خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

علف زن دوشی بهتر است یا پشتی؟

فهرست مطالب

علف زن و علف تراش ابزارهای هرس و هرس گیاهی محسوب می شوند که جایگزین ابزارهای سنتی همچون  داس و اره دستی  شده اند. کار با این ابزار بسیار ساده می باشد و کارایی کار شما را افزایش می دهد. این ابزارها معمولاً در مواردی مورد استفاده قرار می گیرند که نمی توان از دستگاه های برداشت دو چرخ و علف زن بهره برداری نمود.اگر کمی با انواع گل و گیاه و یا زمین‌های زراعی و کشاورزی آشنایی داشته باشید، احتمالاً به خوبی می‌دانید که دستگاه علف زن یکی از الزامات در پروسه پرورش گیاهان است. از این دستگاه برای تراشیدن علف های هرز استفاده می‌کنند. علف های هرز باعث می‌شود که رشد گیاهان و درختان اصلی باغات به خوبی انجام نگیرد چرا که آب و املاح مورد نیاز درختان را مصرف کرده و موجب ایجاد خلل در روند رشد آن‌ها خواهد شد. بنابراین یکی از مهمترین کارهای باغبان ها چیدن و تراشیدن علف های هرز است. امروزه برای این کار از دستگاه علف زن استفاده می‌شود، دستگاهی کاملاً مکانیکی که در مدت زمانی کم، می‌تواند مقدار زیادی از علف های هرز را با زحمت بسیار کمی برای افراد بتراشد. 

علف زن چیست؟

 همان طور که می‌دانید دستگاه علف تراش برای تراشیدن علف ها و کوتاه کردن و هرس کردن گیاهان و بوته ها به کار برده می‌شود. این علف تراش پرکاربرد ساخت کشور چین بوده اما موتور آن که بسیار قدرتمند می‌باشد ساخت کشور تایلند است. این علف تراش مزایای بسیاری دارد که برای مثال می‌توان به کار کرد راحت، راندمان کاری بالا و عمر مفید بالای قطعات این دستگاه و همچنین در دسترس بودن لوازم یدکی آن اشاره کرد.موتور این دستگاه از نوع موتور بنزینی و چهار زمانه می‌باشد. یک مزیت دیگر این دستگاه نسبت به سایر موتورها این است که تعمیر و نگهداری آن بسیار راحت تر است. وضعیت دیگران این است که چون بنزینی است در هر نقطه از زمین کشاورزی یا باغ می‌توان آن را به کار برد. همچنین علف تراش دوشی قیمت و کیفیت بسیار خوبی دارد و این مزایا باعث شده است که این محصول طرفداران بسیاری داشته باشد.علف تراش دوشی از چند قسمت مهم تشکیل شده است: موتور شاسی، بند دوشی، فنر و دستگیره تیغه و محافظ تیغه. کاربراتور موتور این دستگاه از نوع دیافراگمی می‌باشد و از سیستم خنک کننده هوا خنک استفاده می‌کند. همچنین بهتر است بدانید که دور موتور این دستگاه 7000 دور در دقیقه می‌باشد. ابعاد موتور هم به این صورت است که طول آن ۱۹۸ میلی متر، عرض آن ۲۳۴ میلی متر و ارتفاع آن ۲۴۰ میلی متر می‌باشد.باک موتور این دستگاه از جنس پلاستیک مقاوم است تا آسیبی به آن نرسد. همچنین مزیت دیگر این دستگاه این است که زمانی که حین کار بخواهید علف تراش را بر روی زمین بگذارید یک صفحه فلزی زیر باک آن قرار داده شده است که از رسیدن آسیب به باک جلوگیری می کند. برعکس علف تراش پشتی که یک کوله پشتی دارد علف تراش دوشی دارای یک بند است که به طور اوریب روی یکی از شانه های کاربر قرار می‌گیرد تا کار با دستگاه علف تراش بسیار راحت تر شود.در این مدل، موتور دستگاه روی شاسی جدا قرار نمی گیرد بلکه موتور دستگاه به همان بند وصل شده و تیغه با یک اهرم فلزی که فنر از داخلش عبور کرده به موتور وصل شده است. به همین علت قیمت علف زن دوشی از قیمت علف زن پشتی ارزان تر می‌باشد. بند دوشی ویژگی های بسیار خوبی دارد که برای نمونه می‌توان به پهنای بسیار مناسب آن، جنس مرغوبی که دارد یعنی الیاف پلاستیکی، مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و کشش و همچنین نرم و راحت بودن بند دستگاه علف بر پشتی اشاره کرد. 

کاربرد علف زن و علف تراش :

به طور کلی ، رشد علف های هرز ، چمن و علف های بلا استفاده همیشه یک چالش بزرگ برای باغبانی ، کشاورزان و شهرداری ها برای زیباسازی شهر محسوب می شود. وجود این گیاهان و علف های هرز می تواند از رشد سایر محصولات پیشگیری نماید. علف زن معمولا  برای از بین بردن علف های هرز در باغ ها ، فضای سبز ، آبراه ها و مهد کودک ها کاربرد دارند. این وسایل در باغ ها و فضای سبز شهری برای علف های هرز و ساماندهی فضای سبز شهری استفاده می شوند. 

علف زن دوشی بهتر است یا پشتی؟

انواع علف تراش

 علف تراش به دو دسته موتوری و برقی تقسیم می‌شود. دسته اول علفتراش های موتوری هستند که با استفاده از موتور بنزینی که روی آنها سوار شده است نیروی محرکه خود را تأمین می‌کنند و قدرت ۱٫۵ الی ۳ اسب بخاری برایشان در نظر می‌گیرند که بسته به نوع کار و حجم کاری که انجام می‌دهند متفاوت هستند.که از مزیت های آنها می‌توان به بی نیاز بودن از برق اشاره کرد که قابل استفاده در همه جا هستند. دسته دوم علفتراش های برقی هستند که توسط یک موتور الکتریکی نیروی محرکه خود را تأمین می‌کنند.برای این دسته از علف تراش ها هم قدرت ۱۱۰۰ الی ۲۲۰۰ وات را در نظر می‌گیرند.علفتراش های بنزینی در دو گروه ۲ زمانه و ۴ زمانه هستند که هر گروه دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است.علفتراش های دو زمانه توان خروجی بیشتر،حجم موتور کمتر و نسبت توان به وزن بیشتری در مقابل علف تراش های ۴زمانه دارند.در موتور های دو زمانه روغن(مخصوص موتور های دو زمانه)با یک نسبت مشخص شده از طرف سازنده دستگاه با بنزین مخلوط می‌شود. موتور های ۴ زمانه نیازی به مخلوط کردن روغن و بنزین ندارند زیرا سوخت و روغن درون کارتل دستگاه ریخته می‌شود و از آنجایی که در ۴ مرحله تولید توان انجام می‌شود کارکرد کم صداتر و با کارایی بیشتری را دارند.این علف تراش ها وزن و قیمت بیشتری نسبت به علف تراش های ۲ زمانه دارند. 

علف تراش پشتی :

 این علف تراش اجزایی مانند موتور کوله‌پشتی، شیلنگ لاستیکی، فنر، لوله، تیغه و محافظ دارد که به آن علف زن کمری یا علف زن بغلی نیز گفته می‌شود. همان طور که پیش از این گفتیم علف زن پشتی، موتوری مانند علف تراش دوشی دارد که چهار زمانه تک سیلندر و با توان ۲ اسب بخار و حجم موتور ۴۲ سی سی می‌باشد. برای این موتور دو مخزن بنزین و روغن تعبیه شده است که مخزن بنزین آن ۹۰۰ سی سی ظرفیت و مخزن روغن آن ۱۰۰ سی سی گنجایش دارد.در قسمت پشت علف زن پشتی چیزی مشابه کوله پشتی طراحی شده است که استفاده‌کننده بتواند با انداختن این کوله بر روی دوش خود به راحتی از این دستگاه پرکاربرد استفاده کنند همچنین این دستگاه، دو بند برای شانه ها و دو بند دیگر برای بستن علف تراش به دور کمر دارد. این برندها برای فیکس شدن دستگاه قرار گرفتند.جنس این دستگاه بسیار عالی و از الیاف پلاستیکی می باشد. همچنین در داخل آن اسفنج های نرمی وجود دارد که علت استفاده از آن ها این است که فشاری به استخوان های شانه استفاده‌کننده نیاید. 
علف زن دوشی بهتر است یا پشتی؟

مقایسه دستگاه علف تراش دوشی و پشتی

 موتور دستگاه علف تراش دوشی و پشتی هیچ فرقی با یکدیگر ندارند. هر دو مدل از یک موتور چهار زمانه که تک سیلندر و بنزینی هست تشکیل می‌شوند. توان موتور این دو دستگاه دو اسب بخار و حجم آن ۴۲ سی سی است که با توجه به این اطلاعات می‌توان دریافت  این دو دستگاه قدرت فوق‌العاده خوبی برای انجام فعالیت های کشاورزی و باغداری دارند. کیفیت موتور در این دو دستگاه بسیار بالا است و بسیاری از کاربران از آن راضی هستند. این دو دستگاه موتوری به وزن ۳.۳ کیلوگرم وزن دارند که این رقم برای یک موتور بنزینی بسیار مناسب و سبک است. برای روشن کردن موتور این دو دستگاه باید از هندل استفاده کرد. یکی از تفاوت‌هایی که بین دستگاه علف زن پشتی و دوشی وجود دارد این است که برای علف تراش پشتی قسمتی لاستیکی مانند و منعطف قرار داده شده است که علف تراش دوشی آن را ندارد. موتور علف تراش پشتی همانطور که گفته شد در قسمت عقب کاربر قرار می‌گیرد و به همین دلیل در این دستگاه از شلنگ لاستیک استفاده می‌شود تا کاربر بتواند از این طریق  به خوبی از آن استفاده کند. یک طرف به موتور و طرف دیگری به اهرم یا همان لوله فلزی وصل می‌شود که انتهای آن تیغ هایی قرار می‌گیرد. از آنجایی که در علف زن دوشی فقط یک بند وجود دارد که به وسیله دو قلاب به دستگاه وصل می‌شود پس قیمت آن نسبت به علف زن پشتی مناسب تر است اما علف زن پشتی تجهیزات بیشتری مانند شاسی فلزی، فنر علف تراش، پشتی، کوله برزنتی و کمربند دارد. همچنین به کاربر زاویه بهتری برای فعالیت می‌دهد. تفاوت دیگر این دو دستگاه این است که علف تراش کوله پشتی از آنجایی که توسط کوله پشتی بر شانه های کاربر قرار می‌گیرد راحت‌تر از علف تراش دوشی حمل می‌شود. در نتیجه برای کارهایی که مدت زمان آنها طولانی تر است مناسب تر می‌باشد همچنین علف زن دوشی نسبت به علف زن پشتی سبک تر است و در هنگام استفاده از آن فشار کمتری به دست ها وارد می‌شود. 

میزان صدای دستگاه علف زن یا حاشیه زن :

 در موقع خرید دستگاه علف زن باید به این توجه داشت که آیا صدای دستگاه یک عامل محدود کننده محسوب می شود یا خیر . به عنوان مثال اگر برای کوتاه کردن علف های باغچه یا فضای سبز با مساحت پایین می خواهیم یک دستگاه خریداری نمایید دستگاه های چهارزمانه انتخاب مناسبی خواهند بود زیرا صدای کمتری را ایجاد می کنند.  

چگونه یک دستگاه علف زن مناسب انتخاب کنیم؟

 عواملی که در هنگام خرید یک علفتراش باید به آنها توجه کنیم عبارتند از: 

۱) مساحت محل کار)

 انتخاب علفتراش با قدرت بالاتر و بیشتر برای محل کار با مساحت بزرگتر عاقلانه تر به نظر می رسد و برای کار در مساحت های کم می‌توان از موتور های کوچکتر با توان خروجی کمتر استفاده کرد. 

۲) خدمات پس از فروش (وجود قطعات یدکی)

 خدمات پس از فروش و تأمین قطعات یکی از مهمترین ویژگی هایی است که در هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید. بازار تعمیرات پر است از علف تراش هایی که با مارک های مختلف که قطعات آنها در بازار موجود نیست و بدون استفاده در انباری ها رها شده اند.در حال حاضر یکی از مهم‌ترین ویژگی های یک دستگاه علف تراش موجود بودن قطعات یدکی آن با کیفیت خوب و قیمت مناسب است. 

۳) کیفیت دستگاه و راندمان

 کارایی و کیفیت دستگاه تحت تاثیر دو مقوله قدرت موتوری و طول عمر است. هرچقدر قدرت موتوری دستگاه بیشتر باشد کارایی دستگاه بیشتر است و سرعت انجام کار و کیفیت کار نیز متفاوت است و  هرچه کیفیت قطعات استفاده شده در موتور بهتر باشد طول عمر دستگاه بیشتر است و ساعات بیشتری را در طول روز می‌توان از آن استفاده کرد. 

۴) میزان آلودگی و قیمت

 این دو عامل انتهایی در انتخاب دستگاه علف تراش از اهمیت ویژه ای برخوردارند. چون در محیط هایی نظیر باغچه خانه یا باغ کوچک نباید آلودگی محیطی و صوتی زیادی ایجاد شود. صدا و آلودگی علف تراش های چهار زمانه کمتر از ۲ زمانه ها هستند. در نهایت شما باید توجه داشته باشید که برای محیط کار با اندازه معین با خدمات پس از فروش مناسب و میزان قدرت و کیفیت دستگاه با قیمت مناسب یک علف تراش خوب را انتخاب نمایید. 
علف زن دوشی بهتر است یا پشتی؟
 

مشخصات در یک علف زن ایده ‌آل

 تقریباً تمام برند های مطرح در ساخت انواع علف زن ها در تلاش هستند   تا برخی ویژگی‌ های استاندارد و البته ایده‌ آل را برای دستگاه ‌های خود فراهم سازند. ویژگی ‌هایی که در هنگام خرید این ماشین لازم است تا اطلاع کاملی از آن ها داشته باشید. نکاتی همچون: 
 • بهره مندی از یک طراحی سبک و در عین حال ارگونومیک
 • بهره گیری از یک موتور با توان و قدرت مناسب
 • حضور یک تعادل همیشگی در حین کار با دستگاه علف تراش که ناشی از طراحی خلاقانه آن خواهد بود.
 • تفکر ایده آل در ساخت و طراحی موتور و دیگر اقلام دستگاه به طوری که شرایط نگهداری آسانی داشته باشند و در عین حال مسیر تعمیرات پیچیده ‌ای را طلب نکنند.
 • تولید آلودگی ‌های صوتی و البته محیطی کمتر
به این ترتیب می توان با در نظر گرفتن  این ایده ها به نوعی چارچوب مشخصی در پیدا کردن بهترین مارک دستگاه علف زن دست یافت ، ولی برای درک بهترین مارک دستگاه علف زن نیاز می باشد تا ایده هایی دیگر را نیز زیر نظر داشت . ایده ‌هایی که بیشتر متوجه نوع نیاز شما می باشند. 

روغن مناسب برای دستگاه علف زن کدام است؟

 انتخاب روغن مناسب برای دستگاه علف زن بستگی به نوع موتور علف زن و دو یا چهارزمانه بودن آن دارد. در صورتی که موتور دستگاه علف زن شما دوزمانه باشد با این اوصاف می بایست  روغن و بنزین را ترکیب و داخل باک آن بریزید، پیشنهاد ما استفاده از روغن مخصوص موتور دوزمانه می باشد. ولی در صورتی که موتور دستگاه علف زن شما چهارزمانه می باشد ، پیشنهاد ما استفاده از روغن نمره ۴۰ می باشد. در نهایت انتخاب یک علفزن مناسب بستگی به شرایط مختلفی دارد. نمی توان گفت که همواره علف زن دو زمانه بهتر است یا علف تراش چهار زمانه بهتر است. موتور های دو زمانه به منظور بهینه سازی موتور های چهار زمانه تولید شدند. هرکدام از علف زن های دو یا چهار زمانه از  مزایا و معایبی برخوردار می باشند که باید با توجه به موارد گفته شده در بالا و نیاز خود اقدام به خرید از علف تراش دوشی یا پشتی نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر