خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

فن اگزاست مناسب گلخانه کدام اند؟

فهرست مطالب

گردش و حرکت هوا در گلخانه به نتایج متفاوتی منجر می شود ، گردش مطلوب هوا در گلخانه منجر به تعادل و یکنواختی دما ، رطوبت ، اکسیژن و دی اکسید کربن در محیط گلخانه می شود. گیاهان به بهترین وجه به هوای در حال گردش پاسخ می دهند و این گردش مداوم هوا در گلخانه باعث می شود گیاهان در معرض شرایط محیطی مشابه شرایط آب و هوایی استاندارد قرار بگیرند. با به گردش درآوردن هوای داخل گلخانه می توانیم هوای وزش باد اطراف گلخانه را شبیه سازی کنیم. وجود باد باعث تقویت سلول های دیواره ساقه گیاه می شود و به طور مستقیم بر رشد گیاهان تأثیر می گذارد. ما همچنین می توانیم با گردش هوا در گلخانه ها و پیچیدن هوا به گیاهان به گرده افشانی و تولید مثل کمک کنیم.

تاریخ تهویه و فن

همانطور که می دانید هدف از تهویه  کاهش آلاینده های داخل ساختمان است. مهندسان با تجربه باید میزان هوای مورد نیاز برای رقیق کردن و کاهش آلاینده ها را به حجم مورد نیاز تعیین کنند. تاریخچه تهویه و کیفیت هوای داخل ساختمان به قرن 17 برمی گردد.

چرا باید سیستم تهویه داشته باشیم؟

با این حال، نگرانی ها در مورد "آب و هوای بد" به سال ها قبل برمی گردد. یکی از دلایل اصلی اجرای ایده تهویه، تهویه ساختمان در سطح و محیط مناسب است و احتمالاً امروز هم این مشکل را داریم. به همین دلیل، ما یک سیستم تهویه را در خانه برای کاهش و دفع مواد سوختی مورد استفاده برای گرمایش، روشنایی و پخت و پز اجرا می کنیم.

فرآیند طراحی تهویه در طول زمان

بدون شک افراد وقتی به سن نوجوانی می رسند به سرعت یاد خواهند گرفت که اگر کسی از آتش برای پختن غذا در خانه استفاده می کند، باید دود خانه را از بین ببرد. طراحی تهویه در طول زمان به سرعت تغییر کرده است، اما معمولاً با آلاینده های خانگی یا بیولوژیکی همراه است.

فن اگزاست مناسب گلخانه کدام اند؟

فن اگزاست گلخانه

اکنون که اهمیت و نقش سیستم تهویه در گلخانه مشخص شده است به این سوال پاسخ می دهیم که چرا گلخانه به فن اگزاست نیاز دارد؟ در اینجا 4 دلیل اصلی وجود دارد که چرا باید فن اگزاست در گلخانه خود داشته باشید:1- تنظیم و کنترل دما2- جریان ثابت هوای تازه ایجاد کنید3- کنترل و پیشگیری از آفات4-    گرده افشانیچهار روش فوق برای گلخانه ضروری است وگرنه گیاهان شما به درستی رشد نخواهند کرد و منجر به نتایج نامطلوب خواهند شد.

تنظیم دما با فن اگزاست

دمای استاندارد در گلخانه ها متفاوت است، اما دما باید بین 10-20 درجه سانتیگراد باشد. در غیر این صورت گلخانه شما به یک اجاق گاز بزرگ تبدیل می شود! گرمای بیش از حد نه تنها رشد گیاه را مختل می کند، بلکه باعث پژمردگی و در نهایت مرگ گیاهان می شود. تنظیم دما با فن اگزاست دلیل اصلی استفاده از این فن است. استفاده از فن اگزاست مزایای خود را دارد به خصوص در تابستان و جولای که دمای هوا به بالاترین حد خود می رسد. بسیاری از گیاهان به ویژه گوجه فرنگی به گرما بسیار حساس هستند. این بدان معناست که بالا بردن درجه حرارت از سطح بالاتر از رشد گیاه جلوگیری می کند و در نهایت می میرد. بهترین دمای هوا برای گیاهان برای دستیابی به فتوسنتز مطلوب 20 تا 22 درجه سانتی گراد است. هنگام آماده سازی گلخانه می توانید دریچه هایی نصب کنید تا گرمای اضافی از این دریچه ها خارج شود، اما این کافی نیست.فن اگزاست خروجی گرما را افزایش می دهد و تبخیر می شود و هوا را به داخل  می مکد تا هوای تازه وارد شود و همچنین هوای اطراف را خنک کند. استفاده از فن اگزاست همراه با پد سلولزی گلخانه ای یک سیستم خنک کننده تبخیری بسیار کارآمد در گلخانه ایجاد می کند تا فرآیند پایین آوردن سریعتر و کارآمدتر شود.

انواع فن اگزاست گلخانه

فن اگزاست به سه دسته 100 ، 120 و 140 طبقه بندی می شود ، که اندازه 140 قوی ترین و پرکاربردترین نوع فن اگزاست است. همچنین از نظر مکانیزم عملکرد این نوع فن ها به دو دسته تقسیم می شوند: 1- فن اگزاست دمپر وزنه ای  2- فن اگزاست با کلاچ به طوری که دمپرها در فن اگزاست با نیرو و فشار باد باز می شوند اما در نوع کلاچ از لحظه ای که عملکرد فن کلاچ فن منجر به باز شدن دمپرها می شود.

فن اگزاست برای مرغداری

فن اگزاست 140*140 که در گلخانه ها کاربرد زیادی دارد در مرغداری ها نیز قابل استفاده است. در مرغداری ها به دلیل تجمع کود مرغی، گاز آمونیاک افزایش می یابد که خود باعث مرگ پرندگان می شود. در این صورت باید از فن اگزاست برای تهویه مناسب در مرغداری استفاده شود.

فن اگزاست مناسب گلخانه کدام اند؟

محاسبه تعداد فن اگزاست گلخانه

محاسبه میزان فن اگزاست که باید برای گلخانه خود خریداری کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آنها به شرح زیر است:هوای شهر محل گلخانهحداقل و حداکثر دمای گلخانهمیزان رطوبت منطقهمقدار و شدت شار نور از نظر واحدهای لوکسمحل جهت باد گلخانهمقدار دمای مورد نیازطول، عرض و ارتفاع گلخانهعرض و ضخامت پد سلولزیدور موتور و ...با محاسبه و در نظر گرفتن فاکتورهای ذکر شده می توانید فن اگزاست مناسب گلخانه خود را انتخاب کنید.

معایب و محاسن فن گلخانه دمپر کلاج دار

عیب فن های گلخانه ای با کلاچ یا وزنه ای وجود قطعه پلاستیکی برای بازکردن دمپرها توسط نیروی محرکه موتور الکتریکی است که با خاموش شدن دمپر الکتروموتور نیز خاموش می شود و از تابع استاندارد منحرف می شود. یکی از مزایای فن های گلخانه ای مونتاژ شده این است که دمپرها در هنگام کار فن گلخانه به طور کامل باز می شوند، بنابراین هیچ مقاومتی در برابر تخلیه هوا از طریق دمپرها وجود ندارد. در مورد دمپرهای غیر اتوماتیک این نوع فن های گلخانه ای توسط هوای تولید شده از طریق پره های نصب شده بر روی موتور الکتریکی باز می شوند و با خاموش شدن الکتروموتور دمپرها نیز بسته می شوند. فن گلخانه کلاج دار را می توان به عنوان هواکش گلخانه در تابستان استفاده کرد. با گذاشتن دمپرهای فن تهویه در گلخانه در تابستان می توان به حرکت بهتر هوای داخل گلخانه با هوای بیرون کمک کرد.

نحوه قرار دادن فن گلخانه

هنگام قرار دادن فن گلخانه به موارد زیر توجه کنید:در صورتی که محیط فاقد پد سلولزی باشد، فن ها باید در جلوی دریچه ورودی هوا قرار گیرند.در صورت وجود سیستم پد سلولزی در محیط، ملخ 140 را مستقیماً در مقابل سیستم پد قرار دهید.برای گلخانه هایی با طول کمتر از 50 متر بهتر است از فن های دمنده برای ورود هوای تازه به گلخانه استفاده شود، این فن ها معمولاً در کنار یا انتهای دیواره های گلخانه نصب می شوند.دمای گلخانه یا دمای مرغداری را با فن اگزاست تنظیم کنیدمناسب ترین دما برای فتوسنتز گیاهان 20 تا 22 درجه سانتی گراد است و افرادی که در گلخانه کار می کنند باید با استفاده از ابزار مناسب دمای مورد نیاز برای فتوسنتز گیاهان را تامین کنند.اگر دمای گلخانه بالاتر از حد استاندارد باشد، روی گیاهان یا گل ها تأثیر منفی می گذارد و حتی باعث از بین رفتن گیاهان می شود.با استفاده از فن گلخانه اگزاست و پد سلولز گلخانه ای می توانید میزان خنک کنندگی گلخانه را افزایش دهید و به دلیل مکش فن گلخانه ، هوای داخل گلخانه با هوای خارج از گلخانه حرکت می کند و همیشه دمای هوا و همچنین هوا را خنک نگه می دارد.

مشخصات فن اگزاست

دمپر در اگزاست فن های گلخانه ای در دو نوع دمپر اتوماتیک و دمپر گریز از مرکز تولید می شود. عملکرد دمپر اتوماتیک این است که دمپرها به محض ورود جریان الکتریکی باز می شوند و دمپرها به محض قطع شدن بسته می شوند.    اگزاست فن دارای 6 تیغه ساخته شده از فولاد مقاوم و بدنه فولادی 1.2 میلی متری با حداقل ارتعاش هستند. 
فن اگزاست مناسب گلخانه کدام اند؟
اتصالات بدنه فن از فولاد ضد زنگ ساخته شده و در برابر خوردگی مقاوم هستند.ضخامت دمپرهای مورد استفاده در فن اگزاست 0.8mm، فلزی که برای باز کردن دمپرها استفاده می شود ضخامت 1.5mm و جنس آن فولاد گالوانیزه می باشد.دسته پلاستیکی فن اگزاست به راحتی قابل حمل است.دارای موتور الکتریکی 2 اسب بخار و 1400 دور در دقیقه.بلبرینگ های به کار رفته در هیتر 140 از بالاترین کیفیت می باشد.توری ایمنی فن اگزاست از فولاد مقاوم و ضد زنگ ساخته شده است.طول فن 127 سانتی متر است.

اندازه مناسب پنجره ها هنگام انتخاب گلخانه فن اگزاست چقدر است؟

این پنجره ها باید حدود 1.25 تا 1.5 برابر بزرگتر از فریم فن باشند. برای بهبود عملکرد گلخانه فن اگزاست به ازای هر 28 متر مکعب حجم هوای انتقالی به یک پنجره 0.13 متر مربعی نیاز داریم. همچنین می توان مساحت پنجره مورد نیاز را بر حسب متر مربع با تقسیم ظرفیت فن بر 213.5 محاسبه کرد.

محل قرارگیری پنجره و فن 140 گلخانه

پنجره و فن معمولاً رو به روی هم هستند. می توانیم ترموستات ها را به پنجره ها و اگزاست فن ها وصل کنیم تا در مواقع لزوم پنجره ها باز و بسته شوند یا فن ها روشن و خاموش شوند.کلام آخریکی از ساده ترین و موثرترین راه ها برای ایجاد گردش هوای ثابت در محیط های بسته، استفاده از انواع مختلف فن است. بسته به نوع و ابعاد فضا، انواع فن با ساختار متفاوت طراحی و تولید می شود که همگی برای ایجاد گردش هوای داخل ساختمان یا هوای راکد استفاده می شوند. اگزاست فن نوعی طراحی در بدنه فن است. نوعی فن که برخلاف ساختار آشنای فن های  دمنده در آن هوا به داخل کشیده می شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر