خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

علف زن کالسکه ای چیست؟

فهرست مطالب

در نگاه اول به این محصول، شما ممکن است که آن را با یک چمن زن اشتباه بگیرید. در واقع علف زن های کالسکه ای مرز میان علف زن ها و چمن زن ها هستند که می توانند مورد استفاده شما قرار بگیرند. تفاوت اصلی علف زن کالسکه ای با چمن زن ها در نحوه انجام کار آن هاست.

چمن زن ها از طریق گردش پره های فلزی اقدام به برش و مرتب کردن گیاهان می کنند. در صورتی که طرز کار علف زن کالسکه ای مانند سایر علف زن می باشد و از طریق گردش یک نخ انجام خواهد شد. البته در اینجا لازم به ذکر است که نخ به کار رفته در علف زن ها بسیار مقاوم بوده و شبیه یک نخ عادی نمی باشد.

به همین دلیل است که این نخ پاره نخواهد شد و تا مدت زیادی نیاز های شما را برطرف خواهد نمود. در واقع علف زن کالسکه ای با ترکیب ظاهر چمن زن ها و طرز کار علف زن ها، وسیله ای منحصر بفرد هستند.وجود دسته ی بلند، چرخ های بزرگ، موتور قدرتمند قرار گرفته در آن از دیگر ویژگی هایی است که در نگاه اول با آن رو به رو می شویم.

علف‌زن کالسکه‌ای؛ نه‌چندان مشهور اما بسیار کاربردی :

علف‌زن کالسکه‌ای یکی از ابزار بسیار مفید و کاربردی در باغبانی و باغداری است که متأسفانه چندان مورد توجه واقع نشده و ارزش واقعی آن کمتر در نظر گرفته می‌شود. در حالی که اغلب افراد از نظر ذهنی در دوگانه انتخاب بین چمن‌زن‌ها و علف‌زن‌ها هستند، علف‌زن کالسکه‌ای یک راه میانبر برای بهره‌مندی از مزایای هر دو است.

اینکه بتوانید بخشی از مزایای چمن‌زن و بخشی از مزایای علف‌زن را در وسیله دیگری ببینید، امکانی عالی است که علف‌زن کالسکه‌ای برای کاربران فراهم کرده است. با توجه به این دست کم گرفته شدن و عدم توجه کافی نسبت به علف‌زن کالسکه‌ای بر آن شدیم تا در یادداشت مفصلی، نگاهی به ساختار، نحوه عملکرد، مزایا و برترین برندهای این محصول بسیار پرکاربرد داشته باشیم.

پس اگر شما نیز یکی از مشتاقان شناخت علف‌زن کالسکه‌ای هستید، بهتر است تا انتها با ما همراه باشید. نیاز به ذکر است که در یادداشت پیش رو با عناوین زیر همراه و همگام شما هستیم:

 • دورنمایی از علف‌زن کالسکه‌ای
 • اجزای اصلی علف‌زن کالسکه‌ای
 • تفاوت علف‌زن کالسکه‌ای با چمن‌زن
 • مزایای علف‌زن کالسکه‌ای نسبت به نوع عادی آن
 • برندهای مشهور در عرصه تولید علف‌زن کالسکه‌ای

دورنمایی از علف‌ زن کالسکه‌ای :

علف‌زن کالسکه‌ای از نظر شکل ظاهری و نحوه عملکرد شباهت زیادی به ماشین‌های چمن‌زن دارد. این شباهت تا حدی زیاد است که در نگاه اول و بدون دقت به بخش تحتانی، عامه مردم ممکن است علف‌زن کالسکه‌ای را با چمن‌زن‌های رایج در بازار اشتباه بگیرند.

نکته جالب این است که بسیاری از حتی باغداران و عامه مردم نیز از وجود چنین وسیله‌ای اطلاع ندارند و نمی‌دانند که یک علف‌زن کالسکه‌ای قرار است تا چه حد در انجام ساده‌تر امور کمک کند.آنچه که در دورنمای علف‌زن کالسکه‌ای مشخص است، دو دسته بلند، سوار بر یک شاسی است. شاسی در اغلب مواقع دو چرخ دارد و یک موتور نسبتاً بزرگ بر آن سوار شده است.

با کمی پایین‌تر آوردن زاویه دید به سرعت متوجه ارتباط موتور با پره‌های گردان خواهید شد. پره‌هایی که نخ علف‌زن را به گردش در می‌آورند. حال با در نظر داشتن این دورنما، می‌توان با دقت بیشتری اجزای علف‌زن کالسکه‌ای را بررسی کرد.

مزایا استفاده از چمن زن کالسکه ای چیست؟

استفاده از انواع چمن زن کالسکه ای به دلیل ویژگی هایی که دارد دارای مزایای بی شماری است. از جمله مزایای استفاده از این محصول شامل موارد زیر می شود.

علف زن کالسکه ای چیست؟

 • استفاده از آن بسیار راحت است

افرادی که مسئول مراقبت و نگهداری از چمن های موجود در پارک و مراکز عمومی مختلف هستند به راحتی می توانند تمام کارهای مراقبت از چمن را با استفاده از این نوع چمن زن انجام دهند. 

 • دارای موتور قوی است

این محصول دارای موتور بسیار قدرتمندی می باشد که به راحتی می توان از آن بدون اینکه به دستگاه آسیب وارد کرد برای مسافت های طولانی استفاده نمود. 

 • دارای عمر طولانی می باشد

انواع چمن زن کالسکه ای به دلیل اینکه برای ساخت آن از قطعات با کیفیت استفاده شده است دارای عمر طولانی هستند طوری که به راحتی می توان از آن برای مدت طولانی استفاده نمود.

 

 • از قیمت مناسبی برخوردار است

در میان انواع مختلف چمن زن که در بازار ارائه می شود چمن زن با کیفیت آن است که علاوه بر اینکه دارای استحکام و مقاومت بسیار بالایی می باشد با قیمت مناسب تری نیز به خریداران عرضه می شود. 

 • دارای کاربردهای گسترده ای است

این محصول با توجه به مقاومت بسیار بالایی که دارد در مکان های مختلفی همچون زمین های بزرگ، زمین های پهناور و… نیز قابل استفاده می باشد. 

اجزای اصلی علف‌زن کالسکه‌ای

بین اجزای اصلی و هسته‌ای این وسیله و علف‌زن عادی تفاوت جدی به چشم نمی‌خورد زیرا اصول عملکرد در این بخش یکسان است اما در سایر اجزا و شاسی به طور کل تفاوت‌های ساختاری به چشم می‌خورد. ابتدا به بخش‌های متمایز ساختار خواهیم پرداخت:

 • دسته علف‌زن کالسکه‌ای: این وسیله نیز مانند ماشین چمن‌زن دسته بلندی دارد و این کمک کرده تا در هنگام کار با آن نیازی نباشد که اپراتور خم شود. اینکه نیازی نباشد خم شوید و در شرایط سختی با علف‌زن کار کنید، سهم بسزایی در تسهیل کاربری این وسیله دارد. دسته معمولاً از جنس فلز مقاوم بوده برای اینکه نقطه اتکای کاربر است، مقاومت بالای آن اهمیت دارد.
 • چرخ‌ها: همانطور که گفته شد عموماً دو چرخ در بخش زیرین شاسی اصلی قرار می‌گیرند. چرخ‌ها با توجه به محل قرارگیری نسبت به دسته و موتور، طوری طراحی شده‌اند که هم برای حرکت در راستای افق و هم برای تنظیم زاویه عملکرد تیغه کاربردی هستند. استفاده از چرخ‌ها در ترکیب با دسته باعث شده تا کار کردن با این وسیله نسبت به علف‌زن عادی بسیار ساده‌تر باشد. هم می‌توان به سادگی روی سطح حرکت و هم بدون هیچ مشکلی زاویه عملکرد را تنظیم کرد.
 • موتور: در این بخش هیچ تفاوتی با علف‌زن عادی به چشم نمی‌خورد مگر از نظر سایز و قدرت. معمولاً در علف‌زن کالسکه‌ای موتورهای حجیم‌تری بنا به فضای بیشتری که در دسترس است استفاده خواهد شد. قدرت نیز به موازات این حجم بیشتر، افزایش خواهد یافت و این کمک می‌کند تا سرعت کار با علف‌زن کالسکه‌ای دو چندان شود. نیروی محرکه موتور به شکل دورانی توسط شفت خروجی به گیربکس و کلاچ منتقل خواهد شد.
 • گیربکس و کلاچ: بدیهی است که نمی‌توان دائماً و به طور مستقیم نیروی محرکه موتور را به سری گردان منتقل کرد. این بدان معنی است که ترکیب گیربکس و کلاچ باید بین موتور و سری گردان قرار بگیرد. هرچند نیازی به توضیح دقیق و جزئی نحوه عملکرد گیربکس نیست اما عملکرد کلاچ اهمیت زیادی دارد. کلاچ معمولاً به کمک یک سیم به اهرمی روی دسته علف‌زن کالسکه‌ای متصل خواهد شد. کاربر می‌تواند با کشیدن و رها کردن این اهرم، کلاچ را فعال و غیرفعال کند. فعال شدن و غیر فعال شدن کلاچ به معنی قطع و وصل ارتباط موتور و سری گردان است. با این کار کاربر می‌تواند چرخیدن یا نچرخیدن سری و سیم علف‌زن را کنترل کند.
 • سری (هد) علف‌زن: سری علف‌زن بخشی است که نیروی دریافتی از کلاچ را در قالب نیروی دورانی به نمایش می‌گذارد. اساساً همین دوران کمک می‌کند تا علف‌زن بتواند در سرعت بالا، تنه علف‌ها و چمن را درو و قطع کند. سیم علف‌زن با آرایش خاصی درون سری قرار گرفته و گره زده می‌شود. طول معینی از سیم بسته به تجربه باید بیرون سری قرار بگیرد. همین بخش باقی‌مانده در بیرون از سری، همزمان با دوران آن، علف‌ها را در سرعت بالا قطع می‌کند. نیاز به یادآوری است که در علف‌زن کالسکه‌ای با علف‌زن عادی، هیچ تفاوت ساختاری در این بخش وجود ندارد.

برخی اجزای اضافی: هرچند نمی‌توان این اجزا را اضافی نامید زیرا وجود آن‌ها در تسهیل عملکرد علف‌زن کالسکه‌ای اهمیت دارد اما برای ایجاد تمایز بین این اجزا و اجزای مهم‌تر، از این اصطلاح استفاده کردیم.اجزای سینی پشت پره که از پخش شدن چمن جلوگیری می‌کند یکی از همین اجزا است. این قطعه در بخش تحتانی شاسی قرار گرفته و با فاصله کمی از سیم علف‌زن دارد، اجازه پخش ضایعات چمن را نمی‌دهد.

علف زن کالسکه ای چیست؟

استارت نیز در علف‌زن کالسکه‌ای معمولاً به شکل کششی بوده و با یک سیم به دسته علف‌زن کالسکه‌ای متصل شده است. معمولاً این بخش در قالب یک شاسی قلاب‌مانند روی بخش کناری دسته قرار می‌گیرد و کاربر می‌تواند با کشیدن آن، موتور وسیله را روشن کند.

تفاوت علف‌زن کالسکه‌ای با چمن‌زن

این دو وسیله از نظر نحوه کاربری و شکل ظاهری شباهت زیادی به یکدیگر دارند و همانطور که پیش‌تر اشاره شد، گاهاً از سوی عامه مردم یکسان در نظر گرفته می‌شوند. اما از نظر حرفه‌ای و تخصصی تفاوت اصلی علف‌زن کالسکه‌ای با چمن‌زن، جنس پره‌ها و نحوه برش گیاهان(چمن) است.در چمن‌زن برش به کمک تیغه‌های فلزی انجام شده و گردش این تیغه‌ها از بین انبوه چمن، باعث برش ساقه خواهد شد.

اما در علف‌زن کالسکه‌ای مانند علف‌زن عادی، برش به کمک گردش بسیار سریع یک نخ با جنس خاص انجام خواهد شد. نخ علف‌زن به شکلی طراحی شده که دارای دندانه‌های بسیار ریزی بوده و مقاومت بسیار زیادی در برابر پارگی دارد.

گردش سریع سری، ایجاد گریز از مرکز و چرخش سریع نخ به موازات سری، باعث بریده شدن سطح مقطع گیاهان خواهد شد. پس همواره در نظر داشته باشید که تمام تفاوت این دو وسیله، مزایا و معایب آن‌ها از این مسئله ناشی می‌شود.

مزایای علف‌زن کالسکه‌ای نسبت به نوع عادی آن

پیش‌تر به تفصیل در مورد مزایای علف‌زن عادی نسبت به چمن‌زن توضیحاتی ارائه شده است و این مزایا شامل حال علف‌زن کالسکه‌ای نیز خواهد شد. به همین علت تلاش کردیم تا در این بخش علف‌زن کالسکه‌ای را نسبت به نوع عادی آن مقایسه کرده و مزایای آن را بررسی کنیم. اصلی‌ترین مزایای علف‌زن کالسکه‌ای به شرح زیر است.

 

 • نیازی به تحمل وزن آن نیست: در علف‌زن عادی ساختار وسیله به شکلی است که شما نیاز دارید آن را در دست گرفته و وزن آن را تحمل کنید. به بیانی دیگر می‌توان گفت که علف‌زن عادی متکی به زمین نبوده و باید با دست حمل شود. این کار با وسیله را تا حدی سخت می‌کند. اما علف‌زن کالسکه‌ای به شکلی طراحی شده که متکی به زمین بوده و ترکیب چرخ و دسته بلند کمک می‌کنند بدون نیاز به تحمل وزن وسیله، با آن کار کنید. کافیست تا به کمک دسته، علف‌زن کالسکه‌ای را بر روی چرخ به سمت جلو و عقب هل دهید.
 • عرض پوشش بیشتر: در حالی که معمولاً علف‌زن عادی عرض کمتری را پوشش می‌دهد، علف‌زن کالسکه‌ای بخاطر ساختار خاصی که دارد، عرض بیشتری را پوشش می‌دهد. عرض برش در این محصول بیشتر است و گاهاً تا 22 اینچ افزایش می‌یابد. این عرض بیشتر کمک می‌کند تا با سرعت بیشتر بتوان سطوح وسیع را پوشش دهید. این یعنی سرعت انجام کار در زمین‌های وسیع با این وسیله بیشتر باشد.
 • حجم بیشتر موتور و ساختار بهتر آن: در علف‌زن دستی لزوم حفظ وزن در سطح پایین، باعث شده تا طراحان و تولیدکنندگان مجبور به استفاده از موتورهایی با حجم کم و عموماً دو زمانه هستند. اما ساختار شاسی و طراحی خاص علف‌زن کالسکه‌ای ابتکار عمل و آزادی بیشتری را به طراحان در انتخاب موتور داده است. عموماً موتورهای این دستگاه چهارزمانه بوده و این باعث شده تا مزایای استفاده از این موتورها شامل حال آن شود. در کنار مزایای موتور چهار زمانه، این امکان فراهم شده است که بتوان از موتورهایی با حجم بیشتر استفاده کرد. این قدرت بیشتر نتایج مثبتی در افزایش توان و سرعت کار به همراه دارد.

برندهای مشهور در عرصه تولید علف‌زن کالسکه‌ای

در ادامه قصد داریم تا در چند بخش نگاهی به مشهورترین برندهای علف‌زن کالسکه‌ای داشته باشیم. دقت داشته باشید که این برندها بر مبنای میزان فروش و موفقیت در بازار جهانی انتخاب شده‌اند و ممکن است برخی از آن‌ها در بازار ایران حضور فعالی نداشته باشند.

هرچند تلاش می‌کنیم تا در انتهای نگاهی اجمالی به برندهای موفق بازار ایران داشته باشیم اما ابتدا به شکل عمومی، برندهای تمام سطح جهان را بررسی خواهیم کرد. نیاز به ذکر است که در نمایش این 5 برند هیچ ترتیب خاصی در نظر گرفته نشده است.

 • رمینگتون

یکی از برندهای موفق عرصه تولید علف‌زن کالسکه‌ای است که در آمریکا تولید شده و سابقه بسیار طولانی در این عرصه دارد. هرچند تخصص اصلی این برند در تولید لوازم خانگی و حفاظت از پوست و مو است، اما در تولید علف‌زن کالسکه‌ای نیز عملکرد بسیار عالی داشته است.محصولات این بزند به خاطر کیفیت بالای قطعات، عمر طولانی و همچنین کاربری راحت زبانزد هستند. مدل RM1159 این برند یکی از مدل‌های موفق در سطح جهان است.

 • هاسکوارنا

نیازی به توضیح نیست که برند هاسکوارنا در این عرصه تا چه حد مشهور و موفق است. هاسکوارنا ملزومات مختلفی را از اره بنزینی و برقی گرفته تا علف‌زن کالسکه‌ای تولید می‌کند و همیشه با تکیه بر تجربه بسیار بالایی که دارد، توانسته عملکرد قابل قبولی داشته باشد.تولیدات این برند معمولاً قدرت زیادی داشته و در کنار توجه به نکات خلاقانه مهندسی، سطح بالایی از تجهیزات و امکانات حرفه‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مدل HU675HWT یکی از برترین تولیدات این برند.

علف زن کالسکه ای چیست؟

 • ساوث‌لند(Southland)

یکی از نقاط قوت و ویژگی‌های اصلی ساوث‌لند استفاده از موتورهایی با توان بالاست. این برند برخلاف برندهای دیگر بیشتر با تمرکز بر این وسیله تولیدات خود را روانه بازار کرده و می‌توان اصل فعالیت آن را محدود به تولید ملزومات باغبانی دانست. مدل SWFT15022 یکی از مشهورترین مدل‌های علف‌زن کالسکه‌ای در جهان است.

این سه برند در بازارهای جهانی عملکرد بسیاری عالی داشته و در کنار برندهایی مانند کاب کادت(Cub Cadet) و آرینز(Ariens) از پرچمداران این حیطه تلقی می‌شوند. اما در کنار این برندهای جهانی بد نیست تا نگاهی به دو برند موفق بازار ایران نیز داشته باشیم.

 • هیوندای

علف‌زن کالسکه‌ای هیوندای نه‌تنها در ایران بلکه در بازار شرق آسیا نیز کاملاً موفق ظاهر شده است تا جایی که می‌توان آن را یکی از برندهای موفق آسیایی در این عرصه دانست. علف‌زن کالسکه‌ای در کنار مقاومت و طول عمر بیشتر، معمولاً کمتر دچار خرابی و نقص در موتور شده و در این بخش عملکرد بسیار عالی داشته است.دانش بالای این برند در تولید موتور کمک کرده تا علف‌زن کالسکه‌ای هیوندای نیز موتور را به عنوان یک نقطه قوت به مشتریان نشان دهد. برای خرید علف‌زن کالسکه‌ای در ایران، قطعاً هیوندایی یکی از اولین انتخاب‌هاست.

 • کنزاکس

هرچند علف‌زن کالسکه‌ای کنزاکس به اندازه رقیب خود یعنی هیوندایی از اصالت و سابقه بهره‌مند نیست اما در بازار ایران توانسته به سهم بالایی دست پیدا کند. سادگی تولیدات در عین کاربردی بودن آن‌ها کمک کرده تا محصولات این برند با استقبال بالای مشتریان مواجه شود.به علاوه یکی دیگر از نقاط قوت علف‌زن کالسکه‌ای کنزاکس ، مقرون به صرفه بودن آن است. معمولاً می‌توانید با قیمت مناسبی خرید علف‌زن کالسکه‌ای کنزاکس را به ثمر رسانده و از مزایای محصولات آن بهره‌مند شوید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر