خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

فیلتر دیسکی چیست؟

فهرست مطالب

از جمله مصارف فیلتر دیسکی در فرآیند تصفیه آب کشاورزی و تصفیه آب و کلاً در مواردی است که آب حاوی شن و ماسه های ریزی است که هیدروسیکلون تحت جریان وورتکس یا گردابی، خود قادر به جداسازی این ذرات نیست. بدین منظور از فیلتر های دیسکی استفاده می شود که می تواند شامل کنترل کننده، سیستم تمیز کننده، سیستم خلاء، شاسی اصلی، صفحه سرامیکی و همزن باشد. شایان ذکر است، شستشوی فیلتر دیسکی نیز به صورت اتوماتیک یا دستی انجام می گیرد.

فیلتر دیسکی چیست؟

فیلتر دیسکی آب کشاورزی وسیله ای است که به عنوان فیلتر ثانویه در پروسه تصفیه آب استفاده می شود. راندمان این فیلتر ها نسبت به فیلتر های توری بالاتر بوده و ساختمان ظاهری آن مشابه فیلتر های توری است که به جای تور، از دیسک های پلاستیکی تشکیل شده است. این فیلتر ها از دیسک ها یا حلقه های روی هم که شبیه واشر است، تشکیل شده اند. مجموعه این دیسک ها داخل یک لوله ثابت در درون یک محفظه بسته قرار دارند. روی صفحات برجستگی هایی وجود دارد که ذرات ریز شن و ماسه و جلبک های کوچک داخل این برجستگی یا شیار ها گیر کرده و آب تمیز از مابین دیسک ها خارج می شود. همچنین ممکن است ذرات درشت تر قبل از ورود به داخل دیسک ها در سطح خارجی آن ها گیر کنند. اندازه و سایز این شیار ها در فیلتر دیسکی تصفیه آب قدرت تصفیه آب را مشخص می کند اما در یک بررسی کلی فیلتر دیسکی تصفیه آب ذرات بین 5 تا 120 میکرون را گرفته و ذرات درشت تر از آن را از خود عبور می دهد. در شکل زیر محل ورود جریان آب را که از خارج دیسک ها وارد آن می شود را ملاحظه می کنید. 

انواع فیلتر های دیسکی

در یک نوع از دسته بندی، فیلتر های دیسکی به دو دسته اتوماتیک و دستی تقسیم بندی می شوند. فیلتر های دستی را بعد مدت زمانی، باید به صورت دستی شستشو داد و نوع اتومات فیلتر دیسکی آبیاری به صورت خودکار و اتومات فیلتر را شستشو می دهد.فیلتر های دیسکی با سایز ¾ اینچ در ابعاد کوچک موجود هستند و ابعاد بزرگتر فیلتر دیسکی آب کشاورزی مانند ¼، ½، 1، 2 ، 3، 4 و 6 اینچ برای استفاده در پروژه های صنعتی بزرگ و آب های کشاورزی قابل استفاده می باشند. مش این فیلتر ها 5، 20، 50، 100، 130، 200 میکرون است. در طبقه بندی دیگر فیلتر دیسکی آب کشاورزی به دو نوع فیلتر مدولار و فیلتر هلیکس دسته بندی می شود.

فیلتر دیسکی هلیکس

فیلتر دیسکی آبیاری هلیکس راندمان بالا و استهلاک کمتری نسبت به مدولار داشته، همچنین نیاز کمتری به تعمیر و نگهداری دارد. به علت وجود پروانه داخل محفظه فیلتر های هلیکس که منجر به ایجاد جریان گردابی در داخل این فیلتر ها می شود، ذرات درشت تر دور از دیسک ها نگه داشته می شود که این مهم باعث می شود که فیلتر هلیکس دیرتر از فیلتر مدولار گرفته شود و دیر به دیر عملیات بکواش انجام شود. از فیلتر دیسکی آبیاری هلیکس برای تصفیه پساب ها همچنین آب های کشاورزی استفاده می شود. سایز های رایج در فیلتر های دیسکی هلیکس 2، 3، 4 و 6 اینچ است. کمربند فیلتر هلیکس از استنلس استیل است. کمربند به راحتی باز و بسته می شود و دیسک ها را می توان جدا کرد و به صورت دستی شستشو داد.

فیلتر دیسکی مدولار

در فیلتر مدولار جریان گردابی وجود نداشته و تمامی ذرات به طرف دیسک ها حرکت می کنند. به همین دلیل این نوع فیلتر ها، نیاز به شستشو در بازه های زمانی کوتاه تر دارند. این فیلتر در برابر آثار نور خورشید مقاوم است همچنین شایان ذکر است؛ نصب و بهره برداری از فیلتر دیسکی آبیاری آسان است. سایز های فیلتر مدولار نیز 2، 3، 4 و 6 اینچ است. تنها تفاوت فیلتر دیسکی آبیاری مدولار و هلیکس در شکل ظاهری و مکانیزم فیلتر دیسکی آبیاری قطره ای است.

فیلتر دیسکی مینی

مینی فیلتر دیسکی در سایز های ¾، ½ و ا اینچ موجود است. ارتفاع مینی فیلتر دیسکی آبیاری بین 30 الی 40 سانت است و بیشتر برای تصفیه آب خانگی و موتور خانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. مینی فیلتر دیسکی تصفیه آب قابلیت فیلتراسیون تا سایز 180 میکرون را دارد.

فیلتر دیسکی چیست؟

مشخصات فنی دیسک های فیلتر دیسکی آبیاری

دیسک زرد فیلتر دیسکی آبیاری: مش 80، 200 میکروندیسک قرمز فیلتر دیسکی آبیاری: مش 120، 130 میکروندیسک مشکی فیلتر دیسکی آبیاری: مش 140، 115 میکروندیسک سبز فیلتر دیسکی آبیاری: مش 200، 55 میکرون

دلایل برتری فیلتر دیسکی آبیاری نسبت به فیلتر توری

•    ظرفیت فیلتر دیسکی آب کشاورزی نسبت به فیلتر توری آبیاری بالاتر است.•    عمر مفید فیلتر دیسکی آبیاری بیشتر از فیلتر توری است.•    مقاوم تر از فیلتر توری است.•    حفظ و نگهداری فیلتر دیسکی آب کشاورزی آسان تر از فیلتر توری است.

کیفیت فیلتر دیسکی به چه عواملی بستگی دارد؟

کیفیت فیلتر دیسکی آب کشاورزی به شکل ظاهری فیلتر دیسکی، طول بدنه فیلتر، زاویه قرار گیری شیار ها و تعداد این شیار ها، مقدار و اندازه ذرات معلق موجود در آب بستگی دارد. حلقه ها یا دیسک های همرنگ سایز یکسان دارند. هرچه مقدار و اندازه ذرات بزرگتر باشد فیلتر دیسکی آبیاری سریع تر گرفته یا مسدود می شود. زمانی که افت فشار بین مانومتر ورودی و خروجی بیش از مقدار ذکر شده در کاتالوگ شرکت سازنده باشد زمان شستشوی معکوس یا به اصطلاح بکواش فیلتر فرا رسیده است. معمولاً افت فشار بین 1 الی 4 متر نشان دهنده گرفتگی شیار ها و نیاز مبرم آن ها به بکواش است.

بکواش فیلتر دیسکی آبیاری یا شستشوی اتوماتیک فیلتر دیسکی

زمانی که اختلاف فشار ورودی و خروجی فیلتر دیسکی تصفیه آب بیش از 1 بار شد، فیلتر های ثانویه نیاز به عملیات شستشو یا بکواش دارند. شستشوی دیسک های فیلتر دیسکی آب کشاورزی یا به صورت دستی یا اتوماتیک انجام می پذیرد. در حالت دستی شیر ورود و خروج فیلتر را ببندید. سپس شیر انتهای فیلتر را باز کنید تا فشار داخل محفظه صفر شود. در صورت انجام ندادن این کار، ممکن است درپوش فیلتر پرتاب شود. کمربند دستگاه را به آرامی جدا کرده دیسک ها را آزاد کرده و با یک برس به آرامی شستشو داده، زیر و روی دیسک ها را با دقت بررسی کنید تا آثاری از شن در روی آن ها وجود نداشته باشد، سپس آن ها را با دقت در جای خود قرار دهید. در حالت اتوماتیک شیر ورودی را بسته و شیر بکواش را باز کنید. در این صورت آب از زیر فیلتر (بخش خروجی در حالت عادی فیلتر) وارد محفظه شده تحت فشار زیاد از مابین دیسک های کثیف و گرفته عبور می کند و شن و ماسه و تمامی مواد معلق را از فیلتر دیسکی آبیاری جدا کرده و از طریق شیر بکواش تخلیه می شود. شایان ذکر است؛ در هنگام شتشو علاوه بر موارد گفته شده به نکات زیر نیز توجه فرمایید.•    بستن صافی در قسمت ورودی و خروجی•    باز بودن درب فیلتر•    توصیه می شود در آب تمییز شسته شود به دلیل حساسیت دستگاه به جلبرگ

نکات مهم فیلتر های دیسکی

1.    سعی کنید بیش از یک فیلتر در سیستم داشته باشید تا به هنگام بکواش یکی از آن ها بقیه کار کنند.2.    فیلتر های ثانویه یا فیلتر دیسکی آبیاری کشاورزی نسبت به جلبک بسیار حساس بوده و در صورت وجود جلبک سریعاٌ مسدود می شوند. در خصوص وجود جلبک سعی شود قبل از فیلتر دیسکی تصفیه آب از فیلتر های شنی استفاده شود. در صورت غیر ممکن بودن این کار دیسک ها را با فاصله زمانی کم شستشو دهید.3.    اگر برای استفاده از آب چاه از شافت و غلاف روغنی استفاده می شود می بایست آب استخر به گونه ای تخلیه شود، زیرا روغن ها باعث گرفتگی دیسک ها در فیلتر دیسکی آب کشاورزی می شوند.4.    خرابی یکی از اجزای تشکیل دهنده فیلتر دیسکی سبب عملکرد نادرست فیلتر می شود نهایتاً کارکرد لازم را دستگاه نخواهد داشت به همین دلیل توصیه می شود به صورت دوره ای اقدام به بررسی فیلتر دیسکی آبیاری شود.

مزایای استفاده از فیلتر دیسکی آبیاری

•    فیلتر دیسکی آب کشاورزی به دلیل جداسازی ذرات با حداکثر قطر 200 میکرون، ذرات ریز موجود در آب که موجب گرفتگی و رسوب در قطره چکان ها و آب پاش ها می شود را می گیرد.•    فیلتر دیسکی آبیاری دستی، به دلیل ارزان بودن بیشتر در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.•    فیلتر اتومات، به دلیل قیمت بالا، در صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.•    مقاومت فیلتر دیسکی آبیاری در برابر زنگ زدگی•    استفاده آسان فیلتر دیسکی آبیاری•    نصب سریع و آسان فیلتر دیسکی آبیاری•    بازده بسیار بالا فیلتر دیسکی آبیاری•    افت فشار پایین فیلتر دیسکی آبیاری

نحوه نصب فیلتر دیسکی

فیلتر های دیسکی که با نام فیلتر ثانویه نیز شناخته می شوند، ساختمان بسیار ساده ای دارند و معمولاً صفحات مشبک توری آن ها از جنس پلاستیک ساخته می شوند. نکته دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که می‌توان در غالب طرح‌ها تنها از فیلتر دیسکی استفاده نمود و هزینه طرح را پایین آورد، بخصوص در طرح‌های آبیاری قطره ای و کشاورزی.

اجزاء مهم فیلتر دیسکی عبارتنداز:

•    سیستم تمیزکننده یا بک واش•    همزن•    سیستم خلاء•    شاسی نگهدارنده قطعات•    کنترل کننده•    صفحات سرامیکی

در استفاده از فیلتر دیسکی به چه نکاتی باید توجه نمود؟

اصولاً کلیه فیلترها یا صافی ها با جداسازی ذرات ریز شن و ماسه از آب ورودی به یک سیستم آبیاری یا آبرسانی، باعث افزایش عمر شیر فلکه ها، الکتروپمپ، شیرهای هواگیری، شیرهای یک طرفه، … و همچنین سایر قطعات مکانیکی موجود در شبکه می گردد.فیلتر های دیسکی که با نام فیلتر ثانویه نیز شناخته می شوند، ساختمان بسیار ساده ای دارند و معمولاً صفحات مشبک توری آن ها از جنس پلاستیک ساخته می شوند و در صورت استفاده به جا و درست، دارای بیشترین راندمان تصفیه می باشند. فیلتر دیسکی برای جداسازی شن های خیلی ریز و مقادیر کم جلبک کاربرد دارد و مقادیر متوسط جلبک ها می توانند به سرعت دیسک ها را مسدود کنند.فیلتر دیسکی شامل تعدادی صفحات حلقوی لاستیکی هستند که سطح آن ها دارای شیار می باشد. این صفحات روی هم چیده شده و داخل یک محفظه قرار می گیرد. آب پس از ورود به محفظه مجبور به عبور از لابلای صفحات دیسکی می شود. عبور آب لابلای این صفحات باعث می شود که ذرات معلق موجود در آب مانند جلبک ها، مواد آلی و رسوبات کلوئیدی در شیارهای موجود روی صفحات به دام افتاده و آب زلال از بین دیسک ها خارج شود. اندازه شیارها درجه تصفیه آب را مشخص می کند. با توجه به سایز شیارها که اندازه آن ها می تواند بین ۴۰ تا ۶۰۰ مش (mesh) متغیر باشد، فیلتر دیسکی قادر خواهد بود ذراتی با قطر ۲۵ تا ۴۰۰ میکرون را از آب خارج کند.

قیمت فیلتر دیسکی

فیلتر دیسکی، نوعی فیلتر است که برای جدا کردن ذرات معلق مانند شن و ماسه از آب استفاده می شود و قیمت فیلتر دیسکی با توجه به جنس داخل و بیرون آن و همچنین سایزبندی آن می‌تواند متغیر باشد. این فیلترها از تعدادی صفحه که روی هم قرار گرفته، ساخته شده اند که دارای شیارهای فوق‌العاده باریک روی دیسکهای پلاستیکی بوده، ذرات و مواد بسیار ریز معلق در آب را گرفته تا زمان انجام فرآیند شستشوی معکوس در خود نگه می‌دارد. 
فیلتر دیسکی چیست؟

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر