خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

قطره چکان یا دریپر آبیاری چیست؟

فهرست مطالب

آبیاری یکی از مهمترین مسائل در صنعت کشاورزی

یکی از صنعت های مهم و کاربردی در کشور ایران و همچنین سایر کشورها صنعت کشاورزی است. همانطور که مطلع هستید در صنعت کشاورزی آب و خاک یکی از مهم ترین عناصر در کشت انواع محصول با کیفیت هستند. محصولاتی مانند هندوانه، کاهو و یا هر میوه و محصول دیگری، اگر به مقدار کافی از آب برخوردار نباشند؛ کیفیت خود را از دست داده و به محصولی با طعم و رنگ نامطلوب تبدیل می شوند.

متأسفانه یکی از دغدغه های این روزهای ما کمبود آب است، ممکن است حتی در آینده با بحران آب مواجه شویم؛ بنابراین یکی تهدیدات صنعت کشاورزی خشکسالی است. استفاده بهتر از آب، علاوه بر اینکه به رشد بهتر گیاهان یاری می رساند؛ می تواند ما را به کشوری موفق در زمینه کنترل مصرف آب تبدیل کند.

با استفاده بی رویه از آب در این صنعت، با اینکه در تولید یک محصول کشاورزی موفق می شویم و محصولی با کیفیت خوب پرورش می‌دهیم، ولی در آینده با کاهش آب مواجه خواهیم شد. امروزه صنعتگران و تولیدکنندگان سازه های مختلف در زمینه های صنعت کشاورزی موفق به ساخت و وسیله ای به نام دریپر آبیاری شده‌اند که در ادامه با خصوصیات و کاربردهای آن آشنا خواهیم شد.

قطره چکان یا دریپر آبیاری چیست؟

قطره چکان یا دریپر آبیاری چیست؟

یکی از مهم ترین ابزار و وسایل مورد نیاز در کشاورزی قطره چکان یا دریپر است. این محصول به آبیاری قطره ای محصولات کمک می کند؛ همچنین در فرایند کود دادن به گیاهان نقش مؤثری دارد. استفاده از این محصول در آبیاری کمک کرده تا از آب به صورت بی رویه استفاده نشده و تا حد امکان هدر رفت آب را کاهش می دهد.

این دستاورد، مهم ترین نقش را در رشد و نمو گیاهان ایفا می کند؛ زیرا اگر فرایند آب دادن به گیاهان به طور منظم انجام نشود، موجب خسارت های زیادی خواهد شد. بنابراین باید هنگام تهیه و خرید این محصول دقت کافی را به خرج داده و به هنگام استفاده از آن از سلامت کالا اطمینان حاصل کنیم.

فشار قطره چکان، دارا بودن ویژگی شویندگی در داخل آن (خود شویندگی)، تجهیزات تصفیه کردن آب، از نکات دیگری است که در هنگام انتخاب این محصول باید به آن توجه کرد. بی دقتی در خرید این وسیله ی کاربردی علاوه بر آن که می تواند خسارت زیادی را به صاحب محصول وارد کند، سبب هدر رفت آب و مشکلاتی از این قبیل هم می شود.

قطره چکان یا دریپر آبیاری چیست؟

اجزای تشکیل دهنده قطره چکان یا دریپر آبیاری چیست؟

این وسیله یک قطعه کوچک است که روکش بیرونی آن آنتی یو وی است که سبب محافظت از آن در برابر تابش نور خورشید و اشعه خورشید می گردد. این قطعه های کوچک از پلیمر ساخته شده اند. یکی از قابلیت های قطره چکان آبیاری این است که زمانی که آب قصد خروج از آن را دارد در ابتدا درون آن چرخ می خورد و سبب تمیز شدن محیط داخل دستگاه می شود و همین امر مانع از رسوب بندی داخل این وسیله می گردد.

لازم به ذکر است که دیافراگم های موجود در درون آن از جنس سیلیکون هستند‌. هنگام خرید این محصول توجه به همه این نکات می تواند بسیار کمک کننده در امر خرید یک محصول کارآمد باشد تا شما بتوانید بهترین جنس را انتخاب کنید.

به طور مثال در صورت عدم توجه به کیفیت کالا اگر جنس تقلبی این محصول را خریداری کنید امکان دارد روکش بیرونی آن آنتی یو وی نبوده و در برابر اشعه خورشید مقاومت نکند و از بین برود که همین امر سبب ایجاد مشکل در آبیاری خواهد شد.

ویژگی های کاربردی قطره چکان یا دریپر آبیاری چیست؟

همانطور که گفته شد؛ استفاده از این تجهیزات مانع از هدر رفت آب می شود؛ این قطعه های کوچک از آن جا که آب را به اندازه مورد نیاز به خاک می رسانند و از انتقال بیش از حد آن جلوگیری می کنند، همین امر سبب می شود تا رشد علف های خودرو به حداقل رسیده و امکان آسیب به گیاه کم تر شود.

کم تر شدن علف های هرز که برای رشد محصولات مزاحمت ایجاد می کنند، به کشت راحت تر گیاهان کمک می کند. با توجه به استفاده از این محصول توسط زارعان و نظرات آنان، این نتیجه به دست آمد که با به کار بردن دریپر آبیاری، محصولات کشاورزی رشد بیشتری خواهند داشت.

یکی دیگر از مزیت های آن این است که برای هر نوع محصولی  کاربرد دارد؛ یعنی هم برای درختانی که بین ۴ تا ۶ قطره آب نیاز دارند و هم درختانی که ۸ تا ۱۰ قطره آب برایشان کافی است به عبارتی تعداد قطرات آن قابل تنظیم است. علاوه بر اینکه می توان قطرات آب را تنظیم کرد همچنین می توان برای زمین های بزرگ از نوع ثابت دریپر استفاده کرد.

کم کردن شوری، کاهش نیروی کار و کم کردن هزینه هایی که به آن وابسته است از جمله خاصیت های این محصول است. در کنار همه مزایا، یکی از مشکلات اساسی استفاده از این محصول، گرفتگی داخل آن است که باید از طریق اسید شویی داخل قطره چکان، آن رسوبات را از بین برد.

قطره چکان یا دریپر آبیاری چیست؟

نوع مناسب قطره چکان پیشنهادی برای هر محصول

آبیاری یکی از نکاتی است که همه صاحبان باغ و مزارع کشاورزی آن را در نظر داشته و بهترین و کاربردی ترین راه حل را برای کشت و پرورش بهترین محصولات انتخاب می کنند. همانطور که گفته شد بهترین راه برای آبیاری محصولات، آبیاری قطره ای است.

هنگامی که قصد دارید برای آبیاری محصولات، از آبیاری قطره ای استفاده کنید، توصیه می شود نوع آن را با در نظر گرفتن اندازه گیاه و همچنین سن آن انتخاب کنید. در این قسمت قصد داریم شما را با انواع این محصول و آرایش های آن آشنا کنیم.

 1. حلقوی
 2. زیگزاگی
 3. چند شاخه ای
 4. آرایش یک ردیفی و یا نواری
 5. قطره چکان صفحه ای
 6. قطره چکان دکمه ای
 7. قطره چکان با مجرای طولانی

بهتر است برای درختان یک ساله از آرایش نواری استفاده شود؛ البته اگر فاصله میان بین درختان کمتر از ۳ متر باشد. برای درختانی که سن زیادی دارند از قطره چکان های حلقوی، زیکزاکی و چند شاخه استفاده شود‌. دقت کردن به این نکات و در نظر گرفتن آن ها هنگام آبیاری سبب موفقیت در کشت شده و محصولی با کیفیت مطلوب را به دست می دهد.

قطره چکان یا دریپر آبیاری چیست؟

نحوه ی نگهداری از قطره چکان یا دریپر آبیاری چیست؟

همانطور که ذکر شد یکی از مشکلات استفاده از این محصول رسوب بستن داخل آن است. برای کم تر شدن احتمال این مشکل می توان مقدار کمی اسید فسفریک، اسید کلریدریک و یا اسید سولفوریک به آن اضافه کرد. استفاده از اسید کلریدریک باعث ایجاد مسمومیت برای گیاه می شود و اسید فسفریک نیز سبب ایجاد اثراتی نامطلوب بر روی محصولات می شود، به همین دلیل معمولاً بیشتر از سولفوریک اسید برای حل این مشکل استفاده می کنند.

در صورت بسته شدن راه لوله ها و یا مسدود شدن داخل قطره چکان باید از طریق کلر زنی این مشکل را حل کرد. در صورتی که در امتداد داخل لوله ها گرفتگی ایجاد شود برای رفع این مشکل باید لوله ها تعویض گردد.

بروز این اختلالات در سیستم آبیاری قطره ای نشان می دهد که مکرراً باید لوله ها و همچین درپیر ها را چک کرده و از سلامت آن ها اطمینان حاصل کرد چون در غیر این صورت به گیاهان آسیب می رسد.

همانطور که مطالعه فرمودید در این مطالب شما را با ماهیت این محصول، مزایا، معایب، انتخاب انواع گوناگون این محصول، نحوه ی محافظت از آن و اجزای آن آشنا کردیم. با در دست داشتن این اطلاعات شما قادر هستید انتخابی صحیح با عملکردی مطلوب داشته باشید.

امید است با کمک به شما در داشتن بهترین انتخاب، قدمی در بهینه سازی مصرف آب و کشت محصولاتی با کیفیت نهاده باشیم.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر