خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

طول عمر مفید شید گلخانه به چه میزان است؟

فهرست مطالب

استفاده از توری های سایبان گلخانه (شید) به دلیل عمر طولانی- وزن کم و قیمت اقتصادی به جرئت بهترین سبک حفاظت از گیاهان در داخل و خارج گلخانه ها در مقابل نور مستقیم خورشید می باشد.  این سبک استفاده از توری های پلیمری  نسبت به روش های قدیمی همچون پهن کردن حصیر بر روی شیشه گلخانه ها بسیار اقتصادی تر بوده وهمچنین میزان تولید و برداشت را در طول فصل افزایش می دهد. سایه بان گلخانه اغلب در گلخانه های بزرگ استفاده می شود و می توان گفت که این محصول از جمله تجهیزاتی است که وجودش در گلخانه ها ضروری می باشد. سایبان گلخانه ای سایه اندازی روی گیاهان را انجام داده و موجب می شود به آنها هیچ آسیبی نرسد. با استفاده از این محصول، هزینه های گلخانه و تبخیر آب روی گیاهان نیز کاهش می یابد. همچنین با استفاده از این نوع سایه بان دیگر لازم نیست نگران حشرات موذی باشید. سایبان گلخانه ای در هوای بارانی از ورود باران و تگرگ به گلخانه جلوگیری می کند و به این روش از گیاهان، به طور کامل محافظت می کند. با استفاده از توری های سایبان گلخانه ای به علت عمر بسیار طولانی آن و وزن کمی که دارد و همچنین قیمت به صرفه و اقتصادی آن بهترین راه حفاظت از گیاهان را در داخل یا خارج گلخانه به کار گرفته اید.اگر بخواهیم این روش را با روش های قدیمی مقایسه کنیم می ‌بینیم که استفاده از توری های سایبان گلخانه بسیار اقتصادی تر می باشد و مزایای بسیاری دارد. با این روش پراکندگی یکنواخت نور به راحتی قابل کنترل است. مواد به کار رفته در این محصول به گونه ای است که در برابر نور خورشید و استرس‌های دمایی و همچنین برف و باران ایستای خود را کاملا حفظ کرده و ثابت می ماند. همان طور که می دانید نور خورشید برای رشد گیاهان سالم بسیار ضروری می باشد اما بسیاری از گیاهان هستند که به نور کامل خورشید نیاز ندارند. با استفاده از توری سایه انداز می توان محیطی کاملاً مناسب برای رشد انواع گیاهان فراهم کرد. با استفاده از این محصول می توانید تعداد و تنوع گیاهان سالمی که می‌توان در گلخانه رشد داد را به طرز چشمگیری افزایش دهید. در این مقاله قصد داریم به بررسی طول عمر مفید شید گلخانه پرداخته و آن را مفصل مورد بررسی قرار دهیم. 

توری گلخانه یا شید گلخانه

 توری گلخانه با عناوین دیگری از جمله توری شید، شیدینگ، توری سایه انداز، سایبان گلخانه و شید گلخانه شناخته می شود. توری های سایبان با رنگ های متنوعی از جمله سبز، زرد، سیاه، سفید و قرمز تولید می گردند ولی استفاده از توری های سبز متداول تر است. استفاده از توری های سایه انداز با حذف بخش مضر اشعه تابشی خورشید می تواند دمای هوای داخل گلخانه را حدود 5 تا 8 درجه سانتیگراد تعدیل نماید. توری شید گلخانه را هم می توان بر روی سطح بیرونی گلخانه و هم در فضای داخلی گلخانه نصب کرد. با این حال در صورتی که توری شید در سطح خارجی گلخانه نصب شود اثر سایه اندازی و کاهش دمای گلخانه به مراتب بیشتر خواهد بود. 

میزان طول عمر مفید شید گلخانه ای

 طول عمر مفید توری گلخانه ای از اساسی ترین موارد در هنگام خرید این محصول می‌باشد که باید حتماً به آن توجه کرده و آن را در نظر گرفت. طول عمر مفید توری گلخانه ای به نسبت سایر محصولات در این زمینه زیاد بوده و تقریباً ۵ سال است یعنی تا ظرف مدت ۵ سال می‌توان از محصول توری گلخانه ای به بهترین شکل استفاده کرد. اما پس از آن مدت باید توری سایه بان را تعویض کرد. طول عمر مفید به مدتی می‌گویند که می‌توان از یک توری سایه بان استفاده کرد. پس از ۵ سال این محصول کارایی خود را حدوداً از دست می دهد و هر چه بیشتر از این مدت می‌گذرد از کارایی توری گلخانه ای بیشتر کاسته می‌شود. به همین علت است که از این محصول باید ظرف مدت ۵ سال استفاده کرد و پس از آن باید توری گلخانه ای دیگری را جایگزین کرده و مورد استفاده قرار داد. درصد سایه اندازی تولیدی گلخانه ای بر اساس منطقه آب و هوایی و همچنین میزان تابش نور خورشید در آن مکان تعیین می شود. توجه داشته باشید که توری های سایه بان که درصد سایه اندازی آن ها بیشتر است؛ اغلب در مناطق گرم و خشک کشور مورد استفاده قرار می گیرند و برای این مکان ها مناسب هستند. درحالی که توری های سایبانی که درصد های سایه اندازی آن ها پایین تر است؛ با مناطقی که نور خورشید کم تری به آن ها می تابد مناسب تر می باشد.توجه داشته باشید که این درصد سایه اندازی تا زمانی وجود دارد که طول عمر مفید آن تعیین کرده است و پس از آن باید از توری سایه بان دیگری به جای آن استفاده کرد. 

مشخصات توری سایبان گلخانه

 توری های مورد استفاده در گلخانه ها عموما با طول 50 متر و عرض های مختلف به 2، 4، 6، 8 و 10 متر تولید می شوند. این توری ها عموماً ضرایب سایه اندازی 30، 50 ،60 و 80 درصد دارند و به دلیل استفاده از مواد آنتی یووی (anti uv)، در برابر اشعه های مخرب ماورا بنفش خورشید از مقاومت بالایی برخودارندکه این ویژگی مهم باعث افزایش طول عمر مفید آن ها می گردد. در صورت نیاز و بسته طرح پروژه، امکان سفارشی سازی عرض و طول توری سایبان نیز توسط برخی کارخانجات داخلی وجود دارد. توری های شید گلخانه دارای بافت شبکه ای بوده و از مواد پلی اتیلن با کیفیت تولید می شوند. وزن توری نیز ویژگی دیگری است که می تواند در انتخاب توری و سهولت نصب اثر گذار باشد. 

از نظر درصد سایه اندازی توری های سبز چگونه عمل می کنند؟

 توری های سبزگلخانه ای با درصد های سایه اندازی متفاوت و پوشش دهی مختلف ساخته می شوند. سایه اندازی شید گلخانه با توجه به بافت توری آن تعیین می شود و با درصد های  30-50-65-80 و90 در بازار موجود است. این درصد ها نشان دهنده ی میزان سایه ای است که توری گلخانه ایجاد می کند. به طور مثال، توری گلخانه 80 درصد، تنها 20 درصد نور خورشید را به داخل گلخانه هدایت کرده و تا80 درصدسایه ایجاد می کند.  قیمت توری سایه بان  یا  توری سبزگلخانه  بر اساس یکی از سه روش مختلف زیرمحاسبه گردیده  و فروش توری گلخانه نیز بر همین اساس است. براساس وزن توری سایه بان  و به صورت کیلوگرم.براساس هرمتر مربع توری  گلخانه ای.به صورت رول کامل 50 متری توری سایه انداز. همانطور که می دانید، تنظیم  میزان نور درگلخانه ها اثر مهمی برمیزان رشد، شادابی  و عملکرد مناسب گیاهان دارد، امری که با انتخاب صحیح توری سبز گلخانه ممکن می شود. 
طول عمر مفید شید گلخانه به چه میزان است؟

نکاتی برای افزایش طول عمر مفید شید گلخانه

 امروزه افزایش طول عمر مفید شید گلخانه برای افراد اهمیت بسیاری دارد. از این رو ما در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به بیان راهکارهایی برای افزایش عمر توری سایبان پرداخته و هر یک را مورد بررسی قرار دهیم: ۱. پیش از این که توری سبز گلخانه ای را بخرید در ابتدا ابعاد مورد نظر را با دقت زیادی محاسبه کنید. علت این امر این است که هنگام نصب شید گلخانه مجبور به کشش توری نشوید و نکته دیگر در این زمینه این است که این کار موجب می شود تا ابعاد شید سایبان دچار تغییر نشود.۲. پس از خرید محصول شید گلخانه ای آن را در محلی که سر پوشیده باشد و در آن محل امکان تابش نور مستقیم خورشید وجود نداشته باشد؛ قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید که شید گلخانه ای باید از دسترس حیوانات موذی دور باشد. دلیل این امر این است که شید گلخانه ای پیش از نصب دچار هیچ آسیبی نشود.۳. در هنگامی که می‌خواهید توری سبز گلخانه ای را نصب کنید دقت کنید که توری با اجسام تیز و برنده برخورد نکند و دچار آسیب نشود.۴. توجه داشته باشید که بهترین و کاربردی ترین روش برای نصب توری سایه بان به کارگیری بست ها یا همان گیره‌های مخصوص می باشد. توجه داشته باشید که این گیره های مخصوص توری سایه بان حداکثر باید در فاصله ۵۰ سانتی متری نسبت به یک دیگر وصل شوند و این فاصله الزامی است.۵. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید شید گلخانه خود را با کمک سازه نگهدارنده نصب کنید؛ حتماً برای بستن توری آن از سیم بکسل که روکش دار است؛ استفاده کنید.۶ .یکی از راهکارهای دیگر افزایش طول عمر شید گلخانه ای این است که آن را هیچ وقت با استفاده از ماشین کارواش و آب پرفشار شستشو ندهید. دقت کنید که بهترین روش برای شستشوی توری گلخانه استفاده از آب با فشار معمولی و مقدار کمی هم مواد شستشو دهنده است.7. اگر می‌توانید توری گلخانه ای را جمع کنید و این امکان وجود دارد؛ حتما این کار را در فصول سرد سال انجام دهید و در فصل‌های سرد سال طوری سایه بان را جمع آوری کنید. علت این امر این است که طول عمر مفید این محصول افزایش پیدا کند.۸. از راه های دیگر افزایش طول عمر شید سایه انداز می‌توان به خودداری از تماس شید سایه انداز با موادی مانند روغن، بنزین، گازوئیل، سیمان، آهک و همچنین ترکیباتی که حاوی مواد شیمیایی هستند؛ اشاره کرد. علت این امر این است که تماس این مواد موجب خراب شدن لایه uv به کار رفته در شید گلخانه می‌شود. همچنین این کار باعث می‌شود تا کارایی توری سایبان برای مقاومت در برابر نور خورشید به طور کامل از بین برود. 

مزیت های استفاده از شید گلخانه:

 از مزیت های شید سایه انداز می توان به طول عمر زیاد، وزن کم و قیمت مناسب توری گلخانه اشاره کرد. در روش های قدیمی حصیر را بر روی شیشه گلخانه ها پهن کرده و بسیار گران تر از توری های پلیمری برای گلخانه داران تمام می گردید.ولی امروزه با استفاده از توری های سایه بان که بسیار با صرفه تر و اقتصادی تر از روش های قدیمی می باشند میزان تولید و برداشت محصول را به طرز چشمگیری افزایش می دهند. از مزیت های دیگر توری گلخانه یا شید گلخانه می توان به انعطاف پذیری این نوع توری سبز گلخانه اشاره نمود که باعث سهولت در استفاده و نصب ساده گردیده است. به همین دلیل امروز توری سایه بان به عنوان بهترین روش برای محافظت گیاهان در داخل و خارج از گلخانه شناخته می گردد که گیاهان را در برابر اشعه ی ماورای بنفش خورشید محافظت می کند.همانطور که متوجه شده اید، تنوع بسیار زیادی در شید های گلخانه وجود دارد و این تفاوت در سایز و ابعاد و زخامت آن ها باعث شده است تا از هر نوع شید برای کاشت گیاهان مخصوص استفاده شود. 

تاثیر رنگ سایبان توری بر رشد گیاه

انتخاب رنگ مناسب برای سایبان گلخانه چیزی نیست که بتوان آن را با سلیقه یا علایق شخصی شما تنظیم کرد. به گفته افراد با تجربه در کشت گلخانه ای و تحقیقات انجام شده در این زمینه، استفاده از تورهای آویزان با رنگ های روشن تر، به دلیل انعکاس بیشتر نور خورشید، می تواند منجر به تهویه بهتر هوای در حال گردش در گلخانه شود.استفاده از رنگ سفید در توری سایبان می تواند میزان نور خورشید را کاهش دهد اما برخلاف نوری که وارد گلخانه می شود کیفیت قابل قبولی ندارد. به همین دلیل است که گیاهان در گلخانه هایی با سایبان های سفید سریعتر از گلخانه هایی با سایبان های سیاه یا سبز رشد می کنند. بنابراین گفته می شود که پارچه سفید بهترین گزینه برای گیاهان گلدار است.توری های رنگ روشن تر، نور و گرمای خورشید را راحت تر منعکس می کنند، اما توری های تیره می توانند گرمای ساطع شده از خورشید را جذب کنند. معمولاً سایبان های سیاه یا سبز به عنوان یک فیلتر عمل می کنند و جلوی نور بیشتر خورشید را روی گیاهان گلخانه می گیرند.در مورد توری های آلومینیومی، این سایبان ها می توانند به خنک شدن گیاهان در حال رشد کمک کنند زیرا رنگ آنها روشن تر است. سایبان های قرمز همچنین نور با طول موج های مختلف را فیلتر می کنند و اغلب برای رشد انواع خاصی از گیاهان استفاده می شوند.رنگ های سایبان برای انواع مختلف گیاهان توصیه می شودتمامی موارد زیر بر اساس تحقیقات و مطالعات انجام شده بر روی تاثیر رنگ تاج پوشش بر رشد گیاهان گلخانه ای خواهد بود. این آزمایشات نشان داد که چگونه هر رنگ سایبان گلخانه بر رشد طیف گسترده ای از گیاهان تأثیر می گذارد.
طول عمر مفید شید گلخانه به چه میزان است؟
 به طور مثال برای کاشت محصولاتی مانند: 
 • کلم
 • فلفل
 • کاهو
 • برخی از ارکیده ها
 • شمعدانی ها
 • کالادیوم ها
 • گیاهان گلدانی
 احتیاج به شید گلخانه ای 50 درصد به رنگ سبز دارید تا این محصولات گیاهی را به خوبی بتوانید پرورش بدهید.البته میتوان بدین صورت نیز گفت که هر نوع گیاه و محصولی که احتیاج به سایه کمتری نسبت به دیگر گیاهان دارد را، میتوانید از این شید گلخانه ای 50 درصد رنگ سبز استفاده کنید. برخی از گیاهان هستند که برای پرورش دادن آن ها احتیاج به نور متراکم است و باید از شیدهای گلخانه ای 75 و یا 80 درصد رنگ سبز استفاده کرد. برای پرورش گیاهانی مانند: 
 • ارکیده ها
 • برخی سرخس ها
 • درختان زیتون
 • موانع حفاظتی ساختمان ها
 • سایه انداز دام
 • سایبان خانگی
 

جنس پارچه سایبان

نوع پارچه ای که برای ساختن سایبان گلخانه ای استفاده می شود، معمولاً پارچه نساجی کشباف یا بافته شده است. پارچه بافتنی ترکیبی از پلی اتیلن است که می تواند نور و گرما را منعکس کند. این نوع پارچه ها وزن بسیار کمی دارند و همچنین دوام و مقاومت در برابر پارگی قابل قبولی دارند. جنس دیگر این پارچه سایبان که بافته می شود، تماما از پلی پروپیلن ساخته شده است. استفاده از این پارچه بیشتر برای فصل زمستان مناسب است. پارچه بافته شده از پارچه بافتنی سنگین‌تر است و این گرمای بیشتری را برای گیاهان در فصل سرد فراهم می‌کند.

رنگ پارچه سایبان

رایج ترین رنگ های مورد استفاده در تورهای سایبان سبز و مشکی است که در بین سایر رنگ های موجود بیشترین استفاده را دارند اما رنگ های دیگری مانند سفید، قرمز، زرد و آبی نیز تولید می شود. رنگ سایبان دیگری نیز وجود دارد که نوع خاصی از سایبان است که به رنگ آلومینیوم معروف است. معمولا به جای توری مشکی می توانید از توری های آلومینیومی استفاده کنید. 

راهنمایی قبل از خرید شیلد گلخانه ای

 بهتر است که قبل از خرید این نوع شیلدها به نکات زیر خوب توجه داشته باشید تا طول عمر شیلتان افزایش پیدا کند. 
 • قبل از نصب آن در محیط مورد نظر، آن را به مدتی در یک محیط دور از نور خورشید و به دور از حشرات موذی نصب کنید.
 • دقت داشته باشید که هنگام نصب توری به هیچ عنوان ابزار و یا وسایل تیز در اطراف آن نباشند.
 • حتما قبل از خرید توری و شید گلخانه ای، ابعاد و اندازه محیط مورد نظر را خوب بررسی کنید.
 • برای نصب شید گلخانه ای از گیره ها و بست ها استفاده کنید و در بین هرکدام 50 سانتی متر فاصله بگذارید.
 • فراموش نکنید که هرگز نباید شید را با فشار و یا با ماشین شست.
 • برای شستشو شید و توری ها بهتر است که حتما آب را در فشار معمول قرار دهید و از مایع شوینده بسیار نیز استفاده نکنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر