خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

تحلیلی بر ایده طراحی تا کاربرد فن 140 گلخانه ای

در دنیایی هستیم که بخش بزرگی از تولیدات کشاورزی با کمک فضاهای گلخانه ای تامین می شود. این فضاها به گونه ای تدارک دیده شده اند تا بتوانند انواع محصولات کشاورزی را در تمام فصول از سال داشته باشند.برای رسیدن به چنین هدفی نیاز است تا در محیط گلخانه از یک تعادل زیستی بهره مند باشیم. ساخت چنین تعادلی را باید همراه با انواع تجهیزات گلخانه ای داشته باشیم. یکی از مهمترین تجهیزات گلخانه ای که با هدف ایجاد تعادل دمایی در فضای هدف نصب می شود، فن 140 گلخانه ای است.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
محیط مناسب برای رشد گیاهان باید در شرایط ایده آل از دما، رطوبت و نور خورشید قرار گیرد. یک هوای راکد در محیط بسته گلخانه نمی تواند در خلق چنین شرایط ایده آلی تاثیرگذار باشد. ما برای رسیدن به یک محیط مناسب برای زیست گیاهان باید اقدام به تهویه هوا داشته باشیم. از این رو لزوم نصب فن مناسب برای گلخانه اقدامی جدی است.اما آیا هر نوع فنی با هر مقدار قدرتی می تواند سطح نیاز ما را پاسخگو باشد؟ ما به فن اگزاست گلخانه در ابعاد بزرگی نیاز داریم تا بتوانیم حجم بسیار بالای سیال هوای راکد در محیط گلخانه را جابجا کنیم.محیط گلخانه یک فضای کاملا تخصصی است. از این رو برای تهویه آن نیاز به ابزار تخصصی دیده می شود. فن 140 گلخانه ای همان ایده تخصصی است که می خواهد محیط این فضا را برای پرورش گیاهان در بهترین حالت قرار دهد.اما بگذارید ببینیم که فن مناسب برای گلخانه باید چگونه باشد؟ و چرا مدعی هستیم که فن تهویه گلخانه ای مناسب ترین ایده برای تکمیل پروسه تهویه چنین فضاهایی است؟

فن 140 گلخانه ای چگونه تجهیزی است؟

ایده های متنوعی در خلق انواع فن مناسب برای گلخانه وجود دارد. ایده هایی که بر مبنای مکیدن تا دمیدن هوا طراحی می شوند. بسته به اینکه در چه محیطی و با چه سطح از فعالیت باشید، لاجرم باید یکی از این دو ایده در تکمیل فن ها را به کار بندید.فن 140 گلخانه ای در دسته فن های مکنده در جمع انواع اگزاست فن ها قرار می گیرد. در واقع بهتر است بهتر بگوییم که فن تهویه گلخانه ای در جایگاه معروفترین و متداولترین مدل از اگزاست فن ها قرار دارد.اما سوال کلی این است که اصولا اگزاست فن مناسب برای گلخانه و یا هر فضای دیگری چیست؟ و چه مشخصه های فنی در طراحی آنها دیده می شود؟ به هر صورت قبل از آنکه بخواهیم به طور جدی به تشریح کاملی از فن اگزاست گلخانه ای بپردازیم، لازم است تا برای شما اصول حاکم در طراحی اگزاست فن ها را مشخص کنیم.غالب ما در انواع فضاهای بسته ساختمانی شاهد حضور پررنگ انواع فن هایی هستیم که به ترتیبی هوای راکد محیط را مکیده و آن را به  خارج از محیط  که غالبا فضای آزاد است هدایت می کنند.از یک فن ساده و کوچک نصب شده در سرویس بهداشتی منازل تا فن های قدرتمند نصب شده در سالن های ورزشی از این دست محسوب می شوند. تمام این فن ها که با قابلیت مکش هوا از فضای هدف هستند را به عنوان اگزاست فن می شناسند.تمام ایده طراحی اگزاست فن ها بر اصل مکیدن هوا از فضای بسته می باشند. این ایده در امر تهویه سریع فضاهای کاملا بسته ساختمانی کارآمدترین روش می باشد. اگر بخواهیم در تهویه فضاهای بسته مانند گلخانه تا سرویس های بهداشتی متکی بر دمیدن هوا باشیم، احتمالا هرگز نمی توانیم یک جریان مناسب از تهویه هوا را ایجاد کنیم.چرا که ایده دمیدن تنها زمانی موثر است که به ترتیبی از حضور یک دریچه با ابعاد بزرگ در سمت مقابل از فضا برخوردار باشیم.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
به این ترتیب بهترین ایده برای تکمیل پروسه تهویه هوا در محیط بسته مانند گلخانه ها استفاده از انواع اگزاست فن ها می باشد. هر چه محیط هدف بزرگتر باشد باید از اگزاست فن قویتر و حجیم تری استفاده کنید.لذا وقتی در باب محیط بزرگ و گاها طویل یک فضای گلخانه ای صحبت می کنیم، منطقی است که باید انتظار فن اگزاست گلخانه ای در ابعاد بسیار بزرگ را داشته باشیم. فن 140 گلخانه ای یک نمونه بزرگ و البته استاندارد شده برای حضور در چنین فضایی است. این تولید استاندارد باعث کاهش قیمت فن اگزاست گلخانه خواهد شد.

کاربردهای صنعتی از اگزاست فن ها

هواکش 140 گلخانه ای تنها یک نمونه ساده و البته بسیار بزرگ و قدرتمند از این خانواده محسوب می شود. در بسیاری از فرایندهای تهویه تا هواسازهای صنعتی شاهد حضور بسیار پررنگی از این دست فن های قدرتمند هستیم. انواع اگزاست فن هایی که بسیار بزرگتر و شاید کوچکتر، بسیار پیشترفته تر و شاید ساده تر و... از فن 140 گلخانه ای باشند.تقریبا در هر محیط بسته برای تکمیل پروسه تهویه باید از اگزاست فن ها استفاده شود. خصوصا فضاهای صنعتی که تماما در سالن های سر پوشیده قرار می گیرند. البته از انواع اگزاست فن با هدف تکمیل پروسه انواع هواسازها نیز استفاده می شود.در این حالت اگزاست فن قرار است تا جریان هوای عبوری از فیلترهای خاص انواع هواسازها را تامین نماید. محیط های اداری، فروشگاهی و البته مراکز درمانی از جمله متداولترین فضاها برای حضور چنین سیستم هایی هستند.لکن یک محیط بسته گلخانه ای آنچنان حساسیتی ندارد که بخواهیم با نصب انواع هواسازها باشیم. یک هواکش 140 گلخانه ای ساده اما استاندارد برای تکمیل پروسه تهویه مطبوع آنها کفایت می کند. لکن در تمامی موارد استفاده این قدرت است که فضای قیمت گذاری انواع اگزاست فن ها را مشخص خواهد کرد. هر چه از اگزاست فن قویتری برخوردار باشیم لاجرم باید قیمت بالاتری را نیز در نظر داشته باشیم.قیمت فن اگزاست گلخانه نیز تابع این پروسه قرار دارد. به هر صورت با هر وجه طراحی تا قیمت فن گلخانه ای که باشید، در نهایت همراه تجهیزی هستید که قرار است یک تعادل دمایی را برای شما در محیط گلخانه خلق کند.تعادلی که برای رسیدن به آن نیاز به تجهیزات متعددی است و فن 140 گلخانه ای یکی از حلقه های کلیدی آن می باشد. برای این منظور باید در استفاده اصولی از این تجهیز نهایت دقت را داشته باشید و خیلی در بند ماجراهای فرعی مانند قیمت فن گلخانه ای نباشید.

فن 140 گلخانه ای در نگرشی فنی تا کاربردی

پرورش گیاهان باید همراه با تامین هوای تازه باشد. گیاهان برای رشد و نمو خود عملیات فتوسنتز را انجام می دهند. آنها برای تکمیل چنین عملیاتی نیاز به تامین هوای تازه در کنار نور خورشید را دارند. هوای تازه می تواند برای آنها مقدمات حضور حجم غنی از دی اکسید کربن باشد. ترکیبی که در محیط پر از گیاه گلخانه کمتر حضور خواهد داشت.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
در واقع بهتر است این طور بگوییم که وقتی حیوانات و حشرات را از سطح گلخانه دور کرده اید باید فکر جامعی در باب نیاز گیاهان به دی اکسید کربن نیز کرده باشید. تعادل در یک اکوسیستم همراه با حضور تمام موجودات برقرار می شود.پس شما نیز باید در تکاپوی تکمیل این تعادل باشید. لذا با نصب یک فن 140 گلخانه ای می توانید با قدرتی بالا حجم بسیار از هوای محیط آزاد و مملو از دی اکسید کربن را راهی محیط بسته گلخانه کنید.مشخصه های فنی در تحلیل هواکش 140 گلخانه متوجه قدرت موجود در موتورهای الکتریکی آن است. اصولا بهترین نیرو برای تکمیل ساخت هر تجهیز گلخانه ای بهره مندی از قدرت الکتریسیته می باشد.لذا در طراحی فن 140 گلخانه شاهد انواع موتورهای تکفاز و یا سه فاز هستیم. البته انتخاب نوع موتور در کنار چگونگی تامین قدرت کاملا بسته به سبک طراحی فن تهویه گلخانه ای دارد. در ادامه قصد داریم تا با یک نگرش کامل بر تمام نکات کلیدی موضوع آشنایی با انواع فن اگزاست گلخانه ای را مطرح سازیم.

در تهویه گلخانه چه اهدافی را دنبال می کنیم؟

لزوم بهره مندی از یک فن قدرتمند مانند فن 140 گلخانه ای در فضای گلخانه ناشی از اهمیت تهویه کامل این محیط است. رسیدن به یک تعادل دمایی و یا جریان ساخت هوای تازه تنها بخش کوچکی از اهمیت تهویه در فضای گلخانه می باشد. برخی از نکات در درک این اهمیت به قرار زیر هستند.-    با حضور یک فن 140 گلخانه ای می توانید تبادل هوایی کاملی میان محیط داخل تا خارج از گلخانه داشته باشید. اصولا مهمترین علت در ایجاد انواع ساز وکار های تهویه مانند، رسیدن به این شرایط ایده آل می باشد.-    با حضور فن 140 گلخانه در بطن سیستم تهویه چنین فضایی می توانید حجم بالای دی اکسید کربن مورد نیاز محیط گلخانه را تامین کنید. همان طور که قید کردیم محیط گلخانه عاری از حضور مستقیم حیوانات است. از این رو این محیط تقریبا خالی از دی اکسید کربن می باشد.مادامیکه تمام گیاهان برای تکمیل پروسه فتوسنتز خود نیاز به این ترکیب دارند. هواکش 140 گلخانه در کنار تمام تمهیدات دیگر در خلق سیستم تهویه برای تامین سطح بالای دی اکسید کربن در محیط گلخانه بهترین انتخاب هستند.-    گلخانه یک فضای کاملا بسته است که باید در معرض مستقیم تابش آفتاب قرار بگیرد. چنین محیطی کاملا مستعد افزایش دما می باشد. گیاهان برای زنده ماندن نیاز به یک شرایط ماندگار دمایی دارند. از این رو ما به جریان هوا در فضای گلخانه برای خنک کردن و ایجاد یک تعادل دمایی نیاز داریم. فرآیندی که در صورت استفاده از فن 140 گلخانه ای به طور کامل و مطلوب تامین خواهد شد.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
-    یکی از مشکلات جدی در امر گلخانه داری، ایجاد تعادل رطوبت در این فضا است. در نظر داشته باشید که تمام گیاهان گلخانه باید در معرض یک هوا با سطح رطوبت مشخص و ثابتی قرار بگیرند. از طرفی انواع ایده های آبیاری تا استفاده از سیستم های خنک کننده مانند پدهای سلولزی سطح رطوبت هوای راکد گلخانه را به شدت افزایش خواهد داد. برای تقابل با این افزایش رطوبت ما به یک جریان گردش هوا نیاز داریم. فن 140 گلخانه بهترین ایده در خلق چنین گردش هوایی است که می تواند سطح رطوبت محیط را در مقدار مشخص و ماندگاری قرار دهد.-    با کمک سیستم تهویه می توانیم نقشی کلیدی در کاهش انواع آفات و بیماری های گیاهان داشته باشیم. چرا که با حضور تهویه و خروج هوای راکد عملا به ایجاد یک اکوسیستم طبیعی به مانند حضور در یک جنگل طبیعی اقدام کرده ایم. عوامل بیماری زا و یا عموم آفت ها کمتر قابلیت عرض اندام در چنین فضایی را دارند.

تحلیلی بر انواع فن گلخانه ای

به طور کلی برای گردش هوای محیط گلخانه ای دو نوع از فن ها طراحی شده اند. فن اگزاست گلخانه ای در مقابل فن های سیر کوله. عموما فن اگزاست گلخانه ای را در تکمیل پروسه سیستم پد و فن گلخانه شاهد هستیم و غالبا در مدل های فن 140 گلخانه ای کاربرد دارد.اما فن های سیر کوله جایی در میانه فضای گلخانه ای نصب می شوند و عمده هدف از نصب آنها کمک به گردش هوای گلخانه های بسیار طویل می باشد. زمانیکه نمی توان بر قدرت فن 140 گلخانه ای برای خلق یک جریان پایدار هوای مرطوب اکتفا نمود.

آشنایی با فن 140 گلخانه ای

اصولا در تمام گلخانه ها از یک سیستم خنک کننده پد و فن گلخانه ای استفاده می شود. در این سیستم که هدف خنک سازی محیط گلخانه می باشد، از یک پد سلولزی با هدف ایجاد رطوبت در محیط گلخانه استفاده شده است.لکن در تکمیل عملیات نیاز است تا با عبور هوا از داخل پد سلولزی اقدام خلق هوایی مرطوب کرده تا با گردش آن در محیط گلخانه شرایط خنک سازی فضا را فراهم آوریم. بهره مندی از فن ها باعث مکش هوای داخل گلخانه خواهد شد. از این رو جریان هوایی پیوسته از داخل پد سلولزی عبور خواهد کرد. به این ترتیب با حضور پررنگ یک فن توانسته ایم هوایی مرطوب و خنک شده را برای محیط گلخانه بسازیم.اصولا بهترین ایده برای استفاده به عنوان فن اگزاست گلخانه ای، فن های سایز 100 و 140 سانتیمتری می باشد. فن 140 گلخانه ای نمونه پرکاربرد تری است. فن 140 گلخانه ای برای انتقال گرما و سرما در محیط گلخانه حضور دارند و عموما محل نصب آنها در دیواره های پشت به باد می باشد.عموم مدل ها در طراحی فن 140 گلخانه ای بر پایه استفاده از موتورهای سه فاز 1400 دور می باشد. البته اگر در محیط گلخانه از امکان دستیابی به برق سه فاز محروم هستید، می توانید فن 140 گلخانه ای را با طراحی یک موتور تکفاز 1400 دور در اختیار داشته باشید.غالبا در سطح بازار نمونه تکفاز را از فن 140 گلخانه ای پیدا نمی کنید. لذا باید این مدل را با سفارش از تولیدکننده بخواهید تا برای شما بسازد.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
طراحی استاندارد در تمامی فن 140 گلخانه ای همراه با پره ها از جنس استیل می باشد. پره های متریال استیل مقاومت بالایی دارند و در عین حال نسبت به رطوبت بالای حاکم شده در محیط گلخانه مقاوم هستند.خصوصا که غالب استفاده از فن 140 گلخانه با هدف تکمیل سیستم پد و فن گلخانه ای می باشد. در چنین سیستم هایی جریان قدرتمندی از هوای مرطوب وجود دارد. لذا باید هر تجهیز که در مجاورت چنین جریانی حضور دراد، از مقدار مقاومت بالایی در برابر رطوبت برخوردار باشد.انواع فن 140 گلخانه ای در دو تیپ دمپر دار و بدون دمپر طراحی می شوند. حضور دمپر به عنوان یک تنظیم کننده دبی جریان هوا در طراحی برخی از مدل هواکش 140 گلخانه حضور دارد. به ماجرای دمپر و نقش کلیدی آن در عملکرد فن 140 گلخانه در بخشی دیگر از مقاله خواهیم پرداخت.

ایده انتقال قدرت در طراحی فن 140 گلخانه ای

برای به گردش انداختن پره ها در طراحی انواع فن ها روش های متعددی حضور دارد. از طراحی شفت مستقیم تا استفاده از روش تسمه پولی و شاید بهره مندی از یک گیربکس ساده نمونه های متداولی هستند. لکن در مسیر ساخت فن اگزاست گلخانه ای از روش طراحی شفت مستقیم استفاده می شود.در ایده طراحی شفت مستقیم پروانه بزرگ و تمام استیل فن 140 گلخانه ای به شکل مستقیم در مسیر شفت گردان موتور قرار خواهد گرفت. در این حالت سرعت گردش فن درست برابر با سرعت گردش شفت موتور در عدد 1400 می باشد. سرعتی بالا که با حضور پره های بزرگ و قدرتمند فن 140 گلخانه ای می تواند قدرت مکش بالایی را حاصل آورد.البته اگر بنا به ملاحظاتی مانند رسیدن به یک سرعت ملایمتر و شاید بالاتر مد نظر باشد، طراحی بر ایده شفت مستقیم عملا کارایی ندارد. برای حصول این امکان باید از طرح تسمه و پولی با تغییر شعاع محور گردش فن استفاده کنید. از این رو گاها دیده می شود که فن تهویه گلخانه را با روش انتقال قدرت تسمه و پولی طراحی می کنند.

مشخصه های فنی اگزاست فن 140 گلخانه ای

آنچه در این بخش با عنوان مشخصات فنی انواع اگزاست فن 140 گلخانه ای مطرح می شود با محوریت نگاه عام در طراحی تا تولید این کالا می باشد. نگاهی که همراه با نظر طراحی استاندارد شده بسیاری از سازنندگان خواهد شد.لذا ممکن است در سطح بازار و یا در محل نصب گلخانه ای با نمونه هایی دیگر با اندک تغییر مواجه باشید. این موضوع دلیل بر غیر استاندارد شدن طراحی فن 140 گلخانه ای نمی باشد. چرا که عمده نگاه طراحی در فاکتورهای کلیدی غالبا یکسان است و در جزئیات است که گاها شاهد تفاوت هایی هستیم.◊        پره های طراحی شده برای عموم فن 140 گلخانه ای ها از متریال استیل انتخاب می شود. این متریال استحکام بالا همراه با مقاومت مطلوب در برابر رطوبت را خواهد داشت. از این رو پره ها از جنس استیل دارای طول عمر بالایی هستند.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
 ◊        طراحی ایده آل برای فن 140 گلخانه ای همراه با حضور 6 پره با ضخامت 1.2 میل است. تعداد پره ها برای مقدار کمتر از 6 عدد مانع از قدرت مکش کافی است و در تعداد بالاتر باعث سنگین شدن پروانه فن 140 گلخانه ای خواهد شد. هر دو مشکل با ایجاد قدرت مکش کمتر از حد ایده آل همراه هستند.◊        برای تکمیل اتصالات در فن 140 گلخانه ای از فلز مس ضد زنگ استفاده می کنند. این متریال از مقاومت بالایی برخوردار است و در عین حال با ویژگی ضد زنگ بودن می تواند برای مدتی طولانی کارایی سطح بالای فن اگزاست گلخانه ای را تضمین کند.◊        برای ساخت دمپرها در مدل های دمپر دار از فن 140 گلخانه ای از ورق ها با ضخامت 0.8 میلی متر استفاده می شود. تمامی متریال به کار رفته در ساخت دمپرها و همچنین میله های طراحی شده برای باز کردن دمپرها را از متریال فولاد گالوانیزه ضد زنگ انتخاب می کنند.◊        در طراحی انواع فن اگزاست گلخانه ای یک دستگیره پلاستیکی برای تامین شرایط آسان تر در جابجایی پیش بینی شده است.◊        موتور به کار رفته در طراحی فن 14 گلخانه ای از مدل های سه فاز با توان تولید 2 اسب بخار می باشد. این موتورها با قدرت گردش 1400 دور در دقیقه انتخاب می شوند. در نظر داشته باشید که انتخاب دور 3000 اگر چه وجه جذاب تری دارد. اما با توجه به قدرت گشتاور تولیدی اندک به هیچ حالت مناسب برای نصب بر انواع اگزاست فن گلخانه ای نمی باشند. از سوی دیگر اگر در محیط گلخانه به برق سه فاز دسترسی ندارید می توانید از موتور های تکفاز مخصوص نصب بر تجهیزات دوار با شرایط تامین قدرت 2 کیلو واتی استفاده کنید.◊        در طراحی فن 140 گلخانه لازم است تا محل اتصال شفت موتور با پروانه در نهایت روان بودن باشد. در این محل برای رسیدن به یک حرکت عاری از اصطکاک از یک بلبرینگ استفاده می شود. در نظر داشته باشید که این بلبرینگ باید از بهترین متریال ساخته شده باشد.◊        در تمامی مدل های استاندارد از فن 140 گلخانه طول هر یک از پره ها برابر با 127 سانتیمتر می باشد. لذا اگر در صورت خرابی فن اگزاست گلخانه ای نیاز به تعویض پره ها داشتید، لازم است تا در هنگام تهیه پره های یدکی مراتب دقت کافی برای رسیدن به یک پره با طول مناسب را رعایت کنید.

فن های سیر کوله و تفاوت آنها با فن 140 گلخانه ای

گاها ابعاد یک فضای گلخانه ای تا اندازه ای بزرگ و طولانی می شود که چندان نمی توانیم بر قدرت اگزاست فن 140 گلخانه ای برای تکمیل پروسه گردش هوا اکتفا کنیم. در این حالت جریان هوا در میانه مسیر با یک سردرگمی مواجه خواهد شد.چرا که آنچنان فشار قدرتمندی که بخواهد آن را به حرکت درآورد از جانب فن 140 گلخانه ای دیده نمی شود. لذا لازم است تا با نصب فن هایی در میانه این انتقال هوا عملیات تهویه را تکمیل کنیم. چنین فن هایی را با نام سیر کوله و یا جت فن می شناسند.فن های سیر کوله درست عکس موقعیت نصب اگزاست فن 140 در میانه فضای گلخانه به شکل آویزان از سقف بنا نصب می شوند.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
 

عوامل تاثیرگذار در تعیین موقعیت نصب فن های گلخانه ای

اینکه چه تعداد از فن 140 گلخانه ای و یا هر نوع فن استاندارد دیگری را در فضای گلخانه تعریف می کند، تاثیر مستقیم بر راندمان کلی فعالیت گلخانه ای شما خواهد گذاشت. اصولا نمی توانید بگویید که هر اندازه از تعداد بیشتر فن 140 گلخانه ای بهره مند باشیم، لاجرم به سطح کیفی بالاتری از کار دست پیدا خواهیم کرد. این موضوع بسته به نکات و عوامل تاثیرگذار بسیار باید تحت محاسبه قرار گیرد.اینکه لازم است از چه تعداد فن 140 گلخانه ای و یا هر مدل دیگری بهره مند باشید و این تعداد را باید در چه موقعیت و با احتساب چه فواصلی از هم نصب کنید، همگی نکات ریز و درشتی است که همراه با مراحل نصب فن 140 گلخانه ای باید مد نظر شما قرار بگیرند. برای این منظور برخی نکات کلیدی و تاثیرگذار در انتخاب شما را به قرار زیر تدوین کرده ایم.o       موقعیت جغرافیایی محل احداث گلخانه اولین و شاید جدیترین فاکتور تاثیرگذار در تعداد و موقعیت نصب فن 140 گلخانه ای باشد. شرایط تهویه گلخانه در یک آب و هوای گرم خشک الزامات متفاوتی از شرایط نگهداری گلخانه در یک آب و هوای کوهستانی و یا بارانی و به شدت شرجی خواهد داشت. تفاوت هایی که به طور کلی نقش های متفاوتی را برای سیستم پد و فن گلخانه ای بازی می کنند. لذا باید برای فن 140 گلخانه ای که اصولا تاثیرگذارترین بخش اجرای این سیستم است شرایط متنوع در نصب و تعداد را پیش بینی کرد.o       مقدار رطوبت موجود در هوای منطقه نیز تاثیر مستقیم بر محاسبات ما خواهد گذاشت. در نظر داشتن آب  و هوا اصولا ایجاد یک نگرش کلی از چگونگی چهار فصل سال و مقدار شدت تغییرات شرایط جوی خواهد داد. میزان سطح رطوبت غالبا تحت تاثیر مستقیم شرایط اب و هوایی می باشد، اما گاها همراه با برخی جریانات محلی مثلا نزدیکی به یک دریاچه و یا... وجه متفاوتی پیدا می کند. به هر صورت میزان رطوبت هوا در چگونگی احداث سیستم پد و فن گلخانه ای و در امتداد آن چگونگی نصب تعداد مشخص از فن 140 گلخانه ای تاثیرگذار است.o       در بررسی تاثیر عوامل محیطی برای چیدمان سیستم پد و فن گلخانه ای از نقش کلیدی آفتاب غافل نباشیم. مقدار تابش آفتاب و شدت آن در فصول متنوع از سال تاثیر مستقیم بر شرایط تهویه در فضای گلخانه ای دارد. از این رو در محاسبه تعداد و یا موقعیت نصب هواکش 140 گلخانه ای باید نیم نگاهی حرفه ای بر چگونگی تابش خورشید در محل احداث گلخانه نیز داشته باشیم.o       تاثیر میزان باد خیز بودن محیط در چگونگی آرایش سیستم پد و فن گلخانه ای نیز در اولویت کار قرار دارد. هدف کلی از دایر کردن سیستم پد در جداره های گلخانه ای آن است که بتوانیم یک جریان هوای مرطوب را در محیط گلخانه به حرکت در آوریم. برای این منظور از فن 140 گلخانه ای و یا هر مدل اگزاست فن دیگری استفاده می کنیم. اما اگر در خود محیط محل استقرار گلخانه شرایط باد خیزی حضور داشته باشد، آیا نمی توانیم از چنین امکان طبیعی بهره مند باشیم. باد خیز بودن فضا سطح نیاز ما را به نصب تعداد بالا از اگزاست فن 140 گلخانه ای کاهش خواهد داد.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
 o       اینکه قرار است در محیط گلخانه شاهد رشد چه گیاهانی باشیم نیز در نحوه چیدمان سیستم پد و فن گلخانه تاثیرگذار است. به هر صورت تمام گیاهانی که قابلیت پرورش گلخانه ای دارند، با نیاز به شرایط یکسانی نیستند. برخی از آنها گیاهان بومی آب و هوای گرمسیری هستند و برخی دیگر به هیچ حالت افزایش دما را تحمل نمی کنند. به این ترتیب ما در مواجه با گیاهان گوناگون باید شرایط گوناگون دمایی در فضای گلخانه را تدارک ببینیم. از این رو ما با سناریوهای متنوع در نحوه چیدمان فن 140 گلخانه ای مواجه هستیم.o       در اجرای هر سیستم پد و فن گلخانه ای، قسمت فن را با حضور یک تا چند فن 140 گلخانه ای و یا هر سایز استاندارد دیگری تهیه می کنند. اما در آن سوی ماجرا نوع پد به کار رفته تا میزان ضخامت آن نیز در تعیین موقعیت نصب تا تعداد فن 140 گلخانه ای تاثیرگذار است.o       محدودیت های فضا نیز نقشی کلیدی در نحوه چیدمان فن 140 گلخانه ای دارد. در مواجه با فضاهای گلخانه ای گاها با جداره هایی مواجه هستیم که اصولا قابلیت نصب فن با ابعاد 140 را ندارند. در این حالت باید فکر اصولی تری برای انتخاب نوع فن اگزاست گلخانه ای تدارک دیده باشیم.o       نکاتی دیگر مانند چگونگی چیدمان فضاهای گلخانه ای در کنار یکدیگر، ارتفاع بستر کشی در گلخانه، ارتفاع سازه گلخانه و حتی نکات مانند قیمت هواکش گلخانه ای در این باره تاثیرگذار هستند.به هر صورت با مطرح کردن تمام این شرایط این شما هستید که باید میزان قدرت تهویه در محیط گلخانه ای خود را تشخیص دهید و برای این منظور باید نگرش فنی خوبی در محاسبه جریان هوا و در امتداد آن محاسبه تعداد و موقعیت نصب اگزاست فن 140 گلخانه ای داشته باشید.

دمپر چیست و چه تاثیری در عملکرد فن گلخانه ای دارد؟

دمپر یک شبکه از صفحه های فولادی است که به ترتیبی می توانند میزان دبی هوای مکیده شده توسط فن 140 گلخانه ای را تحت کنترل داشته باشند. عملکرد دمپر به این گونه است که به شکل تیغه های کوچک که به موازات هم قرار گرفته اند ساخته می شود.تیغه های مذکور از طریق یک میله واسط با یکدیگر در ارتباط هستند و تمامی آنها حول یک محور دوران می کنند. میله واسط تعریف شده برای تمام تیغه های دمپر این شرایط را دارد که بتوانند موقعیت قرارگیری هر یک از تیغه ها را به مانند دیگر تیغه ها تغییر داده و به این ترتیب سطح کنترلی کامل بر میزان دبی خارج شده از اگزاست فن 140 گلخانه ای داشته باشند.

انواع دمپر در طراحی فن 140 گلخانه ای

دو ایده در طراحی دمپر برای فن 140 گلخانه ای و یا هر مدل اگزاست فن صنعتی دیگر وجود دارد. دمپرهای اتوماتیک در کنار دمپرهای گریز از مرکز.□       دمپر اتوماتیک: در طراحی این نوع از دمپرها شاهد حضور یک سیستم کوچک با هدف باز و بسته شدن دمپرها هستیم. در این ایده دمپرها در زمان خاموش بودن فن 140 گلخانه ای کاملا بسته هستند و در صورت روشن شدن فن کاملا باز می شوند. در این ایده چندان نگرشی بر کنترل سطح دبی هوای مکیده شده توسط فن 140 گلخانه ای وجود ندارد. بلکه هدف از این طراحی ایجاد اطمینان از آن است که در زمان های خاموش شدن فن 140 گلخانه ای عملیات مکش هوا از بیرون به سمت داخل فضا صورت نگیرد.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
 □       دمپر گریز از مرکز: این دمپر نیز با هدف جلوگیری از تبادلات هوایی در زمان خاموشی فن 140 گلخانه ای تعریف شده است. با این تفاوت که باز و بسته شدن آن طبق قانون گریز از مرکز صورت می گیرد. هر گاه فن 140 گلخانه ای خاموش است هیچ نیروی گریز از مرکزی نیز حضور نخواهد داشت تا مقدمات باز شدن دمپر را فراهم کند. در صورت روشن شدن موتور فن 140 گلخانه ای این شرایط ایجاد می شود تا با بهره گیری از قانون گریز از مرکز و تعریف یک ساز و کار مخصوص مکانیکی دمپرهای نصب شده بر فن 140 گلخانه ای باز شوند.

نقش فن 140 گلخانه ای در تکمیل سیستم های سرمایش تبخیری

روش سرمایش تبخیری همراه با اصل مرطوب ساختن جریان هوا همراه می ‌شود. در این ایده الگو آن است که بتوانیم آب را در میانه جریان هوایی، تبخیر سازیم. به ‌این ‌گونه خواهیم توانست با جذب انرژی موجود در هوا باعث کاهش مقدار دمای آن شده و به روشی مقدمات در خلق هوای خنک تر را فراهم آوریم.حال اگر بشود این هوای خنک تر را در مسیر یک جریان فشرده تر از هوای جاری در فضای گلخانه جابجا کنیم، سیستم سرمایشی ای را ساخته ‌ایم که بسیار ساده با صرف کمترین امکانات فضای مورد نظر ما را خنک خواهد کرد. فن 140 گلخانه ای با ایجاد آن جریان هوای پیوسته نقشی کلیدی در تکمیل هر چه بهتر این سیستم ساده دارد.در تعریف سیستم های سرمایش تبخیری بهتر است ماجرا را خیلی سخت نکنیم و نخواهیم که این روش را در یک تعریف پیچیده اندکی دشوار کنیم. چنین سیستمی در غالب کولرهای آبی تبدیل به جریانی بسیار آشنا برای همه ما شده است.از این رو تقریباً همه ما، سالیان متمادی است که از حضور کولرهای آبی در فضاهای ساختمانی بهره ‌مند هستیم. اگر چه نوع سرمایش تولید شده در کولرهای کلاسیک آبی از نمونه سرمایش تبخیری می باشد؛ اما توان و قابلیت هوادهی اندکی همراه آنها می باشد.در تکامل سیستم های سرمایش گلخانه ای ما باید به یک طراحی برای سیستمی به ‌مراتب قویتر و با توانمندی در تولید هوای بیشتری دست پیدا کنیم. سیستم هایی که قرار است از کنار هم قرار گرفتن پدهای سلولزی گلخانه و انواع اگزاست فن ها مانند فن 140 گلخانه ای تولید شود.در کارآمد بودن سیستم های سرمایش تبخیری باید متوجه تفاوت دمای هوای خشک قبل از مواجهه با مسیر رطوبت سازی از طریق پدهای سلولزی باشیم. در اصل هر اندازه سطح اختلاف دمای محیط خارج از محیط داخلی سیستم سرمایش تبخیری با دمای محیط خارج از سیستم متفاوت باشد، نیاز ما به صرف انرژی بیشتری برای رسیدن به مقدار دمایی مورد نظر دیده خواهد شد.به ‌این ‌صورت راندمان تمامی سیستم ارتباط کاملی با سطح دمای محیط همراه با میزان دمای انتخابی ما برای فضای داخلی گلخانه خواهد داشت.با این ایده قدرت کارایی در سیستم سرمایش تبخیری برای آب ‌و هوای خشک و البته دمای بالاتر بیشتر است. در اصل شرایط دمای بیشتر محیط همراه با رطوبت کمتر فضای اطراف شرایط ایده ‌آل تری در عملکرد سیستم سرمایش تبخیری حاصل خواهد کرد.برای همین منظور است که عموم سیستم‌ های سرمایش تبخیری همانند کولرهای آبی متداولی که می ‌شناسیم برای محیط ‌های گرم و خشک مورد استفاده قرار می ‌گیرند.این ایده در تکامل سیستم سرمایش گلخانه ای همراه با نصب پد سلولزی در کنار فن 140 گلخانه ای و یا هر نوع اگزاست فن دیگری مورد توجه قرار دارد. لذا غالباً برای محیط های گلخانه ای در آب و هوا های سردسیر با سطح رطوبت بالایی از محیط، چندان موضوع قدرتمندی در بهره مندی از این سیستم ‌ها دیده نمی‌ شود.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
 

نگرش طراحی برای سیستم پد و فن گلخانه ای

در اجرای روش پد و فن گلخانه ای همراه با نصب فن 140 گلخانه ای هدف ما ساخت یک سیستم سرمایش تبخیری است. در چنین سیستمی قرار است آب با جریان یافتن در پدهای سلولزی گلخانه ای همراه با جریان هوای تولید شده توسط فن 140 گلخانه ای شده، در فضای داخلی گلخانه پیچیده، سطح خنکای مناسبی را فراهم آورد.انواع اگزاست فن های بزرگ و حرفه ‌ای مانند فن 140 گلخانه ای در محیط گلخانه ‌وظیفه گردش این هوای مرطوب شده را بر عهده دارند. اما در اصل اجرای این سیستم، داستان اندکی متفاوت از ساختار حاکم بر کولرهای آبی می ‌باشد.برای آنکه در طراحی سیستم پد و فن گلخانه ‌ای همراه با نصب اگزاست فن گلخانه ای قرار است تا همه فضای گلخانه را به ‌عنوان یک محیط با هدف جریان هوای مرطوب شده در نظر داشته باشیم.به ‌این ‌صورت با وجود پد سلولزی گلخانه در یک سوی فضا و نصب اگزاست فن ها مانند فن 140 گلخانه ای در سوی دیگر محیط، جریانی پیوسته از هوای خنک شده را ایجاد خواهیم کرد. هوایی که باید توسط اگزاست فن گلخانه ای کشیده شود.اما لازم است تا قبل از آن با عبور از بطن یک پد سلولزی گلخانه مرطوب شده باشد و در این بین از محیط گلخانه عبور خواهد کرد. در واقع لازم است گلخانه همراه با سیستم پد و فن گلخانه ای را مشابه محفظه های آشنا در یک کولر آبی بسیار بزرگ تجسم کنید.

محدودیت هایی که در اجرای سیستم های پد و فن گلخانه ای نقش بازی می کنند

>        بهره مندی از سیستم پد و فن گلخانه ای خصوصا استفاده از فن 140 گلخانه ای مستلزم مصرف انرژی قابل توجه در آب و برق می باشد. سمتی از این سیستم همراه با حضور انواع پد سلولزی گلخانه ای می باشد. این پد سلولزی همراه با مصرف زیادی از آب می باشد. در آن سوی ماجرا لازم است تا از فن های قدرتمند مانند فن 140 گلخانه ای همراه با موتورهای سه فاز و گاها تک فاز استفاده کنیم. در نتیجه به جهت اجرای اهداف سیستم پد و فن گلخانه ای لازم است منابع کاملی از آب و برق را فراهم کرده باشید.>        سیستم های پد و فن گلخانه ای همراه با نصب فن 140 گلخانه ای برای حضور در مناطق با شرایط اقلیمی بسیار مرطوب و بارانی مناسب نمی باشد. در این محیط ها غالبا راندمان کلی سیستم بسیار پایین خواهد شد. چرا که هوای مکیده شده توسط فن 140 گلخانه ای از قبل مرطوب شده است. لذا بهره مندی از پدهای سلولزی که در معرض آب هستند، تنها مقدمات اتلاف آب را فراهم می کنند.>        پد گلخانه در مواجه بادها همراه با سطح گرد و خاک بالا ایجاد مشکلات جدی می کند. چرا که پد گلخانه تماما یک سطح وسیع و خیس شده از مقدار بالایی از آب است که باید هر نوع جریان هوایی را جذب خود کند. لذا تماما مستعد جذب انواع گرد و خاک محیط می باشد. البته می توان با چیدمان صحیح و اصولی تعداد کافی از فن 140 گلخانه ای به ترتیبی سعی در تقابل با این پدیده داشت.برای رسیدن به بهترین شرایط از سیستم پد و فن گلخانه ای در سالن های بزرگ، از فن 140 گلخانه ای استفاده می‌ شود. این فن ها دارای ابعاد بالا با بهره مندی از  قدرت مکش قابل توجهی از هوا هستند و می ‌توانند در مدت زمان اندکی مقدار بسیاری از هوا را انتقال دهند. فن 140 گلخانه ایاز رده  اگزاست فن ها می باشد که در ابعاد صنعتی با طراحی خاصی مخصوص محیط گلخانه ‌ای طراحی شده است. طبیعتا طراحی در فن 140 گلخانه ایهمراه با قدرت فوق العاده بالایی است. قدرتی که توسط موتورهایی الکتریکی به همراه پره هایی دمپر دار ایجاد شده و کنترل می ‌شوند.
فن 140 گلخانه (فن تهویه گلخانه)
در فضاهای گلخانه ‌ای و یا مرغداری ها ضرورت دارد که سطح رطوبت جریان یافته در محیط را در مقداری تعریف شده قرار داده باشیم. برای رسیدن به این شرایط باید بتوانیم یک مسیر هوای همیشگی با راندمان کاری بالا را که می ‌تواند در تمام محیط های گلخانه ‌ای برقرار باشد، تامین کنیم.به جهت ساختن چنین جریانی از هوا نیاز است تا از اگزاست فن ها مانند فن 140 گلخانه ای بهره مند باشیم. در این بین صنعتگران، بایدها و نبایدهای فضاهای گلخانه ‌ای را از قبل در نظر گرفته اند و مدل هایی مخصوص از اگزاست فن ها را با عنوان فن های استاندارد گلخانه ای طراحی و تولید کرده اند.طراحی ای که بر قیمت هواکش گلخانه ای تاثیرگذار بوده است. چرا که طراحی استاندارد در تولید انبوه باعث کاهش قیمت هواکش گلخانه ای خواهد شد. شاید بتوان این تولید را در اندازه ها به همراه توان ‌های گوناگونی تهیه کرد.اما لزوم حضور یک نگاه استاندارد در جریان تولید این دسته از اگزاست فن ها وجود دارد. نگاهی که می خواهد تا تمام گلخانه دارها را در مراحل ساخت گلخانه یاری کرده باشد. چرا که آنها باید از قبل بدانند که قرار است از چه سایز فنی در محیط گلخانه بهره مند باشند.ابعاد در طراحی فن گلخانه ای بر مقدار ۱۴۰ ´ ۱۴۰ سانتیمتر انتخاب شده است. فن 140 گلخانه ای یکی از متداولترین در انواع فن است که با هدف حضور در محیط بزرگ گلخانه ‌ای و مکان هایی مشابه مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5