خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

طریقه بستن زنجیر اره موتوری

فهرست مطالب

اره برقی که معمولا  اره زنجیری نیز معرفی می شوند، ابزاری قدرتمند در باغداری و کشاورزی می باشند که بسیار در این زمینه کاربردی هستند . این ابزار برای برش ، ساخت چوب ، منبت و موارد دیگر نیز کاربرد دارند.این ابزار به عنوان یکی  از خطرناک ترین ابزارها برای کارهای چوبی و باغبانی به شمار می رود . اگر نوع اره با کاری که می خواهید انجام نمایید مطابقت ندارد ، نسبت خطر استفاده از دستگاه افزایش خواهد یافت. 

اره زنجیری با نام هایی از جمله  اره موتوری ، اره برقی ، اره بنزینی اره شارژی شناخته شده است. این ابزار ، ابزاری کاربردی در باغبانی و شهرداری و فضای سبز شهری است. به طور کلی ساختمان این محصول تشکیل شده از یک موتور ( برقی بنزینی ) ، زنجیر ریز دندانه دار که حول یک ورق فلزی به اسم ساطور می چرخد، می باشد. بنا بر اشتباه، بیشتر کاربران از اره موتوری و اره برقی با تک عنوان اره برقی یاد می کنند

.امروز اره زنجیری به عنوان یکی از پرکابردترین ابزارها جهت هرس نمودن و قطع درختان و شاخه ها محسوب می گردد که کارآیی بسیار زیادی دارد. در این قسمت قصد داریم یکی از چالش های که هنگام کار با اره موتوری پیش می آید، یعنی نحوه تعویض زنجیر اره موتوری را برای شما بیان نماییم تا با در اختیار داشتن این راهنما بدون هیچ گونه مشکلی از پس این مشکل برآیید، پس با ما همراه باشید.

تاریخچه اره زنجیری

در گذشته این دستگاه دارای نوعی زنجیر ریز دندانه دار بود که برش در قسمت مقعر جلوی آن صورت می گرفت. این ابداع حتی در قرن نوزدهم هم به عنوان یک وسیله مهم در جراحی ها مورد استفاده قرار می گرفت.اره زنجیری در واقع، در حدود سال ۱۹۳۰ توسط یک ارتوپد آلمانی به نام Bernard Heine طراحی شد. این وسیله دارای زنجیری شامل برنده های کوچک به هم متصل بودند. زنجیر توسط یک اهرم دستی متصل به چرخ دنده، حول تیغه به چرخش در می آمد. این دستگاه هم برای برش استخوان استفاده می گشت.

دو فرد مهم و تاثیر گذار در گسترش اره های زنجیری به شکل کنونی Joseph Buford Cox و Andreas Stihl نام داشتند. آن ها اره زنجیری برقی را که برای برش تنه درختان استفاده می گردید، در سال ۱۹۲۶ و اره زنجیری بنزینی خود را در سال ۱۹۲۹ ساختند.

اولین اره موتوری در سال ۱۹۲۷،توسط امیل لرپ، ساخته شد و نام تجاری Dolmar را برای آن انتخاب نمودند. در آمریکای شمالی هم اولین شرکت هایی که شروع به تولید این دستگاه های نو ظهور کردند McCulloch و Industrial Equipment Corporation بودند.

طریقه نصب زنجیر اره موتوری

در این مقاله قصد داریم به شما نحوه تعویض زنجیر اره موتوری را آموزش دهیم تا خود بتوانید، بدون کمک کسی زنجیر اره موتوری را تعویض و در هزینه و زمان صرفه جویی بسیار زیادی گردد.به این نکته دقت نمایید که نهایت زمان موردنیاز برای تعویض زنجیر اره موتوری حدود 5 دقیقه بوده که اگر طبق دستورالعمل صورت نگیرد ممکن است به دردسر بزرگی مواجه شوید.

مراحل تعویض زنجیر اره موتوری

در ابتدا لازم است تا زنجیری که با اره زنجیری شما مطابقت دارد تهیه نمایید. جهت تعویض زنجیر جدید اره با زنجیر سابق، نیاز به ابزاری همچون آچار و پیچ گوشتی که به طور معمول همراه اره زنجیری می باشد، دارید.

مرحله اول: در آوردن زنجیر سابق اره موتوری

ابتدا پنل راهنمای ساطور اره موتوری که معمولا به وسیله 2 مهره بسته و محکم گردیده می باشد را به طور کامل باز می کنیم. قبل انجام این کاربه این نکته دقت کنید که در بعضی از مدل های اره موتوری، قسمت ترمز با این صفحه در ارتباط بوده که در صورت این امر باید حتما ترمز را از حالت قفل خارج نمایید، تا در حین عملیات تعویض زنجیر اره به مشکل برخورد نکنید.

طریقه بستن زنجیر اره موتوری

مرحله دوم: آزاد کردن زنجیر

ابتدا با کشیدن سر ساطور به سمت بیرون زنجیر را از حالت کشیدگی رها کنید.

مرحله سوم:

وقتی زنجیر آزاد شد می توانید به راحتی زنجیر را خارج کنید. بدون صورت که ابتدا زنجیر را از ساطور خارج نموده و سپس با کشیدن انتهای زنجیر از دور کلاچ، به طور کامل آن را خارج می نماییم.

مرحله چهارم: شل کردن پیچ تنظیم میزان کشش زنجیر

در این مرحله پیچی که داخل محفظه که وظیفه کشیدن زنجیر را دارد مقدار باز نموده تا زنجیر نو به راحتی در جای محل خود قرار گیرد.

مرحله پنجم: نصب زنجیر اره جدید:

در زمان قرار دادن زنجیر نو توجه داشته باشید که زنجیر به طور کامل دور کلاچ قرار گرفته و بعد از آن اطمینان پیدا کنید که زنجیر بر روی ساطور قرار دارد و به طور کامل درگیر آن می باشد.

مرحله ششم: تنظیم کردن ساطور اره زنجیری:

پس از به اتمام رسیدن مرحله قرار دادن زنجیر اره موتوری به دور ساطور نوبت به تنظیم ساطور اره موتوری خواهد رسید. به این شکل که با کشیدن سر ساطور به سمت بیرون آن را تنظیم کنید و سپس پین تنظیم کننده را داخل سوراخ جای پین ساطور قرار می دهیم.

مرحله هفتم: جازدن صفحه کناری اره موتوری در جای خود:

بعد از قرار دادن صفحه کناری اره، به هیچ وجه مهره های آن را محکم نمی کنیم به آن دلیل که صفحه هنگام تنظیم کشش زنجیر بازی داشته باشد و بتوانیم میزان کشش زنجیر اره را تنظیم نماییم.

مرحله هشتم: تنظیم میزان کشش زنجیر اره موتوری:

حال توسط یک پیچ گوشتی پیچی که وظیفه ی سفت کردن زنجیر در جای خود را دارد تنظیم  نمایید. اکنون  مهره های مربوط به صفحه کناری اره موتوری را به طور کامل سفت کنید. بدین صورت تعویض زنجیر اره موتوری با موفقیت و بدون دردسر به پایان رسید.

انواع زنجیر در دستگاه اره زنجیری

نوع زنجیر مورد استفاده در اره برقی برای افرادی که به طور حرفه ای در زمینه اره برقی کار می کنند بسیار مهم است. تعداد دندان های استفاده شده  در زنجیر ، محل قرارگیری قطعات ، شکل قطعات و مواد آن ها از جمله موارد ضروری و مهم به شمار می رود که باید به آن ها توجه نمود. 

زنجیر full chisel

 این زنجیر ها از نظر ظاهری  از  دندان های صاف و عمودی برخوردار هستند  که برای برش چوب ، تنه درختان و چوب نرم کاربرد دارند. استحکام زنجیرهای جامد نسبت به سایر انواع زنجیرها کم می باشد  و عناصر محافظتی که در سایر زنجیره ها وجود دارد در زنجیرهای full chisel وجود ندارد. 

زنجیرsemi chisel

 این نوع زنجیر از زوایای نرم تری برخوردار می باشد که برای  چوب در خاک ، چوب منجمد و چوب خشک کاربردی تر می باشد  ، در حقیقت  این زنجیره برای برش چوب سخت مناسب می باشد که ایمنی بالاتری نیز دارد. 

زنجیر full skip

 این نوع زنجیر از دندان کمتری برخوردار می باشد ولیکن با توجه به اینکه هر دندان چوب بیشتری  استفاده می نماید ، دارای  راندمان بالا و سرعت بیشتر می باشد. بهره مندی  از این نوع زنجیر در زمان  برش قطعات بزرگ چوب برای افرادی است که می خواهند تنه درختان بزرگ را برش دهند . به طور کلی  این  زنجیر مناسب  اره های بزرگ می باشد. 

زنجیر semi skip

 این نوع زنجیر از دندان های بیشتری برخوردار می باشد  و بیشتر برای کارهایی که به ظرافت و سرعت بالایی نیاز دارند مناسب می باشد. 

طریقه بستن زنجیر اره موتوری

تفاوت اره موتوری و اره برقی

همانگونه که گفته شد تفاوت اره موتوری و اره برقی در منبع تغذیه آنها می باشد. به این شکل که اره موتوری با سوخت بنزین و اره برقی از جریان الکتریکی استفاده می شود.اره موتوری دارای دو مخزن است که منبع بزرگتر و اصلی آن باک بنزین بوده (باید توجه شود که در باک بنزین مخلوط روغن و بنزین ریخته شود) و مخزن کوچکتر جهت ریختن روغن و پمپاژ آن روی تیغه اره است.در اره برقی به علت منبع تغذیه برقی، تنها همین باک کوچک روغن وجود دارد.

مقایسه اره زنجیری برقی و اره زنجیری بنزینی

مدلمزیتمعایت
اره بنزینیقدرت بالا در برشکاریتوان بالا در برش درختان با تراکم و استحکام بالاقابلیت استفاده در هر جاییآلودگی محیط زیستهزینه سوختصدای بالاتر
اره برقی ( شارژی )هزینه پایین سوختقیمت پایینتروزن پایینقدرت پایینوابسته به برق

نکته مهم: تعویض زنجیر اره موتوری در مدل های مختلف مقداری متفاوت بوده و شبیه به هم نیست، اما اگر شما طبق دستورالعملی که در این مقاله برای شما بیان نمودیم پیش بروید، به راحتی از عهده تعویض زنجیر اره موتوری بر خواهید آمد.

در خرید اره زنجیری یا اره موتوری چه پارامترهایی را می بایست در نظر داشت ؟

 1- نیروی محرکه دستگاه : که برقی یا بنزینی است و هر چه توان و یا سی سی موتور بالاتر باشد ، قدرت دستگاه بالاتر خواهد بود.2- طول ساطور : متناسب با نیاز انتخاب نمایید.3- وزن دستگاه : چنانچه  که زن دستگاه خیلی سنگین باشد در استفاده های طولانی مدت منجر به خستگی اپراتور می گردد. یکی دیگر از عوامل  که باید در نظر گرفت قدرت و توانایی  در این ابزار  است . شبیه به  بسیاری از لوازم الکتریکی و بنزینی قدرت رابطه مستقیم با وات و حجم موتور دارد. به این صورت که در مدل های الکتریکی هر چه وات دستگاه بالاتر باشد دستگاه قدرت بیشتری دارد و در مدل های بنزینی هر چه سی سی دستگاه بالاتر باشد قدرت دستگاه بالاتر خواهد بود. سخن پایانی در زنجیر اره  موتوری ، زاویه ی میان بُرنده ها بسیار اهمیت دارد. این زاویه ها در حد معینی تنظیم می گردد تا بتوانند به شکلی مطلوب براده برداری از سطح چوب را انجام داد . پایه زنجیر اره بنزینی به همراه طول های سمت چپ و راست زنجیر می باشد که ارتفاع نفوذ واحد برش در چوب را معین می نماید.همانطور که می دانید اره های زنجیری یا اره های موتوری یا اره های بنزینی دارای  دو بخش اصلی می باشند . یکی تیغه اره که به همراه یک زنجیر مانند  زنجیر دوچرخه، می چرخد و دیگری موتور بنزینی یا موتوری می باشد  که با برق یا باتری کار می کند. در مورد خرید اره زنجیری انتخاب مدلی که کار با آن راحت باشد بسیار مهم است اره باید متناسب با کار مورد نظر تهیه گردد. به طور معمول روستاییان و کشاورزان اره های زنجیری کوچک تهیه می کنند. اره زنجیری برای برش درختان، هرس و … کاربرد دارد. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر