خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

فیلتر دیسکی آزود (Azud)

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

روش مدرن آبیاری در دنیای امروز کشاورزی توام با استفاده از سیستم ‌های کارآمدی مانند آبیاری قطره ای و یا بارانی است. در این تیپ از آبیاری ها، به دنبال آن هستیم که بتوانیم در سطح زمین زراعی و یا باغات، شبکه ای هدفمند از لوله های انتقال آب داشته باشیم.لوله هایی که در نهایت آب را همراه با حضور یک قطره چکان در پای گیاهان هدف تخلیه خواهند کرد. لکن در تمام این سیستم، سلامت کامل قطره چکان بدون هر گونه رسوب گیری و یا گرفتگی اهمیت دارد. از این رو لازم است تا سیستم آبیاری مدرن کشاورزی را مجهز به انواع فیلتر های مناسب و مخصوصی کرده باشیم. مانند انواع فیلتر دیسکی آزود که کاملا مخصوص این کار طراحی شده اند. 
فیلتر دیسکی آزود (Azud)
 در بین انواع برند های جهانی در تولید فیلتر دیسکی، قصد تشریح فیلتر دیسکی آزود را داریم. فیلتر دیسکی آزود محصول کشور اسپانیا از نمونه های باکیفیت، خوش ساخت و البته کارآمد بازار است که در صورت استفاده می تواند راندمان کلی سیستم آبرسانی شما را افزایش چشمگیری داده باشد. لکن قبل از پرداختن به فیلتر دیسکی آزود اندکی در باب چرایی استفاده تا کلیات فنی از فیلتر دیسکی خواهیم گفت. 

فیلتر آبیاری چیست و چه مدل هایی دارد؟

 سیستم های آبیاری قطره ‌ای می ‌توانند راندمان کلی محصولات کشاورزی را افزایش دهند؛ اما در صورتی می توانند موفقیت لازم را حاصل آورند که از آب با کیفیت بالایی برخوردار باشند. آب با سطح آلودگی ‌های بالا به سرعت مسیر خروجی قطره چکان های کشاورزی را مسدود خواهد کرد. در این حالت به هیچ شکل نمی توان سیستم آبیاری مورد نظر را کارآمد ارزیابی کرد. لذا لازم است تا قبل از ورود آب در لوله های انتقال، فکر اصولی برای حذف ذرات جامد از آن کرده باشیم. برای این منظور مدل های متنوع از فیلتر دیسکی را طراحی کرده اند. در گذشته برای فیلتر کردن آب کشاورزی از فیلتر های توری استفاده می کردند. فیلتر های توری طرح ساخت ساده ‌ای دارند. در این مدل از این فیلتر آبیاری قطره ای با نصب توری هایی با خانه ‌های کوچک سعی در حذف ذرات معلق از آب را دارند؛ اما این مدل از فیلتر آبیاری قطره ای نمی تواند تمامی ذرات را حذف کند. از طرفی خود مستعد انسداد کامل جریان آب است. در مقابل فیلتر دیسکی حضوردارد. نمونه های مهندسی شده تر از فیلتراسیون آب که موفق به حذف ذرات بسیار کوچک تا قطر ۸۰ میکرون خواهند شد. آنچه با عنوان فیلتر Azud در سطح بازار حضور دارد، از نمونه های مطلوب در همین مدل های دیسکی است. مدل های متنوع دیگری مانند فیلتر های تانگ شن، سیلیکون و... نیز برای تهیه آب با اهداف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما در دنیای امروز با طراحی های مدرن از فیلتر های بهتری مواجه هستیم. فیلتر دیسکی یک ایده خلاقانه تر برای حذف ذرات جامد می باشد. 

فیلتر دیسکی آزود چیست و چگونه کار می کند؟

 در ایده طراحی فیلتر دیسکی آزود، عبور دادن حجم آب از میان دیسک هایی با سوراخ های کوچک است که به ترتیبی هدفمند بر روی هم قرار گرفته اند. هر یک از این دیسک ها در فیلتر دیسکی آزود، قابلیت حذف اندازه مشخصی از ذرات معلق در آب را دارند. در واقع در بطن یک فیلتر دیسکی، شاهد حلقه های لاستیکی شیارداری که همگی بر هم قرار گرفته اند، هستیم. آب آلوده و یا آبی که قرار است تحت فیلتراسیون، حجم بالایی از ذرات جامد معلق در آن گرفته شود، از قسمت ورودی فیلتر دیسکی آزود وارد فضای داخلی شده و پس از عبور از میان این دیسک ها در هر مرحله مقداری از ناخالصی ‌های آن گرفته خواهد شد. 
فیلتر دیسکی آزود (Azud)
 به این ترتیب ذرات معلق از دانه های بسیار ریز شن تا انواع جلبک ها و دیگر رسوبات و حتی املاح را می ‌توان از بطن آب بیرون کشید و در نهایت آبی با حداکثر ظرفیت خلوص از پورت خروجی فیلتر دیسکی آزود استخراج کرد. در این بین هر چه دیسک های شیاردار با ظرافت ساخت بالاتری همراه باشند و یا اینکه با تعداد بیشتری فیلتر دیسکی آزود را ساخته باشند، میزان کیفیت بهتری از آب خروجی حاصل خواهد شد. به این ترتیب در ساخت انواع فیلتر دیسکی، دسته بندی های متنوع براساس مش از ۴۰ الی ۶۰۰ تعریف شده است. فیلتر دیسکی آزود اسپانیا می ‌تواند ذرات معلق در آب با قطر های ۳۵ الی ۴۰۰ میکرون را جداسازی کند. یکی از نکات در شناخت کلی فیلتر دیسکی مانند فیلتر Azud درک مفهوم مش می باشد. مش معرف تعداد دانه بندی در هر اینچ مربع از فضای دیسک است. هر چه عدد مش در فیلتر آبیاری قطره ای از مدل های دیسکی بالاتر باشد، با تعداد دانه بندی های بالاتری مواجه هستیم. در نتیجه می‌ توانیم ذرات با قطر های بسیار کمتری را از آب بیرون بکشیم. 

مزیت ها در استفاده از فیلتر دیسکی آزود

 در آبیاری قطره ای به دنبال راندمان بالایی در مصرف آب هستیم. ایده ای که در آن قرار است آب گرانبها در سطح مزارع تنها در پای گیاهان هدف آن هم با نظمی تعریف شده ریخته شود. خلق چنین سیستمی که بتواند راندمان بالای مصرف آب را حاصل کند، مستلزم استفاده از قطره چکان ها می باشد؛ اما این قطره چکان ها مستعد جدی در انسداد هستند. یک قطره چکان مسدود شده دیگر نمی تواند آب لازم برای گیاهان هدف را تامین کند. در نتیجه تمام برنامه ریزی برای پیاده سازی یک ایده نوین آبیاری بی اثر خواهد شد. برای همین است که نهایت دقت در فیلتراسیون آب کشاورزی اهمیت دارد. یک فیلتر دیسکی مانند فیلتر دیسکی Azud می تواند به خوبی وجه جدی در تامین چنین سطح کیفی از آب را فراهم آورد. برخی مزایا در استفاده از فیلتر دیسکی آزود اسپانیا به قرار زیر است: □      فیلتر دیسکی آزود به نسبت دیگر مدل ‌های فیلتر آبیاری قطره ای مانند طرح های توری که بسیار متداول هستند، از راندمان بالاتری در خلوص آب خروجی برخوردار می باشند. فیلتر دیسکی آزود تقریباً می ‌تواند تمام ذرات معلق در آب را جدا سازی کند.□      طراحی اجزای دیسکی در بطن فیلتر دیسکی آزود به گونه ‌ای است که این فیلتر آبیاری قطره ای عاری از هر گونه واکنش شیمیایی با آب می باشد. به این ترتیب تحت حضور آب دچار فرسایش نمی شود.□      مقاومت بالای فیلتر دیسکی آزود در مقابل زنگ زدگی و یا خوردگی نیز قابل توجه است. این فیلتر در درازمدت عاری از هر گونه فرسایش کار خواهد کرد.□      از قابلیت شستشوی معکوس برای رفع آلایندگی ها و بازسازی دیسک های موجود در آن برخوردار می باشد.□      فیلتر دیسکی آزود با شرایط نصب ساده‌ ای است. تقریباً می‌ توان در اندک زمانی حضور آن را در ابتدای تمام سیستم های آب رسانی اجرایی کرد.□      فیلتر دیسکی آزود به مراتب از نمونه ‌های مشابه و یا موارد دیگر از دسته ‌بندی ‌های فیلتر آبیاری قطره ای، شرایط نگهداری و البته تعمیرات ارزانتر و به مراتب ساده تری دارد. 
فیلتر دیسکی آزود (Azud)
 

مدل های طراحی شده برای فیلتر دیسکی آزود

 برند اسپانیایی آزود در طراحی سیستم آبیاری قطره ای که در مدل‌ های دیسکی عرضه کرده است، دو ایده طراحی را در نظر دارد: 

×    فیلتر دیسکی آزود مودولار:

 مدل های متنوع از این دو فیلتر در طرح های فلزی و پلاستیکی طراحی شده ‌اند. از نوع پلاستیکی بیشتر با هدف استفاده در فضا ها با کیفیت پایین آب تهیه می شود و در مقابل جریان اندکی از آب را نیز دارد. از مدل های فلزی بیشتر با هدف استفاده در مواجهه با آب حاوی ذرات بسیار ریز استفاده می ‌شود. ذراتی که به هیچ حالت توسط چشم غیرمسلح قابل به دیدن آنها نیستید. 

×    فیلتر دیسکی آزود هلیکس:

 مدل های هلیکس از نمونه های فوق حرفه ای در طراحی انواع فیلتر دیسکی آزود می باشند. این مدل از فیلتر Azud قادر به حذف ذرات بسیار کوچک معلق در آب است. فیلتر دیسکی آزود مدل هلیکس در سایز های ۲ و ۳ اینچ تولید شده است. البته در مدل ۲ اینچ آن شاهد نمونه های سوپر و ساده هستیم. مدل سوپر قابلیت کاملی در حذف ذرات بسیار کوچک معلق در آب را دارد. 

بررسی فنی در شناخت فیلتر دیسکی آزود

 جدا از تیپ های مختلف در طراحی فیلتر دیسکی آزود، این محصول را با مقدار توانایی در حذف ذرات جامد معلق در آب دسته ‌بندی می‌ کنند. برای این منظور از معیاری با نام مش استفاده کرده ‌اند. مش معرف تعداد خانه ها در هر اینچ مربع از سطح دیسک های فیلتر است. با این معیار، انواع فیلتر دیسکی آزود در مدل ‌های ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۱۳۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ میکرون قرار خواهند گرفت. با این تعریف هر چه عدد مش بالاتر باشد، قدرت فیلترکنندگی نیز افزایش پیدا می ‌کند. فیلتر های دیسکی از ایده های حذف ذرات جامد معلق در آب در طراحی خود بهره مند می باشند. لذا اگر می خواهید سطح فیلتراسیون خود را افزایش داده و از ایده هایی مانند سیستم اسمز معکوس و یا اولترا فیلتراسیون بهره ‌مند شوید، بهتر است تا فیلتر دیسکی آزود را در اولین طبقه از فیلترسازی کاملا آب قرار داده باشید. چرا که در همان اولین طبقه باید بتوانید ذرات معلق در آب را پاکسازی کنید. 

مدل های متنوع در سایزبندی فیلتر دیسکی آزود

 هر فیلتر دیسکی از طریق حجم ورودی آب در فضای داخل دیسک ها با عبور آب از میان این فضا عملیات فیلتر کردن را انجام خواهد داد. لذابرای رسیدن به سطح فیلتراسیون بالاتر لازم است تا از دیسک ها با مش بالاتری بهره ‌مند باشید؛ اما برای رسیدن به حجم آب فیلتر شده بالاتر باید ظرفیت کاری فیلتر دیسکی آزود را افزایش دهیم. ظرفیت کاری چیزی متفاوت از قدرت فیلترکنندگی است. مراد از ظرفیت کاری، میزان سطح دبی است که یک فیلتر همراه با مقدار مش مشخصی قادر به تامین آن می‌ باشد. با این تعریف انواع مدل های ۱، ۲، ۳،  ۴ و ۶ اینچی در مدل های متنوع از فیلتر دیسکی آزود با سطح ظرفیت ‌های متنوع طراحی شده است. 
 • فیلتر دیسکی آزود مدل 1 اینچی:

 یک فیلتر با جنس پلی آمید است که قادر به تامین سطح دبی ۳ متر مکعب از آب را در هر ساعت دارد. این فیلتر دیسکی آزود قابلیت کار مناسبی برای تامین نیاز آبیاری در زمین های زراعی کوچک را دارد. 
 • فیلتر دیسکی آزود مدل ۲ اینچی:

 این فیلتر دیسکی می تواند تا ۳۰ متر مکعب آب را در هر ساعت پاکسازی کند. قابلیت تحمل فشار ۱۰ بار را برای آن در نظر گرفته اند و در کار برای اهداف کوچک تا متوسط از آب رسانی مفید هستند. 
فیلتر دیسکی آزود (Azud)
 تامین فیلتر آبیاری قطره ای آزود برای تامین یک خط آب کاملا پاکیزه در سطح مزارع نیازی جدید است. داشتن چنین آب پاکیزه ای نه با هدف شرب است؛ بلکه ضرورت جدا سازی ذرات معلق و جامد در آب است که ما را ملزم به استفاده از فیلتر آبیاری قطره ای آزود کرده است. چرا که این ذرات معلق در آب قادر هستند تا در مجرای قطره چکان ها رسوب کرده و در اندک زمانی باعث انسداد آنها باشند. در این حالت نمی توان انتظار تامین یک خط آبیاری کامل و مطمئنی را داشت.قیمت فیلتر آزود از نمونه های میانی بازار است. با توجه به سطح کیفی خوب این محصول می توان قیمت فیلتر آزودرا در رنج معقولی قرار داد. البته بسیاری از موارد فروش فیلتر آزود در پاکسازی دبی بالایی از آب صورت می گیرد. در این حالت لازم است تا اقدام به خرید و فروش تعداد کافی از این فیلتر برای تامین سطح دبی لازم داشته باشیم. از طرفی مطالعه کاتالوگ فیلتر دیسکی آزود قبل از نصب آن ضروری است. چرا که لازم است تا به درستی از طریقه نصب فیلتر دیسکی آزود مطلع بوده و این سیستم را در نهایت دقت و با دستیابی به حداکثر راندمان بهره برداری کرده باشیم.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5