خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

قیمت مه پاش گلخانه ای

فهرست مطالب

مصرف بالای آب، یکی از معضلات بسیار اساسی و مهم به شمار می آید، به دلیل آن که در همه جای دنیا مشکل کمبود آب وجود دارد و این کمبود آب می تواند از هر نظر برای ما انسان ها و جانداران مشکل ساز گردد. امروزه وسایل و تجهیزات بسیار جدیدی به وجود آمده است که برای کاهش مصرف آب بسیار مفید واقع شده اند.

کمبود آب در سرتاسر دنیا به گونه ایی است که امروزه یکی از دغدغه های اصلی این است که چگونه می توانند مصرف آب را در سرتاسر دنیا کاهش دهند. لازم به ذکر می باشد ؛که بیشترین میزان مصرف آب برای آبیاری گیاهان در زمین های کشاورزی و گلخانه ها است.

یکی از راه کارهای ،کاهش مصرف آب در گلخانه ها استفاده از مه پاش های گلخانه ایی می باشد. مه پاش ها انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها مه پاش گلخانه ایی است. این مه پاش ها از ویژگی های مختلفی بهره مند هستند که می توانند در گلخانه ها بسیار مفید و مناسب واقع شوند.

مه پاش ها در بین ابزار آلاتی قرار داده می شود که علاوه بر مصرف کمتر، آب را خنک نگه می دارد. نکات مختلفی وجود دارند که شما می توانید بر اساس آن ها مه پاش مورد نظرتان را انتخاب کرده و آن را در مکان مورد نیاز نصب نمایید.

این ابزار انواع دیگری هم دارد، که از آن ها می توان به مدل های خانگی، مدل های صنعتی  و مدل های نیمه صنعتی اشاره کرد که هر کدام از آن دسته بندی های مجزایی را دارند. در این مقاله از وب سایت فارم صنعت قصد داریم تا درباره قیمت مه پاش گلخانه ایی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، بنابراین برای کسب اطلاعات لازم و کافی، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

مه پاش چیست؟!

لازم به ذکر می باشد؛ که مه پاش یک تجهیز کاملا جدید است. سیستم مه‌پاش با اسپری کردن آب سبب خنک شدن خودتان، اطرافیانتان و تمامی موجودات زنده موجود در محیط می‌شود. می توان اشاره کرد که مه پاش را برخی با نام مه ساز و یا خنک کننده آبی نیز می شناسند که با وجود انواع مختلفی که دارد، همه آن ها مشابه بوده و به یک نوع عمل می کنند.

مه پاش گلخانه ایی:

همان گونه که می دانید، گلخانه یک مکانی است که توسط انسان ها ساخته می شود و دارای سقف هایی شفاف و دیوار است. گلخانه ها از قدیم الایام ساخته می شدند تا به وسیله آن انسان ها بتوانند گیاهان را در آن جا نگه داری کنند. برای رشد گیاهان نیز به تجهیزات بسیار ویژه ایی نیاز می باشد. به همین علت است که در تمامی گلخانه ها از تجهیزات و سیستم های بسیار مختلفی استفاده می شود تا  استفاده شود تا به وسیله آن ها بتوان گیاهان مورد نظر را رشد داد و از آن ها استفاده کرد.

شایان به ذکر می باشد؛ که سیستم های مه پاش یکی از اصلی ترین مواردی به حساب می آید که می توان از آن ها در همین راستا استفاده کرد و بهره برد. با استفاده از این سیستم ها می توان شاهد تأمین رطوبت بسیار در فضای گلخانه ها بود و همان گونه که می دانید، رطوبت یکی از مهم ترین موارد مورد نیاز برای رشد گیاهان است. مه پاش گلخانه با ویژگی هایی که دارد، توانسته شرایط مناسبی را فراهم آورد تا گیاهان بتوانند به رشد مطلوبی دست پیدا کنند. بنابراین وجود این دستگاه در تمامی گلخانه ها به عنوان یک نیاز اساسی و بسیار مهم به شمار می آید.

عملکرد مه پاش چگونه می باشد؟!

لازم به ذکر است ؛که مه پاش یک سیستم آبیاری کاملاًمدرن به حساب می آید و در برابر سیستم های قدیمی که معایب زیادی را با خود به همراه داشتند، به دور از این مشکلات می باشد و می تواند امتیازات زیادی را از خود در سالن های گلخانه به اشتراک بگذارد. باید بدانید که همه سیستم های مه پاش بر پایه طبیعت تبخیر آب کار می کنند، به این صورت که قطرات آب گرمای هوا و محیط اطراف را گرفته و سپس تبخیر می شوند.

که براساس همین اصل تمامی سیستم های مه پاش در آب و هوای خشک به خوبی و تمام و کمال کار می کنند اما در آب و هوای مرطوب و شرجی فقط بعضی از سیستم های مه پاش عملکرد مطلوب و مناسبی دارند ( همه سیستم های مه پاش در آب و هوای مرطوب و شرجی عملکرد خوبی نخواهند داشت ).

قیمت مه پاش گلخانه ای

باید بیان شود: که ایجاد دمایی مناسب و همچنین چنین رطوبت کافی در محیط، امری بسیار مهم و ضروری می باشد. مه پاش ها می توانند دمای هوای محیط را کاهش دهند و رطوبت مناسبی را به محیط ببخشند. از جمله مکان هایی که در آن می توان از مه پاش استفاده کرد، به صورت زیر می باشد:

 • فضاهای عمومی
 • باغ ها
 • تراس ها
 • روف گاردن
 • حیاط سبز
 • گلخانه ها و ...

در اختیار داشتن مه پاش باعث ایجاد نشاط و حسی مطبوع برای گیاهان و انسان می شود. هم چنین می توان اذعان داشت که در دامداری ها و مرغداری ها می توان از یک سیستم مه پاش به منظور ایجاد رطوبت کافی و مناسب بهره برد. عملکرد سیستم های مه پاش بدین شکل می باشد که آب را به صورت پودر یا قطرات  بسیار کوچک درآورده و در محیط پخش می نماید و ایجاد حس خیسی برای انسان ها ندارد. نحوه عملکرد مه پاش ها به صورت زیر می باشد:

سیستم مه پاش ابتدا آب را از منبع خود که یک لوله با قطر کوچک ( حدود 12 میلی متر )  باشد، عبور خواهد داد و سپس به سر نازل هایی انتقال پیدا می کند که محل خروجی آن ها بسیار ریز و کوچک است و آب به صورت پودری از نازل های مه پاش خارج می گردد.

نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که:

 • یکی از راه های تشخیص این که یک سیستم مه پاش، عملکرد مناسب و خوبی دارد، همین امر است که باید آب را پودر کند در غیر این صورت احساس خیسی در محیط به وجود می آید.
 • از سیستم مه پاش به منظور سم پاشی و کود دهی گیاهان داخل گلخانه نیز می توان بهره برد، بنابراین کاربرد این وسیله بسیار زیاد است.

چرا آب از مه پاش به صورت پودری خارج می شود؟!

برای پاسخ به این سوال باید بیان شود که علت پودری خارج شدن آب از مه پاش را این است که با ثابت در نظر گرفتن دبی عبوری از لوله مه پاش، سطح مقطع خروجی آن بسیار کوچک و ریز شده که این امر طبق قانون پیوستگی باعث افزایش سرعت خروجی خواهد شد. حال این افزایش سرعت سبب تغییر شدید فشار قبل از خروج از نازل مه پاش می شود و این تغییر شدید فشار سبب تجزیه  ذرات آب و در نتیجه پودر شدن آب می شود.

انواع سیستم مه پاش کدام است؟!

مه پاش ها سیستم های بسیار مختلفی دارند که هر کدام از آن ها کاربرد ویژه خود را خواهد داشت. از جمله سیستم های مختلف مه پاش می توانیم به موارد بسیار مهم زیر اشاره کنیم:

 • مه پاش خانگی
 • مه پاش صنعتی
 • مه پاش نیمه صنعتی

حال در زیر به بررسی هر کدام از این سیستم های مه پاش می پردازیم:

مه پاش خانگی چیست؟!

باید بیان شود که سیستم های مه پاش خانگی شامل موارد زیر می باشد:

 • چند متر شلنگ با قطر کوچک
 • نازل
 • ته بند
 • سه راه پنوماتیک
 • بست لوله مه پاش
 • فیلتر ( در صورت نیاز )

همان گونه که از نام این مه پاش مشخص است، این نوع مه پاش برای استفاده خانگی می باشد و در صنعت مورد استفاده قرار نخواهد گرفت. معمولاً در فضایی با طول 20 متر الی 30 متر می توان برای باغچه ها، تراس ها، روف گاردن، فضای سبز و … از مه پاش خانگی استفاده کرد. از نکات مهم درباره این نوع مه پاش ها می توان به موارد مهم زیر اشاره نمود:

 • لازم به ذکر می باشد؛ که نوع شیلنگ این نوع مه پاش، معمولی است و حداکثر تا فشار ده بار را می توان تحمل کند.
 • ویژگی اصلی این مه پاش ها این است که نیاز به پمپ برای کارکرد خود ندارند و به سادگی با وصل شلنگ مه پاش به یک شیر آب شهری معمولاً ًمی توانند تا 30 متر را بدون مشکل پوشش دهند.

قیمت مه پاش گلخانه ای

مه پاش صنعتی چیست؟!

سیستم های مه پاش صنعتی تقریباً با اهدافی مشابه اهداف مه پاش خانگی( تعدیل دما و رطوبت ) طراحی و ساخته می شوند  اما تفاوت اصلی این مه پاش ها با مه پاش های خانگی در این است که نوع شیلنگ آن دیگر به صورت معمولی نبوده و باید از شیلنگ های فشار قوی استفاده کرد. در برخی از اوقات، فشار موجود در لوله مه پاش صنعتی به 120 بار نیز خواهد رسید که لوله های معمولی تحملی در برابر این اندازه از فشار را ندارند به همین دلیل استفاده از لوله های فشار قوی امری ضروری خواهد بود.

همان گونه که می دانید، این فشار را فشار آب شهر نمی تواند تأمین کند. به دلیل آن که نهایت فشار آب شهری ممکن است تا حدود 3.5 بار باشد. به همین علت مسلماً برای ایجاد این فشار به یک پمپ فشار قوی نیاز است.حال ممکن است این سؤال برای شما به وجود بیاید که چرا به سیستم های مه پاش صنعتی نیاز است و برای چه کاری مورد استفاده قرار می گیرند؟

برای پاسخ به این سؤال می توان اشاره داشت که سیستم مه پاش صنعتی معمولاً در مکان های زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • مرغداری ها
 • گلخانه های بزرگ
 • دامداری ها
 • رستوران های بزرگ

لازم به ذکر است ؛که در موارد ذکر شده در بالا، به علت وسیع تر بودن فضای موجود و همچنین ،مهم تر بودن شرایط نیاز به یک سیستم مه پاش قدرتمندتر حس خواهد شد.

مه پاش نیمه صنعتی چیست؟

می توان اذعان داشت که سیستم مه پاش نیمه صنعتی، یک سیستم مه پاش است که کمی از ویژگی های مه پاش صنعتی و همچنین کمی از ویژگی های مه پاش خانگی را دارد. قابل ذکر است؛ که نیاز به پمپ برای این نوع مه پاش بسیار ضروری است که البته قدرتی به اندازه پمپ مه پاش صنعتی ندارند اما قدرت آن از مه پاش های خانگی نیز بسیار بیشتر است.

دو نکته مهم درباره مه پاش ها:

 • سیستم های مه پاش مانند سیستم های آبیاری می تواند به صورت اتوماتیک و یا دستی کنترل شوند.
 • در سیستم اتوماتیک وجود یک کنترلر، شیر برقی مخصوص و تابلو فرمان برق ضروری است.

مه پاش گلخانه ایی و دامنه کاربرد آن:

ممکن است که بسیاری از افراد،در گلخانه ها را مشاهده کرده باشید و با سیستم های این مکان دل نشین آشنایی داشته باشید. وجود گلخانه ها برای ما بسیار ضرورت دارد به دلیل آن که در این مکان مهم گیاهان مختلف را رشد می دهیم. لازم به ذکر می باشد ؛که گلخانه یک دنیای طبیعی زنده است و به تجهیزات و وسایل ویژه ایی نیاز دارد. برای آن که گیاهان در محیط مناسبی رشد نمایند، به هوای مطبوع، نور خورشید، آب و ... نیاز دارند.

در صورتی که تمامی نیاز های یک گیاه بر طرف شود، آن گاه خواهید دید که گیاهان باچه سرعتی رشد می کنند. نکته بسیار مهم این است که  در گلخانه نیاز می باشد تا دمای هوا در دمایی خاص قرار داشته باشد و رطوبت هوا نیز در حد مطلوبی باشد که تمامی این موارد با دستگاه مورد آزمایش قرار می گیرد.

دمای هوا در گلخانه نباید بسیار سرد یا بسیار گرم باشد زیرا با این تغییرات دما به گیاهان آسیب وارده کرده و حتی باعث خشک شدن آن ها نیز می شود. به همین دلیل برای ایجاد شرایط سازگار، باید تمهیدات بسیار ویژه ایی به کار گرفته شود که از جمله این تمهیدات، نصب مه پاش گلخانه ایی می باشد.

نکته:

 • نام دیگر مه پاش گلخانه ایی، فوگر گلخانه می باشد.
 • باید بدانید که نحوه عملکرد مه پاش گلخانه ایی با پنکه مه پاش متفاوت می باشد با این که توسط هر کدام از این تجهیزات، می توان به تولید مه پرداخت.

مزایای مه پاش گلخانه ایی کدام است؟

مه پاش گلخانه ایی مزیت های بسیاری دارد و به دلیل داشتن این مزایا ،بسیاری از گلخانه داران و باغ داران به داشتن این محصول علاقه مند می باشند. از جمله مزایای بسیار مهم مه پاش گلخانه یا فوگر گلخانه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • این دستگاه می تواند تا میزان 95 درصد یک رطوبت نسبی را ایجاد نماید.
 • مه پاش گلخانه می تواند در روزهای گرم تابستان باعث خنک شدن محیط گلخانه گردد.
 • بهره گیری از مه پاش گلخانه ایی می تواند در مصرف آب صرفه جویی نماید.
 • با استفاده از مه پاش گلخانه ایی می توان کیفیت محصولات گلخانه را افزایش داد
 • این تجهیز در روزهای سرد زمستان نیز برای جلوگیری از یخ زدگی محصولات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت مه پاش گلخانه ای

قیمت مه پاش گلخانه ایی:

لازم به ذکر می باشد؛ که مه پاش گلخانه یا فوگر گلخانه با توجه به وسعت گستردگی نیازمند اتصالات متعدد لوله ها و استفاده از نازل های متعدد خروجی آب با فشار به صورت فورانی و قطره ای است که همین موضوع هزینه نصب و راه اندازی را افزایش می دهد.

البته هزینه ایی که برای مه پاش گلخانه ایی پرداخت می نمایید، در طول مدت کوتاهی به شما باز می گردد به دلیل آن که کیفیت محصولات گلخانه شما افزایش می یابد.و به دنبال آن فروش بیشتر محصولات را خواهید داشت. به علاوه هزینه آبیاری برای شما بسیار کاهش خواهد یافت و این موضوع در طول زمان باعث سود رسانی به شما و گلخانه تان خواهد شد.

باید بیان شود: که حداقل میزان قیمت فوگر گلخانه برای یک گلخانه بزرگ و گسترده در سطح وسیع از ۱۰ میلیون تومان شروع می گردد. اما انواع کوچک آن که با اتصالات بسیار کمتر و هزینه بسیار مناسب تر نیز تولید خواهد شد. مه پاش های کوچک برای گلخانه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و در این مکان ها می توان مه پاش ارزان و با کیفیت نصب نمود.

موارد مصرف مه پاش کدام است؟!

همان گونه که در این مقاله شرح داده ایم، دامنه استفاده از مه پاش ها بسیار گسترده است. از جمله موارد استفاده و مصرف مه پاش می توان به صورت زیر اشاره داشت:

 • کشت قارچ و سیفی و…
 • باغ، حیاط و محوطه ‌های بیرونی
 • هتل ‌ها، رستوران ‌ها، کافه ‌ها و بوفه ‌های خیابانی
 • گلخانه ‌ها، دامداری ‌ها و پرورش دام و طیور و ...

کاهش دمای محیط با مه پاش به چه صورت است؟

همان طور که اشاره کرده ایم، استفاده از مه پاش ها باعث کاهش دمای محیط می شود. لازم به ذکر است؛ که در سیستم های مه پاش هر چه فشار آب بیشتر باشد، مه ایجاد شده خشک تر و خنک تر خواهد شد.

میزان کاهش دما با سیستم مه پاش فشار قوی به میزان رطوبت هوا بستگی خواهد داشت. به موارد مهمی که در زیر بیان می شود، توجه داشته باشید:

 • در مناطق شرجی با رطوبت بالای 80 درصد مانند کشور های شرق آسیا تا 5.5 درجه سانتی گراد کاهش دما احساس می شود.
 • در مناطق با رطوبت بین 40 تا 80 درصد مانند سیدنی استرالیا، لندن انگلیس و ونکوور کانادا  تا 11 درجه سانتی گراد کاهش دما احساس خواهد شد.
 • در مناطق با رطوبت کمتر از 40 درصد مانند برخی از مناطق ایران و کشورهای همسایه مانند عراق : بیش از 16.5 درجه کاهش دما احساس می گردد!

به طور کلی می توان اذعان داشت، از آنجایی که سیستم مه پاش در مناطق شرجی با رطوبت بالا به خوبی کار نمی کند برای خنک کردن محیط بیرون در این مناطق بهتر است از روش های دیگری مانند پنکه ‌ها و تهویه ‌های هوای قابل حمل و چتر و سایه‌ گیر استفاده شود.

لازم است بدانید که خنک کردن فضای بیرون به خصوص در فصول گرما و تابستان یک امر بسیار مهم و ضروری به حساب می آید که معمولاً افراد به آن توجه خاصی ندارند. اهمیت این مسئله در زمانی که شما صاحب یک کسب و کار مانند رستوران و یا کافه هستید، در این صورت نیاز به مه پاش ها بسیار احساس می شود، به دلیل آن که شما می توانید تنها با نصب یک سیستم مه پاش خوب علاوه بر افزایش رضایت مشتری ‌های فعلیتان، مشتری‌ های بیشتری را برای فرار از گرما به سمت کافه یا رستورانتان جذب نمایید.

ویژگی های مه پاش:

مه پاش ها دارای ویژگی های بسیار مهمی می باشند که از آن ها به صورت زیر اشاره می شود:

 • از بین برنده بوی نا مطبوع محیط : سیستم مه پاش با قابلیت از بین بردن بوهای نامطبوع محیط فضایی کاملاً مطبوع را برای شما به ارمغان می آورد به خصوص در گلخانه ها و دامداری ها این موضوع بسیار مهم است.  
 • افزایش رطوبت محیط: مه پاش های صنعتی با قابلیت افزایش رطوبت محیط سهم مهمی در گلخانه ها و صنایع نساجی دارند.
 • کاهش گرد و غبار در محیط: مه پاش با قابلیت کاهش گرد و غبار محیط های صنعتی می تواند هوا را بسیار مطبوع نماید.
 • کاهش دمای محیط: مه پاش با قابلیت کاهش دمای محیط (۱۵ درجه )  کمک بسزایی در امر خنک کردن  محیط رستورانها ، باغها ، پاساژ ها و … دارد .

قیمت مه پاش گلخانه ای

خرید مه پاش:

اگر هنوز برای خرید مه پاش اقدام نکرده اید و به این وسیله نیاز دارید، بهتر است با کارشناسان مجرب فارم صنعت مشورت کرده تا بهترین ها را از آن خود کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت مه پاش گلخانه ایی به وب سایت فارم صنعت مراجعه فرمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر