خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

فیلتر دیسکی آب کشاورزی

فهرست مطالب

تامین آب پاکیزه برای اهداف مصرفی تا کشاورزی یکی از مهمترین فاکتورهای توسعه در جوامع انسانی است. آب، اصلی ‌ترین ماده حیاتی است که یقیناً در صدر پر مصرف ترین نوشیدنی جهان قرار خواهد گرفت. از طرفی عمل آوری هر محصول در دنیای کشاورزی به آب نیاز دارد که در این صورت، آب پاکیزه در جایگاه یک شاخص برتر اقتصادی تا فرهنگی قرار می گیرد؛ اما تامین آب پاکیزه در دنیای پر از آلودگی ‌های زیستی تا محیطی دنیای امروز، کار ساده ای نیست.

جدا از تاسیس تصفیه خانه های بزرگ شهری، خیلی ‌ها علاقه دارند که آب مصرفی خود را، خودشان تصفیه نمایند. از این رو دنیای بزرگی از انواع فیلتر ها به جهت تصفیه آب ابداع شده است. تصفیه هایی که آب را با اهداف گوناگون مصرفی تا کشاورزی تصفیه می ‌کنند. یکی از پرمصرف‌ ترین انواع می تواند فیلتر دیسکی باشد و فیلتر دیسکی آزود یقینا از بهترین ها در بازار امروز ایران است.

فیلتر دیسکی یک نوع فیلتر با ساختار ساده ‌ای است که با توجه به قیمت مناسب در کنار تامین آب با سطح پاکیزگی مطلوب به یکی از محبوب ترین انواع فیلتر تبدیل شده است. این مقاله قصد دارد تا به تشریح کاملی از فیلتر دیسکی آبیاری خصوصا محصولات برند آزود بپردازد.

فیلتر دیسکی چیست؟

آب، سیال بسیار روانی است که حجم قابل توجهی از آلاینده ‌های موجود در آن، ذرات بسیار ریز و غیر قابل مشاهده می باشند. این سیال بسیار روان می تواند از هر معبر کوچکی به راحتی عبور کند. در حالیکه ذرات ریز را در پس معبر رها خواهد کرد. از این رو در ساخت یک فیلتر کارآمد، کافی است یک معبر با سوراخ های بسیار ریز در مسیر حرکت آب ایجاد کنیم. کاری که توسط فیلتر دیسکی آب تامین شده است.

فیلتر آبیاری از شیار های بسیار ریز بر روی دیسک هایی که غالباً پلاستیکی هستند، ایجاد شده است. آب به راحتی از این شیار های بسیار ریز عبور می کند. در حالیکه ذرات و مواد بسیار ریز معلق در خود را در پس این سطوح پلاستیکی رها خواهد کرد. ذرات معلق گرفته شده از آب تا زمان انجام فرایند اسمز معکوس بر سطح شیار های فیلتر آبیاری می ‌مانند تا در زمان شستشو به راحتی از فیلتر دیسکی آبیاری جدا شده و فیلتر تمیز می گردد.

در ساختار فیلتر دیسکی چه اجزایی وجود دارد؟

تنوع گوناگون در ساخت فیلتر آبیاری دیسکی در نظر گرفته می شود. ایده های جدید در تعامل با تفکرات قدیمی، هر روز یک ساختار متنوع را در این فضا عرضه می‌ کنند؛ اما تقریباً در تمام این ساختار ها، یک الگوی ثابت دیده می شود. الگویی که از اجزای متنوع به قرار زیر برخوردار هستند.

-         شاسی که اجزای مختلف فیلتر دیسکی را در خود گرفته است.-         همزن که یک نوع پروانه کوچک است که همراه با فشار آب به گردش در خواهد آمد.-         صفحات سرامیکی و یا پارچه ای که در مراحل انتهای فیلتر آب تعبیه شده اند.-         سیستم تمیز کننده که متشکل از صفحات دیسکی شکل است.-         کنترل کننده که می تواند میزان دبی آب را در اختیار شما گذارد.

دلایل برتری فیلتر دیسکی آبیاری نسبت به فیلتر توری

•    ظرفیت فیلتر دیسکی آب کشاورزی نسبت به فیلتر توری آبیاری بالاتر است.•    عمر مفید فیلتر دیسکی آبیاری بیشتر از فیلتر توری است.•    مقاوم تر از فیلتر توری است.•    حفظ و نگهداری فیلتر دیسکی آب کشاورزی آسان تر از فیلتر توری است.

فیلتر دیسکی آب کشاورزی

کیفیت فیلتر دیسکی به چه عواملی بستگی دارد؟

کیفیت فیلتر دیسکی آب کشاورزی به شکل ظاهری فیلتر دیسکی، طول بدنه فیلتر، زاویه قرار گیری شیار ها و تعداد این شیار ها، مقدار و اندازه ذرات معلق موجود در آب بستگی دارد. حلقه ها یا دیسک های همرنگ سایز یکسان دارند. هرچه مقدار و اندازه ذرات بزرگتر باشد فیلتر دیسکی آبیاری سریع تر گرفته یا مسدود می شود. زمانی که افت فشار بین مانومتر ورودی و خروجی بیش از مقدار ذکر شده در کاتالوگ شرکت سازنده باشد زمان شستشوی معکوس یا به اصطلاح بکواش فیلتر فرا رسیده است. معمولاً افت فشار بین 1 الی 4 متر نشان دهنده گرفتگی شیار ها و نیاز مبرم آن ها به بکواش است.

نکات مهم فیلتر های دیسکی

1.    سعی کنید بیش از یک فیلتر در سیستم داشته باشید تا به هنگام بکواش یکی از آن ها، بقیه کار کنند.2.    فیلتر های ثانویه یا فیلتر دیسکی آبیاری کشاورزی نسبت به جلبک بسیار حساس بوده و در صورت وجود جلبک سریعاٌ مسدود می شوند. در خصوص وجود جلبک سعی شود قبل از فیلتر دیسکی تصفیه آب از فیلتر های شنی استفاده شود. در صورت غیر ممکن بودن این کار دیسک ها را با فاصله زمانی کم شستشو دهید.3.    اگر برای استفاده از آب چاه از شافت و غلاف روغنی استفاده می شود می بایست آب استخر به گونه ای تخلیه شود، زیرا روغن ها باعث گرفتگی دیسک ها در فیلتر دیسکی آب کشاورزی می شوند.4.    خرابی یکی از اجزای تشکیل دهنده فیلتر دیسکی سبب عملکرد نادرست فیلتر می شود که نهایتا دستگاه کارکرد لازم را نخواهد داشت به همین دلیل توصیه می شود به صورت دوره ای اقدام به بررسی فیلتر دیسکی آبیاری شود.

مزایای استفاده از فیلتر دیسکی آبیاری

•    فیلتر دیسکی آب کشاورزی به دلیل جداسازی ذرات با حداکثر قطر 200 میکرون، ذرات ریز موجود در آب که موجب گرفتگی و رسوب در قطره چکان ها و آب پاش ها می شود را می گیرد.•    فیلتر دیسکی آبیاری دستی، به دلیل ارزان بودن بیشتر در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.•    فیلتر اتومات، به دلیل قیمت بالا، در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.•    مقاومت فیلتر دیسکی آبیاری در برابر زنگ زدگی•    استفاده آسان فیلتر دیسکی آبیاری•    نصب سریع و آسان فیلتر دیسکی آبیاری•    بازده بسیار بالا فیلتر دیسکی آبیاری•    افت فشار پایین فیلتر دیسکی آبیاری

فیلتر دیسکی آزود اسپانیا

شرکت های متعددی در سراسر جهان وجود دارند که با هدف ساخت انواع فیلتر دیسکی فعالیت می‌ کنند. یکی از بهترین آنها شرکت فیلتر آزود ساخت کشور اسپانیا می باشد.شرکت فیلتر آزود در زمینه تولید انواع فیلتر دیسکی آب، فیلتر های توری، فیلتر های اتوماتیک و... فعالیت می ‌کند. فیلتر دیسکی آزود که مورد هدف این مقاله است، در دو تیپ کلی فیلتر دیسکی آزود با شستشوی دستی و فیلتر دیسکی آزود با شستشوی اتوماتیک توسط این کمپانی صاحب نام اسپانیایی طراحی و تولید می شود.

امکان شستشوی اتوماتیک در طراحی فیلتر دیسکی آزود یکی از برتری های قابل توجه در ساختار این فیلتر آبیاری می باشد؛ اما در انواع شستشوی دستی نیز، طراحان برند آزود متوجه نیاز های مشتریان خود بوده اند و به گونه ‌ای این فیلتر دیسکی را ساخته اند تا بتوان به راحتی زمان شستشو را متوجه بود. برای این منظور کافی است متوجه اختلاف فشار دو عدد مانومتر در ابتدا و انتهای فیلتر دیسکی باشید. فیلتر دیسکی آزود نیز به مانند تمام فیلتر های دیسکی هم نوع خود در دو مدل هلیکس و مدولار تولید می‌ شود.

فیلتر دیسکی آب کشاورزی

نوع هلیکس فیلتر دیسکی آزود همراه با یک طراحی مارپیچی شکل بوده که می‌ تواند به راحتی موجبات پس راندن اجسام جامد را فراهم آورد. این نوع از طراحی در فیلتر دیسکی آزود مدل هلیکس ناشی از تفکر ایجاد نیروی گریز از مرکز می باشد. ایجاد جریان های گردابی در آب باعث خواهد شد تا ذرات سنگین و معلق در آن به سمت دیواره ‌های فیلتر فرستاده شوند. این طراحی باعث شده تا مدل هلیکس در فیلتر دیسکی آزود به نسبت نوع مدولار این فیلتر دیسکی از برتری محسوسی برخوردار باشد.

از طرفی حداقل فشار مورد نیاز برای فعال شدن سیستم بک واش فیلتر دیسکی آزود تنها 1.5 مدولار اتمسفر است و این می تواند موقعیت و کارکرد مطلوب آن را نتیجه بخش سازد. دیسک های طراحی شده در فیلتر دیسکی آزود از دقت بسیار مطلوبی در طراحی برخوردار هستند. به گونه ‌ای که می ‌توانند در فاصله هایی بسیار نزدیک از یکدیگر نصب شوند. ذرات بر جا مانده بر دیسک ها به قسمت پایین فیلتر دیسکی هدایت می‌ شوند.

در انتخاب انواع هلیکس تا مدولار انواع فیلتر دیسکی آزود، یکی از تفاوت‌ ها می ‌تواند در مراحل شستشوی فیلتر آبیاری باشد. از آنجا که در مدل هلیکس، ذرات از طریق نیروی گریز از مرکز جداسازی می‌ شوند، آلودگی های کمتری بر سطح دیسک ها باقی می مانند. از این رو انواع هلیکس فیلتر دیسکی آزود از امکان شست و شوی راحت تری برخوردار هستند. این موضوع می ‌تواند بر قیمت فیلتر آبیاری هم تاثیرگذار باشد. به همین جهت در باب قیمت، شاهد افزایش قیمت فیلتر آزود مدل هلیکس به نسبت انواع مدولار هستیم.

عمده موارد استفاده از فیلتر دیسکی آزود اسپانیا

به طور کلی در هر فضایی که تاسیسات آبی مورد استفاده قرار می گیرد، می‌ توان انتظار استفاده از فیلتر های دیسکی را داشته باشید. این موضوع در استفاده از فیلتر دیسکی آزود نیز در طیف گسترده‌ ای از مصارف صنعتی قابل رویت است. مواردی مانند:

•    استفاده در آبرسانی های تحت فشار•    استفاده در پرورش ماهی و دیگر آبزیان•    استفاده در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی•    استفاده گسترده در صنایع غذایی و داروسازی•    کارکرد استخر ها و آب نما های تفریحی•    کاربرد در تجهیزات نمک زدایی و دستگاه های آب شیرین کن•    فیلتر کردن آب کشاورزی

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر