خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

ظرفیت پمپ آب برای پد سلولزی چیست؟

فهرست مطالب

برای هدر نرفتن انرژی و مرطوب نگه داشتن فضاهای بسته ای مانند گلخانه و مرغداری ها، باید از روش های مناسبی استفاده کرد. به همین منظور برای مرطوب نگه داشتن فضای گلخانه، مرغداری ها و ....از سیستم های  پد سلولزی استفاده می شود.

پد سلولزی یکی از بهترین خنک کننده های رطوبتی (خنک کننده تبخیری) در گلخانه محسوب می شود. اگر شما  قصد دارید، گلخانه و مرغداری  را در مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارد احداث کنید ، یکی از بهترین ابزار برای این کار،  استفاده از سیستم های پد سلولزی است.

در واقع پد سلولزی گلخانه، یکی از واسطه های خنک کننده تبخیری می باشد که در دیوار گلخانه و به طور کلی در صنایع با استفاده از سیستم های خنک کننده تبخیری مورد استفاده قرار می گیرد. به بیان دیگر می توان گفت؛ پد سلولزی در گلخانه جایگزین مناسبی برای پودرها در سیستم های خنک کننده تبخیری است.

امروزه بیشتر کشاورزان برای مرطوب نگه داشتن فضای گلخانه از سیستم پد سلولزی استفاده می کنند. ما در این مقاله به بررسی پد سلولزی می پردازیم. پس ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید تا بتوانیم اطلاعات مفیدی را در رابطه با پد سلولزی در اختیار شما بگذاریم.

پد سلولزی چیست؟

شکل ظاهری پد سلولزی حالت یک صفحه ضخیم موج دار، می باشد. جنس پد سلولزی کاغذ کرافت است. در واقع کاغذ کرافت از درخت هایی همچون کاج ، کنف و بامبو ساخته می شود.کاغذ کرافت به دلیل مقاومت بالایی که دارد، به عنوان کاغذ الگو در خیاطی و همچنین برای بسته بندی محصولات نیز به کار می رود.به پدهایی با جنس کاغذ کرافت، پدهای سلولزی گفته می شود که با ذخیره کردن آب در خود موجب خنک نگه داشتن فضای گلخانه می شود.

چگونگی نصب پد سلولزی:

از پد سلولزی و فن به عنوان یک سیستم خنک کننده در فضای گلخانه و مرغداری ها استفاده می شود. در مناطقی که هوای گرم و خشکی دارند برای مرطوب نگه داشتن فضای گلخانه و مرغداری ها بهتر است از سیستم های پد سلولزی و فن استفاده شود.در این سیستم هوای گرم و خشک با عبور از پد های سلولزی گلخانه مرطوب می شود و توسط فن های اگزاست مکنده که در خلاف جهت باد نصب می شوند، هوا از روی پد ها عبور کرده و به بیرون گلخانه می رود.

بدین شکل فضای گلخانه و مرغداری ها به شکل مطلوب خنک می شود. به سیستم های پد سلولزی و فن ،خنک کننده رطوبتی هم گفته می شود. به این دلیل که کار اصلی این سیستم ایجاد رطوبت و خنک نگه داشتن فضای گلخانه و مرغداری ها می باشد.

ظرفیت پمپ آب برای پد سلولزی چیست؟

در پاسخ به این سوال که چگونه پدهای سلولزی در گلخانه نصب می شوند، باید این طور بیان کنیم که پد های سلولزی به صورت عمودی روی دیوار عرضی یا طولی گلخانه نصب می شوند، پمپ به کار رفته در پد سلولزی وظیفه دارد با مکش و ریختن مداوم آب بر روی پد سلولزی توسط لوله های افقی و عمودی پد سلولزی را به طور صحیح مرطوب نگه دارد.

طول لوله هایی که به صورت افقی و عمودی در گلخانه نصب می شوند، باید بیش از 15 متر نباشد و برای اینکه عمل هواگیری در گلخانه به راحتی انجام گیرد، بهتر است هر 6 سانتی متر طول لوله سوراخ هایی با کمک دستگاه مته ایجاد شود. دقت داشته باشید که جهت سوراخ ها به طرف بالا باشد تا هواگیری در فضای گلخانه بهتر انجام گیرد.

در زیر سیستم پد سلولزی، قاب محافظ پد تعبیه شده است. در این قسمت آب اضافی از پد سلولزی جمع آوری می شود و دوباره به مخزن سیستم برمی گردد. در طرف دیگر سیستم پد سلولزی، فن های تعبیه شده است که با عبور هوا به داخل فضای گلخانه همراه با سیستم پد سلولزی موجب خنک نگه داشتن فضای گلخانه و مرغداری می شود.

کاربرد پد سلولزی چیست؟

سیستم پد شبیه کولر آبی است و پد سلولزی مانند یک فویل عمل می کند و یکی از سیستم های خنک کننده ارزان  در گلخانه ها محسوب می شود. نحوه کار پد سلولزی به این صورت است که آب با مکیدن پمپ و مرطوب کردن لنت ها روی پدهای سلولزی پمپاژ می شود و بدین طریق هوای گرم از لنت های سلولزی مرطوب و خنک عبور کرده و وارد گلخانه می شود. همچنین هوای گرم و خشک آن سمت گلخانه ها از طریق اگزوز فن گلخانه ای وارد شده و فضای داخلی گلخانه کاملا خنک می شود.

سیستم پد سلولزی در مناطقی همچون موارد زیر بیشترین کاربرد را دارد:

مرغداریگلخانه

پد سلولزی از چه قسمت هایی ساخته شده است؟

پمپ آب:لوله های افقی و عمودی که حامل آب هستند و آب را به بالای پد سلولزی انتقال می دهند.قاب پد:پد سلولزی در قاب مخصوصی از جنس آلومینیوم و گالوانیزه قرار دارد، قاب طوری طراحی شده است که 13 سانتی متر بزرگتر از طول پد می باشدپد سلولزی به صورت ریلی برروی قاب قرار می گیرد تا راحت تر بتواند حرکت آزادانه داشته باشد.صفحات سلولزیمخزن آبمخزن  تخلیه آب

ظرفیت پمپ آب برای پد سلولزی چیست؟

ظرفیت پمپ آب پد سلولزی چیست؟

یکی از اجزای پد سلولزی پمپ آب است. این پمپ وظیفه دارد آب را به اندازه کارایی پد سلولزی پمپاژ کند.پمپ به کار رفته در پد سلولزی از جنس سانتریفیوژ می باشد. در انتخاب و خرید پمپ آب در پد سلولزی باید دقت زیادی کنید، چرا که در صورت نامناسب بودن پمپ، بر عملکرد پد سلولزی هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.

پمپ آب در پد سلولزی نباید بیش از حد کوچک و بزرگ باشد، به این دلیل که کوچک و بزرگ بودن پمپ رابطه ی مستقیمی با میزان ظرفیت برای نگه داشتن و پمپاژ کردن آب دارد. اگر پمپ کوچک باشد، عملکرد مطلوبی نخواهد داشت و پد سلولزی به اندازه صحیح خیس نخواهد شد تا فضای گلخانه و مرغداری را مرطوب و خنک نگه دارد. همچنین اگر پمپ بزرگتر باشد، موجب رطوبت زیاد در گلخانه شده و سبب افزایش هزینه در گلخانه خواهد شد.پس برای اینکه پمپ در پد سلولزی عملکرد صحیح و مطلوبی داشته باشد و عملکرد مطلوب آن تاثیر مثبتی بر کارایی پد سلولزی بگذارد، بهتر است برای کارایی هر چه بهتر و همچنین کاهش هزینه ها از پمپ مناسب در پد سلولزی استفاده شود.

روش هایی برای افزایش کارایی و عملکرد پد سلولزی و فن

هر چند مدت یک بار پد سلولزی را بررسی کنید و از سالم بودن لوله های آب مطمئن شوید.پدهای سلولزی را به خوبی خیس کنید تا بهتر فضای مرغداری و گلخانه را مرطوب نگه دارد.برای کارایی بهتر پد سلولزی بهتر است آب خنک وارد سیستم پد شود.محیط گلخانه و مرغداری را کاملا ایزوله کنید.

مزایای سیستم پد سلولزی :

افت فشار و مصرف برق کمتری نسبت به سیستم های دیگر دارد.

سیستم پد سلولزی قدرت خنک کنندگی بالایی دارد.به دلیل مواد مناسبی که در پد سلولزی به کار رفته، آب بیشتری را می تواند جذب کند.  در نتیجه عملکرد بهتری در مرطوب سازی محیط گلخانه و مرغداری دارد.

کاهش گرد و غبار گلخانه و خاصیت ضد باکتریایی پدهای سلولزی از شیوع بیماری ها در گلخانه جلوگیری می کندهزینه تعمیر و نگهداری پد سلولزی به مراتب پایین تر است.طول عمر پد سلولزی حدود 5 سال است.تنوع زیاد در ابعاد و عدم محدودیت امکان پوشش گلخانه ها در ابعاد مختلف را فراهم می کند.

ظرفیت پمپ آب برای پد سلولزی چیست؟

پد سلولزی گلخانه چگونه کار می کند؟

پد سلولزی گلخانه از لایه های نازک متعددی از کاغذ کرافت تشکیل شده که به شکل منظم روی هم چیده شده است. شکل ظاهری پد سلولزی حالت موج مانندی دارد.مهمترین ویژگی این محصول جذب آب بالای آن است. وجود مواد افزودنی در پد سلولزی گلخانه، باعث افزایش ظرفیت جذب آب می شود.

هر متر مکعب پد سلولزی حدود 100 لیتر آب جذب نموده و آن  را در 4-5 ثانیه روی پد پخش می کند. همچنین با اشباع شدن با مواد شیمیایی ضد خوردگی در برابر خوردگی مقاوم هستند.هوا از منافذ بین لایه های سلولزی گلخانه عمود بر جریان آب عبور می کند. بافت منظم و شکل هندسی پد سلولزی، باعث می شود که آب به طور یکنواخت در سراسر آن جریان یابد.آب از طریق سطح تماس بالای پد سلولزی گلخانه با جریان هوا تبخیر می شود و دمای هوا را کاهش می دهد. در نتیجه هوای خنک و سالم را برای گلخانه فراهم می کند.

سخن پایانی

هوای گرم در گلخانه و مرغداری ها یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد در گذشته با آن روبرو بوده اند اما امروزه با تولید سیستم های پد سلولزی و فن این مشکل به مراتب حل شده است. اگر شما هم قصد دارید از این سیستم در محیط گلخانه و مرغداری استفاده کنید، ما به شما با معرفی این سیستم در این مقاله اطمینان می دهیم که پس از خرید پد سلولزی و  نصب آن در داخل گلخانه، دیگر نگران گرمای گلخانه نخواهید بود. به این دلیل که تجهیزات سیستم پد سلولزی و فن به طور اتوماتیک کار خود را انجام می دهند و دمای هوای گلخانه و مرغداری را به طور مناسب تعدیل می کنند. به علاوه با توجه به طبیعی بودن این سیستم، دیگر نگرانی بابت تنظیم اجزای آن نخواهید داشت.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر