ویبراتور دریلی

-    ویبراتور دریلی در رده دستگاه ‌ها با تولید ارتعاش قرار می ‌گیرد. ماهیت فنی این دستگاه در تولید ارتعاش قدرتمند با فرکانس بالایی است. ارتعاشی که چه بخواهیم و نخواهیم متوجه دستان اپراتورها نیز می باشد.اگر چه در طراحی ویبراتور دریلی بتن سعی شده است تا با استفاده از طراحی برتر و ارگونومیک درصدی از این تنش های لرزشی را خنثی نمود. اما باز هم خطر مبتلا شدن به انواع بیماری های حرکتی و عضلانی مانند انگشت سفیدی، اپراتورها را تهدید می کند.لذا توصیه شده است که به مانند تمام ویبراتورها در حین کار با ویبره برقی دریلی شکیبا باشید و با حوصله در مدت زمان های متوالی همراه با استراحت پیاپی عملیات ویبره زنی را نهایی کنید. هرگز به مدت طولانی با دستگاه ویبراتور دریلی کار نکنید.-    عملکرد تحت فشار همراه با تولید فرکانس لرزشی بسیار بالا باعث داغ شدن خود موتور دستگاه ویبراتور دریلی نیز می شود. لذا برای پرهیز از داغ شدن موتور دستگاه که در نهایت ممکن است به خرابی و یا سوختن موتور بیانجامد، هرگز به شکل یکسره و پیوسته با دستگاه ویبراتور دریلی کار نکنید. بهتر است در میان عملیات های سنگین ویبره زنی بتن، چه برای سلامتی اپراتورها و چه برای پرهیز از داغ شدن موتور، وقفه هایی در حین کار داشته باشید.
ویبراتور دریلی با شیلنگ 1 متری
 -    ویبراتور دریلی در حضور یک الکتروموتور تکفاز قابلیت ایجاد ارتعاش های فرکانس بالا را دارد. در عین حال این دستگاه در مقام یک ابزار با قابلیت حمل و نقل آسان طراحی شده است. در نتیجه هر لحظه کار ویبراتور دریلی در ارتباط نزدیک و کاملاً مستقیم با اپراتورها می باشد.لذا در هر بار آغاز عملیات ویبره زنی با این دستگاه از سلامت بخش های الکتریکی مطمئن باشید. در عین حال از یک کابل برق کاملاً سالم و یک تکه برای تامین نیروی الکتریسیته ویبراتور دریلی بهره مند باشید. عدم رعایت نکات ایمنی در تامین نیروی برق دستگاه، خطر برق گرفتگی را دو چندان می‌ کند.-    هرگز دستگاه ویبراتور دریلی را در حالتی که به برق متصل است، رها نکنید. پس از پایان هر بار عملیات ویبره زنی لازم است تا دستگاه را از پریز برق جدا کنید. در عین حال سر و کله زدن با بتن باعث کثیف شدن دستگاه ویبراتور دریلی خواهد شد.شیرابه بتن در صورت سخت شدن به شدت مخرب است و بر سرعت استهلاک دستگاه می افزاید. لذا لازم است تا در پایان هر بار عملیات ویبره زنی با ویبراتور دریلی آن را کاملا پاکیزه سازید. نظافت دستگاه ویبراتور دریلی بر طول عمر مفید دستگاه می ‌افزاید. در عین حال دستگاه سالم تر است و راندمان کاری بالاتری نیز دارد.-    در طراحی شیلنگ ویبراتور دریلی، جهت چرخش رزوه آن در عکس جهت حرکت موتور دستگاه است. در هنگامی که مقدماتی نصب شیلنگ مخصوص ویبراتور دریلی را آماده می کنید، به این نکته کلیدی توجه داشته باشید.البته برای ویبراتور دریلی هایی که یکسره هستند، دیگر نیازی نیست تا دغدغه اتصال اصولی داشته باشید. زیرا در این مدل های یکسره، شیلنگ از قبل مناسب موتور دستگاه طراحی شده و به شکلی که جزئی از آن باشد بر آن سوار است.-    پوکر بخش لرزان شیلنگ ویبراتورها می باشد. هر اندازه شیلنگ ویبراتور قوی تر است، پوکر سنگین تر و حجیم تری نیز دارد. اما در ویبراتور دریلی از شیلنگ ها با پوکر کوچک و حساس مواجه هستیم. این پوکرها برای حضور در سیال بتن در حال سخت شدن طراحی شده اند.از ضربه زدن سر پوکر بر اجسام سخت مانند بدنه قالب های بتنی، سطوح سنگی و... جداً خودداری کنید. برخورد شدید پوکر با اجسام سخت باعث آسیب دیدن شدید آن خواهد شد.-    اگر اپراتور حرفه ای در کار با انواع ویبراتور هستید و در این بین به شکل مداوم با دستگاه‌ هایی مانند شیلنگ ویبراتور دریلی سر و کار دارید، بهتر است دائماً تحت نظارت پزشک باشید و نکات بهداشت محیط در کار کردن اصولی را رعایت کنید تا از خطر مبتلا شدن به بیماری های سختی همچون انگشت سفیدی در امان باشید.

مزایای کار با ویبراتور دریلی

در این مطلب نگرش فنی و کاربردی تقریباً مفصلی از آشنایی تا کارکرد ویبراتور دریلی را مطرح کردیم. اینکه این ابزار موتوری کوچک دقیقا چیست و چه کاربردی دارد. اما ویبراتور دریلی تنها ابزار ویبره زنی ساخته شده توسط ماشین سازهای جهانی نیست.جمع کثیری از انواع دستگاه ویبراتورها حضور دارند که هر کدام می ‌توانند سطح قدرتمندی از عملیات های ریز و درشت ویبره زنی را به انجام رسانند. در این بین چه مزیتی همراه با ویبراتور دریلی است که ما را مجاب به تهیه کردن یکی از آنها می نماید؟ مزایای کار با ویبراتور دریلی به قرار زیر هستند.
 • ویبراتور دریلی به مراتب از ماشین ‌های نصب ثابت ویبره زنی ارزانتر است. قیمت ویبره دریلی در مقابل نمونه های بنزینی و برقی بسیار اندک است. قطعاً کوچکی دستگاه در این کاهش قیمت دریل ویبره تاثیرگذار بوده است. هر چند قیمت، مقدمه توانمندی دستگاه است. لذا نمی ‌توانیم از ویبراتور دریلی ارزان قیمت انتظار توانمندی ‌های سطح بالای ویبراتورهای توانمند موتوری را داشته باشیم. در عین حال این دستگاه از دیگر نمونه های قابل حمل مانند ویبراتورهای دوشی نیز ارزانتر است.
ویبراتور دستی
 
 • برخی از ویبراتورهای دریلی به شکل یکسره طراحی می‌ شوند. در این مدل ها یک شیلنگ ویبراتور کاملاً منطبق با ویژگی‌ های فنی الکتروموتور بر دستگاه سوار است. این همراهی ما را از تهیه کردن شیلنگ مجزا بی ‌نیاز می‌ کند.
 • ویبره دریلی، کوچک، ساده و ارزان قیمت است. این دستگاه حجم زیادی را اشغال نمی کند. برای استقرار تا فعال سازی، چندان زحمتی ندارد و به سرعت شرایط عملیاتی شدن را به دست می ‌آورد. کار کردن با دستگاه ویبراتور دریلی به مراتب از دیگر ویبراتورها راحت ‌تر است.
 • ویبراتور دریلی قابلیت حمل و نقل ساده ‌ای دارد. از این رو در سطح کار قابلیت مانور بالایی دارد. برای دسترسی به فضاهای محدود ساختمان سازی و یا مکان ها با دسترسی دشوار، استفاده از ویبراتور دریلی بهترین انتخاب است. این قدرت مانور در اجرای انواع عملیات های ویبره زنی در نزد هیچ یک از دیگر مدل‌ های ویبراتور حضور ندارد.
 • ویبراتور دریلی به شکل تخصصی برای انجام عملیات حباب گیری حجم های اندک از بتن طراحی شده است. حجم اندک از بتن را نمی توان در حضور شیلنگ ویبراتورهای عظیم ‌الجثه حباب گیری کرد. اما ویبراتور دریلی به راحتی و با دقت بالا از پس انجام درست عملیات در چنین فضاهایی بر می ‌آید.

جمع بندی خرید ویبره دریلی:

هر سازه ای ساخته می ‌شود تا برای سالیان طولانی در خدمت ما باشد. سازه های بتنی بهترین و مقاوم ترین هستند؛ به شرط آنکه از بتن با ساختار مناسب بهره ‌مند باشند. بتن مستعد نگهداشت حجم بالایی از هوا در داخل خود می باشد. این حباب های مانده در اعماق بتن باعث ترک خوردن آن می شود. اتفاقی که کاملاً آینده کاربری سازه های بتنی را تهدید می ‌کند. این همه قرار است اهمیت بالای عملیات ویبره زنی را برای ما مشخص سازد. اینکه باید حجم بتن را به درستی و کاملاً دقیق و حساب شده حباب گیری کنیم.ویبراتور دریلی یک دستگاه تخصصی برای حباب گیری حجم های اندک از بتن می باشد. هرگز نمی توانیم به یک دستگاه ویبراتور دریلی به عنوان یک ویبراتور تمام عیار نگاه کنیم. یک سازه عمرانی را نمی ‌توان تنها در حضور ویبراتور دریلی حباب گیری کرد.البته قدرت ویبراتور دریلی های بالاتر از یک کیلووات، آنچنان است که به تنهایی از پس عملیات حباب گیری ساختمان های ساده مسکونی برآیند. اما به یقین در حجم بالای عملیات های بزرگ عمرانی، کارایی کافی ندارند. در چنین عملیات ‌هایی یک دستگاه ویبراتور دریلی در جایگاه کمکی کنار نمونه ‌های قدرتمندتر مورد استفاده قرار می گیرد.اهل فن، آنها که حرفه ای هستند، حضور ویبراتور دریلی برای تکمیل عملیات حباب گیری بتن را ضروری می دانند. اما هرگز توانمندی خود در حباب گیری را محدود به این ویبراتور تقریباً کم توان نمی کنند؛ بلکه از آن به عنوان یک ابزار کمکی با قدرت مانور بالا در انجام عملیات ‌های عمرانی یاد می ‌کنند.
نحوه کار با شلنگ ویبراتور دریلی
 
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5