خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

عیب یابی سمپاش فرغونی

فهرست مطالب

سم ماده ای بوده که منشا گیاهی دارد و با نفوذی که به بافت ها می کند باعث از کار افتادن یا توقف فعالیت موجودات زنده می شود. سم پاش ها یکی از تجهیزات پرکاربرد و پراستفاده جهت پاشش سم و آفت کش ها در باغ ها، مزارع، دامداری ها و مرغداری بوده که در مدل های مختلف در بازار موجود می باشند. انواع سم پاش ها شامل سمپاش دستی، سمپاش پشتی موتوری، سمپاش فرغونی، سمپاش زنبه ای، سمپاش پشت تراکتوری و تریلرهای سمپاش می باشد.پرکاربردترین سمپاش ها در باغ های با حجم کوچک، سمپاش دستی و سم پاش پشتی موتوری بوده و در باغ های با حجم متوسط و بزرگ به طور معمول از سم پاش فرغونی و سمپاش های زنبه ای استفاده می گردد.

سمپاش فرغونی چیست؟

یکی از متداول‌ترین دستگاه‌های سمپاشی، دستگاه سمپاش فرغونی یا سمپاش موتوری چرخدار است که اغلب کشاورزان با آن آشنا هستند. این مدل بر خلاف سمپاش پشتی ابعاد بزرگی دارد و برای مزارع و باغات بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از سمپاش فرغونی می‌توان سرعت عمل سمپاشی برای دفع آفات و بهره‌وری را در صنعت کشاورزی افزایش داد و در مصرف سم صرفه‌جویی کرد. دستگاه سمپاش فرغونی مانند بسیار از دستگاه‌های سمپاشی دیگر از اجزای مختلف تشکیل شده است؛ از جمله:

- یک مخزن (معمولا با حجم ۱۰۰ و ۲۰۰ لیتری) برای ریختن سم داخل آن- یک پمپ و موتور ۴ زمانه با قدرت  ۳ تا ۵.۵ اسب بخار برای پمپاژ سم- لوله‌های تامین سوخت موتور و لوله‌های انتقال سموم- انواع اتصالات- نازل‌ها برای هدایت سموم- صافی‌ها برای جدا کردن ناخالصی‌ها

با توجه به اندازه‌ و ابعاد بزرگ سمپاش فرغونی، امکان حمل آن وجود ندارد. در نتیجه همه‌ی اجزای آن بر روی یک شاسی نصب شده است که با ظاهری شبیه به فرغون، از طریق دو چرخ می‌توان آن را حرکت داد و جا‌به‌جا کرد. سمپاش فرغونی با پاشش یکنواخت با قدرت بالا و فشار مطلوب، نیاز افراد برای سمپاشی را تامین می‌کند.

انواع سمپاش فرغونی

انواع سمپاش فرغونی را می‌توان بر اساس نوع تغذیه‌ و انرژی مصرفی آن به دو دسته‌ی "سمپاش فرغونی بنزینی" و "سمپاش فرغونی برقی" طبقه‌بندی کرد :

سمپاش فرغونی برقی

در صورتی که اپراتور به برق دسترسی داشته باشد، می‌توان از موتور برقی سمپاش فرغونی استفاده کرد. سمپاش فرغونی برقی با الکتروموتور برقی ۳ اسب بخار طراحی شده است که قدرت و فشار مورد نیاز برای عمل سمپاشی را تامین می‌کند.استفاده از موتور برقی و یا موتور بنزینی تفاوتی در عمل دستگاه ایحاد نمی‌کند. بلکه بسته به شرایط می‌توانید یکی از دو موتور دستگاه را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید.

عیب یابی سمپاش فرغونی

سمپاش فرغونی بنزینی

از آن جا که در یک مزرعه و باغ بزرگ دسترسی به سیستم برق کشی اغلب کار آسانی نیست، موتور محرک پمپ در دستگاه سمپاش فرغونی بنزینی تعبیه شده است. پمپ موتوری دستگاه از بنزین تغذیه کرده و سم داخل مخزن را از طریق لوله به بیرون منتقل می‌کند.

نحوه کارکرد دستگاه سمپاش فرغونی

دستگاه سمپاشی فرغونی از یک مخزن تحت فشار حاوی سم و یک پمپ موتوری تشکیل شده است که می‌تواند محتوای درون مخزن را با فشار بالا پمپاژ کند. موتور دستگاه با استفاده از نیروی محرکه قدرتمند (بنزین یا برق) سم داخل مخزن را به شکل پودر بر سطح مورد نظر می‌پاشد. معمولا در طراحی سمپاش فرغونی دو خروجی تعبیه می‌کنند که هر کدام از آن‌ها می‌تواند تا شعاع ۲۵ متر را با فشار مطلوب سمپاشی کند.

هنگام استفاده از این دستگاه، مانند سایر دستگاه‌های سمپاشی، رعایت نکات ایمنی ضروری است. هر گونه نشتی دستگاه و نداشتن آگاهی لازم می‌تواند جان اپراتور یا افراد دیگر را به خطر بیندارد. قبل از استفاده از دستگاه، حتما لباس ایمنی بپوشید و از ماسک، دستکش و چکمه‌ی مخصوص سمپاشی استفاده کنید. سطح فشار دستگاه از دیگر نکاتی است که باید هنگام استفاده به آن توجه کرد.

سمپاش موتوری چرخدار:

یکی از انواع پراستفاده سم پاش، به دلیل قابلیت جابجایی در محل، یکنواختی در پاشش سم، بالا بردن سرعت پاشش سم، کاهش له شدگی محصولات در هنگام جابجایی سمزن، ثابت بودن سرعت حرکت سمپاش و همچنین راحتی کاربری و استفاده، سم پاش فرغونی می باشد. این دسته از سمپاش ها به طور معمول از یک موتور بنزینی، پمپ، مخزن با ظرفیت 100 لیتر، لانس، بوم، شیلنگ با طول 50 متر، صافی و نازل تشکیل شده است. در این مقاله قصد داریم مهمترین معایبی که ممکن است در هنگام کار با سمپاش فرغونی رخ دهد و راه های رفع آن را برای شما شرح دهیم، تا هنگام کار با این دسته از سم زن ها دچار مشکل نشوید.

لیست عیب یابی سم پاش فرغونی:

مشکلمنطقه دچار مشکلچک کردنراه حل
کاهش فشار میان گیج و عرضه کننده مایع (قسمت پاشنده سم)سایش در پمپپمپ را تعمیر یا جایگزین نمایید
انسداد در مسیر مکش یا فشار زیاد پمپ در سر شیلنگشیلنگ را تمیز نموده و دلایل انسداد را کاهش دهید
انسداد در فیلترفیلتر را تمیز کنید
گرفتگی در گیجآب بندها و اتصالا مربوط به گیج را جدا کنید
نوسان در فشاربین خروجی پمپ و سمشلنگ مکش و اتصالات را جهت هرگونه نشتی بررسی کنیدانسداد را از منطقه مسدود شده رفع کنید
وجود حباب در مخزن مکشهم زننده سم را تنظیم کنید
نشتی مخزن پمپمخزن پمپ را تعویض کنید
افزایش فشاربین گیج و نازلصفحات نازل مسدود شده استصفحات را تمیز کنید
روزنه های نازل مسدود شده استتوسط فشار هوا یا یک برس نازل را تمیز کنید
شلنگ های بوم مسدود شده اندانسداد را از قسمت مسدود شده رفع کنید
شلنگ های بوم پیچ خورده اندشلنگ را با استفاده از بست مخصوص ببندید تا پیچ نخورد
فشار افزایش پیدا نمی کندبین پمپ و مسیر خروجیسوئیچ تنظیم کننده فشار دچار مشکل استسوئیچ را تست نموده و در صورت معیوب بودن آن را تعویض کنید
فشار وجود نداردمسیر لوله کشیاتصالات شل و معیوب استاتصالات را محکم کنید تا پمپ به درستی و با تمام قدرت عمل کند
پارگی شیلنگ مکش به پمپشیلنگ را تعویض کنید
انسداد در شلنگ مکش یا مخزنانسداد را رفع کنید
فشار کاهش پیدا نمی کندپمپترکیب کننده در مخزن دچار مشکل استبررسی کنید که شیر مربوط به محرک باز بوده و مایع در حالت تحریک است
سم جریان پیدا نمی کندپاشش گر سماطمینان حاصل کنید که شیر زیر مخزن باز است
اطمینان حاصل شود که پمپ سم پاش در حال حرکت بوده و به درستی عمل می کند
سم سرریز می شودپاشش گر سمشیر زیر مخزن را تا زمانی که پمپ در حال کار کردن است، ببندید

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر