خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

فوگر حرارتی

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

فوگر حرارتی یک دستگاه مدرن در سمپاشی است که متکی بر ایده های نوین کشاورزی ابداع شده است. دستگاهی که قرار است مقدمات یک سمپاشی کاملاً یکنواخت را در فضاهای بسته ای مانند محیط گلخانه تامین نماید. باغبان که باشید، قطعاً می ‌دانید که گیاهان تحت کشت شما هر لحظه در معرض آسیب جدی از جانب انواع آفات و بیماری ها هستند. برای همین است که همواره باید تلاش مستمر در ایجاد یک جریان سمپاشی موثر داشته باشید. سمپاشی موثر در توزیع کاملاً یکنواخت سموم نباتی است. به طوری که مطمئن باشیم تمام سطح گیاهان زراعی ما تحت تاثیر سموم قرار گرفته اند. از طرفی دیگر گاها نیاز است تا سطوح وسیعی را به شکلی کاملاً یکنواخت و موثر ضدعفونی کنیم. مانند زمان شیوع بیماری ‌های همه ‌گیر که هر سطحی از محیط اطراف، ما را مستعد انتقال عوامل بیماری زا می کنند. در این حالت نیز وقتی موفق هستیم که بتوانیم هر سطحی را به شکل کاملا موثر و یکنواخت تحت تاثیر مواد ضدعفونی کننده قرار داده باشیم. فوگر حرارتی دستگاه کوچکی است که به راحتی می‌ تواند تمام این عملیات های گسترده سمپاشی تا ضدعفونی کردن را انجام دهد. 
فوگر حرارتی
 برای سمپاشی کردن در یک محیط زراعی می ‌توان روش های موثر گوناگونی را مطرح کرد. روش هایی که متکی بر انواع دستگاه های سمپاش هستند. در تمامی این روش ها تنها یک چیز می خواهیم. اینکه بتوانیم محلول سمپاش را هر چه یکنواخت تر و البته موثرتر بر سطح گیاهان تحت کشت خود بگسترانیم. در این بین هر چه بتوانیم محلول سمپاش را در توزیع یکنواخت تری پخش کنیم، قطعاً عملیات سمپاشی موفق تری را تجربه کرده ‌ایم. دستگاه فوگر حرارتی از این حیث می ‌تواند در جایگاه بهترین ایده ‌های سمپاشی قرار بگیرد. زیرا در محیط ‌های بسته، موثرتر از هر دستگاه دیگری قادر است تا محلول سموم نباتی را بر سطح گیاهان زراعی توزیع کند. در توزیع یکنواخت سموم، اولین و شاید بدیهی ‌ترین ایده ها، استفاده از روش‌ های بارانی است. اینکه دستگاهی در اختیار داشته باشید که بتواند محلول سموم را به شکل قطرات ریز درآورده و آنها را در حالت اسپری کننده به شکل بارانی بر سطح گیاهان توزیع کنید. عموم دستگاه های سمپاش دستی و موتوری که می شناسیم، کم یا زیاد متکی بر همین اصل ساده یعنی توزیع بارانی سموم نباتی کار می کنند. این روش کلاسیک اگر چه موثر است؛ اما قابلیت توزیع کاملاً یکنواخت سموم را ندارد. مثلاً در این پاشش باران گونه سموم نباتی هیچ راه حل منطقی برای رساندن محلول سمپاش بر برگ هایی که زیر برگ های دیگر هستند، طرح نشده است. در سمپاشی موثر نیاز به ایده ‌ای داریم که بتواند محلول سمپاش را بر سطح تمام برگ های گیاهان و یا سطوح توزیع کند. دستگاه فوگر حرارتی ایده کارآمدی است که می ‌تواند چنین توزیع یکنواختی را تأمین نماید. در الگوی ساخت فوگر حرارتی یک گام به جلو هستیم. در این دستگاه به جای آنکه محلول سمپاش را به شکل قطرات باران گونه اسپری کنیم؛ آن را تبدیل به یک مه که مملو از محلول سمپاش است، خواهیم کرد. سمپاش فوگر حرارتی برای تولید این مه طراحی شده است که می ‌تواند کاملا سیال و یکنواخت خودش را به تمام فضاهای پیدا و پنهان برساند. به این ترتیب همراه با مه سیالی که در تمام فضاهای ریز و درشت محیط زراعی و یا مکان ‌های عمومی نفوذ کرده است، توزیع کاملاً یکنواخت و البته موثر محلول سمپاش و یا ضدعفونی کننده سطوح اتفاق خواهد افتاد. فوگر حرارتی دستگاه تولیدکننده مه است. یک مه غلیظ و مملو از مواد سمپاشی که خیلی ساده و راحت خودش را در تمام فضای سمپاشی مورد هدف ما توزیع خواهد کرد. در این بین قطعا این سوال پیش می آید که فوگر حرارتی چیست؟ اصولا اساس طراحی تا ایده تولید مه در فوگر حرارتی چگونه است؟ این دستگاه چه وظایفی دارد؟ و در نهایت چه الزاماتی در کار با چنین دستگاه موثری تنظیم شده است؟ 

فوگر حرارتی چگونه دستگاهی است؟

 در پاسخ به سوال ساده فوگر چیست، باید بگوییم که این دستگاه در یک کلام ماشین تولیدکننده مه می باشد. تنها هدف از طراحی دستگاه فوگر حرارتی، تولید مه در حجم گسترده با غلظت زیاد است. اما چرا این مه تولید شده حائز اهمیت می باشد همه می ‌دانیم که مه، قطرات بسیار ریز آب است. قطراتی که آنقدر کوچک شده اند تا در یک بی وزنی شبیه به سیال متراکم در هوای محیط به گردش در آیند. ویژگی برجسته مه، حالت سیال گونه آن است. یک ترکیب مایع در هوا که می تواند در فضا به حرکت درآمده و به راحتی در هر حجم و محیطی توزیع شود. این حرکت سیال گونه مه، اصلی ترین دلیل برای استفاده از آن به جهت عملیات سمپاشی می باشد. مه می تواند خودش را به هر جایی برساند و در عین حال به شکل کاملاً یکنواخت و توزیع شده ای در هر فضایی گسترده شود. حال اگر بتوانیم به ترتیبی محلول سمپاشی و یا ضدعفونی کننده را سوار بر این مه سازیم، قطعا می توانیم تمام سطوح را تحت تاثیر مستقیم محلول سمپاش و یا مواد ضدعفونی کننده قرار بدهیم. دستگاه فوگر حرارتی، ساخته شده است تا این مه تاثیرگذار را برای ما بسازد. در دستگاه مه پاش حرارتی، محلول سموم و یا مواد ضدعفونی کننده به نسبت مشخصی در مه تولید شده توزیع شده است. مه ای که در قطرات کوچکی با قطرهای 1 الی ۵۰ میکرون است، مملو از مواد ضدعفونی کننده می باشد. 
فوگر حرارتی
 ماهیت مه در قطرات بسیار ریز آب است. قطراتی که آنچنان کوچک شده اند که دیگر در یک بی ‌وزنی تبدیل به مه شده، در محیط با حالتی سیال گونه حرکت می ‌کنند. اگر بخواهیم یک مه مصنوعی تولید کنیم، باید بتوانیم قطر قطرات آب را بسیار کوچک کنیم. عملیاتی که در بطن هر دستگاه مه پاش حرارتی اتفاق می افتد. این دستگاه به شکلی طراحی شده است که می ‌تواند قطرات آب مملو از محلول سموم سمپاش را در اندازه بسیار کوچک ۱ الی ۵۰ میکرون رسانده، آن را به شکل یک مه غلیظ و متراکم توزیع کند. در این حالت قطرات مه که مملو از سموم نباتی هستند، آنچنان سبک شده اند که می توانند سوار بر جریان هوای محیط حرکت کرده و کاملاً یکنواخت در فضای اطراف خود توزیع شوند. در این حالت به عمیق ترین سطوح نفوذ خواهند کرد و بر اولین سطحی که در تماس باشند، می ‌نشینند. به این ترتیب می‌ توانیم با الگوی مه غلیظ تولید شده توسط دستگاه فوگر گرم، هر سطح پیدا و پنهان را به راحتی و در اندک زمانی سمپاشی و یا ضدعفونی کنیم.البته تنها در زمانی که بتوان مه تولید شده را در یک فضای محدود متمرکز کرد. برای همین است که دستگاه فوگر حرارتی تنها در فضاهای سرپوشیده مانند محیط گلخانه و یا فضاهای ساختمانی کارایی دارد. طرز کار دستگاه فوگر حرارتی به گونه ‌ای است که در ابتدای امر طی مراحلی حرارت زا، محلول مورد هدف بخار خواهد شد. این بخار داغ به سرعت تحت تاثیر جریان پرفشار هوای گرم تبدیل به ذرات بسیار ریز از قطرات خواهد شد. به این ترتیب یک مه غلیظ که سرشار از مواد سمپاشی هدف ما است، تولید می‌ شود. طرز کار دستگاه فوگر حرارتی دقیقاً به مانند آنچه در طبیعت اتفاق می ‌افتد، می باشد. در طبیعت مه در اثر برخورد هوای مرطوب با یک جریان هوای گرم ایجاد می شود. در طبیعت که باشید، مه بر اثر جریانی طبیعی با عنوان میعان ایجاد می شود. میعان، برخورد بخار آب با یک جریان پرفشار هوایی است. در این حالت بخار آب تحت تاثیر هوای پرفشار، دوباره به فاز سیالی اما به شکل قطراتی ریز باز می ‌گردد. حالا همین ایده ساده را در دستگاه فوگر حرارتی دنبال می کنیم. طرز کار دستگاه فوگر حرارتی متکی بر حرارت شدید و ناگهانی سیال است تا به سرعت آن را بخار کند. سپس در همان لحظه تحت تاثیر جریان هوای متراکم و به شدت داغ، این سیال بخار شده را تبدیل به قطرات ریز آب نماید که در نهایت مه مورد نظر ما را تولید خواهد کرد. هر دستگاه فوگر حرارتی از یک استوانه بزرگ تشکیل شده است. در انتهای این استوانه مشعل حضور دارد که جریان هوای بسیار داغی را تولید می ‌کند. این جریان هوای داغ به مانند طرح ساخت موتورهای جت در مسیر خروجی دستگاه هدایت می‌ شود. یک نازل درست در انتهای لوله فوگر حرارتی نصب شده است. این نازل برای تزریق سیال هدف در مسیر جریان هوای داغ تعبیه شده است. وقتی سیالی که مملو از مواد ضد عفونی کننده است، با دبی حساب شده به داخل این جریان هوای داغ ریخته می ‌شود، تحت تاثیر گرمای بسیار زیاد آن به سرعت در حالتی از بخار و مایع قرار می ‌گیرد. حالتی که شبیه به قطرات بسیار ریز مه است. به این ترتیب هوای داغی که در حال خارج شدن از فوگر حرارتی ضدعفونی کننده است، یک مه غلیظ و سرشار از مواد ضدعفونی کننده را نیز با خود حمل می ‌کند. این مه تولید شده قرار است در میانه فضای هدف ما به حرکت درآید و بر تمامی سطوح پیدا و پنهان بنشیند. 
فوگر حرارتی
  

چه فضاهایی مستعد استفاده از فوگر حرارتی هستند؟

 به یقین باید دستگاه فوگر حرارتی را به عنوان یکی از موثرترین ایده ‌های سمپاشی و یا ضدعفونی کننده محیط در نظر بگیریم. اما آیا می ‌توان این دستگاه توانمند را در سمپاشی هر فضای زراعی و یا ضدعفونی کردن هر مکان عمومی و صنعتی به کار بست؟ قاعده کار دستگاه مه پاش ضدعفونی کننده در تولید مه است. مه ای که باید در فضای هدف ما به حرکت درآید. اما اگر فضا شرایط حضور موثر این مه را نداشته باشد، آیا باز هم می ‌توانیم از فوگر حرارتی استفاده کنیم؟ در این بین چه فضاهایی هستند که نمی توانند تحت تاثیر مستقیم مه تولید شده دستگاه فوگر حرارتی قرار بگیرند؟ وجه کاربردی بودن فوگر سمپاش در همین نکته کلیدی است. اینکه بتوانیم مه تولید شده را در فضای هدف برای مدت زمان موثری نگه داریم. زیرا مه حالتی سیال دارد و تا قبل از آنکه بر سطوح بنشیند، می تواند سوار بر جریان هوایی شده، به هر سمتی حرکت کند. برای همین است که نمی توانیم از دستگاه فوگر حرارتی در سمپاشی تا ضدعفونی کردن فضاهای کاملاً باز و بدون سقف استفاده کنیم. یک نسیم ملایم هم می تواند مه ارزشمند تولید شده ما را بردارد و با خود به جایی دیگر که اصلاً مد نظر ما نیست بکشاند. وقتی با دستگاه فوگر حرارتی در حال سمپاشی هستید، مه تولید شده در لحظه خروج از نازل کاملاً تحت کنترل می ‌باشد. زیرا دستگاه استوانه ای شکل مه پاش کاملاً در اختیار ما است و می ‌توانیم با جهت‌ دهی سر نازل تولیدکننده مه، این سیال غلیظ و مملو از مواد ضدعفونی کننده را به هر سمتی که می‌ خواهیم هدایت کنیم. اما در نهایت پس از تولید مه و پرتاب آن به جهتی که می‌ خواهیم، باقی ماجرا در اختیار ما نیست. این مه برای مدت زمانی در هوا به حال معلق باقی می ماند و با رسیدن به اولین جسمی که در مسیر آن باشد، به شکل یکنواخت بر سطح آن می‌ نشیند. در این میان اگر بادی قدرتمند در فضا حاضر باشد، قطعاً کنترل توزیع یکنواخت و موثر مه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. لذا عمده مکان هایی که می توانند به شکل موثر تحت تاثیر مستقیم مه پاش حرارتی قرار بگیرند، فضاهای سرپوشیده، مسقف و یا بهره مند از دیوارهای بلند می باشند. به این ترتیب می‌ توانیم عمده مکان های موثر با روش سمپاش فوگر حرارتی را به ترتیب زیر دسته ‌بندی کنیم. 
 • گلخانه های صنعتی: فضاهای سرپوشیده زراعی را به عنوان گلخانه های صنعتی می ‌شناسند. ویژگی برجسته این فضاها ایزوله بودن کامل آنها از محیط اطراف است. به طوری که هر گونه جریان هوایی در داخل فضای گلخانه ای کاملاً تحت نظارت است. در چنین فضایی هرگز یک جریان قدرتمند هوایی وجود ندارد. لذا استفاده از دستگاه فوگر (مه پاش حرارتی) کاملا موثر است. مه تولید شده از فوگر حرارتی به راحتی در فضای محصور گلخانه به حرکت درآمده و کاملاً به شکل یکنواخت و موثر بر سطح تمام گیاهان موجود در آن می ‌نشیند. فوگر حرارتی بنزینی و یا برقی از بهترین دستگاه های سمپاشی در فضاهای گلخانه ‌ای هستند.
 • مکان های سرپوشیده اما بزرگ عمومی: ضدعفونی کردن سطوح یکی از روش های موثر در مبارزه با انواع بیماری های مسری در مکان های عمومی می باشد. یک مکان عمومی تحت حضور افراد مختلف کاملا مستعد آلودگی های بسیاری است. اکثر سطوح در این فضاها در دسترس مستقیم افراد هستند. سطوحی که می توانند آلودگی قابل توجهی را منتقل کنند. از دستگاه سمپاش های زراعی نمی توانیم برای ضدعفونی کردن چنین مکان هایی استفاده کنیم و در عین حال بزرگی سطوح آنچنان است که استفاده از سمپاش های ساده اسپری کننده دستی بسیار وقت گیر است. اما می‌ شود با یک فوگر حرارتی چنین محیط هایی را به طور کامل ضدعفونی کرد. البته لازم به ذکر است که در زمان انجام عملیات توسط فوگر حرارتی ضدعفونی کننده، نباید هیچ فردی در محل حاضر باشد.
 
فوگر حرارتی
  
 • دامداری ها، مرغداری ها، سیلوها، انبارهای خوراک دام و هر گونه فضای صنعتی دیگر که از فضاهای مسقف و یا نیمه مسقف برخوردار هستند نیز می توانند تحت تاثیر موثر فوگر حرارتی ضدعفونی کننده قرار بگیرند. چنین فضاهایی غالباً از سالن ‌های مسقف با ارتفاع بلند و یا سالن ‌های نیمه مسقف با دیوارهای بلند ساخته شده اند. مه تولید شده فوگر حرارتی قادر است در این فضاهای نیمه پوشیده، جریان موثری در گندزدایی داشته باشد.
 

تحلیل فنی از ایده ساخت دستگاه فوگر حرارتی

 فوگر حرارتی دستگاه تقریباً ساده ‌ای است که برای تامین عملیات های گسترده و موثر سمپاشی در فضاهای سرپوشیده طراحی شده است. این دستگاه در یک فضای سرپوشیده، سرعت عمل بسیار بالایی دارد و در عین حال می تواند راندمان کاری مطلوبی را تامین نماید. اگر دستگاه شرایط تنظیم ‌شده مناسبی داشته باشد و در فضای مناسبی مورد استفاده قرار بگیرد، می ‌تواند در عرض یک ساعت مساحتی به اندازه یک هکتار زمین زراعی که بادی در آن نمی ‌وزد را سمپاشی کند. از این رو می ‌توان چنین دستگاهی را در فضای زراعی و یا محیط های باغ و بوستان استفاده کرد. به شرط آنکه بادی در حال وزیدن نباشد. از آنجا که سرعت عمل دستگاه بالا است، کارکرد آن در یک روز ملایم و عاری از جریان هوایی بسیار تاثیرگذار است. اما راندمان بالای این محصول تحت تاثیر چه اتفاقی تامین شده است؟ در واقع مراد ما از راندمان بالای عملیات سمپاشی توسط دستگاه مه پاش ضدعفونی کننده چیست؟ دستگاه فوگر حرارتی طوری طراحی شده است که می تواند حداقل مواد ضدعفونی کننده را در یک مه گسترده و فراگیر توزیع نماید. در واقع راندمان بالای کاری دستگاه در ضدعفونی کردن سطوح تا سمپاشی مزارع و فضاهای گلخانه ای با حداقل مقدار از محلول سمپاشی می باشد. به این ترتیب می ‌توانیم به شکل بسیار موثر، بدون اتلاف منابع، حداکثر فضای هدف را تحت سمپاشی موثر و مستقیم قرار دهیم. این همان راندمان کاری مطلوبی است که توسط دستگاه فوگر (مه پاش حرارتی) تامین می ‌شود. البته ماهیت تولید مه مملو از مواد ضدعفونی کننده، در قطر قطرات معلق در هوا می باشد. برای هر فضایی نمی ‌توانیم هر نوع مه را تولید کنیم. تاثیر حداکثری مه تولید شده در دستگاه فوگر حرارتی مستلزم توزیع یکنواخت و حداکثری آن می باشد. لذا باید شرایط تنظیمی در تولید مه را اعمال کنیم تا با توجه به شرایط محیط، مه با ویژگی ‌های ایده ‌آل را تامین نماییم. اصلی ترین ویژگی هر مه، قطر قطرات آب است. هر اندازه قطرات آب برای مه معلق شده در هوا بزرگتر باشد، مه سنگین تر است و زودتر بر سطوح می نشیند. هر چه این قطر قطرات را کوچکتر کنیم، مه سبک تر شده، قابلیت بهتری در حرکت سیال گونه پیدا می ‌کند. در نتیجه به شکل فراری سوار بر هوای محیط خواهد شد. به این ترتیب می ‌تواند در مسافت ‌های طولانی تری به حرکت درآمده، سطح وسیع تری از فضا را بپوشاند. 
فوگر حرارتی
  با درک این شرایط است که می ‌توانیم مه موثری را در فوگر حرارتی تولید کنیم. هر چه فضای مورد نظر ما کوچکتر باشد و یا از جداره های باز در مجاورت هوای آزاد بیشتری برخوردار باشد، بهتر است مه تولید شده توسط فوگر حرارتی سنگین وزن شود. یعنی قطر قطرات را زیاد کنیم. در این حالت مه به سرعت بر سطوح هدف می ‌نشیند. در نتیجه تحت تاثیر جریان هوایی حرکت نخواهد کرد. برای سمپاشی فضاهای زراعی، محیط های کوچک گلخانه ای، دامداری ها، انبارهای غلات و... بهتر است اقدام به تولید چنین مه ای داشته باشیم. اما در آن سوی ماجرا وقتی ابعاد فضای یک محیط، کاملا محصور اما بسیار بزرگ است، باید قطر قطرات تولید شده در مه فوگر حرارتی را کوچک کنیم. پس برای تاثیرگذاری حداکثری باید فوگر حرارتی را طوری بسازیم که قابلیت تنظیم قطر قطرات مه را داشته باشد. در حال حاضر انواع فوگر حرارتی با این ویژگی طراحی شده اند. در فوگر حرارتی نازل هایی تعریف شده است تا بتوان مه خارج شده از دهانه دستگاه را در قطرات با قطرهای متنوع داشته باشیم. به این ترتیب می ‌توانیم به راحتی اقدام به تولید یک مه سنگین و یا سبک که مملو از مواد ضدعفونی کننده می باشد، داشته باشیم و آن را در سطح فضا بگسترانیم. در نظر داشته باشید که هر چه فضا محصورتر باشد، درصد موفقیت سمپاشی با فوگر حرارتی بالاتر است. لذا برای تامین راندمان کاری بالاتر می توانیم از مه با قطر قطرات کمتری استفاده کنیم. به این ترتیب توانسته ایم که با مصرف کردن حداقل مقدار ممکن از محلول سمپاش و یا ضدعفونی کننده، حداکثر فضای محصور را سمپاشی کنیم. 

مقدمات در ایده ساخت فوگر حرارتی

 در یک تحلیل فنی مفصل از چرایی تولید مه و چگونگی رفتار با آن صحبت کردیم. اینکه چطور بتوانیم ایده آل ترین شرایط سمپاشی را در دستگاه فوگر حرارتی ایجاد کنیم و در نهایت بالاترین راندمان سمپاشی و یا ضدعفونی کردن سطوح را به دست بیاوریم. اما اساس کار در تولید هوای داغ بسیار پرفشار در دستگاه فوگر حرارتی است. ماهیت طراحی در مقدمات ساخت یک دستگاه فوگر حرارتی مبتنی بر اصل ساخت موتورهای جت می باشد. اگر اندک اطلاعی از موتورهای جت داشته باشید، قطعا می دانید که در آنها هوای تحت فشار بر اثر یک محفظه احتراق به شدت داغ می شود. این هوای داغ شده که استعداد بالایی در انبساط پیدا کردن دارد، تحت تاثیر جداره‌ های محفظه احتراق حالتی متراکم پیدا می ‌کند. در نتیجه با شدت و قدرت بسیار بالایی از سمت دهانه خروجی موتور جت خارج خواهد شد. این حرکت قدرتمند هوای داغ به شدت منبسط شده از دهانه موتور جت ها، باعث ایجاد نیروی رانش قدرتمندی است که ماهیت حرکتی موتورهای جت را باعث می شود. در الگوی طراحی فوگر حرارتی متکی بر همین ایده تقریباً ساده از اسلوب کار موتورهای جت هستیم. البته در نهایت قصد ایجاد نیروی رانش نداریم؛ بلکه تنها می ‌خواهیم آن جریان هوای بسیار داغ و منبسط را ایجاد کنیم. برای این منظور در داخل محفظه استوانه ای شکل هر دستگاه سمپاش حرارتی بنزینی یک محفظه احتراق تعریف شده است. این محفظه محل انباشت هوای متراکم است تا تحت تاثیر انفجار سوخت به شدت منبسط شود. در مقدمات برای ایده ساخت یک فوگر حرارتی لازم است درک درستی از موتورهای جت داشته باشید. نه اینکه بخواهیم یک موتور با نیروی رانش تولید کنیم؛ بلکه می‌ خواهیم جریان هوایی که مستعد بخار کردن آب و در عین حال حرکت رو به جلو می باشد را تامین نماییم. ایده بهره مندی از طرح ساخت موتور جت باعث شده تا مه تولید شده نهایی دستگاه سمپاش حرارتی بنزینی، کاملاً یکنواخت و داغ باشد. به این ترتیب حالت منبسط خوبی پیدا می ‌کند که پس از خارج شدن از محفظه فوگر حرارتی، به شدت در حجم باز محیط گسترده شده و به راحتی بر تمام سطوح هدف می نشیند.اما در امتداد این بحث مقدماتی بهتر است بررسی کنیم که ایده بهره مندی از موتور جت چطور می تواند در یک سمپاشی موفق تاثیرگذار باشد؟ 
فوگر حرارتی
  

نگاهی بر طرز کار دستگاه فوگر حرارتی

 ایده طراحی موتورهای جت، اساس ساخت فوگر حرارتی است. اما در یک موتور جت چه اتفاقی می ‌افتد که می ‌تواند برای ساخت یک دستگاه سمپاش مورد استفاده باشد؟ خلاصه ماجرا در انباشت هوای بسیار داغ در یک فضای بسیار محدود است. به طوری که از قدرت انبساط انفجاری هوای به شدت داغ شده، بتوانیم نیروی رانش قدرتمندی را ایجاد کنیم. در یک موتور جت، محفظه احتراقی تعریف شده است که تحت تاثیر کمپرسور فشرده سازه هوا، قدرت احتراق سنگینی را تامین می نماید. هوای فشرده در اثر این احتراق به شدت داغ و منبسط خواهد شد. الگوی طراحی موتورهای جت به شکل یک استوانه برای هدایت هوای منبسط شده است. تا در خروجی این استوانه قدرت رانش سطح بالایی تامین شود.اما در فوگر حرارتی به دنبال ایجاد این رانش نیستیم. تمام ماهیت فنی دستگاه دقیقاً به مانند یک موتور جت کوچک جثه است که در آن خبری از رانش نمی باشد؛ بلکه فقط یک جریان هوای داغ و منبسط شده تولید می ‌شود. هر دستگاه فوگر حرارتی از یک لوله استوانه ای شکل بسیار بلند تشکیل شده است. در انتهای این لوله استوانه ای شکل فوگر گرم، فن قدرتمندی حضور دارد تا جریان هوای بسیار متراکمی را تولید کند. در میانه راه حرکت هوای متراکم شده در داخل لوله بلند فوگر گرم، یک محفظه احتراق تعریف شده است. هوای متراکم، تحت انفجار محفظه احتراق کاملاً می سوزد. به طوری که به شدت داغ و منبسط می شود. در این حالت به سمت دهانه خروجی فوگر حرارتی هدایت خواهد شد. اما در میانه این مسیر انتقال هوای منبسط شده به سمت دهانه خروجی مه پاش حرارتی، یک نازل برای تزریق محلول سموم نباتی و یا مواد ضدعفونی کننده تعبیه شده است. در این حالت محلول سموم به شکل یکنواخت و ملایم در هوای بسیار داغ و پرفشار پاشیده می شود. در نتیجه تحت تاثیر گرمای ناگهانی این هوای بسیار داغ، به سرعت بخار خواهد شد. اما تحت تاثیر جریان شدید این هوای داغ، به حالت میعان شده تبدیل به قطرات ریز و سبک از آب می‌ شود. به این ترتیب در خروجی دستگاه سمپاش حرارتی بنزینی شاهد یک مه داغ و کاملاً پرفشاری هستیم. برای اینکه بتوانیم حجم مه تولید شده را در اختیار داشته باشیم، در داخل بخش های مکانیکی تعریفی فوگر حرارتی، یک اهرم گاز تعبیه شده است. این اهرم وظیفه تنظیم پاشش مناسب سوخت در محفظه احتراق دستگاه را دارد. هر چه پاشش سوخت بیشتر باشد، هوای داغ و منبسط شده قدرتمندتری تولید می ‌شود. در نتیجه یک مه با قدرت پاشش بالاتری تامین خواهد شد. مقدار جریان نازل در تزریق محلول سموم نباتی در کنار مقدار حرارت و همچنین فشار هوای داغ بر میزان قطر نهایی قطرات آب تولید شده در مه تاثیرگذار است. لذا به راحتی می توانیم با اعمال کنترل هایی ساده بر مسیر جریان سوخت تا جریان حرکت سیال محلول سمپاشی، قطر قطرات در مه تولید شده را تحت کنترل داشته باشیم. 
فوگر حرارتی
  

نگاهی بر فوگر حرارتی آلمانی

 در حال حاضر فوگر حرارتی آلمانی محصول شرکت Puls Fog یکی از بهترین های بازار است که در طراحی تخصصی و ایده ‌آل می ‌تواند تمام سناریوهای سمپاشی تا گندزدایی را تامین نماید. برند Puls Fog یک کمپانی اصیل آلمانی است که با سابقه 50 ساله در تولید چنین تجهیزاتی به عنوان بهترین برند جهانی شناخته می ‌شود. فوگر حرارتی آلمانی ارائه شده در بازار، از قطعات کاملا اورجینال شرکت مادر ساخته شده است. تا جاییکه اصالت دستگاه فوگر حرارتی آلمانی را می توانید با یک کد رهگیری از برند مادر Puls Fog پیگیری کنید. در فوگر حرارتی آلمانی از یک سیستم استارت سریع با شرایط تزریق مستقیم سوخت استفاده شده است. این موضوع باعث می ‌شود تا دستگاه به سرعت شرایط راه اندازی پیدا کرده و مسیر احتراق آن با تولید راندمان بالای گرمایی باشد. این سیستم تامین حرارت انفجاری، ثبت اختراع خود برند آلمانی است و وجه برتری این دستگاه به نسبت از رقبای چینی می باشد. در طرح ساخت فوگر حرارتی آلمانی از یک مخزن از جنس پلی اتیلن برای نگهداری تا حمل مواد سمپاشی و ضدعفونی کننده استفاده شده است. مواد سمپاشی تا محلول های گندزدا و ضدعفونی کننده به شدت شیمیایی هستند و می توانند اثرات تخریبی گسترده ‌ای داشته باشند. از این رو طرح ساخت مخزن های فلزی به مانند آنچه در نمونه های چینی شاهد هستید، برای تکمیل دستگاه فوگر حرارتی به هیچ حالت مناسب نمی باشد. اما در محصول توانمند آلمانی از مخزن با جنس پلی اتیلن (PVC) استفاده شده است. این مخزن کاملا مستحکم و مقاوم است و می تواند در مقابل انواع ضربات و فشارهای احتمالی کاملاً مقاومت کند. در حالیکه متریال پلی اتیلن به کار رفته در آن برای مواجه شدن با انواع محلول های شیمیایی مقاوم است، این مخزن با متریال پلی اتیلن به خوبی از پس اثرات تخریبی اشعه UV خورشید نیز بر می آید. در نتیجه برای حاضر شدن در مقام مخزن دستگاه فوگر حرارتی بهترین انتخاب است. به هر صورت مخزن مذکور کاملا مستحکم با کمترین احتمال نشتی، سوراخ شدن، واکنش های شیمیایی و یا فرسوده شدن زودهنگام است. این مخزن را می توانید به راحتی از بدنه دستگاه جدا کرده و تحت شست و شو قرار بدهید.برای تکمیل طرح ساخت فوگر حرارتی آلمانی چندین نازل تعریف شده است. به طوری که با بهره مندی از این نازل ها می توانید سرعت جریان محلول را برای پاشیده شدن در هوای داغ تغییر بدهید و به این ترتیب انواع مه با غلظت های گوناگون در خروجی فوگر سمپاش داشته باشید. در عین حال فوگر سمپاش تولید شده از برند آلمانی قابلیت تبدیل شدن به یک شعله افکن قدرتمند را نیز دارد. این دستگاه قادر است تا با تزریق سوخت های ارزان قیمت مانند گازوئیل و نفت نیز کار کند. در نتیجه می توان برای مدت طولانی همراه این دستگاه در عملیات ‌های سنگین شعله افکنی حاضر بود. 
فوگر حرارتی
  

برخی نکات طراحی شده در فوگر حرارتی

 ماهیت تولید مه در دستگاه فوگر حرارتی بر اصل احتراق آن هم تحت ایجاد فشار بالای هوای منبسط شده می باشد. این احتراق که در نهایت به تولید هوای بسیار داغ خواهد انجامید، ممکن است تحت شرایط بسیار ناپایداری قرار بگیرد. حالتی که خطر انفجار وجود داشته باشد. البته در طرح ساخت عموم فوگرهای طراحی شده، خصوصا فوگر حرارتی آلمانی حسب پیش‌ بینی برای ظهور چنین رویداد غیر منتظره و البته خطرناکی شده است. چرا که ممکن است در بطن دستگاه بر اثر افزایش بیش از اندازه فشار هوا یا دمای محیط احتراق، کنترل دستگاه از حالت نرمال خارج شود. در این حالت دستگاه در مرزهای ناامن حضور دارد. برای همین است که در بطن طراحی بخش‌ های فنی دستگاه فوگر حرارتی یک سیستم با ضریب ایمنی بالا گنجانده شده است. سیستمی که با عنوان قطع کن اتوماتیک شناخته می شود. سیستم قطع کن اتوماتیک مسئول تامین امنیت دستگاه می باشد. این سیستم باید مستقل از دیگر بخش ‌های دستگاه به شکل کاملاً اتوماتیک کار کند. ماهیت عملکرد این سیستم در هنگام بروز خطرات ناشی از افزایش ناگهانی دما و یا فشار کاری سیستم است. شرایطی که دیگر خارج از کنترل اپراتور یا ماهیت طراحی شده برای دستگاه می باشد. در این حالت حضور سیستم قطع کن اتوماتیک، بدون در نظر داشتن ایده های کنترل اپراتورها وارد عمل شده و مسیر تزریق سوخت در محفظه احتراق را می بندد. از دیگر امکانات قابل توجه در طراحی برخی از فوگرهای حرارتی، امکان تبدیل شدن به یک شعله افکن تمام عیار است. مانند طرح ساخت فوگر حرارتی آلمانی که می ‌تواند به عنوان یک شعله افکن فعالیت مستمری داشته باشد. عملیات شعله افکنی چیزی مجزا و کاملاً متفاوت از عملیات سمپاشی است. در این امکان تعریف شده برای برخی از فوگرها به دنبال ایجاد یک مه با غلظت بالایی نیستیم؛ بلکه در این امکان می ‌خواهیم از توانمندی تولید هوای داغ و پرفشار فوگر حرارتی برای تولید یک شعله بزرگ و رونده استفاده کنیم. شعله افکن ها قابلیت تولید آتش با ابعاد وسیعی دارند. البته برای آنکه این عملیات با چندان هزینه بالایی همراه نباشد، نوع سیستم تزریق سوخت در فوگر حرارتی را به شکلی تنظیم کرده اند که بتوان از سوخت‌ های ارزان ‌قیمت گازوئیلی و یا نفت نیز استفاده کرد. مانند آنچه در طرح ساخت فوگر حرارتی آلمانی مطرح کردیم. این امکان کاربری متفاوت باعث طرح ساخت مستحکم تر همراه با متریال های متفاوت تری است. لذا فوگرهایی که می توانند قابلیت شعله افکنی داشته باشند، غالباً گران‌ قیمت ‌تر نیز هستند. این نکته در قیمت فوگر حرارتی آلمانی کاملاً مشهود است. زیرا دستگاه آلمانی از طرح ساخت بسیار مطلوب با متریال های کاملا مقاوم در برابر حرارت تیز آتش برخوردار می باشد. لذا در نگاه کلی شاهد افزایش قیمت فوگر حرارتی آلمانی به نسبت از رقبای کم‌ کیفیت چینی می باشیم. البته ماهیت اصلی این دستگاه ها همچنان با هدف تامین یک سمپاش توانمند است. 
فوگر حرارتی
  

ایده آل هایی در طراحی فوگر حرارتی

 فوگر حرارتی یک دستگاه سمپاش قابل به حمل شدن است. دستگاهی که به راحتی همراه اپراتورها بر دوش آنها سوار شده، راهی انواع فضاهای ریز و درشت باغبانی، اماکن صنعتی و یا فضاهای عمومی خواهد شد. در این بین هر دستگاه فوگر حرارتی ایده ‌آل باید الزامات یک دستگاه سمپاش قابل حمل شدن را تامین نماید. این دستگاه ‌ها باید سبک، قدرتمند و ارگونمیک همراه با یک مخزن که حجم مناسبی از سیال سمپاشی را در خود ذخیره کنند، باشند. با این رویکرد می ‌توانیم برخی از ایده آل ها در طراحی یک سمپاش فوگر حرارتی را به قرار زیر دسته بندی نماییم. ²   فوگر حرارتی باید از یک مخزن با حجم کافی بهره مند باشد. این مخزن باید از متریال بسیار سختی ساخته شده باشد تا در اثر حوادث، خرابی ‌ها و یا گذشت زمان فرسوده نشود. فوگرهای ایده ‌آل از مخزن هایی با جنس پلی اتیلن ساخته می شوند. برخی از فوگر حرارتی های بازار از مخزن های فلزی برخوردار هستند. اما مدل ‌های حرفه ‌ای تر مانند فوگر حرارتی آلمانی از یک مخزن با متریال پلی اتیلن برخوردار هستند. پلی اتیلن یک ماده بسیار مقاوم است که کمترین اثر بخشی از ترکیبات شیمیایی دارد و می تواند در مقابل انواع ضربات و فشارها مقاومت کرده، نشکند. در عین حال سبک وزن است و به راحتی فرم یک مخزن با حالت های مختلف را می ‌گیرد. مخزن پلی اتیلن باعث می‌ شود تا دستگاه فوگر حرارتی سبک و کاملاً ارگونومیک شود. در عین حال اگر دستگاه فوگر حرارتی از مخزن ها با متریال هایی به غیر از پلی اتیلن ساخته شده اند، لازم است تا متریال مذکور در مقابل هر گونه اثر شیمیایی از جانب مواد سمپاشی و یا ضدعفونی کننده مقاوم باشد.²   جدا از بحث استفاده از پلی اتیلن در ساخت مخزن فوگر حرارتی، این مخزن ها باید از ترکیبات لاما که ضد اشعه های مضر آفتاب هستند نیز برخوردار باشند. کار سمپاشی گاهاً طولانی ‌مدت و در زمین های بزرگ زراعی صورت می‌ گیرد. در این حالت مخزن پلی اتیلن فوگر حرارتی دائماً در مقابل تابش آفتاب قرار می‌ گیرد. آفتاب از جمله عوامل مخرب و فرسایشی پلاستیک است. اما اگر از ترکیبات ضد UV در متریال ساخت مخزن استفاده شده باشد، می توان برای مدت بسیار طولانی عالی از هر گونه آسیبی، دستگاه فوگر حرارتی را به کار گرفت. بهتر است دستگاه اصلی را از نمایندگی فوگر حرارتی تهیه نمائید.²   طراحی مخزن باید به گونه ای باشد که مانع از رشد جلبک ها و قارچ ها در داخل آن شود. در عین حال باید این اطمینان را داشته باشیم که محلول سموم موجود در داخل مخزن عاری از هر گونه آلایندگی و یا ذرات جامد است. استفاده از فیلترهای مناسب برای تامین این نیاز ضرورت دارد. در هنگام استفاده از فوگر حرارتی هرگز نباید مخزن را بدون حضور فیلترهای مناسب پر از محلول سموم نمایید.²   محتویات داخل مخزن باید قابل رویت باشد. برای این منظور برخی از تولیدکنندگان از مخزن های پلی اتیلن شفاف استفاده می ‌کنند. اما در طرح برخی دیگر، مخزن از یک گیج شیشه ای کاملا مقاوم برخوردار است. مشاهده مقدار سموم داخل مخزن باعث می ‌شود تا بهتر بتوانیم برنامه مدونی برای ادامه عملیات سمپاشی تدارک ببینیم. در عین حال حضور این گیج، تکلیف ما را در انتهای عملیات سمپاشی با فوگر حرارتی مشخص خواهد کرد. اینکه هنوز چه مقدار از سموم در داخل مخزن مانده است و در نهایت مستعد تداوم سمپاشی تا چه حجمی از فضا هستیم. اگر از نمایندگی فوگر حرارتی این دستگاه را تهیه کنید قطعا از نمونه های اصلی بهرمند خواهید شد. 
فوگر حرارتی
  ²   طراحی فوگر حرارتی باید به شکلی باشد که بتوان به راحتی مخزن را از آن جدا نمود. مخزن باید تحت شست و شوی دائمی باشد. از این رو نمی ‌توان آن را در حالیکه متصل به دستگاه فوگر حرارتی است، شستشو داد؛ بلکه باید بتوان این مخزن پلی اتیلن را به راحتی جدا کرد تا قابلیت شستشوی آسانی داشته باشد. این شستشو برای آن است که بتوانیم مازاد سموم مانده در مخزن را از آن خارج کنیم. در نظر داشته باشید که نمی توانید دستگاه را در حالیکه مقداری از سموم در آن مانده است، بلااستفاده رها کنید. هر گونه نگهداری از دستگاه باید در یک مکان عاری از تابش مستقیم خورشید، خشک و مخزنی که به طور کامل از سموم خالی شده و شستشو داده شده است، باشد. 

استفاده از فوگر حرارتی چه برتری هایی دارد؟

 در تمام این ماجرا قدم به قدم همراه یک دستگاه مدرن سمپاشی شدیم. دستگاهی که قرار است محلول آفت کشی را از طریق یک مه غلیظ و کاملا سیال در تمام فضای هدف به شکل یکنواخت و موثر توزیع کند. اما همه می ‌دانیم که ایده های بسیار متنوعی در طراحی تا تولید انواع سمپاش ها حضور دارند. حال سوال کلیدی در این است که چرا باید در جمع بزرگ سمپاش های قدرتمند و موتوری با ایده های کلاسیک، فوگر حرارتی را برای سمپاشی برگزینیم؟ در یک کلام مزایای سمپاشی با فوگر حرارتی بنزینی در چیست؟ در ادامه برای پاسخ به این سوال کلی برخی از مزیت ها تا برتری های دستگاه مه پاش ضدعفونی کننده را به نسبت از دیگر دستگاه‌ های سمپاش مطرح می ‌کنیم. 1-    سادگی در طراحی: اولین و تقریباً اصلی ترین مزیت یک فوگر حرارتی طرح ساخت ساده آن است. اگر چه الگوی طراحی آن، موتورهای جت می باشد؛ اما به هیچ حالت در گنجاندن تکنولوژی، پیچیدگی ‌های یک موتور جت را ندارد. این دستگاه از یک لوله بلند، یک مشعل، یک فن و یک مخزن تشکیل شده است. این مجموعه قطعاً نمی ‌تواند جنبه های پیچیده ‌ای داشته باشد. البته به یقین در طرح ساخت، فوگر حرارتی به مراتب از سمپاش های دستی شارژی پیچیده ‌تر است. اما وقتی با رقیب هم رده یعنی انواع سمپاش های موتوری بنزینی مقایسه کنیم، طرح جت گونه دستگاه مه پاش ضدعفونی کننده بسیار ساده خواهد شد.2-    سرعت بالا در سمپاشی: عملکرد دستگاه فوگر حرارتی در سمپاشی فضاهای زراعی تا گندزدایی محیط های صنعتی و تجاری و حتی اماکن عمومی، بسیار سریعتر از هر نوع دستگاه سمپاش کلاسیک است. کافی است مه مورد نظر در خروجی نازل فوگر سمپاش را تولید کنید تا این مه به جریان افتاده، به راحتی تمام فضاهای هدف شما را در بر بگیرد. جریان سیال مه آنچنان سریع و فراگیر است که نیاز به جابجایی خاصی از جانب اپراتورها وجود ندارد. عملیاتی که باید با کمک سمپاش های دستی و یا موتوری در چندین ساعت نهایی شود، با بهره ‌مندی از یک فوگر حرارتی با اندک زمانی به انجام خواهد رسید. البته در مواقعی که قرار است برای فضاهای باز زراعی، فوگر حرارتی را به کار اندازید، باید از آرام بودن محیط مطمئن باشید. حضور هر گونه باد و حتی یک نسیم ملایم به شدت بر عملکرد موثر فوگر حرارتی تاثیرات منفی می گذارد. 
فوگر حرارتی
  3-    حمل و نقل ساده فوگر حرارتی: اصول طراحی دستگاه فوگر حرارتی در حمل و نقل ساده آن توسط اپراتورها می باشد. جمع بزرگی از انواع سمپاش ها با قابلیت حمل و نقل ساده طراحی شده اند. از سمپاش های دستی تا نمونه ‌های موتور بنزینی در این لیست بلند بالا قرار دارند. در این بین نمونه های دستی اگر چه سبک وزن هستند؛ اما کم توان نیز می ‌باشند و نمی ‌توانند سطح انتظارات بالای ما را تامین نمایند. در عین حال نمونه های قدرتمند موتوری که در حضور موتورهای بنزینی ساخته می‌ شوند، سنگین وزن هستند و حمل و نقل آنها با چالش‌ های جدی مواجه است و در نهایت پس از مدت زمانی باعث خستگی اپراتورها می شوند. در این بین دستگاه فوگر حرارتی از معدود نمونه ها می باشد که ظرفیت سمپاشی قدرتمندی را در وزنی کم ارائه می ‌کند. در نتیجه می توان عاری از خستگی برای مدت طولانی همراه با این سمپاش توانمند و قدرتمند در سطوح گوناگون زراعی حاضر شد. فوگر حرارتی از شرایط حمل و نقل بسیار ساده ای برخوردار است.4-    توانمند در تقابل سریع برای کنترل آفات: آفات گیاهی غالباً به شکل تهاجمی در تعداد بالا با حجمی گسترده ظاهر می شوند. به طوری که هر گونه کندی و یا کم اهمالی در تقابل با آنها تبعاتی جز نابودی کامل محصولات زراعی ندارد. یکی از مشکلات کار با سمپاش های ساده دستی و یا مدل های قابل حمل شدن، کندی آنها در مواجهه با تهاجم گسترده آفات می باشد. به طوری که هرگز نمی توانند سرعت عمل مناسبی را تامین نمایند. کوچک بودن دستگاه، قدرت موتوری کم و یا استفاده از توان انسانی در این کاهش ظرفیت و کند بودن دستگاه تاثیرگذار است. اما در کار با سمپاش فوگر حرارتی ماجرا کاملا متفاوت است. این دستگاه در عین آنکه کوچک جثه با وزن کمی است، سرعت عمل بسیار بالایی در مواجه بودن با شرایط بحرانی دارد. به شکلی که می تواند هر یک هکتار زمین زراعی را در مدت زمان یک ساعت به طور کامل و موثر سمپاشی کند. این سرعت بالا در سمپاشی به خاطر تولید مه غلیظی است که به شکل سیال در تمام فضاهای پنهان و پیدا گسترده شده است.5-    قابلیت بالا در دسترسی به سطوح با دسترسی محدود: همه فضاهای تحت سمپاشی به یک اندازه در دسترس نیستند. مثلا نمی‌ توان تمام برگ های یک گیاه متراکم را به شکل یکنواخت سمپاشی کرده و یا در یک مکان عمومی به هیچ حالت نمی توان سطح دسترسی کاملی بر تمام سطوح پیدا و پنهان ایجاد کرد. گاهی هم به هیچ حالت نمی توان ایده جامعی برای گندزدایی فضاهای دور از دسترس مانند عمق یک کانال، درز دیوار، شکاف و... مطرح کرد. در سمپاشی برای چنین فضاهایی نیاز به یک دستگاه با توانمندی بالا در رسیدن به فضاهای نامحدود دارید. فوگر حرارتی در تامین این نیاز بهترین است. مه تولید شده دستگاه فوگر حرارتی به شکل سیال و متراکم در فضا به گردش درآمده و بدون توجه به محدودیت فضا خودش را به دوردست ترین نقاط می رساند. به این ترتیب می ‌توانیم به راحتی با چرخاندن نازل فوگر حرارتی، عمیق ترین شکاف ها، سوراخ ها و یا کانال ها را گندزدایی کنیم. در ریشه کن کردن انواع حشرات و یا حیوانات موذی مانند موش ها، استفاده از فوگر حرارتی بهترین است. زیرا به راحتی محلول گندزدا را به محل تجمع و یا تخم ریزی آنها که غالباً دور از دسترس هستند می ‌رساند. 
فوگر حرارتی
  6-    فوگر حرارتی دستگاه بادوامی است: در طراحی بخش های مکانیکی فوگر حرارتی، هیچ بخش متحرکی پیش‌ بینی نشده است. دستگاه عاری از بخش ‌های موتوری است. تنها قسمت متحرک دستگاه یک فن دمنده ساده در قسمت انتهای لوله بلند فوگر حرارتی است که وظیفه تامین هوای فشرده را بر عهده دارد. در یک بیان ساده، هر چه بخش های متحرک دستگاهی کمتر باشد، قاعدتاً اسیر خرابی‌ های کمتری خواهد شد. لذا طول عمر بیشتری را تجربه می کند. در بطن اجزای فنی فوگر حرارتی، بخش‌ های بسیار ساده ‌ای حضور دارند. این دستگاه از یک محفظه احتراق ساده تشکیل شده است و باقی ماجرا، یک لوله بلند برای هدایت مه تولید شده است. مخزن تا نازل پاشش محلول سمپاش نیز طرح ساخت ساده‌ ای دارند. به این ترتیب عدم وجود قطعات متحرک باعث طول عمر بالای دستگاه فوگر (مه پاش حرارتی) است.7-    هزینه نگهداری از دستگاه فوگر حرارتی اندک است: به طور کلی قیمت دستگاه سمپاش فوگر به نسبت کارایی دستگاه حدود بسیار مناسبی دارد. قیمت دستگاه سمپاش فوگر اگر چه به نسبت از عموم سمپاش های دستی بالاتر است؛ اما کارآیی سطح بالای این ماشین سمپاش را نیز باید مورد توجه داشته باشید. در عین حال عدم حضور قطعات متحرک اگر چه باعث خرابی های کمتری است، هزینه نگهداری دستگاه را نیز کاهش داده است. فوگر حرارتی به این سادگی ها خراب نمی شود. لذا هزینه نگهداری از آن به مراتب کمتر از دیگر نمونه های موتوری می باشد. در عین حال مزیت برتری فوگر گرم در قیمت فوگر حرارتی است. دستگاهی که قابلیت یک سمپاش توانمند فرغونی را دارد و در عین حال با قیمت کمتری چه در لحظه خرید و یا در هزینه ‌های جانبی تا نگهداری مواجه است. از خرید تا نگهداری با صرف هزینه تقریباً معقولی می توان یک دستگاه فوگر حرارتی را به کار انداخت و از قدرت بالای سمپاشی آن بهره مند شد.8-    راندمان بالا در سمپاشی: یکی از بزرگترین و شاید کلیدی ترین مزیت های کار با فوگر حرارتی، استفاده از حداقل محلول سمپاشی برای حداکثر فضاهای ممکن است. این دستگاه می‌ تواند با صرف محلول سمپاش بسیار کمتری از دیگر دستگاه ‌ها، شرایط ایده ‌آل آفت زدایی و یا گندزدایی را تامین نماید. در سمپاشی توسط دستگاه های کلاسیک، مشکل بزرگ در توزیع یکنواخت محلول های سمپاش است. چرا که ایده توزیع سموم در این ابزارها متکی بر تولید قطرات بسیار ریز است. این حالت بارانی در پاشش سموم هرگز نمی تواند سطح یکنواخت مناسبی را تامین نمایند؛ مگر آنکه دست به کار باشید و با صرف مقدار قابل توجهی از محلول سمپاش، عملیات آفت زدایی و یا گندزدایی را نهایی کنید. اما در فوگر حرارتی قرار است یک مه که مملو از سموم است، تولید کنیم. این مه به شکل سیال و یکنواخت در تمام فضای هدف توزیع می‌ شود. لذا ماهیت سمپاشی کاملاً یکنواختی دارد. از این رو می ‌تواند با صرف کمترین محلول سمپاش، حداکثر فضا را تحت تاثیر مه غلیظ خود قرار دهد. 
فوگر حرارتی
 

فوگر حرارتی برای مقابله با کرونا

 بیماری های مسری و فراگیر چالش ‌های جدی و گاها خطرناکی در جوامع بشری هستند. مانند بیماری کرونا که توانسته است تمام کشورهای دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده باشد. بیماری ‌های مسری مانند کرونا با ماهیت ویروسی به راحتی در فضا حضور پیدا کرده و بر تمامی سطوح می نشینند. یک فرد آلوده با حضور در یک مکان عمومی، بخش بزرگی از آن را آلوده خواهد کرد. در این حالت هر کسی که به هر ترتیبی در فضای آلوده شده حاضر می ‌شود، مستعد مریض شدن است. برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا انواع روش های قرنطینه شدن را مطرح می‌ کنند. ایده ‌هایی که تماماً به محدودیت در ارتباط میان انسان ‌ها اشاره دارند. اما در سمت دیگر ماجرا، ضدعفونی کردن سطوح نیز در تقابل با بیماری ‌های مسری مانند کرونا تاثیرگذار است. فرد آلوده به بیماری های مسری مانند کووید ۱۹در حین نفس کشیدن حجم بالایی از ویروس ها را در فضای اطراف پخش می ‌کند. این ویروس ها در هوا به حرکت در آمده و خیلی زود بر تمامی سطوح می نشینند. در این حالت تمامی سطوح، آلوده به ویروس شده اند. هر گونه تماس با این سطوح، زمینه انتقال بیماری را فراهم می ‌کند. از طرفی دیگر دست های آلوده افراد بیمار بر سطوح پرکاربردی مانند دستگیره درب ها و... در تماس است و به این ترتیب زنجیره انتقال هر چه وسیع تر و البته ساده تر خواهد شد. ضدعفونی کردن سطوح بهترین ایده در تقابل با انتشار خطرناک ویروس است؛ اما چطور می توانیم سطوح بی انتها در اماکن عمومی را ضدعفونی کنیم؟ ویروس کرونا همراه با جریان هوا و یا تحت تاثیر دستان آلوده مستعد حضور بر هر سطحی است و ما چندان قدرتی در شناسایی همگی این سطوح برای ضدعفونی کردن نداریم. پس بهتر است در یک ایده تاثیرگذار، تمام سطوح را به شکل همزمان ضدعفونی کنیم. مه تولید شده توسط دستگاه فوگر حرارتی در این ضدعفونی‌کردن گسترده بهترین است. مه تولیدی فوگر حرارتی که مملو از مواد ضدعفونی کننده است، در جریان هوای گرم و منبسط شده دستگاه در فضای مورد نظر به حرکت درآمده و بر تمامی سطوح می نشیند. به این ترتیب می توان استفاده از فوگر حرارتی را به عنوان یکی از بهترین روش ‌ها در تقابل با انتشار ویروس کووید ۱۹در نظر گرفت. البته در حین استفاده از فوگر حرارتی در سمپاشی فضا و یا ضدعفونی کردن محیط باید از حضور افراد در محل مورد نظر جلوگیری کنید. مه تولید شده به شدت سمی است و هیچ کسی نباید از آن استنشاق کند. این نوع گندزدایی سطوح می تواند در دسته محدودیت های فوگر حرارتی قرار بگیرد. با این همه مه تولید شده به سرعت بر تمامی سطوح می نشیند. لذا محدودیت رفت و آمد ایجاد شده غالباً چندان چالش ‌برانگیز نخواهد شد. 
فوگر حرارتی
  

کاربردهای مه پاش در دنیای باغبانی

 هر آنچه تاکنون از مه پاش حرارتی مطرح کردیم، نام دستگاهی بوده است که با هدف سمپاشی موثر در فضاهای گلخانه ‌ای و یا ضدعفونی کردن محیط های عمومی بوده است. اما این دستگاه توانمند جدا از بحث ضدعفونی کردن و آفت زدایی می تواند کاربردهای گسترده دیگر نیز داشته باشد. مانند تاثیر مطلوبی که در امر باغبانی برای جلوگیری از سرمازدگی درختان دارد. تقریباً همه ما می دانیم که سرما زدگی تا چه اندازه می ‌تواند باعث ایجاد خسارات بسیار سنگین برای محصولات باغبانی باشد. غالباً بر اثر یک شرایط نامناسب جوی ممکن است دوره باروری درختان میوه دچار اختلال شود. در این حالت خطر تغییرات جوی و سرمازدگی های احتمالی باردهی گیاهان و درختان باغ را تهدید می کند. شکوفه های تازه، تحمل سرمای شدید زمستانی را ندارند. پس باید از حضور آنها حمایت کرد و بهترین راه حل در ایجاد یک پوشش گرمایی است. اما این پوشش گرمایی را چطور ایجاد کنیم؟ برخی از باغبان ها برای پرهیز از سرمازدگی گیاهان، رو به تولید دود با حجم بالایی دارند. اما این روش اثرپذیری بسیار اندکی دارد و نمی ‌تواند هجوم مخرب سرما را مهار کند. لکن ایده بهتر استفاده از یک مه داغ به عنوان پوشش گرمایی است. مه داغی که توسط مه پاش حرارتی تامین می شود. در این حالت هدف از فوگر حرارتی در سمپاشی و آفت زدایی نیست. این دستگاه دیگر قرار نیست تا محلول های ضدعفونی کننده و یا گندزدا را در غالب یک مه داغ و سیال توزیع نماید. بلکه قرار است تنها اقدام به تولید یک مه داغ کند. مه تولید شده از فوگر حرارتی تحت تاثیر گرمای محفظه احتراق کاملاً داغ است. برای تبدیل شدن یک فوگر حرارتی به دستگاه Anti-Freezing ماجرای چندان پیچیده ای در کار نیست. فقط کافی است مخزن دستگاه را از آب پر کنید. در این حالت محفظه احتراق فوگر حرارتی تحت عبور هوای پرفشار، جریان هوایی داغی تولید می ‌کند. نازل دستگاه فقط آب را در مسیر این هوای به شدت داغ و منبسط توزیع می کند تا قطرات ریز آب در حالت مه داغی تولید شود. این مه، گرمایی بسیار بالاتر از هوای سرد حاکم شده در محیط باغ دارد. لذا به سرعت ارتفاع گرفته و به شکل یک لحاف داغ و مرطوب تمام فضای باغ را پر می کند. به این ترتیب توانسته ایم یک پوشش حرارتی مه آلود را برای باغ شکوفه زده خود ایجاد کنیم و نگذاریم تا موج سرما درختان نوآور ما را آسیب بزند. استفاده از فوگر حرارتی برای رفع سرماهای ناگهانی در باغ بهترین ایده است. پوشش مه داغ تولید شده بسیار غلیظ و عمیق می باشد. در عین حال کمترین آلودگی در محیط پخش شده است و مصرف سوخت چندانی حاصل نشده است. در واقع توانسته ایم با حضور فوگر حرارتی تنها از طریق توزیع آب به شکل مه در فضای باغ از خطر سرمازدگی درختان در امان باشیم. این ایده تاثیر بسیار خوبی دارد. تا جاییکه می ‌تواند درختان باغ را از خطرناک ترین تغییرات شدید دمایی نجات دهد. 

کاربردهای متفرقه اما تاثیرگذار فوگر حرارتی

 فوگر حرارتی آماده است تا هر توزیع سراسری مواد و ترکیباتی را به شکل یک مه غلیظ و سیال انجام دهد. هر جا که دامنه کار بسیار گسترده و قطعیت در توزیع دستی غیر ممکن است، می توان از هنر فوگر حرارتی استفاده کاملی داشت. یکی از این موارد، استفاده در سردخانه هایی است که محل نگهداری از میوه ها هستند. 
فوگر حرارتی
  میوه ها و سبزیجاتی که در داخل سردخانه ها نگهداری می ‌شوند، همواره در خطر پیدایش قارچ ها هستند. حجم نگهداری از آنها در فضاهای سردخانه ای غالباً بسیار زیاد است. تا جاییکه نمی توان به شکل موردی اقدام به قارچ زدایی داشت. اما می توان با استفاده از مه تولید شده در فوگر حرارتی، میوه و سبزیجات موجود در فضاهای سردخانه ای را قارچ زدایی کرد. مه با حرکتی سیال قادر است تا در عمق انبارهای نگهداری از مواد غذایی نفوذ کرده و هدف مورد نظر را به انجام رساند. با کمک مه پاش حرارتی می توان انواع قارچ کش ها، آنتی اکسیدان ‌ها مانند Captan، OPP، Ethoxyquin، DPA و... را توزیع کرد. وقتی از طریق مه پاش حرارتی در حال توزیع این ترکیبات هستیم، به شکل تأثیرگذاری نتایج مثبت را بر حفظ کیفیت میوه ها و سبزیجات شاهد هستیم. تا جاییکه می توان از مه پاش حرارتی در توزیع قارچ کش هایی مانند Cipc که برای جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی می باشد نیز تاثیرگذار بود. به هر صورت جدا از بحث سمپاشی و یا مقابله با یخ زدگی، استفاده از فوگر حرارتی در سطح سردخانه ها و انبارهای مواد غذایی به خصوص در سیلوها بسیار متداول است.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5