خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

قطره چکان کشاورزی چیست؟

فهرست مطالب

در ایده های مدرن برای آبیاری مزارع و یا باغات، روش های کارآمد با راندمان بالایی مانند آبیاری قطره ای مطرح می باشند. در این ایده به جای آنکه بخواهیم سطح مزرعه را با رهاسازی آب در آن به شکل غرقاب آبیاری کنیم، هدف خلق یک سیستم بسته است. سیستمی که همراه با لوله کشی های شبکه ای گونه در سطح مزارع سعی در حفظ آب تا پای گیاهان را دارد. برای ساخت چنین سیستمی ملزومات متعددی نقش بازی می کنند. مانند قطره چکان کشاورزی که قاعدتاً مهمترین عضو در یک سیستم آبیاری قطره ای محسوب می شود. 

قطره چکان کشاورزی چیست؟

اگر بخواهیم در آبیاری قطره ‌ای موفق باشیم، به طوری که بتوان راندمان بالایی در مصرف آب حاصل آورد و در سوی دیگر ماجرا این اطمینان را تامین نمود که تمامی گیاهان از مقدار مطلوبی آب بهره‌ مند هستند، لازم است تا تامین صحیح قطره چکان کشاورزی را جدی بگیریم. چرا که در راس سیستم آبیاری قطره ‌ای، این قطره چکان کشاورزی است که قرار است تمام گیاهان مزارع را به یک اندازه و کاملاً یکنواخت و البته مطمئن آبیاری کند.این موضوع اهمیت قطره چکان کشاورزی را نشان خواهد داد؛ اما از آنجا که آبیاری قطره ای ماهیت جوانی دارد، خیلی برای بسیاری از کشاورزان آشنا نمی باشد. از این رو شاید بسیاری از کشاورزان نگرش مطلوبی بر انواع قطره چکان کشاورزی و اهمیت آن برای رسیدن به راندمان بالا در مصرف آب نداشته باشند. لذا لازم است تا برای محصولات متنوع کشاورزی آنها، نگرشی حاصل شود که بتوانند بهترین قطره چکان ها را انتخاب کنند. 

قطره چکان کشاورزی چگونه کار می کند؟

هدف از آبیاری قطره ای آن است که بتوان آب را به شکل پیوسته اما آرام و آهسته در پای گیاهان هدف تخلیه نمود. قطره چکان کشاورزی وسیله ‌ای است که این هدف را تامین می ‌کند. طراحی قطره چکان کشاورزی به گونه ‌ای است که به راحتی در جدار لوله های انتقال آب نصب شده و مقدار مشخصی از آب را تخلیه می کند.البته در طراحی مدل های برتر از قطره چکان کشاورزی ویژگی های کاربردی دیگری نیز در نظر گرفته شده است. مانند قابلیت خود شویندگی که مانع از انسداد قطره چکان می شود تا به این ترتیب در همه حال آب کافی برای گیاهان تامین باشد. از دیگر ویژگی ها می توان به قابلیت خودتنظیمی در طراحی قطره چکان کشاورزی اشاره کرد. این قابلیت در زمان‌ هایی که به هر دلیلی تغذیه آب با افت و یا افزایش فشار مواجه می شود، می تواند خروجی قطره چکان را در یک محدوده ثابت قرار دهد.بهترین قطره چکان ها از متریال های مقاوم در برابر تابش مستقیم خورشید و یا اثرات تخریبی انواع کود های شیمیایی ساخته می شوند. لازم است برای تامین کیفیت برتر در آبیاری قطره ‌ای، خرید و فروش قطره چکان ها با این شرایط را جدی بگیریم. 

پارامتر های تاثیرگذار در انتخاب قطره چکان مناسب

 یکی از مشکلات در کار با سیستم آبیاری قطره ای آن است که در نهایت گیاه هدف نمی ‌تواند از سطح آب کافی و مناسب برخوردار شود. این مشکل از آنجا آمده است که در هنگام طراحی آبیاری قطره ای، الزامات مزرعه و گیاهان تحت کشت در نظر گرفته نشده است. به صرف حضور یک قطره چکان کشاورزی در پای گیاه نمی توان اطمینان از آبیاری مطلوبی داشت. گیاهان در سطح مزارع متفاوت هستند. از این رو نیاز های آبیاری متفاوتی نیز دارند. البته در این بین نباید از ویژگی زمین کشاورزی برای انتخاب بهترین قطره چکان غافل شویم. 

v   نقش گیاهان در انتخاب قطره چکان کشاورزی:

 اگر کشاورز حرفه ‌ای باشید، کاملاً متوجه هستید که هر گیاهی برای آبیاری حرفه ای خود چه میزان از آب را در طول یک شبانه روز آن هم در زمان های گوناگون از سال نیاز دارد. لذا آبیاری باید با توجه به سطح نیاز گیاه فراهم شود. پس در قدم اول برای انتخاب قطره چکان کشاورزی، در نظر گرفتن مقدار دبی خروجی آن توجه به نوع گیاه می باشد. انواع قطره چکان ۴ لیتری، قطره چکان ۸ لیتری، قطره چکان ۲۴ لیتری و... برای این منظور تهیه شده اند. 
قطره چکان کشاورزی چیست؟
 

v   نقش نوع زمین در انتخاب قطره چکان کشاورزی:

 در طراحی و ساخت قطره چکان کشاورزی انواع ایده ها وجود دارند. از طراحی مدل های ساده که تنها یک مسیر تامین آب هستند تا مدل هایی که قابلیت خودتنظیمی دارند در نمونه های متنوع از قطره چکان کشاورزی طراحی شده‌ اند. در این بین لازم است تا با توجه به نوع گیاه و البته نوع زمین زراعی اقدام به تهیه مدل مناسب از قطره چکان کشاورزی نمایید.مثلاً در زمین ‌هایی که تحت تاثیر تغییرات ارتفاع هستند، فشار آب داخل لوله های انتقال دچار نوسانات شدیدی خواهد شد. در این صورت استفاده از قطره چکان کشاورزی ساده به هیچ حالت ایده مناسبی نخواهد بود. انواع قطره چکان خود تنظیم شونده برای تامین چنین فضا هایی مناسب هستند. 

انواع قطره چکان آبیاری قطره ای

 برای تامین انواع نیاز های آبیاری در سطح مزارع و یا باغات، انواع قطره چکان کشاورزی را طراحی کرده اند. قیمت قطره چکان آبیاری بسته به نوع طراحی در نظر گرفته شده برای آن تعیین خواهد شد. در این بین می ‌توان تمام ایده ها در طراحی انواع قطره چکان کشاورزی را در دو دسته بندی کلی قرار داد. 

¨    قطره چکان کشاورزی با قابلیت تنظیم دستی:

 طرح ساخت یک قطره چکان که از سطح دبی ثابتی برخوردار باشد، احتمالاً ساده‌ ترین ایده در ساخت چنین تجهیزی است. در واقع چنین قطره چکان ‌هایی تنها با هدف ایجاد یک خط تغذیه بر بدنه لوله های انتقال آب قرار می‌ گیرند. در طراحی آنها سطح دبی خروجی آب ثابت است. البته در اکثر ایده های ساخت، امکان تنظیم دستی سطح دبی وجود دارد. غالبا این مدل از قطره چکان کشاورزی را به شکل دبی ثابت با قابلیت تنظیم دستی دبی از ۲ الی ۳۲ لیتر بر دقیقه می سازند.قیمت قطره چکان آبیاری در چنین مدل های دبی ثابتی از کمترین مقدار ها در لیست قیمت قطره چکان ها برخوردار هستند. برای تامین آبیاری در فضا های محدود مناسب هستند؛ اما در صورت بزرگ شدن مزرعه و استفاده از تعداد بسیاری از آن ها دیگر نمی توان کارایی مناسبی را استخراج کرد. چرا که تنظیم دستی تعداد بی شماری از آنها عملیات سخت و زمانبری خواهد شد. از طرفی در زمین های ناهموار و یا خطوط با عدم فشار ثابت آب کارایی ندارند. 
قطره چکان کشاورزی چیست؟
 

¨    قطره چکان خود تنظیم شونده:

 لزوم تامین یکنواخت آب برای بسیاری از محصولات کشاورزی، طراحان این قطعه را بر آن داشته تا بتوانند یک وسیله که می ‌تواند سطح دبی خروجی خود را ثابت نگه دارد، طراحی کنند. از زمانیکه نیاز به آبیاری قطره ای در زمین های ناهموار مطرح شده است و یا آنکه به دلیل نوسانات در حجم منابع آبی نمی توان سطح دبی خروجی پمپ ها را یکنواخت کرد، نیاز به داشتن چنین قطره چکان کشاورزیی مطرح می باشد.آن ها نام قطره چکان خود تنظیم شونده را بر آن نهادند. چرا که می ‌تواند در هر سطح فشاری از آب در لوله های انتقال، سطح دبی خروجی خود را در یک مقدار مشخص و از قبل تنظیم شده قرار دهد. با چنین قطره چکان کشاورزیی می توان توزیع یکنواخت و همیشگی آب را در سطح مزارع گوناگون با شرایط جغرافیایی متنوع ایجاد کرد. خصوصاً در مزارع بزرگ که سطح دبی در نزدیک پمپ ها بالا است و با فاصله گرفتن از مقدار آن کاسته می شود. به طوری که در انتهای مزرعه قاعدتاً به حداقل فشارخواهیم رسید. در حالیکه برای تمام گیاهان مزرعه تامین سطح یکنواختی از آبیاری لازم می باشد.قطره چکان کشاورزی تجهیز ساده ای است؛ اما همین تجهیز ساده در صورت انتخاب صحیح و نصب اصولی راندمان بسیار خوبی برای منابع آبی هر زمین کشاورزی فراهم خواهد کرد. راندمانی که اثرات مطلوب آن در انتهای فصل کشت همراه با برداشت خوب از زمین های زراعی خودش را نشان خواهد داد. در دورانی که آب شیرین یک فاکتور کلیدی و حتی استراتژیک است، داشتن سیستم هایی مانند آبیاری قطره ای که می تواند راندمان مصرف آب را بالا ببرد، ضروری خواهد شد. البته در نظر داشته باشید که یک شبکه آبیاری قطره ای تنها با حضور قطره چکان کشاورزی مناسب است که کارآمد می باشد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر